Van Hollywood naar de buurt Poolse bas wint opera-concours Het dal der Craddocks Burgemeester als showman IKON-film „De kleine televisie" Geslaagd experiment van de NCRV Even puzzelen 1 VRUDAG 13 MEI 1977 RADIO EN Trouw/Kwartet JD/ TV COMMENTAAR Als u vanavond niet voor anker gaat bij de Jordaches of bij de kring rond keizer Wilhelm I. wendt dan de steven naar Londen De NCRV loodst u erheen in een kostelijke aflevering van Land of Hope and Glory Het is bekend dat de Britten tuk zijn op tradities, maar wat er in de „City ot London'' gebeurt, houden zells vele Engelsen niet langer voor mogelijk In de City heersen namelijk middeleeuwse toestanden Ze schijnen onaantastbaar te zijn. want ook bij de jongste bestuurshervormingen voor groot Londen zijn de privileges van het zakencentrum ongemoeid gelaten. In het programma dat vanavond even na negen uur via Nederland 1 wordt uitgezonden, bekijkt de Nederlander Haye Thomas het bonte en bizarre gedoe met de nuchterheid en het flegma waarover de Engelsen beschikken als zij zich niet met tradities bezighouden. Doen zij dit wel. dan zijn ze voor de buitenstaander een 3 door Ton Hydra bron van vermaak en verbazing. Je zou bijna zeggen: dit is een met-te-geloven-wereld De City is als territorium niet meer dan een minuscule stadswijk van amper een mijl in het vierkant Bestuurlijk geniet deze oudste kern van Londen echter een voor deze tijd onwaarschijnlijke mate van zelfstandigheid Aan het hoofd staat de Lord Mayor, zoals hier sinds de middeleeuwen de burgemeester wordt genoemd, en in zijn ambtsgebied heeft zelfs Scotland Yard geen directe bevoegdheid. De City bezit een eigen politiekorps. Zeven eeuwen geleden was het nog veel gekker. Toen mocht geen enkele dienaar van de koning de City betreden En de vorst zelf kon er pas in nadat hij toestemming had gevraagd en verkregen. Van wie? Van kooplieden, verenigd in de zogeheten Livery Companies De ..freemen" en ..liverymen" die thans nog de Lord Mayor bijstaan, vormen een regelrechte voortzetting van de vroeg middeleeuwse gilden Het burgemeesterschap is in de City niet gereserveerd voor gewezen ministers of verdienstelijke burgers die lid zijn van een bepaalde politieke partij. De regering komt er niet aan te pas en de ongeveer 5000 inwoners van de City hebben geen enkele inspraak. Het is op voordracht van die gildebroeders dat het 25 man sterke er voor het leven geïnstalleerde college van aldermen (wethouders) de nieuwe x Lord Mayor benoemt. Voor slechts één jaar. In die periode mag hij zich voortbewegen in een met telefoon uitgeruste Rolls Royce. maar de benzine dient hij zelf te betalen. Hij draait trouwens op voor alles wat hij doet en aantrekt. Wat bij ons de minister-president uit de staatskas verdient, moet de Lord Mayor van een gebied ter grootte van een dorpje uit eigen zak betalen aan etentjes met de topfiguren van de wereldhandel en voor folkloristische bijeenkomsten in gewaden die 15.000 per stuk kosten. De Lord Mayor treedt naar buiten als een showman, een soort super-entertainer. In de film wordt hij genoemd ..het lachende gezicht van een verrot kapitalistisch systeem". De City is het hart van het wereldkapitaal. Hier zijn alle grote bankiershuizen aanwezig. Hier staan de belangrijke handelbeurzen, waar vraag en aanbod een heksenketel veroorzaken. Hier vindt een half miljoen mensen van buiten de Ciwerk. Hier schrijven klerken aan :oude lessenaars met kroontjespennen de bedragen in die het bankroet van de hele Engelse natie moeten voorkomen. Ondertussen houdt de Lord Mayor één van de ongeveer achthonderd toespraken die hij in zijn ambtsjaar moet afsteken. Dit is een belangrijk onderdeel van het hoogst ondemocratisch instituut dat door een kleine club van rijkelui in stand wordt gehouden. Sir Robert Gillett. de huidige burgemeester, kunt u horen zeggen dat het de mooiste ervaring van zijn leven is. door Riet Diemer HILVERSUM „De kleine televisie" heet de IKON-film van Jef Rademakers op het helaas al weer late avonduur van deze dag «ongeveer 11 uur op Ned. I). Om Jefs eigen woorden te gebruiken: het programma klautert met de kijkers de ladder af van de allergrootste naar de allerkleinste televisie. Met andere woorden: van het miljardenbedrijf Hollywood als grootste leveranciers van 's werelds topamusement op de buis. via Hilversum als filiaal van de Amerikaanse film- en tv-stad naar Nederlandse plaatsen, waar lokale televisie wordt gemaakt en verder naar stadswijken waar hetzelfde gebeurt. Tenslotte naar de video-groepen. Over die laatste drie groepen televi siemakers gaat het in ..De kleine televisie". Het is nog maar aan een kleine groep mensen gegeven te we ten dat op zolders in buurtgebouwen en scholen geéxperimenteerd wordt met de televisiecamera. Het is niet in het belang van de hele wereld wat daar gebeurt, maar in het belang van de makers zelf. En het is vanzelfspre kend dat de grote televisie, door Jef Rademakers nog altijd aangeduid met de n-aam ..pretfabriek" geen concurrentie wordt aangedaan. Wat gebeurt er dan wel. Eén van de zes experimenteergemeenten, die van de de minister van CRM voorlo pig geld hebben gekregen om plaat selijke televisie te maken, ts de Bijl mer Een kijkje dus bij de vergade ring ter voorbereiding van het pro gramma dat zaterdag 's middags via de kabel de hulskamer inkomt Daarbij is het met de bedoeling „de grote broer In Hilversum na te doen met blitze opnamen zoals één van de medewerkers zegt. Plaatselijke Speciaal vandaag Aklua besteedt aandacht aan: de visie van de politieke partijen en de positie van de \rouw. een ei*en reportage uit Oost-Timor. de nieuwe Neder landse speelfilm ..Soldaat van Oranje" en het proces Menten. Ned. 272.05 Na een aflevering van Kojak (21.50) volgt een kort optreden san hel vermaarde, thans in ons land vertoevende, stafmuiiek- korps van hel Londense Leger des Heils. Ned. 122.40 De IKON vertoont een film over het maken van tv- programma's voor beperkt gebruik. Ned. 122.55 Vijf doden in Gods Naam is een documentaire over bewo ners van Staphorst die in 1971 weigerden hun kinderen tegen polio te laten inenten. Hilv. 2/09.00 NOS-Cultuur is opnieuw ge wijd aan het werk van Bredero. Hilv. 2/22.15 Radio vandaag HILVERSUM I i298 m en FM kanalen). KRO T OU Nieuws 7 02 Het levende woord 7 00 (S) Hans van WtUigcnburg. (7J0 Nieuws) 8 30 Nieuw» 8 36 Gymnastiek voor de hmtvrouw. H 45 <S> Anne van Egmond iio.10 Nieuws» 11 00 (S> Kee» Schilper«x>rt 12 00 (St Hans van Willigeaburf (12 22 Wij van het land 12 30 Nieuw» 1 14 00 <S) Anne van Esmond US30 Nieuw») 16-0 (St Spreekuu- 17 00 tS) In de hut»geklutst«- kinderwinkel 17 30 Nieuw» 17 32 Lex Larr men PP 14.10 UiUMtflng van D66 1830 Ni.u»v 18 41 Marktberichten 16 44 iSl FilmUlappee 19 30 (Si Edwin, pralen en zingen 20 00 (S) In antwoord op u» schrij ven 21 00 (Si Sir S A one 21 IS <S> Pr Grol en de internationale lot: satirische preek- activiteiten worden verfilmd met het nuttige doel eenzaamheid en relatie problemen op te heffen en de men sen iets te vertellen. Een stap verder wordt gezet als de bevolking van een gemeente probeert via de lokale om roep verkeerde situaties te verande ren. Zo heeft experimenteer omroep Deventer meegedaan aan de ver nieuwing van de binnenstad Kwaad Na de voorvertoning van de film „De kleine televisie" wil de immer waak zame Jef Rademakers wel kwijt, dat hij zich kwaad heeft gemaakt over het onderzoek dat de minister van CRM heeft laten doen door J. G. Stappers van de universiteit van Nij megen naar de belangstelling en waardering voor de lokale televisie. „Dat gebeurt gewoon met kijk- en waarderingscijfers zoals Hilversum dat doet. Er is gevraagd of betrokke nen en geïnteresseerden aan hun trekken zijn gekomen. Maar zo'n lokale omroep kan niet concurreren met de „pretfabriek" Het moet daarom gaan of zo'n lokale omroep functioneert", aldus Jef „Uit de uitslag van het onderzoek van Stap pers moet blijken of de experimen ten het waard zijn er geld in te blijven stoppen of dat zij zich zelf maar moeten bedruipen Met „functioneren" wordt bedoeld lokale problemen aan de orde te stellen, sociale verbeteringen op gang te brengen of om er een beter inzicht te krijgen in de eigen leefsi tuatie. Een schoolvoorbeeld is het programma van de videogroepen in Rotterdam geweest. Daar is nog geen lokale televisie. Maar buurtbe woners die zeven jaar bij de gemeen te hebben geklaagd over een le vensgevaarlijke poort «voor beken den. hij stond in de Kloesstraat) hebben eindelijk pas gehoor gekre gen toen een videotape met de ge filmde situatie bij de wethouder werd afgedraaid. Tot dan toe was er een eindeloos heen en weer geschrijf tussen buurtbewoners en gemeente. De video bereikte meer dan brieven. Kritisch kijken Op een heel andere manier wordt in Den Helder omgegaan met de video camera. geluld en het scherm. Daar is Jan Zeegers. kunstzinnig vor mingsonderwijzer op een aantal la gere scholen, bezig met media- beurt 21 45 (S) Jazz 298. 22 25 Overweging 22 30 Nieuws 22.40 (Si Goal programma i de «port. 23 55-24-00 Nieuwe. HILVERSl'M II (462 m en FM-kanalenl. NCRV 7 00 Nieuw». 7 11 Ochtendgymoa*- tu k 7 20 Vandaag vrijdag. (8 00 Nieuws 8 11 Hier en nu) 8 30 Op de man af. evange lisch commentaar 8.35 Tc Deum Lsud.i- mus cewijde munelL NOS 9 00 Vijf doden in Godsnaam, documentaire 9 35 Wa terstanden 9 40 Schoolradio 10 00 Wat heeft dat kind Pedagogische rubriek 10.15 Duidelijke taal 10 30 NOSS-Jazz-portret Lester Young (29). II 00 Nieuws II 03 Meer ver minder De stem van de sprekende minderheid IZJ0 Toerismo Toeristische informatie OVERHEIDSVOORLICH TING 12 49 UMzending soor de landbouw 13 00 Nieuws NCRV 13 11 Hier en nu. NOS 13 30 Vonken onder de as Neder landse volksverhalen en -februiken. 13 45 Onder de Groene Linde oude liedjes en opvoeding omdat massamedia een belangrijke rol spelen in de samenle ving. De leerlingen leren zelf pro gramma's maken. En zoals de leus bij de tekenlessen altijd is geweest: door het tekenen leer je kijken, zo is het nu: met de camera leer je kri tisch kijken. Zeegers' bedoeling is anders naar de televisie te leren kij ken. Zijn ideaal is: een andere gene ratie opvoeden dan die van nu. die om kwart over elf niet meer weet wat er om kwart voor eld te zien was. „T v. kijken is net zo belangrijk als lezen", zegt Jef Rademakers. Hij vindt het manco dat het in Neder land niet mogelijk is zoals in andere landen gebeurt, dat de televisie op zijn beurt de televisie kritisch door ziet. Bij de jubileum-produktie van de NOS (een dure grap) gebeurt dit wel. zij het dat verschillende omroe pen daarover boos reageren bij de NOS Jef: „De NOS heeft geen zin de omroepen in het harnas te jagen. En de omroepen willen zichzelf niet in de vingers snijden. In Nederland is er met video nooit meer een pro gramma geweest dat aandacht be steedde aan televisie over televisie. Wel doen kranten en radio het. maar het enige medium dat het het beste kan, de televisie, heeft niet een kri tische beshcouwing in zijn pro gramma's. De NCRV kan terugzien op een ge slaagd experiment, een half jaar lang heeft men via radio en televisie de schijnwerper gericht op de opera. Opzet was de operazang in Neder land te stimuleren en talenten te ontdekken. Daarin is men geslaagd, de jury was immers van oordeel, dat het verrassend is hoeveel goede zan gers. met name tenoren ons land telt. Het publiek in het Circus-theater kreeg twee van de vier finalisten via het t.v.-beeld gepresenteerd. De so praan Roberta Alexander en de te nor Adriaan van Limpt zijn namelijk met de Nederlandse Opera op toer- nee door Mexico Roberta Alexander zong de Spiegel-aria en een duet uit Thais van Massenet. Zij gaf daarbij blijk van een groot dramatisch ta lent. daarnaast kende haar zang tal van ontroerende en spanningsvolle momenten. Met slechts vijf punten minder dan de eerste prijswinnaar kwam zij in aanmerking voor de tweede prijs. Mevrouw Schwarzkopf zei over haar: „Alle operahuizen zul len graag de deuren openen voor Roberta Alexander", meer dan al leen maar een vriendelijk compli ment. Elisabeth Schwarzkopf gaf ook de eerste tien en dat was aan Adriaan Limpt. De jury was zeer enthousiast balladen 14 00 Repertorium van de NOS- koren en -orkesten Radio Kamer Orkest: klassieke muziek. 15 00 Zoeklicht op Neder land regionaal nieuws 16 00 Nieuws). 16.30 Kijk op buitenland VPRO. 17.00 (S) Welin gelichte kringen debatprogramma. 17 45 SYMBIOSE 17.55 Mededelingen 1800 Nieuws 18 11 (S) Embargo (18 20-14.30 Simplisties Verbond. 19 00-19 10 P P uit zending van D'66 i NOS 20 00 Nieuws 20 05 (Si Europees Concertpodium L'Orchestre de U Suisse Romande. met viool klassieke muziek <20 58-21 25 Een kleintje cultuur) 22 15 NOS-Cultuur: Het kan verkeren. 23.00 (Si Met het oog op morgen, met om 2305 Actuahteitenoverzicht. 23.20 Den Haag Vandaag en 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan. yoga 23 55-24.00 Njeuws. HILVERSL'M III (445 m en FM Kanalen). EO 7 02 <S) Gospelsound. 8 03 (St Tijdsein. 9 03 Si De muzikale fruitmand 10 03 (S) Te elfder ure TROS 11.03 (S) Verzoekplaten. TV vandaag 19 54 21 04 Land o» Hope and Gory 21 35 NO& Journaal 21 50 JU* 22 40 Oe ..e«amat<onal sufl twnd 22 SO IKON. OikMtWrv v* 23 41 PP U4ren«9ng van de Partisan de Art*<j 23 51 NOS: Journaal 23 50-0 40 Turnen NEDERLAND II 14.35 NOS: TV-mKxmat* voor Span aaroen 18 40 P P. U tzendmg van de po< e Partn Radicalen 14 55 NOS: Journaal 19.04 TROS Devrou» v ir zesm.l^en 20 00 NOS:-tourna» 20 25 TROS de acnes 21 15 Konr*j»r «e-zer. iv-sene 22.05 Astoa tv 22.55 Tros spon 23.15-23.20 NOS: Journaal NEOERLAND I 10 30 TELEAC: ime-d-ng tol de Onto*kafangsprotxematiek. les 13 (berti) 11.00 11 30 Voctantmgsprogramma Open Scbooi. 3 (ham) 15 30 NOS: Journaal 15 32 AVRO: De hone bode boom door Adr. Hager SCHEVENINGEN Reeds op de eerste voorronde-avond prijk te de imponerende Poolse bas Leonard Ross (30) met 100,5 punten boven aan de lijst van het door de NCRV georganiseerde Internationaal Opera Televisie Concours. In het Circustheater vond woerisdagavond.de finale plaats en het was Ross die uit handen van jurylid Elisabeth Schwarzkopf de eerste prijs in ontvangst kon nemen, vergèzeld van het compliment dat hij niet alleen zanger maar ook kunstenaars is. 26: Kareltje Knetter begon volko men te vergeten, dat het eigenlijk Kerstmis was. Hij verkeerde name lijk langzamerhand in een ge moedstoestand, die het ergste deed vrezen voor de vredige rust van het mooie winterlandschap. Om te be ginnen vond hij het al niet zo aardig van de jeugdige edelman, dat deze enkele malen het woord prolleke had gebruikt. En verder meende hij te mogen vaststellen, dat deze als schaatspedagoog bepaald óók al geen schokkende ontdekking was. „Verdjkkeme.knarsetande Kareltje. „Op deze wijze is aan het schaatsen óók al geen cent aardig heid te beleven!" En de kleine baas trachtte weer in evenwicht te komen op de smalle ijzers. „Kom aan. prolleke," lachte Egerick. „Het schaatsen is waarlijk eenvoudiger dan men denkt!" Nogmaals gaf hij Kareltje een stevige zet en wééw sloegen de onwennig slappe beentjes onder Kareltjes lijfje weg, zodat-ie opnieuw tegen de harde ijsvlakte sloeg. Maar omdat hij zo'n grote vaart had, gleed hij door om pas tot stilstand te komen vlak voor de prikslee van klein Krelisje. Krelis was een welgedaan en bol rond boerenventje en hij had een nieuw priksleetje gekregen.! ae sleetje was hij nu voor de ee cl maal zijns levens aan het protxfkei en toen hij op het ijs aan het Sn jijy kenvijvertje was aangekomen, h n ie gemerkt, dat-ie niet alleen wa was reeds een gespierde jongd in een witte trui, die ijverig do» was aan een ander de eerste beg ad len, van de schaatssport bij te bt ito gen. Dat was een lachwekkende schiedenis, vond Krelisje. ast Wordt vervol d. FERD'NAND j m i '3720 I 1 :1*' r-1 *L\ A over de stemkwaliteiten van Van Limpt (hij zong uit Der Freischütz van Von Weber). maar het acteren kan nog beter. De derde prijs kwam hem eervol toe. Als laatste in deze finale eindigde Ronald Burger, een Nederlandse tenor die werkt bij de opera's van Keulen en Gelsen- kirchen. Hij zong uit La Cenerentola en Die Zauberflöte. Studiebeurs De stad Den Haag. dankbaar dat de NCRV de residentie uitkoos voor dit concours, verleende een aanmoedi gingsprijs in de vorm van een studie beurs. groot vijfduizend gulden. Het was de Nederlandse sopraan Anne- Marie Dur die deze prijs in ontvangst mocht nemen uit handen van burge meester Scholt. De-finalisten werden begeleid door het Omroeporkest onder leiding van Edward Downes en Leo Driehuys. Medewerking in de aangrijpende vertolkingen van Leonard Ross „Bo ris Godounov" van Moussorgski ver leende Orpheus uit Venlo. Jan van der Waart voorzag het programma van commentaar. De t.v.-uitzending van de finale, is op 30 mei op Nederland I van 21.50-22.50 uur. 12 03 (S) De Nederlandstalige Top-Tien NCRV 13.30 (S) Pop-contact de Nationale Tip-30. 15 03 (S) Elpee-pop NOS: 16 03 (S) Hitmeesters de Nationale Hitparade met de Top-30. 18 03 De vacaturebank 18 10 (S) NOS-maal VOO 19 02 (S) De Nederlandse Top-40 VPRO 20 02 (S) VPRO vnjdag-op- drie 23 02 Radio Vrij België 0 02(S>Am:gos de musica- AVRO: 1.02 (S) Radio Pandora. 2.02-7 00 (Sl 'n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-KanalenY NOS 7 00 Nieuws. 7 02 (S) Vroeg klassiek 9 00 Nieuws. 9.02 (S) Slof van eeuwen. 10 30 (S) Vocalise A. oude muziek B Operette- verzoeken 12 00 (S) Van het Nederlands Concertpodium gitaartrio. EO: 13.00 (S) Klankspiegel klassieke en moderne mu ziek. 14 00 Nieuws. 14 02 (Si Klankbord. 14.20 (S) Nederlandse orgelcomponisten en hun orgels. 14 45 (S) Woord der waarheid. VPRO 15 00-17 00 (S) Muziek op-vier: Ne- derland - 173 - „Ik kan me alleen een mening vor men uit wat ik uit de kranten weet." zei Paul, „maar het schijnt me toe dat verschillende van die vrouwen het heerlijk vinden voor martelares te spelen. En we kunnen toch ook niet toestaan dat een of andere la waaiige minderheid het parlement chanteert?" „Kun jij dit onderwerp eigenlijk objectief zien, Paul?" vroeg Grenfell. „Kun je je een on partijdig oordeel vormen''" „Nee," gaf Paul toe, „die .heilige zaak' heeft me immers mijn eerste huwelijk gekost, al kijk ik er Grace niet op aan. Ik ben weliswaar geluk kiger dan ooit Claire is een won der en voor het kind van Grace is ze liever dan Grace ooit is geweest. En toch kan ik het niet verkroppen voor gek te hebben gestaan." „Niemand heeft ooit om je gelachen, Paul. Iedereen had innig met je te doen." „Best, maar ik zal nooit voor die suffragettes in vuur en vlam staan." Grenfell opende zijn aktentas en nam er enkele foto's uit. „Ze zijn nooit gepubliceerd," zei hij. „ze mochten eens sympathie wekken." Paul bekeek ze. Op een ervan duw den twee gebaarde politieagenten een jonge vrouw door een grote mensenmenigte De vrouw moest oorspronkelijk gekleed geweest zijn, maar haar rok was gescheurd, ze was een schoen kwijt en ze huilde. „Dat doet de Londense politie wei nig eer aan." zei Paul toen hij de foto teruggaf. Hij bekeek de volgende, waar een politieagent op stond, die glimlachend toekeek hoe drie jonge lui een vrouw van middelbare leef tijd van de stenen stoeptreden van het stadhuis op straat smeten. Maar het onverkwikkelijke van de zaak was niet alleen het geweld maar het feit dat de mannen erom lachten was het ergste. Er was ook een teke ning bij van de manier waarop men in de Holloway-gevangenis vrouwen die in hongerstaking gingen, kunstmatig voedde. Vier ver- pleegsters hielden een vrouw vast die op een stoel zat. Een man boog zich over haar heen en stopte slan getjes in haar neusgaten. De vrouw had een metalen band om haar kin en mond, waarmee de prop in haar mond werd vastgehouden zodat ze niet kon schreeuwen. ..Dat is de zogenaamde geneeskun dige behandeling die de vrouwen in de Holloway-gevangenis te wachten staat." zei Grenfell „Gezien heb ik het nooit, maar al die andere toe standen wel. Ik kan er soms van R. F. Delderfield „De Boekerij, Baarn" kotsen zoals het publiek zich ge draagt. Mannen slepen jonge suffra gettes over de grond mee, met hun handen om de borsten. Sommigen van dié" stakkers het is ze er immers alleen om te doen stemrecht te krijgen en medezeggenschap te hebben bij het aannemen van wet ten zijn halfdood als ze uit de gevangenis komen. Geloof maar dat ik me achter die vrouwen opstel, en ik zal alles wat er in en buiten de gevangenissen met de vrouwen ge beurt, aan de kaak stellen." „Wat voor invloed zal dat op je posi tie hebben?" „Dat is nog niet zeker." „Die nieuwe tegenstander van je. Owen-Hixon, schijnt een echte kan nibaal te zijn," zei Paul. „Je mag wel oppassen. Kan ik die foto's en tekening even van je lenen morgen? Grenfell knikte. Zwijgend reden voort. Opeens merkte Grenfell „Je bent verstandig geweest, toei hier bleef en binnen kleine kr verwerkelijkte wat je wilde. Pi Als meer mensen dat deden hadi we die hele kletsboel in het pa mentsgebouw niet nodig." II De verkiezingscampagne van jan ri 1910 was een van de felste uit parlementaire geschiedenis. G( van de kandidaten of hun supj ters kwam er vlekkeloos van af. grootste geschilpunt tussen de tijen was de voorgestelde belast op het grootgrondbezit. O w Hixon smeet flink met modder, beschuldigde Paul er in het op baar van dat deze niet zo'n last van de steeds hoger wordende bc tingen op het grondbezit omdat geregelde en zeer behoorlijke komsten had. afkomstig uit de del in oud roest van een Lond( schrootopslagplaats. En dit vloeide binnen dankzij het feit Engeland in oorlog was geweest Zuid-Afrika. Ook Grenfell kreeg veeg uit de pan vanwege zijn st aan „de vrolijke vrouwtjes" Wordt vervi Horizontaal: 1. sikkelvormig werphout. 2. afnemend getij - pias - bloedhuis, 3. tennis term - interval van negen tonen - pers. voornaamw 4. stap - zeker - kaartspel. 5. plaats in de N O P. - afstammeling - jongens naam. 6. kattekruid - uniek. 7. tooi - bergweide - meisjesnaam. 8 een wei nig - gekheid - dat is (afk9. zwaardvechter. Verticaal: 1 duurzaam, 2. kejjier - nieuw - oude lengtemaat. 3. loot - boom - bevel. 4. ben - familielid - of dergelijk (afk 5. afschuring - steen soort, 6. lang en smal - vertragings toestel - muzieknoot. 7. vaarwel water in N.Br. - klinknageltje. 8 zelfkant - voertuig - halfbloed. 9 begerig - voorkomen. Oplossing vorige puzzel Horizontaal. 1. rendement. 8. ga. 9. erker, 10. Og. 12. ski. 13. ram. 15 sop. 17. elk. 19. ego. 21. tram. 23. Aser., 24 eg. 25. aleer. 26. R.D., 27. riet. 29. mees. 31. nes. 32. sta. 34. pil, 35. tal. 2 3 i s 5 7 8 9 37. nee, 39. en, 41. loten. 43. Rg repetitie. Verticaal: 1. ra. 2. nek, 3. drie.l 5. merk. 6. era. 7 To. 8. gesternl grondslag, 12. spa. 14 mes, 16.' 18 leest, 20. gerei. 22. mat. 23 28. Est, 30. Epe, 32. Sloe. 33. i 36. alp. 38. ent. 40. nr.. 42. t.t.. 4l^i

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4