Voorkeur heeft weinig stem 4 f de Vieux ig met de jéanse- brandy ïprnmentaar Acties bij verkiezingen maken niet erg veel kans bling (1) 14 ~eling (2) KUYPER Negen verkiezingen voor de Tweede Kamer (in procenten) Stakingsgolf kostte ruim kwart miljoen werkdagen Tilburg krijgt interfaculteit Partijen en kernwapens Geen verandering «ipverhalen uit amerika hagar en popeye onzichtbaar Chinees allemaal één koopje BINNENLAND Trouw/Kwartet Igcn zijn wreed en onmense- Bt is een oordeel waaraan jk verder niets zou moeten toegevoegd om een inflatie lorden en begrippen te voor- K4>ch blijken deze woorden te ien te flets als zij moeten """"^als commentaar op de gijze- tan Bovensmilde en Onnen. «de eerste gijzeling, waarbij t Bn honderd kinderen betrok- PJi, zal ieder tot in het diepst Cl\ hart geschokt hebben. Men ■y^llicht een redelijk verhaal over volwassenen, die in flWighcden als deze even lijs zijn en net zoveel medele- ilijkheid op de achtergrond iplossing van het probleem Je Nederlandse regering om Jzaak te manoeuvreren niet' aimte ter beschikking heeft 1 ligt op het scherp van de ^Het gaat in wezen om een tonaal conflict, waarin Ne- door de onwikkelingen van :hiedenis verantwoordelijk- ijn toegeschoven en dat zich leden ook op ons grondge- ft afgespeeld, maar waarin :rlandse regering nauwelijks kan spelen. tilijkheid is praktisch gezien, Nederlandse regering op een ^re manier met de Zuidmo- tvolkingsgroep (en om men- hips te sparen met de militante ichtheid daarin, die tot zulke mt3en als de gijzelingen in -lis staat is) in gesprek moet maar desondanks de men- eeiM gesprek geen enkele be- tjes! iets wat daar op lijkt, kan kw$ zelfs moet voorkomen dat de itspraken als een toezegging en't worden geïnterpreteerd, izaa n immers om een internatio- nflict, waarin echter de an- j^den Indonesië voorop ven verdienen, maar bewust of on derbewust ervaart iedereen deson danks dat door het betrekken van zoveel kinderen bij deze zaak een nieuw en onheilspellend element aan het verschijnen van de gijzelin gen is toegevoegd. Den Uyl heeft gisteravond na de ministerraad opgeroepen tot kalmte en rust met de inmiddels beproefde taktiek van het geduld ook deze zaken tot een oplossing te brengen. Het is juist. Het is zaak ons geen moment tot onberaden stappen te laten verleiden. Dat geldt voor de verantwoordelijke autoriteiten, dat geldt de komende tijden evenzeer voor ieder van ons in de omgang met allen die in dit land leven. het internationale karakter weige ren te erkennen en daarom kan Nederland alleen nooit iets beloven. 4 Meer dan ooit echter wordt ook door de ontwikkelingen in andere landen het de jonge Zuidmölukkers duidelijk hoezeer hun problemen,, niet geïsoleerd staan in de wereld. Vooral de strijd om Portugees Ti- mor heeft bijgedragen tot een dui delijker en militanter bewustwor ding bij heel wat van die Zuidmo- lukse jongeren in ons land en als dat conflict er niet was geweest, dan- was echter er eerder nog wel het optreden van andere groepen als bij voorbeeld de Palestijnen in het Midden-Oosten of minderheden in Afrikaanse landen om als stimule rend voorbeeld te dienen. Het is deze internationale ach tergrond, die de gijzelingen van gisteren (en wie weet van hoelang nog?) voor ons land zo tragisch maakt. De wetenschap daarvan, moet ons hoeden al te lichtvaardig te oordelen over al de na-oorlogse regeringen, die met dit vraagstuk zijn geconfronteerd en er door het gebrek aan weerklank geen afdoende oplossing voor hebben kunnen vinden. (ADVERTENTIE) door J. G. A. Thijs AMSTERDAM Wie van Brabant of Gelderland uit Limburg binnenrijdt ziet naast veel natuurschoon ook verkiezingsbiljetten die elders niet te zien zijn: kiest nummer zes van lijst één, R. van der Linden. De aanbevolen kandidaat blijkt voluit René van der Linden te heten, voorzitter van de KVP-jongeren in Limburg en tevens lid van het hoofdbestuur van de KVP. De bezoeker van het Land van Heus- den en Altena kan een soortgelijk verschijnsel waarnemen: biljetten raden daar de kiezer aan op nummer acht van lijst één te stemmen en dan gaat het om mr J. N. Scholten, al Jaren Tweede-Kamerlid voor de ARP en nu nummer 44 op de lande-- lijke lijst van het CDA. Dat hij in de streek, waar hij eens burgemeester was, nummer acht staat is geen ver gissing: het CDA heeft zes deellijs- ten die uiteindelijk tot één landelij ke zijn samengevoegd. De hiervoor genoemde stemadviezen hebben, met de in het hele land nogal bekend geworden actie „stem eens een vrouw" gemeen dat zij de kiezer willen bewegen niet op num mer één van een lijst maar op een van de daarop volgende kandidaten te stemmen. Dergelijke acties („voorkeursacties") kunnen tot ge volg hebben dat iemand die op een niet-verkiesbare plaats op de door een partij opgestelde kandidaten lijst staat in de Tweede Kamer geko zen wordt en dat iemand die hoger op de lijst staat zich zijn of haar zetel ziet ontgaan. Zo'n verkiezing bij voorkeur is mogelijk, maar in de wet worden er zodanige zware voorwaar den voor gesteld dat het in de prak tijk tot de uitzonderingen behoort. Een bekend voorbeeld uit de recente geschiedenis is de verkiezing in 1959 van de toen op een „onverkiesbare" plaats van de KVP-lijst staande mr K. T. M. van Rljckevorsel; hij had ongeveer zes maal zoveel stemmen op zich verenigd als ten minste nodig was om kans te maken op een Ka merzetel. Ook bij de vorige verkie zingen voor de Tweede Kamer, die in 1972, werd iemand door middel van voorkeursstemmen verkozen: meer dan 27.000 stemmen, vooral uit Lim burg, zorgden er toen voor dat A. J. Hutschemaekers in de Kamer kwam. Bij de verkiezingen van 1963 en 1967 werden er wel voor keursstemmen uitgebracht, dat ge beurt bij elke verkiezing, maar die hadden niet het gevolg dat iemand, die zonder die stemmen niet in de Kamer gekomen zou zijn, er wel In kwam: mr Luns behaalde toen hoe wel hij maar in acht van de achttien kieskringen op de lijst geplaatst was 34.577 voorkeursstemmen, mevrouw Van Someren Downer van de VVD (overal kandidaat gesteld) kwam tot 32.344 voorkeursstemmen. Lijstkiesdeler Wat moet er precies gebeuren wil iemand met voorkeursstemmen in de Tweede Kamer komen? Dat staat precies in de wet omschreven: men moet de helft of meer van de „lijstkiesdeler" behalen en de „lijstkiesdeler" verkrijgt men als men het totale aantal op een lijst uitgebrachte stemmen deelt door het aantal aan die lijst toegekende zetels. Een door de ronde getallen onwezenlijk maar gemakkelijk na te rekenen voorbeeld: als er op een lijst precies honderdduizend stemmen uitgebracht zouden worden en die lijst zou tien zetels krijgen, dan zou de lijstkiesdeler tienduizend bedra gen en iemand die minder dan vijf duizend stemmen zou behalen zou niet bij voorkeur gekozen zijn. Zou hij precies vijfduizend stemmen of meer behalen en zou dat meer zijn dan op een hoger op de lijst ge plaatste uitgebracht zou zijn, dan zou hij die hoger geplaatste uit de Kamer verdringen. ^en voorbeeld dat dr E. van Raalte eens gaf: als een lijst 120.000 stem men behaalt en recht zou hebben op twee zetels dan zou de lijstkiesdeler zestigduizend zijn. Als nummer één op de lijst 300 stemmen zou hebben, nummer elf 29.999 (één beneden de helft van de lijstkiesdeler) en tien anderen elk 8970, dan zouden ge woon nummer één en nummer twee van deze lijst gekozen zijn: zij zijn in alle gevallen te gering in aantal om effect te hebben. Zou nummer elf echter drieduizend stemmen heb ben dan zou hij en niet nummer twee gekozen zijn: hij zou de helft van de lijstkiesdeler behaald heb ben en nummer twee In stemmen- a an tal overtreffen. 1946 1948 1951 1956 1959 1963 1967 1971 1972 PvdA 28.3 25.6 29.0 32.7 30.3 28.0 23.5 24.6 27.4 KVP 30.8 31.0 28.7 31.7 31.6 31.9 26.5 21.8 17.7 ARP 12.9 13.2 11.3 9.9 9.4 8.7 9.9 8.6 8.8 CHU 7.8 9.2 8.9 8.4 8.1 8.6 8.P 6.3 4.8 VVD 6.4 8.0 8.8 8.8 12.2 10.3 10.7 10.4 14.4 D'66 4.2 DS'70 5.3 4.1 CPN 10.6 7.7 6.2 4.7 2.4 2.8 3.6 3.9 4.5 SGP 2.2 2.4 2.4 2.3 2.2 2.3 2.0 2.4 2.2 PSP 1.8 3.0 2.9 1.4 1.5 PPR 1.8 4.8 GPV 0.7 0.7 0.7 0.8 0.9 1.6 1.8 BP 0.5 2.1 4.8 1.1 1.9 RKPN 0.9 Overige 1.0 2.9 4.0 0.8 0.8 1.5 2.6 4.0 1.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 Verworpen Pogingen om voorkeurstemmen bij verkiezingen meer invloed te geven, hebben tot nog toe schipbreuk gele den. Begin 1971 leek het erop dat zoiets zou gebeuren; de Tweede Ka mer behandelde een wetsvoorstel van minister Beernink waarvan de strekking was dat deze stemmen meer effect zouden krijgen. Voorge steld dat niet langer de helft maar een kwart van de lijstkiesdeler vol doende zou zijn om bij voorkeur gekozen te kunnen worden. In de Tweede Kamer werden van verschil lende kanten wel bezorgde geluiden gehoord. Onder meer was men bang dat kandidatenlijsten die met de nodige zorg door de partijen samen gesteld plegen te worden de mist in zouden kunnen gaan. Toch nam de Tweede Kamer het voorstel aan, maar de Eerste Kamer, die zich A. J. Hutschemaekers slechts bij wijze van uitzondering door de Tweede Kamer aangeno men wetsvoorstellen pleegt te ver werpen, deed dat in dit geval wel: op 2 maart 1971 wees de senaat het voorstel af en sindsdien is er geen poging gedaan tot een nieuw voor stel te komen. De barrière die genomen moet wor den om bij voorkeur in de Tweede Kamer gekozen te worden is dus nog steeds tamelijk hoog. Dr E. van Raalte noemde in 1963 de kans om op deze wijze in de Kamer gekozen te worden „heel gering" en niet al leen vanwege de genoemde barrière/ maar misschien nog meer door het feit dat als nummer één op de lijsten vaak bekende personen staan die een enorme aantrekkingskracht uit oefenen. Daarom is ook bij de partij en, die nu regionaal met verschillen de lijsten uitkomen (zoals PvdA en CDA) de „top" van al deze lijsten over het gehele land gelijk. De op deze top uitgebrachte stemmen val len volgens het principe van de ste- moverdracht namelijk toe aan de volgende op de lijst geplaatste kan didaten. Vrouw Een gedurende deze verkiezings strijd nogal bekend geworden actie is de actie „stem eens op een vrouw". De Vereniging van Vrou- wenbelangen en de Rooie Vrouwen adviseerden beide een kandidaat van het vrouwelijk geslacht te kie zen. „Vrouwenbelangen" wilde zich niet aan partijen binden en noemde geen namen: zolang er maar op een vrouw gestemd wordt is het haar goed. In het algemeen kun je wel zeggen dat zo'n actie dan (tenzij men niets anders beoogt dan met het stemmen voor iets te „demon streren") betrekkelijk weinig kans op praktisch effect heeft. Als een aantal vrouwen allemaal net bene den de helft van de lijstkiesdeler blijft komt geen van hen in de Ka mer. Anders kan de zaak uiteraard liggen indien wel namen genoemd worden en dat gebeurde door de Rooie Vrouwen, zij wezen vrouwen aan die op de PvdA-lijst voorkomen, maar door hun plaats minder kans op een Kamereetel leken te hebben. Van onze sociaal-economische redactie. DEN HAAG BIJ de stakingsgolf in februari, waarbij ruim 37.000 werkne mers waren betrokken, zijn in totaal 228.000 werkdagen verloren gegaan. Het Centraal Bureau voor de statistiek meldt dat de meeste mandagen (75.000) verloren gingen in de transport-, opslag- en communicatiebedrijven. Daarop volgde de bouw met 54.000 verloren mandagen. In totaal werd in 213 bedrijven gestaakt. In 71 procent van deze 213 bedrijven werd korter dan tien werkdagen gestaakt. Hoewel de bonden met hun acties voor het behoud van de automatische prijscompensatie op een gegeven moment een record aantal stakers op de been brachten, is de jongste staking niet de grootste in de na-oorlogse periode. Tijdens de stakingen in *73 met de nivellering als inzet gingen er 583.783 werkdagen verloren. DEN HAAG De katholieke ho geschool Tilburg krijgt een zogehe ten centrale interfaculteit. De minis terraad heeft een wetsontwerp van deze strekking naar de Raad van State gestuurd. Een centrale interfaculteit biedt de mogelijkheid om afstudeerrichtin gen uit verschillende faculteiten te combineren tot één afstudeerrich ting. Bovendien wordt het ook mo gelijk om in de wijsbegeerte af te studeren. De theologische faculteit, die in Til burg al draait, maar los van de ho geschool, zal in dit instituut worden Ingepast. De naam van de ho geschool wordt dan hogeschool voor maatschappij- en geesteswe tenschappen. Tot onze spijt is er vorige week op pagina 2 een fout geslopen in de weergave van de opvattingen van enkele politieke partijen ten aan zien van de kernbewapening, waar door o.m. het standpunt van de WD (en van DS '70) aan de PSP werd toegeschreven. Correct ziet het lijs tje er als volgt uit: a. PvdA, b. D '66, c. GPV. d. CDA (CH), e. PPR, f. CDA (AR), g. WD (en DS "70). HET WEER door Hans de Jong De derde decade van mei biedt uitstekend weer. Het blijft deze week droog en overwegend zonnig en de middagtemperaturen berei ken in het binnenland aangena me waarden zo van 20 tot 22 gra den. Geen uitzicht op een spoedi ge verandering dankzij de lange adem van een Schots hogedruk- centruro van 1034 millibar dat zich wat In de richting van Far Oer en Scandinavië uitbreidt. De gezondheid van het maximum is voor iedereen te controleren aan de hand van de barometer. Bij het vrijwel constant blijven van dit instrument ls er niets aan de hand. Bij een stijging krijgen oceaandepressies het nog moeilij ker naar West-Europa door te bre ken (momenteel wijken ze in noordelijke richting uit) en bij een daling loopt de kwaliteit van het weer in het algemeen achruit. Bij een snelle daling dreigt er meer gevaar. Zo'n storing kan ook heel goed vanuit het Middel landse Zeegebied naar ons over waaien (wij zagen dat eind vorige week nog) en aanleiding geven tot onoverzichtelijke en vaak moei lijk voorspelbare situaties. Op dit ogenblik ligt er een lagedrukge bied boven Spanje. Gisteren al vertelden wij dat men voor gegevens uit de hogere at mosfeer bij helder weer feitelijk geen radiosonde of weerballon no dig heeft om te constateren of het daar rustig is en droog van welke kant de stromingen komen. Gis teren was het op hoogten van 10 tot 12 km duidelijk droger dan 24 uur daarvoor: de vliegtuigcon- denssporen losten snel op. Een verantwoorde conclusie zoals ook hierboven al vermeld: er zit ver moedelijk wel een hele week in met droog weer. Langs de noordzijde van het ho-, gedrukgebied dat zeer omvang rijk ls en zich in feite uitstrekt van de Azoren tot in Rusland, stroomt koude lucht uit het pool gebied vla Noord-Scandlnaviê en Noordwest-Rusland in zuidooste lijke richting. Een koufront was gisteravond gevorderd tot mid den-Zweden en trok verder naar het zuiden. Moermansk meldde om 4 uur 's middags een tempera tuur van maar 5 graden, Kiruna in Noord-Zweden 4 graden. Nalmak- ka zelfs 3 graden tijdens een bui met regen en sneeuw. In Duits land werd op vrij grote schaal 20 tot 21 graden evenals in zuid- Zweden, Jutland en plaatselijk in Nederland. Een lezer in Ermelo bericht dat hij over vorig Jaar in totaal niet meer dan 14 onweersdagen heeft waargenomen: het kleinste aantal in ruim 40 jaar. Verder werd een vraag gesteld over zeer scherpe zomerse nachtvorst. „Tussen de jaren 1910 tot 1920, ruim geno men, bleek op een prachtige zo- merzondagochtend dat in de voorafgaande nacht in het Gel derse Oosterwolde zeer harde vorst was voorgekomen. De aard appelen, in volle bloei, waren to- taal afgevroren. Zij moesten ge woon weer opnieuw beginnen en de oogst was zeer gering, een paar aardappels per struik. Briefschrij ver stelt alles in het werk om te weten te komen wanneer dit uit zonderlijk verschijnsel zich heeft voorgedaan, maar slaagde er tot nu toe niet in. Hij krijgt van mij ook al geen definitief antwoord hierop. Het enige wat ik erover kon vinden in M. Scharringa's werkje „Nachtvorst" geef ik hier weer: „Zware nachtvorsten in het noordoosten van het land zijn voorgekomen op 15 en 16 juli 1921. Tijdens de eerste wereldoor log is er in de veenkoloniën ook een zware nachtvorst geweest. De rogge-oogst was toen begonnen, zodat het zeker niet vroeger was dan eind juli. De schade was aan zienlijk: enkele dagen verspreid den de bevroren stengels en bla deren van het aardappelgewas een sterke geur van verrotting." Het is ook de heer Scharrtnga niet gelukt de juiste datum te achter halen. Is er iemand onder onze lezers die daar wel toe in staat is? Dan wel even graag een berichtje hierover aan mijn adres, postbus 47. Gorredijk. Klaas Dijker verzoekt mij mede te delen dat hij sinds enkele da gen het secretariaat van de Werkgroep Weerkunde van de Ne derlandse Vereniging voor Weer- en Sterrekunde verzorgt. Het adres is: Brucknerstraat 16 in Amersfoort. Hoogwater woensdag 25 mei. VUsungen 7 26 19 57, HanngvlieUluizen 7 29-19 59, Rotterdam 9.25-31 36. Schevenlngen 8.21- 20 52. IJmulden 8.08-21 39. Den Helder 0 34-12 35. HarUngen 3 1*-15.06. DelUljl 5 09-17.10. aanr redactie van Loes Smit rug, De t eeril le hielen gezeten door zijn 'ordtjioze vijanden snelt de ko- wmiThule naar de kust. Met ^^hamele beetje volgelingen nog rest, kiest hij zee aan van een vissersschuit Bij id bevinden zij zich al ver in al. Het stormt, dus zij een wijkplaats onder de en van Brittannië. Half- 'ritten verhinderen hen ech- it aan wal te zetten. Ten ijft de storm hen naar de van de Theems, maar neemt een dicht mistgor- alle zicht". it een van de avonturen pfiguur Prins Valiant. Be- Kan haast niet, want dit is al heel oud. Het werd, om te zijn, voor het eerst op 13 nun# 1937 in een Amerikaanse Mbafepubllceerd. Daar hebben strip overigens niet ultge- wel uit een nieuw veertien- zzei blad, dat door uitgeverij nani -de leukste krant van Ne- del. I" genoemd wordt. Het blad is 'dan ook op krantepapier ge drukt, is ongeveer zo groot als de bestaande weekbladen en heet „Stripkoerier". Een exemplaar kost 1,95, en daar krijg je dan 48 pagina's volbloed strips voor, in kleur en zwart-wit. Stuk "oor stuk Amerikaanse stripverhalen, want die zijn volgens de uitgever veel te weinig bekend in ons land. Het is zelfs maar de vraag of verwoede stripliefhebbers ze ooit onder ogen krijgen, want maar een paar strips zijn of worden in Nederlandse bla den afgedrukt: Mandrake, Julia. Rip Kirby, Hagar, Cisco Kld en natuurlijk Popeye. Rakker en Mic key Mouse zijn hier wel bekend geworden, maar er zijn er veel meer. In deze eerste Stripkoerier komen onder meer voor Het Fan toom, Piet de Zwerver. Meneer Van Dalen, Poelekie. In Goeie Doen. Rood oog, Johnny Hazard, De Kat- zenjamraer Kids, Moeder de Vrouw en Geheim agent X 9 alles ver taald in het Nederlands. Als het maar even mogelijk Is, be- Hagar de Verschrikkelijke: een van de ook voor het Amerikaanse publiek nieuwe stripfiguren, wiens avonturen met vele andere in de dikke Stripkoe rier te lezen zijn. Spinazie-etende zeeman Popeye is natuurlijk voor niemand een onbekende. Er komt binnenkort een nieuwe viltpen op de markt, volgende maand al. Een nieuwtje in schrijf gereedschap. afkomstig uit Ameri ka. Het nieuwe is, dat je er mee kunt schrijven wat je wilt, maar het niet kunt lezen. Al pen je er hele vellen mee vol, er is pas te zien wat er staat als je er een ultraviolette lamp op zet. Dat komt door de onzichtbare inkt waarmee deze viltpen gevuld ls. De pen gaat 12,95 kosten en „pakt" overal op.' Heeft het wel zin om zoveel geld neer te tellen voor iets waarvan je zo op het oog geen enkel resultaat ziet? Jawel, zegt de importeur: je kunt je auto. je brommer, je t v je stereo-installatie, antiek, schilde rijen en zelfs bontjassen van zo'n onzichtbaar merk voorzien. Moch ten ze ooit gestolen worden, dan heeft de politie een aardig houvast bij het opsporen. Met dat merk zal makkelijk te bewijzen zijn om wiens eigendommen het gaat. Be halve als de inkt afwasbaar blijkt te zijn natuurlijk, en de dief het merk er afgehaald heeft, of ook niet leuk als het merk te voorschijn komt en daarna voor altijd op je bontjas of het schilderij zichtbaar blijft. glnnen de verhalen echt met de allereerste aflevering die ooit ver schenen is. Rip Kirby en Mandrake bijvoorbeeld lopen op het moment in de dagbladen, maar daar staat toch iets totaal anders in dan wat je in de Stripkoerier leest; die heeft de strips uit 1946, de verhalen in de dagbladen spelen in 1975. Omdat de sociale en politieke toestanden, kleding en voertuigen van dertig, veertig jaar geleden wel wat ver schilden van nu en het verhaal er duidelijker op wordt als Je weet in welke periode het zich afspeelt, is bij zulke „antieke" verhalen de eerste publicatiedatum vermeld. Het blad geeft overigens niet uitsluitend oude strips; er zijn ook nieuwe bij, zoals Ounner, de Ark van Zoo en Hagar. De verhalen zijn 'zo Amerikaans mogelijk gehouden. Wat in de Stripkoerier zwart-wit is, is ook in de originele Amerikaanse kwanten zwart-wlt, en wat in kleur wordt gegeven, heeft in diezelfde kleuren in weekendbijlagen van de kranten gestaan. Behalve losse exemplaren kopen (overal verkrijg baar waar stripbladen verkocht worden) is het ook mogelijk zich voor 11.70 per kwartaal bij Strip koerier. Antwoordnummer 390, Haarlem, op de krant te abonneren. Dialecten kennen we genoeg In Ne derland, maar wie het over 'het Limburgs' heeft, moet zich wel wat duidelijker uitdrukken wil men be grijpen wat er bedoeld wordt. Het Limburgs, schrijft Jan Hendriks in De Limburger, bestaat helemaal niet. Wel iets wat hij „een kleurige lappendeken van regionale dialec ten" noemt. Hij geeft er een halve pagina voorbeelden bij van woor den met één en dezelfde betekenis, die allemaal totaal verschillend klinken en geschreven worden in Maastricht, Heerlen. Venlo, Kerkrade. Weert, Haelen, Sittard. Vaals, Thorn en Roermond. Wie bijvoorbeeld in Kerkrade „jietshals" tegen iemand zegt, scheldt hem net zo hard voor gie rigaard uit als wie „slokker" in Weert roept of „toegeneijde" in Roermond gebruikt. „Er zijn ook al", voegt Hendriks aan zijn ver haal toe. „vergelijkingen getrokken tussen het Maastrichts en het Chi nees: de zon sjient sjoen Sjeng (de zon schijnt mooi, Sjeng). maar evengoed tussen het Kerkraads en het Japans: Jank Jong. mlt dienge Joemiejas, Jel diech jaw Inge jowe jabberdieng (ga weg man. met je gummi jas, koop toch gauw een goeie gabardine)". Vijftienhonderd ton haring de hoeveelheid die de Nederlandse vissers maximaal mogen vangen dat is ongeveer twaalf miljoen stuks, rekende een radioverslagge ver kort geleden vanuit Brussel voor. Dat is dus gemiddeld één haring minus één mootje per Ne derlander als iedereen tenminste een gulden of vier voor onze steeds delicatesser wordende nationale delicatesse over heeft. Voor nog geen zestig gulden heeft een Italiaanse arbeider, de 38- Jarige Benito Uggeri, een kind ge kocht. Hij ging er direct mee naar de burgerlijke stand en liet het op zijn naam inschrijven, er bij vertel lend hoe hij aan de baby was geko men. In MUaan had een zigeunerin hem op straat aangesproken en hem de baby voor 20.000 lire aange boden. Hij was er op ingegaan, want. zei hij, „als ik het niet had gedaan, had ze het kind In de goot achtergelaten". De zigeunerin is sindsdien spoorloos, maar het ge zin Uggeri vindt dat niet erg. ze zijn daar maar wat blij met de voordeli ge gezinsuitbreiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5