Ik kan nog wel jaren mee' Belgisch geld uit Holland Nadia Comaneci favoriete op EK Geweld bedreigt WK-voetbal l^a opzegging contract wil Wim Jansen laatste grote slag slaan lf"d laertens hervat ■:egereeks (12e) Jelijk spel aalkéart Kessler: geen trek postgiro en «U rijkspostspaarbank Nog steeds grote twijfels over veiligheid in Argentinië Drie dames op kop in schaaktitelstrijd J.ÏÜDAG '3 MEI 1977 Trouw/Kwartet 15 (ADVERTENTIE) or Richard Matthijsen OTTERDAM Het voetbalseizoen '76-'77 dreigt voor Feyen- ird op een drama uit te lopen. Sinds 1962 hebben de Rotter- mers zich kunnen verzekeren van Europa-cupvoetbal. Die ins is nu uiterst klein geworden. Zelts al zou het ontredderde lyenoord zondag FC Twente verslaan dan nog is de stadionfor- ,tie afhankelijk van de verrichtingen van het naar Europees tbal hunkerende AZ'67. Wilhelmus Marinus Antonius (Wim) ,sen. de middenvelder die halverwege het seizoen wegens een blessure moest afhaken en nu aan zijn herstel werkt: ,,Het een ramp zijn als we volgend jaar geen Europees bekervoet- spelen, maar die kans zit er heel reeël in. len schrijven Feyenoords compe- de hij nog, aan wie het horen wilde. ieafgang toe aan het feit dat de ddenvelder met de grote actie- dius geruime tijd gedwongen was m de kant te blijven. Anderen wij- beschuldigend naar Feyenoords lende, paniekaandoende aankoop- eleid, Hoe het ook zij, Feyenoord is ingend aan een grondige restaura- e toe. Wie met Wim Jansen over jn eigen toekomst en die van tyenoord spreekt, hoort veel over »et voetballen. Geen woord van kri- fk op zijn werkgever komt er ech- r over zijn lippen, loiets is een gebruikelijke zaak, ets bijzonders", Wim Jansen (30) elt het met nadruk en de ar- eidslustige Feyenoorder vervolgt iet: „De regels van het spel willen u eenmaal dat je als speler je mtract officieel opzegt, anders kan club op dezelfde voorwaarde de jrbintenis verlengen, meer zit er |pet achter". is duidelijk dat Wim Jansen wil H, at de aangetekende brief die hij izer dagen bij Feyenoord-directeur uus Brox liet bezorgen niet ver eerd wordt geïnterpreteerd. Er i «huilt geen conflict achter zijn wrijven. maar slechts pure zake- DUet con tract van Wim Jansen loopt aan het eind van dit seizoen af en hij hwltlzich voorgenomen om in de *";n van zijn met successen reriaden carrière nog eenmaal een unciële zevenklapper te maken. wens die eigenlijk iedere brood- letballer koestert. Maar tevens nt Wim Jansen het „wereldje waa llij zich al meer dan tien jaar weegt zo goed dat hij zijn kansen Whet binnenhalen van het „grote d" zeer realistisch taxeert. in^ikele maanden geleden verkondig- Wago Hovenkamp (wee duels ernaast ZEIST Hugo Hovenkamp zal zon- |dig niet van de partij zijn bij de wedstrijd AZ'67 FC Den Haag, die df Alkmaarders bij winst een plaats in het toernooi om de UEFA-beker ilevert. De 26-jarige international, e afgelopen zondag in de competi- wedstrijd PSV-AZ'67 de gele irt kreeg van scheidsrechter De lin, is door de tuchtcommissie i de KNVB voor twee bindende lstrijden geschorst. De tweede itmoeting, die Hovenkamp niet spelen, zal de eerstvolgende 4 edstrijd zijn. die A2>'67 bij de 1NVB heeft aangevraagd. f* turhtcommtssle van de KNVB heeft de JPfrnde spelers gestraft AZ"67 Hovenkamp. ^pe wedstrijden onvoorwaardelijk en een boe- r *an 150 gulden FC Den Haag Alberisen. onvoorwaardelijk en 150 gulden, Telstar Mrdieck. een onvoorwaardelijk en een voor urdelijk iproeftijd een Jaari en een boete van ruiden, NAC bakker, een onvoorwaardelijk 150 gulden. Roda JC Broeks. een onvoor- aardelijk, eén voorwaardelijk en 150 gulden. C Utrecht Van den Ham. een onvoorwaardc- |k ?n 100 gulden NEC Ruys. een onvoorwaar- '5)k en 75 gulden AJAX Klinkenberg, lopen- straf van een voorwaardelijk omgezet in een nvoorwaardelijk. Volendam AJ.M. Sier, een towaardelijk en 75 gulden (ingaande 13/5i. - zaak-Achterberg wordt vrijdagavond in Mst mondeling behandeld 'ORDOVILLA - Wereldkampioen teddy Maertens heeft de zestiende tappe van de Ronde van Spanje wonnen. In de eindsprint van een tover 170 kilometer van El Formi- il naar Cordovilla versloeg de Belg e Italiaan Danielle Tinchella en 'in landgenoot Benny Schepmans. j Iet betekende de twaalfde etappe- E?e van Maertens in deze ronde van panje Een record-aantal, dat hij [og moet deien met de Spanjaard lelio Rodriguez, die in 1941 zonder e Vuelta te winnen de eerste renner fas die twaalf ritten op zijn naam chreef. Maertens kan het record an Rodriguez nog breken. 'aertens behoudt uiteraard de lei- 'ng in het algemeen kla.w*mo*,t Ie tweede etappe van de vierdaagse ®n Duinkerken is donderdag ge- onnen door de Belg Willy lanckaert. De tweede rit over 192 ilometer van Aire-Sur-La-Lys naar aint Quentin eindigde in een mas- fcpnnt. BEUWARDEN De inhaalwed- riJd in de eerste divisie tussen SC Fjpbuur en Fortuna SC. die enkele «Ken geleden werd afgelast, is gis- ^avond in Leeuwarden geëindigd gelijk spel van 0-0 cneidsrechter was de heer Van Dij en en het aantal toeschouwers be leef 2 000 dat hij in navolging van oud-Ajacied Gerrie Mühren ook wel naar het zon nige zuiden wilde afzakken om onder de azuren Spaanse hemel de peseta's op te scheppen. Het was duidelijk dat hij zichzelf op de manier in de etalage wilde zetten, maar nu constateert hij: „De kans dat ik in derdaad hier weg kom is natuurlijk klein. Feyenoord is volgens de regle menten verplicht me voor 15 mei een nieuw contract aan te bieden dan weet ik ook meteen wat er eventueel aan transfersom voor me gevraagd wordt, maar nu al weet ik dat het bedrag hoog, erg hoog zal liggen ,en welke club wil nog zoveel investeren in een middenvelder van mijn type en leeftijd?" De toekomst heeft Wim Jansen ei genlijk nooit zo beziggehouden. Voetballen was zijn leven. De trai ning, de gesprekken over het vak met zijn collega's, de trainer, de sportjournalisten, het lezen van voetbalbladen uit binnen- en bui tenland, het toeleven naar de wed strijd, dat alles vulde zijn dagen volledig. Wim Jansen leefde in het nu en zijn jongensachtig uiterlijk masceerde dat ook bij hem de jaren vergleden; dat er straks een ander leven wachtte. Het bereiken van de voor voetbal lers zo gevreesde grens van dertig jaar, heeft ook Wim /ansen aan het denken gezet over zijn toekomst. Al bewijst zijn onmisbaarheid bij Feyenoord dat hij nog geruime tijd mee kan. „Ik voel nog niets van slijtage. Lichamelijk doe ik niets onder voor de jongeren in de groep. Ik kan nog jaren mee. Ik geloof zelfs dat ik beter ben gaan spelen, de ervaring die ik heb opgedaan daar profiteer je steeds meer van. De combinatie van conditioneel nog al les kunnen en die ervaring maakt dat je gewoon completer bent ge worden". Maar toch stelt hij daartegenover: „Ik moet toch ook beseffen dat het eens afgelopen is. De opzet is inder daad via een transfer nog een keer een goede slag te slaan, maar eerlijk gezegd heeft zich nog geen club ge meld, begrijpelijk misschien ook postgiro chèquespostaux néerlandais carte depaiement 9234567 TH G LUCASSEN 08 ^MIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 BFtjOOO,-» m nedc*l.indga»anlie (ot lOOyulftoirv Gaat u op vakantie in de Ardennen of pakt u een paar dagen in Brussel? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in Belgie geeft u er maximaal 4000 franken voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw paspoort. Goeie reis Bon voyage! Wim Jansen in actie tijdens een van de vele Europa Cup wedstrijden die hij voor Feyenoord speelde. wel. Daarom mik ik eigenlijk op een nieuw driejarig contract bij Feyen- oord. Cor Coster zal binnenkort met Brox voor me onderhandelen". En hij vervolgt zijn toekomstvisie met: „Ik wil niet meer weg uit de voetballerij. De mensen hebben ge lijk als ze zeggen dat ik er niet buiten kan. Ook als ik niet moet trainen of spelen kun je me hier vaak genoeg vinden. Naar het C- elftal kijken, met de jeugd bezig zijn. Ik ben nu inderdaad gestopt met die trainerscursus voor het C- diploma. Over die cursus wil ik niets onvriendelijks zeggen, mijn privé- mening daarover houd ik voor me. Ik vind gewoon dat ik dat niet kan combineren met het actieve voet balleven. Maar straks na die drie jaar die ik hier nog wil spelen, ga ik opnieuw mijn studieboeken pakken. Ik zie een carrière als trainer wel degelijk zitten, want ik kan het straks rustig een paar Jaar uitzingen om te studeren en aan mijn toe komst te werken, omdat ik dan die uitkering krijg uit het financiële fonds waarin nu geld wordt gestort". t Wim Jansen schaamt zich er niet voor om te bekennen: „Misschien ga ik over een paar jaar wel op een lager niveau door. Zoals Rlnus Is rael bij PEC in Zwolle. Sommige topvoetballers voelen zich daar te goed voor, maar ik geloof dat Rinus het bij PEC in die situatie geweldig naar zijn zin heeft. En ik geloof ook dat ik straks die stap psychologisch best kan maken". Dat Cor Coster zijn zaken in deze zo belangrijke maanden voor hem be hartigt, steekt Wim Jansen niet on der stoelen of banken. „Coster helpt me al jaren, ook toen Inter Football waar iedereen nu zo gebeten op is nog lang niet bestond. Ik ga gewoon met die man door, omdat ik geloof dat het in mijn belang is. Ik zie wat dat betreft geen problemen en ik weet dat Feyenoord er geen bezwaar in heeft met Cor Coster om de tafel te gaan zitten. Die man heeft al zo vaak met Brox onderhandeld". Voorlopig wacht Wim Jansen dus rustig af wat Cor Coster voor hem weet te bereiken, bij Feyenoord of eventueel de toch als kaper op de kust verschijnende buitenlandse club. Zelf is de voetballer wiens weg vallen halverwege het seizoen door Boskov als de hoofdoorzaak van de plotselinge malaise is genoemd vol ledig 'geconcentreeerd op het wer ken aan zijn herstel. Voor hij daarover iets kwijt wil, wil hij een ding overbrengen: „Boskov heeft me nooit willen dwingen te spelen. Natuurlijk had hij me er graag bij. In de situatie waarin die man verkeert is dat toch te begrij pen. maar ik heb zelf bepaald of ik fit was of niet, of ik speelde of niet. Die hele blessure is zo'n slepende zaak geworden, omdat men aanvan kelijk niet wist wat het precies was. Steeds weer werd rust voorgeschre ven en steeds opnieuw ging het mis totdat dr. Nesovic de uiteindelijke diagnose stelde". DEN HAAG Georg Kessler, de huidige trainer van Hertha BSC, heeft aan de financiële expert Ton Zwikstra meege deeld dat hij om persoonlijke redenen de aanbieding van de KNVB om bondscoach te wor den, niet kan accepteren. Kessler die dinsdag in Ratin gen een gesprek heeft gehad met een delegatie van de KNVB, toonde zich toen zeer positief. Vier-en-twintig uur la ter heeft hij echter toch nega tief geantwoord Kessler zou wel een Nederlandse club on der zijn hoede willen nemen, maar voelt er niets voor om wederom in dienst van de KNVB te treden. Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. PRAAG De elfde Europese tumkampioenschappen voor dames, die vrijdag en zaterdag in het sportpaleis van Praag worden gehouden zijn de eerste confrontatie na de Olympische Spelen van Montreal van de Europese Top. Praag krijgt met de Europese titelstrijd een tweede groot internationaal evenement. In 1962 werden in de Tsjechische hoofdstad de wereldkampi oenschappen gehouden. Aan de Europese kampioenschap pen zullen bijna zeventig turnsters uit 23 landen deelnemen. Voor de eerste maal ln de geschiedenis van het tweejaarlijkse toernooi mag elk land drie turnsters afvaardigen één Amnesty International publiceerde vorige week een rapport over de situatie in Argentinië, nadat vorig jaar van 6 tot 15 november een missie van deze organisatie in dat land een onderzoek had ingesteld. Amnesty International komt onder meer tot de conclusie dat de mensenrechten in Argentinië ernstig worden geschonden, dat er minstens 5000 politieke gevangenen, zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld, worden vastgehouden in gevangenissen, dat er sinds vorig jaar maart tussen de 2000 en 5000 mensen spoorloos zijn verdwenen en dat de situatie voor politieke vluchtelingen uit andere Latijns-Amerikaanse landen in Argentinië levensgevaarlijkjs. Volgend jaar organiseert Argentinië twee belangrijke sporttoernooien. In twee artikelen wordt de situatie in Argentinië en de samenhang met de sport én de verantwoordelijkheid van de sport geschetst. Morgen verschijnt het tweede artikel. In Argentinië wordt komend voorjaar het toernooi om de wereldbeker hockey afge werkt. Enkele maanden later wordt in dit zelfde land het toernooi om de wereldtitel voetbal gespeeld. Aan het eerste toernooi neemt Neder land zeker deel, voor het twee de toernooi hangt alles af van de resultaten van het kwalifi catietoernooi. In de hockey- wereld is de vraag of Neder land naar Argentinië moet gaan al lang bevestigend be antwoord. In de voetbalwe reld is het officieel nog een open vraag. Steeds uitgesteld, tot Nederland zich echt ge plaatst heeft voor het eindtoernooi waaraan zestien landen deelnemen. Het uitstel van het antwoord op de vraag houdt ln feite al een verbor- door Ruud Verdonck gen ja in. Immers als Nederland zich kwalificeert, en die kans is groot, kan Nederland het zich nau welijks meer veroorloven te bedan ken voor de eer. Die mogelijkheid zou alleen aanwezig zijn als ook andere, met name Europese lan den, af zouden zien van een reis naar Argentinië. Die afzeggingen zitten er echter nauwelijks in. Dat zou gaan inhou den dat een Nederlandse weigering grote consequenties kan hebben voor de toekomst. Het ziet er ook naar uit dat de KNVB dat niet aan haar leden kan en durft te verko pen. Nog afgezien van het feit dat diezelfde KNVB op internationaal bestuurlijk niveau vrijwel niets in de melk te brokkelen heeft. Het staat daarnaast ook vast dat de spelers zeker niet in meerderheid zullen besluiten om niet naar Ar gentinië te gaan. Samengevat: zowel de hockeyploeg als de voetbalploeg zal naar Argen tinië gaan. als er een uitnodiging komt. Dan maar naar de vraag waarom Nederland zich terug zou moeten trekken van uit puur sportief oog punt bezien voor belangrijke toer nooien. Het antwoord is simpel, met name binnen de voetbalbond verwachtte men problemen met de veiligheidsgaranties voor de deel nemers aan het toernooi. Opmerkelijk is echter wel, dat juist dèt antwoord altijd versluierd werd gepresenteerd. De KNVB had in eerste instantie openlijk grote twij fels over het vermogen van Argen tinië om zo'n groot toernooi op de juiste wijze te organiseren. Het hele organisatieschema kwam pas laat rond. Er bestond onzekerheid of Argentinië over de faciliteiten be schikte om te voldoen aan de hoge eisen op technisch gebied. Waren er voldoende hotels om de deelne mers, officials en supporters onder te brengen? Kon men garanderen Een wat al te veel voorkomend straatbeeld uit de hoofdstad Buenos Aires. dat het hele toernooi overal ter wereld vla de kleurentelevisie te volgen zou zijn? Die twijfels ln Nederland resulteer den ln besprekingen met de Bel gische voetbalbond, waaruit tenslotte het opmerkelijke voorstel kwam om het toernooi om de we reldtitel ln de Benelux te houden voor een relatief laag bedrag, Bij de presentatie van dat plan bleef steeds het voornaamste bezwaar tegen Argentinië: de twijfel over de technische mogelijkheden. Over de veiligheid van de deelnemers werd slechts zijdelings gerept. Een korte taxatie leerde al snel dat het een volmaakt kansloos plan was. In 1974 werd Joao Havelange gekozen tot FIFA-voorzltter boven de Brit sir Stanley Rous. De Brazi liaan Havelange dankte zijn verkie zing met name aan de steun uit de Afrikaanse en Zuidamerikaanse landen. Hij was in zijn verkiezings campagne met beloften rond ge gaan en één daarvan was de toezeg ging dat het wereldkampioenschap 1978 in ieder geval in Zuid-Amerika gehouden zou worden. Onder die druk verdween het Belgisch- Nederlandse plan in de dossiers. Om daar nog slechts uitgehaald te worden om die landen mee om de oren te slaan wegend het in Have- lange's ogen hoogst bedenkelijke initiatief. Argentinië had op dat moment de FIFA al de toezegging gedaan dat er zeer strenge maatregelen zouden worden genomen om de veiligheid van alle bij de operatie WK '78 betrokkenen te garanderen. Finan cieel was de zaak rond. zo lieten de Argentijnen weten en ook op technisch gebied werden de vorde ringen zo snel gemaakt, dat men in het voorjaar van 1978 kleurentele visie kon Invoeren. Argentinië had nog steeds met gro te interne politieke moeilijkheden te kampen. In maart 1976 werd de regering van Maria Estela Martinez de Peron omver geworpen. Die re gering had de organisatie van het wereldkampioenschap een hoge prioriteit toegekend, hoewel in fei te maar weinig van de grond kwam. De nieuwe regering van generaal Jorge Rafael Videla beloofde een nog hogere prioriteit. Het gevolg was dat het organisatiecomité werd doorgelicht. Er kwamen mal versaties aan het licht die de leden hun baantje kostten. De nieuwe hoge man voor de WK '78 werd generaal Omar Carlos Actis. Hij kwam met verbeteringen voor de plannen, wees onder meer op de fondsen die aangesproken konden worden voor bijvoorbeeld de verbe tering van de te gebruiken stadi ons. maar kon die plannen in feite nauwelijks waar maken omdat de fondsen aanzienlijk minder geld bleken te bevatten. De organisatoren gingen echter na nieuwe toezeggingen van de rege ring door. Gesteund door de FIFA. waar men bij verplaatsing van het toernooi de grootste moeilijkheden voorzag Een nieuwe klap voor de organisatie w^s de moord op gene raal Actis. Op 19 augustus 1976 werd hij op klaarlichte dag in Bue nos Aires door vijf gewapende mannen doodgeschoten. Zijn plaats werd echter onmiddellijk in genomen door een andere (ex)- generaal: Antonio Luis Merlo. Het was in die periode dat voor de zoveelste keer een delegatie van de FIFA een bezoek bracht aan Ar gentinië om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen. De FI FA was zeer tevreden. Er werd ge werkt aan alle faciliteiten en de organisatie behoefde geen enkele van de oorspronkelijke beloften in te trekken. Wel noteerden meerei zende journalisten dat de delega tieleden het uiteindelijk wel op hun zenuwen kregen van de constante aanwezigheid van een grote macht aan goed bewapende militairen. meer dan bij de voorgaande edities. Nieuw is ook dat voor de finales van de toestellen (paardsprong, brug on gelijk, balk en vrije oefening) acht turnsters zich kwalificeren. Vorig jaar werd bij het congres van de internationale gymnastiek fede ratie (FIG) in Montreal besloten voortaan acht deelnemers toe te la ten tot de finales, dit in tegenstelling tot de gebruikelijke zes. De Fig volgde daarmee de lijn die reeds in vele andere takken van sport gebrui kelijk is. De Europese kampioenschappen worden ongetwijfeld een volkomen Oosteuropese zaak. De grote favo riete is Nadia Comaneci De 15- jarige Roemeense kwam bij de Eu ropese kampioenschappen, die twee Jaar geleden in Skiën (Noorwegen) werden gehouden, plotseling uit het niets tevoorschijn. Zij veroverde vier van de vijf titels: vierkamp, paardspringen, brug ongelijk en balk Alleen op de vrije oefening moest Nadia.Comaneci de eer laten aan Nelli Kim. Ook in Montreal was Nadia Comaneci de grote ster. Zij won de achtkamp en veroverde ver der goud op de brug ongelijk en evenwichtsbalk alsmede brons bij de vrije oefening. De andere twee gouden medailles waren voor Nelli Kim. Zij is in Praag een van de grote concurrenten van Nadia Comaneci. Maar niet alleen Nelli Kim moet Nadia Comaneci vrezen. Haar landgenote Teodora Ungureanu heeft vooral de laatste maanden erg veel aan kwaliteit gewonnen en het is lang niet denkbeeldig dat zij in Praag op een van de onderdelen goud gaat winnen. Nederland zal in Praag ook met drie turnsters vertegenwoordigd zijn: Ans Dekker. Karin Stubbe en Mar leen Houter. Van hen heeft alleen Ans Dekker grote internationale er varing. Zij maakt reeds jaren deel uit van de Nederlandse ploeg en turnde bij de wereldkampi oenschappen van 1974 in Varna en de Olympische Spelen in Montreal. Karin Stubbe en Marleen Houter zijn internationaal nog vrijwel oner varen. Karin Stubbe viel vorig jaar af voor de Olympische Spelen. MIJDRECHT Na de derde ronde van de strijd om het dameskampi oenschap van Nederland, gaan drie dames aan de leiding: titelverde digster Cathy van der Mije, Corry Vreeken en Hanneke van Parreren. De kampioene zegevierde over Carla Bruinenberg in een sterke partij 1 VanderMlJe. Vreeken en van Parrerro. elk 2 punten 4 Van der Oieuen 114, i, Van Oenl I 6 Borowtki 11 l afgebroken partij. 7 Stada. Bruinenberg en Van EIU 1 2. II Mulder 0 1 afgebroken partij. 12 Haagama 0 -

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15