ti op kredietgroei deamrobank in karachi s Kalis nsen in ruikt Amerika Meer aandacht van politici voor consument Te veel geld noopte tot krediet rem I A: meer kant-en-klaarprojecten Tips voor verhuizen x^Js Z3r Huisvrouw niet kapot" van de prijzenslag Verpakte brood is niet meer in mÈt Iming niet meer dan 12 V2 procent bank heken -ken w KSH werkt aan nieuw produkt Staatssecretaris consumentenzaken? Mening over reclame (6) IEI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P15-RHS17 )AM De Nederlandsche Bank gaat, zoals eind maart reeds in uitzicht eld, een rem zetten op de groei van de kredietverlening door het n en de gelddiensten van de PTT (Postgiro, RPS). kerkende maatregelen 1 de groei van de korte be private sector en de ligen. voor zover niet pet kapitaalmarktmid- f tot 12.5 procent be- I blijven. [stellingen samen de Idende norm hebben I zullen de individuele fee overschrijding heb- kt, een renteloos voor- :entrale bank moeten e omvang van dit de- gt in het algemeen 50 de overschrijding. De ch het recht voor indi- jhrijders aanwijzingen het ongedaan maken hrijding. ran de kredietrestrictie ent voor dit jaar bete- raktijk, dat de toene- dietuitbreiding voor n en de gelddiensten ordt beperkt tot een hgeveer 11 miljard gul- 112.5 procent van onge- ird gulden, zijnde het fkrediettotaal in het Bal van 1976. W01 Als een aanvulling op het besluit van De Nederlandsche Bank moeten worden gezien de gesprekken die momenteel aan de gang zijn tussen het bankwezen, de PTT en de hypo theekbanken om de reclame voor het opnemen van kredieten door particuliere klanten wat in te tomen. Volgens De Nederlandsche Bank is het aannemelijk, dat dit overleg bin nen niet al te lange tijd zal kunnen worden afgesloten. De centrale bank. die overigens niet actief aan dit overleg deelneemt, zou het toe juichen indien een dergelijke beper king van de reclame-activiteiten zou kunnen worden bewerkstelligd. In een toelichting op de maatregel heeft president Zijlstra van De Ne derlandsche Bank gezegd niet be vreesd te zijn. dat de investeringen van het bedrijfsleven er erg onder zullen lijden „Zij liggen al op een beroerd niveau. Als er sprake zou zijn van een zekere „uitbundigheid" op het stuk van de investeringen, zou wellicht kunnen worden gezegd, dat de kredietrestrictie de investe ringen bijt. Nu is dat bepaald niet normen van de centrale bank te voldoen. Of ook volgend jaar de noodzaak tot kredietbeperking zal blijven be staan kon dr. Zijlstra thans niet zeggen. „Wat we nu doen geldt uitsluitend voor het kalenderjaar 1977 waarbij voor ons als Neder landsche Bank als enige doelstelling geldt de aanwezige overliquiditeit belangrijk te verminderen." dr J. Zijlstra IM De AMRO Bank lat door het besluit van |dsche Bank niet zal zijn li aan kredietbeperken- llen. Onder de huidige ftden is het duidelijk, al- l dat die beperkingen zo |k het bedrijfsleven zul- ireffen. Dit houdt dus in. «ere terughoudendheid i van geld aan particulie- vermijden zal zijn. Met hier worden gedacht aan ptheken. i van de Nederlandsche Isbank is verklaard, dat "aar begrip heeft voor de de Nederlandsche Bank. ti kredietrestrictie eerder gel voor een periode van ictuur is. Daarvan is ;r geen sprake. De NMB, vongen beperken van de ang geen aangenaam zal ongetwijfeld particu- n moeten teleurstellen, e bank zal de kredietver- let bedrijfsleven nl. voor- li. Rente Verder verwachtte hij niet, dat de kredietrestrictie een „voelbare stij ging" van de rente tot gevolg zal hebben. De rentestand wordt nl. niet alleen door de kredietrestrictie beïnvloed. „Door ons eigen beleid hebben we trouwens al een zeer be langrijke rentedaling tot stand ge bracht." Wèl verwachtte dr. Zijlstra. dat ge zien de mogelijkheid die de banken hebben om naar believen be- drijfskredieten dan wel hypotheken (aan particulieren) te verstrekken het wel eens zo zou kunnen zijn. dat de banken in de eerste plaats hun traditionele klanten (het bedrijfsle ven) tevreden zullen stellen. „Als de kredietrestrictie", aldus dr. Zijlstra, „ertoe kan bijdragen op deze wijze de windhandel in onroerende goed, waarvan momenteel sprake is. door te prikken, dan zal ik daarmede ge lukkig zijn". Near-banking" Als een ander gevolg van de maatre gel tot kredietbeperking zag hij de mogelijkheid van opbloeiende „near-banking"-verkeer. Iets wat er toe zou kunnen bijdragen, dat de banken niet zoveel problemen zul len hebben met de nieuwe krediet maatregel. Door deze „near- banking" het verstrekken van kredieten aan elkaar door bedrijven onderling die ruim in hun middelen zitten. zou het de banken wel eens gemakkelijker kunnen vallen aan de Van een onzer redacteuren Na een zorgvuldige en uitge breide studie in nauw overleg met wat worden genoemd de representatieve organisaties van het bankwezen heeft De Nederlandsche Bank nu dan officieel het besluit genomen over te gaan tot het opnieuw invoeren van een systeem van kredietbeperking. Zoals d^ naam al aangeeft, betreft het hier een beperking van de te verlenen kredieten en wel naar volume. Een regeling, die zich voor deVarti-' culiere cliënten van de banken aldus zal vertalen, dat zij bij hun bankier voortaan een minder grote bereid heid zullen ontmoeten om bepaalde transacties te financieren, dan wel alleen tegen hogere tarieven. Een in zoverre opmerkelijk iets. indien wordt bedacht dat het toch een van de voornaamste taken van een bank is om kredieten te verstrekken. Achtergrond van het besluit van de centrale bank om een rem te zetten op het uitlenen van geld door de banken en de Postgiro is de liquidi teitsontwikkeling in de laatste jaren en in het bijzonder in 1976. De geldhoeveelheid is in die periode sterk opgelopen wat geen ongewoon verschijnsel is, wanneer de economie een periode van recessie doormaakt. De centrale bank is. zoals dat in de taal van de Wet Toezicht Kredietwe zen heet. „hierdoor tekenen gaan ontwaren van een ontwikkeling, die de uitvoering van haar taak wel eens in gevaar zou kunnen brengen". An ders gezegd, door de groei van de geldhoeveelheid is het gevaar van een toeneming van de inflatie groter geworden en dat nu is iets, waarte gen zich president Zijlstra. zoals be kend mag worden verondersteld, met heftigheid keert. Als alles normaal zou verlopen, zou bij een opleving van de conjunctuur de tè grote geldhoeveelheid de 'deskundigen spreken in dit geval van de liquiditeitsquote, dat is de liquiditeitenmassa in procenten van het nationale inkomen wel weer automatisch tot normale proporties terugkeren. Ditmaal ziet het daar echter niet naar uit. Vandaar, dat De Nederlandsche Bank heeft beslo ten om in te grijpen. Een besluit, dat overigens niet als een donderslag bij heldere hemel komt. want eind maart van dit jaar werd de krediet restrictie al in uitzicht gesteld. Bij de kredietrestrictie gaat het met name om het beperken van de geldschepping voor zover deze wordt veroorzaakt door de krediet verlening van het bankwezen aan de particuliere sector. Verleden jaar be droeg de groei van lang- en kortlo pende kredieten te zamen aan de particuliere sector gemiddeld 20 procent. Het korte bedrijf gaf daar bij een stijging te zien met 177: pro cent en de lange kredietverlening één van 22 procent. De hypotheken- sector nam met 28 procent toe. De Nederlandsche Bank verkeerde bij het nemen van haar besluit in zoverre in een moeilijke positie, dat zij enerzijds de sterke groei van de kredietverlening moest remmen, an derzijds diende te voorkomen, dat schade wordt toegebracht aan een eventuele conjucturele opleving. Vandaar ook, dat de voorbereidin gen zo lang hebben geduurd. Voor de uitvoering van baar besluit heeft de centrale bank gekozen voor de mógelijkheid, waarbij de kans het grootst was dat kon worden voorkomen, dat het krediet krap en de rente hoog zou worden. Dit met het oog op de positie van onze gulden. Dnzer verslaggevers DAM De levering van kant-en-klare fabrieken voor de verwerking van tropische fprodukten zal in de activiteiten van de HVA een steeds belangrijker plaats gaan HVA heeft al een opdracht binnen (samen met een Belgische groep) voor het opzetten üikerfabriek in Ivoorkust en binnen IV» 2 jaar hoopt men nog twee van deze opdrachten rs liggen in dezelfde orde I als het project in Ivoor- ongeveer 250 miljoen 'irengt dit bedrag niet zelf financiering geschiedt •anken, die later worden ld door het land zelf en internationale financiële organisa ties als de Wereldbank. De aanloop kosten van de fabrieken zijn echter wel voor rekening van de HVA. Heel belangrijk zal zijn of de Nederlandse regering in voldoende mate zal mee werken, zei topbestuurder dr. A. N.V— ir n V. )Stl ?en "i ovelonzer verslaggevers 3RECHT De Bos Kalis Westminster Group ziet op de ere termijn interessante mogelijkheden voor bagger- ^ie Verenigde Staten. Vandaar dat onlangs met het ■nti^nse bedrijf Zapata een gezamenlijke vennootschap is i voor het ontwerpen, de bouw en de exploitatie van JSA-vlag varende) sleephopperzuigers. Voorts wordt het werkterrein geografisch verder gespreid. ■fï V be. ee tbl yjtnvennootschap, die de .a Westminster Dredging rekregen, begint met de 'een sleephopperzuiger, Kalis Westminster, be- tdrag van zo'n 35 mil- een flink stuk ervaring bleek gisteren uit de toe- p het jaarverslag door de van de raad van bestuur feijeveld van Hemert. Hij efts de verwachting uit dat 'daar langzaam zal toene- Irbij het aantal schepen <ot tien twintig zal kun- Ita Westminster Dredging Nederlandse concern dat nlijk de grootste bag- er wereld bezit voet aan Verenigde Staten gezet en 1e mogelijkheid geopend len uit te voeren fenigde Staten werd tot voor I baggerwerk grotendeels fcverheid (via de genietroe- «et leger) gedaan Nu er in fct is „geknepen", liggen er psen voor het particuliere I V bedrijfsleven. In de Verenigde Sta ten zijn nog geen havens die diep genoeg zijn voor mammoettankers, aldus de heer Kraaijeveld van He mert. en bovendien bestaat het sleephopperbedrijf daar grotendeels uit een (oude) vloot die ver boven de twintig jaar oud is. Ofschoon de resultaten uit de VS nog wel even op zich zullen laten wachten, wordt aangenomen dat het bruto exploitatiesaldo in 1977 verder zal stijgen. De orderportefeuille is verder gestegen (thans 2.3 miljard) en de marge daarop stemt tot tevre denheid. Ook de afgesloten contrac ten voor off-shore activiteiten geven aanleiding tot een bevredigende winstverwachting. Met het resultaat over 1976 is de Bos Kalis Westminster Group intussen „nogal blij", zoals de heer Kraaije veld van Hemert het uitdrukte Geen wonder, want uit een omzet van 1.150 940) miljoen resulteerde een winst van 39.1 28.0) miljoen Het dividend wordt zodoende ver hoogd tot 7 5.50)per aandeel. Bo vendien wordt weer een uitkering van 27, procent in aandelen gedaan uit de belastingvrije agioreserve. Goedhart in een toelichting op het jaarverslag. Het HVA-bestuur vindt de grote pro jecten niet schadelijk voor de ont wikkelingslanden omdat zij zijns in ziens een kernfunctie kunnen vervul len voor de kleine landbouwers in de omgeving. Overigens gaat de HVA zich ook bezighouden met kleinscha liger projecten in welk verband pro totypen ontworpen zijn voor sappen - en eetbare oliënfabrieken. Ook is men bezig met kleinere suiker-, tapi oca- en veevoerfabrieken. De HVA-groep verkeert nog steeds in grote onzekerheid over de belan gen in Ethiopië, die tweederde van het totale vermogen vertegenwoor digen. Voor het overige wordt wat meer winst verwacht dan de magere 2.2 (was 8,2) miljoen. De sucroche- mie (samen met Centrale Suiker) zal daar naar verwachting het meest toe bijdragen, gevolgd door de produk- tenhandel. Voor aandeelhouders is in de naaste toekomst niet veel te verwachten, aldus dr. A. Goedhart. Ook dit jaar wordt het dividend ge passeerd. AVEBE: Niettegenstaande de po sitieve invloed van de levering van aardappelen voor consumptie op het resultaat, moest het boekjaar (dat dit keer liep van 1 september 1975 tot 31 december 1976) toch met een verlies van 6.24 miljoen worden af gesloten De grootste problemen voor het bedrijf waren (en zijn) de economische recessie en het sterk nadelig gewijzigde zetmeelbeleid. Het bedrijf zegt onoverkomelijk be zwaar te hebben tegen iedere rege ling, die de concurrentiepositie van glucosestroop (zetmeelsuiker) ten opzichte van bietsuiker aantast. MULDER: Mulder's Fabriek van Rollend Materieel heeft in 1976 een verlies geleden van 952.000 (1975 verlies 331.000). Van het verlies af gelopen jaar heeft ruim de helft be trekking op reorganisatiekosten en overige incidentele lasten. SCHUITEMA: Gezien de resulta ten in de eerste maanden verwacht Schuitema beter bekend als Centra de winst per aandeel in 1977 op 38,50 te kunnen handhaven over een groter aandelenkapitaal. In 1976 wist het bedrijf uit een omzet van 658 549) miljoen, de winst te verdubbelen tot 3.7 1.8) miljoen. Het dividend zal 12 9) per aan deel in contanten bedragen plus een uitkering van 10 procent uit de be lastingvrije agioreserve. MOUTON: De Uitgever Walter de Gruyter in Berlijn heeft de Haagse wetenschappelijke en technische uit geverij van Mouton overgenomen. De Westberlijnse onderneming is een van de grootste wetenschappelijke uitgeverijen in de Bondsrepubliek. PORCELEYNE FLES: In 1978 is een verlies geleden van ruim 750.000. In 1975 werd 900.000 verlo ren. Het verlies werd voor het grootste deel veroorzaakt door de slechte gang van zaken in de tegelafdeling. Inmid dels is besloten deze produktieeen- heid te sluiten. KOOG AAN DE ZAAN Op het research-laboratorium van de Ko ninklijke Scholten Honig (KSH) wordt met man en macht gewerkt aan de ontwikkeling van een nieuw soort zetmeelderivaat, waarmee het concern in de toekomst op de markt hoopt te kunnen concurreren. Het nieuwe produkt moet in september produktieklaar zijn. Dit heeft president-directeur Hoef nagels van de KSH de vakbonden meegedeeld. De vakbonden hadden om een gesprek gevraagd over de toekomstverwachtingen van de Ver enigde Zetmeelbedrijven (VZB) in Koog aan de Zaan (een onderdeel van KSH met ongeveer 600 werkne mers), omdat enkele jaren geleden aangekondigde investeringsplan nen niet werden uitgevoerd. Onder de werknemers, die verlies van werkgelegenheid vrezen, was daar door ongerustheid ontstaan. Hoefnagels heeft de vakbonden ge zegd dat onder meer het feit, dat de Europese ministerraad een heffing wil leggen op de Invoer van Isomero- se. een tegenslag betekent voor KSH. Isomerose is een produkt. dat uit mais-zetmeel wordt getrokken en het is tot nu toe juist vanwege het ontbreken van invoerheffingen goedkoper geweest dan bijvoor beeld suiker uit suikerbieten Een groot deel van de produktie bij VZB is gericht op isomerose De politieke partijen vinden in het algemeen dat de positie van de consument nodig dient te worden versterkt. Dat blijkt niet alleen uit de grotere aandacht die in vele verkiezingsprogramma's aan consumentenzaken wordt besteed, maar dat werd nog eens onderstreept (zelfs door de CPN, welke partij daarover in het verkiezingsprogramma niets heeft vermeld) tijdens de politieke forumdiscussie vorige week in Den Haag. Aan deze discussie, die door de Consumentenbond werd georganiseerd, werd deelgenomen door vertegenwoordigers van CDA. PvdA. WD. D'66, DS'70. CPN en PPR. De naar schatting tweehonderd belangstellenden kregen te horen, wat deze politieke partijen voor de consument op hun „verlanglijstje" hebben staan (hetgeen in grote lijnen natuurlijk overeenkomt met het overzicht in Trouw van 9 april). Het belangrijke hiervan is dat de indruk werd gegeven, dat deze politieke partijen méér dan in het verleden het geval was—zullen trachten deze woorden in daden om te zetten. Intussen hebben de consumentenorganisaties, de Consumentenbond en het Konsumenten Kontakt, laten weten dat zij de kabinetsformateur een prioriteitenschema ter hand zullen stellen, om op deze wijze de nodig geachte aandacht voor de consumentenbelangen te krijgen. De belangrijkste punten hieruit zijn de wens he| consumentenbeleid in één hand te leggen door daarvoor een staatssecretaris voor consumentenzaken aan te stellen, en het verzoek tot wettelijke bepalingen om de positie van de consumenten, zoals voorzitter prof. dr. J. M Dirksen van de Consumentenbond het uitdrukte, „werkelijk te verdedigen Opvallend was dat de vertegenwoordigers van de zeven politieke partijen zich ofschoon er in hun verkiezingsprogramma's met geen woord over wordt gerept positief uitlieten over de wens een staatssecretaris voor consumentenzaken te benoemen. De PPR wilde nog een stap verder gaan en de minister van Economische Zaken met consumenten aangelegenheden belasten en dit als „eerste taak". Hoog op de prioriteitenlijst van de beide consumentenorganisaties staan: Consumenten opvoeding: het (meer) opnemen van lessen in het^ lager en voortgezet onderwijs om jonge mensen op te voedeq tot mondige consumenten. Consumenten voorlichting: op televisie en radio dient zendtijd ter beschikking te komen voor het geven van objectieve voorlichting over goederen en diensten. Produktinformatie: op alle produkten moet een prijs per standaardhoeveelheid verplicht worden gesteld, terwijl ook zaken als samenstelling, veiligheid, houdbaarheid, kwaliteitsklasse, voedingswaarde en milieu-aspecten dienen te worden vermeld; Klachtenbehandeling: er dienen meer goedkope en eenvoudige procedures georganiseerd te worden voor de consument D'66 zou de produkt- aansprakelijkheid willen leggen bij de fabrikant of leverancier in plaats van hetgeen tot nu toe nog het geval is bij de consument. „Verhuizen met minder zorg". Zo heet de (tiende) brochure in de serie van Infobulletins, die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken heeft gepubliceerd. Het is een bijzonder overzichtelijke en nuttige handleiding geworden waarvan mensen die gaan verhuizen veel gemak kunnen hebben, en die ook nog gratis te verkrijgen is bij de Informatiecentra van het Bouwfonds. Een paar punten uit de brochure. Opgemerkt wordt dat het heel gebruikelijk is in geval van verhuizing bij enkele verhuisondernemingen een prijsopgaaf te vragen. Dat maakt het mogelijk de prijzen te vergelijken en te zien welke diensten daarvoor worden aangeboden. Voorts wordt erop gewezen, dat het aanbeveling verdient de afspraken met de verhuizer over zaken als inpakken, loshalen van lampen en afkoppelen van apparaten schriftelijk vast te leggen. Dat geldt ook voor de verzekering tegen zoekraken of schade tijdens de verhuizing. Daarmee kunnen misverstanden en narigheden worden voorkomen. Wie zelf geen verhuizens) kent of weet te vinden, kan voor inlichtingen terecht bij NOB-Meubeltransport in Rijswijk (Z.H.). de De Nederlandse huisvrouw is nauwelijks onder de indruk gekomen van de „prijzenslag", waarmee een groot aantal kruidenierszaken begin dit jaar uit de startblokken is gekomen Deze conclusie trekt het blad Adformatie uit een onderzoek dat de Nederlandse Stichting voor de Statistiek in de week van 14 februari daarnaar heeft gedaan. De desbetreffende vraag die aan 570 huisvrouwen werd voorgelegd leverde de volgende antwoorden op (in procenten): Veel voordeliger 1 Een beetje voordeliger 14 Gelijk, niet voordeliger 44 Duurder 33 Weet het niet 8 Opvallend is ook. dat maar dertien procent van de huisvrouwen veelvuldig dat wil zeggen altijd of meestal de grote kruideniersadvertenties en -folders lezen. Deze huisvrouwen menen (daardoor?) gemiddeld 10.50 te besparen op hun wekelijkse aankopen van levensmiddelen. Interessant is tenslotte nog dat acht van de tien huisvrouwen, die veelvuldig de advertenties bekijken, deze ook onderling vergelijken. De overige 19 procent kijkt alleen maar naar de advertenties van een speciale zaak. De vrijdag is nog steeds de belangrijkste dag voor het boodschappen-doen. grootste organisatie van verhuizers in ons land Andere belangrijke punten die aan de orde worden gesteld betreffen vragen over het meenemen, overdragen en opruimen van spullen, het schoonmaken van het (nieuwe) huis en mededelingen over subsidiemogelijkheden en fiscale aspecten Na een periode van „veel en meer" eten na de oorlog, zijn we in ons land via een fase van „lekker eten en exclusief eten" terecht gekomen in een tijdvak van „sfeervol, goed en verstandig eten". Dit zei minister Van der Stee (Landbouw) onlangs in het Internationaal Congres Industriële Bakkerij, dat in Amsterdam werd gehouden Hij schetste dat in de nostalgische drang naar het verleden weer vraag ontstaat naar oude, dikwijls vergeten en meer luxe soorten brood, waarbij de winkels zich aanpassen In dit verband noemde hij de broodboetieks en de aparte broodwinkeltjes in supermarkten. Hij trok daaruit de conclusie, dat het verpakte brood niet meer „in" is. Een ander punt dat tijdens dat congres aan de orde kwam is het verschijnsel dat naarmate de welvaart toeneemt, het eten van brood vermindert. Een van de topmensen van het broodconcern Meneba. dr K. G van Senden. wees er in dit verband op dal de daling van het broodverbruik stagneert bij een economische recessie. In ons land blijkt het broodverbruik in tien jaar tijd te zijn gedaald van ruim 73 kilo per hoofd per jaar tot iets meer dan 62 kilo. Daarmee liggen we nog boven Engeland <55 kilo per hoofd per Jaar), maar beneden West-Duitsland (66 kiloi en Frankrijk (66 /j kilo) In Frankrijk is de daling de afgelopen tien jaar het sterkst geweest Verwacht wordt, dat de mensen steeds minder brood zullen gaan eten. Mevrouw J. de Jong-Romijn (huisvrouw): „Over het algemeen is reclame wel aardig en soms probeer ik nieuwe produkten waarover ik gehoord of gelezen heb direct uit. Maar er zijn reclames bij. die ik zonder meer lachwekkend vind." (Uit Adformatie). (AOVERTENTIE) i Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar Adres- Off 11 Chundrigar Road Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-284250

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19