Sportief schoeisel Cornells Moerman: de plattelands geneesheer uit Vlaardingen UW PROBLEEM 00K HET ONZE Jeremy Menuhin, groot pianist Kerkelijk centS" Hongaren geogj Liever geen bezoek, geen bloemen. maar daarna? 'Ik had een leventje kunnen hebben als een prins' MAANDAG 23 MEI 1977 VARIA Na de Amerikaanse baseball hemden, jasjes en petten, al of niet tweedehands aangeschaft, zijn nu ook de baseball schoenen doorgedrongen in het modebeeld van shorts, broeken en sportieve rechte rokken. Ook veredelde gympjes en trimschoenen in de meest uiteenlopende kleurstellingen voor groot en klein, zijn in vrijwel iedere schoenwinkel te vinden. Wat luchtiger en wat eleganter is de ballerina die een grote come-back maakt en vooral erg leuk staat bij alle wijde strokenrokken van dit seizoen. Naast goud. dé accessoires kleur van het ogenblik, is de ballerina af en toe in satijn te zien. Touwschoenen met om het been gekruiste linten en veters doen het al enkele seizoenen bijzonder goed, de variatie is dan ook groot geworden. 1. Geïnspireerd op de army-look is deze sportieve enkellaars, in natuurleer met zware stiksels en zware profielzolen. 2. Penny-loafers, gemaakt van iets vettig natuurleer. In plaats van leren onderwerk een sponsachtige buigzame zool. 3. Lichte vrijetijds schoen van grof textiel in contrast-kleuren. Het onderwerk is gemaakt van een vezelprodukt. 4. Een op basketball geïnspireerde schoen, gemaakt van een mat, fijngeslepen overleder, met een zwaar geprofileerde gummizooi. 5. Populaire trimschoen. Het bovenwerk is van textiel, de soepele lichte zolen zijn aangespoten. 6. Comfortabele leren sandaal met een lage hak, in naturelkleuren. 7. Opnieuw de ballerina uit de jaren vijftig die het zo goed doet bij de folklore van nu. AMSTERDAM Het programma, waarmede de Jonge pianist Jeremy Menuhin zich zondagavond in de Grote Zaal van het Concertgebouw presenteerde, was van een ongewo ne veelzijdigheid. Hij begon op zichzelf reeds opmer kelijk met het modernste stuk: de Sonate (1926) van Béla Bartok, een driftig werk, waarin de piano di kwijls bijna als slaginstrument wordt gebruikt Welk een verschil met Mozarts tedere en lyrische So nate in D (K.V.576) 's meesters laatste klaviersonate, die niette genstaande de benarde omstandig heden, waaronder zij ontstond, een en al blijdschap en vredigheid ademt. Opnieuw naar later tijd: Debussy's Estampes (1903), gefantaseerde rei simpressies uit het Verre Oosten, Spanje (landen waar de componist nimmer is geweest) en het lie de France. Dichterlijke ontboezemin gen van een dromer, die de fijnste tinten aan de piano ontlokte. Tenslotte Schubert met Fünf Landler en de Sonate in c klein, een stuk waarvan het Schumann reeds opviel, hoe muzikaal en zangrijk het de ene bladzijde na de andere voort gaat, rustig en onbezorgd. Om zulk een contrastrijk program ma te kunnen spelen, daarvoor moet een pianist over veel en grote moge lijkheden beschikken. Allereerst technisch, want al hoor je het aan Bartok beter dan aan Mozart, de Sonate van de laatste is zeker niet gemakkelijker, dan die van Bartok, maar vooral artistiek, want om vier zulke totaal van elkaar verschillen de werken tot hun recht te laten komen, is zo mogelijk nog moei lijker. Jermy Menuhin is ertoe in staat. Pianistisch klinkt alles glashelder, alsof er geen technische moeilijkhe den bestaan en de voordracht is zo raak en doorleefd als men kan wen sen. Een groot en veelzijdig kunstenaar. VIANEN De commissa#>gl koningin in Zuid-Hoilanc Vrolijk, heeft zaterdagmid©P' anen het kerkelijk ontken: centrum „Oecumene P® Otthon" voor HongarenJWj land geopend. Het centrical beheerd door de stichtirPiD tants Christelijke Gees te*# zorging, die zich vooral ricPO testanten van Hongaarse lil ADVERTENTIES Mink rail Rijsdijk Mink van Rijsdijk liever geen bezoek, geen bloemen.maar da£„ 2e druk, 88 blz., 12,50 ns Er sterven in Nederland 100.000 men; jaar. Dat betekent dat ontzettend veel mi rouw achterblijven. Hoe beleven zij die l*T hun verdriet, hoe kunnen zij getroost wf Tijdens de voorbereiding van een serie v^5, radio-documentaires voor de NCRV ovfOO' en rouwverwerking sprak Mink van RijsrPCl velen over hun verdriet, de leegte, de eefstl heid. het niet kunnen vergeten In rfiro dat anderen het verdriet herkennen enfrc laten zien dat er meer mensen zijn uitgehuild raken. Maar ook voor hen dif v< niemand door de dood verloren wil dit bqtfd handreiking zijn. Wellicht wacht ergetyjj verdrietig mens op hen. En hoe kan men^jj ven en troosten zonder iets van het rouvjj te weten? (ge. Dit boekte blijkt in een grote behoefte te votk eerste druk was in enkele weken bids uitveti Verkniobaar In de bo^kharvtei UIT6EVERSMAATSCHAPPI J. H. KOK KAMPEN VRAAG: Sedert de verkoop van on ze (huur)flat hebben wij geen contract Wij willen graag wél een huurcontract hebben. Waar moet men speciaal op letten bij zon contract? ANTWOORD: Er moet op heel wat dingen gelet worden en daarom ra den wij u aan een model huur contract te vragen bij de Neder landse Consumentenbond. Leeghwaterplein 26. Den Haag. tel. 070-889377. postrekening 27846. Contributie per Jaar 21.- Onnodig te zeggen dat die contributie zichzelf altijd wel betaalt. VRAAG: Door mijn werk in mijn grote gezin heb ik altijd last van afgebroken nagels en Ik heb geen tijd er veel aan te prutsen Nu hoor de Ik dat gelatlnepudding zo heil zaam Is voor droge, gescheurde na gels. Waar kan lk die kopen? Mijn kruidenier zei. dat gelatlnepoeder en blaadjes aan bederf onderhevig zijn. ANTWOORD; Dat afbreken van uw nagels kan allerlei oorzaken hebben. Begint u in elk geval met het kopen van huishoudhandschoenen voor de afwas en zoekt u een goed afwas- mlddel uit. Voorts zorgt u ervoor dat er een potje vette (glycerine) crème bij de keukenkraan en bij de wasta fel staat. Het afbrokkelen kan wij zen op een kalkgebrek. Drinkt uw dagelijkse hoeveelheid melk (V. A V. liter) en u heeft dat gauw aangevuld. De zo belangrijke A-D vitaminen krijgt u binnen met uw margarine en roomboter. Het gaat om kleine hoeveelheden. Een gezond menu volgens de schijf van 5. bekend door de vele publicaties, bij de dokter en apotheek en dienstencentra geeft al les wat een gezond mens nodig heeft. Voor een zieke zorgt de dok ter. met als rechterhand in dit op zicht. de diëtiste. Nu die gelatine die, gemaakt uit beenderen, ge maakt wordt om te binden, van vruchtensappen te gêleren en derge lijke. Gebruiken volgens aanwijzin gen en beslist niet laten koken, want dan verandert de samenstelling ten nadele van de gebruikers, al gaan ze er niet dood van. Niets ervan wordt door het lichaam opgenomen en al les verdwijnt met de ontlasting. Agar-agar, het plantaardige zusje van gelatine, heeft een zwak laxe rende werking en wordt hierom ge bruikt bij kleine kinderen en her stellenden. enz. Wat die kant-er.- klare pudding betreft: U wordt er alleen maar dik door en uw nagels hebben er niets aan. Uit de aard der zaak hebben mijn eigen nagels wel eens ruzie met de schrijfmachine. Kleurloze nagellak geeft enige be scherming en valt niet op. Mits In het couvert bewaard, bederft gelati ne niet. VRAAG: Veel mensen dragen een lading statische electricitelt met zich. Is dat van kwade, geen, of goede invloed op de gezondheid? Ik zag zelfs wel eens vonkjes, bij ver wisselen van kleren, bij het vasthou den van een trapleuning, enz. ANTWOORD: Het kan geen kwaad. Mensen die in de buurt van de zee wonen, hebben er bijna nooit last van omdat hun huid meestal zilt genoeg is om deeltjes water vast te houden. Het zeer Intensieve gebruik van kunststoffen werkt deze ver schijnselen wel sterk in de hand. Wat uw vloerbedekking betreft: Nu en dan. zeer oppervlakkig en kort rondspulten met een bloemenspui- tertje. waarin een minuscule hoe veelheid zout aan het water werd toegevoegd. Uw lingerie: eveneens in het laatste spoelwater een klein snufje zout. VRAAG: Ondanks naspeuringen hebben we niet kunnen achterhalen van wie de uitdrukking afkomstig is: 't Sal waerachtig wel gaen! Van wie en wanneer? ANTWOORD: Op 8 Juni 1673 schreef Cornells Maartenszoon Tromp (1629-1691) de volgende brief aan zijn zuster. Beminde Suster, „Giste maar het is beslist geen katuil! Wie spreeuwen en lijsters in de tuin heeft, verbaast zich over niets meer. Hadden wij verleden jaar een pseu- donachtegaal (geen basterd!) en een pseudowielewaal, dit jaar luisterden onze lijster meer naar de mezen en naar een koerduif je, dat ergens in de buurt in een volière zit. Nu een zwerfkat een ware ravage aange richt heeft in de nesten, is er heel wat minder te horen, maar dat is een ander verhaal' VRAAG: Een paar maanden gele den, misschien wel een jaar was er een boekbespreking, van een boek waarvan lk de titel niet ken, noch de naam van de schrijver, maar het verhaal was zo: De bespreking stond in Trouw of in de omroepgids van de NCRV. Misschien is het on begonnen werk, maar mogelijk kunt u ons helpen. ANTWOORD: Het door u genoemde gegeven was ons niet onbekend, maar het zoeken met zo weinig gege vens kost zoveel tijd, dat dat bijna niet in te halen is. VRAAG: Graag in het kort gegevens over Unified Family. ANTWOORD: Over deze secte is zo vaak en zo goed informatie gegeven in Trouw, dat wij willen volstaan met u te verwijzen naar de reeks artikelen van Aldert Schipper in on ze krant: van 4.5,9 en 10 febr. '76 en van Leo Kleyn op 5 april 75. In maart *75 kwam de U.F. in het nieuws toen een Canadese familie hun zoon wilde terughalen, die door de U.F. ingesponnen was. De laatste zoon van een emigrant", years in the States wooir column kreeg ik verled^1 recept voor pepernoten voor de klds suikerbeest Ik ben kapper met veel? klanten en die noten f groot succes. Hierbij eenj^- een kopje koffie of als C1* (hoor ik) een yssie. ANTWOORD: De brief ger, maar iets er van v onthouden. Het adres men, die hij nu wel thuii en voor het recept is: m^ Dijk, Laan der Bergschenhoek. Mevroul is de enige in Nederlarf vormen zelf uit hout sU vaardigt ook vormen?' terschaapjes en specuj Het yssie was lekker! VRAAG: Hoe behandel Je, gesproten uit de pit Ti naams meloentje? ANTWOr Dat is nld lijk: Ov ngen in gn bak in tuinaarde en oud' ,t op een k' ging, zc jeen water van de nt komt. 1 's nachu bak afdekk afknijpe» op twee bli naar beneden en een nal elke rank drie zljranken en. Als de vrucht het I een knikker heeft, de rt afknijpen. Niet in volle lijkmatige temperatuu warme kant. meestal vruchten. Veel succes. VRAGEN uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507, Per vrasg een gulden In postzegels, het liefst In waarden 45 ets. bijvoegen, en beslis* niet san de buitenkant o Geheimhouding verzekerd Briefkaarten worden terzijde ren hebben wy den dans aange- gaenIk ben op mijn vierde schip, de Comeetstar wij krijgen de Fransen soo aen het loopen, dat sy de bramseils en alles bysetten en soo het vandaeg soo voortgaet, soo hoop ik, dat aller vrienden en ons gebedt verhoort zal zyn en dat wy van de tyranny verlost zullen wor den. Adieu. Couragie. t Sal waerach tig wel gaen." Deze slag werd gele verd in de tijd van de roemruchte zeeoorlog, die volgde op het rampjaar 1672. Willem III had de Ruyter en Tromp verzoend en zij belden wisten In één Jaar driemaal de Frans-Britse vloot te verslaan (zie A. Hallema ultg. 8toltz, Den Haag 1941, blz 157 aanwezig in bibl. Kon. Marine). VRAAG: Ik hoorde steeds maar een Jonge kat, maar mijn buurvrouw zegt dat het een soort vogel Is. een katuil. Kan dat waar zijn? ANTWOORD: Die buurvrouw heeft wel eens een klokje horen luiden. maanden kwamen dergelijke be richten bij herhaling in de pers. VRAAG: Er heeft verleden Jaar in Trouw een stukje gestaan over een plaats waar schapen door een comi té verhuurd werden als milieuvrien delijke grasmachines aan particulie re gazonbezitters. Heeft een van de lezers daar wel eens iets over ge hoord en gebeurt dat nog? ANTWOORD: Graag geef ik uw vraag door: het is een leuk idee, maar gedachtig aan de ravages, die voorbijtrekkende kudden afzichte lijke dieren, die het midden hielden tussen geiten en schapen, in onze mooie tuin, ergens boven Bandoeng, in vroeger tijden, uitgericht hebben, is mijn vraag hier bij: weten die gezellige rondgrazende wolbalen in ons eigen land, waar borders begin nen en gazons ophouden of moet men die arme dieren aan een ketting vastzetten en rondjes laten grazen? VRAAG: Ik ben Herbert Koedoot en door Fred Lammers ZWOLLE-VLAARDINGEN De grote zaal van de Buitensociëteit in Zwolle is stamp vol en nog stromen belangstellenden bin nen; ouderen, jongeren en daartussen op merkelijk veel inwoonsters van Staphorst. Hun zilveren oorijzers glinsteren in het lamplicht. Allen zijn gekomen om k raison van drie gulden te luisteren naar de hoog bejaarde kankertherapeut Cornelis Moer man. Door tal van wetenschapsmensen wordt hij verguisd en bestempeld als op lichter en kwakzalver. Andere deskundigen van naam, zoals de Nobelprijswinnaar Li nus Pauling, roemen zijn behandelmethode. Cornells Moerman, "de Vlaardingse huisarts", zoals hij zichzelf graag noemt, treedt eigenlijk zelden in het openbaar op Vorig jaar heeft hij een congres van kankerspecialisten in Los Angeles toegesproken, maar in Nederland is het bijna een kwarteeuw geleden sinds de thans 84- jarige dokter in het openbaar over zijn denk beelden sprak. Voor het verzoek van het nog jonge Contactcentrum Geestelijke Bewustwor ding is hij echter gezwicht. "Het lijkt me een club van heel serieuze mensen, vandaar dat ik ja heb gezegd," zal hy me later zijn gaan naar Zwolle verklaren. Tegen acht uur komt hij binnen, een magere man in een donker kostuum, die me doet den ken aan een oud-gereformeerde dominee. Hij beklimt het grote podium, waar in het midden een katheder staat en een tafeltje met een licht grot n kleed. Daarop een paar doosjes De ver gelijking met een goochelaar dringt zich aan me op. vooral als ik de gespannen gezichten van veel bezoekers zie. Cornelis Moerman zal hun haarfijn vertellen dat het kankervraagstuk eigenlijk geen probleem meer is Ben vriendelijke dame leidt met rappe tong de spreker in. "Er is ontzettend veel te doen ge weest over de therapie van dokter Moerman. Er zijn helaas nog maar weinig artsen in Ne derland die deze therapie toepassen De genees kunde in Nederland loopt vijftig Jaar achter. Het spijt me dat ik het zeggen moet. Ik heb in Duitsland gestudeerd en gezien hoe ver men daar is. Maar ook hier wordt men toleranter. Ik denk dat dokter Moerman het wel zal beleven dat hij erkenning krijgt." roept zij uit, bijna struikelend over haar woorden Dan neemt de dokter, die de inleiding gelaten heeft aangehoord, het woord. "Het zal u bekend zijn. dat de laatste honderd Jaar enorme vor deringen zijn gemaakt in de geneeskunde. Bijna alle ziekten hebben wij onder controle. Doch ondanks grote inspanning was er één ziekte, die zich bleef hullen in een sluier van mysterie, dood en verderf zaaiend in talrijke gezinnen, zodat menigeen de naam van deze ziekte slechts niet huivering uitspreekt: kanker Het is deze ziekte, waaraan tk mijn gehele leven heb gewijd en ik ben van mening dat ik thans beschik over een totaal nieuwe zienswijze omtrent dit moei lijk en schijnbaar onoplosbaar probleem," roept dokter Moerman met krachtige stem. Bijna twee uur blijft hij. steeds over zichzelf, sprekend in de derde persoon als "de platte- landsgcneesheer te Vlaardingen", vertellen over de zijns inziens totaal onjuiste aanpak van kan kerbestrijding. "Zonder te weten wat kanker is heeft men jarenlang het onderzoek gebaseerd op wat men zag Kanker is geen plaatselijke ziekte maar een ziekte van de mens als geheel. In een gezond lichaam kunnen kankercellen niet leven". Volgens dokter Moerman is de "primaire oor zaak" van het ontstaan van kanker het in on voldoende mate aanwezig zijn van acht vitale stoffen in de voeding. Dat zijn: vitamine A. B, C en E. citroenzuur, Jodium, zwavel en ijzer. Door middel van proeven met postduiven kwam Cornelis Moerman in de jaren dertig al tot deze conclusie. Pas na de oorlog maakte hij zijn ontdekking openbaar dat "de postduif het raadsel van de kanker onthult", een uitspraak d:e bij veel des kundigen slechts hoongelach ontlokt. "Het is de hoogmoed der domheid, die«il meermalen in de historie der geneeskunde een funeste rol heeft gespeeld. Toon de plattelandsgeneesheer Robert Koch ontdekte dat tering werd veroorzaakt door een besmetting met tuberkelbacillen werd hij aanvankelijk niet au serieux genomen. Welnu, zo is het ook gegaan met de Vlaardingse genees heer Ook hij werd uitgelachen, uitgescholden en zelfs vervolgd." betoogt dokter Moerman. Van adel Een week later zit ik tegenover hem in de salon van het landgoed 'Hoogstad' in Vlaardingen. Het meubilair is comfortabel, aan de wanden hangen mooie schilderijen en gravures en er staan veel bloemen. Hier werd hij in 1893 geboren en had hij een onbezorgde jeugd, omgeven door alles wat een mens zich maar kan wensen. Later erf de hij de bezitting, waar zijn voorouders reeds geschiedenis schreven. Als hij merkt dat ik me voor dat verleden interesseer komt hij met zijn familiewapen aanzetten. Volgens verhalen die in de familie de ronde doen is hij van adel. "Mijn voorouders heetten Moerman van Blan kenburg. Die tweede, naam lieten ze in de Franse tijd schieten en ik heb nooit pogingen onder nomen die naam weer te mogen voeren, want wat koop je ervoor. Het is allemaal grootdoene rij Daarom heb ik ook niet willen promoveren. Ik wil alleen maar mensen genezen, ze van hun ellende afhelpen. Elk mens dat je redt van de dood is de moeite waard." Zijn stem verheffend vervolgt de dokter: "Veel mensen kunnen niet begrijpen dat ik als man van 84, na alles wat mij is overkomen, en dat was erger dan je ondervindt van de maffia in New York, nog steeds mijn huisartsenpraktijk uitoefen en me daarnaast ook nog bezighoud met het behandelen van kankerpatiënten. Soms heb ik me dat ook wel eens afgevraagd, vooral in tijden dat de kritiek hoog oplaaide en ze me het werken vrijwel onmogelijk maakten, bijvoor beeld een paar Jaar geleden, toen een groot stuk van mijn grond werd onteigend voor de aanleg van een weg en ik onvoldoende veldterrein over hield voor de proefnemingen met mijn duiven. Ik heb echter doorgezet. Ik ben als het op vech ten aankomt nog harder dan staal. "Ik had een leventje kunnen hebben als een prins, want ik bezit een enorm vermogen. Uit mijn praktijk heb ik niets nodig. Van die con sulten van zes gulden ben ik dan ook niet rijk geworden. Ik heb er denk ik meer geld ingesto ken dan ik door mijn bezig zijn als arts heb ontvangen. Keihard werken "Al Jong nam ik me voor. keihard te gaan wer ken en dat doe ik nog steeds Elke dag werk ik nog van half elf tot tegen half zeven de laatste patiënt weggaat. Als mijn tijd ten einde is zal ik het wel merken, daarom denk ik er niet over ermee te stoppen. Alles wat ik bezit is mij ook maar bij geboorte gegeven. Dat ik een methode heb gevonden om kanker te bestrijden is niet mijn verdienste. Je moet jezelf nooit op de borst slaan en zeggen ik, ik, ik. Een mens blijft bescheiden als hij beseft zijn gaven van God te hebben gekregen." Cornelis Moerman verschikt een kussen op de bank naast me en zegt dan: "Ik voel diep in me dat ik een opdracht in het leven heb gekregen en daarom mijn licht niet onder een korenmaat mag zetten Ik heb er nooit met anderen over gepraat, omdat ik van tevoren weet dat ze daar dan ook de gek mee zullen steken. Ze zullen als je dat schrijft wel zeggen: o, nou is die Moerman ook nog profeet geworden en denkt hij met de hemel in contact te staan. Ik houd echter vol dat van de 500.000 mensen die de afgelopen twin tig Jaar in ons land aan kanker zijn overleden, er zeker 100.000 gered hadden kunnen worden. Dat ze er niet aan willen, zijn methode nooit echt hebben willen beproeven is het oude verhaal. De geschiedenis herhaalt zich. Het is als met Kaja- fas toen die zei: het is beter dat een mens sterve dan dat een heel volk verlore ga. Als ze mij erkennen valt de hele bovenlaag van de me dische wereld in elkaar. De hooggeleerde profes soren kunnen niet hebben dat een eenvoudige arts beter weet dan zij. Ik ben geen deftige professor, maar de praktijk leert dat de helder heid van de hersenen op het platteland beter wordt bewaard dan in de nuffige steden en dat je als Je alleen staat de dingen vaak beter doorziet dan In collectiviteit". Niet verbitterd Moerman heeft van die kritiek op zijn persoon en werk veel verdriet gehad maar ls er, naar hij me vertelt, niet verbitterd door geworden. „Ik ben op niemand boos. Je kan het een kat toch niet kwalijk nemen dat hij miauwt en daarom ook niet als mensen te dom zijn om me te begrijpen. Ze negeren mij niet maar de 30.000 landgenoten die jaarlijks aan kanker bezwijken". De bewijzen zijn er, zegt dokter Moerman, dat kanker door een Juiste voeding is te voorkomen. „In een stad als Den Haag daalde de kankercur ve in de laatste oorlogsjaren in snel tempo door dat veel schadelijke voedingsstoffen niet meer beschikbaar waren. In 1946 begon de kankerster- fte weer te stijgen". Daarom houdt Cornelis Moerman zich trouw aan het dieet dat hij in 1939 samenstelde en dat ledereen voor een paar cen ten van hem kan krijgen, een dieet waarvan de Juistheid een paar Jaar geleden zou zijn beves tigd toen bleek dat men in Afghanistan, waar geen kanker voorkomt, ongeveer hetzelfde voed sel nuttigt als dokter Moerman aanbeveelt. Tot de voedingsstoffen waar Je beter in een grote boog omheen kunt lopen behoren aardappelen, koffie, alcohol, vlees, margarine en suiker. Je moet het, vindt dokter Moerman, zoeken in verse groente, veel fruit, vruchtesappen, melk, room boter. kaas en volkorenbrood. De ten dode opge schreven patiënten die bij hem en de artsen die zijn therapie toepassen, aankloppen worden ook met een dieet behandeld, dat van geval tot geval kan verschillen. „Ik geef de mensen geen valse hoop. Als er een kankerpatiënt bij me komt zeg ik altijd: ik heb veel mensen beter kunnen maken, maar of u geneest ligt niet aan mij, maar wordt door hoger hand beslist". Trouw/Kwartet door Annemarie L

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6