lader wapenakkoord S-Moskou is rond Zuid-Afrika op weg naar dictatuur? Vijf Basken verbannen Carter: politiek wijzigen ïbndale ontmoet Tito itiek kost ^-stafchef )rea baan Young: zwart Z-Afrika in welvaart laten delen -omiko nog somber over resultaten Begin krijgt de wind van voren Madrid stuurt gevangenen naar België Toespraak tot blanke zakenlieden Commissaris in West-Duitsland zou spion zijn Blanken zoeken ander staatsbestel na bankroet oude politiek kuchte brief Lilandzaak 5» vervalsing *AG 23 MEI 1977 r IVE (Reuter, UPI, AP, AFP) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben overeenstem- geboekt over het raamwerk voor een tweede akkoord over de beperking van strategische 'apens, het zogeheten SALT-2. een gezamenlijk communi- it zaterdag in Genève is uitge- £>ver de besprekingen tussen jerikaanse minister van bui- jlse zaken Cyrus Vance en zijn ussische ambtgenoot Andrej 'ko zal er verder worden ge- [ver alle vraagstukken die nog i afgehandeld met het doel t een nieuwe overeenkomst te Het communiqué noemt het j van Vance en Gromiko „no- gnuttig". De meningsverschil- Jer verscheidene onopgeloste zijn gedeeltelijk over- persconferentie van Vance iterdagmiddag dat het raam- ior SALT-2 drie elementen zal >n. In de eerste plaats is dat "rdrag, dat tot 1985 zal lopen, in de tweede plaats een protocol dat tot drie jaar na ondertekening geldig is en in de derde plaats is dat een beginselverklaring over een derde SALT-akkoord. Volgens waarnemers is met het verdrag tegemoet geko men aan wensen van de Sowjet-Unie en met de beginselverklaring aan die van de VS. Regeringswoordvoerders wilden niet zeggen welke zaken in het protocol aan de orde komen maar vermoed wordt dat het zal gaan over omstreden nieuwe wapen systemen zoals de Amerikaanse kruisraket en de Sowjetrussische Backfire-bommenwerper. Volgens minister Vance bestaan er nog wezenlijke verschillen over de invulling van het raamwerk. „Er is enige voortgang gemaakt bij de op lossing van sommige kwesties, maar er zijn ernstige meningsverschillen merikaanse vice-president Walter Mondale heeft het afgelo- Ifeekeinde besprekingen gevoerd met de Joegoslavische presi- g»,Tito (rechts). RADO (UPI, AP) De /Ikaanse vice-president Jr Mondale heeft gisteren ^veedaags bezoek aan de plavische president Tito De Joegoslavische lent leverde bedekte kri- »p de Amerikaanse cam- D voor de mensenrechten. J^J>ees er namelijk op dat de K"ilavische regering op dit 'ets te verwijten valt. Pai ;male noemde zijn gesprek met cin<fel waardevol en maakte be- M8at een zaak die irritaties tus- r naflgrado en Washington heeft ater Is hl bij 4 ietJ 1 ze (UPI) President n hei heeft generaal John Singlaub ij lagen als stafchef in Zuid-Korea diens kritiek op de Ameri- ven} plannen tot troepente- ireefcking. zo heeft het Witte Huis Singlaub had gezegd jverfugtrekking van Amerikaanse ZijP tot oorlog in Korea zou oori ingi „Zej had de oorlogsheld, die her- ildehjk is onderscheiden, naar puitte huis ontboden. Het ge- mldduurde een half uur, waarna rraghtagon bekendmaakte dat de ent de aanbeveling van minis- in fl defensie Harold Brown had kwaird en Singlaub heeft „over- udeitst" naar een andere post. brat gewekt, namelijk de vertraging in de levering van onderdelen voor de eerste kernenergiecentrale van Joe goslavië, zal worden geregeld. Mon dale herhaalde dat de VS de onaf hankelijkheid van Joegoslavië, als mede de eenheid van het land ten volle zullen steunen. President Tito sprak tegenover Mon dale zijn bezorgdheid uit over de situatie in het Midden-Oosten en de dreiging van een escalatie van ge weld in zuidelijk Afrika. De oorlog in dit gebied blijft voortduren. Als dit zo door gaat. dan betekent dit een groot gevaar voor Afrika en de hele wereld, aldus Tito. Mondale verklaarde tijdens een di ner dat hem werd aangeboden onder de indruk te zijn gekomen van presi dent Tito en nu nog beter te begrij pen waarom de Joegoslavische leider in de hele wereld zo'n reputatie ge niet. De Amerikaanse vice-president is gisteren in Londen aangekomen voor overleg met de Britse regering over de situatie in zuidelijk Afrika. Mondale bracht de Britse premier Callaghan verslag uit over zijn be sprekingen met de Zuidafrikaanse premier Vorster vorige week in Wenen. blijven bestaan", aldus Vance. De twee ministers zijn ook overeengeko men dat er op ambassadeursniveau maandelijks overleg zal worden ge pleegd over het Midden-Oosten. „Eenzijdig voordeel" De Sowjetrussische minister Gromi ko toonde zich bij zijn vertrek uit Genève minder positief dan Vance. Gromiko maakte melding van „eni ge voortgang" maar zei dat er nog geen vorderingen zijn gemaakt bij het oplossen van de hoofdprobleem. 'We zijn op weg naar een oplossing maar er gaapt nog een grote kloof tussen de VS en ons wat de voltooi ing van een verdrag betreft. De VS hebben hun pogingen nog niet opge geven een verdrag te sluiten dat eenzijdig voordeel biedt en daar door de veiligheid van de Sowjet- Unie bedreigt', aldus Gromiko. Hij voegde er aan toe dat de Geneefse conferentie een stap in de goede richting is maar dat niemand kan zeggen hoeveel stappen er nog moe ten worden gezet. De uitlatingen over de eenzijdige voordeligheid van een verdrag slaan volgens Amerikaanse regerings woordvoerders op het vraagstuk welke wapens en wapensystemen in het verdrag moeten worden gevan gen. Deze kwestie zal nader worden besproken tussen de onderhande lingsdelegaties van beide landen in Genève en tussen de ambassadeurs in Moskou en Washington, waarna er een nieuwe ontmoeting van Van ce en Gromiko zou moeten plaatsvinden. De Amerikaanse woordvoerders waren echter al op gelucht dat er nu beweging zit in het overleg. De kans is niet groot dat SALT-2 voor elkaar is voor het eerste akkoord in oktober afloopt maar beide staten zouden kunnen afspreken de termijn te verlengen. TEL AVIV (Reuter, UPI, DPA) - De Israëlische Likoed leider, Menachim Begin die waarschijnlijk de volgen de premier van dat land wordt, heeft gisteren de wind van voren gekre gen. De onafhankelijke Israëlische krant Haaretz schreef gisteren dat Begin het tegenovergestelde doet van wat mensen van goede wil in dehuidige omstandigheden aanbe velen. De kritiek richt zich vooral op het bezoek dat Begin kort na de verkiezingen bracht aan Kadoem, een Israëlische nederzetting op de bezette westelijke Jordaanover. Be gin zei toen dat er weldra nog meer Joodse nederzettingen gesticht zul len worden in bezet gebied. Begin heeft zich fel te weer gesteld tegen aantijgingen in de buiten landse pers. „Sommige media ge bruiken mij om kinderen bang te maken maar ze schrijven over Jas- ser Arafat (leider PLO) als een vrij heidsstrijder", aldus Begin tot Isra ëlische leiders. De kansen op een confrontatie tus sen de Verenigde Staten en Israël zijn toegenomen nu Begin ook het afgelopen weekeinde gebleven is bij zijn onverzoenlijke uitspraken. Gis teren sprak Begin met de Ameri kaanse ambassadeur in Israël, Sa muel Lewis. Over dit overleg werd niets meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de Liekoed zou Begin gepoogd hebben het negatie ve beeld dat er over hem bestaat wat recht te trekken. Begin zendt de voormalige Joodse guerrillaleider Ir- goen Zwai Leoemi naar de Verenig de Staten voor nader overleg met de Amerikaanse autoriteiten. Vijf Baskische politieke gevangenen zijn dit weekeinde door de Spaanse regering vrijgelaten. Bij hun aankomst in Bcussel gaven ze een persconferentie. Van links naar rechts Xavier Larena Martinez, Jokin Gorostidi, Jose Maria Dorronsoro, Eduardo Uriate en Mario Onaindia. BRUSSEL (ANP, Reuter, AP) De Spaanse regering heeft gisteren vijf Basken die veroordeeld waren tot levenslange gevangenisstraf vrijgelaten en verbannen. Ze zijn gisteren met de handboeien nog om in een militair vliegtuig naar België gevlogen. Op een persconferentie in Brussel zeiden de vijf Basken, die behoren tot de Baskische bevrijdingsbewe ging ETA, dat zij zo spoedig moge lijk weer naar Spanje willen terugke ren. Ze beroepen zich daarbij op het feit dat Spanje de strafverbanning niet kent. Het vijftal zal in België de status van politiek vluchteling moeten aanvra gen. Als ze dat niet doen, zullen ze het land moeten verlaten en weer naar Spanje teruggebracht worden. Als ze de status van vluchteling aan vragen. dan zullen ze voorlopig in België moeten blijven. De vijf wer den enige jaren geleden tijdens een proces in Burgos ter dood veroor deeld maar hun straf werd door de voormalige Spaanse dictator Franco omgezet in levenslang. Het vijftal zei geen antwoord te kun nen geven op de vraag of door de huidige toegeving van de Spaanse overheid de strijd van de Basken zal luwen. Ze zeiden weinig te weten van de huidige situatie in Baskenland omdat ze in de gevangenis volledig in isolement werden gehouden. Het Spaanse kabinet zou in principe bereid zijn ook de overige achttien Basken die om politieke redenen nog gevangen zitten, vrij te laten als deze bereid zouden zijn naar het buitenland te vertrekken. Er moe ten echter eerst een aantal landen bereid worden gevonden deze Bas ken op te nemen. Ibarruri Dolores Ibarruri, de legendarische Pasionaria uit de Spaanse burger oorlog heeft gisteren haar eerste toe spraak gehouden na haar terugkeer in Spanje uit 38 jaar ballingschap in de Sowjet-Unie. Tot een juichende en zingende menigte op een bijeen komst van de Communistische Par tij in Bilbao verklaarde zij haar trouw aan de Sowjet-Unie. Daaren tegen noemde secretaris-generaal Santiago Carrilo in zijn rede de Sow jet-Unie geen enkele keer. Hij zei dat de partij toegewijd was aan demo cratie en vrijheid. Meer dan 10.000 communisten en andere sympathisanten gaven een emotioneel welkom aan de 81-jarige mevrouw Ibarruri toen zij op het podium verscheen. In haar toe spraak die tien minuten duurde noemde de voorzitster van de Spaanse Communistische Partij drie keer de Sowjet-Unie. Zij pinkte tranen weg toen zij sprak over de Spaanse ballingen die sneuvelden toen zij tijdens de tweede wereldoor log met de Russische troepen voch ten. Haar zoon, luitenant in het Rus sische leger, kwam om bij de strijd in Stalingrad. Haar betoog vertoonde flitsen van de welsprekendheid die eens de in woners van Madrid begeesterde tot weerstand aan het beleg van de troe pen van generaal Franco. Met stem verheffing zei ze dat zij ter beschik king van het Baskische volk was om het te vertellen hoe haar lange jaren van ballingschap geweest waren. Geboren in Baskenland zal zij kan didaat staan voor haar oude kiesdis trict in het kolenmijngebied Asturië bij de verkiezingen van 15 juni. JOHANNESBURG (Reuter, UPI) Het bezoek van de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, de zwarte Andrew Young aan Zuid-Afrika kreeg gisteren zijn hoogtepunt in de omarming tussen de ambassadeur en de leider van het zwarte Zoeloethuisland, Gatsa Boethelezi. Tijdens een toespraak oefende Gat- sa Boethelezi ernstige kritiek uit op het structurele geweld dat door de blanke Zuidafrikanen in stand wordt gehouden. Hij eindigde zijn toe spraak met het inzetten van het volkslied van de zwarte Zuidafrika nen „God redde Afrika", dat door de Amerikaanse ambassadeur werd meegezongen. Boethelezi deed een beroep op de Zuidafrikaanse regering om bespre kingen te beginnen met de zwarte leiders, ook met die leiders, die in de gevangenis zitten. Tijdens zijn twee daagse bezoek aan Zuid-Afrika heeft Andrew Young ook steeds gepleit voor een vreedzame oplossing van de problemen in zuidelijk Afrika. In een toespraak tot Zuidafrikaanse zakenlieden bepleitte Young een po litieke verandering met econo mische middelen. Hij deed een be roep op de Zuidafrikaanse zakenlie den de zwarte Afrikanen in de wel vaart te doen delen. Young wees op het succes van de burgerrechten campagne van de zwarte Amerika nen. „Natuurlijk weet ik dat Zuid- Afrika anders is en dat onze ervaring hier niet hoeft op te gaan, maar ik geef die ervaring toch aan u door". Young bezocht Zuid-Afrika op uitno-* diging van Mr. Oppenheimer, een grote ondernemer. In een rede die hij hield tot studen ten drong Young er bij hen op aan druk uit te oefenen op de Zuidafri kaanse regering om een einde te ma ken aan de rassenpolitiek, net zoals de Amerikaanse studenten hebben gedaan met betrekking tot de Viet- nam-politiek, die Washington voer de. Young sprak ook enige kritische woorden aan het adres van de Britse regering. „Zuid-Afrika kan binnen vijftien jaar op GrootrBrittannië vooruit zijn wat betreft de ras senkwestie", aldus Young. Mapoeto De speciale conferentie over zuide lijk Afrika die de afgelopen week in Mapoeto gehouden is. wordt over het algemeen als een succes beschouwd zowel door de zwarte als de wersterse landen. De Westerse mogenheden waren opgelucht dat er geen zware aanvallen op hen werden onderno men. De westelijke deelnemers, de Verenigde Staten, Canada, Groot- Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland alsmede de Europese Ge meenschap hebben zich echter niet achter alle slotdocumenten van de conferentie gesteld. Met name de aanbeveling van een volledig wapen embargo tegen Zuid-Afrika en het volledig verbreken van alle verbin dingen van post en telefoon met Rhodesië ondervond bij hen verzet. WASHINGTON (Reuter. UPI) President Carter heeft giste ren verklaard dat „een nieuwe wereld vraagt om een nieuwe Amerikaanse buitenlandse po litiek." De Verenigde Staten moeten „een herzien interna tionaal stelsel vormen dat een bredere basis van landen aan spreekt." De president voerde het woord bij gelegenheid van de verlening van eredoctoraten op de universiteit van Notre Dame in South Bend, India na. Hij zei dat de VS sedert de Tweede Wereldoorlog tot wereldre putatie gestegen waren en merkte op dat zij meehielpen de Verenigde Naties, de Navo. de Wereldbank, het Internationaal Monetair Fonds en dergelijke instellingen op te bouwen. Dat stelsel zou niet voor altijd onge wijzigd kunnen blijven. „Het is een nieuwe wereld die vraagt om een nieuwe Amerikaanse buitenlandse politiek, gebaseerd op voortdurend fatsoen in haar waarden en op opti misme in de historische blik. Wij kunnen niet langer een politiek voor de industriële naties hebben als het fundament van wereldstabiliteit, maar wij moeten vertrouwend voortgaan met onze inspanningen om te inspireren, te overreden en te leiden." Zeggend dat de VS moeten streven naar verbetering van de betrek kingen met de Sowjet-Unie en Chi na. verklaarde hij ook dat „ons be leid ook alle landen moet aanmoedi gen uit te stijgen boven enge natio nale belangen en samen te werken om enorme wereldproblemen op te lossen." In het verleden werd de Amerikaanse politiek geleid door de beginselen dat de Sowjet-expansie in bedwang gehouden moet worden en „het daarmee gepaard gaande geloof in het belang van een bijna exclusief bondgenootschap van niet-communistische landen aan beide zijden van de Atlantische oceaan." Hij zei dat de situatie veranderd was. „Vertrouwend in onze eigen toekomst zijn wij nu bevrijd van die buitensporige vrees voor communis me die ons er eens toe leidde elke dictator te omhelzen die onze vrees deelde." „Wij bestreden vuur met vuur, er nooit aan denkend dat vuur beter met water bestreden kan wor den. Deze benadering mislukte, waarbij Vietnam het beste voor beeld was van de intellectuele en morele armoede van die benade ring." De president, die zijn rede be schouwde als een belangrijke Ame rikaanse beleidsverklaring, zei: „on ze politiek moet een internationaal stelsel vormen dat langer zal duren dan geheime overeenkomsten." HAMBURG (DPA) Een hoofd commissaris van de criminele re cherche in Hamburg, Rolf Grunert. is aangehouden op grond van ver denkingen dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan spionage voor Oost-Duitsland, zo is in politiekrin gen vernomen. Grunert, die natio naal voorzitter is van de bond van recherchepersoneel. wordt momen teel door de federale veilig heidsdienst ondervraagd. Een woordvoerder van zijn bond ver klaarde dat geen arrestatiebevel is uitgevaardigd. Grunert kwam in november 1974 in het nieuws toen hij aan zijn diensttelefoon een afluisterapparaa tje ontdekte. Wie er afluisterde is nooit bekend geworden. De commis saris diende een aanklacht tegen „een onbekende dader" in. door Harm Lambertst Een commissie uit het Zuidafrikaanse kabinet bestudeert de wenselijkheid van een ander politiek systeem in dat land. Dat gebeurt tegen de achtergrond van de mislukking van de zogenaamde grote apartheidspolitiek. Het „zelfstandig" maken van een tiental bantoestans, die ten onrechte ook wel thuislanden worden genoemd, had de oplossing moeten bieden voor de zich bedreigd voelende blanke minderheid. Die oplossing is een wijkende horizon gebleken land hf (UPI, Reuter) n De Dai- heeft zaterdag toegegeven n brief die eerder was aange- als bewijs dat de regering op Jgte was van het bestaan van er L°iaal fonds b'j British Ley- >or smeergelden een „verval- n.e ras. xeio 371 12 r? Barton- een functionaris u- tish Leyland, die twee inter- jporten heeft opgesteld over "a'*sie-betalingen in het buiten- 16 eft tegenover de Daily Mail i k£ven dat de brief- die zou stekend door Lord Ryder odLvan de raad die British Ley- ïrotendeels bestuurt), zelf eschreven. Transkei is nu een onafhankelijke staat, althans in naam, maar slechts erkend door Zuid-Afrika. Bijna alle andere thuislanden voelen weinig of niets voor zo'n tragikomedie onder blijvende regie van Vorster. Maar afgezien daarvan is het een veel gro tere desillusie voor de blanken dat hun inmiddels duidelijk is geworden dat ook al zouden al die tien ban toestans onafhankelijk worden, er geen enkel probleem is opgelost, er hoogstens enkele bijkomen. Want omdat de Zuidafrikaanse economie goedkope zwarte arbeidskrachten nodig heeft, zullen er in Zuid-Afrika altijd miljoenen zwarten blijven wo nen. De meesten met hun gezinnen, tienduizenden als „trekarbeiders", wonend in barakken aan de rand van de blanke woonwijken. Eenmaal per jaar kunnen die gastarbeiders-in- eigen-land naar huis, de rest van de tijd leven ze onder erbarmelijke omstandigheden Vernietigeno Dezer dagen is een rapport versche nen over de situatie van de zwarte mijnarbeiders in Zuid-Afrika. Voor de als progressief doorgaande mijn- magnaat Harry Oppenheimer en consorten een vernietigend rapport. Een van de zwarte arbeiders merkte op: „Als je als een beest behandeld wordt, ga je je als een beest ge dragen." Maar niet alleen de zwarte arbeiders en hun gezinnen baren de blanken zorgen, ook „ons bruinmense", zoals ze in de Zuidafrikaanse pers meestal paternalistisch worden aangeduid, blijven voor de blanken „een pro bleem". Voor hen is er immers geen thuisland te verzinnen. De commis- sie-Theron had vorig jaar de regering geadviseerd de „kleurlingen", men sen van gemengde afkomst, toe te laten tot het blanke parlement en de blanke bestuursorganen en de wet op gemengde huwelijken en de ont uchtwet (die seksuele omgang van mensen met een verschillende huidskleur verbiedt) voor deze be volkingsgroep af te schaffen. De re- gering-Vorster heeft een witboek ge publiceerd waarin ze reageert op de voorstellen van de commissie- Theron. Zeven leden van deze com missie, onder wie prof. Erika Theron zelf, hebben het witboek in he.t open baar fel aangevallen. De regering had de belangrijkste aanbevelingen van het rapport niet overgenoemen en bovendien de teneur volkomen misverstaan. Er wordt enigszins te gemoet gekomen aan de verlangens met betrekking tot de sociaal- economische positie van de kleurlin gen. maar wezenlijke veranderingen blijven uit. Ander bestel In een verklaring aan het dagblad Die Burger zei prof. Theron dat de ministeriële commissie die onder zoekt of het Westminster-stelsen nog wel geschikt is voor Zuid-Afrika nu maar snel rapport uit moet brengen. Daarmee doelde zij op de aanhou dende geruchten dat de regering- Vorster het parlementaire stelsel, zo als dat nu in Zuid-Afrika functio neert, zal afschaffen. In Zuid-Afrika kiezen de blanken een parlement en de partij met de meeste zetels vormt een regering. Nu is de Nationale Par tij al sinds 1948 onafgebroken aan de regering en de blanke oppositie heeft niet alleen geen echt alternatief voor de apartheidspolitiek, maar stelt ge talsmatig ook steeds minder voor. De hoofdredacteur van Die Burger heeft begin april in zijn wekelijkse beschouwing in zijn krant gepleit voor een ander staatsbestel, maar hij waarschuwde voor overhaaste stap pen. Het zijn vooral de zogenaamde verlichten in de Nationale Partij die vinden dat er nu maar eens spijkers met koppen geslagen moeten wor den. Zij hebben ongeveer het volgen de scenario in hun hoofd. Zuid- Afrika moet een presidentieel stelsel krijgen, dat wil zeggen een regerings systeem zoals dat in Amerika en Frankrijk bestaat, waar de president de uitvoerende macht bezit De pre sident kiest zijn ministers, die niet per se parlementslid hoeven te zijn of tot een meerderheidspartij moe ten behoren. Die ministers zijn ook in eerste instantie aan hem ver antwoording schuldig en niet aan het parlement. Gekleurde ministers Zo'n stelsel zou Vorster de kans ge ven bijvoorbeeld kleurlingen in zijn kabinet op te nemen, zonder dat die in het parlement vertegenwoordigd zijn. De centrale regering zou dan de macht kunnen uitoefenen in overleg met de leiders van de verschillende bevolkingsgroepen, die ieder door ei gen, dus aparte, volksraden aange wezen zouden moeten worden. Vol gens de hoofdredacteur van Die Bur ger heeft in een veelvormige samen leving als Zuid-Afrika het voortdu rend stemmen over allerlei zaken geen zin. Dat leidt maar tot verscher ping van de tegenstellingen. Rege ren op basis van concensus, over eenstemming, zou veel beter zijn. In het zondagsblad Rapport heeft dr. Willem de Klerk, hoofdredacteur van Die Transvaler, erop gewezen dat er in Zuid-Afrika steeds meer gepraaat wordt over de wenselijk heid van een dictatuur. De regering zou het parlement voor zeven jaar naar huis moeten sturen om orde op zaken te kunnen stellen. Dan zouden ultra-rechtse stromingen als de Her- stichte Nationale Partij en aarts conservatieve mensen als dr. Andries Treumicht (nu staatssecre taris in de regering-Vorsten aan de kant geschoven kunnen worden en zouden mensen als de nieuwe minis ter van buitenlandse zaken, Pik Bo tha, die vinden dat de oude politiek failliet is, alle kans kunnen krijgen. Geen staatsgreep Een staatsgreep is daarvoor trou wens helemaal niet nodig. De politie ke commentator van The Star schreef dat er al een proces op gang is in Zuid-Afrika dat eindigt bij dic tatuur. Het parlement heeft nu al geen enkele macht meer. Zuidafri kaanse troepen konden Angola bin nenvallen zonder dat het parlement er iets van wist en de kranten werd verboden er over te schrijven. De hoofdredacteur van Die Burger weet natuurlijk best dat regeren op basis van overeenstemming niet mo gelijk is in Zuid-Afrika zolang de blanken de macht niet echt willen delen met de zwarte meerderheid. En als hij dan pleit voor het afschaf fen van stemmen bij het nemen van beslissingen, bedoelt hij in de huidi ge Zuidafrikaanse situatie het invoe ren van een dictatoriaal bewind van min of meer verlichte signatuur. Prof. J. E. van der Ross, lid van de Theroncommissie en rector van een universiteit voor kleurlingen, zei het zo toen het witboek verscheen: „Hoe lang kunnen we dit spelletje nog spelen? Hoe lang kunnen we de kleurlingen nog speelbal maken, doen alsof ze kinderen zijn die moe ten accepteren wat de blanken be slissen en dan gelukkig moeten zijn?" Dat is de kern van de zaak. Voor de zwarte Afrikanen geldt immers het zelfde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5