gijzeling van kinderen gaat veel Zuidmolukkers te ver Iverval op school irliep in stilte Zuidmolukkers ontevreden over commissie Gijzeling 4; rantie giro-betaalkaart kr tweehonderd gulden Hun vader heeft zojuist een spaar rekening geopend. g over gevoelens bevolking Smilde i^jwel geen contact met bezetters Aponno verrast door overvallen proef met afschrijvingen J Fraaie speelboot voor nieuwe Amro spaaixf eerst m'n Gcudffadïtf/e opeten../ Beslag gelegd op miljoen gulden bestemd voor Cuba 24 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Een deel van de Zuidmolukse bevolking i^Smilde is het niet eens met de gijzeling van kinderen. Dat is dan ook het enige geschilpunt dat gisteren in de Zuidmolukse wijk te ieren viel. Voor het overige was men het roerend eens dat de strijd voor de zaak van de RMS lichtvaardige strijd is. De school waar de ruim honderd kinderen en vier onderwijzers »ld worden, grenst direct aan de Zuidmolukse wijk. B.^)ouw stond gisteren in de 'll^e zon in een niemandsland. enik geen enkel geluid uit op, later op de dag enkele scho en vloekwoord dat het voed- jrt naar de school begeleid- ^Ijde ene kant staat de blanke 'hg van Smilde, op een af- lèhouden door politiemensen 'jnobiele eenheid. Aan de an- nt de Zuid-Molukkers. Hun s gisteren de enige waar de S eenheid zich niet liet zien. In °lere wijken waren de wegen ^aar de school als naar de 4ukse gemeenschap geblok- door Jan Sloothaak De emoties laaiden gisteren aan bei de zijden vaak hoog op. De Zuidmo lukse onderwijzeres die een groep vrouwen rond zich verzamelde om voor eten voor de schoolkinderen te zorgen, wekte weerstand bij de jon geren. Ze liet zich echter niet weer houden. „Strijd is strijd, daar kom ik niet aan, maar we vechten niet tegen kinderen," riep ze woedend. Soortgelijke geluiden kwamen ook van enkele anderen. Onder hen Set Persereron, schoonzoon van ds. Me- tiary. „Laat ze de kinderen vrijlaten en de onderwijzers alleen gijzelen." vond hij. Persereron: „Elke strijd is hard. Dat gijzelen van die kinderen vind ik fout, maar dat pleit de Neder landers nog niet vrij." Volgens Persereron moet de Neder landse regering nu eens ophouden met beloften te doen zonder die na te komen. De belofte bijvoorbeeld om te proberen partijen rond de tafel te brengen en dan achteraf te zeggen dat dit een onhaalbare kaart is. „We gaan deze week naar de stembus. Het Nederlandse volk had de rege ring via de politieke partijen duide lijk moeten maken dat men onze zaak steunt." Zorg is er in de Zuidmolukse wijk ook te bespeuren. Hoe wordt de ver houding met de andere wijken, zul len de ouders ooit bereid zijn hun kinderen weer naar een school te sturen samen met Zuidmolukse kin deren, komen er geen wraakacties? De laatste tijd was het vrij rustig. Proviand De school is enkele jaren geleden al eens in brand geraakt en vorig Jaar op koninginnedag werden er leuzen op geklad. Ook de lagere technische school in de nabijheid van de wijk, werd onlangs geteisterd door brand. Werk van Zuidmolukkers, zoals in het dorp wordt gefluisterd? De Zuid molukkers zelf schokschouderen als erover gesproken wordt. Er is nooit iets bewezen. Als de Zuidmolukse vrouw, samen met nog enkele vrouwen en de heer Persereron, naar de school toegaan om toestemming te vragen voor het brengen van eten, klinken er scho ten vanuit een raam. Desondanks komt er toestemming, mits het eten en drinken er binnen een half uur is. Dat mislukt. Er wordt eerst gewei gerd om het voedsel dan nog te ontvangen. Daarna gebeurt dit tenslotte toch. De Zuidmolukse vrouw moet het er op haar eentje naar toe brengen. Als het achter de rug is, loopt ze huilend naar haar huis terug. Twijfels Aan de andere kant van de school staan veel ouders angstig bij elkaar. Angst en emoties laaien af en toe zichtbaar op. In de vroege morgen, kort nadat het nieuws van de gijze ling bekend werd, viel een vrouw in zwijm. Een andere moeder wil graag in de plaats van haar kind gegijzeld worden. Een vader houdt Persere ron aan en bepleit het vrijlaten van de kinderen. „Dat wil ik ook wel, maar ik mag van de politie geen contact zoeken," zegt Persereron. Dat contact wordt door de daders in de school blijkbaar ook niet op prijs gesteld Tegen de vrouw die het voedsel brengt willen ze niet praten. Lange tijd wordt getwijfeld aan de motieven van de daders. Tot laat op de dag weet niemand die. al wordt er gefluisterd dat het erom gaat de Molukkers die vorig Jaar gestraft zijn voor de gijzelingsactie in de trein van Bellen, vrij te krijgen. 'jk| ad» oke verslaggevers bijiïSMILDE De overval op de openbare basisschool aan de Schoolstraat in Bovensmilde, eldfcd door vermoedelijk zes Zuidmolukkers, heeft zich volgens de omwonenden bijna Jlfpos voltrokken. Sommigen omwonenden hebben van de actie gistermorgen even na i M^n helemaal niets gemerkt, terwijl anderen wel een schot hoorden, maar'dachten dat dat Erdtig was uit het bos of van een legeroéfening. nde »rliiFh001 bevonden zich gister- jpg steeds 105 kinderen en zes ijzers, die daar in gijzeling gehouden. Onder hen be- h ook het hoofd van de le heer E. van der Vliet. Met ;ers in de school, die ligt in Imolukse wijk van Bo- is tot nu toe nauwelijks geweest. Er werd alleen tus- drie en drie uur toestem- fgeven om eten en drinken latete bren6en. maar over het van de actie is nog niets De gegijzelde kinderen en de zes leerkrachten zitten aan de achter kant van de school in twee lokalen, die als overblijfruimte worden ge- Woede bruikt. De lokalen liggen achter el kaar met een kleine ruimte ertussen en worden met de rest van het schoolgebouw met elkaar verbonden door twee loopdoorgangen die bijna helemaal uit glas bestaan. Het glas van deze doorloopgangen is afge schermd met kranten en wit teken papier. Ook de gordijnen in de loka len zijn dichtgetrokken. gebouwtje worden gegijzeld, te weer houden van acties. H^orgen ging het er aanvanke- gal geëmotioneerd aan toe, ^irijke angstige ouders van rllen de school wilden binnen- Ti hun kinderen te bevrijden, ize actie kon van de kant van rk ie worden verhinderd. Vanuit Dl begonnen de Zuidmoluk- (chieten, maar hierbij raakte Q gewond, rgsi ;e H osrr land Na het incident van de schietpartij is het verder de rest van de dag betrek kelijk rustig gebleven rond het schoolgebouw, maar de gemoederen van de bevolking van Bovensmilde bleven verhit en de rijkspolitie die eerder op de dag in actie moesten komen om te verhinderen dat ouders de school zouden bestormen, had ook later de grootste moeite om va ders van kinderen die in het school- „Het is voorgoed afgelopen met de Zuidmolukkers," aldus een vader van wie twee dochters gegijzeld wor den. „Op de een of andere manier heeft men hier altijd nog begrip ge had voor hun idealen, maar dit gaat te ver. Onze kinderen hebben daar niets mee te maken. De sfeer hier in de buurt zal voor altijd vertroebeld zijn. Als dit is afgelopen, zal het me niet verbazen als we met z'n allen op eigen houtje actie gaan onderne men. Gewoon de hele boel in elkaar slaan, zoals dat ook in Oosterwolde is gebeurd." Achter struikgewas bij de bezette school in Bovensmilde worden leden van de mobiele eenheid van koffie voorzien. De meeste buurtbewoners zijn er van overtuigd dat de 105 kinderen en zes onderwijzers worden gegij zeld door Zuid-Molukkers uit de zelfde buurt. „Ze zijn vanmorgen gewoon vanuit hun woning de straat overgestoken en de school in ge stapt. Zo gaat dat tegenwoordig," aldus een huilende moeder. De ka pers van de trein in Wijster (decem ber 1975) kwamen eveneens uit de nieuwbouwwijk van Boven-Smilde. Gisteravond en vannacht hebben van alle ouderparen een vader of moeder gewaakt in de naburige openbare bibliotheek, die als crisis centrum is ingericht. Dit om een onmiddellijke opvang van eventueel bevrijde kinderen te waarborgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zowel Etty Aponno. voorzitter van de Vrije Zuidmolukse jongeren, als Otto Matulessy, vice- voorzltter van de Zuidmolukse christelijke jongeren-vereniging, verklaarden gisteren volledig te zijn verrast door de overvallen van maandagmorgen. „Ik weet helemaal niet wie de jon gens zijn, die bij deze acties zijn betrokken en ik weet ook niets omtrent hun motieven. Op het mo ment van de overval zat ik in de trein uit Groningen die moest stop pen, omdat er iets aan de hand was, maar niemand wist uiteraard wat," aldus Etty Aponno. die verder nog opmerkte dat er sinds de acties in Wijster en Amsterdam eind 1975 niet veel was veranderd en zeker niets opgelost. Otto Matulessy zei geen commentaar te kunnen geven, omdat hij nog nauwelijks ergens van op de hoogte was. Ook hij ver klaarde er geen idee van te hebben wie er aan de overvallen op de trein en de school deelnemen. Ir. Manusama, president van de re publiek der Zuid-Molukken liet in een reactie op de acties van Zuidmo lukkers in Onnen en Bovensmilde weten het een „bijzonder tragische zaak" te vinden en een „actie die onze zaak helemaal geen goed doet". Hij voegde daar verder aan toe, dat het nog volstrekt onduide lijk is welke groep Zuidmolukkers de acties voert. (ADVERTENTIE) ize Haagse redactie lam- ien. ig.) 1AAG De giro-betaal- r. set van de postchèque- en °.nst worden vanaf 1 juli K Tjarandeerd tot een be- en)tin tweehonderd gulden. bed)969 bedraagt het gega lde bedrag honderd en:( sinaj jk- met de verhoging zal de t'RIJng op postkantoren niet am-ian een vast bedrag gebon- m. Op postkantoren wordt nu J- felkaarten alleen het vaste riënban honderd gulden uitbe- versfc verhoging van het gegaran- KEPfcedrag is vooral gedaan om >ort: de geldontwaarding sinds l te passen. >n: E itrurro bePnt in iuni een Proe* rt nonderdduizend giroreke- flers in Haarlem en Den •aarbij men nog slechts een- week afschrijvingen aan de Jhouders toezendt. Nu krijgt cretlodig iedere dag de afschrij- stis4>e PTT doet de proef omdat eke Ininghouders gevraagd heb- ni e minder vaak de papieren' ïlus.kien te krijgen. Bijschrijvin- nge#n wel iedere dag verzonden ^aarf orden, ïterd luP0ek ^Ontwikkelingen bij de PTT, ke Je op de jaarlijkse persconfe- gfteren werden meegedeeld: a in hetFaterstaat onderzoekt de mogPe mogelijkheden van het van twee kunstmatige _^der-eilanden in de Noord- r. een permanente straalver- Jnet Engeland te verkrijgen, j project, dat enkele tiental- HTB0611611 guldens zal vergen, _M twee kunstmatige eilanden ÊN tte van ongeveer het voor- m m'REM-eiland worden ge- De straalzender-lijn zou orden gebruikt voor televi- )n, telefoon en telegraafver- top-tien van die dag kan vernemen. Tevens kan men de populairste plaat van dat moment beluisteren. Volgend jaar kunnen mobilofoon houders in auto's net zoals thuis in de auto een nummer draaien en een gesprek tot stand brengen. Oproe pen en „over- en sluiten" behoort dan tot het verleden. De PTT heeft alle 414 bedrijven die beschikken over meeluisterap- paratuur gevraagd al hun medewer kers op de hoogte te stellen van de aanwezigheid van het meeluister toestel. Over dit toestel ontstond begin dit jaar in de Tweede Kamer onrust omdat sommigen in het ap paraat, waarbij men onmerkbaar gesprekken kan afluisteren, afluis terapparatuur meenden te ont dekken. Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een fraaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschaffen voor maar f 17,50. Goed voor een fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen. En eigenlijk geen geld. Zeker als u bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f7,50 spaarpremie krijgt bijgeschreven. Overigens is deze premie één maand lang niet opvraagbaar. De minimum inleg bedraagt f 15,-. Dus snel aktie ondernemen. Want het zou kunnen zijn dat u anders even op de boot moet wachten! Nu bij elke Amro Bank. door Ferry Mingelen DEN HAAG „Onze poging om door de vorming van een overlegcommissie tot een redelijk gesprek met de Zuidmolukkers te komen, heeft kennelijk niet het effect gehad om deze acties te voorkomen," constateerde premier Den Uyl gisteren teleurgesteld. iO.OOtt ort vfit jaar denkt de PTT te met een zogeheten „pop- waar men net zoals bij de g en het weerbericht de Voor de voorzitter van die bewuste commissie, prof. dr. A. F. J. Köbben was dat ech ter geen verrassing. Hij wist vanaf het begin dat zijn com missie daartoe niet in staat zou zijn. „Alleen als je ge makkelijk illusies koestert zou je dat gedacht kunnen hebben," zei hij ons gisteren desgevraagd vanuit het Haagse crisiscentrum, waar hij bij de beleidsvorming be trokken was. „Het is toch be grijpelijk, dat zulke extre men vanuit hun visie niet veel zien in een praatcollege. Met zo'n commissie zul je extremen nooit gelukkig kunnen maken," aldus prof. Köbben. Dat de Zuidmolukkers niet gelukkig zouden zijn met de commissie stond vanaf het begin af aan vast. Dat bleek in de bespreking die, na de acties in Wijster en Amster dam, op 17 januari plaats vond tussen een kabinetsde legatie onder leiding van pre mier Den Uyl en een Zuid molukse delegatie, geleid door ir. Manusama. Afwijzing De eerste wensen van Manu sama. erkenning van de pro blematiek rond de Zuid- Molukkers als een politiek vraagstuk en bij buiging van het Nederlandse buiten landse beleid tot een positie ve houding ten opzichte van de nagestreefde vrije repu bliek der Zuid-Molukken, worden door Den Uyl zonder meer van de hand gewezen. „De Nederlandse regering is bereid te erkennen dat de Zuidmolukkers politieke ide alen hebben. Zij kan die niet delen en mag ze ook niet steunen," zegt hij in dat be raad. Den Uyl benadrukt dat volgens de gewortelde opvat tingen Nederland geen rechtsgrond heeft bijvoor beeld in de Verenigde Naties het Zuidmolukse onafhanke lijkheidsstreven te steunen. Ook tegenover Indonesië kan Nederland het Zuidmolukse ideaal niet gaan steunen, omdat, zegt Den Uyl, Neder land dan de indruk zou wek ken zich als voormalig moe derland in te laten met za ken, die terug te voeren zijn op de vroegere positie van koloniserende mogendheid. Dat zou in strijd zijn met de aanvaarding van het feit van dekolonisatie. Versimpeling Op politiek gebied viel er voor Manusama dus weinig te bereiken. Den Uyl maakt duidelijk waar wel wat aan gedaan kan worden. Dat zijn de communicatiestoornissen, de fricties tussen de Neder landse overheid en de Zuid molukkers. in de hoop dat dat een algemene sfeerverbe tering, herhaling van de gij- zelacties zal voorkomen. „Het hoofdprobleem," zegt Den Uyl, „bestaat daaruit dat de Zuidmolukkers naar middelen zoeken om hun strevén naar een onafhanke lijk RMS pregnant en krach tig uit te dragen, waarbij men botst op bepaalde grenzen en op de houding van de Neder landse overheid." Daarmee versimpelde de premier de zaak aanzienlijk, want het sjreven der kapers was er na tuurlijk niet alleen op gericht hun idealen krachtig uit te dragen, maar de verwerkelij king ervan af te dwingen. Manusama had de radicalen in zijn achterban dus weinig te bieden. Een Nederlands- Zuidmolukse commissie die als hoofdtaak heeft, zo bena drukt Den Uyl. te onderzoe ken hoe de Zuidmolukkers hun idealen in overeenstem ming met de rechtsorde kun nen beleven, is het enige concrete en voor het kabinet ook enig mogelijke resultaat van het gezamenlijke streven „alles te doen om herhaling van Wijster en Amsterdam te voorkomen." Commissie De commissie wordt op 26 mei vorig Jaar ingesteld; vijf Nederlanders en vijf Moluk kers onder voorzitterschap van prof. Köbben, vergadert enkele keren en brengt ver volgens op 24 november een interimrapport uit. waarin het voorstel van de commis sie zichzelf uit te breiden tot een permanent overlegor gaan dat door de betrokken overheidsorganen verplicht geconsulteerd moet worden in alle kwesties met een bin nenlands politiek aspect, die de Zuidmolukkers raken. De ministerraad vindt dit echter te ver gaan en besluit op 23 december dat de com missie alleen mag adviseren in gevallen waarin de rege ring door tussenkomst van de vice-minister president (Van Agt) daarom vraagt. De besprekingen in de com missie blijven plaatsvinden ADVERTENTIE in een ontspannen en open hartige sfeer, zoals Köbben had gemeld, er wordt ge werkt aan verschillende rap porten, er wordt, zeer recent advies uitgebracht over het probleem van de Zuid molukse (para militaire) or dediensten. maar in politiek Den Haag is de belangstel ling in het licht van de ko mende verkiezingsstrijd, al lang weer verdwenen Een voorgenomen Kamerdebat gaat niet door de leden van de bijzondere kamercommis sie blijken voor een deel slecht op de hoogte van de stand van zaken rond de commissie als zij met de eerste berichten uit Assen en Boven-Smilde geconfron teerd worden. „Ik vind niet dat ons werk mislukt is", zegt prof. Köb ben nu. „De Zuidmolukkers vormen een weinig invloe drijke minderheid in ons land. Zo'n groep wordt al spoedig niet meer met vol doende egards behandeld. Daar kon de commissie wat aan doen. Ons werk is een kwestie van langere termijn en er zijn kennelijk Moluk kers die daarop niet willen wachten. het vers gebraden 10 minuten haantje var Herman Kramer Vervolg van pagina 1 commissie tot redelijk overleg te komen met de Zuidmolukse ge meenschap kennelijk geen effect heeft gehad. „Het kan echter het werk van enkelingen zijn, enkelin gen die in staat zijn onze samenle ving te ontwrichten", aldus de pre mier. De gijzelingsacties zijn als een vo.- komen verrassing gekomen, want noch de binnenlandse veilig heidsdienst (BVD), noch de speciale politieteams beschikten over enige aanwijzing voor de acties, zo heeft minister Van Agt verklaard. Volgens hem zijn dit soort acties alleen in eenpolitiestaat te voorko men. Van alle Zuidmolukkers zou dan de telefoon moeten worden af geluisterd. Elke woning zou door zocht moeten worden en elke Zuid- molukker geschaduwd, „maar dat kan niet en wij willen dit ook niet in een rechtsstaat als Nederland," al dus de bewindsman. De beide terreuracties werden maandagmorgen op vrijwel het zelfde tijdstip uitgevoerd. Kort na negen uur brachten enkele Zuidmo lukkers door een ruk aan de noo drem de trein tot stilstand op een plaats bij De Punt in de gemeente Vries. Hier stonden gemaskerde en gewapende Molukkers klaar om in te stappen. Vrijwel op hetzelfde tijdstip drongen Zuidmolukkers de lagere openbare school in Bo vensmilde binnen. Daar bevonden zich op dat moment 120 scholieren, van wie de Zuidmolukse kinderen werden vrijgelaten. Van de ongeveer honderd reizigers in de trein konden er ongeveer vijf tig ontsnappen, onder wie de machi nist en de conducteur. Passagiers uit de trein, die konden wegkomen verklaarden, dat het groepje trein kapers bestaat uit zes Jongens en een melsle. Op verschillende plaatsen rondom de gekaapte trein en de bezette school zijn opvangcentra ingericht om bij mogelijke vrijlating van schoolkinderen, leerkrachten en treinreizigers, medische, sociale en psychologische hulp te bieden. Daarnaast zijn er centra in Gronin gen en Bovensmilde. waar familiele den van de treinreizigers en ouders van de kinderen uit de school zijn opgevangen. Rijkspolitie, leger, justitie en psy chiaters zouden gebruik maken van het draaiboek dat naar aanleiding van de gijzeling bij Wijster is opge steld Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op één miljoen gul den, die Nederland bestemd heeft voor ontwikkelingshulp aan Cuba, is beslag gelegd. Dat is met goedvin den van de Haagse rechtbank ge beurd door een vrouw wier man werkzaam was als chauffeur van de Cubaanse ambassadeur ln ons land Toen de man vorig jaar overleed, bleek dat de vrouw geen aanspraak kon maken op uitkeringen krach tens de AWW (Algemene Weduwen en Wezenwet). Die uitkeringen zou den over een periode van circa der tig jaar één miljoen gulden belopen De Vrouw meent, dat de republiek Cuba haar het geld schuldig is. De ontwikkelingshulp, waarop het beslag rust. is geblokkeerd, totdat de rechtbank het al dan niet „van waarde verklaart Daarmee ver klaart de rechtbank, of de vrouw recht heeft op het geëiste geld. Vol gens haar advocaat mr Oomen kan al gesproken worden van „Cubaans geld." zodra de Nederlandse rege ring een bedrag reserveert als ont wikkelingshulp voor Cuba. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar de deurwaarder enige dagen geleden geweest is, twijfelt men er sterk aan of de advocaat gelijk heeft. pap, het eten

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3