Professor Hasselaar: aandachtig luisterend mens P 33 Uit brieven van lezers Lutherse aandacht voor lekentraining Dominee van Plains zit met de brokken 4 Alle kerken zelfde liturgische jaarorde Nostalgie teken van angst VANDAAG VOORBIJGANGER Aanbeveling raad van kerken: Conferenties VRIJDAG 13 MEI 1977 KERK Trouw/Kwartet door M. G. L. den Boer Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag wordt vandaag aan prof. dr. J. M. Hasselaar een bundel aangeboden met een keuze uit zijn werk, samenge steld door E J. Beker. H. W. de Knijff, G. G. de Kruijf en J. Muis. De bundel draagt als titel „Al luisterend". Met deze titel is de bundel èn prof. Hasselaaar getypeerd. Prof. Hasselaar is voor alles een aandachtig luisterend mens, luisterend naar de stemmen uit het verleden en het heden, vooral luisterend naar de Heilige Schrift. In een inleidend artikel schrijft prof. Beker: .Als wij Hasselaar horen spreken en doce ren. als wij zijn meditaties lezen, dan is er om die werkzaamheden steeds de stilte van het luisterend leven. Dat ziet Hasselaar zelf ook als de kern van het leven van een mens vor Gods aangezicht èn dus ook van een theoloog. Met het oog daarop bedrijft hij ascese laat hij allerlei kerkelijke drukte en lawaaierigheid. vergaderzucht en z.g. actue le problematiek, die hem in zijn aandacht storen, aan zich voorbijgaan. Maar deze stilte dient om tijdig een enkel woord te zeggen dat hout snijdt ten dienste van de kerk en de samenleving nu". Prof. Hasselaar laat niet toe, dat teveel mensen hem voor de voeten lopen. Je kunt niet met al te veel mensen de conversatie beginnen. Zulk een conversatie wordt ver ward. Hasselaar heeft gekozen voor een be perkt aantal gesprekspartners: Calvijn. Heppe, Kierkegaard. Gunning, Barth. Mis- kotte. Noordmans. Van Ruler, Rosenzweig en Rosens toe k-Huessy. maar hen weet hij dan ook op een nieuwe verrassende manier te sprake brewngen. Prof. Beker geeft daar van een opmerkelijk voorbeeld. „Toen ik- met Hasselaar een Gunning-kring .leid de op Hydepark, besprak hij daar een ge schrift van Gunning, dat ik zeil meerdere malen gelezen had. omdat ik het zo wonder schoon vond. Maar toen lk zijn „enkele opmerkingen" hoorde, dacht lk eerst: maar dat zégt Gunning toch niet. Later bij her nieuwd doorlezen ontdekte ik: ja, dat zijn de perspectieven, die Gunning hier opent". Zelf heb ik soortgelijke ervaringen in de omgang met Hasselaar opgedaan. Hij ver telt Je een uitermate boeiend verhaal. Je bent diep onder de Indruk. Aan het einde van het verhaal zegt hij: „Dat zegt Barth, Je kunt het daar en daar vinden in de „Kirchli- che Dogmatik". je snelt naar huis om de desbetreffende passage op te slaan om dan vervolgens te ontdekken dat Je het verhaal van Hasselaar maar beter had kunnen op schrijven, want hij heeft je veel meer verteld dan je bij Barth kunt vinden. „Verstrooide professor" In prof. Hasselaar kunnen we nog de beken de „verstrooide professor" ontmoeten. We komen elkaar tegen in het Wllhelminapark en dan kan het gebeuren, dat hij je niet opmerkt. Hij is in gedachten verzonken. Je noemt zijn naam en hij kijkt Je wat verwe zen aan. Je hebt dan altijd een beetje het schuldige gevoel, dat Je hem hebt losgerukt uit de conversatie met een heilige, een kerkvader, een geleerde of een rabbijn. Soms zet hij met je in het park de conversa tie voort waarmee hij bezig was. Dat is even wat wennen. De „verstrooidheid" van Hasselaar is een uiting van uiterste concentratie. In deze concentratie laat hij zich niet afleiden. Hij maakt de indruk van een Introvert en we reldvreemd mens. maar deze indruk is toch niet Juist. Op zijn wijze ls hij wel degelijk betrokken met wat er in de wereld gebeurt, met de cultuur, de kunst, de politiek en de maatschappelijke vragen. Voor anderen uit ontdekte hij bepaalde aspecten van de crisis in de westerse cultuur, getuige zijn dies-rede uit 1957 aan de Universitat Kristen Indone sia. In deze rede (pp 82w) ziet hij de cul tuurcrisis ten nauwste samenhangen met de wetenschapscrisis. Als een vertolker van de eenzaamheid, de vertwijfeling en de gesple tenheid van de hedendaagse mens noemt hij de door mij bewonderde Kafka. Veelzeg gend tekent hij hem in één zin: „En iemand is gekomen, die de zin van de onzin, de doelloosheid-ln-detail, het propvol gevulde vacuuym, de ontzielde mens heeft beschre ven met de etsnaald van het nameloos ver driet, de jood (natuurlijk de joodf) Franz Kafka." „De twee H's" Prof. Hasselaar gaat door het leven met een naam die ook met een H begint: Heppe (1820-1879). Deze man schreef een dogma tiek, die door Hasselaar ijverig is bestudeerd en door hem wordt gebruikt bij zijn onder richt. Het boek wordt, zoals de ingewijden weten, alleen maar aangeduid met de naam van de schrijver, Heppe. Volgens Hasselaar kunnen we alles in Heppe vinden. Ik moet hem hier op zijn woord geloven, want ik heb het boek nooit gelezen en zal het ook niet lezen. Fijntjes laat hij mij steeds voelen, dat ik veel mis. Wanneer ik mijn onkunde be treffende een bepaald onderwerp moet belij den (en dat gebeurt nogal eens) krijg ik steevast te horen: „Dan had Je Heppe ook maar moeten lezen." Met Heppe komt Hasselaar waar hij wil wezen: bij de grote lijnen van de theologie, bij Barth en Miskotte, bij Noordmans en Gunning. Aan de hand van Heppe laat hij zijn studenten de schoonheid van de theolo gie zien. Met Heppe in de hand zal hij nog aan de hemelpoort komen (maar dat mag van zijn vrienden en studenten nog lang duren!). Wie zo met. Heppe kan omgaan, moet een meester in de theologie zijn! Israël Prof. Hasselaar leeft, denkt en schrijft in verbondenheid met Israël, niet alleen met het Israël van het verleden, maar ook met het Israël en het jodendom van het heden. Over Hasselaars verbondenheid met Israël schrijft prof. Beker: „Juist Israël heeft Has selaar mystiek leren denken. Israël, dat door God gesteld is om te blijven horen. Hasse laars mystiek gaat daarom nooit boven het Woord uit. Het luisterend leven van Hasse laar is geënt op de mystfek van Israël, op Israël als de horende gestalte van de ge meente van God. een gestalte waarin Israël de kerk steeds voorgaat. Hasselaar weet alleen dan solidair met de wereld te kunnen zijn, als hij solidair is met Israël als het sacrament van Gods trouw aan de wereld." Hasselaar zelf zegt, dat de verbondenheid met Israël betekent dat de kerk geen triom fale kerk kan en wil zijn. Deze niet-triomfale kerk „weet, dat zij vanuit de wortel alles aan Israël dankt en in haar kerkgeschiedenis tot op deze dag, veel, zeer veel, aan Israël schul dig is gebleven. En zij schaamt zich niet in de naam 'Israël' verschillende betekenissen te horen, die in historisch verband (en wat is 'Israël' buiten haar historische verbanden?) een laatste helderheid in de weg staan. Wij overzien 'Israël' voor en na Christus niet!". Levensloop Tenslotte, heel in het kort. de levensloop van prof. Hasselaar. Hij werd geboren op 13 mei 1917 en groeide op in Amsterdam, waar zijn vader organist was van de Westerkerk. In Utrecht studeerde hij en in Leiden pro moveerde hij bij prof. Miskotte op het proef schrift „Erfzonde en vrijheid" (1953). Als predikant begon hij in Boxmeer. In 1954 vertrok hij naar Indonesië om de Protes tantse Kerk aldaar te dienen. In 1959 werd hij wijkpredikant in Utrecht, in 1961 univer siteitspredikant. Op 1 oktober 1964 werd hij benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Na het overlijden van prof. Van Ruler werd hij benoemd tot kerkelijk hoogleraar op 1 au gustus 1971. M. G. L. den Boer, hervormd predikant te Utrecht, kondigt aan de bundel „Al luiste rend een keuze uit het werk van prof. dr. J. M. Hasselaar aangeboden ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag" (240 pagina's). Het boek is een uitgave van de Huisdrukkerij van de Rijksuniversiteit Utrecht, niet ver krijgbaar in de boekhandel maar te bestellen door 10,- te storten op postrekening 3.760.804 t. n. v. G. J. Smit te Zeist. Bijgaande portret van prof. Hasselaar is getekend door Bert Kuipers. 'EI Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie word! de naam van de schrijver vermeld. Verstoring (7) Een paar lezers beweren dat de ver storing van een politieke vergade ring van het CDA te Rotterdam door socialisten is gedaan. Hoe weet men dat? Ordeverstoring en het af scheuren etc. van affiches is fout! Maar uitgesproken daders aanwij zen is al te goedkoop! Wat wel duide lijk een zeer ernstige ordeverstoring is. maar op een heel andere wijze, is wat Van Agt over den Uyl zei: .Als je met hem schaakt en je draalt Je even om, dan heeft hij de stukken verzet" Dat is veel erger! Dat is iemand verdacht maken, beschuldi gen dat hij gemeen is! Ik heb geen ingezonden stuk gelezen van een CDA-er, die dit ten zeerste afkeurde. Wel van Wiegel, die dit een ontoe laatbare uitdrukking vond. Dankwoord Het zal ongetwijfeld mede namens vele werkende vrouwen in Neder land zijn, dat wij onze dank willen overbrengen aan mevrouw M. Kloosterhuis-Duinker, arts, voor hetgeen zij door haar rede op de studiedag van de Vereniging voor Arbeids- en Bedrijfsgeneeskunde in Eindhoven omtrent de overbelas ting van de werkende vrouw naar voren heeft gebracht Moge haar wens dat de resolutie van 1967 door Nederland zal worden geratificeerd, bewaarheid worden! Den Haag J. J. Elenbaas A. Knip Van een onzer medewerkers Na de verkiezing van de nieuwe synodale commissie waarover wij reeds meldden, werd de lutherse synode, die deze week in Den Haag vergaderde, door de president ds W. Bleij officieel geopend. Uit de samenstelling van de synode bleek, dat deze uit 20 procent vrouwen bestond. Oprechtheid Drachten H. Stelwagen Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN - Nostalgie is een teken van angst voor de toekomst Wij moeten niet te veel teruggrijpen naar het oude. Dit betoogde me vrouw A Geense-Ravestein uit Oro- ningen gisteren op de ledenjaarver gadering van de hervormde vrou wengroep. Ongeveer achthonderd dames uit het hele land waren voor deze verga dering naar Leeuwarden gekomen, waar mevrouw Geense sprak over .Xeven in een veranderende we reld". Elke eeuw heeft wel een crisis tijd gehad, waarin men dacht, dat de cultuur op haar einde liep, maar men is er toch steeds weer uitgeko men, aldus mevrouw Geense. Be langrijker is, dat een christen niet bang voor de toekomst hoeft te zijn, want hij heeft de belofte van Gods nieuwe koninkrijk. Mevrouw Geen se -drong er bij de dames op aan. zoveel mogelijk open te staan voor wat er om Je heen gebeurt en zich niet terug te trekken in het eigen besloten kringetje. De actie voor een onderwijsproject in Ohana, die de hervormde vrou wengroep het afgelopen seizoen heeft gevoerd, werd gisteren afgeslo ten met een opbrengst van ruim elfduizend gulden. Komend Jaar zal een actie worden gevoerd voor „Vrouwen voor vrede", de Ierse vrouwenvredesbeweging. Als christen. AR en CDA'er, heb ik moeite met de verkiezingspropagan da van de andere christelijke partij en. Soms heb lk het gevoel dat men het negende gebod uit wil schake len. Dat de nlet-chrlstenen het CDA als schoppaal gebruiken, verbaast mij niet. Van geloofsgenoten ver wacht men dit niet. Van RPF tot de RKPN ls alles „Hun richtsnoer van uit Gods Woord ls niet echt" Ze zijn voor abortus, voor vrij onderwijs, ondermijnen het gezag, gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef enz. De christenen in de niet-christelijke partijen hebben ook een lijstje van aanvallen, maar dan in het tegeno vergestelde. Van oprechtheid en ver draagzaamheid is geen sprake meer. Men is wel één in het geloof, zit soms in dezelfde kerk, gezamenlijk viert men het H. Avondmaal enz. WIJ to nen ons voor de buitenwereld onge loofwaardig. doordat men allemaal zijn idee en leer hoger stelt dan zijn Heiland en Heer. Maasland A. Noord am Meer brieven op pag. 8 Wellicht het hoogste percentage in enigerlei landelijk bestuursorgaan van een Nederlandse kerk. Voor de tweede maal was, als proef, de syno de tot stand gekomen door een ver kiezing waaraan alle leden van de kerk hadden kunnen deelnemen. Amerikaan Met Instemming van de vergadering werd een hartelijk welkom toegeroe pen aan ds John Melin, predikant van de lutherse kerk in Amerika, die zich met zijn echtgenote gaat verbin den aan de lutherse gemeenten Zaanstad en Enkhuizen om daarmee de Nederlandse zusterkerk die mo menteel met veel vacatures worstelt, terwijl pas over enkele jaren vol doende afgestudeerden beschikbaar zullen komen, te helpen. Een resul taat van de samenwerking van de lutherse kerken in de lutherse we reldfederatie. Ook tijdens het verdere verloop van de vergadering bleek hoezeer de lu therse wereldkerk de kleine Neder landse kerk wilde steunen om haar in staat te stellen ln het oecume nisch orkest de lutherse stem te la ten klinken. De opzet van de luther se lekenopleiding uitgaande van het evangelisch luthers seminarium be gint vrucht te dragen. Een aantal belangstellende gemeenteleden zal beschikbaar komen voor pastorale en liturgische taken onder begelei ding van de stal van de opleiding. Voor de verdere uitbouw van dit werk werden verschillende be leidslijnen uitgezet. Met steun van de lutherse wereldfederatie zal een speciale coördinator-docent voor en kele jaren kunnen worden aange steld. In de uitvoerige discussie die in de synode over de opzet en voort gang van de lekenopleiding werd ge voerd kwamen verschillende visies naar voren op de structurering van het leerproces. De synode besloot aan de nieuwe onderwijsmethodiek een duidelijke kans te geven. Daar bij ls verondersteld dat het leerpro ces in feite nooit eindigt en zich in eng verband behoort te voltrekken. Nieuwe aanpak Evenals ln de hervormde kerk vormde de zorg voor de pensioenen een belangrijk onderwerp van over weging. Een uitvoerig rapport drong aan op een nieuwe aanpak waarbij het bestaande omslagstelsel weer zal worden omgebogen in de richting van kapitaaldekking. Eventueel in samenwerking met een groot lande lijk pensioenfonds. Zowel de dienstdoende en emeriti- predikanten als de Instellingen met lutherse vermogens zouden daarbij offers moeten brengen. Avondmaal Na enige discussie nam de synode de verklaringen betreffende ambt en in tercommunie van de desbetreffende commissie van de raad van kerken aan. Daarbij sprak de synode de wens uit, dat op grond van het ge loof. dat de eenheid in Christus reeds gegeven is, de kerken wederkerig zouden komen tot erkenning van het ambt van mannen en vrouwen, die ln deze kerken het sacrament be dienen. POLITIE Als goede burgers van een democratische staat hebben we achter de politie te staan. En dat doen we ook. We lezen wel eens vl11 1 gevallen waarover we de kab: wenkbrauwen fronsen, maar wetjorn ook onmiddellijk dat het kinderachtig zou zijn om op het pe P gedrag van enkelingen het hele korps aan te kijken. Er is een tijd Eer geweest dat allerlei beroepsgroejpor achter elkaar in het zonnetje getfriin werden. Maar we zijn dat al weer Eei vergeten en zijn bereid het geheéroei naar de besten te beoordelen of Sien nuchter aan te nemen dat er ovet wel eens wat is. Toch gebeuren ei wel eens dingen waarvan je denkl M kijk, als de politie wil dat we achljL hen staan, dan moeten ze het on< ook wat gemakkelijker maken. C>7L een voorbeeld te noemen. Die v v dubbeldekker van Ria Beckers «r r haar politieke vriéndinnen en V vrienden. Staatssecretaris Van Huiten w< desgevraagd zelf op hoe vreemd I was dat in de ene provincie dit kleurrijk vehikel politie-gelelde kreeg, terwijl het elders een dag! de roulatie genomen werd door diezelfde politie. Ik kan me best indenken dat een pientere politieman zich die bepalingen omtrent het reclame maken met voertuigen met een buitenlands nummerbord herinnerde. Maar d$ita hoef je zo'n campagne nog niet meteen een dag te stoppen. Danljiik; je best eens even praten en contaëen opnemen en afspraken maken waardoor de zaak gewoon kan doorgaan. Laat niemand zeggen,i zoiets niet kan. Er kan altijd veel meer dan je denkt als je maar evefcan creatief bezig bent. Ik denk in dit ken verband ook aan de vele verkeersopstoppingen in onze steden. Vaak sta je een kwartier te wacht omdat iemand ergens wat moet Op of inladen. Ik moest ln een volger Fin straat zijn en kon daar makkelij! teld komen als ik even een klein stuk „verboden inrij" nam. Een stukji dat bovendien op andere uren vt de dag wèl in beide richtingen bereden mag worden. Ik vroeg hl aan twee agenten die niets deden alleen maar toezagen. Het mocht niet. Het kon niet, zeiden ze. Ze hadden duidelijk geen zin. En daarmee maakten ze de chaos no| groter. Wat leren ze op zo'n politieschool. on far Die em iali: lig nfde Joo )p< verj noe Een foto uit de tijd, dat Plains nog in de aandacht stond van de wereldpers. Carter maakt bekend, dat zijn kerk besloten heeft, zwarten toe te laten tot het lidmaatschap (14 november 1976). Nu is Carter weg en de wereldpers is weg en de kerk is als gevolg van het besluit gescheurd. PLAINS (UPI) Jimmy Carter zit in het Witte Huis, maar er heerst geen vreugde meer in zijn geboortedorp Plains. Integen deel, er hangt een sfeer van somberheid, onzekerheid en bitter heid. Het hele dorp vertoont er sympto men van: de toeristenstroom is de laatste weken afgenomen en sommi gen menen, dat het hoogtepunt vóor- bij is. Er staan veel huizen te koop. Carters beste Jeugdvriend ls van zijn vrouw gescheiden. Het ergste is de toestand in de kerk van het dorp, een baptistengemeen te. Twaalf families hebben de kerk verlaten uit protest tegen het ge dwongen ontslag van dominee Bruce Edwards in februari van dit jaar. Een recente collecte leverde slechts vier honderd dollar op, terwijl men 711 dollar dacht op te halen. „De kerk AMERSFOORT Met elf stemmen vflór bij vier onthoudingen heeft de raad van kerken zich uitgesproken voor een Interkerke lijke liturgische Jaarorde. Het volgen van deze jaarorde zou inhouden, dat de kerken dea zondags ln hun eredienst allemaal dezellde teksten uit de bijbel lezen en als uitgangspunt voor hun verkondiging nemen. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORORECHT: Postbus 948 WestWaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAGO.EIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag TeL 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Momenteel worden ln ons land drie Jaarorden gehanteerd: de klassieke, de nieuwe romelnse en het torah- project van de Prof. dr O. van der Leeuw-stichting. Een aantal kerken houdt er geen jaarorde op na, maar in hun boezem groeit de behoefte aan een zekere discipline en een le zingenboek. De raad kon het niet eens worden over de bewoordingen, waarin hij de Jaarorde aan de leden-kerken wil aanbevelen. Met moderamen zal die op zijn eerstvolgende vergadering formuleren en daarover vertegen woordigers van de leden-kerken raadplegen. De raad van kerken nam zijn besluit op basis van een lijvig rapport, dat op zijn tafel was gedeponeerd door de raad voor contact en overleg be treffende de bijbel via de sectie ere dienst van de raad van kerken. De sectie stelde voor. de Jaarorde op de eerste zondag van de aanstaande ad vent te laten Ingaan. In een aantal Jaren zou dan ln de liturgie van de Nederlandse kerken heel de bijbel gelezen zijn. Overigens wilde de sectie niets op leggen. maar liet zij zich lelden door het beginsel van dienstbare soepel heid. Ook wilde zij zo rijk mogelijk gebruik maken van de Jaarorden, dia ln ons land al worden aangehouden. Het voorstel zou de kerken in staat stellen, saamhorig op weg te gaan in eredienst, katechese, leerhuizen en vormingswerk, desgewenst ook op de scholen en hopelijk zelfs ln de kunst, de media, de theologie en de gezinnen. Porseleinwinkel Het moderamen had met het rapport niet goed raad geweten. Zijn advies noemde het creatief, maar be twistbaar. Voorzitter prof. dr H. Berkhof had zelfs de woorden „litur gische overval" horen klinken. Ook was hij gestoten op de vrees, dat hier een siervogel met klepperende wiekslagen de porseleinwinkel van de kerkelijke gevoeligheden was ko men binnen vliegen Dat bleek op de vergadering van de raad allemaal erg mee te vallen. Kar dinaal WUlebrands zei. dat hij ge boeid was door de verrichte studie en stak „een zekere bewondering" niet onder stoelen of banken. Een gemeenschappelijke Jaarorde zou hij toejuichen. Maar hij waarschuwde, dat hij de bisschoppenconferentie ln de arm diende te nemen over de vraag. In hoeverre een aanpassing van de nieuwe romelnse jaarorde die per slot van rekening een uitvloeisel ls van niets minder dan een algemeen concilie, Vaticanum II mogelijk is. Hij en trouwens ook anderen, onder wie ds C. Mak (gereformeerd) vonden dat de zaken goed moes ten worden doorgepraat en getimed. Het gaat niet aan, dat voor tijdige Inwerkingstelling van een enorme machinerie, met inbegrip van omroepverenigingen, de beleid sorganen van de kerken voor het blok plaatst. Aartsbisschop Kok (oud-katholiek) noemde het rapport van enorm be lang voor de groei van de oecumene. Hij pleitte er warm voor, dat de Nederlandse kerken de moed zou den hebben te experimenteren met deze ernstige poging tot praktische, zichtbare eenheid. De sectie eredienst had bij haar voorstel maar meteen een handrei king ten behoeve van de liturgie en de verkondiging voor de komende winter gevoegd. Hier werd het bij zonder moeilijk. Kardinaal Wille- brands vond het niet op de weg van de raad van kerken liggen, de leden- kerken liturgisch materiaal voor te schotelen. Prof. Berkhof meende ln geweten te moeten opmerken, dat de raad zijn ledenkerken een handreiking met enkele theologisch zeer aanvechtbare passages niet mocht aanbevelen. Ook over het vraagstuk van de begeleiding van de Jaarorde gaat het moderamen zich nu buigen. Dooprapport Unaniem aanvaardde de raad ver der het oecumenisch dooprapport als een bijdrage tot bezinning en oecumenische katechese. Dit rap port is in eerste instantie opgesteld door mevrouw dr E. Flesseman-van Leer. Een zwaartepunt van het rap port is het pleidooi, dat de kerken op weg naar de eenheid elkaar de ruim te laten voor een verschillende doopbediening. Bovendien dat zij zich de vraag stellen, of bepaalde aspecten van de ene doop in een andere dooppraktijk niet beter tot hun recht komen dan in de hunne, waaruit de conclusie zou kunnen worden getrokken, dat verschillen de dooppraktijken elkaar kunnen aanvullen. Het rapport besluit met zes zielzor gelijke aanbevelingen, bijvoorbeeld dat de doop niet mag worden be schouwd als een vanzelfsprekende zaak en niet als een soort automatis me bediend. De doop moet, aldus het rapport, worden voorafgegaan door een bewuste geloofskeuze van de ouders en hun erkenning van de plicht hun kind christelijk op te voeden. Voor een interessante bijdrage aan de gedachtenwisseling zorgde de doopsgezinde ds C. F. Brüsewitz. Hoewel hij met een paar moeilijkhe den bleef worstelen, achtte hij het van bijzonder belang, dat zijn ge loofsgemeenschap het document terdege zou bespreken. „Zoals de landvoogd Festus bijna door Paulus werd overgehaald christen te wor den, zo zou lk er bijna toe gebracht worden, de kinderdoop als een geldi ge mogelijkheid te beschouwen", merkte hij onder hilariteit op. ligt in de puin", zeggen verscheidene mensen. Sommigen geven de schuld voor dit alles aan de president, anderen aan diens broer Billy, omdat deze kritiek op Plains heeft gespuid. Weer ande ren geven de schuld aan mensen, die al jarenlang wrok koesterden jegens de familie Carter. „Het lijkt eerlijker te zeggen, dat niemand speciaal aangewezen kan worden als de schuldige," zegt domi nee Edwards. „Het gaat niet zozeer om het feit, dat het dorp overspoeld door toeristen en dat traditionele dorpswinkeltjes worden veranderd ,in souvenirzaken. Het gaat vooral om wat er in het innerlijk van de mensen ls omgegaan." „Plains heeft de uitdaging niet opge vangen," aldus de dominee. „Ieder een is kwaad op iedereen. De kerk is uiteengevallen. Je kan niemand de schuld geven en toch kan Je iedereen de schuld geven. Wat het dorp nodig heeft, is een terugkeer naar zijn ele mentaire christelijke levensopvat ting: God en zijn naaste liefhebben." NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouderkerk a d. IJss< J. P. Verkade te Montfoort. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Enter: E. Ov eem te Luttelgeest-Kuinre. Mevrouw T. de Nie Mevrouw T. de Nie (40) is benoei tot secretaris van de hervorm raad voor de zending voor Indone en voor het contact met de vr» wengroepen in Nederland. Het is bedoeling, dat zij predikante woff voor buitengewone werkzaamhed in de hervormde kerk. Mevrouw Mi" Nie is thans voorlichtster van ais afdeling textielreiniging van TN ej De afgelopen jaren studeerde zij vens aan de extranei-opleiding Utrecht theologie en legde het k*va didaatsexamen en het kerkelloc examen af. ci Ron Cox Generaal Clarence Wiseman van Ié ge Leger des Heils heeft lultendge kolonel Ron Cox aangesteld st< chef-secretaris (tweede man) vim het Leger des Heils in Nederlai de met ingang van 26 mei. Per dezell all datum worden luitenant-koloi ar Cox en zijn vrouw bevorderd I W: kolonel. Hij volgt kolonel A. Ki da singa op, die op 26 mei na sti dienstjaren uit de actieve diei >op treedt Kolonel Krulsinga was ch| ei) secretaris sinds 1974. Morris Cerullo De Joods-christelijke evant Morris Cerullo komt op 27 juni Nederland voor een ontmoeting! evangelische voorgangers Utrecht. Daar zal gesproken w< over de mogelijkheid van een evangelisatiecampagne met Cel in ons land. Bijbel kind gemeente. Studie dag van de vereniging voor godsdienstige opvoeding Westhill, t.g.v. haar 60-Jarig bestaan, zaterdag 14 mei van tien uur tot half vijf, in het Interkerkelijk centrum ln win kelcentrum De Clomp, Zelst-West. Inleiders dr. J. van Goudoever, drs. R. H. Wissink en drs. F. H. Kuiper. Opg. en Inl. tel 020-351267. De identiteit van de prot. chr. in stelling voor maatschappelijke dienstverlening en de verhouding overheid-confessioneel particulier ini tiatief. Zaterdag 14 mei van half elf tot drie uur ln De Aker te Putten. Voor bestuurders en werkers. Inl. tel. 03480-13182. Wij en (de) trouw, 16-18 mei op De Hoorneboeg te Hilversum, m.m.v. ds. L. H. C. Friederich, ds. W. Overdlep en mevr. ds. G. 8. Westerouen van Meeteren. Inl. en opg. iel 02157-231. Stijlvol, weekend met zelfstandig wonenden vanaf 30 Jaar, 14-15 mei. Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). Ontmoeting en gemeenschap. Bij belstudieweek 14-22 mei. De Hezen- berg. Hattem (tel. 05206-1648). Habelgaarn De zwarte lutherse bisschop Hak gaarn uit Zuld-Afrika verwachtHE de naaste toekomst geen revohèm in zijn land. De president van be federatie van lutherse kerken zuidelijk Afrika zei ln een toesp spn in Hannover (West-Duitsland). het daarom niet tot een revolu L van de niet-blanken zal komen, <r01 dat het grootste deel van hen ch..e" ten is. De regering dient echter 1 concrete veranderingen niet meet 0 1 wachten, daar de haat van „bep* e de kringen" steeds groter wordt, e hij. ad Hans Küng nu Onder de kop „Küng speelt vd vrije geest" heeft de Russische 4.Pc soof en atheïsmespeclalist Kryflria lew een bespreking gewijd aan HWae Küngs boek „Christen zijn". Wat deed dit in de jongste editie ter „Nauka i religia" (wetenschap godsdienst), een atheïstisch, »*re tenschappelijk rijdschrift in de SeHei Jet-Unie. Volgens Krywelew heften Küng voor de genezing van KM christendom zulke krasse midderinii aanbevolen, dat alleen daaruit jker blijkt, dat het christendom 'ar ai neeslij k ziek ia. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2