Zoetermeerlijn: spoor tot bij de huisdeur Deze moeder heeft zojuist een spaar rekening geopend. ïoeft ze niet allemaal helpen.... éénije maar! UIT DE WEEKBLADEN Nipo-enquête PPR en PSP Emoties Shimon Peres „Pessimisme" Andriessen Spoorwegen rekenen op 29000 passagiers dagelijks Stichting ter Parents Plein Nederland Ontslag voor 60 man Fraaie speelboot voor Fhri nieuwe Amro spaarders. tg/ BINNENLAND Elseviers Magazine: Aan de vooravond van de verkiezin gen analyseert Elseviers Magazine hoe het politieke spel gespeeld wordt en hoe de kaarten geschud worden. Wie van de Drie (Van Agt, Den Uyl en Wiegel) komt als de grote overwinnaar uit de strijd?. Frans de Lugt noemt de verkiezings campagne een weinig hartelijke ge beurtenis, waarbij geen plaats is voor spontaniteit. „De angst om de macht niet te verliezen verlamde de PvdA, de angst om de favorietenrol niet waar te kunnen maken drukte op het CDA. En de WD miste de uitbundigheid van de lachende der de, uit angst om na het uittellen van de winst met lege banden te blijven staan". ült een voor Elsevier gehouden NIPO enquête blijkt dat, als de ver kiezingen in begin mei gehouden waren geweest, de Partij van de Ar beid als dé grote overwinnaar uit de bus zou zijn gekomen. De socialis ten zouden vergeleken met vier Jaar geleden met maar liefst zes procent stijgen. Dit zou negen zetels winst betekenen. Volgens NIPO ziet het er naar uit dat christen-democraten en socialisten leder circa één-derde van alle stemmen zullen vergaren en de liberalen ongeveer één-zesde. Breed uitgesponnen wordt ook de positie van de illegaal in ons land binnen gekomen gastarbeider. Vol gens Elseviers Magazine gaan tien duizenden Turken en Marokkanen af op de lokroep van een land waar een illegaal vroeg of laat altijd le gaal kan worden. De Groene Amsterdammer: Het politieke feit, dat de PPR niet meer samen met het CDA in een kabinet wil zitten, was voor De Oroene Amsterdammer aanleiding om eens te kijken of de PPR en de P8P elkaar nu niet heel dicht zijn genaderd. Staatssecretaris Van Hui ten (PPR) en PSP-Tweede Kamerlid Van der Spek zinden allebei dat ze zich op het tactische vlak ongeveer gelijk opstellen. Maar, zegt Van der Spek, „er is tussen ons een fund* menteel verschil, en dat is natuur lijk te herleiden tot het feit dat wij (PSP, red.) een socialistische visie hebben en Jullie niet". In de laatste Oroene voor de verkie zingen sluit het weekblad de analy ses van vier Jaar kabinet-Den Uyl af met de departementen van Justitie, volkshuisvesting en onderwijs. Met betrekking tot Justitie concludeert Geert Mak, dat „waar links zich vooral concentreert; op economische en sociale problematiek, het terrein van recht, ethiek en moraal zonder slag of stoot aan de confessionelen lijkt overgelaten te zijn. Nauwelijks gehinderd door zijn collega- bewindslieden kon minister Van Agt poging na poging doen om zijn mo raal van bovenaf op te leggen". Door middel van een reisverslag probeert Ed den Hartog duidelijk te maken, dat de Laotlanen nog steeds „worstelen met de amerlkaanse er fenis". Verder aandacht voor de Schlphollljn, oftewel „een miljard voor enkele minuten tijdwinst". Vrij Nederland: PvdA-voorzitter Ien van den Heu vel, die in een lntervieuw met Bibeb van Vrij Nederland zegt, dat niets haar zo emotioneert als het zingen van de Internationale, kan ook op andere wijze haar gevoelens uiten: ,,'t Olng over Max van der Stoel en zijn opkomen voor de mensenrech ten in Praag. Er werd gezegd dat hij dat niet had moeten doen. Toen ben ik ontzettend boos geworden. Dat zoiets gezegd kan worden door men sen van mijn eigen club. Ik vertik het dan mijn woede achter mijn kiezen te houden. Ik hoef niet voor zichtig te zijn uit angst voor m'n werkgever". Verder portretteert Hans Smits Joop den Uyl als een optimist, „al zegt hij bij voorbaat de realisatie van zijn ideaal niet meer te zullen meemaken ".en noemt Felke 8 al ver- da de Nederlandse Volksunie onder de loep. HIJ waarschuwt ministers en Kamerleden. „Als ze hun oren goed te luisteren leggen moeten ze merken dat de Nederlandse Volksu nie een potentléle aanhang heeft. Het is een bekend verschijnsel dat Juist ongeschoolde arbeiders zich het felst afzetten tegen andere cul turele minderheden met wie ze da gelijks concurreren in werk en le venssfeer. Als er wettelijke gronden bestaan om de Volksunie en de ver wante Stichting tot steun aan en toezicht op de Nederlandse Volksu nie te verbieden zullen die benut worden, maar daarmee is de voe dingsbodem van extreem rechts (vreemdelingenhaat, werkloosheid en machteloosheid) niet uitge bannen". Verder In VN het derde deel ln de serie over het Nollen-syndicaat, de zaak-Menten, een boekenbijlage en de Rode Khmers in Cambodja. De Nieuwe Unie: De Nieuwe Linie schetst het profiel van de leider van de Israëlische Ar beiderspartij, Shimon Peres, opvol ger van Jltsak Rabin. Hoewel Peres „geen vertegenwoordiger van de massa is en zeker niet van de Jeugd" lijkt zijn toekomst als eventueel pre mier rooskleurig, gezien zijn specia le relatie met Amerika: „Shimon Preres is de grote wapeninkoper van Israél, de Verenigde Staten zijn de grote wapenleverancier aan Israël. Als er Iemand veel zaken weet die de regering in Washington liever uit de publiciteit houdt is het wel Shimon Peres". De discussie over de kernenergie is, hoewel erg belangrijk ln verband met de verkiezingen, de mist in ge gaan. vindt Plm Lefeber. Twee des kundigen geven de kiezer op het nippertje nog wat achtergrondinfor matie. Wetenschappelijk directeur J. Ooedkoop van het Energie onderzoek Centrum Nederland noemt kerncentrales „verreweg de beste oplossing", terwijl de heer W Beek van de Algemene Energleraad vindt, dat hij „één Kerncentrale er bij nog wel kan accepteren". George Koehof bezocht de landelij ke pleitwedstrljden van de Jonge Balie, waarbij het proces-Menten ais voorbeeld gold: „In een serie artike len, die verschenen in het weekblad Punt, wijdt de Journalist Cor Dlanus een uitvoerige beschouwing aan het oorlogsverleden van Koppig, een te B. woonachtige rentenier, die ervan wordt beschuldigd, dat hij betrok ken is geweest bij massa-executies ln Gallicié". Haagse Post: In de Haagse Post de vierde verkie zingsspecial over de top van de Par tij van de Arbeid. „Hebben de socia listen een oplossing voor de werk loosheid?" vragen De Kam, Nypels en Tamboer zich af. Het drietal sug gereert dat de PvdA maar eens met de WD moet gaan praten omdat „er met die partij tenminste zakelijke afspraken gemaakt kunnen wor den". Den Uyl: „Dat stuit dan op een heleboel belangrijke programma tische verschillen, maar het ls ook een kwestie van mentaliteit. Neem vooral de verkleining van inkomens verschillen. Je moet dat de boven laag van het CDA Boersma ultge-, zonderd wel door de keel wringen. Maar Wiegel steigert er openlijk tegen". Paul van Engel reed voor de Haagse Post mee in de campagnebps van de Politieke Partij Radicalen. Een dia loog tussen een voorbijlopende Jon gen en Rla Beckers. „Breekt U met de PPR soms het kapitalisme af? Als Je iets afbreekt moet Je erop klimmen en het stukje bij beetje slopen. Je kan dingen alleen vanuit de mensen zelf veranderen. Kijk Jul lie mogen dan demonstreren tegen bijvoorbeeld Almelo, maar wij hou den de zaak tenminste daadwerke lijk tegen." Hans van den Doel schrijft over ..het einde van het biefstuk socialisme" en Frits van Exter over ..het surro gaat socialisme van de Zuldmoluk- kers". Verder ln de Haagse Post een artikel over de steeds groeiende handel in soft drugs in Amerika: „Wordt marihuana de nieuwe vrije tijdsmarkt van de Jaren zeventig? In de rubriek Werk van Martin Schou ten een gesprek met een collega- journalist. Tenslotte een gesprek met „een blues zangeres van de nieuwe generatie" Bonnie RaitL De Tijd: In het omslagartikel vraagt De Tijd zich af of Frans Andriessen in het CDA nog wel een leidende rol zal spelen, nu de KVP nog slechts een van de steunberen in die nieuwe federatie is. Ton Crljnen en Jet Kun- keler stellen dat Andriessen, gepas seerd als lijsttrekker en afgedankt als fractieleider, gedoemd lijkt ver geten te worden. Zijn vierde plaats op de CDA-llJst voorkomt echter niet dat er in politiek Den Haag stemmen op gaan over een her nieuwd fractievoorzitterschap, een minister en zelfs een premlerpost. Een conclusie die door De Tijd nog al voorbarig wordt genoemd. Mr. Andriessen zelf beweert dat zijn po litieke rol nog lang niet is uitge speeld. „Als ik een man als Kruisinga ln het radioprogramma „In de rooie Haan" hoor zeggen: „Andriessen moet het worden", dan ga je Je daar toch op Instellen". De KVP-er hangt zijn kansen ook op aan zijn verdiensten voor het CDA. „Het was immers aan mij te danken dat in 1972 binnen de KVP een beslissende wending werd gegeven aan de discussie over de vraag of de K al dan niet moest blijven". In het artikel komen ook voor en tegenstanders van Andries sen aan het woord. Vlc Langenhoff woonde een gesprek bij tussen Prof. Dr. Jan Tinbergen, econoom, winnaar van de Nobel prijs, onderzoeker van wereldpro blemen voor de club van Rome en Dr. Michel van Huiten, staatssecre taris van verkeer en waterstaat (de missionair), PPR politicus. Ge spreksthema: de wereld van morgen. In verband met Hemelvaartsdag ver te henen de weekbladen een dag eer der dan gebruikelijk. „Hervormd He- dertand" en „Accent" verschijnen later. T rouw/Kwartet 13 iter in Zoetenneer bijna tot aan de huisdeur. §f45,- per maand helpt u een jn een van de ontwikkelings- 2n. En het kind blijft waar lOort, in het eigen gezin, eer dan 10.000 mensen li zich op bij Foster Parents .Dat is fantastisch. Maar Is nog lang niet voldoende, jnanciële adoptie geeft een fcino.a. Bolivia,Columbia, !«»pië, Indonesië, Filippijnen Iper-Volta weereen kans. 'oor informatie over het werk roster Parents Plan 767676 of haal een folder bijéén van de 3200 Rabobanken. linginncwcg 184a, Poslbus 5000, Amsterdam. Tel. 020-767676. vblikatie is mogelijk dankzij Qshnhsunk de medewerking van de DoUUUUGu»! [G 10 MEI 1977 •rmeerste krakeling, waarvan vrijdag 12,3 km in gebruik ^omen (de resterende vijf kilometer aangegeven met ellijn zullen in het begin van de jaren tachtig gereed door Dick Ringlever ;MEER Voor het eerst sinds 1934, toen de reizigerslijn Gouda-Alphen werd aangelegd, iderland er een spoor bij. Vrijdag opent prins Bernhard de Zoetermeerlijn, waarmee de oners tellende satellietstad weer een stuk verder uit haar isolement zal zijn gehaald. ieuwe snel optrekkende van de NS zullen ln de ry elk kwartier, in de „dal- half uur diensten worden len tussen de zeven Zoe- n/jt stations, via Leidschen- uurg, Voorburg-'t Loo en Nieuw Oost-Indië, en het Den Haag-Centraal. n de eerste fase van het nd 1980 zal de zich dwars id slingerende krakeling- Id zijn en in totaal twaalf leter van elkaar gelegen tllen. erbij, dat zelfs met deze aantallen nog geen sluitende exploitatie zal worden verkregen. Enquête plan ls nu uitgesteld omdat men wil nagaan in hoeverre de Sprinter de Zoetermeerse forensenstroom naar de Haagse agglomeratie zal kunnen opvangen. va& het en. em passagiers 1 rekenen de NS en Zoeter- ryvfjneentebestuur op flinke %an vooral ln Den Haag en 't)t\ werkende Zoetermeer- rFl geschat: dagelijks negen- ld pendelaars. Samen met JTlkend die nu dagelijks ge- ten van de oude lijn Gou- neer-Den Haag en de 3700, West-Nederland-bus naar r reizen, zullen dat er in 100 worden. Want men re- -ipb, dat ook die forensen in de Zoetermeerlijn zullen e bus-forensen zullen dat wel moeten, want de bus- Den Haag vervalt en de Jmeer-Leldschendam gaat llflg van vrijdag maar om het J king met de ervaring op rensenlijnen een optimls- rwachtlng, al zegt de NS Overigens lijkt die schatting, als men daarnaast de uitslag zet van een recente door de gemeente Zoeter- meer gehouden enquête wel enige vragen op te werpen. Weliswaar zei 59 procent van de on dervraagden van de nieuwe lijn ge bruik te zullen gaan maken, maar slechts zeven procent verwachtte dat dagelijks te gaan doen, terwijl viertien procent maar twee tot vier maal per week op de nieuwe lijn wil gaan reizen. En dat is nu Juist de forensengroep waarvan NS het zal moeten hebben. Of veel automobilisten hun auto thuis zullen laten, zal dan ook uit de praktijk moeten blijken en lijkt op het ogenblik moeilijker voorspel baar dan de verwachtingen van NS doen vermoeden. Behalve voor de NS zal het antwoord op de vraag „auto of Sprinter" ook van belang zijn voor de wegenplan ning in het gebied tussen Zoeter- meer en Den Haag. Op papier staat nog steeds de veelomstreden rijksweg 14, die ln eerste instantie de verbinding zou moeten vormen tus sen de Haagse Landscheldingsweg, de wijk Mariahoeve en Leldschen- dam, en Zoetermeer en later zou moeten worden doorgetrokken naar de Beneluxtunnel bij Schiedam. Dit Korte reistijd In principe lijkt daarop een redelij ke kans te zijn. De stations zijn zo geplaatst, dat in het stadsdeel dat door het gereed zijnde deel van de lijn wordt aangedaan, niemand meer dan vijfhonderd meter zal hoe ven te lopen. En van de huidige eindpunten van de lijn Meerzicht en Palenstein bedraagt de reistijd naar Den Haag-Centraal slechts 23 resp. 19 minuten. Haast minder nog dus dan een gemiddelde stadsrit. NS beschouwt de nieuwe lijn dan ook eigenlijk meer als een stadsge westelijke dienst dan als een spoor lijn. Het tarievenstelsel is hier ook op afgesteld. Zo kan men bijvoorbeeld op één biljet zowel op de Zoetermeerlijn ais op de HTM-traJecten en de diensten van West-Nederland reizen (een en kele reis Zoe term eer-Den Haag plus een HTM-kaartJe kost drie gulden). Wat de pure spoortarieven betreft: die zijn voor de rit naar Den Haag gelijk; het maakt niet uit op welk station men in Zoetermeer opstapt Voor een enkele rit betaalt men twee gulden, neemt men een vierritten- kaart dan krijgt men twee kwartjes per rit korting (retourtjes bestaan niet). Dit betekent dat men dan nog wel drie dubbeltjes duurder uit is dan nu met de bus, maar daartegen over staat meer gemak en een korte re reistijd. Kaartverkoop Wat ingewikkeld lijkt de manier, waarop men de kaartjes moet ko pen. Dat kan in hoofdzaak bij een tiental agentschappen (waarvan verreweg de meeste 's avonds geslo ten zijn) en de stations Centrum- Oost en Driemanspolder, de enige bemande stations in de keten van zeven, want op de andere staan au- LEIDEN Bij de Leidsche Appara ten Fabriek (LAF) dreigen ruim 60 arbeidsplaatsen te verdwijnen. Gist- Brocades, het concern waartoe de LAF behoort is van plan het aantal werknemers van de fabriek terug te brengen van 100 tot ongeveer 40. ADVERTENTIE tomaten. Wil men vanuit Zoeter meer verder reizen dan Den Haag. dan wordt het nóg moeilijker en is men aangewezen op de stations Driemanspolder en Zoe term eer- Oost (of men zal een aanvullend kaartje ln Den Haag moeten nemen). 92 miljoen Met de aanleg van de hjn was in de eerste fase 92 miljoen gulden ge moeid (zeventien miljoen minder dan begroot was). De kosten van de tweede fase schat men op een kleine zeventig miljoen. Voor dat bedrag kregen Zoetermeer en Den Haag een van de modernste treinverbindingen. Gelijkvloerse kruisingen komen er niet in voor. Waar wegen of spoor baan gekruist moesten worden, wer den viaducten aangelegd. Het hele traject is uitgerust met het automa tisch txeinbelnvloedlngssysteem. De Zoetermeerse haltes zijn alle voor invaliden toegankelijk gemaakt. Wat het rijdend materieel betreft: de sprinter ls voor deze trajecten de Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een fraaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschaffen voor maar f 17,50. Goed voor.eén fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen. En eigenlijk geen geld. Zeker als u bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f 7,50 spaarpremie krijgt bijgeschreven. Overigens is deze premie één maand lang niet opvraag baar. De minimum-inleg bedraagt f 15,^. Dus snel aktie ondernemen. Want het zou kunnen zijn dat u anders even op de boot moet wachten! Nu bij elke Amro Bank. modernste trein. Snel optrekkend tot 125 kilometer per uur op de baan tussen Leidschendam en Zoeter meer en binnen Zoetenneer tot 60 kilometer. Dat versnellingsvermo- gen stelde het bouwbureau van NS in staat op plaatsen waar de lijn onder de weg door moest, de toe- en afritten zo kort mogelijk te houden: hellingen van 1 op 32, die in ons land vrijwel niet meer voorkomen, wor den door de sprinter gemakkelijk genomen. Ook de hoogte van de viaducten kon aanzienlijk worden beperkt doordat de bovenleiding 4.60 meter ln plaats van de gebruike lijk 5.50 meter boven de baan ligt. Wel conducteurs Hoewel NS aanvankelijk van plan was geen conducteurs op de trein te plaatsen, zal dit de eerste tijd nog wél gebeuren. Dit omdat nog geen bevredigend systeem is gevonden voor het veilig afrijden zonder dat de conducteur daarvoor het sein geeft. Al geruime tijd worden proeven ge nomen met tv-camera's, die de ma chinist ln staat zouden moeten stel len vla monitors vanuit zijn cabine het hele perron te overzien, maar deze zijn nog niet afgerond. Baan vrij voor een snelle rit naar Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13