Nunspeets gemeentehuis Pleinvrees" rond hileense vrouw staat voor dubbele strijd' ïdys Diaz zet strijd jen Pinochet-terreur Europa voort lachten bij bestemmingsplan werken door bij burgemeester, raadsleden en winkeliers Nazorgdiensten voor vrouwen na borstamputatie Taxichauffeurs willen plaats van kinderen innemen 24 mei 1977 Trouw/Kwartet RHS 17 Perspectieftekening voorzijde ontwerp gemeentehuis Nunspeet. het college van B&W), van de VVD en van gemeentebelangen. Begin deze week is het bestuur van de plaatselijke PvdA-afdeling met een alternatief plan voor een ge meentehuis gekomen. Dat zou onge veer de helft kosten van het door burgemeester en wethouders voorge stelde: circa zes miljoen gulden. Een ontwerp van MACO-Bouw, in de eerste plaats bedoeld om gereali seerd te worden aan de Laan tegeno ver het oude raadhuis, waar nu al een dependance staat. Ook prof. dr H. Gerding te Nunspeet, rustend dÊ ■WW®,.. W Burgemeester H.J.Smith. n verslaggever Op veel plaatsen in d organiseren de Kruisveren- een dienst, die nazorg ver- an vrouwen wanneer zij na rstamputatie het ziekenhuis B n. Verder werkt de Nationale B ereniging aan het opbouwen HLen dergelijke nazorgdienst B^el Nederland. B delijke Kruisvereniging heeft endgemaakt naar aanleiding B erlei plaatselijke initiatieven t oprichten van „opvang- vrouwen, die zelf een iputatie hebben ondergaan. i de nationale Kruisvereni- iet samenwerkingsverband van de Kruisorganisaties, ontstaan deze clubs veelal vanuit de gedach te, dat de gevestigde ge zondheidszorg op dit gebied niets doet. De vereniging wijst er echter op, dat alle provinciale Kruisverenigingen speciale districts-verpleegkundigen in dienst hebben, die zijn belast met; kankerbestrijding, zowel in de pre ventieve fase als bij de nazorg. Zij zijn de vraagbaak voor de bijna vier duizend wijkverpleegkundigen, die zich bezighouden met de begelei ding van kankerpatiënten, aldus de Nationale Kruisvereniging. De vereniging stelt, dat het voor patiënten die met een bepaald pro-' bleem zitten, belangrijk is om con tact op te nemen met de wijkver pleegster. Als zij dat zouden doen, alvorens tijd en energie te steken in het oprichten van weer een club of actiegroep, blijkt dat via de Kruis verenigingen snelle en deskundige hulp kan worden geboden. Boven dien voorkomt het langs elkaar heen of tegen elkaar in werken, aldus de nationale Kruisvereniging. ic Lelsz ™jPEET De tijden zijn er gemoedelijker op gewor- n 1850 viel in Ermelo hjet t om voor drieduizend een gemeentehuis te p in Nunspeet. Gedepu- van Gelderland maak- aren, maar de raad ar niet zo erg aan. Het itehuis kwam er tóch, urgemeester H. H. Vi- betaalde het eenvoudig ■•ïn zak. Na het gemeente- ffcrtig jaar aan de gemeen- rpjhuurd te hebben, ver- djiij het aan haar voor een de prijs. zal burgemeester nubith niet uithalen nu er op- ee< een gemeentehuis in et moet worden gebouwd, fanaal zijn er moeilijkheden, treffen de plaats waar het Dmen, de vraag of niet beter taande accommodatie kan uitgebreid en ook het punt ecp kosten: twaalf miljoen rij^derdvijfenvijftig gulden. wede donderdag komt het plan in de raad. z ^Jus-symbool" i is er een en ander veran- £dat hiervoor meer dan hon- gevochten is, werd fct per 1 januari 1972 een iige gemeente, los van Er- Jtuim vijf jaar geleden dus. tester Smith: „Maar samen- Van gemeenten blijkt gemak- dan splitsen. Alles wordt ge- ji, maar de taken niet. Daar ijij dat die laatste jaren nog nzijn toegenomen. We zitten oog op het personeel en met g op het publiek erg on gunstig. Het is hard nodig dat we een nieuw gemeentehuis krijgen." De weg, die naar het nieuwe gemeen tehuis moet leiden, wordt door de Nunspetenaren niet enkel met rozen bestrooid. In de raad viel meer dan eens het woord „status-symbool". Sommigen verklaarden dat ze een ton per ambtenaren stoel te gek von den. De heer A. W. Renauld, een van de ingezetenen die tegen is, want het is niet alléén een gedeelte van de raad dat zich verzet, zegt: „Burge meester Smith heeft de wethouders om zijn vingers gewonden." Hij voor spelt dat er nog voor de raadsverga dering van aanstaande donderdag een pakket handtekeningen contra bij het gemeentebestuur wordt gede poneerd. Hij laakt ook het feit dat, zoals hij zegt, de fractie-voorzitters bij het vooroverleg geheimhouding is opgelegd. Hoewel men van tevoren zelden kan voorspellen of er niet op het laatste ogenblik nog één uit de boot valt, denkt men dat in het algemeen de confessionele fracties in de raad van Nunspeet wel vóór zullen zijn. Tot nu toe is het meeste verzet gekomen van de PvdA/PPR (hoewel de wet houder van die kant solidair is met hoogleraar in de geneeskunde, heeft in het regionaal periodiek „Natuur en Milieu" al eens gepleit voor bou wen aan de overzijde, waarbij het oude gemeentehuis als hoofdvesti ging van het raadhuis zou kunnen worden gehandhaafd. Voorkeur Burgemeester en wethouders staan op het standpunt dat aan het plan van het architectenbureau Bier en Gelderblom de voorkeur moet wor den gegeven. Het voorziet volgens hem beter in de behoefte, die het gemeentelijk apparaat stelt. En die zijn na de splitsing Ermelo- Nunspeet niet gering gebleken, te meer omdat de laatste jaren steeds meer taken naar de gemeente zijn toegeschoven: niet alleen op het ge bied van planologie en ruimtelijke ordening maar ook op dat van alge mene bijstand en onderwijs. Boven dien is in de sector welzijnszorg een uitbreiding van de werkzaamheden te verwachten. Begin maart heeft de gemeente een Raad-huis-krant huis aan huis laten verspreiden. In dat royaal geïllus treerde blad werden de plannen uit een gezet. Het geschrift kondigde drie voorlichtingsavonden aan, die ook gehouden zijn, maar waarvan men thans vindt dat ze weinig te maken hebben gehad met wat als echte inspraak kan worden be schouwd. Eén van de eerste dingen, die de Nunspetenaren in het ge meentelijk proza konden lezen, was psychologisch niet zo handig beke ken. Er stond dat het nieuwe huis der gemeente het centrum van Nunspeet „een heel ander aanzien" zou geven. Dat kun je zelfs in Amsterdam niet maken, laat staan in een mooi en karakteristiek maar behoudend Ve- luws dorp. Reacties bleven dan ook niet uit. Sommigen hebben het ge voel dat het Marktplein, waar het gemeentehuis is geprojecteerd, gro tendeels wordt opgeofferd. En het is niet alleen een kwestie van het be bouwen van een nogal forse ruimte midden in Nunspeet, het heeft ook consequenties voor de markt, voor het verkeer, voor het parkeren, voor de bejaarden enzovoorts, die misschien verder zullen moeten lopen. Winkeliers Een organisatie die ook een flinke partij meeblaast in de kritiek, is de winkeliersvereniging Nunspeet (voorzitter E.J. van de Ham). In een schrijven van deze week wordt be zwaar gemaakt tegen uitvoering van het plan krachtens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De bezwaren worden breed uitgespon nen. Ze betreffen de procedure. Maar ook de kosten worden aange vallen. Verwacht wordt dat ze uit eindelijk uitdraaien op 15 miljoen gulden (een der wethouders sprak, zij het met alle voorbehoud, aanvan kelijk van 4 miljoen gulden). Getwij feld wordt aan de 5 miljoen gulden reserve, die de gemeente zegt te be zitten, want deze zal zich toch niet in een „oude sok" bevinden, maar be nut zijn voor een of ander doel. Rekening worclt gehouden geduren de 40 jaar met een kapitaalslast van meer dan 1 miljoen gulden per jaar. En voor de burgers met een aanzien lijke verzwaring van de onroerend- goed-belasting. Burgemeester Smith zegt dat Nunspeet er met zijn gemeentehuis financieel niet ongunstig uitschiet vergeleken met soorgelijke projec ten elders op de Veluwe. „Het is geen overdreven plan. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft een programma van eisen op gesteld. Diverse instanties hebben gevraagd: „u bouwt toch niet te klein?" Ook de provinciale planologische commissie is ermee akkoord gegaan en had waardering voor de kleinschaligheid. De welstandscom missie merkte op dit wat de bouw op het Marktplein betreft dat het de kern van het dorp zal complete ren. Als we een parkeerprobleem hadden het is er niet dan zou dat door de bouw van het raadhuis niet groter worden", aldus burge meester Smith. Tegenover degenen die verwachten dat het Marktplein „naar de knop pen gaat" stelt de stedebouwkundi- ge W.C. Zon. die de gemeente advi seerde, dat gedeeltelijke bebouwing de verhoudingen juist ten goede zal komen. Er kan engte- of ruimtevrees optreden bij onjuiste verhoudingen. In de nieuwe situatie wordt het te grote plein in twee kleinere ruimten verdeeld. De ruimte wordt in de nieuwe situatie zodanig dat Nunspeet er een gezellig plein aan over houdt, waar men zich zal „thuis" voelen. GRONINGEN Stakende Gro ningse taxichauffeurs boden giste ren aan, de plaats van de gegijzelde kinderen in de school te Bovensmil- de in te nemen. De staking van de chauffeurs ging gisteren haar vijfde week in. Er meldden zich 75 taxichauffeurs, omdat het hier om kinderen gaat. Zij hadden niet de bedoeling, aldus een woordvoerder van de Vcr- voersfederatie NKV-NVV, de plaat sen van de treinpassagiers in te nemen. Amnesty International heeft vori ge week een rapport uitgebracht met de namen van enkele honder den mensen die de afgelopen drie jaar in Chili zijn verdwenen. Sinds de staatsgreep van 11 september 1973 tegen de weetige regering van Salvador Allende zijn volgens de in de regel terughoudende cijfers van Amnesty overgeer 100.000 mensen' gearresteerd. Meer dan 5000 van hen zijn geëxecuteerd en tiendui zenden moesten het land verlaten. In het vorige week uitgebrachte rapport staan de namen en de fo to's van 218 verdwenen Chilenen. De bedoeling is de aandacht te vestigen op mensen die weliswaar zijn gevangen genomen maar van wie de Chileense autoriteiten ont kennen dat ze in de gevangenis zitten. .Het gaat hierbij vaak om mensen die zich nauwelijks met politiek hebben ingelaten. Het bestaan van geheime kampen is een mogelijke verklaring voor de „verdwijning" van deze mensen. Dat veel van de verdwenen perso nen worden vastgehouden is ko men vast te staan dank zij getuige- nisverklaringcn van mensen die uit deze geheime kampen zijn ont slagen of werden overgebracht naar officïlc gevangenissen. Amnesty International roept iede reen op tijd en geld te besteden een het lot van de politieke gevangenen in Chili. De voortdurende druk van de internationale publieke opinie kan ertoe bijdragen dat aan de martelingen, verdwijningen en executies een einde komt. De Chileense junta liet eind vorig jaar onder druk van de internatio nale publieke opinie een aantal politieke gevangenen vrij. Gla dys Diaz bevond zich bij de politie ke gevangenen die eind vorig jaar zijn vrijgelaten. Herman Amelink lsinV>EN Gladys Diaz helemaal geen aange- ndruk. Deze Chileense, fia twee jaar doorbracht hgenissen en concentra- heeft daar niets strijdbaarheid verlo kt grote zelfbewustheid |in Europa het gevecht Chileense dictatuur |at haar in haar moeder- de rand van de dood iiaz bekleedde ten tijde van ig van de Unidad Popular ttig gekozen president Sal- lende een vooraanstaande Beweging van Revolutio- (MIR) Na de staatsgreep snber 1973 behoorde ze al n van de meest gezochte Ze dook onder om in de It de strijd tegen de militai- lur aan te binden. Op 20 1975 werd ze toch door de geheime dienst (DINA) ge samen met haar vriend, Jaars van de regering hoop- rmatie van haar los te krij- r het verzet tegen de junta, een vrouw dus dat moest |k kunnen. Na haar arresta- 1 ze drie dagen achtereen gemarteld onder meer met van electrische schokken r ze tweemaal een acute tand kreeg. Ondanks een frdrinking en een behande- hypnotica liet ze niets los. eember van het vorig jaar Dnder druk van de internati- frontwaardiging vrijgelaten. festatie van de werkgroep „Vrouwen in Latijns-Amerika", een afdeling van de Emancipatie en socialisme- groep van het Derde- Wereldcentrum. De Chileense, ten tijde van Allende onder meer voor zitter van de Chileense vereniging van journalisten, sprak op deze ma nifestatie over de strijd van de Chi leense vrouw. Vrouwen Gladys Diaz: „Het heeft wel enige tijd geduurd voordat de vrouwen binnen het verzet een enigszins gelij kwaardige positie konden innemen. Aanvankelijk mochten de vrouwen alleen secundaire taken verrichten zoals administratie en koe riersdiensten. Geleidelijk is de in vloed van de vrouw in het verzet groter geworden en er zitten nu ook vrouwen op leidinggevende posities. Daar kunnen we met recht heel trots op zijn." Eigenlijk voeren de vrouwen in La tijns-Amerika een dubbele strijd. Ze vechten niet alleen tegen het on rechtvaardige bestel dat weinigen rijk en velen arm maakt. Binnen die strijd moeten ze ook nog optornen tegen de mannen die vinden dat vrouwen zich niet met politiek moe ten bemoeien. •Gladys vertelt dat binnen de zogehe ten moedercentra en buurthuizen in Chili activiteiten worden ontplooid om vooral de vrouwen die nog tevre den zijn met hun positie als moeder en goedkope huisknecht bewust te maken van hun positie. Dit soort werk hoeft nog niet in de illegaliteit te gebeuren. Pas gevaarlijk wordt het wanneer contact wordt opgeno men met door de junta verboden organisaties. ten met Gladys Diaz toen zij ^eek in Nijmegen was in ver- it een daar gehouden mani Argentinië met haar gearresteerd werd verkeert Gladys nog steeds in het onzekere. Ze vertelt: „Medio juli 1975 werd in het Argentijnse plaatsje Pilar bij Bu enos Aires een lijk gevonden met de naam en de geboortedatum van mijn vriend. Zijn ouders zijn toen naar Argentinië gereisd. Toen ze het lijk zagen waren ze er echter van over tuigd dat het niet het lichaam van hun zoon was. We hebben daarna nooit meer een teken van hem verno men. De Chileense autoriteiten ont kenden later zelfs hem ooit gearres teerd te hebben." De vriend van Gladys is een van de 2500 tot 3000 Chilenen die sedert de machtsovername door generaal Pi nochet verdwenen zijn. Gladys ver telt dat van minstens 1500 van hen bekend is dat zij in de martelkamers van de geheime politie zijn geweest. Gladys Diaz werkte mee aan het samenstellen van de lange lijst van namen die onlangs door Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor het lot van politieke ge vangenen in de hele wereld, is uitge bracht. Verschillende van de „ver dwenen" politieke gevangenen die in het rapport genoemd worden, kent ze persoonlijk. Ze wijst me de foto aan van Carlos Alberto Carrasco Matus. Dienstplichtig soldaat meldt het Amnesty-rapport van hem. Gladys: „Hij werd gearresteerd in maart 1975. Veertien dagen zat hij in de cel De gevangenen in het kamp Tres Alamos stellen zich hier op vlak voor hun vrijlating. naast mij. Hij was in dienst van de DINA maar werd ervan beschuldigd informatie naar de gevangenen te hebben doorgespeeld. Hij is nooit verhoord. Bovendien was hij voort durend geboeid. Als hij naar de w.c. moest kwam hij springend langs. Samen met Adolfo Mancilla Rami rez haar vinger wijst een andere foto van een „vermiste" aan is hij weggevoerd. We dachten naar Libre Platica, een ander kamp. Maar te gen zijn moeder hebben ze gezegd dat hij gevlucht is. Niemand weet nu waar hij is en of hij nog in leven is." Samenwerking Gladys vertelt dat er tal van aanwij zingen zijn dat er nauwe samenwer king is op het gebied van politieke gevangenen tussen de verschillende Over het lot van haar vriend, Juan Carlos Perelman Ide, die tegelijk militaire regimes in het zuidelijk deel van Zuid-Amerika: „Bij mij in de gevangenis zaten drie vrouwen die overgebracht waren uit Bolivia. Een andere kameraad, Jorge Fuen- tes, werd in april 1975 in Paraguay gearresteerd. Hij werd daar gemar teld door Chileense folteraars en is sedert die tijd nog door verschillen de mensen gezien. Sinds januari 1976 is hij echter spoorloos. Noch de regering van Paraguay noch de rege ring van Chili geeft toe dat ze hem gearresteerd hebben." De methoden van de militaire rege ring worden steeds driester, aldus Gladys Diaz: „Tot september vorig jaar was het een roulette of je zou blijven leven of doodgaan wanneer je in handen van de DINA viel. Van af die datum is er verandering geko men in het beleid van de junta. Pinochet zegt nu dat er geen politie ke gevangenen meer zijn en dat klopt: alle politieke gevangenen worden gedood. Ze zijn er inderdaad niet meer." Europa ze telkens langs ons heen in het vliegtuig en keken dan heel drei gend of maakten gebaren naar ons." Nu woont Gladys in Duitsland en ze gelooft dat ze nu buiten bereik van de junta is. „Ik heb een manier om te voorkomen dat ze achter mijn adres komen." Appels De activiteiten van de Chileense junta blijven niet tot het Zuidameri- kaanse continent beperkt. Zo heeft de Chileense luchtvaartmaatschap pij die maar heel weinig op Europa vliegt, de laatste tijd Juist in dit werelddeel steeds meer mensen in dienst genomen. Het is een van de manieren om de in Europa werken de DINA-mensen onder een schijn baar keurig dak te brengen, aldus Gladys Diaz. „Toen ik in het vlieg tuig zat dat ons naar Europa bracht, zaten er zeven functionarissen van de DINA in het vliegtuig. Tot Zürich vlogen ze mee. We waren eerst bang dat ze een aanslag op ons zouden plegen. Maar dat was niet zo. Ook werden we niet bespioneerd. Het ging er alleen maar om ons bang te maken. Ze wilden laten zien dat ze ons in Europa ook best konden be reiken. Om ons te intimideren liepen Gladys benadrukt de betekenis van het schrijven van brieven en het boycotten van de koop van de Chi leense appels. De winst gaat naar de grote ondernemingen en alleen de betalingsbalans wordt er beter van, wat de positie van de junta ver sterkt. Ook zou er een boycot op de uitvoer van koper moeten komen, zo meent Gladys. Over de internatio nale steun zegt ze echter: „Hulp uit het buitenland is goed, maar het is slechts hulp. Het belangrijkste is de bevrijding van het volk van binnen uit. Op mijn vraag of er binnen het leger geen verzet begint te ontstaan tegen de praktijken van de juntaleiders zegt Gladys Diaz dat er bij de lagere militairen grote angst heerst. „Ze zien wat er van komt als je in verzet komt Een echte oppositie binnen het leger is er niet. Wel gebeuren op geïsoleerde schaal allerlei dingen. Het verzet is zelfs in de geheime dienst al doorgedrongen. DINA- functionarissen bellen soms, zonder hun naam te noemen natuurlijk, fa milieleden op van mensen die ge vangen genomen zijn. Ook van de kant van de bewakers hoor je soms vertrouwelijke mededelingen. Bin nen de martelcentra zijn steeds de zelfde bewakers actief. Er vindt daar weinig doorstroming plaats. De be doeling die hierachter zit is dat de bewakers een zekere band met de gevangenen krijgen waardoor ze misschien meer informatie van hen los kunnen peuteren Een van mijn bewakers vertelde mij dat hij eigen lijk wel weg zou willen, maar dat het onmogelijk was."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17