Verhouding vrijwel gelijk -r Allernieuwste bestseller: "NS-vakantiereizen'77" mmentaar Beeld beheerst door CDA en PvdA l-Afrika (1) ei enpj-Afrika (2) Geleidelijk herstel leertijd géén sabbatstij d kwal worst stuur een brief hoop moeder TAG 21 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 van het politieke probleem i is, dat het een probleem is Jioudingcn van de wcreldpoli- r dat het karakter en de afwik tan voor een groot deel wordt binnenlandse verhou- Sjctreft (en ook nog op andere n is er een parallel met het 4 in het Midden-Oosten, waar k de Israëlische kiezers zich bij Bngcn van hun stem voorname- hen laten leiden door binnen- >litickc motieven, met het ge llies wat was opgebouwd in een »stug en volgehouden diploma- grondig verstoord dreigt te i er geen enkele reden om i of optimistisch te doen over Irwachtcn ontwikkelingen in ika; het is onzin te beweren Idat land niets aan de hand is. tloofwaardige berichten uit de ran het Zuidafrikaanse be- dic wijzen op de bereidheid ftpieel een nieuw begin te ma- ^t te volstaan met het wegne- de al te schrijnende en dage rnissen'van de kleine apart- bcrcidheid komt natuurlijk c in die kringen altijd levend lig gehouden realiteitszin. En realiteitszin wordt ook steeds laatste tijd steeds meer) toege- de Zuidafrikaanse premier Het nare van de zaak is echter dat de grote massa van de Zuidafrikancn daar nog steeds niet aan toe is. In de eerste plaats is het voor de beoordeling van de situatie daar van belang in het oog te houden dat er ook door blank Zuid- Afrika zelf een scherpe tegenstelling loopt mede als gevolg van het feit dat de economische macht van dat land nagenoeg geheel in handen is van het Engels sprekende en op Engeland geo riënteerde deel van de bevolking, ter wijl de politieke macht daartcntcgen al tientallen jaren hecht in handen is van de op zichzelf gerichte Afrikaanse nati onalisten. Dat is een belangrijke over weging die moet worden betrokken bij de beoordeling van de waarden van de tegemoet komender houding van het bedrijfsleven. Dat op zichzelf gerichte nationalisme moet ook mee gewogen worden bij de beoordeling van de houding van een mans als Vorster. Als het waar is, dat ook bij Vorster de bereidheid aanwezig zou zijn om op iets langere termijn een minder scherpe koers te varen, dan nog zal de man zich voorhands gebonden weten door de uiterst smalle marges, die zijn kiezers hem laten. Als nu Vorster ook bij gesprek over zuidelijk Afrika met de Amerikaanse vice-president Mondale in Wenen spreekt over .binnenlandse aangele genheden, die wijzelf wel zullen regelen en waarmee de buitenwereld niets te maken heeft", dan gaat het om frases, die vooral bedoeld zijn voor gebruik binnen de Zuidafrikaanse grenzen. rde en Z^n aannemen dat Vorster in- jm den drommel zelf wel in de en(£fi. dat het om een probleem spanningen oproept bij de van de wereldbevolking ;tic^i alleen maar omdat de meer vaar) de mensheid nu eenmaal :nt in de huid heeft dan de iter en zich alleen daarom al il verklaren met de zwarte en onderdrukten in Zuid- daarom dus een wcreldpro- Uit het feit bovendien dat in latiek verkeer de heer log steeds als gesprekspartner beiordt genomen, mag worden idat hij binnenskamers op wat helrmijn waarschijnlijk wel dege- 'giëiit biedt op regelingen, ar" I een wonderlijke situatie eag< stdc gegroeid. De man die na de dood van Verwoerd (als architekt van de apart heid) werd gekenschetst als de bekwa me aannemer en uitvoerder van de plannen van de architekt, is nu ge- owrden tot de man waarop zich de verwachtingen concentreren van allen, die hopen op en bidden om een ge weldloze oplossing van Zuidafrikaanse problemen. Wat ons betrcft.ook wij koesteren nog steeds die hoop en als de oplossing van of via Vorster moet komen, dan is ons dat om het even. Er is alleen één punt van ernstig twijfel: zal de wereld nog wel voldoende tijd gelaten worden en speelt Vorster al of niet noodge dwongen door binnenlandse overwegin gen niet op die wat erg lange termijn? door P. L. van Enk Begin oktober vorig jaar het was ten tijde van de laatste begrotingsbehandeling in deze kabinetsperiode is in deze krant de verwachting uitge sproken dat het na de verkie zingen van 25 mei uiteindelijk zou uitdraaien op een „huis- tuin-en keukenkabinet" van P.v.d.A. en CDA- een kabinet dus dat zijn basis vindt in nor male afspraken tussen de coali tiepartners en dat evenzeer op normale wijze in zijn sa menstelling de verkiezings uitslag weerspiegelt. Nu de verkiezingsstrijd op zijn eind loopt is er geen reden, deze taxatie te herzien. De onderlinge betrekkingen tussen de drie grote partijen die el kaar de macht betwisten, zijn sinds een half jaar geleden namelijk ondanks de kabinetscrisis en de ver kiezingsstrijd niet wezenlijk ver anderd. Het beeld werd toen en wordt nu nog beheerst door P. v. d. A en CDA die elkaar ondervragen, uit dagen en af en toe flink ergeren, maar ondertussen er duidelijk op toezien dat mogelijkheden voor voortgezette samenwerking niet worden afgesneden. De WD staat daarbuiten. Zij heeft een rol voor de tribune, maar zij heeft geen vat op de verhouding tussen CDA en P. v.d. A. Geen kans Zo is het eigenlijk de hele kabi netsperiode Den Uyl geweest: de reeks van valpartijen en botsingen binnen de coalitie leek geen einde te nemen. Maar desondanks heeft de oppositie geen schijn van kans ge kregen, ertussen te komen. Die lijn is gewoon doorgetrokken, ook gedu rende deze weken van verkiezings strijd. Dat zal voor een deel verkla ren waarom de campagne een zo matte, weinig spannende vertoning is geworden. De formatie die donderdag moet be ginnen, zal bij dat alles nog moeilijk en vooral langdurig genoeg worden. Binnen de P. v.d. A. zijn er natuurlijk die het verbond met de christen democraten met een zucht van ver lichting voorgoed zouden willen ver breken. En binnen het CDA zijn er zeker ook die meer dan genoeg heb ben van de P.v.d.A en die deze partij de vernedering van de formatie '73 willen inpeperen. Maar binnen de P.v.d.A. heeft Den Uyl het voor het zeggen en die wil natuurlijk zo mogelijk doonegeren. En in de nieuwe CDA-fractle komt een stoet van christen democratische bewindslieden uit het kabinet Den Uyl binnenwandelen die het beleid willen voortzetten. Er tADVERTENTIE Een greep uit de inhoud. Geheel verzorgde reizen Eigen land (8 dagen vanaf f 292,-), Ardennen (8 dagen vanaf f 498,-), Moezel (8 dagen vanaf f 480,-), Fichtelgebcrgte (8 dagen vanaf f 566,'), Denemarken (8 dagen vanaf f746,-), Allgau,het Alpcnvoorland (10 dagen vanaf f 684,-), Vierwoudstedenmeer (8 dagen vanaf f 728,-), Vierwoudstedenmeer (15 dagen v.a.f 1216,-), Vaudoiser Alpen (15 dagen vanaf f 1437,-), Karinthië met Venetië (17 dagen vanaf f 1108,-). Gedeeltelijk verzorgde reizen. Eigen land (8-daagse fietsvakantie v.a.f 288,-), Zuid Lapland (15 dagen vanaf f 916,-). De bestseller NS-vakantiereizen 77 is gratis te krijgen op de stations, de NS-reis- en inlichtingenburo's,de ANWB,de meeste reisburo's en de Rabobanken. En vraag daar dan meteen even naar het reisprogramma van de Franse Toeristen Service, met o.a. reizen naar: Parijs (2 t/m 7 dagen vanaf f 130,-) en reizen per Zon Expres naar de Rivièra, bijvoorbeeld Boulouris (10,17 en 24 dagen vanaf f 365,-). is dan ook geen reden om te veron derstellen dat het patroon dat de coalitie Den Uyl heeft bepaald en de verkiezingsstrijd heeft overleefd, ook niet de fornjatie zal beheersen. Het typerende van de nu aflopende campagne is intussen geweest dat de voorlieden van de betrokken partij en zich niet aan onderlinge confron taties hebben gewaagd. Het t.v - debat van woensdagavond tussen Den Uyl en Wiegel was het enige van betekenis tot nu toe. maar het is meer een uiteenzetting van standpunten dan een echte discussie geworden. Hier hadden de twee el kaar niet voor behoeven te ontmoe ten; evengoed hadden zij afzonder lijk kunnen worden geïnterviewd. Wat dat betreft viel het debat niet uit de toon van een campagne die op het preken voor eigen parochies ge richt scheen te zijn. Het waren dit keer de publici- teitsmedia die de lijsttrekkers op de hoogte hielden van eikaars commen taren en sneren. De woordvoerders stelden elkaar via kranten en radio en t.v. op luide toon vragen, maar de antwoorden waren schaars. Van Agt: hoe kan Den Uyl het beleid van zijn kabinet rijmen met het P.v.d.A.-programma dat niet meer dan drie procent van het nationaal inkomen voor defensie wil uitgeven? Den Uyl: hoe kan Van Agt zeven honderd miljoen aan huursubsidies bezuinigen en tegelijkertijd de zwakkeren ontzien? (Voor een antwoord op deze vraag zie elders in deze krant.) Van Agt: wanneer geeft Den Uyl eens aan wat hij zelf precies wil bezuinigen? Hoe serieus kunnen we het één-procentsbeleid van Duisen- berg nog nemen? Den Uyl: Het CDA zegt mooie din gen over milieubeheer, zuinigheid met energie en grondstoffen, maar wil het de overheid wel instrumen ten in handen geven om daarvan ook iets terecht te brengen? Van Agt: waarom doet Den Uyl al tijd zo zuinigjes tegen onderne mers? Laat hij eens ernst maken met winstherstel! Den Uyl: De leus van het CDA is „Samen verantwoordelijk" prach tig, prachtig, laat het dan maar eens steun geven aan het door werkne mers beheerde vermogensaanwas- fonds. Van Agt: hoe kan Den Uyl de sug gestie wekken dat de komende jaren èn een stijging van de collectieve uitgaven èn verhoging van het reëel besteedbare inkomen mogelijk zul len zijn. Waarom spreekt hij de waarheid niet durft hij dat soms niet? Den Uyl: wat bedoelt het CDA pre cies met „het bespreekbaar maken" van de ontkoppeling van de sociale uitkeringen van de welvaartsgroei? Is het dan toch de bedoeling, ten koste van de sociale uitkeringen te bezuinigen? Van Agt: het was toch ook van het kabinet de bedoeling dat er de ko mende jaren voor zes miljard op de sociale voorzieningen zou worden bezuinigd? Waarom duldt de P.v.d.A. dan niet aan waar er moet worden gesneden? Het zijn vragen die de afgelopen weken wel zijn gesteld, maar voor het grootste deel niet zijn be antwoord. Het uitsluitsel zal echter niet lang meer op zich kunnen laten wachten: tijdens de formatie moe ten afspraken worden gemaakt en dan zal er onherroepelijk duidelijk heid moeten komen. Bij dit alles heeft het conflict over de grondpolitiek ternauwernood een rol gespeeld. Er is een complete ka binetscrisis over ontstaan, maar de mensen blijken er warm noch koud van te kunnen worden. Dat hangt samen met het feit dat het menings verschil binnen de ministerraad niet kon worden herleid tot de controver se. voor of tegen grondspeculatie. Zoals Vermaat het vorige week in deze krant aanduidde, ging het in werkelijkheid over het prijsverschil tussen zeven gulden negentig en acht gulden tien. Stoornissen Er is tijdens de verkiezingsstrijd nog *en ander, niet goed berekenbaar element komen bovendrijven, na melijk de omstandigheid dat de stoornissen in de persoonlijke rela tie tussen Den Uyl en Van Agt op een geheimzinnige wijze verwant schijnen te zijn aan gevoeligheden die je bij hun aanhangers hele bevolkingsgroepen dus tegen komt. Het is een van de lacunes in het leiderschap van Den Uyl dat hij te weinig aandacht heeft voor en misschien zelfs te weinig besef van de betekenis van goede persoonlijke betrekkingen, in de politiek. Dat heeft de samenwerking binnen de ministerraad danig parten gespeeld, te meer omdat het kabinet in de vice-premier. Van Agt, een man had getroffen die zonder een goede ver standhouding met en vertrouwen van zijn collega's eenvoudig niet ]kan of wil werken. Naar het gevoelen van Van Agt zelf hebben van de kant van met name de minister-president persoonlijk vertrouwen en meeleven te zeer ont broken en daarom heeft hij zich in het gezelschap van zijn collega's vaak miskend, overheerst en ge wantrouwd gevoeld. Menige aanva ring tussen Van Agt en sommige van zijn collega's gedurende de afgelo pen vier Jaar is mede of zelfs voorna melijk hierdoor te verklaren. Het is een wonderlijk toeval dat de wederzijdse frustraties die bij dit alles tevoorschijn komen, sterk ap pelleren aan emoties die bij de aan hangers van Van Agt, respectieve lijk Den Uyl blijken te leven. Dat Van Agt in de kring der progressie ven gewantrouwd, ja soms zelfs ver afschuwd wordt is hier de laatste weken vaak gesignaleerd. Van Agt en zijn progressieve tegenstanders zijn daarin samen het slachtoffer van een onzalig complex van onge lukkige, verkeerd begrepen en ook vaak hoogst persoonlijke omstan digheden en overwegingen. king van geruststellende gematigd heid. redelijkheid en warme saam horigheid te zijn. Hij wordt in eigen kring dan ook geadoreerd, niet in het minst omdat hij eigenlijk „te eerlijk voor de politiek" wordt ge acht. Het merkwaardige is dat Van Agt blijkbaar óf wordt gehaat óf bemind iets daar tussenin ont moet hij zelden Maar ook de lijsttrekker van de PvdA roept félle en tegenstrijdige reacties op. Het is duidelijk dat hij zich „aan de onderkant van de sa menleving" om zijn eigen termi nologie aan te houden bemind heeft gemaakt. Maar voor het besef van wat men gemakshalve even „de burgerstand" zou kunnen noemen, omringt hem een atmosfeer van pro letarische opstandigheid; straalt hij tegelijkertijd zoveel sluwheid en barsheid uit dat de op hun rust en zekerheid gestelden, onbehaaglijk en ook vijandig worden gestemd Elkaar nodig Te eerlijk Voor zijn aanhangers blijkt de CDA- lijsttrekker echter de verpersoonllj- Den Uyl is er het wandelend teken van dat de politiek steeds duidelij ker een kwestie van verdeling en herverdeling is geworden; de econo mische en energiecrisis hebben dat scherper dan ooit geaccentueerd. „Waar minder te verdelen is moet het mindere eerlijker worden ver deeld," zo heeft Den Uyl het eens, op een spannend moment tijdens de energiecrisis, gezegd. En nog steeds bekruipt grote groepen binnen de samenleving het gevoel dat zij bij die herverdeling alleen maar te ver liezen hebben. En het is Den Uyl door wie zij zich bedreigd voelen. Den Uyl is bij de volgelingen van Van Agt evenmin populair als Van Agt bij de aanhang van Den Uyl. Toch zijn beiden op elkaar aangewe zen om de maatschappelijke vrede in dit land te bewaren. Die maatschappelijke vrede wordt misschien ernstiger bedreigd dan we tot dusverre konden vermoeden. De in de naoorlogse politieke geschie denis nog niet op deze schaal voor gekomen ordeverstoringen tijdens politieke verkiezingsbijeenkomsten zouden daarop kunnen duiden evenals trouwens het schrikbarende verschijnsel van de Nederlandse Volksunie. De verkiezingscampagne 1977 is met dit alles misschien een voorbo de van nieuwe maatschappelijke verharding die althans in dit stadium nog niet verklaarbaar en daarom des te onheilspellender is. HET WEER door Hans de Jong Wat een wonderlijk dagje gisteren! Inplaats van zonneschijn en droog te: regen in een groot deel van het land, 's morgens vroeg al in Lim burg, later uitdijend tot over de Ve- luwe en zuidwest Nederland. De Ne derlandse regen Herwijnen tot gisteravond half zeven 10 mm! was onderdeel van een zeer langge rekte neerslagzöne van noordwest- Frankrijk via de Lage Landen en midden-Duitsland tot de Weichsel. Onstabiliteit in optima forma, keu rig aangekondigd door de vrij zeldzame wolkensoort cirrus castel- lanus: windveren met kopjes later op Hemelvaartsdag. De sluiswach ter met wie ik gisteren een gesprek had, had het allemaal wel zien aan komen. Die hoge wolkjes im mers wel ja, zo'n man wordt na tuurlijk niet „gehinderd" door een weerkaart met een blakend hoge- drukgebied boven Skandlnavië en een zich versterkende uitloper over Engeland, die weerultpluizers aan het bureau de indruk geeft van een hechte afweerstelling tegen Frans regengeweld. Overigens tot ze ven uur gisteravond/scheen de zon nog altijd in Friesland en was er geen spatje regen gevallen (jammer voor de sluiswachter) en ik hoorde dat het in Steenwijk niet anders was geweest. Opvallend aan de middelbare be wolking waren gistermiddag in Friesland de aanzetten tot rolwol- ken: langgerekte horizontale pijpen, ontstaan door wervelingen als ge volg van het opkruipen van warme vochtige lucht in de hogere lagen tegen koude, droge en zich heftig verzettende lucht aan de grond.(Zie ook het artikel over rolwolken van B. Zwart in de mei-uitgave van „Ze nith", figuur 5B). Zo hevig waren de windstoten gistermiddag in het noorden, dat auto's er door uit hun koers raakten en er in één geval een vrij ernstig ongeluk plaatsvond De oorzaak van al die gecompli ceerdheden was te zoeken in Zuid- Frankrijk. Boven het zuidelijk deel van de Golf van Biskaje zijn de laatste dagen storingen ontstaan, ook gisteren al weer een nieuwe, die Zuidwest Frankrijk binnentrokken, aangedreven door een noordelijke stroming in de hogere niveau's. Bor deaux meldde gistermiddag als snelheid van die stroming: 92 kilo meter per uur op 9.000 meter hoogte. Maar de Pyreneeën vormden een obstakel voor de storingen. Op een of andere wijze werden en worden de natte stromingen tegengehouden door de bergen. Door opstijging en versterkte condensatie valt het wa ter met bakken uit de lucht, extra langdurig door vertragingen en- .de zwaarste overstromingen in veertig jaar in ZuidFrankrijk zijn een feit. Oorzaak van het hevige waterballet in het zuiden van Frankrijk is een wat ongelukkige ligging van een la gedrukgebied in de hogere niveaus van het Knaal juist tot over Zuid west-Frankrijk. In vergelijking met zondagmiddag liep de grondweerkaart weinig we zenlijke verschillen zien. Voor het weekeinde en begin volgende week lijkt pessimisme dan ook niet ge rechtvaardigd. Over het algemeen zal het weer zich in de meeste regio's gaandeweg herstellen. Er komt weer meer zon en, gelukkig, wat minder wind. Op het punt van de regen of een bui is enige voorzichtigheid nog wel geboden met name in Zuidoost- Nederland. Niet dat neerslag van veel betekenis waarschijnlijk zou zijn, de meeste neerslag is trou wens al door de Pyreneeën uit de vochtige stromingen geperst maareen lagedrukgebied blijft zich constant ophouden van Spanje tot Midden-Europa. Nu de kaarten zo liggen, zou warme Balkanlucht zich wel eens langs de noordzijde van dit lagedruksysteem kunnen verplaatsen in de richting van Denemarken en Duitsland. Die lucht gaf vrijdagmiddag al hoge temperaturen te zien in Tsjechoslo- wakije: Ostrava 28 graden, Kosice 26 graden tegenover Dresden slechts 12 en Leipzig 9 graden C. maar het is niet zeker of deze lucht hier Inderdaad volgende week zal arriveren. Dit moet nog worden af gewacht temeer nu zich ten zuidwes ten van de Britse eilanden een nieu we hogedrukcel verder opbouwt waardoor de wind later de neiging kan hebben opnieuw iets naar noordelijke richtingen te krimpen. Ook Oostenrijk deelt momenteel volledig mee in de zomervreugde: Wenen gistermiddag 26 graden. HOOOWATER. zondag 22 mei VlUsIngen 5.20-17.39, Hartngvlletslulzen 5.21-17.56, Rotter dam 7 23-19.37, Schevenlngen 6.25-18.48, IJmul- den 7.03-19 26. Den Helder 11 01-23.23. Harlln- gen 1.17-13.28, Delfzijl 321-15.25. HOOOWATER. maandag 23 mei Vlisslngen 5 58-18 19. Harlngvlletslulzen 6 06-18 31. Rotter dam 8 01-20 10, Schevenlngen 6 59-19 22, Umul- den 7 39-20 02, Den Helder 11 31-23 59, HarUn- gen 1 58-14 00. Delfzijl 3 53-15 57 A^foering van de zomertijd viering van de sabbat voor ix-joodse landgenoten aar- wielen gereden. De sabbat rijdags bij zonsondergang. ■jar gaat de zon op haar nor- '*4d onder, maar wij hebben een uur verschoven. Nog np voor iedereen, dat de nu een uur later begint, rel voor ouders met kleine h. Die kleintjes konden tot gewoon met alles meedoen. wordt het wel erg laat voor voordat een gezin na het an de synagoge aan tafel is het al zo laat geworden, kleine kinderen hun ogen t open kunnen houden, e heeft het opperrabbi- >r Nederland een regen van gekregen van ouders die t door het late aanvangs- meer met hun hele gezin i vieren. Het opperrabbinaat laar nu een regeling voor jn in overleg met de rabbijn mag de sabbatsviering met de daarbij behorende gebeden eerder beginnen dan met zonsondergang. De moeilijkheid daarbij is, dat het zeggen van de gebeden aan bepaal de eisen en tijden is onderworpen; het aanvangsuur kan daardoor van vrijdag tot vrijdag verschillen, één algemene richtlijn is niet mogelijk en dus moeten de gelovigen steeds weer overleg plegen met het rabbi- naat. Volgend jaar wordt het nog iets ingewikkelder. Dan zullen ook de synagogale diensten aan de zomer tijd worden aangepast. Eén syna goge die niet tot een bepaalde gemeente behoort is daar nu al toe overgegaan. Het gevolg is, dat de leden daarvan op een vroeger tijdstip naar de synagoge gaan dan zij die aangesloten zijn bij de Ne derlands Israëlietische Hoofdsyna goge. Maar ook dat (zomer-) tijdsverschil zal over een jaar dus uit de weg geruimd zijn. De postduif lijkt in ere hersteld te worden, althans in Engeland, waar de duif Charlie in dienst is gekomen van de gezondheidsorganisatie in Plymouth. Charlie moet tussen de plaatselijke ziekenhuizen en het centraal laboratori um heen en weer vliegen en bloed-, huid- en urinemonsters overbrengen. Hier krijgt de vogel een speciaal „vervoersbuisje" met bloedmonsters op zijn rug gebonden, die hij naar het laboratorium moet brengen. Charlie is niet de enige transportduif. Hij heeft nog elf „collega's" en met z'n twaalven besparen de duiven de ziekenhuizen jaarlijks meer dan honderdduizend gulden aan autokosten. In een warme zomer, jaren geleden, reisde een van oorsprong Hongaar se vrouw uit Medemblik met een ook Hongaarse vriendin met echtgenoot naar haar geboorte land. Even over de Hongaarse gTens bleek de leverworst, die ze voor onderweg hadden meegeno men. door de warmte bedorven te zijn Gewoon uit het raam gooien. besloten ze, en op het moment dat de trein iets vaart minderde om een overgang te passeren, vloog het kledderig geworden stuk worst het raam uit.precies tegen een over wegwachter. van wiens beduusde, met groen uitgeslagen worst be smeurde gezicht ze nog net een glimp opvingen. Gelukkig voor de worstwerpers reed de trein in een behoorlijk tempo weg van de plaats des onheils. Een van de duizenden die in de hete zomer-1976 verkoeling aan en in zee zochten, was een jonge Amsterdamse moeder. Met vele an deren zwom ze in het zilte nat, toen ze Ineens iets zachts en glibberigs langs haar ene been voelde. Met een gilletje sprong ze op haar voe ten en meteen stond er een ge schrokken heer achter haar. Op hetzelfde moment werd het haar al duidelijk dat deze man haar in het voorbljzwemmen even geraakt moest hebben en in een haastige poging om haar noodkreet te ver klaren, flapte ze er spontaan uit: „O meneer, ik dacht dat u een kwal was!" Muhammad bin Abdullah bin Awah al Aulaqi is een voormalig minister van financiën in de federa le regering van Yemen. Kort nadat dit land (in november 1967) onaf hankelijk werd, is hij samen met andere ministers en vooraanstaan de Yemenieten gearresteerd. In fe bruari 1968 werd hij, beschuldigd van hoogverraad en het aanhangen van feodalisme, veroordeeld tot vijftien Jaar gevangenisstraf met dwangarbeid; zijn landgoed werd hem afgenomen Twee Jaar geleden ging er een delegatie van Amnesty International naar Yemen, die in de gevangenis Al Mansura in Aden verscheidene door deze organisatie geadopteerde gevangenen ont moette, ook ex-ministers die gelijk met Muhammad Al Aulaqi in 1968 veroordeeld waren. De heer Al Au laqi zelf was nergens te bekennen, hoewel bekend is dat ook hij enige tijd in dezelfde gevangenis opgeslo ten was. Directeur Ali Muqbll van het Yemenitlsche gevangeniswe zen zei toen niets te weten over Al Aulaqi's verblijfplaats, en nog steeds is niet bekend waar hij wordt vastgehouden. Er zijn zelfs geen aanwijzingen dat hij nog in leven is. De aangewezen autoriteiten aan wie brieven als steeds op vrien delijke toon geschreven kunnen worden, zijn: president Salem Ru- bia Ali, Aden - People's Democratie Republic of Yemen, en de ambas sadeur in Engeland. His Excellency M. Muhammad Hadi Awad. 58 Cromwell Road, Londen 8W 7, Eng land. In zo'n in het Engels gestel de brief kunnen twee dingen gevraagd worden: inlichtingen over de huidige verblijfplaats van de heer Muhammad Al Aulaqi. en zijn vrijlating. Een luchtpostblad 75 cent is in alle gevallen voldoende gefrankeerd, dus ook voor Yemen en Engeland. Het verhaal van de één kan bij een ander plotseling herinneringen aan eigen pijnlijke belevenissen oproe pen. Zo verging het ook een lezeres uit De Lier, die alweer Jaren gele den een flinke hond van een jaar oud had aangeschaft. Op een zon dag toog het hele gezin naar oma om de aanwinst te tonen. De kinde ren waren al vooruit met de hond, en wat de ouders aanschouwden toen ze bij oma arriveerden, zullen ze niet licht vergeten: midden in oma's zondags-keurige kamer stond de hond, keek voldaan om zich heen, blafte even en deed ver volgens een enorme hoop. Com mentaar van een verblufte oma: „Zo, is dat nou jullie hond?" Toen een jaar of twee geleden zijn spijbelen nog met schuldgevoelens gepaard ging, schrijft een middel bare scholier uit Emmeloord, heeft hij eens een behoorlijke bok ge schoten. Na het eerste vrije lesuur stond een uur Nederlands op het programma. Aan een „niet ge ringe opdracht" had hij niets ge daan, de leraar was „ook niet mals", dus spijbelen maar. Om het derde vak bij te kunnen wonen moest hij langs de concierge die met de absentenlijst In de hand een telefoongesprek even onderbrak om te vragen waarom hij niet op Nederlands geweest was. Zenu wachtig improviseerde hij een smoesje: „Mijn moeder zou me wekken, maar die is boodschappen gaan doen en is mij helemaal verge ten. Zodoende". Vriendelijk grij zend pakte de concierge de tele foonhoorn weer op: „Nou mevrouw, u hoort het. Volgens uw zoon zit de vork dus zo in de steel". Zijn moe der. schrijft de spijbelaar, was wel verbijsterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5