uidmolukse jongeren: andere koers an Agt: Ik ben er kapot van 'estijds ook twee gijzelingen Verharding na dood Soumokil _Jmura-beweging herformuleert RMS-ideaal doen alles om leven van kinderen te redden' U 1 jster en Amsterdam: de langste die Nederland gekend had IP^Rennies ^moet je altijd bij je hebben. TV j 24 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Johan ten Hove Je kring van Zuidmolukse jongeren in Nederland is er na de kapings- en gijzelingsacties in ien Amsterdam een proces op gang gekomen waarin de vraag over de realiseerbaarheid en tomst van het ideaaal van een Republiek van de Vrije Zuidmolukken centraal staat. In de jen anderhalf jaar zijn er verschillende nieuwe jongeren-groepen en bewegingen ontstaan of i oudere en al bestaande bewegingen nieuw leven In geblazen. Zij houden zich allemaal jet de vraag welke richting en welke methodes gekozen moeten worden om het nu al 27 jaar leaal van de RMS te verwezenlijken. Dat niet alleen de jongeren hiermee bezig zijn. maar tie gevestigde regionen van de RMS hieraan gedacht wordt mag blijken uit de contacten die muel Metiaty (voorzitter van de Baden Persatuan, de Zuidmolukse eenheidsbeweging) t heeft met vertegenwoordigers uit de Socialistische Republiek Vietnam. jte bewegingen en groepen iondanks alle verschillen in hgswijze en actievoering. Hs gemeen dat ze het RMS- jen vrije zelfstandige repu- j Zuid-Molukken, overeind ::Het ideaal op zich wordt Utabel gesteld, wel de acties odes om het te bereiken. pondering hierop vormt de Pattimura (Pattimurabe- ün Nijmegen, die als enige .fi vraagteken durft te plaat sen achter het oude en vertrouwde RMS-ideaal. en die dat ook publieke lijk wil meedelen. Iets wat in de Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland met zijn sterke interne controle, van groot belang is. Opstand De beweging is genoemd naar de Molukse vrijheidsstrijder Pattimura (Thomas Matulesi leider van de opstand tegen het Nederlandse ge zag in 1817). Alleen al deze naam, die het vertrouwde beeld van „door de eeuwen trouw aan het Nederlandse gezag" in een ander daglicht stelt, duldt aan dat deze beweging anders aankijkt tegen de Molukse geschie denis. Een naam die overigens ook in eerste Instantie op verzet en wrevel stuitte bij Zuidmolukkers, omdat Pattimura ook door de Indonesische overheid als vrijheidstrijder geëerd wordt. Gerakan Pattimura wil een herfor mulering van het RMS-ideaal. Daar voor wordt er en is er de nodige studie en analyse van de geschiede nis en de huidige situatie verricht. De beweging geeft een blad uit, Mad- jallah Pattimura, dat zes maal per Jaar uitkomt, en dat vooral gericht is op bewustwording van Zuidmolukse jongeren. .,De RMS-ldeologie moet in een nieuwe contekst geplaats worden en moet onderdeel vormen van een be- vrijdingsstrijd van onderdrukte vol keren met name in Indonesië en Melanesië," dat is in het kort de richting die de Pattimura-beweging wil inslaan. Aan het woord zijn Ba- boyo Porsisa, coördinator interne zaken van de groep en Elias Rin- sampessy. die de externe zaken voor zijn rekening neemt. Porsisa stu deert andragogie in Utrecht en Rin- sampessy hoopt dit Jaar af te stude ren in de sociale en culturele anthro pologic aan de universiteit van Nij megen. De laatste schreef na de ka ping en gijzeling van dec. '75 en Jan '76 een boekje waarin hij de mogelij ke achtergronden van de agressie onder Molukse Jongeren uiteen zet. „Wij zien de RMS-striJd breder, niet Dick Ringlever i er helemaal kapot van, dat nu zelfs een hele grote groep kinderen gegijzeld wordt. We doen m het leven van die kinderen en de andere gegijzelden te redden. Dat is ons eerste doel". :>ernstige minister Van Agt Jstermiddag op een perscon- :in het tot perscentrum inge- iiurthuis Open Hof in Assen, j: per helicopter samen met Van Kemenade uit Den Uar toe was gevlogen. In distantie waren ze daar om e plegen met de leiding van rinciaal commando civiele jng, waar de procureur- van Assen, de Commissaris :Koningin in Drente, burge- uit omringende gemeenten president-directeur van de gen het beleid ter plaatse n. ister noemde het bijzonder •ardig, dat zoveel uren na de :p (het was toen vijf uur 's de Zuid-Molukkers nog let hadden laten weten wat van him acties was en welke en. „Ik heb dit nog nooit l aakt. Dit is volkomen uniek, a de overval op de school liet .olhoofd de politie in Smilde I Jn, dat de kapers hun eisen laden laten volgen, maar Ijk hebben we niets meer ge- iet li na vijf uur had de psychia- lulder van het ministerie van leen van de kapers in de iet juiste aantal wist de mi- et: „Het moeten er twee tot aan de telefoon. Maar de an dit gesprek was gister- log niet bekend. Met de ka li de trein bij Glimmen is 1 nog geen contact geweest. raag of de beide acties met ik voor de verkiezingen wer- ïzet, antwoordde de minis- I kan bijzonder moeilijk in jeloven. We mogen er ook gaan dat het hier om twee li gecoördineerde acties invloed zouden de acties jil op de uitslag van de ver- n kunnen hebben? Zouden lerlandse Volksunie in de inen spelen? Van Agt: „Ik vertrouw erop dat er door de emo ties heen bij de mensen het inzicht zal blijven overheersen, dat het hier gaat om een heel kleine groep, als men ze afzet tegen de tienduizenden Zuid-Molukkers die er in Nederland wonen. Hoewel die kleine groep zich aan afgrijselijke wandaden heeft schuldig gemaakt, hoop ik dat de mensen blijven Inzien, niet iedereen die van Molukse afkomst is. te kun nen blameren." Verrassing Of na het gebeuren in Beilen en Amsterdam de justitie dit soort te verwachten nieuwe acties niet had kunnen voorkomen? Beschikten BVD en politie dan misschien over onvoldoende contacten in de Moluk se wereld? Minister Van Agt: „Dat mag u daar zeker niet uit afleiden. Zulke verrassingsacties zijn alleen te voorkomen in een politiestaat, maar daaraan moet ik niet denken. Dat zou betekenen dat alle telefoon gesprekken zouden worden moeten afgeluisterd, dat mensen constant geschaduwd zouden worden en huis zoekingen worden verricht. In een rechtsstaat als de onze kan dat en mag dat niet." Op de vraag welke houding het ka- Minister Van Agt was gisteren lange tijd in het beleidscentrum te Assen. blnet zal aannemen bij eventuele onderhandelingen (zal het bijvoor beeld bereid zijn de nog gevangen zittende Zuid-Molukkers van de ac ties in Bellen en Amsterdam vrij te laten?) antwoordde de minister: „Stel dat ik dat zou zeggen. Stel, dat de kapers radio in de trein of in de school hebben, dan begrijpt u wel, dat ik nu mijn kiezen op elkaar houd." Ook op andere vragen van strategische aard wilde hij niet in gaan, bijvoorbeeld met welke Zuid molukse leiders het crisiscentrum in Den Haag contact heeft. Dat die contacten bestaan is bekend. Ten aanzien van de identiteit van de kapers zei hij niet meer dan „wel enig idee te hebben waar ze vandaan komen". Maar of dit Bovensmilde is. dat al sinds jaren als een bolwerk van radicale Molukse jongeren be kend staat, wilde hij niet bevestigen (de Molukse bevolking in Smilde zelf ontkent overigens met klem dat de kapers tot hun groep behoren). Even grote terughoudendheid be trachtte de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen mr De Bruin. Hij bleek niet bereid te ver tellen over de ervaringen van de machinist en de conducteur die al direct door de kapers werden vrijge laten en door de politie verhoord. De geopperde mogelijkheid de treinen beter te beveiligen noemde hij on doenlijk. Er rijden per dag vierdui zend treinen, daar kunnen wij niet aan beginnen. Afgezien daarvan: dat zou een taak voor de overheid zijn. Stilte Intussen bleef het gisteravond zowel in Glimmen, waar wel 40 tot 45 men sen in de trein moeten zitten als in de school in Smilde, waar 105 kinde ren en 6 onderwijzers worden gegij zeld, opmerkelijk stil. Van enige voorbereiding tot militaire actie was niets te bespeuren. Toch kan daarop gerekend worden, gezien de aanwe zigheid van twee bijzondere bij standseenheden van het korps mari niers, in totaal 60 man, en een hon derd man tellende bijstandseenheid van de marechaussee. Hun enige waarneembare activiteit gisteren was het uitkammen van het Noord- laarderbos vlak bij de trein omdat taen daar Molukse hulptroepen kon verwachten. Maar er werd niemand aangetroffen. beperkt tot een proclamatie in 1950. Wij zien deze proclamatie als een vertrekpunt, niet als een eindpunt. We onderkennen het recht op zelfbeschikking van het Zuidmoluk se volk, maar de uiteindelijke beslis sing moet je aan het volk op de Molukken zelf overlaten." aldus de twee woordvoerders, waarbij Porsi sa wel kwijt wil dat hij persoonlijk denkt aan een Groot-Molukken, in een of andere vorm van autonomie. Volgens Rinsampessy is dat het fun damentele verschil met de huidige RMS-visie. „Wij zeggen, het gaat niet zo zeer om de RMS. dat is niet zo relevant. Belangrijker is dat je constateert dat er sprake is van on derdrukking, van dictatuur in Indo nesië. Wij moeten proberen deze on derdrukking op te heffen. Dat pro beren we Nederlanders en Moluk- kers en dan vooral Molukkers duide lijk te maken. De RMS-strijd van 1950 is eigenlijk een voortzetting van het koloniale streven, van koloniale verworvenhe den, terwijl we nu de zaken moeten inventariseren en kijken naar de fei telijke situatie op de Molukken. We zien dan dat er duidelijk sprake is van onderdukklng. Om dat tegen te gaan kunnen we samenwerken met andere groepen, ook in de Neder landse samenleving. Uit blijven gaan van het oude RMS-ideaal vin den wij een paternalistische hou ding tegenover de mensen daar. Je dringt hun iets op en je weet niet of ze dat nog willen. De vorming van qen vrije republiek is afhankelijk van de mensen op de Molukken zelf. Onze stellingname is niet zo zeer de RMS zelf, onze stellingname is op heffing van de onderdrukking en herstel van de fundamentele demo cratische rechten van de mens. The oretisch is het dan mogelijk dat als de Zuid-Molukken zich uitspreken voor een RMS, die er ook moet ko men. Spreken zij zich uit voor een Groot-Molukken, dan moet dat ook kunnen. Willen zij een soort federa tie met Indonesië, dan moet dat ook kunnen. Stel dat ze zich uitspreken voor een eenheidsstaat met Indone sië (de huidige situatie) dan moet zelfs dat kunnen. Ook een soort Me- lanesische republiek moet dan mo gelijk zijn. Voor ons is niet zo van belang dat er een RMS komt, voor ons is van belang dat de onderdruk king opgeheven wordt." Teleurstelling Stel dat ze kiezen voor de een heidsstaat, dan houdt de RMS op? Rinsampessy: „Ja, is dat zo erg. „Zal dat niet tot grote teleurstelling bij grote groepen van Zuidmolukkers in Nederland leiden?" Rinsampessy: „De RMS wordt nog steeds benadrukt, en wel door de grootste groep Zuidmolukkers. Pat timura zegt: De basis is dat ons volk wordt onderdrukt. Dat resulteert bij de grootste groep nog in een verlan gen naar een RMS. Tot nu toe is dat ideaal gepredikt, en met de paplepel ingegoten, zonder dat een alterna tief werd gegeven. Men eist als het ware van de mensen hier dat ze teruggaan en het ideaal krampach tig vasthouden. Voor ons is dat niet wezenlijk. Als je het de mensen vraagt, zullen de meesten altijd zeg gen dat ze terug willen, terwijl ze het hier in Nederland economisch veel beter hebben. Alleen de eerlijken, de oprechten zullen zeggen dat ze niet terug willen. Het is gemakkelijk om te zeggen ,we gaan terug' want ie dereen weet dat dat nog wel een tijdje zal duren. ,,De Pattimura-beweging strijdt, als de lijn wordt doorgetrokken, ook voor de bevrijding van de Javaan, en niet tegen de Javaan." Rinsampessy: „Dat is het funda mentele verschil tussen Pattimura en de rest van de RMS. Wij werken ook samen met Indonesiërs. Het is m onzer verslaggevers ÏRDAM De twee gijzelingen, die gisteren in Drente iidmolukse jongeren zijn uitgevoerd op een aantal trein- ers en een grote groep schoolkinderen, doen sterk denken *e soortgelijke acties van anderhalf jaar geleden. Toen $t ook tegelijkertijd twee gijzelingen op, beide uitgevoerd lidmolukkers: op een trein bij Wijster (niet zover van de fcaar nu weer een trein gekaapt is) en op het Indonesische lat in Amsterdam. Deze twee gijzelingen de langste die ind tot nu toe gekende heeft duurden twaalf en vijftien lag 2 december 1975 kaapte p Zuidmolukse jongeren de 1 Groningen-Zwolle met on- tstig passagiers ter hoogte ttorp Wijster. De overvallers tijdens deze actie de machi- ti. Diezelfde dag werd een man door de overvallers ihoten. Datzelfde gebeurde op donderdag 4 december :31-jarige man. llaat I' tegelijkertijd met het iten van deze man, overviel 'P Molukkers het Indone- Jnsulaat in Amsterdam. Ze- apende mannen stormden vx üw binnen en gijzelden 36 van wie veertien kinderen. Ers zowel als Nederlanders ^^wisten te ontsnappen. Een ontsnapten overleed later aan de verwondingen, die hij bij zijn vlucht (een sprong uit het raam) had opgelopen. Aanvankelijk heerste er grote ondui delijkheid over de eisen van de over vallers in de trein bij Wijster. Vlak na hun kaping lieten zij enkele vrouwen en een kind vrij, die schriftelijke eisen van de overvallers bij zich had den. Zij vroegen toen om een bus, die hen naar Schiphol moest brengen, waar een vliegtuig gereed moest staan. Die dag ontsnapten nog enke le treinreizigers. De Zuidmolukkers dreigden voortdurend met nog meer terechtstellingen. De volgende dag werden opnieuw eisen overgebracht door een vrijge laten vrouw. Minister Van Agt ver klaarde toen: „Nu de kapers mensen hebben doodgeschoten, kan er geen sprake van zijn dat zij het land mo gen verlaten. De Zuidmolukkers, zo- Mjjk/uim overvalt (c Komt onvcnvdclilï («ocd .il> ji* Jan een paai Rcnrticb t*éi ie liei»! Brandend moj^/uui1 UE£l'V"> Rennies helpen direkt. wel in de trein als in het consulaat, bleken uiteindelijk eisen te hebben, die neerkwamen op erkenning (ook politieke) van hun ideaal: een vrije republiek der Zuidmolukken (de Zuidmolukken zijn een onderdeel van de Indonesische Archipel en staan onder Indonesisch bewind). Onderhandelen Bij de langdurige en moeizame on derhandelingen tussen de Neder landse autoriteiten en de overvallers in de trein en het consulaat werd een rol gespeeld door enkele Zuidmoluk se leiders, zoals ir. Manusama, presi dent in ballingschap van de Zuidmo lukse republiek, ds. Metiary en me vrouw Soumokil, de weduwe van de president van de Zuidmolukken. In de loop van de twee gijzelingen werden af en toe (zieke) mensen vrij gelaten of kinderen (zoals gebeurde bij het Indonesische consulaat). Op zondag 14 december gaven de zeven Zuidmolukkers In de trein zich aan de autoriteiten over, zonder dat de Nederlandse regering wezenlijk concessies had gedaan. Wel werd een gesprek toegezegd over de Zuidmo lukse verlangens. Op het moment van de overgave zaten er nog 23 gijzelaars in de trein. Hun toestand was redelijk Deze actie had toen ruim twaalf dagen geduurd De gijzeling in het Indonesische con sulaat in Amsterdam duurde langer vijftien dagen. Op vrijdag 19 decem ber kwam aan die actie een einde. Ook hier werden geen concessies ge daan, wel de toezegging voor een gesprek. De 24 gegijzelde mensen, die nog in het consulaat verbleven, bleken in een aanzienlijke betere conditie te verkeren dan de mensen uit de trein, die gedurende een aan tal dagen en nachten bij flinke vorst in een onverwarmde trein hadden moeten zitten. Enkele maanden na de gijzeling in maart 1976 stonden de daders al voor de rechtbank: de zeven treinka pers voor een rechtbank in Assen en de zeven bezetters van het consulaat voor de rechtbank in Amsterdam. De treinkapers, jongelui in de leef tijd van 19 tot 26 Jaar, kregen allen een gevangenisstraf van veertien Jaar; de bezetters van het consulaat in de leeftijd van 22 en 23 Jaar, wer den allemaal veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Een maand na de gijzeling is door staatssecretaris Hendriks een pro jectgroep geïnstalleerd, die zich moest bezighouden met de begelei ding van de ex-gegijzelden en hun familieleden. Behalve nazorg, zou deze projectgorpe ook wetenschap pelijk onderzoek doen of laten doen naar de gevolgen van de gijzelingen op langere termijn, zowel lichame lijk, psychisch als sociaal. Elias Rinsampessy, woordvoerder van dc Pattimura-beweging de eerste keer in 25 jaar dat een Molukse groep in Nederland samen werkt met Indonesische groepen, dan wel met het Indonesische verzet tegen het bewind van Soeharto na tuurlijk. Opheffen? ..De Pattimura-beweging is eigenlijk bezig met het op den duur opheffen van-de RMS-gedachte." Rinsampessy: „Ja, als je het zo expliciet wilt stellen dan kan dat, die mogelijkheid zit er in. Dat is afhankelijk van de wil van de bevol king op de Molukken. Als de bevol king daar voor de RMS is dan steu nen wij dat. Dan heeft de RMS daar meer zin dan de RMS hier. De huidi ge leiders zeggen dat er ondergronds RMS-verzet is, maar ze hebben daarvoor geen bewijzen. Wij weten wel dat er sprake is van verzet op de Molukken, maar waar dat vandaan komt is een tweede punt. Op de hele Molukken zijn momenteel behoorlij ke concentraties van legereenheden van het Soeharto-regime. Ambon zelf is een belangrijk strategisch punt, als springplank naar Oost- Tlmor en West-Papoea. De angst voor het Molukse verzet is redelijk groot. Het verzet zelf is niet zo zeer RMS-verzet. Het is verzet tegen de onderdrukking. Als de Molukkers daar zich uitspreken voor de een heidsstaat is dat voor ons geen pro bleem. Maar om die vrije keuze mo gelijk te maken steunen wij als Mo lukkers in Nederland hun verzet. „Zijn jullie ideeën bekend bij de verschillende Zuidmolukse groepe ringen en hun leiders?" Porsisa: „Manusama zal zeggen: Pattimura heeft veel pretenties, maar moet nog veel leren. Of hij zal ons als een dissidente groepering kenschetsen. Maar wij vinden dat de Zuidmolukse jongeren de kansen moeten aangrijpen om hun eigen analyse en hun eigen gedachten naar voren te brengen. Het wordt de hoogste tijd dat de Zuidmolukse po litici eens aandacht gaan besteden aan dit soort uitspraken. Ten slotte wordt ons blad door 4000 Molukkers gelezen. Rinsampessy: „Onze Ideeën begin nen door te druppelen, ook naar de Vrije Zuidmolukse Jongeren (van wie Ettl Aponno nog steeds formeel de leider is), en dan met name bij de meer radicalen onder hen, radicalen tussen aanhalingstekens, want ik bedoel geen extremisten. Omdat hun emotionele binding met de BP i Baden Persatuan) nog zo groot zijn. durven ze nog geen stappen te ne men. Ik denk dat Manusama het goed door heeft. Metiary enzo. die hebben het niet door. of die houden de mensen voor de gek. Metiary spuit socialistische kreten om de linkse Jongeren aan zijn kant te krij gen. Manusama heeft in een recente uitspraak gezegd dat hij 'wel streeft naar een onafhankelijke soevereine Zuidmolukse Republiek met dien verstande dat ik volledig bereid ben een deel van die soevereiniteit weer af te staan aan een overkoepelend geheel'. Leuk gezegd, maar het komt precies op hetzelfde neer als wat wij zeggen. Alleen heeft de bevolking dat niet door." „Verlegt de opstelling van Pattimura de basis van dc acties niet naar de Molukken, in piaats van bier in Ne derland?" Rinsampessy: „Nee dat is niet waar. Wel is de positie van de Zuidmoluk kers in Nederland niet meer centraal. De toekomstige positie van de Zuidmolukkers hier is dat ze een hulporganisatie zijn van het ver zet daar, bij voorbeeld door toezen ding van medicamenten, spullen voor onderwijs en dergelijke. Ik denk niet meteen aan wapens." „Ik bedoel gewapende acties in Ne derland." Porsisa: „Nee, strategisch vind ik dat niet juist. WIJ zullen wel zo nodig een gewapende strijd in de Moluk ken steunen." „In deze opstelling zouden con tacten passen met het Fretilin, de bevrijdingsbeweing op Oost-Timor" „Wij hebben contacten met het Fre tilin. waarover we vaag moeten blij ven. En met andere bevrijdingsbe wegingen." „Het Fretilin heeft de RMS toch altijd afgewezen, vanwege haar re actionaire Ideologie en het zich niet willen bemoeien met „interne Indo nesische aangelegenheden". Rinsampessy: „Het is waar dat het Fretilin niets op heeft met de reacti onaire kant van de RMS. Maar wij plaatsen het probleem in het inter nationale kader van de strijd van onderdrukte bevolkingen tegen hun overheersers. Er is een ge meenschappelijke vijand, namelijk de dictatuur van Soeharto Als we samenwerken zal het op dat punt zijn. „Wat is er waar van berichten in de pers als zouden Molukkers een guer rillatraining in Zuid-Jemen krijgen". Porsisa: „Dat weet ik niet. Het is niet uitgesloten. Voor zover ik weet zijn er geen Pattimura-jongeren bij betrokken. Al voor de twee gijzelingen in 1975 hebben de Zuidmolukkers in ons land verscheidene harde acties gevoerd ter ondersteuning van hun strijd voor een vrije repu bliek Ambon. Deze acties werden met name vanaf 1966 harder, om dat in dat jaar Soumokil. de presi dent van de RMS. om het leven werd gebracht door de regering van Soeharto. Tot dan toe was langs „zachte" weg het aanbieden van petities, het houden van herdenkingsbij eenkomsten en protestmarsen geprobeerd aandacht voor hun streven te krijgen. Nadat de dood van Soumokil in Nederland bekend werd. stichtte een aantal Zuidmolukse jongeren brand in de Indonesische ambas sade in Den Haag. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. Wel betekende deze brandstichting het begin van een reeks steeds harder wordende ge weldplegingen. In augustus 1970 bezetten 33 le den van de Zuidmolukse jonge rengroep. gewapend met geweren en handgranaten de ambtswon ing van de Indonesische ambassa deur In Wassenaar. Met deze be zetting wilde men een gesprek afdwingen tussen ir Manusama en president Soeharto, die in die tijd net naar Nederland kwam. Deze overval kostte het leven van de bij de woning op wacht staan de Wassenaarse agent Moolenaar. De bezetters gaven zich ten slotte over. Soeharto weigerde elk ge sprek met de Zuidmolukkers. De Jongens kregen gevangenisstraf fen variërend van vier maanden tot drie jaar. In april 1974 stichtten Zuidmo lukse jongeren brand in het ge bouw van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garocda in Amsterdam. De nacht na de brandstichting drongen vermoe delijk dezelfde mannen, volgens getuigen gewapend met geweren en klewangs, de woning van de consul-generaal van Indonesië in Amsterdam binnen, met de be doeling de aanwezigen te gijzelen Er was toen echter niemand in het gebouw aanwezig Enkele maanden later in 1974 hielden de Zuidmolukkers een demonstratie in Den Haag om te protesteren tegen arrestaties en martelingen door de Indone sische politie van Ambonnezen op de Molukken. De Haagse politie belette de Zuidmolukkers toen de doortocht naar de Indonesische ambassade om moeilijkheden te voorkomen Op 1 april 1975 maakte het hoofd van het parket in Arnhem be kend, dat een groepje militante Zuidmolukkers van plan zou zijn geweest paleis Soestdijk te bezet ten Door tijdig ingrijpen van de Justitie kon dit worden voorko men. Er werden toen in eerste instantie tien mensen gearres teerd, die met dit plan tc maken hadden gehad. Later werden er nog eens 32 Zuidmolukkers gear resteerd. De hoofdverdachten van deze voorgenomen bezetting heb ben gevangenisstraffen gekregen, variërend van een tot vijf Jaar. Op 25 april 1975 bestond de repu bliek ln ballingschap 25 jaar Dit werd gevierd ln Den Haag. Ruim 2600 man politie was toen op de been om moeilijkheden te voor komen. Ir Manusama sprak zich toen nog uit tegen harde acties. Tevergeefs echter, want enkele maanden later volgden de twee eerste gijzelingen in Amsterdam en Wijster. (advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9