loeg koopt vaak kat in zak' luy Thijs werkt aan toekomst Dij geeft de poes even eten. Dan maak ik intussen een ir lekkere, itosti's. Kaastosti Weer zege voor basketbalploeg )p Middelink wil dat ambitieuze amateur stage kan lopen bij ploegleider yenoord nog niet ld met Mansveld '±l Schür wint ilgische bondscoach is intensief met jeugd bezig Weet je wat? Wie'teerst klaar is. Pa's goed eten. eerste etappe Oostenrijk verslagen: 74-71 W scp eew E>M'j Twee duels voor Brokamp en Beek Zege voor Van der Mije RDAG 21 MEI 1977 SPORT Trouw/Kwartet 27 (ADVERTENTIE) a-*r Johan Woldendorp CEL De eerste 3800 meter van Olympia's Tour door (rland waren voor Joop Middelink al ruimschoots voldoende verblijdende conclusies te trekken. De wegcoach van de jlnklijke Nederlandse Wielren Unie constateerde met genoe- dat „alle favorieten al goed van voren zitten". Middelink Tit op grote daden van Toine van de Bunder, Arie Hassink, zijlvan Vliet en de verrassend naar de top gestoten Bert luneman. Maar morgenavond, wanneer de bijna 90 coureurs l twee keer de Keuterberg hebben.beklommen zijn de cgaten wellicht heel anders geschud. IK li -tl jaa is Joop Middelink is de kolo- .jamateurs in de lift gestapt die iaar een hogere etage brengt. _^rse renners zijn beter gaan rij- Jan vorig jaar. Ik denk in dit nd niet alleen aan Bert Scheu- n maar ook aan Martin Havik, jrlijk fietsen tal van jongens n de voorjaarsklassiekers in de s- onze sportcorrespondent TERDAM De leiding van noord tast alle mogelijkheden n Aad Mansveld van FC Den zo spoedig mogelijk in te lij- UUl Gistermiddag onderhandelde !van Hal, manager van FC Den en Feyenoords directeur Guus "Ui over een eventuele transfer le Haagse libero die vorig sei- Kanook al op het verlanglijstje van &tterdamse club stond. De ver- van Mansveld ketste toen af karè transfersom die circa zes ton >eg. dat ook belangstelling W. voor de Noor Roger Albertsen ■j de Hagenaars op het midden- ""^peeit, zou de hele transactie ipfst met gesloten beurzen af- Directeur Brox heeft de Hage- fsf daarom het voorstel gedaan jen, Verheijen, Van der Korput n Til over te nemen.,.We voelen weinig voor", luidde gistera- het commentaar van de heer Hal. „De spelers die Feyenoord lanbiedt hebben bij hun club lucratieve contracten. Wij zijn n staat dergelijke hoge salaris- at te betalen. We hebben Feye- r± nu een nieuw voorstel gedaan, ik geloof niet dat de zaak zo tudig ligt". Niet iedereen bij de rdamse club staat overigens r de komst van Mansveld. Per •an rekening werd Rinus Israël lankt toen hij net 32 jaar was. (veld is 33. ,se,eJ!EK Bruce Jenner. de Olympische ooi Qen tienkamp, heelt zijn rech- 74. cnbeen gebroken bij een motoronge- Los Angeles De Amerikaanse atleet r vrijwel direct aan geopereerd Zijn noet zeker zes weken in het gips kijker. Dat gebeurt elk jaar. Maar op een groot aanbod van echt talent kun je helaas niet ieder seizoen re kenen". Om zo goed mogelijk verzekerd te zijn van een regelmatige aanvoer van toekomstige „vedettes", heeft Middelink onlangs het instituut Jong Oranje nieuw leven ingeblazen. Bart van Est, de triomfator in de driedaagse ronde van Noord- Holland, Guus Bierings, Bert Ooster bosch, Theo de Rooy, Jos Lammer- tink en Jan Jonkers vormen de har de kern van de neo-amateurs, die dit seizoen met groot vakmanschap aan de weg moeten timmeren. Midde link: „Een aantal coureurs van 19 20 jaar gaat in ieder geval naar de ronde van Luxemburg om zich te bewijzen in een etappe-wedstrijd. Het is de bedoeling, dat ik dat expe riment in enkele andere koersen ga herhalen. Ik acht het niet on denkbaar. dat sommige jongens be trokken worden bij de voorbereiding op de wereldkampioenschappen. Die talenten pik je er natuurlijk tijdens de junioren klassiekers, al uit. Wan neer ze daarna in staat zijn om zich bij de top-amateurs te scharen krijg je gegarandeerd goede renners". „De jeugd heeft de toekomst", leert een vergrijsd cliché. In de wie lersport wordt dat spreekwoord om rand door twijfels. Twijfels over het tijdstip, waarop de hongerende meu te los kan worden gelaten op het karakter-eisende werk. In zekere kringen geniet het zogenaamde jeugdfietsen (wedstrijden voor jon gens van 8 tot 14 jaar) een mis plaatste populariteit. „Er zijn heel weinig jongens van 18 jaar, die op hun achtste al zijn begonnen met wielrennen", brengt Middelink als praktisch tegenargument naar vo ren. „Veel van die jochies worden getraind door hun ouders. Dat is de waanzin ten top. Menig vader denkt, dat zijn zoon een Eddy Merckx is". Veel melodieuzer klinkt de woorden stroom uit Middelinks mond, wan neer hij over adviezen aan toe komstige professionals praat. De Amsterdammer is van plan om op het UCI-congres in Venezuela deze zomer een voorstel in te dienen, dat ambitieuze amateurs de gelegenheid Frits Schür legde beslag op de eerste etappe van Olympia's ronde door Nederland. Joop Middelink biedt proef te draaien in profploe- gen. „Ik zou graag willen dat iedere jongen, die beroepsrenner wil wor den, drie of vier wedstrijden stage kan lopen bij een ploegleider. Som mige collega's van mij uit het buiten land stemmen enthousiast met dat voorstel in. Bevalt het zo'n renner niet, dan kan hij terug, zonder dat hij zijn ama- teurstatus op het spel zet. Ook ie mand als Peter Post juicht het toe. Logisch, ploegleiders kopen vaak een kat in de zak. Nu hebben ze de kans het amateurtalent te observe ren. Post heeft geweldig veel geluk gëhad met Henk Lubberdlng. Maar het omgekeerde had ook kunnen ge beuren." Amateurcoureurs, die de stap naar de profwereld wagen zijn voor hun leven „getekend", wanneer het ris kante project tot mislukken is ge doemd. Zij mogen dan volgens een sterk verouderde UCI-regel niet meer deelnemen aan buitenlandse wedstrijden. „En dat is Jammer, om dat zij vaak zeer bruikbare krachten zijn", betreurt Joop Middelink. „Met het voorstel van mij had dat voorko men kunnen worden. Een voorbeeld: ik moet uit Olympia's 'Tour een ploeg voor de ronde van Oostenrijk halen. Normaal gesproken is Peter van der Kruys een zekere kandidaat. Piet Hoekstra en Jules Bruesslng kunnen niet over een bult heen rij den, maar ze zouden bij uitstek ge schikt zijn voor de 100 km-tijdrit. Het effect is nu averechts. De Jon gens, die een blauwe maandag prof zijn geweest, hebban daar een enor me klap van gekregen." Dnze sportredactie proMWERPEN Het was niet na afloop van de laatste tehjkelë-Nederland dat Guy teamijin een microfoon optimis- e bespiegelingen ten aan- nieivan de Belgische voetbal- )mst liet horen. Relate- ïd aan de (nog) grote over- ;f be£t van het huidige Neder- i Tiibd elftal, voorspelde hij of meer) een bepaald an- verhouding tussen beide *n; op niet al te lange ter- zelfs. Waar Thijs eerst het in België ontluikende t repte, zei hij vervolgens ,or ha)wijfels te hebben over het Grootie van de jaren tachtig, i zo vroeg hij zich onge- af, „komt er na de periode ff, Krol, Rensenbrink in rland?" hien had die reactie wel iets te agverö met een zekere vorm van sinne", zo direct na het nogal ïhtige optreden van zijn A- ertuig Maar afgezien daarvan: wie ien hi£ns verdiept fn de opbouw van elgische (jeugd) voetbal, kan 3 anders concluderen dan dat Zuiderburen meer moeite doen niveau te komen, dan Neder- 1 "^p om niveau te blijven tor Thijs voorspelde kentering A .Èit moment al zichtbaar, wan ■A.V|e Uefa-jeugdteams (16-18 jaar) fcterë en Nederland met elkaar •n vergeleken. De Belgische be klopten de Oranje-pupillen '9 vofter Blok in Lokeren onlangs ie Roti. Een uitslag, die het verschil maiiteit en spelopvatting nauwe- 'eer gaf. Terwijl de ongekend ^spelende Nederlandse jeugd imelijk oog had voor de prak- ilke individueel initiatief ver- de tactiek. stonden ugde en techniek bij de Bel- lidelijk voorop. Dat Belgische tugdteam maakte een ronduit 8> indruk, hetgeen korte tijd la- \uiting kwam op het jaarlijkse ~?mooi in het Franse Cannes n zelfs verzwakte België, op dat toernooi volgens insi- D/r.fcet beste voetbal, werd welis- 013 vierde, maar leidde bijvoor- jtot een halve minuut voor het iet 2-1 (het werd 2-2) tegen de winnaar Bulgarije Guy Thijs: „Wat komt er na de periode Cruijff, Krol, Rensenbrink in Nederland?" Louter afgaand op cijfers, zullen sceptici sinds eergisteren wel weer twijfelen aan dat Belgische talent. Want tijdens het dertigste Uefa- jeugdtoernooi, dat donderdag in Bel gië begon, ging de equipe van Guy Thijs en diens assistent Julien La- beau met 1-0 ten onder tegen Enge land. Door die nederlaag zijn de als favoriet getipte Belgen praktisch al uitgeschakeld voor de finale ronde Net als Nederland trouwens, dat van Zweden met 2-1 verloor. Die nederlaag betekende een fikse tegenvaller voor Thijs, dat wel, maar hij had er vooraf rekening mee ge houden. Hij zei woensdag al toen we met hem spraken— dat het toer nooi best wel eens op een teleurstel ling zou kunnen uitlopen „De onge lukkige loting heeft twee favorieten in één poule samengebracht. Enge land beschikt op deze toernooien nu eenmaal altijd over een sterk elftal. Ken Burton is met zijn ploegen in de laatste zes jaar zelfs vier keer win naar geworden Jammer dat het lot zo heeft beschikt." Het verlies tegen Engeland neemt niet weg dat de Belgisch Uefa-ploeg vol talent zit. Spelers als Mommens. Lollet (beie Lokeren), Snelder (FC- Antwerp) en Plessers (Standaard Luik) zijn veelbelovende talenten, die nu al wekelijks hun opwachting maken in de hoogste klassen. Dat is een verschil met de Nederlandse si tuatie. Blok's team bestaat op een enkele uitzondering na uit spelers van de betaalde C-teams. Dit Belgische UEFA-team is het snelle resultaat van één Jaar keihard werken. Precies zo lang is Thijs be zig met de opbouw. Guy Thijs: „Men zal begrijpen dat het voor mij deli caat is dat over mijn voorgangers (Goethals-red.) bij de bond te spre ken. Maar ik kan wel zeggen dat er voorheen weinig aandacht aan dit werk is besteed. Ik heb zelf de In druk dat de Jeugd helemaal is ver waarloosd. Het zal bekend zijn dat ik in bepaalde opzichten andere op vattingen heb dan Goethals. Ray mond was altijd vane mening, dat in België geen talent was. Ik heb daar nooit in gelooft. Toen ik vorig Jaar werd aangesteld, is er nauwelijks over de WK in Argentinië gespro ken. Ik wist dat we tijd nodig had den om de zaak op te bouwen. Ik kan nu zeggen dat de organisatie van onder af prima is. Nu kunnen we nog niet zeggen wat er uit voort komt, maar de voorwaarden voor een goede toekomst zijn geschapen De KBVB (Belgische voetbalbond) heeft daarbij niet op de kosten ge keken." „De opbouw begint in de provincies bij de veertien-zestlen-Jarigen. Per provincie zijn er selecties, waaruit Labeau en ik de besten voor trainin gen en wedstrijden naar het Hei- zelstadion halen. We streven daarbij naar een vast stempel-concept voor alle teams. Er moet een herkenbaar soort Heizel-voetbal ontstaan. Voor mij betekent dat: spelen om te win nen. dus op de aanval gericht. Niet naïef, maar wel uitgaand van de gedachte om doelpunten te maken. Waarbij de jeugd boven alles de gelegenheid moet krijgen om zich in het spel uit te leven. Tactiek moet niet te belangrijk worden gemaakt. Ja, ook wat dat betreft benm ik anders dan Goethals." Guy Thijs streeft in de eerste plaats uiteraard naar een sterkere nationa le Jeugd, heeft ook nog een andere achtergrond. Hij zegt: „omdat onze Jongeren altijd zijn verwaarloosd, spelen er veel te veel buitenlanders in de Belgische competitie/Begrijp goed, ik ben geen principieel te genstander van buitenlandse voet ballers. Mits het spelers zijn van het niveau Rensenbrink, Haan, Bos kamp, of de Bmree om me met de Nederlanders te beperken is er zelfs sprake van een verrijking. Maar er spelen veel te veel buiten landers in onze competitie, die lou ter zijn aan getrokken omdat ze buitenalnders zijn." Naast de goede resultaten die de huidige UEFA-Jeugdploeg heeft be paald (overwinningen op landen als West-Duitsland, Nederland en Tsje- cholsowaklje), baseert Thijs zijn be trekkelijke optimisme ook voor een groot deel op de verrichtingen van de ploeg 14-16 Jarigen. „Dat is een echt provincie-elftal, samengesteld uit voetballertjes van kleine clubs. Maar die ploeg heeft in Duisburg pas toch met 1-3 van de West- Duitsers gewonnen. In een paar maanden tijd zijn uit die ploeg al elf spelertjes door de grote clubs aange trokken. Er is gewoon veel talent." Thijs noemt ten slotte nog een resul taat: „In het Europees toernee voor spelers tot 21 Jaar hebben we al drie punten uit de twee wedstrijden te gen Frankrijk verzameld. Ik heb be grepen dat Nederland zelfs niet voor dat toernooi heeft Ingeschreven. On begrijpelijk is dat. Men vertrouwd in Zeist kennelijk nog voor lang op de huidige topspelers." Eén van de pedaalkunstenaars, die de lokroep van de beroepssport nooit heeft beantwoord, is de win naar van de eerste etappe, Frits Schür. De tweevoudige triomfator van Olympia's ronde werd enkele jaren geleden hetzelfde niveau toe gedacht als bijvoorbeeld Hennie Kuiper, maar de Didammer verlang de iedere keer klinkende munt voor zijn handtekening. Toen bovendien zijn werkgever hem een leidende functie offreerde, vloeiden de prof- ambities van Schür helemaal weg. Wellicht had Frits Schür de rit van Scheveningen naar Bladel niet ge wonnen, wanneer Bart van Est in het Brabantse finishdorp geen onbe grijpelijke vergissing had gemaakt. De pupil van Jan Glsbers verkeerde in de veronderstelling, dat de wed strijd was afgelopen, toen hij de eindstreep voor het eerst passeerde. Hij waande zich winnaar, nadat hij zich enkele kilometers voor Bladel met Jan Jonkers had losgerukt van de 17 man sterke kopgroep. Op enkelen na herbergde de leiden de equipe alle groten van het ren- nersveld. De grootste afwezige was Michel Jacobs. De Limburger ver trok met griep uit Scheveningen en moest in het gure weer vele minuten prijsgeven. Hij overweegt om van daag niet te starten. Zijn ploegleider Rinl Wagtmans: „Wanneer hij zich nog net zo ziek voelt als gisteren, kan hij beter naar huis gaan. Anders gaat zijn hele seizoen de mist in". De uitslag van de eerste etappe Is: I. Frtta Schür de 106 km In 1.47.23, 2. Ad Prinsen, 3. Toine van de Bunder, 4. Plet van der Kruys allen zelfde U]d als 8chttr, 5. Peer Maas op 0 seconden. 6. Jan Spijker zeilde tijd als Maas. MONTE Dl PROCIDA - De Belg Freddy Maertens heeft even buiten Napels de proloog van de wielerron de van Italië gewonnen. Hij legde de tijdrit over 7.5 kilometer af in 11 minuten en 30 seconden. Tweede werd de Italiaan Francesco Moser, die 3 seconden meer nodig had, der de de Noor Knut Knudsen op 20 seconden en vierde de Belg De Muynck op 21 seconden. WIENER NEUSTADT De Neder lander Rolf Akker heeft de derde etappe van de amateurwielerronde van Nederoostenrijk gewonnen. HU legde de 152 kilometer van Poysdorf naar Wiener Neustadt af in 4 uur, 17 minuten en 45 seconden. HELSINKI Het Nederlandse basketbalteam blijft winnen. In de eerste wedstrijd voor de finalegroep van de strijd om het Europees kampioenschap in de b-poule zegevierde Nederland in Helsinki met 74-71 over Oostenrijk. Bij de rust stond Nederland voor met 42-28. Eerder had Nederland in de kwalificatiegroep in Stockholm vijf overwinningen geboekt. De winstpartijen tegen Hongarije en Polen blijven in de groep van Helsinki meetellen. Halverwege de wedstrijd tegen Oos tenrijk leek er geen vuiltje aan de lucht voor de Nederlandse basket balploeg. Veertien punten was het verschil (42-28) en de Oostenrijkers waren in de slotfase van het eerste wedstrijddeel weggespeeld. Normaal gesproken is zo'n voor sprong voldoende om de wedstrijd winnend uit te spelen, maar dan moet er na de hervatting nog zeker tien minuten geconcentreerd wor den gespeeld. Nederland deed dat niet en zag de voorsprong, vooral door de kleine Haselbacher, zeer snel minderen. En wat niet meer moge lijk leek gebeurde toch nog. Neder land kwam in moeilijkheden en keek na 11 minuten in de tweede helft tegen een achterstand aan: 54-55. Slechts dank zij een uiterste krachtsinspanning en een slordig weggegooide bal van de Oostenrij kers kon de ploeg van Jan Janbroers de winst toch nog binnenhalen. De 74-71 betekent dat de nationale ploeg zich definitief heeft geplaatst voor de strijd om de Europese titel in september in België. Oostenrijk is, evenals Nederland, een verrassing op dit toernooi. De mannen van coach Jan Hluchy had den zich via het c-toernooi in Enge land geplaatst en leken niet in staat de eindronde te halen. Maar in spe lers als Haselbacher en Tecka bezit Oostenrijk een stuk onverzettelijk heid die veel tegenstanders in moei lijkheden brengt. Normaal kan ook Peter Blelek voor de nodige proble men zorgen, maar hij verdween al in de eerste helft met vijf persoonlijke fouten definitief naar de bank. Nederland startte niet bijster sterk Alleen Danny Cramer schoot de eerste minuten raak. Kees Aker boom deed dat niet. Van zijn eerste negen pogingen troffen er slechts twee doel. Wellicht heeft de laatste wedstrijd, die Oostenrijk en Neder land in Bremerhaven tegen elkaar speelden, invloed op deze ontmoe ting gehad. Toen won Nederland royaal en was Oostenrijk bovendien nog versterkt met de Amerikaan Taylor en de Oostenrijkse Ameri kaan Obermann. ZIJ zUn er nu niet bij. Daarom was het Idee, dat de (AOVERTENTIE) 1 We welen allemaal dal de banen tegenwoordig mei voor hel opscheppen liggen Alle reden I dus om extra actie! te zijn De mensen op hel arbeidsbureau helpen je graag zoeken Ze welen I een heleboel over beroepen. opleidingen en regelingen Ze kennen meer mogelijkheden, meer bedrijven, meer personeel- j chels dan jij, da's nogal wiedes I En hoe eerder ze welen wal je bedoelt, hoe beier hel is Want als je hun meer lijd geelt, heb jij meer kans van slagen Daarom niet uitstellen! Direct doen Nog vóórdal je met vakantie gaat En als je tóch op hel arbeidsbureau bent, pak dan meteen het boekje "Wegwijzer ir werkende jongeren" mee. ploeg minder sterk zou zijn, niet onlogisch. Maar het pakte allemaal heel anders uit. Haselbacher was voor de Nederlandse guards bUna niet af te stoppen en omdat vooral ook Bielek en Tecka goede dingen deden bleef de stand lang in even wicht. Nederland speelt tegen Finland en tegen Frankrijk. Belde wedstrijden zijn nu echter niet meer van belang, omdat Nederland al deflnitelf bij de eerste vier is. Bii twee nederlagen zouden Oostenrijk en Hongarije nog wel in punten gelijk kunnen komen, maar in dat geval beslist de onder linge wedstrijd en die heeft Neder land gewonnen. Topscorer bij Nederland was Kees Akerboom met 24 treffers. Eenzelfde totaal als de Oostenrijker Haselba cher scoorde. ZEIST Willy Brokamp zal morgen niet met MW in de thuiswedstrijd tegen Excelsior uitkomen. De Lim burger werd door de tuchtcommls- sie van de KNVB geshorst voor twee wedstrijden. In de ohtmoetlng met FC Vlaardingen had Brokamp eve nals Beek van FC Vlaardingen een gele kaart gekregen wegens natrap pen. Ook Beek werd daarvoor twee wedstrijden geschorst. Brokamp en Beek kregen tevens een boete van respectievelijk 200 en 150 gulden. Simon van Vliet, de voorstopper van FC Den Haag werd voor twee wed strijden geschorst naar aanleiding van zijn gele kaart tegen AZ'67. De Hagenaar kreeg ook een boete van 150 gulden. De overige straffen zijn: Wagenlngen: M. Broeks. twee wedstrijden en 125. J. Fransen, lopende voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd omgezet ln een onvoorwaardelijke. FC Den Bosch P Kamps, een wedstrijd en ƒ200 MW R Co*, twee wedstrijden en een wedstrijd voorwaardelijk. De volgende spelers kregen een boeking: A. P v d. Donk (F8C) J. Toonstra (Roda JC). J Schipper (FC Oronlngen), R. C. Kok (AJax) en J. H. Peters (FC Den Boacb.). MIJDRECHT - Kathy van der Mije heeft door een zege op Jeanette Haagsma in de negende ronde van het Nederlands schaakkampioen schap voor dames ln Mijdrecht haar koppositie verbeterd. Dit kwam me de doordat Hanneke van Parreren verrassend verloor van Erica Belle en doordat de partij tussen Corrie Vreeken en Ada van der Giessen werd afgebroken. De partij tussen de nummers elf en twaalf. Marioan Stada en Llsette Borowsi eindigde in een overwinning voor Stada. Dc uitslagen Jeanette Haagsma - Kathy van der Mije 01. MJcke van EUt Jeanette Mulder 0-1. Carla Bruinenberg - Cora ven Oent remise, Conle Vreeken - Ada van der Olesscn afgebro ken, Hanneke van Parreren Erica Belle 0-1. Llsette Borowskl - Marian Stada 0-1 de stand Is: 1 Van der MIJe 8 punten. 2. Vreeken 0 en 1 afg., 3. Van Parreren 6.4 Van der Olessen 5,5 en I afg., 5 Belle en Mulder 5.5.7 Haagsma en Bruinenberg 3.5. 8. Van Eist en Van Oent 3. tl. Stada 2.5, 12 Borowskl I. VOETBAL - Voor de eerste maal ln het Britse voetbal heeft een Engelse vereniging de bekercompetlue van Wales gewonnen Het Is 8hrewbury Town, dat In de tweede finale Cardiff City met 3-0 klopte Aangezien er slechU vier eigen verenigingen la Walea zijn. waren ditmaal drie Engelse cluba tot de bekcrcoropeUUe toegelaten Ondanks de ne derlaag zal Cardiff City deelnemen aan de Europa Cup 2 VOETBAL - Veile beeft de Deense voetbal beker veroverd De club won ln de eind strijd. die voor 13 000 toeschouwer» la Ko penhagen werd gespeeld, met 2-1 van BK '09 BIJ de rust was de stand nog <M>

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27