WV-bond wil meer veiligheid )ntslag personeel Vmf-Stork gieterijen de amro bank in iakarta Consument weet postbus 19000 beter te vinden Aangepaste, aardige kleding Europese staalindustrie moet zich aanpassen Arbeidsinspectie is hopeloos verouderd' Roy Jenkins (Europese Commissie): Minder staal Plan tot hulp kleine bedrijven Stichting Consumentenklachten Hypotheek met meeneem-rente Mening over reclame (7) dag 24 MEI 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 19 - RHS 23 tn onze sociaal-economische redactie JNSPEET De Industriebond NW eist voor iedereen die werkt het recht op n volwaardige arbeidsplaats. Dat is een werkplek, die het geestelijk en hamelijk welzijn van een werknemer niet aantast en die voldoet aan alle eisen in veiligheid. eillgheid en gezondheid zijn waar- rol. Dat merk Je pas wanneer jou een collega in je buurt iets over- nt. Dan merk je dat die zaken >etaalbaar zijn. Daarom mogen onze veiligheid en gezondheid t versjacheren. Kosten voor nood- elijke voorzieningen moeten wor- i opgebracht en mogen niet wor- achtergesteld bij de winst die onderneming zou moeten ma- Aldus de Industriebond NW de zojuist verschenen dlscussleno- veiligheid en gezondheid. Na een cussle met deskundigen, kaderle- n en leden zal de brochure volgend ir mei op het congres het ogste wetgevende orgaan van bond als grondslag dienen voor i veiligheids- en gezondheidsbe- i in de komende jaren. langrijke punten zijn een vervan- ig van de verouderde veilig- dswet 1934, een verbetering van arbeidsinspectie en democratise- g van het veiligheidsbeleid, o.a. or een rechtstreekse verkiezing veiligheidsvertegenwoordigers de onderneming. Voorts het te lingen van persoonlijke be- lermingsmiddelen zoals helmen, iskers, schoenen, oordoppen etc. or het wegnemen van de gevaren de werkplek en het maximaal eiligen van machines en ge- fdschappen. de presentatie van de brochure onde bestuurder Bert van Hattum n de Industriebond zich zeer Inge- men met de activiteiten van mi ster Boersma van Sociale Zaken het terrein van veiligheid en ge- ndheid. Iet is mijn oprechte mening dat lersma de afgelopen twee jaar meer voor de ontwikkeling van vei ligheid en gezondheid heeft gedaan dan alle bewindslieden vóór hem," aldus Van Hattum. Maar in vergelij king met het buitenland is de veilig heid en het gezondheidsbeleid in de onderneming de laatste jaren sterk verwaarloosd ook door de vakbe weging zodat we een achterstand moeten inhalen. Bovendien is het niet zeker dat we Boersma na de verkiezingen nog zullen terugzien als minister van Sociale Zaken." Uitputtingsslag In de brochure wijst de Industrie bond erop dat onderzoeken hebben uitgewezen, dat een ongeschoold ar beider na zijn 35ste levensjaar nog gemiddeld 33,5 jaar voor de boeg heeft. Een geschoold arbeider heeft nog 38 jaar en mensen in vrije beroepen hebben dan nog ruim 40 Jaar te le ven. „Wat voor de dood geldt," schrijft de Industriebond NW, „dat geldt ook voor ziekte: een werkne mer in een bedrijf heeft een veel grotere kans om ziek te worden dan een ambtenaar, een onderwijzer of een advocaat." De stijging van het aantal doden, arbeidsongeschikten en ziekten in de Industrie wijt de bond onder an dere aan het steeds ingewikkelder worden van de arbeidsprocessen, aan het stellen van steeds hogere eisen aan de werknemers en aan het werken met steeds schadelijker stof fen. „Arbeid dreigt een uitputtings slag te worden, waaraan alleen de sterksten nog maar mogen meedoen en desondanks steeds minder men sen de eindstreep halen," aldus de bond. In het streven naar veiliger en ge zonder werkomstandigheden voor de werknemer doet de industrie bond in zijn brochure een reeks voorstellen. Behalve vervanging van de verouderde Veiligheidswet wil de bond o.a. een recht voor de werkne mers om eigen velllgheidsvertegen- woordlgers te mogen kiezen (ook in kleine bedrijven), een beroepsrecht, wettelijke bescherming van veilig heidsfunctionarissen en het recht om onmiddellijk het werk op te schorten bij dreigend gevaar voor veiligheid en gezondheid totdat vol doende voorzieningen zijn getroffen. Verder het vastleggen van wettelij ke normen voor chemische stoffen, lawaai, trillingen, ventilatie, vocht, wamrte. kou en radio-actieve stra ling en de instelling van een onaf hankelijk opleldings- en onderzoe kinstituut van de overheid op het gebied van veiligheid en gezondheid van de werknemers. De arbeidsinspectie is volgens de bond hopeloos onderbemand. De ar beidsinspectie dient daarom meer mankracht te krijgen om zowel haar politie- als haar adviseurstaak beter te kunnen vervullen. Ernstig bezwaar heeft de bond tegen het feit dat niet de werknemers, maar de werkgevers uitgebreid ver slag van een ingesteld onderzoek krijgen. Tegenover de werknemers ver schuilt de dienst zich achter zijn formele geheimhoudingsplicht. Tenslotte dient het beleid tegenover ondernemingen, die in overtreding zijn volgens de brochure aanzienlijk te worden verscherpt. De boetes op overtredingen dienen te worden op getrokken en bij herhaalde overtre dingen of bij ernstige nalatigheid moet een vrijheidsstraf niet uitge sloten zijn. „Kneuzen" Kritische kanttekeningen zet de bond ook bij het functioneren van de bedrijfsgeneeskundige dienst. „Veel artsen keuren een werknemer aan het begin van zijn loopbaan. Niet om te zien of hij het werk dat hij straks krijgt gezien zijn ge zondheidstoestand wel aankan. Nee, ze keuren hem veeleer om het bedrijf te beschermen tegen „kneu zen", aldus de bond. De bedrijfsarts dient volgens de bond een onafhankelijke vertrou wensman te zijn. Daarvoor is een onafhankelijke relatie tussen de arts en de leiding van het bedrijf gewenst. Verder vraagt de industriebond ver scherping van de Hinderwet, inscha keling van de bedrijfsledengroepen bij de controle en de begeleiding van de bedrijfsveiligheid, het aanleggen van lijsten met chemische stoffen, die verboden zijn of die onder voor waarden mogen worden verwerkt, een verbod op het gebruik van kan kerverwekkende stoffen (o.a. as best), strenge normen voor de toe laatbare straling. Ook dient een on- gevallenregister te komen in elk bedrijf. De bond eist ook wettelijke normen voor lawaai en trillingen in de werk omgeving. Meer dan de helft van de 1,1 miljoen werknemers in de Neder landse industrie heeft dagelijks te veel herrie om zich heen. Het gevaar wordt volgens de bond ernstig on derschat. „Lawaai is hinderlijk, en dus een gevaar voor de gezondheid, het draagt bij tot de hoeveelheid spanningen, die een werknemer in zijn werkomgeving ondergaat. Spanningen die hem voor zijn tijd oud een versleten maken", aldus de industriebond. NIJMEGEN „Voor de Europese Commissie is de staalindus trie van primair belang. Niet alleen omdat deze tak van industrie in ons gehele economische leven een centrale plaats inneemt, maar ook omdat de Commissie, krachtens het EGKS-verdrag, terzake bijzondere taken en bevoegdheden heeft." let nieuwe hoofdkantoor van Estel in Nijmegen. Dit zei de heer Roy Jenkins, voorzit ter van de Commissie van Europese Gemeenschappen bij de officiële opening van het nieuwe hoofdkan toor van Estel (Hoogovens-Hoesch) „We worden", aldus Jenkins, „ge confronteerd met drie hardnekkige, onderling verband houdende, pro blemen: een zwakke vraag, een ont oereikende structuur en invoer tegen lage prijzen. De mini-boom in het voorjaar van 1976 heeft grotere toe stroming van produkten uit derde TRECHT Vandaag wordt het voltallige personeel (275 man) van Vmf-Stork Gieterij in Utrecht ntsiag aangezegd. Deze week zal ook de helft van het Gieterij-personeel in Hengelo (130) man eze jobstijding krijgen. Tenslotte horen begin volgende week 125 werknemers bij de SPPM in lengelo de fabriek voor plastic spuitmachines wanneer zij ontslag krijgen. it heeft een woordvoerder van het mf-concern gisteren meegedeeld. Ie ontslagaanzeggingen zijn het ge- olg van de op vrijdag 6 mei gehou- en bespreking tussen minister Lub- ers (Economische Zaken), de vak- onden en de raad van bestuur van inf-Stork. Ie beslissing omtrent de centrale iensten Stork Hengelo, waar 150 lan werken, is voorlopig uitgesteld, ferder werd meegedeeld dat, als de PPM zou worden gesloten, dit ook e sluiting zou betekenen van de entrale dienst. lu de SPPM wordt voortgezet en er elnvesteerd gaat worden (voor bei- lt Hengelose bedrijven heeft Econo- usche Zaken 10 miljoen steun uitg etrokken) is er ook werk voor de entrale dienst, aldus de woordvoer en van het concern. Bovendien wil e dienst ook werkzaamheden bul- en het concern zien te verkrijgen. Gisteren heeft het ingenieursbureau Mpha Engineering ook een onder- leel van het Vmf-Stork concern >ekend gemaakt, dat het bijkantoor n Utrecht zou moeten worden over- eplaatst naar het hoofdkantoor in leverwijk. Op het vorig jaar geopen- le hoofdkantoor te Beverwijk waar 75 man werken, worden grote pro- ecten zoals fabrieken ontworpen. In Utrecht (35 man personeel) wordt tlein tekenwerk hoofdzakelijk op het gebied van werktuigbouw ver richt. Volgens bestuurder H. Hannink van de Industriebond NW heeft het overgrote deel van het Utrechtse Personeel geen zin in een verhuizing naar Beverwijk. Het meent dat er 'oldoende werk is om Utrecht open houden. EMS: De beleggingsmaatschappij Sumabel. die vorige week na Van en Heringa eveneens een bod 1*nkondigde op EMS heeft daar nu nadere bijzonderheden over gege ven. Sumabel biedt voor vier EMS- aandelen één eigen aandeel. Daarbo ven zal alles boven de 15 per aan deel EMS dat uit de afwikkeling van zaken ter beschikking komt, recht streeks ten goede komen aan de aan deelhouders EMS. De laatste koers van de EMS-aandelen was 18,50, die van Sumabel 60,50. Sumabel geeft dus voor 74 EMS 60,50 aan eigen aandelen plus .de restpost waarvoor een soort restant-aandeel EMS zal worden uitgereikt. Sumabel zal haar bod gestand doen als ten minste de helft van het EMS- kapitaal ter omruiling wordt aange boden. Het bestuur behoudt zich echter het recht voor om ook EMS- aandelen te accepteren als minder dan de helft van het kapitaal wordt aangeboden. EMS-bestuurder Ver- groesen zei dat commissarissen zich zullen beraden over de biedingen van zowel Sumabel als Van Wijk en Heringa. Laatstgenoemde maat schappij bood vorige week 19,50 per aandeel EMS. landen naar Europa teweegge bracht, welke invoer niet weer ver minderde toen aan de opleving een einde kwam." Het patroon van de wereldhandel heeft zich gewijzigd. De Europese staalindustrie zal zich moeten aan passen om een hoofdrol te kunnen blijven vervullen in de wereldstaal- handel en weerstand te kunnen bie den aan de concurrentie op de inter ne en externe markten. „Wij moeten ons derhalve concentre ren op herstructureringsmaatrege len. Wij moeten in de eerste plaats diegenen die bij het reorganiseren van hun productie onze hulp nodig hebben aanmoedigen. De herstruc turering zal zich uiteraard voltrek ken op het niveau van de onderne mingen afzonderlijk." Het is duidelijk, aldus Jenkins, dat daarbij een algemeen beleid en coör dinatie van de diverse afzonderlijke maatregelen onontbeerlijk is. Steun van nationale en communautaire zij de is nodig om te voorkomen dat landen zullen trachten hun werkge legenheids- en overcapaciteitspro- blemen op te lossen door deze af te wentelen op hun handelspartners binnen of buiten de gemeenschap. OGEM: In Ryad heeft OGEM het definitieve contract getekend voor de bouw van een woningbouwpro ject met 1700 woningen, winkels en garages in Damman. De waarde van het contract is ca. 1,35 miljard. Met de bouw is onmiddellijk begon nen. De OGEM gaat in Saoedi- Arabië ook nog een vervoersoplei- dingscentrum voor het leger bouwen. WOLSPINNERIJ EDE: (voor heen Zaalberg) heeft voor belastin gen vorig jaar 0,32 miljoen ver diend na een verlies van 0,46 mil joen in 1975. Zoals bekend heeft Wolspinnerij Ede de dekenafdeling overgedragen aan de Stichting Syg- macon, waarna het bedrijf ook de naam Zaalberg moest opgeven. Het bedrijf liep beter door bevredigende zaken bij spinnerij en ververij. PEEK CLOPPENBURG: ver diende vorig jaar netto 8,4 (was 9,6) miljoen. De teruggang was te wijten aan een stagnerende om zetgroei. Peek Cloppenburg zal dit jaar de eerste modewarenhuizen in België openen (Antwerpen en Luik. Volgens jaar komen er vesti gingen bij in Brussel en Charleroi). vrg papier: Bij een omzet van 378 313) miljoen, steeg de netto winst in 1976 tot 6.8 6.5) miljoen. Het dividend wordt verhoogd tot 3.30 3) per aandeel. Verwacht wordt dat het resultaat in 1977 geen grote afwijking ten opzichte van 1976 te zien zal geven. GEBR. NAEFF: Het verlies van dit bedrijf (kunststoffen, leer) is in 1976 gestegen tot 205.000 (1975 ver lies 149.000). Het dividend wordt zodoende weer gepasseerd. In de laatste maanden van het afgelopen jaar trok de orderontvangst aan, en deze ontwikkeling heeft zich tot nu toe voortgezet. BEERS: In alle opzichten is 1976 voor deze bedrijfsautohandel een re cordjaar geweest. Het marktaandeel steeg tot 23 (20) procent, de omzet nam met 50 procent toe en de netto winst met 55 procent tot 6.4 mil joen. Het dividend zal 6.60 per aandeel bedragen over het door her kapitalisatie met een kwart vergrote kapitaal (over 1975 werd 6 per aan deel betaald). Voor 1977 is het be drijf optimistisch, al zal het moeilijk zijn het uitzonderlijk hoge resultaat van 1976 te evenaren. OBLIGATIES: De uitgiftekoers van de 8'/. procent 15-jarige lening van 50 miljoen van de Nederlandse Credietbank is vastgesteld op 100 procent (inschrijving 25 mei). De 7'/, procent 15-jarige lening van 100 miljoen van de Europese Investe ringsbank heeft een uitgiftekoers van 98'/i procent (de inschrijving hierop is eveneens 25 mei). DEN HAAG De Neder landse staalproduktie is in de eerste vier maanden van dit jaar met 7,5 procent gedaald. In januari/april van dit jaar werd in ons land 1.600.000 ton ruw staal vervaardigd tegen 1.730.000 ton in de overeen komstige periode van het vorig jaar. In de Europese Gemeenschap in haar geheel is de staalpro duktie eveneens gedaald (maar minder sterk dan in ons land) namelijk met 3 procent. De totale EG-produktie daalde 43,9 miljoen ton tot 42,6 mil joen ton. BRUSSEL (Reuter) De Europese Commissie komt binnenkort met een plan van drie punten ter stimu lering van de kleine en middelgrote bedrijven in de Europese Ge meenschap. Dit heeft commissaris Etienne Davignon gisteren meege deeld. De drie punten betreffen: Het vereenvoudigen en coördine ren van de belastingen die gelden voor kleine bedrijven in de negen aangesloten landen; Het verbeteren van de mogelijk heden tot samenwerking; Het verstrekken van meer infor matie over EG-kredieten die be doeld zijn hun uitvoer te vergroten. De rechtspositie van de consument in ons land laat nog veel te wensen over. Voor vijf branches echter kan de consument tegenwoordig aankloppen bij de Stichting Consumentenklachten (Postbus 19000 Den Haag), waar hij of zij op een willig oor kan rekenen als er klachten zijn over geleverde goederen en/of diensten. Van deze mogelijkheden blijkt in toenemende mate gebruik te worden gemaakt. vergoeding^ Uitspraken consumenten^ 1976 1975 1976 1975 Chemisch Renigen Natwas ReizenJ Recreatie Meubilering De Meubileringscommissie begon half mei 1976, de Recreatiecommissie midden 1975. De Stichting Consumentenklachten is een samenwerkingsvorm van de Consumentenbond en organisaties van leveranciers van bepaalde produkten of diensten. In het kader hiervan zijn geschillencommissies opgericht, waarin vertegenwoordigers van de Consumentenbond afgevaardigden van groeperingen van leveranciers evenredig zitting hebben. De leiding berust bij een onafhankelijke voorzitter. Er bestaan thans vijf geschillencommissies, namelijk: Geschillencommissie Chemisch Reinigen; Geschillencommissie Natwas; Geschillencommissie Reizen; Geschillencommissie Recreatie; Geschillencommissie Woninginrichting. Hierbij kan worden opgemerkt, dat er plannen zijn voor nog meer geschillencommissies. Zo lopen besprekingen met de vereniging van Parket en Hardhoutvloeren-leveran- ciers, en met de Algemene Vereniging voor de Centrale Verwarmings- en Luchtbehandeiings Industrie. Eerst zeil Bij klachten dient de consument eerst zélf bij het bedrijf in kwestie schriftelijk te reclameren. Lukt het niet tot een bevredigende oplossing te komen, dan kan de consument de klacht eveneens schriftelijk aan de desbetreffende geschillencommissie voorleggen. Voor de behandeling van een klacht dient een bepaald bedrag voor behandelingskosten te worden gestort, welk geld wordt terugbetaald als de klacht door de geschillencommissie aan de consument wordt toegewezen. Tussen haakjes: elke consument kan een klacht bij een geschillencommissie indienen; het lidmaatschap van de Consumentenbond is niet vereist. De geschillencommissies doen schriftelijk uitspraak in de geschillen. Deze uitspraak heeft de kracht van een bindend advies, hetgeen wil zeggen dat maar een beperkt beroep op de burgerlijke rechter mogelijk is. In principe zijn beide partijen aan die uitspraak gebonden, tenzij aannemelijk kan worden gemaakt dat de uitspraak hetzij wegens de inhoud, hetzij gezien de wijze waarop deze tot stand is gekomen te zeer Ingaat tegen hetgeen redelijken billijk is. Weer meer Uit het Jaarverslag-1976 van de Stichting Consumentenklachten blijkt, dat het totaal aantal uitspraken dat door de geschillencommissies te zamen werd gedaan, het afgelopen jaar met bijna tien procent toenam. Hierbij wordt opgemerkt dat de geschillencommissie woninginrichting (een belangrijk verschil met de andere geschillencommissies is, dat de aangeslotenen bij deze branche-organisatie de Federatie van Meubileringsbonden niet verplicht zijn mee te werken aan de behandeling van geschillen) op 1 mei 1976 van start ging. Bij het tabelletje bij dit artikel past de aantekening dat het aantal uitspraken niet gelijk is aan het aantal Ingediende klachten. Het aantal klachten ligt in eerste aanleg niet zelden aanmerkelijk hoger, maar een deel daarvan wordt na de eerste Indiening door de consument niet verder doorgezet. Voorts vormen de absolute aantallen klachten bij de verschillende commissies geen vergelijking voor een oordeel over de vraag, of in bepaalde bedrijfstakken meer of minder zorgvuldig wordt gehandeld. Hiervoor zouden de gegevens nodig zijn over het totale aantal afgesloten transacties, en hierover beschikt de Stichting Consumentenklachten niet. Suède slecht intussen wordt het onbevredigend geacht dat klachten, die bij de Geschillencommissie Reinigen worden ingediend en hun oorzaak vinden in de fabricage en/of confectionering. in het kader van de Stichting Consumentenklachten niet verder kunnen worden behandeld. In vele gevallen blijft de consument met de schade zitten en blijkt het uitzonderingen daargelaten niet mogelijk een vergoeding van de leverancier of fabrikant van het artikel te krijgen. Dit komt niet zelden voor bij suède kleding. De vaak slechte kwaliteit van dergelijke artikelen (met name zwakke plekken, slechte verf en loolingsfouten) wordt pas na een chemische behandeling duidelijker zichtbaar. Een opmerking tot slot Artikelen blijken soms in een dermate vervuilde of versleten staat te worden 'afgeleverd, dat een chemische wasserij onmogelijk een goed resultaat kan bereiken. In het blad „Denken en Doen"van de Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen las ik Wie een huis koopt ln een periode dat de hypotheekrente nog (verhoudingsgewijs) laag ls en daarbij met de mogelijkheid rekening houdt nog eens een ander huis te moeten kopen, doet er verstandig aan met de bank te praten over het afsluiten van een hypotheek met „meeneem-rente". Dit systeem maakt het namelijk mogelijk bij de verkoop van het huis de eventueel lagere rente mee te nemen naar het nieuwe eigen huis. Dat betekent c^pt de lagere rente van destijds ook voor de nieuwe hypotheek geldt, al ls dat vaak tot een maximum-percentage. Op dit weinig voorkomend verschijnsel wijst het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken in de „Infokrant". De reden dat weinig geldgevers de meeneem-rente toepassen wordt verklaard uit het feit, dat de hypotheek op een bepaald pand rust. Wordt in zo'n geval de hypotheek opgezegd, dan vervallen alle rechten. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten meent echter dat het gezin (dus niet het pand) dat ln het huis woont, het belangrijkst is. Daarom gelden de voorwaarden van de hypotheek óók onverkort voor de echtgenote na een scheiding of overlijden. Als iemand een huis koopt en daarvoor een lening nodig heeft, is dat een belangrijk punt. een artikeltje over kledingadviezen voor vrouwen die een borstamputatie hebben ondergaan. Het blad schrijft: BIJ alle verdrietelijkheden die met een dergelijke operatie gepaard gaan. komen ook nog de onzekerheid over het eigen uiterlijk en de moeilijkheid om aangepaste, aardige kleding te kiezen. De Tilburgse werkgroep „After Care" van het Radio-Therapeutisch Instituut Tilburg wil ook in dit opzicht nazorg bieden en is daartoe een samenwerking aangegaan met modedeskundlge Melise van der Ven. Het resultaat is een folder waarin staat welke kledlngdetalls de draagster van een borstprotese beter kan vermijden en welke andere juist aan te bevelen zijn. Uit de tekeningen blijkt duidelijk, dat er ook voor vrouwen met een borstprothese bijzonder leuke kleren te vinden of te maken zijn. Dat geldt ook voor badmode, strandmode en nachtkleding. Heel in het kort wordt tevens aandacht besteed aan de soorten prothesen die in de handel zijn Wie belangstelling heeft voor de folder kan deze met Insluiting van een postzegel aanvragen bij After Care. Radio-Therapeutisch Instituut Tilburg. Prof. Dondersstraat 20 in Tilburg, telefoon 013*435501. Joost Smit (ex-reclameman): „Reclame? Net een schoonmoeder. Bemoeit zich met alles en iedereen.' (Uit Adformatie) (ADVERTENTIE) Klopt.Dank zij onze belangen In de European Asian Bank aldaar Met in het markante gebouw van die bank, bovendien de vestiging van onze vertegenwoordiger Hr. R R. Smit Adres: 80. Jalan Imam Bondjol Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-284250.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23