Luilak kom eens aan tafel Cale imponeert Geld is vaak niet het enige probleem. Wij helpen. ABN Bank Bananeschil op straat? Kampioen veruit grootste Nederlandse tijdschrift 1ST r letzte Lieder', tofisch ballet Rudi van Dantzig n C Zuivelcoöperatie sluit vijf kleine vestigingen BNG leent tegen 8 pet Royal Nederland ëgjj BINNENLAND Trouw/Kwartet11 lewerker van Rudi van irtistiek leider van lale Ballet, draaien om problemen uit tlijke samenleving, van het Individu om daarin te bepalen, relaties, liefde en romantiek of harde D. rfische toer ging hij In werken op muziek van 'auss, waarin deze de na de dood in klank verbeelden: „Tod und uit 1890, waaruit hij het verllchtlngsmotief 58 ter opnam in zijn laatste erk „Vier letzte Lieder" q van Hesse en Eichen- irschljnt na het laatste „Der Tod" in het vierde lendrot". ling van de première, die k/Vie Ballet maandagavond Schouwburg in Amster- fier letzte Lieder" gaf, Ie choreograaf dat hij de op de voet heeft ge- l erop uit is geweest om Sr die uit het werk als. >og komt in beweging te fssentle lag voor hem in egels uit „September", programma afgedrukt ,er dat de volledige tekst lam) en die een vermoei- leke herfststemmlng gentle wind") naar de filosofische gelatenheid in de „Lieder". Zoals Strauss deze omzette in melodische lijnen, zo deed de choreograaf dat in languissante, plastische bewegings patronen voor de vier paren waaraan De Dood zijn komst aankondigt wanneer zij om de beurt in Innige of Intens hartstochtelijke duetten ver zonken zijn. Liefde, wanhoop en overgave, bekroond door de uitein delijke „verlichting" heeft hij in vloeiende lijnen en in geserreerde Beeld uit „Vier letzte Lieder" vorm weergegeven in de aangepaste, terecht sobere enscenering van Toer van Schayk. De uitvoering van deze wereldpre mière stond op hoog peil dank zij de verrichtingen van de ballerina's Mo nique Sand, Alexandra Radius, Va lerie Valentine en Sonja Marchiolli, hun partners respectievelijk Francis Sinceretti, Han Ebbelaar, Wade Walthall en Herrny Juniëns, tenslot te de onverbiddelijke doodsfiguur door Clint Farha. Dit geheel Neder landse programma bracht boven dien voor het eerst een uiterst sierlij ke, „zwevende" Marchiolli samen met Sinceretti in hoofdrollen in Van Manens „Octet opus 20" (helaas met een door merg en been dringende bandopname van Mendelssohns de licate muziek). Zaterdag voor Pinksteren is „luilak". Een gebruik dat in diverse streken van Nederland met name Noord-Holland in ere gehouden wordt. Op die zaterdag trekt de jeugd voor dag en dauw langs de huizen om de „luilakken" met deurbelgerinkel, met toeters, pijpen en trom petten, wakker te schud den. De langslapers, de luilakken, weten dat en zijn wijs geworden. Ze zijn al vroeg uit de veren om „luilakken" te bakken. Dat zijn warme bollen, die met flink wat stroop over goten worden. Die duwen ze de wakkermakers in de hand om daarna uitge put weer van een uurtje rust te genieten. Wie na melijk zo'n bol heeft, maakt geen herrie meer bij dezelfde „luilak". Na tuurlijk berust ook dit ge bruik op traditie en bijge loof. Met al die herrie wer den de boze geesten ver dreven. Luilakbollen Mocht er een herrieschop per aan de deur komen, houd dan een luilak ach ter de hand. Ze worden zo gebakken: 230 gram ge woon bloem, 120 gram rog gebloem, 10 gram gist en 4 gram zout. Een deeg ma ken en laten rijzen. Daar gaan dan 150 gram kren ten en 30 gram rozijnen in. Verder een flinke lepel ka neel erdoor roeren. Het deeg in bolletjes verdelen (hoe groter de luilakbol, des te guller is de gever). De bolletjes op een bakblik leggen en boven op wat inkepingen maken. •Ze moeten eerst even een minuut of tien wat rust hebben, dan worden ze met een losgeklopt heel ei bestreken en in de oven (op heet instellen) onge veer een kwartier gebak ken. De „luilakken" stop pen de warme bollen met flink wat stroop erop in de mond van een herriema ker, die dan geen woorden meer heeft. Als die her rieschoppers thuiskomen zal niemand hoeven te roepen: „Luilak kom eens aan tafel!" Neen, die buik jes zitten wel vol. Brandnetels De boer die op „luilak" te laat bij zijn koeien voor het melken op het land komt, wordt daar al opge wacht door Jongelui, die de „luilak" afstraffen door hem met brandnetels te bewerken. Dat gaat aardig jeuken. Maar brandnetels zijn op het ogenblik erg „in", vanwege het alterna tieve eten. We zetten de luilakplagers dan maar een fijne brandnetel maaltijd voor. Dat is om de agressie wat af te koe len. Ofschoon men kent brandnetels bijzon dere ophitsende (wat de liefde en niet wat de af straffing betreft) krachten toe! Wat zit erin? Brandnetels zijn o.a. in wereldwinkels te koop. Maar zelfgeplukt is na tuurlijk ook lekker: langs de kant van de weg, in weilanden en parken, overal groeien ze. Het voorlichtingsbureau voor de voeding zegt: 100 gram brandnetels hebben 50 milligram vitamine C, 6 gram eiwit, 1 gram vet en 7 gram koolhydraten. Ze le veren 60 calorieën, dat is evenveel als één banaan. Daarentegen vertelt Mel- 11e Uyldert in haar krui denboek „De taal der krui den" dat brandnetels veel vitamine A, veel minera len, ijzer, magnesium, mangaan, kalk en calcium bevatten. Mellie Uyldert is kruidendeskundige. Hoe zit het nou? Groente Met 150 gram brandnetels (liefst de Jonge, lichtgroe- <2> CD ne scheuten gebruiken), 1 ui, 2 eetlepels margarine, 2 eetlepels bloem, liter slagroom en evenveel bouillon (zelf getrokken of van een blokje) is het grootste deel van de maal tijd al klaar. Laat de ge wassen brandnetels in V« liter water kokend zacht worden. Laat ze goed uit lekken. Fruit de gesnip perde ui in de verhitte margarine, roer de bloem erdoor en doe steeds roerend de slagroom en de bouillon in de pan. Hak de brandnetels fijn en voeg ze eveneens toe. Maak af met zout en strooi er wat nootmuskaat bij. Brandnetels zijn goed als vervanging van bijvoor beeld spinazie. Boterham Brandnetels op brood zijn eens een andere boter hambelegging. Zo'n boter ham met brandnetels is maagvullend en verdrijft voor de hele dag het hon gergevoel. Goed voormen sen die willen afslanken. Het recept is beproefd: één onzer redacteuren eet het regelmatig en heeft de hele dag geen knorrend gevoel in de maag. Hak de lichtgroene, Jonge blaad jes van de brandnetel fijn. Beleg er een boterham mee. Strooi zout en peper erop. Wie het nog hartiger wil kan er een gekookt of gebakken ei overheen doen. Of stukjes klein ge sneden haring. Maar wie echt brandnetels, en dus rauwkost, wil eten, lust dat niet. Leg dan wat uien ringen over de boterham, dat maakt het pittig. Zo hebben „luilakken" ertoe bijgedragen om de brandnetels populair te maken. Achteraf nog even een waarschuwing: brandnetels branden! Ze zijn geen katjes om zonder handschoenen aan te pak ken. Brandnetels hebben heel fijne haartjes op de bladeren, die aardig wat Jeuk kunnen veroorzaken. Daarom bij het plukken opgepast: alleen met handschoenen aan laat zich een brandnetel ver schalken. De jeuk is onge vaarlijk, maar wel lastig. AMSTERDAM Voor een zo goed als uitverkocht Carré gaf maandagavond de Amerikaanse gitarist J. J. Cale een concert, dat technisch op een hoog peil stond. nend j t inderdaad in zijn illet beklemmend over. iling tot de componist lantzig maar het korte van twee Jaar nodig voor iling van het turbulente noodgedwongen overga- ood uit het symfonische i prachtrol voor de onge- /7£foereJev in „Blown in a Cale, die ruim anderhalf Jaar geleden ook in Nederland was en met vier platen een zorgvuldig oeuvre heeft opgebouwd is een bijzondere ver schijning in de wereld van de pop muziek. Hij is als gitarist in de eerste plaats uitvoerder van zijn eigen com posities en kan daarbij bogen op een fabelachtige gitaarbehandeilng. Daarnaast beschikt hij over een bi zar, bijna hees stemgeluid. Cale's muziek zit vol spanningsele menten, waarbij ritme en melodie de boventoon voeren en de zang eigen lijk een bescheiden plaats inneemt. Zijn werk is duidelijk beïnvloed door uiteenlopende stromingen zoals rock and roll, country, Jazz en rhythm and blues met als gevolg dat hij zijn composities ook in verschillende stijlen kan uitvoeren. Dat bleek ook tijdens zijn optreden maandagavond waar hij, bijgestaan door een ook van zijn platen bekende begelei dingsgroep van vier man, ruim een uur lang een wel overwogen keuze van zijn repertoire ten gehore bracht. Fluisterniveau Nummers als „Everything will be allright", „Travelling Light", „Mojo" en „The old man and me" kwamen er ontspannen en haast moeiteloos uit. Bijna ontroerend was zijn vertolking van „Magnolia", waarbij hij nauwe lijks de snaren beroerde en zijn stem' daalde tot fluisterniveau. Er werd ademloos geluisterd en de spanning die hij tijdens zijn optreden wist op te bouwen, was duidelijk voelbaar, en ontlaadde zich alleen in het applaus achteraf. Cale is eigenlijk wars van sterallures. Dat bleek ook wel uit zijn opstelling op het toneel: heel bescheiden terzij de. Als uitschieters kunnen aange merkt worden het messcherpe „Co caïne" (afkomstig van zijn laatste lp) en „Bringing it back" in een uitge sponnen versie, zodat hij zijn bege leiders kon voorstellen. De haast vanzelfsprekende toegift die hij gaf in de vorm van „Crazy Mama" (schit terend) en een rockuitvoering van hoe kan het ook anders „After midnight", waarmee Eric Clapton nog een hit had, deden het enthousi asme in de zaal alleen maar toe nemen. Met dit concert heeft Cale weer eens opnieuw bewezen dat hij imponeren de geluiden uit zijn gitaar weet te door Kees de Leeuw halen en dat hij een van de weinigen is, die zich met recht een meester op de vierkante centimeter kunnen noe men. Wie zich hiervan alsnog wil overtuigen kan dit doen op 22 mei in het Congresgebouw in Den Haag, waar hij een tweede en laatste con cert geeft. Experimenteel Scarabee naar Baltimore-festival Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Kampioen, het hulsorgaan van de ANWB, heeft veruit de grootste oplage van alle Nederlandse tijdschriften. Wekelijks glijdt dit blad ln welgeteld 1.546.881 brievenbussen. Op de tweede plaats komt de AVRO-bode met wekelijks 932.000 exemplaren en derde ls alweer een omroepgids, nl. Troskompas met een oplage van 834.000. DEN HAAO-Studio Scarabee gaat De, cU'e™ l£om™ yf?.' de ;;Notu met de produktle HavanV joJo" oplaee documentatie", een uitgave theaterprodukties in Baltimore in de Amerikaanse staat Maryland. Het Haagse gezelschap zal er van 11 tot 19 Juni enige voorstellingen per dag geven. Het festival in Baltimore werd vorig Jaar voor het eerst gehou den. Toen werden er meer dan 120 voorstellingen gegeven door ge zelschappen uit België, Argentinië, dit jaar voor het eerst met gecontro leerde oplagecijfers die een gemid delde vormen van een heel Jaar (in dit geval 1976) terwijl tevoren slechts gecontroleerde gegevens per kwar taal beschikbaar waren. Wie de opsomming van omroepbla den, opinieweekbladen en publlek- tijdschriften op grootte zou rang- Tegenover deze bladen die het van een betaalde oplage moeten hebben vla abonnement of losse verkoop, staat dan weer een weekblad als Intermediair, dat door de uitgevers gratis aan een geselecteerde schare goed geschoolde lezers wordt toege zonden en de inkomsten vrijwel uit advertenties moet zien tc halen. In termediair had vorig jaar een oplage van 126.000 exemplaren, waarvan 121.000 vla gratis verspreiding hun weg vonden en slechts 5.000 via een abonnement. Opvallend is dat ook het blad Mix (qua karakter ergens tussen Panorama en Story) een om vangrijke gratis verspreiding heeft: in totaal bijna de helft van de oplage. Van de opinieweekbladen was Else- viers Magazine vorig jaar de grootste met gemiddeld 140.000 exemplaren per week. India en de Verenigde Staten. Net ^lïkën komt na de drie <d nis hil vnnrpnnnrlp nrnrtiilrt.lps vnn 6. als bij voorgaande produkties van Scarabee ls voor de „Havana Jojo" de beelden kunst de basis voor het theatergebeuren, waaraan andere elementen als personen, projecties en objecten zijn toegevoegd en waar bij gebruik wordt gemaakt van noemde bladen op de vierde plaats het damesblad Margriet tegen, dat vorig jaar gemiddeld in een oplage van 763.000 exemplaren van de per sen rolde. Story was vijfde met 740.000 en Libelle kwam op de zesde uij tjcurujA wuiui. Bwimd&b van met 664.000. Op de zevende tekst, muziek en licht. „Havana Jo- 4 Vj Vi j .iiorouo uv/- 4 4 4 J t.ipnrip nlflflLs kwampn Jo" is ontworpen door de beeldende kunstenaar Adri Boon, Raf Thunnis- sen en Jan van As, die in december 1976 ls overleden. ïtocL. advertentie. Geld werpt vragen op. Vragen over sparen, lenen, beleggen, hypotheken... De ABN is ervoor om die vragen te beantwoorden. Om u te adviseren. Over geld net zo goed als over verzekeringen en vakanties. Vragen staat vrij bij de ABN. Komt u daarom eens praten. U kunt mij helpen door uw brochure over alle diensten van de ABN toe te sturen. Dhr./Mevr./Mej.:1 Straat: Plaats: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd.O.D.50,Antwoordnr. 1555, Amsterdam. A3 tot en met de tiende plaats kwamen weer vier omroepgidsen: achtereen volgens TeleVizier, de Varagids, de NCRV-Glds en Studio (KRO). Uit de Notu-cijfers valt op te maken dat de wijze van verspreiding van de bladen sterk uiteenloopt. Koploper De Kampioen bijvoorbeeld wordt voor 99,99 procent „gratis" ver stuurd, omdat het abonnement ge koppeld is aan het lidmaatschap van de ANWB. Bij de omroepverenigin gen zit het abonnement, zoals be kend, niet noodzakelijkerwijs aan het lidmaatschap vast en de weke lijkse exemplaren gaan dan ook voor het overgrote deel naar abonnees, hoewel TeleVizier en Troskompas ook een flink deel van hun oplage slijten in de losse verkoop. Losse verkoop Die verkoop in kiosk, supermarkt, tijdschrijftenhandel of sigarenzaak is vooral belangrijk voor bladen als Viva en Mix, beide uitgaven van de Verenigde Nederlandse Uitgeverijen (VNU) en Weekend van de Neder landse Dagblad Unie (NDU). Deze periodieken slijten wel driekwart van hun totale betaalde oplage over de toonbank. Koploper van de losse verkoop is echter Story, dat vorig Jaar gemiddeld 325.000 abonnees had maar niet minder dan 342.000 exemplaren via kiosken of winkels verkocht. DEN HAAG De Bank voor Neder- landsche Gemeenten is van plan over te gaan tot de uitgifte van een 8 pet 25-jarige obligatielening 1977, groot 150 miljoen gulden. Bij overte- kening behoudt de bank zich het recht voor het bedrag van de lening te verhogen tot het totaal Ingeschre ven bedrag of minder, evenwel tot geen hoger bedrag dan 200 miljoen gulden. De koers van uitgifte zal uiterlijk op 25 mei voor beurs worden bekendge maakt. De lening zal worden afge lost in 15 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste ver valt op 1 Juli 1988. De Inschrijving ls op 27 mei en de storting op 4 juli, met bijbetaling van drie dagen rente. Notering van de lening op de Amsterdamse effec tenbeurs zal worden, aangevraagd. ZUTPHEN Coberco zuivel te Zutphen een coöperatieve onderneming met dertig fabrieken in Gelderland, Overijssel en Utrecht overweegt per 1 januari 1978 vijf kleine fabrieken te sluiten. Het zijn de boterbedrijven in Hoogland (14 personeelsle den) en Kampen (21)., de kaasbedrijven te Hellendoorn (39), Holten (31) en Silvolde (30). In totaal zijn hierbij 135 man personeel betrokken. De sluiting, zo deelt Coberco mee, zal niet leiden tot ontslag van perso neelsleden. Al Jaren bestaat hierover met de vakbonden een overeen komst. Voor een groot deel van de desbetref fende personeelsleden zal in naburi ge Coberco-fabrleken plaatsvervan gend werk aanwezig zijn. Een klein aantal zal met (vervroegd) pensioen gaan. De sluitingsplannen houden ver band met het steeds toenemend ge bruik van tankauto's voor het melkvervoer. Dit maakt het op een voudige wijze mogelijk, de melk naar een beperkt aantal produktieplaat- sen te brengen, terwijl het vervoer van melk in bussen naar alle plaatse lijke fabrieken steeds kostbaarder wordt. „ad-hoc-sluitingen" nog langer kan Bestuurder Winter van de voedings bonden FNV zql dat de vakbonden hun standpunt over de plannen nog moeten bepalen. HIJ wijst erop dat de voorgenomen sluiting van de vijf fabriekjes de zoveelste is in een hele reeks sluitingen, niet alleen bij Co berco maar ook bij andere grote coö peratieve ondernemingen. Voor een deel van de Coberco-werknemers die bij de Jongste sluiting betrokken zijn betekent het al de tweede of zelfs de derde reorganisatie in nog geen tien Jaar tijd. De vakbonden vragen zich af of men de werknemers dit soort Winter verklaarde „tussen de regels door" te hebben begrepen dat het niet zal blijven bij de sluitingsplan nen van Coberco maar dat er wel licht uiteindelijk nog slechts tien tot vijftien van de dertig fabrieken over zuilen blijven. Dan staan de werkne mers dus op straat. Timmerfabriek De rechtbank van Assen heeft de timmerfabriek W. Zwiers in Hooge- veen (130 personeelsleden) failliet verklaard. De firma verkeerde al eni ge tijd in moeilijkheden. Het minis terie van economische zaken heeft het bedrijf in het verleden drie maal een financiële Injectie gegeven. Kortgeleden besloot het ministerie echter de financiële hulpverlening te staken omdat er geen toekomst meer in het bedrijf zit. Dat was de reden dat de bewindvoerder van het bedrijf het faillissement heeft aange vraagd, aldus een woordvoerder van de Hout- en bouwbond CNV. De bewindvoerder is er niet in ge slaagd een zodanig alternatie! voor het bedrijf te vinden dat de werkge legenheid behouden zou kunnen blij ven. De produktie zal, zolang er nog orders zijn, worden voortgezet. De verwachting ls dat voor een deel van het personeel werk zal zijn tot de bouwvakvakantie. advertentie. Geluk bij een ongeluk dat de ongevallenverzekering van Royal Mederland u onmiddellijk weer op de been helpt verzekering maatschappij nv

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11