Urk bezorgt geref. kerken ledenverlies Synode wel jongeren af degelijk bereid te vaardigen Kerken moeten stakingskas voor Zuid-Afrika vormen Charismatici bezig met vragen van kerk en samenleving Consultatie in Driebergen: Hongaars centrum in Vianen De story van Youth for Christ Conferenties UIT DE KERKBLADEN De gemeente, dat zijn wij VANDAAG Voorbijgaiv Bijbelse diorama's - naar Kijkc it MAANDAG 23 MEI 1977 KERK Trouw/Kwartet door Aldert Schipper DRIEBERGEN Dit week einde heeft een groep Westeu- ropese en Noordamerikaanse kerkelijke leiders, samen met vertegenwoordigers van zwarte Zuidafrikanen een oproep tot de kerken gericht, een fonds te stichten waaruit steun gegeven kan worden aan stakingen in Zuid-Afrika. die het doel heb ben. een einde te maken aan het apartheidsbeleid van de re gering Vorster. Onder de vertegenwoordigers uit de Europese en Amerikaanse kerken waren Tim Smith van de raad van kerken in de V8, ds Thomas M. Anthony van de Canadese raad van kerken, lord Elton, kanunnik J. S. Robertson en mgr. Ralph Brown na mens de Britse raad van kerken en dr R Rode, Benjamin Locher en Eberhard Muller uit Duitsland. De Nederlandse vertegenwoordigers wa ren dr. A. H. van den Heuvel, de scriba van de Hervormde synode, ds. C Mak. de voorzitter van de gerefor meerde synode, dr. H. M de Lange, prof. P. J. Teunissen, prof. H. M Fiolet. prof. H Berkhof, dr. M A. M. Klompé en dr. K H. Dejung van de Nederlandse raad van kerken Zuidelijk Afrika werd onder meer vertegenwoordigd door David de Beer. Esau du Plessis. mevrouw M. Isaacs-Jonathan. Albert Dlomo en mevrouw Oshadi Phakathi. Er wa ren in totaal 12 Zuidafrikaanse deel nemers De consultatie, die georganiseerd was door de Nederlandse raad van kerken, stelde vast dat de ontwikke ling in Zuidelijk Afrika alarmerende omvang heeft aangenomen. Dit blijkt onder meer uit de overwin ning in Angola en Mozambique, de toenemende oorlogshandelingen in Namibië en Zimbabwe (Rhodesië). waar de buurlanden bij betrokken zijn. Ook het toenemend verzet in Zuid-Afrika zelf tegen de blanke minderheidsregering, die bleek uit de opstanden in Soweto en elders en de massale toeneming van de Zuid afrikaanse bewapening dwingt tot bezinning. Het westen heeft in antwoord op deze ontwikkeling enerzijds een al gemene veroordeling doen horen van het apartheidsbeleid. maar geen van de grote westerse landen heeft zich verbonden met een bevrijdings beweging. De grote landen leggen zich vooral toe op het veiligstellen van hun strategische en econo mische belangen, met name hun toegang tot Zuid-Afrika's grondstoffen. De vraag waar het op het moment om draait is volgens de kerkelijke vertegenwoordigers en hun Zuid afrikaanse gesprekspartners of de oorlog in dit deel van de wereld totaal zal zijn of beperkt zal kunnen worden, gezien Zuid-Afrika's mili taire kracht en de vaardigheid van dit land kernwapens te maken of te krijgen. De kans op een allesvernie tigende oorlog is reëel. De deelnemers aan de consultatie doen daarom een beroep op de ker ken, zich bewust te zijn dat Zuid- Afrika tracht het apartheidsconflict te brengen in de sfeer van een confrontatie tussen oost en west. waardoor de westerse landen afge leid kunnen worden van de ware tegenstelling. De kerken wordt ge vraagd contact op te nemen met de bevrijdingsbewegingen en de Ver enigde Naties en aan te dringen op economische maatregelen en een wapenembargo tegen Zuid-Afrika. Het stakingsfonds, waar de kerken aan zouden moeten bijdragen, moe ten zij vormen in samenwerking met de vakbeweging De vertegenwoordiger van het ANC. Albert Dlomo. vroeg de kerken om hulp bij de huisvesting en scholing van de duizenden scholieren en stu denten. die de laatste tijd uit Zuid- Afrika zijn gevlucht. Hij sprak met waardering over de hulp die het ANC (African National Congress, een van de bevrijdingsbewegingen van Zuid-Afrika) reeds uit de kerken en uit Nederland (Anti- Apartheidsbeweging) ontving. Dlo mo vroeg de kerken, druk op de regeringen te oefenen, opdat deze de regering-Vorster brengen tot erken ning van de zwarte bevolking als een gelijkwaardige gesprekspartner Van een onzer verslaggevers LEUSDEN De gereformeerde kerken hebben verleden jaar 2400 leden verloren. Volgens het vandaag verschenen jaarboek 1977 van deze kerken telden zij per 1 januari van dit jaar 875.405 zielen. Per 1 januari 1976 was dit getal 877 823 Dit netto ledenverlies van 2400 is voor een groot deel het gevolg van de gebeurtenissen op Urk. waar vorig jaar ruim elfhonderd mensen uit de gereformeerde kerk traden, om enkele maanden later christelijk gereformeerd te worden. Laat men Urk buiten beschouwing, dan was de achteruitgang in 1976 niet veel groter dan in de twee voor gaande jaren, toen de gereformeerde kerken voor het eerst na een lange periode van groei ledenverlies boek ten (in 1974 1100 en in 1975 900) In het jaaroverzicht in dit jaarboek schrijft ds K J Schaafsma. de vori ge actuarlus van de synode, de ach teruitgang deels toe aan het feit. dat er minder kinderen geboren en ge doopt worden, terwijl ook jaarlijks enige duizenden" de gereformeerde kerken verlaten Ds Schaafsma denkt daarbij behalve aan Urk, aan ..menig verontruste, die teleurge steld onze kerken de rug toekeert en aan de velen die zich bij allerlei sektarische groepen aansluiten." In hoeverre ook gemengde huwelijken bijdragen aan de teruggang, is vol gens hem moeilijk te zeggen,maar een invloed ten goede hebben ze zijns inziens zeker niet Verontrustender Veel verontrustender noemt ds Schaafsma het echter dat de terug gang voor een groot deel een gevolg is van de toenemende onkerkelijk heid, terwijl tevens onverschillig heid en ongeloof een rol en goede elen In dit verband vindt hij zelfon derzoek voor de kerk geen overbodi ge weelde ..Ligt het misschien ook aan de minder goede bearbeiding van de gemeente0 Schiet de herder lijke zorg soms tekort? Is de predi king wel e eigentijds of vindt men haar te vlak'' Wordt de jeugd werl op de juiste wijze opgevangen en bege leid? Gaat het met de catechese wel naar wens? Ontbreekt het soms aan geloofswarmte? Wordt er misschien te weinig aandacht gegeven aan het werk van de Heilige Geest als uitde- ler van een overvloed van genadega ven?" Gelukkig houden deze vragen velen bezig, aldus ds Schaafsma. Teleurgesteld Over de kerkelijke situatie in het algemeen schrijft ds. Schaafsma nogal in mineur: „Wie gehoopt had dat 1976 de zo nodige en gewenste ontspanning in onze kerken zou brengen, is teleurgesteld uitgeko men. Brandende kwesties zijn niet opgelost, beslissingen zijn uitge steld. vele zaken die op de synode van Maastricht aan de orde zijn ge weest. komen ook weer ter sprake op de synode van Zwolle of zijn naar deze synode verwezen. De tegenstel lingen in verschillende gemeenten zijn groter geworden, de polarisatie nam toe. de band aan de belijdenis wordt losser, men gaat zijn eigen gang en stoort zich meermalen niet aan de regels van het kerkverband. Er zijn kerkleden die steen en been klagen over de inhoud van de pre ken. rechtvaardiging en heiliging worden meermalen uit elkaar ge rukt. in plaats dat men de eenheid ervan handhaaft Men staat niet meer enthousiast achter de confessi oneel-politieke partijen, bestrijdt de C van CDA en CNV. en men vraagt allereerst: ben Je politiek geënga geerd en maatschappijkritisch, wat DALFSEN Ruim vijfhon derd mensen hebben op het conferentieoord De Bron bij Dalfsen de vierdaagse nationa le vonventie van de charisma tische werkgemeenscahp Ne derland (CWN) meegemaakt. Onder het thema ..Opdat zij allen één zijn" bespraken zij de beteknis van de charisma tische beweging voor de oecu mene In zijn openingswoord benadrukte pater A Beijersbergen van Henegou wen. dat de geloofsverscheidenheid onder de aanwezigen een speciale oecumenische verantwoordelijkehdl en belofte inhield, mits gencht op Jezus als het enen voorbeeld Ds W W Verhoef sprak in zijn ope ningsreferaat over de kerk als aardse gestalte, als het ene lichaam van Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 940 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tei 05200-17030 in de praktijk veelal betekent dat men links georënteerd is. Men kerkt niet meer in eigen gemeente, maar in een naburige gemeente waar vol gens hen nog goed confessioneel wordt gepreekt. Of men kerkt bij christelijke gereformeerde predi kanten en dominees van de gerefor meerde bond." Het jaarboek, dat de gebruikelijke gegevens bevat over alle 818 plaat selijke gereformeerde kerken, geeft inlichtingen over bureaus en depu- taatschappen van de generale syno de. predikantsopleiding, stichtingen en verenigingen op kerkelijk terrein, kost 12.65 en is een uitgave van Oosterbaan en Le Cointre te Goes. Van een onzer verslaggevers VIANEN De protestants- christelijke geestelijke verzorging voor Hongaren in Nederland heeft een eigen ontmoetingscentrum ga- kregen. Zaterdag werd het centrum geopend doofde commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. De Stichting protestants- christelijke geestelijke verzorging voor Hongaren werkt mee aan de pastorale arbeid van ds I. L. Tïlski en zijn vrouw onder de hier te lande wonende protestanten van Hon gaarse oorsprong, die met de steun van de Nederlandse hervormde kerk en de gereformeerde kerken wordt verricht. Enkele jaren geleden ontving de stichting een stak grond in Vianen, om de lang gekoesterde wens van ds Tüski te helpen bevorderen, om in het midden des lands een centrum voor het pastorale werk te stichten. KAMPEN Het in onze krant van vrijdag aangekondigde boekje ..De story van Youth for Christ" (in het verslag van de te Rotterdam gehou den May-day) is een uitgave van Kok te Kampen. Het boekje bevat bijdragen van Jan J. van Capelle- veen. Hans Eschbach. Plet Halma, Sipke van der Land en Jaap Zijlstra. Het boekje telt 108 pagina's en kost 9.90. Geloven is weten. Jongeren- pinkstefenconferentie. vrijdag avond 27 mei tot maandagmiddag 30 mei op De Hezenberg te Hattem (tel. 05206-1648) Naar aanleiding van hel artikel „Jon geren wel degelijk bereid tot synode- werk" van Dirk-Jan Verbeek (Trouw/Kwartet 6 mei) reageert dr. F, T. Bos. scriba I van de particuliere synode van Zuid-Holland-Zuid, na mens het moderamen van deze syno de, als volgt: In Trouw/Kwartet van 6 mei houdt Dirk-Jan Verbeek een behartens- waardig pleidooi voor het afvaardi gen van jongere kerkleden naar de generale synode Onder jongeren verstaat hij „mensen onder de 35 jaar" In zijn artikel stelt hij. dat de geringe afvaardiging van jongeren voor een (groot) deel te wijten is aan de onwil van ouderen om ook jonge ren een kans te geven, omdat veel ouderen jong gelijkstellen met oner varen en dus ongeschikt. Als voor beeld voor zijn stelling noemt hij de handelwijze van de particuliere sy node van Zuid-Holland-Zuid. De be sluitvorming aldaar geeft hij echter zeer onvolledig en zeer gekleurd door Wat was namelijk het geval? De par ticuliere synode van Zuid-Holland- Zuid heeft via het moderamen van de classis Dordrecht van haar depu- taten voor Jeugd- en jongerenpasto raat het verzoek gekregen één van twee met name genoemde jongere broeders af te vaardigen naar de generale synode. In deze brief deelde men mee dat genoemde broeders geen ambtsdragers waren (en dus formeel niet afgevaardigd konden worden) maar dat de betrokken ker ken bereid waren hen bij een eventu ele afvaardiging in het ambt te be vestigen. De (in voorkeur van deputateni eerste van de twee trok zich echter al spoedig terug omdat hij geen moge lijkheid zag zich vrij te maken van zijn werk Het is geenszins zo dat de synode kon kiezen uit een aantal jongeren, zoals Verbeek suggereert. wanneer hij stelt dat een vijftal jon geren wilde nadenken over een even tuele afvaardiging en niemand defi nitief nee zei. De synode had dus te maken met de voordracht van én jongere, die geen ambtsdrager was. Toen deze voor dracht ter tafel kwam. verklaarde echter én van de afgevaardigden, die uit dezelfde kerk kwam als de be trokken broeder, dat een verzoek om deze broeder eventueel in het ambt te bevestigen de kerkeraad niet be reikt had. Zijn persoonlijke mening was dat de kerkeraad een dergelijk verzoek ook niet zou inwilligen De synode kon toen niet anders doen dan constateren dat genoemde broe der niet afgevaardigd kon worden. Het ging hierbij dus niet om „de formalistische vraag of iemand van 21 jaar in zijn eigen gemeente wel tot ambtsdrager bevestigd kan wor den". zoals Verbeek stelt (het antwoord op die vraag is duidelijk: Gods aanwezigheid. Hij trok daarbij een parallel tussen het joodse geloof in de ene Heer en het christelijke geloof in de ene kerk De charisma tische beweging mag zich volgens ds Verhoef niet lossnijden van haar his torische achtergrond Israel. Dit houdt volgens hem vernieuwing van de kerkstructuren in. Latijns-Amerika De r k theoloog prof.dr. H. van der Linde wekte de charismatische christenen op tot betrokkenheid bij de oppositionele rol van de geeste lijkheid in Latijns-Amerika. Christe nen kunnen zich aan hun ver antwoordelijkheid voor de schijnen de sociale misstanden in dit we relddeel met onttrekken, betoogde hij. Prof Van der Linde zag in de Verenigde Staten de laatste tijd een opleving van de religie als reactie op de materialistische tendenzen van deze industriestaat Wanneer deze herleving meer bijbels gefundeerd wordt, kan hierin de God van Israel weer ontmoet worden, zo meende hij Prof. dr G P Hartvelt uit Kampen vroeg zich in zijn betoog af. welke rol de kerken in de toekomst moeten spelen teneinde ..de geschiedenis vlottend te houden ".dat wil zeggen hoe kan de kerk dynamisch inspelen op veranderende maatschappelijke processen. Hij hield de aanwezigen voor. dat het verleden zoals ge concretiseerd in kerkgeschiedenis eerder als bemoediging dan als wet moet worden opgevat Er is geen snelle doorgang naar het rijk Gods. Christenen, zo zei hij, moeten concreet inzetbaar zijn omde struc turen in beweging te brengen Hierin zag hij ook een constructieve rol weggelegd voor de ervaringstheolo- gie van de charismatische beweging Tot zover een greep uit de referaten tijdens deze dagen, waarop overi gens ontmoeting, ontspanning en viering, met veel muziek en zang de boventoon voerden Ds. J van Kuiken in hetwijkbericht van wijkgemeente 4 van hervormd Maassluis ln Dc Zondagsbode: Een predikant is natuurlijk wel de stimulator, maar is niet de man waarop alles aan moet komen.„wij zijn allemaal mondige leden van de gemeente Ik ben eens gaan uitplui zen welke capaciteiten er schuil gaan in onze gemeente Dan kom je tot de ontdekking dat 's maandags ineens allerlei deskundigen in hun auto stappen en zich ontpoppen als zeer waardevolle figuren in de maat schappij Die hebben allemaal contractueel met hun baas een ver bintenis om hun capaciteiten tegen betaling van een bepaald salaris te besteden ten dienste van de onder neming Maar... de capaciteiten gaan schuil (zie boven) in de ge meente Zo op huisbezoek bemerk je dat er bijvoorbeeld veel mensen rondlopen met kennis van organisa tie. van financiën, van psychologie, van theologie, van politiek om maar enkels zaken te noemen. Er zijn mensen welke bizondere contactue le eigenschappen hebben, ze komen gemakkelijk over de brug. weten een goed gesprek op te bouwen, zijn soms personeelschef of bedrijfslei der Maar dat ontdek Je pas na een gesprek en dan moet Je er nog naar vragen Enkele Jaren geleden was ik in Springfield in Illinois naar de kerk geweest. Na afloop was het ..social hour", wij zouden zeggen een sociaal uurtje Weet u wat daar werd besproken0 Nou. bij Jan was de wa terleiding lek bij Piet functioneer de de kleurentëvé niet goed. Karei had wat aan zijn uitlaat en Wim moest nodig zijn dakgoot eens schoonmaken Er werden afspraken gemaakt om in de komende week elkaar even daarbij te helpen Er bleken allerlei lui te zijn in die ge meente die verstand hadden van 1 I 1 k. ~- HANDEl'S Y' icit i XviarsLMi JESUSOF NAZAKETH »™5Trr=3y, cj<? ,'c"/fc-Vg-Vft zulke zaken. De één had een hele lange ladder, welke zo n beetje door de hele gemeente dienst deed. de ander zat in de tévé en zo ging dat maar door. Men bespaarde daarmee niet alleen handen vol geld maar leerde zo elkaar heel goed kennen Want natuurlijk werd nadat de goot schoon was even nagebabbeld en- van het één komt het ander. Vraag Ds J. T Wiersma stelt in het her vormde kaderblad Woord en Dienst een vraag aan de IKON, die al een hele tijd bij hem leeft: De volgende dag presenteerde de IKON een film over de desastreuze ontbossing op Java. een ethisch- ketters gebeuren dat de rechtzinni ge leefbaarheid zwaar aantast. Het is goed, nodig, vanzelfsprekend dat de IKON zulke boosheden signa leert ZIJ doet dat voortdurend, dan dit dan dat. Mijn vraag bij zulke presentaties, menselijk en technisch soms zó goed dat het buitenland er prijzen voor toekent: waarom wordt het theologisch kader waarbinnen en de geloofsmotlvatie waarom die ontbossing aan de orde wordt ge steld niet getuigend onder woorden gebracht? Gelovige mensen zouden tot nadenken gebracht worden en op hun bekrompen vraag waarom een kerkelijke zendgemachtigde in Nederland zich met ontbossing op Java inlaat antwoord krijgen Het Is mijn ervaring dat je voor alle moge lijke ethische hete hangijzers begrip kunt vinden als je duidelijk je ge 'T' Jf SUS CHRIST V SUPSRSTAR Tekening in het jongste nummer van 121. het informatiebulletin van het secretariaat van de rk kerkpro vincie in Nederland loofsinzicht kenbaar maakt En mensen die bovengronds noch on dergronds een verbindingslijn met Evangelie en gebod zeggen te heb ben. zijn we verschuldigd re kenschap te geven van de hoop die in ons is. De meeste gelovigen heb ben geen notie van de ethische con sequenties dat „de aarde des HE REN is en allen die daarop wonen Het lijkt mij zo vanzelfsprekend dat de IKON expliciet getuigenis aflegt van wat haar beweegt een bepaald gebeuren, een zaak. toestand, ge vaar of wat het maar is te vertonen. Dat zou op een voortreffelijke ma nier kunnen gebeuren Geen ge preek, geen goedkope stichtelijkhe den, geen bijbelteksten als meteo ren, maar bijbels-theologische ach tergrondinformatie waarom dit of dat. wat maar aan de orde is. ver toond wordt. Het wil mij voorkomen dat die informatie „Ter ere des HE REN" gegeven moét worden, dat zij pastoraal noodzakelijk en aposto- lair menslievend is. Doe je dat niet dan worden je presentaties, hoe goed en terzake ook. gewoon partij dig beoordeeld De IKON verdient een andere taxatie Dat kan als zij het wil lg st DE HORENDE En Hij zei tegen hen Ziet wat je hoort! Met welke maat je meet. daarmee zullen jullie gem< worden en wat jullie betreft zal er iets aa/i toegevoegd Want wie heeft, hem zal gegeven worden, maar wie niet heeft, van hem zal genomen won wat hij dan nog heeft (Markus 4.24,25) De totstandkoming werd mogelijk door bijdragen van particulieren en door een subsidie van het ministerie van CRM. Verschillende kerkleden werkten de laatste weken praktisch dag en nacht om de inrichting op tijd rond te krijgen. Naast de pastorale arbeid zal het centrum sociale en culturele functies vervullen, zowel in de kring van personen van Hongaarse als van andere, met name Oost-europese oorsprong. Het bestuur hoopt te vens. dat het centrum ook in de kerkelijke, sociale en culturele acti viteiten in de gemeente Vianen kan worden geïntegreerd. Jongerendag voor hervormden en gereformeerden uit de classes Breukelen. zaterdag 28 mei vanaf vier uur in „De Meijert" te Mij drecht. Spreker ds. G Toornvliet over „Agressie en seksualiteit in ons leven". Iiil. tel. 02945-3689. De Geest waait waar ?Kursus in het teken van Geest en bezieling, met gesprek, film en viering. 28-30 mei. Den Alerdinck. Laag Zuthem (tel 05290-541). ja), maar om het feit dat iemand voorgedragen werd die geen ambtsdrager was, terwijl er zelfs geen enkele aanwijzing was dat hij binnenkort ambtsdrager zou wor den. Bij informatie achteraf is geble ken dat de mededeling in de brief dat dat wel zou op een mondelinge mededeling van een van de predi kanten in die plaats stoelt De betrekken broeder is dus geenszins afgewezen vanwege zijn leeftijd. Verbeek stelt dat onder be roep op de „wandelgangen". En hij zal wel gelijk hebben, wanneer hij zegt dat in de wandelgangen door sommigen de vraag gesteld is of deze broeder niet te onervaren zou zijn. Dat deze vraag niet uitgelegd mag worden als onwil om een jongere af te vaardigen, blijkt echter duidelijk uit het feit dat de synode van Zuid Holland-Zuid een jongere („onder 35 jaar") heeft afgevaardigd. Of rekent Verbeek predikanten per definitie to de ouderen? Ook ditzijn spreuken die b gehoor van Jezus waarschi bekend waren. Bij Hem sla echter op die zaken waar t bezig is. De woorden die va komen en die de bedoeling iets uit te werken. Die wooi niet vrijblijvend. Je moet ,,^ei je hoort", je mag je wel evefc.' bewust maken waar die woc. vandaan komen en welke ze hebben. Ze kunnen nl. nt best niet aangehoord of veitdi worden. Dan komen ze niet^ bestemming. Met het horei) in een bijzondere situatie. Jv een horende geworden. Dar aan gemeten worden. Je zet misschien wat van; dat slaal op jezelf. En er komt iets bir wordt iets aan toegevoegd.] bestaat om zo te zeggen eeik I voor alle mensen, maar die J gehoord hebben vallen ondi maat waaraan iets toegevot hebben groter verant Be woordelijkheid. Ze hebben EI wat gehoord en daarom is e g mogelijkheid van het nog nu, ontvangen. Maar heb je dat (gehoorde) niet meer of weg dan ben je alles kwijt. Er zif61 radicaals in deze woorden. De daarvan kan niemand zeggi dat niet nodig heeft. jj Beroepingswerk GEREF KERKEN Aangenomen naar Utrecht* 1 van der Veer te OosterwolL Lefevre In een open brief heel bisschop van Lausanne. Freiburg, Pierre Mamie, gen van de geschorsi bisschop Lefebre gew; voor een schisma. Lefeb- plan op 30 mei een pontifi» celebreren in het Palais dt tions te Genève en daar a ren het sacrament van ht toe te dienen. Bovendien voornemens, vlakbij Genèj. lijk in Onex. een „prion soort parochie, op te Bisschop Mamie waarscL^ degenen die daaraan met 30 mei „een beslissende stW schisma" zetten. Het gaaPj om de misliturgie, maar \4 aan het gezag van de pat?' het leergezag Geerdinck Bewuster? Prof dr A J Bronkhorst in Kerk en Theologie naar aanleiding van de brief van de bisschoppen over het katholiek onderwijs: Is het a priori zeker, dat de katholie ke school bewuster katholieke gelo vigen zal gaan afleveren dan andere scholen, waar dé leerlingen zich hun minderheidspositie van het begin af aan bewust zijn geweest en daar door veel dieper in hun eigen tradi tie moesten wortel schieten dan in het beschermde eigen milieu en de eigen school van hen zou zijn ge vraagd? Tien jaar ervaring als pro testants godsdienstleraar op een Belgisch staatsatheneüm doen mij geneigd zijn deze vraag eerder ont kennend te beantwoorden Leesdienst Ds F de Vries in het Gereformeerd Kerkblad voor Drente en Overijsel: Nu worstelen onze kerken nog steeds met een tekort aan predikan ten. Ondanks de grote aantallen stu denten kon dit tekort nog wel eens een poosje voortduren want het ge meentepastoraat is niet zo geweldig in trek. Het is dus geen wonder dat onze „preekvoorzieners" het vaak moeilijk hebben om 104 zon dagsdiensten. plus die van de feestdagen, van een predikant te voorzien Hun taak is waarlijk niet te geringschatten en hun inventivi teit vaak bewonderenswaardig Maar waarom zouden we toch niet wat meer gebruik maken van de mogelijkheid die art. 69 sub 4 ons biedt, n 1 .om leesdiensten te heb ben? Zijn er vandaag de dag, met steeds betere opleidingen en steeds meer mensen die een goede oplei ding genoten hebben, nu werkelijk nog gemeenten in ons land te vinden die niet ten minste één „preeklezer" kunnen produceren? Daar geloof ik eerlijk gezegd niets van Ik zou zelfs zo ver willen gaan te stellen, dat we tegenwoordig volop scholieren heb ben. die best een dienst zouden kun nen leiden inclusief gebed' en zouden we dan geen volwassenen hebben die met stichting de ge meente kunnen voorgaan0 Mgr. J. A Geerdinck (75). I rk aartsbisdom Utrecht l plaats heeft ingenomen, M den. Van 1931 tot 1973 wa^1 aartsbisdom achtereenvd I cretaris. secretaris-generlei dent van het groot-semiten senburg en vicaris-genei was hij dertien jaar proo^" kapittel, het hoogste adv) van de aartsbisschop, meer dan twintig jaar officiaal (rechtskundige) aartsbisdom. In deze funci veel invloed op het belei dische en pastorale zak] oorlog verwierf mgr Geen bijzondere verdiensten, 1 De Jong stelde een grool wen in de adviezen van zij ris betreffende het verzJ Nederlandse bisschoppen! Duitse bezetters, onder nj protest tegen de jodenvel Van een onzer verslagge; OMMEN - De collectie Diorama's" is gered -Zij terug naar Den Haag. zijner tijd tentoongest worden in een te bou' centrum in Kijkduin De diorama's, die oorspi renlang in Haarlem te waren, zijn in de jaren Den Haag opgesteld gewf in de Willemskerk Toeni niet meer beschikbaar ze verkocht aan het; centrum De Woldhek in! Na verkoop van dit cenl heer Woldhek dit voorji dere mogelijkheid meer. lectie te veilen, waard» kaar zou vallen. Na eei Trouw ontving hij echtd aantal reacties van geJ den. zodat het lukte, de1 haar geheel te behoude4 Ze is verkocht aan de hef te Wassenaar, die ze gaa in het komende winkeltf Kijkduin Het is namelijl ling, dat dit winkelce] ruimte krijgt met een ed rakter

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2