Impressie van aandeelhoudersvergadering 'erkloosheid bestrijden met ïrnieuwen van produktie Herstel economie il bevredigend zijn' Knoop zou Westerling hebben gepolst over ontvoering Menten 'Conflict wordt steeds meer in het emotionele getrokken' Syrische christenen moeten ons land uit ingels examen niet >verdreven moeilijk Naar buiten de Wit (NCW) tegen vervroegde pensionering nu Witteveen in NCW-jaarvergadering: Viskunde bij VWO pittig 1 Tekst examen grieft Terlouw Een sportieve man die goed gekleed wil gaan let op het Sturka-etiket Hij vindt het in blazers, kolberts en vlotte kostuums. Inder daad: sportieve mannenrr.ode met allure. sportieve Ten Brink over benoeming bij Financieel dagblad: Verkeerschaos na botsing in tunnel Opus Popus in Eindhoven (1) 13 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet JU) -1 z dei tsa lans jnze sociaal-economische Itie BOSCH Om de werk- eid te overwinnen moet meer nadruk worden ge- op vernieuwing van pro- ët* Jeprocessen (innovatie), koif&l middelgrote onderne- nim en moeten daarbij een :e v ianstaande rol spelen, ges 10°t ftoogde gistermiddag ir. J. de a oorzitter van het Nederlands elijk Werkgeversverbond op **0 jvergadering van het NCW in ;ch. it verzette zich tegen „eenzijdi- ilossingen van het werkloos- irobleem door een kunstmati- mindering van de beroepsbe lg via vervroegde pensionering, rgelijke Deze oplossingen gaan 1 en nog té vroeg ervan uit dat ildoende werkgelegenheid ook toekomst wel helemaal kunnen len. Daarmee smoren we de op een vergroting van de elegenheid, hetzij in het be- even, hetzij in de maatschap- sector. Het gevaar bestaat at de aandacht wordt afgeleid e oorzaken die tot het verlies rbeidsplaatsen hebben geleid". lijn Wit pleitte voor evenwicht tus sen de drie centrale factoren in de nationale economie, de koopkracht van de mensen, de opvang van de collectieve voorzieningen, en de ren dementen van de bedrijven. Alge meen wordt niet erkend ook door de vakcentrales, dat de bedrijfswinsten te laag zijn, zo betoogde de Wit Vooral op praktische grond is daar om een verlaging van de stijging van de groei der collectieve voorzienin gen nodig. De andere factor, name lijk de koopkracht van de mensen, acht de Wit, mede gezien recente ervaringen (stakingen februari), niet erg haalbaar. Het zal dus moeten komen van de collectieve sector. „Het is best mogelijk dat het in nullijn voor de collectieve voorzie ningen gezocht moet worden", aldus de NCW-vooraitter. „Dat evenwicht tussen die drie fac toren kan in ieder geval niet tot stand komen op basis van Bejaarde overleden na aanrijding DONIAWERSTAL - De 78-jarige J. op de Hoek uit Sloten is gistermid dag in de gemeente Doniawerstal (Fr) dooreen tegemoetkomende per sonenauto aangereden toen hij met zijn fiets plotseling linksaf de rij baan overstak. De bejaarde man overleed ter plaatse aan de ge volgen. onze sociaal-economische fcktie fel BOSCH „Er zijn goede re pen oin te geloven dat het econo- fefterstel in de nu komende peri- feevredigend zal verlopen". Dit Ésteren dr. Witteveen, een van de leuren van het Internationale traire Fonds, op de jaarvergade- flvan het NCW (Christelijke levers) in Den Bosch. peen betoogde dat de econo- ie vraag nu in de juiste richting «et verschuiven is. namelijk van mptie naar investeringen. Met ik waarschuwde hij echter de tafcen ertegen te willen probe de economsche expansie te ver en Dat zou namelijk de inflatie nieuwe impuls kunnen geven, onzekerheid over het toe- tig verloop van prijzen en kos- ndermijnt het vertrouwen van xdrijfsleven en dat leidt tot houdendheid met investeren". het opnieuw de kop opsteken de inflatie is, meende dr. Witte- misschien een van de oorzaken est van de nogal aarzelende re- van de investeringen toen vorig het economische herstel inzette, onverwacht weer wat vertraag- Daarom moeten regeringen beradenheid" tonen in het na- en van „een redelijke prijsstabi- Het duidelijkste teken daar toe is „een voorzichtigheid bij hun expansiebeleid". Landen met overschotten op hun betalingsbalans (Duitsland, Japan, ook Nederland) kunnen, betoogde Witteveen, een bijdrage leveren aan het economisch herstel door hun munteenheid duurder te laten wor den en door meer kapitaalexport en ontwikkelingshulp. (ADVERTENTIE) loor Piet Hagen OOFDDORP Ruim voor tijd hebben de meeste kandi- aten de examenzaal al verlaten. In goed anderhalf uur ebben ze vijftig meerkeuze-vragen beantwoord over vijf erschillende stukjes Engels. Ik sta verbaasd over dat hoge mpo, maar directeur Swankhuizen van de School voor ager Beroepsonderwijs in Hoofddorp kijkt daar niet zo van P Vooral jonge leerlingen kiezen snel een antwoord en iarna dubben ze ook niet meer. neden in de hal van de school *dt nog wat nagepraat. Over men moeilijk was het niet, is de Ddusie van het groepje dat mij Tslag doet. Een van de vijf hsten is afkomstig uit het tijd- Iwift: ..Women's Own" en gaat er een echtpaar dat genoeg reft van het gezapige leventje en sluit een winkeltje te beginnen, at onderdeel was aan de pittige int. 'ter blijkt dat ditzelfde verhaal- t ook voorkwam in de opgave agels voor de Mavo. Zie je wel, ggen de leerlingen, het examen ger beroepsonderwijs doet niet bder voor de Mavo. r wiskundeopgaven van 's och- nds worden erg moeilijk gevon- De meesten schatten dat ze *t meer dan de helft van de rrtig vragen goed hebben. e scholieren in Hoofddorp leg- rn me uit dat zij voor vakken als «kunde en Engels wel op het beau van de Mavo zitten, maar zij de stof in veel kortere tijd ader de knie moeten krijgen. In r eerste twee klassen van het 'Eer beroepsonderwijs ligt het 'mPo laag. Wie dan vanaf de (rde klas op C-mveau verder aat heeft maar twee jaar om de frade In te halen. Toch is dat od'g. want als je bijvoorbeeld 5ar de MTS wilt. wordt heel wat •kunde bekend verondersteld. Verontwaardiging Juist omdat het niveau van het C-examen vrij hoog ligt. hebben deze jongens zich geërgerd aan een opmerking van een voorlich ter van het arbeidsbureau in Hoofddorp. Die heeft hun verteld dat ze na vier jaar beroepsonder wijs eigenlijk nog ongeschoold zijn. „Waarvoor zit je dan al die tijd op school?" vragen ze veront waardigd, en ze verzekeren me. dat ze niet van plan zijn onge schoold werk te gaan doen. Ze boffen dat ze in de Haarlem mermeer wonen. Mede dankzij Schiphol is er nauwelijks werk loosheid in deze gemeente. Ook het vinden van een vakantiebaan tje is geen probleem. De meesten zijn al onderdak voordat het exa men is afgelopen. Tenslotte een bericht van een an der examenfront. Wiskunde voop VWO en Havo was erg pittig, alle sommetjes over schijfschieten en onregelmatige dobbelstenen ten spijt. Een van de Engelse teksten voor Havo bevatte een waarschu wing aan de toeristische indus trie. Als men doorgaat met de bouw van supersonische vliegtui gen, nieuwe luchthavens en een kanaaltunnel, zal Engeland in het jaar 2006 overspoeld worden door 40 miljoen toeristen, aldus het artikel uit The Spectator. machtsdenken en polarisatie", aldus de Wit. Hij pleitte voor permanent overleg tussen overheid en sociale partners (vakbeweging, organisaties van werkgevers) om uit de econo mische problemen te komen. Hij stelde voor om het overlegorgaan van de sociale partners, de Stichting van de Arbeid, voortaan een onaf hankelijke voorzitter te geven. Thans is bij toerbeurt Van Veen (werkgeversvoorzitter) en Kok (vak bewegingsvoorzitter) voorzitter van dit overlegorgaan. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG D'66-Ujsttrekker Jan Terlouw is verontwaardigd, omdat in het eindexamen Nederlands voor het Havo de indruk is gewekt, dat D'66 een uitgebluste partij zou zijn. In de tekst, waarover de Havo leerlingen enige vragen moesten be antwoorden, wordt deze politieke partij in één adem genoemd met bewegingen als provo en de kabou ters, die inderdaad inmiddels zijn verdwenen. De tekst ontleend aan „het ver langen naar almacht" van K. L. Poll vermeldt bovendien: „De oprich ters van D'66 meenden, dat het volk eens in de vier jaar een sterke onaf zetbare leider moest kiezen.In de toelichting op de vragen, die Ter louw aan minister Van Kemenade hierover heeft gesteld, zegt hij dat D'66 daarvan nooit een voorstander is geweest D'66 heeft op het ogenblik meer leden dan ooit in haar geschiedenis. Terlouw wil dan ook dat Van Keme nade nog voor 25 mei stappen onder neemt om deze verkeerde indrukken bij de eindexamenkandidaten weg te nemen. Onderzoek voortgezet Namen vrijgegeven van geïdentificeerde slachtoffersPolen" Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het zoeken naar slachtoffers van de brand in het Amsterdamse hotel Polen en boek handel De Slegte is nog steeds niet beëindigd. Gisteravond had de brandweer in totaal twintig doden geborgen en waren er nog dertien vermisten. Algemeen wordt aange nomen dat zij ook onder het nog steeds smeulende puin liggen. Gis termiddag maakte de Amsterdamse politie de namen bekend van de zeven slachtoffers, wier identiteit men heeft kunnen achterhalen. Het enige Nederlandse slachtoffer is de 80-jarige mevrouw L. Westra, die bo ven boekhandel De Slegte woonde. De drie Zweedse slachtoffers zijn de 71-jarige weduwe Carin Carlsson uit Habo, de 65-jarige mevrouw Alva Samuelsson uit Johanneshoven en de heer Nils Göthe (62) uit Vasteras. Se Argentijnse slachtoffers komen allemaal uit Buenos Aires. Het zijn de 62-jarige mevrouw Eloisa Castro de Cattaneo, mevrouw Maria Rivol- ta de Monferrer (leeftijd onbekend) en de heer Alberto Lopina (31). Vol gens de politie heeft men nog een achtste slachtoffer geïdentificeerd, maar men kan de naam nog niet vrijgeven. Het zoeken naar slachtoffers in het puin is gisteren en vannacht doorge gaan. Met een loden bal, de zoge naamde „slingerkogel" zijn enkele wankele muren omgehaald. Daarbij is getracht de plaats waar vermoe delijk de brand is ontstaan zoveel mogelijk te ontzien voor het onder zoek. Over de oorzaak van de brand kon de politie nog steeds niets be kend maken. Het rechercheteam heeft tot nu toe ongeveer honderd mensen verhoord, waaronder zeven tig hotelgasten. De overigen zijn ho telpersoneel en taxichauffeurs, straatvegers en glazenwassers die de brand al vroeg zouden hebben gemeld. (ADVERTENTIE) Informeer, tel. 020-176540 iïïliifl^ mode Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De journalist Hans Knoop heeft vorig jaar geprobeerd de ex-KNIL- kapitein Raymond Westerling over te halen om Menten naar Israël te laten ontvoeren. Dit heeft de fotograaf Guus de Jong tegenover een weekblad verklaard. Westerling heeft bevestigd een uur lang met Knoop en De Jong te heb ben gesproken en toen gezegd te hebben, dat Knoop eerst maar eens met keiharde bewijzen tegen Menten moest komen. Voor de rechtbank heeft Knoop door Barend Mensen AMSTERDAM De man om wie het in het conflict tussen de algemeen directeur van Sijt- hoff's Financiële Bladen b.v. en het personeel van het Financi eel Dagblad allemaal gaat be treurt dat hem tot dusver niet de gelegenheid tot overleg is gegeven. Bonaventura-directeur (tot 1 sep tember) H. ten Brink ziet de reden voor het emotionele verzet tegen zijn benoeming ook niet zitten. Als de heer Sijthoff vorig jaar gemaakte afspraken over overleg inzake de op volging van FD-directeur J. F. Ri chard over het hoofd heeft gezien, dan is de procedure terug te draaien. „Want", zegt Ten Brink, „mijn be noeming houdt niet in de eerste plaats de directie van het FD in. Ik ben benoemd tot lid van de Raad van bestuur van Sijthoffs Financië le Bladen b.v. Die benoeming is een vennootschappelijke zaak waarvoor geen inspraakmogelijkheden be staan. In mijn functie als lid van de Raad van bestuur kan passen dat de directie van het FD wordt waargeno men door mij, al of niet met een assistent of met aanstelling van een zogeheten bladmanager. Toen mij in maart bleek dat met betrekking tot de opvolging van de niet-statutaire directeur Richard be paalde afspraken waren gemaakt, heb ik gezegd dat voor wat betreft mijn directiefunctie bij het FD als nog overleg mogelijk kon zijn. An derzijds, heb ik daarbij gezegd, lijkt het mij verstandig mij niet te belas ten met de dagelijkse leiding maar bij het FD een bladmanager als op volger van de heer Richard aan te stellen. Dat is overigens vastgelegd in correspondentie tussen de partij en. Er is zelfs een functieomschrij ving bij gegeven". Structuur De heer Ten Brink zegt dat zijn benoeming tot lid van de Raad van bestuur van Sijthoffs Financiële Bladen b.v. is bedoeld om de onder neming een wat bredere structuur te geven zowel in management als wat betreft het marktaandeel van de fi nanciële bladen die zij uitgeeft waar onder dus ook het FD. Hij ontkent dat hij zelf geen pogin gen in het werk heeft gesteld om met de mensen van het FD te praten. „Ik heb begin maart een gesprek gehad met de heer Richard (die mij, vreemd gemoeg, eind maart niet meer scheen te kennen) en ik heb lang gesproken met hoofdredacteur L. Metsemaeker. Ik ben eind maart bij het FD geweest waarbij ik aan bood met de redactieraad en de per soneelscommissie te spreken. Dat achtte men toen niet direct nodig." De omstreden Ten Brink ziet het conflict geheel en al in de emotionele sfeer liggen met alle spanningen, toestanden en nare verhalen in de pers van dien. „Ik vind een discussie over mijn integriteit en over mijn al dan niet capabel zijn in de krant een heilloze zaak. Als men daar zijn twij fels over heeft waarom gaan hoofdre dactie en redactieraad van het FD dan niet eens praten met de hoofdre dacties en redactieraden van de ver schillende bladen (Elsevier e.d.) van Bonaventura? Men heeft dat niet gedaan met als gevolg dat de zaken scheef en buiten hun proporties wor den getrokken. Ik zal echter graag een streep zetten onder al die aantij gingen van stuntman en ongeschikt zijn. Ik wil niets liever dan plezierig en constructief met het personeel van het FD samenwerken aan de uitbouw van de vennootschap en het veilig stellen van de continuïteit van de werkgelegenheid. Ik wil ook graag meewerken aan de instelling op kor te termijn van een ondernemings raad en aan de invoering van een redactiestatuut. Er moet een vorm van goed overleg mogelijk zijn. maar ik geloof dan ook dat we er begin juni wel uitkomen." En tenslotte circuleerde het bericht, dat de heer Sijthoff een „schaduwre- dactie" achter de hand zou hebben om stakingen of werkvertragingen te kunnen opvangen. Het FD- personeel heeft besloten de zaken voorlopig voor zich te houden. Het houdt het bij een gisteren uitgege ven verklaring over de vergadering „die bedoeld was om te komen tot modaliteiten (bedingen) waaronder overleg mogelijk zou zijn over de toekomst van het bedrijf". In het huidige stadium zullen geen mede delingen naar buiten worden ge daan. „Alles is nog in beraad, we zijn er nog lang niet uit", aldus de FD- redacteur. woensdag verklaard wel benaderd te zijn voor plannen tot ontvoering van Menten, maar dat het initiatief daar voor niet van hem is uitgegaan. Hij zou de operatie van het begin af als heilloos hebben beschouwd Volgens fotograaf De Jong zou Knoop wel degelijk zelf het initiatief hebben genomen. Hij zou hem ge vraagd hebben,of hij iemand wist. die het plan zou kunnen uitvoeren. De Jong zou toen de naam Wester ling hebben genoemd en hem ook met deze in contact hebben ge bracht. Westerling was een goede kennis van De Jong. Mevrouw Knoop (Knoop zelf was gis teren de hele dag in Italië) noemt de verklaring van De Jong onzin en waarschijnlijk gedaan uit pure ran cune „Sinds hij met mijn man one nigheid kreeg over financiële zaken hij wilde meer betaald hebben en eiste bovendien een deel van het tipgeld op heeft hij niet nagelaten mijn man in een kwaad daglicht te stellen. Mijn man is inderdaad bena derd door een joodse verzetsgroep, maar heeft nooit heli in de plannen gezien. Hij vermoedde toch wel, dat Menten hier zou worden berecht en zijn straf niet zou ontlopen". Van een verslaggever HAARLEMMERMEER - Twaalf auto's raakten gistermorgen betrok ken bij een ongeluk in de Schiphol- tunnel op rijksweg 4 tussen Amster dam en Den Haqg. Bij het ongeval, dat een grote ravage veroorzaakte en dat het verkeer enkele uren stil legde, raakten twee mensen gewond. Asielverzoek zes mensen afgewezen Waarborgen De heer Ten Brink doelt met dit laatste op de poging van de vak bonden de op de woensdagavond gehouden vergadering tegenover el-, kaar staande partijen wat naar el-* kaar toe te laten buigen. Volgens een redactielid van het FD was er overigens geen sprake van een voor stel maar werd slechts de mogelijk heid geopperd te gaan praten over bijvoorbeeld ondernemingsraad, re dactiestatuut en structuurnota technisch bedrijf, kortom over za ken die zekere waarborgen inhou den. Dat zou volgens de heer Ten Brink dan na Pinksteren kunnen geschieden en met deelname aan het gesprek van henzelf. De redac teur van het FD en mevrouw Gala ma van de journalistenvakbond NVJ zien voor optimisme echter be paald nog geen reden. Terwijl de heer Sijthoff zich gisteren naar Amerika (waar hij het grootste deel van het Jaar verblijft) begaf werd in het gebouw van het FD druk vergaderd over de als zeer smal beti telde basis waarop een eventueel compromis zou moeten rusten. De heer Ten Brink noemt zijn benoe ming „onherroepelijk". Mr. L. van Vollenhove, de raadsman van de heer Sijthoff vestigde er de aan dacht op (en zijn principaal beves tigde het) dat als een aantal mensen onder welke omstandigheden ook het „onaanvaardbaar" zullen handhaven daaraan consequenties verbonden zijn, overigens zonder dat de directie daarbij „kinderach tig" zal zijn. Waarmee dan waarschijnlijk een afvloeiingsrege ling bedoeld werd. Van een onzer verslaggevers Zes Syrisch orthodoxe christe nen, die in ons land een asiel verzoek hadden ingediend, moeten Nederland verlaten. Dit heeft de president van de rechtbank in Almelo bepaald. Eerder al had het hoofd van de Hen gelose politie hun een verblijfsver gunning geweigerd. Hij deed dit op basis van een besluit van staatsse cretaris Zeevalking, waarin wordt bepaald dat 8yrische christenen na 1 maart van dit jaar niet meer in ons land mogen worden toegelaten. De advocaat van de Syrische christe nen, E. V. A. Groener spande een kort geding aan bij de rechtbank in Almelo tegen de beslissing van de Hengelose politiechef om te voorko men dat zij hangende de procedure naar Truklje zouden worden terug gestuurd. De Almelose rechtbankpresident on derschreef echter de stelling van de landsadvocaat dat deze mensen niet als vluchtelingen kunnen worden be schouwd. Ook vond hij niet dat de overheid willekeurig heeft gehan deld. Zoals de advocaat van de uit Turkije afkomstige Syrische christe nen had aangevoerd, door 1 maart als datum vast te stellen waarna geen Syrische christenen meer kon den worden toegelaten. Beroep? Mr. Groener overweegt nog of hij in hoger beroep moet gaan tegen het besluit van de rechtbank in Almelo. Hij wijst op de vervolging waaronder Syrische christenen in Turkije te lei den hebben. Slechts met moeite kunnen zij hun eigen taal en cultuur handhaven. Van tijd tot tijd moeten zij zelfs voor hun leven vrezen. Gevluchte Syrische christenen kun nen eindeloze verhalen vertellen van schendingen van de mensenrechten in oost-Turkije. Verkrachtingen, moord, diefstallen van land en vee en gedwongen bekeringen tot de Is lam zijn aan de orde van de dag Van de zes Syrische christenen, wier asielverzoek werd afgewezen en die geen gelegenheid krijgen om voor dat zij uit Nederland worden uitge zet een ander asielland te zoeken, zitten er vier vast op het politiebu reau ln Hengelo. De twee anderen zijn spoorloos. Gevreesd wordt voor de gevolgen van het uitwijzen van de vier Syrische christenen naar Istan- boel. In hun paspoorten staat dat hun asiel is geweigerd Bij hun terugkeer naar hun geboorteplaatsen zal de vervolging zonder twijfel veel inten siever zijn. Aangenomen wordt dat hun grond en hun huizen die zij in oost-Turkije hebben achtergelaten door de plaatselijke moslemse bevol king inmiddels zijn ingepikt Mr. Groener wijst erop dat naar zijn mening staatssecretaris Zeevalking de zaken fout interpreteert wanneer hij beweert dat Syrische christenen internationaal niet als vluchtelingen worden beschouwd. Volgens Zeeval king wordt deze mening door de ho ge commissaris van vluchtelingen van de V.N. onderschreven. Volgens mr. Groener stelt de hoge commissa ris dat er zeker onder de Syrische christenen vluchtelingen zijn en wijst hij erop dat ln de Bondsrepu bliek sommige Syrische christenen als vluchtelingen werden erkend. door ds. P. C. Meijer Vrijdagmiddag 6 mei op het station van Eindhoven. Een groot bord met pijl „aandeelhoudersvergadering Philips" wijst de weg naar de luxe toeringcar die je gratis te bestemder plekke brengt. Dat was een schouwburgzaal van flinke afmetingen. Daarin naar schatting een kleine 2000 mensen. Op het podium een flink aantal keu rig geklede heren, onder wie het ge zicht van de heer Philips midden voor direct opvalt. Een vriendelijk speechje van Philips himself. Daarna de jaarrede van de voorzitter van de Raad van Bestuur, jhr. Van Riemsdijk, waarvan het meeste al in het jaarverslag te lezen stond. Desalniettemin wordt meege deeld, dat deze rede door ons in gedrukte vorm straks kan worden meegenomen. Een keurige service. Dan komt de bespreking van het jaarverslag, een fraai uitgevoerd drukwerk met prachtige foto's. Ons wordt verteld, dat we daar allemaal over mee mogen praten, hoewel dat formeel eigenlijk niet juist is. AI die aandeeltjes, die je voor een paar tientjes kunt kopen, zijn namelijk geen aandelen Philips, maar aande len Philips Gemeenschappelijk Be zit. De vertegenwoordigers d&èrvan en misschien nog enkele anderen zijn eigenlijk de enige echte aandeel houders. Onder deze wetenschap blijkt echter niemand gebukt te gaan. Aan vragenstellers geen gebrek Een aantal technisch-financiële verhalen van mensen uit de effecten-wereld wordt afgewisseld door een vraag van iemand die kennelijk bezorgd is over de plaats van de Benelux in de EG. Hij slaagde er niet in duidelijk te maken wat hem nu zo dwars zat. Misschien wist hij dat zelf ook niet zo goed. Een man uit Woerden zong langdurig de lof van Philips op alle gebied en begreep niet dat mensen ooit andere apparaten kochten. Hij probeerde iets aan de weet te komen over de inkomens boven de ton en suggereerde dat in een dergelijk groot apparaat als Philips iets als een oppositie best aardig zou kun nen zijn. Noch Philips himself noch Van Riemsdijk vond dat zo geslaagd. Vondeling kreeg wel te horen, dat politici niet zoveel van bedrijven snappen, maar dat het daarom Juist best aardig was dat hij daarvan nu eens iets kon meemaken. Een mijn heer merkte op dat Philips maar moest zorgen dat ze de beste mensen kreeg, en wat ze dan verdienden hin derde niet. ais Philips maar goed bleef draaien. Op gezette tijden kre gen de acteurs op het podium de handjes op elkaar en wisten de zaal ook tot lachsalvo's te bewegen Even weg Inmiddels de hele happening duurde wel drie uur moest een oud moedertje aan de hand van misschien een kleindochter even weg en kwam een tijdje later weer net zo terug. Een ai lang gepensio neerd mannetje zat met grote aan dacht de foto's te bekijken in het jaarverslag, onaangedaan door alles wat er om hem heen gebeurde Grote groepen Jongelui achter ln de zaal verdwenen langzamerhand, evanals Vondeling, die nog wel even was op gestaan voor een dupliek, maar het kennelijk toch niet zo zag zitten. Eén mijnheer heeft telkens met z'n pot lood in de lucht gezwaaid als er weer een volgende vraag gesteld kon wor den. Maar om vijf uur zei mijnheer Philips dat het mooi was geweest en de mijnheer zal nu nog wel met z'n vraag rondlopen. De scheldende Van Riemsdijk, voor dien soms heel informeel Henk ge noemd, werd nog uitgeleid met een speech van Philips en nu zeer plechtstatig met „gij" aange sproken. Tenslotte kon iedere aanwezige nog een grammofoonplaat kiezen uit een aantal daarvoor klaargelegde sta pels. De bussen naar het station stonden al weer klaar. De show was over. Thuis werd de nieuwe aanwinst met als titel „Opus Popus" ten gehore gebracht „Opus" klinkt wat klas siek en „popus" zweemt naar pop, dat leek aardig voor jong en oud. 't Leek nergens op. niet op klassiek en niet op pop. En dat klopte dan aardig met deze bijeenkomst, 't Lijkt een beetje op een serieuze vergadering, maar dat is het niet. en voor een revue was het niet leuk genoeg. En aardig? Handgeklap en gelach over zaken als een doorgaande ver mindering van arbeidsplaatsen in Nederland, een verleggen van de ac tiviteiten naar bulten Europa, de slagvaardigheid van de onderne ming die niet in de wielen gereden mag worden door de wel met woorden geprezen vermaatschap pelijking van de onderneming en in terne democratisering? Kortom, alles goed en wel. maar wij bij Philips maken wel uit wat goed is voor Philips en dus voor U? Dat lijkt nauwelijks aardig te noe men. Anno 1977 houd Je een dergelij ke „Opus Popus" nauwelijks voor mogelijk. (Ds. Meijer Is industriepredikant in algemene dienst van de Gerefor meerde kerken; morgen volgt een tweede en laatste artikel).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9