(Mi mm MïtJ Pillis [C Cu Generaal-majoor bepleit Stemerdink uitbreiding Marechaussee Bureaus om fraude te voorkomen ook bij luchtmacht en marine Trouw „enhwalili ...enbwalüeil $tf}ès Trou\ OPROEP: FAMILIEBERICHTEN 'n prachtige autocarrels naar Lugano (Zwitserland) 684 gulden! HEMA VRIJDAG 13 MEI 1977 TROUW/KWARTET APELDOORN De comman dant van de Koninklijke Mare chaussee. generaal-majoor E. N Spronk, is het eens met de werkgroep, die de personeelssi- tuatie heeft bestudeerd, dat dit Wapen met 348 man moet wor den uitgebreid. Dat zei hij gis teren op de Apeldoorn gehou den algemene vergadering van de 70-jarige Marechausse- Vereniging. De Intrede van de vrouw bij de Mare chaussee ls wat vertraagd. Generaal Spronk. die dit jaar met pensioen gaat. zei dat eerst in 1978 met de werving van vrouwelijk personeel kan worden begonnen ..Ik zal de eerste dames zeil niet meer kunnen verwelkomen, wat mij spijt." Voorzitter A Ros van de Marechaus see-Vereniging zei in zijn jaarrede waardering te hebben voor de snelle wijze waarop de commandant van het Wapen uitvoering heeft gegeven aan de opdracht van de minister van Defensie om een onderzoek in te stellen naar het structurele perso neelstekort. Naar zijn mening dient het parlement nog in deze kabi netsperiode inzicht te krijgen in de resultaten van het onderzoek. Hij verwachtte dat de Tweede Kamer op niet mis te verstane wijze haar op vattingen bekend zou maken. Er is slechts keus tussen een goed Wapen of géén Wapen Kritisch liet de heer Ros zich ook uit over het geconstateerde perso neelstekort op het ministerie van defensie zelf. hetgeen weer gevolgen kan hebben ten aanzien van de rechtpositie der militaire ambtena ren. bijvoorbeeld door de lange wachttijden, die nodig zijn voor de afhandeling van zaken. ..Doet de personeelsvermindering op dat departement zorgwekkend aan. zij verkrijgt nog een bijzondere bete kenis indien tegelijkertijd wordt aangetoond dat andere departemen ten een personeelsuitbreiding onder gaan." Volgens de heer Ros kan nu uitslui tend het ministerie van defensie in het personele vlak reductie dient aan te brengen, protest niet uitblij ven. Hij sprak van „een onbehoorlijk beleid". Het trieste vond hij dat de defensieleiding er zelf nauwelijks of geen aandeel in heeft ..Welk bedrijf immers levert vrijwillig een bijdrage in zo n afbraak politiek." Staatssecretaris C. L. J. van Lent die ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van de Marechaussee- Vereniging aanwezig was. merkte op in te zien dat er iets moet gebeuren. Zeker in demissionaire toestand zag hij geen kans een konijn uit de hoed te toveren. Vervolg van pagina 1 De minister noemde de tankvervan ging en de vervanging van de Nike- en Hawk-raketbatterijen tegen vliegtuigen, de twee grootste aan schaffingsprojecten voor de Neder landse krijgsmacht in de komende jaren. Als gevolg van beslissingen in de Verenigde Staten en West Duitsland en zonder dat Nederland daarop eni ge Invloed heeft, zijn de kosten van die tankvervanging gedeeltelijk on nodig al gestegen van één naar an derhalf miljard gulden. „De kosten van nieuwe wapensyste men stijgen natuurlijk. Er kan daar om reden zijn meer geld uit te trek ken voor wapenaankopen. Je moet dan bekijken of dat extra geld ge vonden kan worden door bezuinigin gen op de exploitatielasten of dat het defensiebudget echt omhoog moet. Maar ik ben niet van plan het defensiebudget zomaar te verhogen als het onnodige kostenstijgingen betreft, waar wij geen enkele invloed op hadden". Het probleem is volgens Stemerdink dat momenteel de ontwikkeling van gelijksoortige wapens in teveel ver schillende landen plaats vindt. De regeringen van die landen kiezen vaak voor het eigen produkt om de nationale industrie te steunen. Op die manier heeft de nationale indus trie 150 miljoen steun gekregen uit de aanschaf van de nieuwe F16- straaljager. Defensie is er echter niet om de nationale industrie te subsi diëren. „Defensie moet de beste wa pens kopen waar het die het goed koopst kan krijgen Stemerdink be nadrukt dat de kosten van nieuwe wapens aanmerkelijk zouden zak ken als de produktieaantallen groter werden. Dat kan alleen als alle NAVO-landen hetzelfde wapensysteem kopen. Vol gens Stemerdink is het noodzakelijk dat de Europese NAVO-landen eerst onderling gaan bekijken welke wa pens ze in de VS zullen kopen en welke wapens ze zelf zullen ontwik kelen. Als Europa kiest voor bepaal de projecten, dan zou de ontwikke ling van diezelfde projecten in de VS stopgezet moeten worden. De VS zou dan die Europese systemen moeten kopen. Ook is mogelijk dat er zowel één Europees als één Amerikaans type van hetzelfde wapen wordt ont wikkeld. waarna ze vergeleken wor den en alle landen dezelfde keus maken. Stemerdink gal toe dat dit niet ge makkelijk zal zijn gezien de invloed rijke wapenindustrieën, zowel in Eu ropa als in de Verenigde Staten. Hij wees er echter op dat president Car ter deze week op de NAVO-top in Londen verklaringen in gelijke zin heeft afgelegd. „Ik verwacht dat de Amerikaanse defensieminister de uitlatingen van Carter nu concreet gaat invullen. Willen wij blijven mee doen aan de financiële planning dan moeten de NAVO-ministers volgen de week besluiten dat de Europese NAVO-landen en de VS duidelijk be palen welke wapens ze zullen gaan ontwikkelen, welke prioriteiten Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij de luchtmacht en de marine zullen op korte termijn speciale bureaus worden ingesteld om fraude bij aankopen van defen siematerieel te voorkomen. Bij de landmacht bestaat zo'n zogenaamd fraude-preventie-bureau al veel lan ger. Het werd daar ingesteld na en kele grote schandalen rond defensie aankopen in de jaren vijftig. De omkoopschandalen rond de vliegtuigconcerns in de VS en het rapport van de commissie-Donner over de betrokkenheid van prins Bernhard daarbij, hebben de voor koming van fraude in de krijgsmacht actueel gemaakt. Het rapport Donner noemde de daarbij gelden en tevens moet er een systeem worden ingevoerd dat controle uitoefent op de kosten ontwikkeling. Ik voel er niets voor de defensie-inspanning uit te drukken in een bepaalde groei van de finan ciële budgetten, terwijl je weet dat die groei wordt ondergraven door kostenontwikkelingen die helemaal buiten je omgaan. luchtmacht op dit terrein kwetsbaar. Het idee om voorkoming van onre gelmatigheden bij de aankopen te verbeteren is echter al van eerder datum, zei minister Stemerdink gis teren. De bureaus zullen een inspec tietaak krijgen en ook de mensen die het aankoopbeleid bepalen, moeten begeleiden. Het is interessanter tij dig bij te sturen dan iemand wegens fraude te pakken, zei minister Ste-, merdink. Volgens hem wordt door verschillen de departementen ook het probleem bestudeerd van de mensen op hoge beleidsposten bij de overheid die tussentijds of na vervroegde pensio nering bij het bedrijfsleven te rechtkomen dat zaken met de over heid doet Het kan dan voorkomen dat een generaal, als adviseur van een bedrijf zaken doet met een vroe gere ondergeschikte bij Defensie. Stemerdink wees erop dat dit pro bleem bijvoorbeeld ook bij Verkeer en Waterstaat speelt. Er bestaat een gentlemans-agreement dat zo ie mand niet direct de volgende dag adviseur van zo'n bedrijf wordt, maar het is moeilijk zoiets als ver plichting in de rechtspositieregeling vast te leggen. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogcli|k van 18 00-20.00 uur. Op D V. 20 mei a.s. hopen wij met onze Ouders en Grootouders Dirk Hoogenboom Aartje Hoogenboom-den Hartogh »n de familiekring de dag te herdenken dat zij 40 jaar geleden in het huwelijk traden Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Julianalaan 63, Ermelo. 1937 1977 Onze lieve ouders en grootouders P. D. Knol en A. M. Knol-de Knegt zijn op 19 mei 40 jaar getrouwd. Op 17 mei geven zij een receptie van 19.30-21.00 uur in een zaal van de Verrijzeniskerk, Springerstraat 340, Rotterdam-Alexanderpolder. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Maddy en Simone Hetty. Han. Gerben en Arnoud Eric en Willy. God zij geprezen met ontzag. Hij draagt ons leven dag aan dag. Ps. 68 7. Op 19 mei hopen onze ouders en grootouders J. G. van dc Putte E. M. van de Putte- van der Kraan de dag te gedenken, dat ze 50 JAAR geleden getrouwd zijn. Wij zijn dankbaar voor hetgeen zij in die jaren voor ons geweest zijn. Wassenaar: Kees en Nella Hanke - Elise - Ruth - Jan Kees Sassenheim: Machteld en Joop Henk Jan - Lisette - Helga - Christy Inez Veenendaal: Jan en Willy Jan Peter - Jaap - Machteld Rijswijk: Piet en Rita Hermine Ewoud Julianadorp: Karei en Greet Marieke Geert Jan - Irene Harderwijk Verkeersweg 13. Ieder, die hen wil gelukwensen, is van harte welkom op vrijdag 20 mei van 4.30-6 uur in de zaal van de Sladsden- nenkerk, J.P Heyelaan. Harderwijk. Wij hopen 24 Mei, God dankbaar en blij, met onze ouders en grootouders J. B. van der Sijs en T. van der Sijs-Dijkstra te gedenken dat zij 50 jaar getrouwd zijn en 29 mei dat Vader 50 jaar geleden als predikant bevestigd werd. Veenendaal L van der Sijs N. vak der Sijs-van Mourik Bas, Addie, Annemieke. Thea. 1 's Hertogenbosch M. van der Sijs C I. V. van der Sijs-Kielman Titi, Jeroen. Mette Rijswijk. R. C Bolwijn-van der Sijs A. Bolwijn Tineke. Albert Langbroek: U van der Sijs R. W van d r Sijs-Luiten Jan. Geert, Lidie Rijswijk L. M van der Sijs H. van Hutten EUen. Ingrid, Karin. Gelegenheid tot feliciteren Vrijdag 27 Mei 15 00-16 30 uur in Hotel „De Hoofdige Boer" te Almen bij Zutphen Zutphen. Serviceflat „de IJssel" Flat 504 Postbus 9011. Op 10 mei overleed mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader en grootvader •Pieter Schoen Pz. weduwnaar van Maria Henriëtta Stroeve op de leeftijd van 82 jaar. Buchillon, A. Schoen-van Eybergen Amsterdam, N. J. Key-Schoen J. Key Amsterdam. Jelle P. Schoen C. A. Schoen-Verhey van Wijk Givrins (Zwitserland), L G. A. de Raadt-Schoen P. de Raadt Amersfoort H. P. Plomp-Schoen W. H. Plomp Amsterdam, Carina M. Schoen Enkhuizen, Jan Schoen Terneuzen, Hanna Zuiderbaan-Schoen Hans Zuiderbaan de kleinkinderen 1164 Buchillon (Vd) Zwitserland, 11 mei 1977 De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 16 mei om 14 uur op de Algemene Begraafplaats te Zaandam (Zuiddijk 421). Vertrek van Chopinstraat 11. Amsterdam, 13 uur. Gezang 397 5 en 6 Na een gelukkig, door God gezegend leven, waar van het einde een door haar blijmoedig gedragen lijden betekende, moesten wij afscheid nemen van onze lieve vrouw, onze liefhebbende en zor gende moeder en grootmoeder Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina Duijser geb. Ouborg. 16 december 1909 geboren te Dordrecht. Amersfoort: A. Duijser Didam: Babs en Gerrit Ribbens-Duijser Petra, Astrid, Linda. Fijnaart Rian en Gerard Veldt-Duijser Otto, Aart-Jan, Barbara Nijkerk: Aart en Mariette Duijser-Wijnbeek Ardaan, Elisabeth. Middelburg: Carry en Eduard Varenkamp- Duijser Marcel. Nichon. Kamperland: Juleke en Ben Hasken-Duijser Maarten. Numansdorp: Dory en Kees Bijl-Duijser. Amersfoort. 12 mei 1977 OthellopUats 80. Geen bloemen - Liever geen bezoek. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehou den maandag 16 mei a.s. om 11.30 uur in de aula van de begraafplaats „Rusthof" aan de Dodeweg te Amersfoort en worden geleid door Ds. J. G. Meynen, Geref. Pred. te Amersfoort, waarna aan sluitend de teraardebestelling zal plaats hebben. Plotseling nam God opZijn tijd tot Zich mijn lieve man en onze lieve zorgzame vader Klaas Ootjers op de leeftijd van 55 jaar. Mijn tijden zijn in Uur hand Ps. 31:16a C B. C. Ootjers-Speets Bert en Margo René Wilma Alkmaar. 11 mei 1977 Iepenlaan 1 De overledene is opgebaard in het rouwcentrum van de Associatie Uitvaartverzorging. Westerweg 320. Alkmaar. De begrafenis zal plaatshebben op dinsdag 17 mei om 3 uur n.m. op de algemene begraafplaats te Alkmaar, voorafgegaan door een rouwdienst in de Vnjheidskerk aan de Hobbemalaan te Alkmaar, welke om 2 uur zal aanvangen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de koffiekamer van de Vnjheidskerk. Plotseling nam de Heer uit ons midden weg onze lieve zoon, broer, zwager en oom Willem Fledderus op de leeftijd van 37 jaar de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen de diepbedroefden: Diever: K. Fledderus F. Fledderus-Fledderus London (Canada): R. Fledderus C. Fledderus-Nieboer Andijk: T. de Kroon-Fledderus J. de Kroon Diever: F. Otten-Fledderus J. Otten Wommels: J. A. Walda-Fledderus Y. Walda Neefjes en nichtjes Diever. 12 mei 1977 Kleine Es 6 De rouwdienst zal D.V. worden gehouden maan dag 16 mei a.s. om 11.45 uur in de Geref. Kerk te Diever dc^r Ds. B. Terpstra. waarna de teraarde bestelling za.' plaatsvinden om 12.30 uur. Na af loop van de teraardebestelling gelegenheid tot condoleren in dt gebouwen achter de Geref. Kerk. Onverwacht werden wij getrofferi door het ster ven van onze broeder-ouderling Johannes Jacobus Voss op de leeftijd van 66 jaar. Hij stierf in het werk waar hij zich ten volle voor inzette, onderweg van pastoraal bezoek. Hij leefde uit een diepe Godsontmoeting en wij mogen weten dat hij voortgaat in Gods heerlijk heid. Namens Ichthusgemeente en kerke- raad W. W. Verhoef, praeses P. W. van Borselen, scriba Vlaardingen, 10 mei 1977 De uitvaartdienst vindt plaats op zaterdag 14 mei a.s. in de Ichthuskerk. van Maerlantlaan te Vlaar dingen om 12.30 uur. waarna de begrafenis zal plaats hebben om 13.30 uur op de algemene be graafplaats ,',Holy". „De Heer is mijn Herder". Voor ons onverwacht nam de Heer tot Zich mijn geliefde man, onze zorgzame vader en lieve opa Theo Marinus Sahuleka op de leeftijd van 69 jaar. Amsterdam: J. W. Sahuleka-van Oostveen Waddinxveen- F. E. Saptenno-Sahuleka F. E. Saptenno Debora en Angela Amsterdam: Th. J. Sahuleka G. Stevens Castricum: I. J. Schumacher-Sahuleka N. Schumacher Daniël Amsterdam. 11 mei 1977 Ferdinand Huyckstraat 33 II Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek vrijdag avond van 7-8 uur in het mortuarium van het Sint Lucasziekenhuis. Jan Tooropstraat 164. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 16 mei om 14 uur op de begraafplaats „Westgaarde", Ookmeerweg 275 einde Osdorperban te Amster dam. bereikbaar met bus 23. Vertrek van het Sint Lucasziekenhuis ongeveer 13.30 uur. Het Bestuur en de medewerkers van het Vre- linghuis te Utrecht betreuren het verlies van Henk de Bruine lid van het bestuur Die op 10 mei 1977 op 48-jarige leeftijd is over leden. Wij hebben in hem een trouwe en eerlijke mede werker verloren- Ons medeleven gaat in het bijzonder uit naar zijn vrouw en kinderen. Na een langdurige ziekte heeft de Here weggeno men onze lieve broer, zwager en oom Dirk van den Berg op de leeftijd van 73 jaar. Familie van den Berg Zuidland 12 mei 1977 Kerkweg 25 Geen bloemen. Geen toespraken. Op maandag 16 mei 1977, 13.30 uur zal in het sterfhuis een korte rouwdienst worden gehouden, waarna uitsluitend de begrafenis zal plaatsheb ben op de Algemene Begraafplaats te Zuidland, vertrek vanaf het sterfhuis 14.00 uur. Bedroefd om zijn heengaan, maar dankbaar voor wat hij voor ons betekende ging naar zijn Heer onze lieve zwager Teun Hartog oud 52 jaar echtgenoot van Anneke Smilde Bunnik: Mies Rijksen-Smilde Jo Rijksen. Leeuwarden: Tries en Rients Visser-Smilde Groeningen: Gerria en Johan Verbeek Wolthuys-Smide Zierikzee: Oege en Wil Smilde-Maat Bergum: Piet en Gé Smilde-Lambooy Zeist. 11 mei 1977 God nam tot Zich na een langdurige ziekte onze broer, zwager en oom Martinus Noordam echtgenoot van K. van Aalst Dat zijn krachtige getuigenis voor zijn Heer en Heiland een blijvende troost mag zijn voor ach terblijvende vrouw, kinderen, kleinkinderen en familie is onze innige wens. Maasland, 11 mei 1977 A. Noordam J. Noordam-Overdijk en kinderen. Met grote ontsteltenis vernamen wij dat onze geachte mededirecteur, de heer N. A. de Koogel plotseling is heengegaan. Zijn dynamische persoonlijkheid, zijn inzet voor ons bedrijf, zijn liefde voor zijn werk en zijn medeleven met een ieder van ons zullen wij nooit vergeten. Directie en personeel Veilingbedrijf Derksen Amsterdamseweg 109, Arnhem „Barmhartig en genadig is de Here, lankmoedig en rijk aan goedertierenheid" Psalm 103:8 Onverwacht ging van ons heen onze geliefde broer en zwager Cornells Ruigendijk Echtgenoot van A. W. Reitsma weduwnaar van H. F. Haalebos op de leeftijd van 68 jaar Leiden: D. W. v.d. Bos-Ruigendijk W. D. de Tombe-Ruigendijk Rijnsburg: J. H Kralt-Ruigendijk J. Kralt Dank aan onze God voor alle bewijzen van medeleven en steun, die we ontvangen mochten van onze familie, vrienden en bekenden, voor en na het overlijden van onze lieve man en vader. Maarten Masson Poley S Poley-Veldhuizen en kinderen Barendrecht mei 1977 Prins Bernhardslraat 54 Al v a Ongelooflijk goed. Boek snel bij Perscombinatie reizen Wibautstraat 131 Amsterdam Tel. 020-914400 ELKE ZATERDAG IN advertentie; pagina's ONDERWIJZEND- VERPLEGEND- VERZORGEND EN HOGER PERSONEEL Inlichtingen Advertentie exploitatie Tel. 020-913456 Toestel 794 resp. 783 en 750. Wij willen familie, vrienden en bekenden hartelijk dan ken voor de getoonde be langstelling. in welke vorm dan ook. bij het 45-jarig hu welijksfeest van W. Breedijk A. Breedijk- Honingh De kinderen Holysloot, mei 1977 Bloemendalergouw 69 Effen pullover in diverse kleuren. Maten 86-110. 10' ere larr Kraagpulloverinkl diverse kleuren. M Maten 116-170. (1 ZE di, opl 10; -:e de kleine gerubriceerde advertentiesin verschenen ook als Victories inde Volkskrant I Christenen! Doe nog Iets voor de vervolgde Christenen en Joden echter het Ijzeren gordijn. Kom a.s. ZATERDAGMIDDAG (14 MEI) naar Den Haag: 3 uur SOVJET-AMBASSADE (Andries Bickerweg) 4.15 uur NIEUWE KERK-SCHEVENINGEN (getuigenisdienst) „Comité Vrijheid voor Vervolgden" Actiecomité „ds Georgi Vlns" r. kl kf

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 14