Kabinet deed weinig voor Imiddenstand deamrobank in hong kong ïSfg^H VSéxr- Loslaten vaste prijs ramp voor boekhandel KNSM in eerste kwartaal op verlies Fiscus drukte winst Unilever Werk gehandicapten Voor accountant studeren bij Moret Limperg. Goed betaald bouwen aan internationale kansen en aan 'n zekere toekomst. Sw< Lager bedrijfsresultaat Kon. Ned. Ondernemers Verbond Financieel Dagblad niet verschenen ICI voor Kerkrade mogelijk verloren Hypotheekrente per 9 mei MORET LIMPERG Verkoop van boeken loopt toch al terug ?H (OENSOAG 11 MEI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 17 - RH 19 (ADVERTENTIE) ZUlfi de J|fJBREDA Volgens mr A. Geurtsen, vice-voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) heeft het kabinetsbeleid de middenstand eerder geschaad dan goed ge daan Dit ondanks de stelling van het kabinet dat het meer dan welke voorganger ook voor het midden- en kleinbedrijf heeft •gepresteerd Mr. Geurtsen zei dit tijdens een jubileumbijeen- ^*1 komst van het KNOV ter gelegenheid van het feit, dat de zelfstandige ondernemers in Nederland 75 jaar zijn georgani- nt Van een onzer verslaggevers Klopt.Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. 5, Queen's Road, C Adres Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-284250. f Mr. Geurtsen rekende zijn gehoor voor dat het reëel gemiddeld overig inkomen (dat wat overblijft voor de 3e I ondernemer en zijn gezinsleden) tij dens de kabinetsperiode Den Uyl met 20 procent gedaald is. Het is alleen aan bijzondere, met name fis cale maatregelen te danken, dat het besteedbaar inkomen in feite niet zo hard naar beneden is gegaan, concludeerde de vice-voorzitter (te vens Kamerlid voor de WD). Toch is zijns inziens vandaag de koopkracht van de doorsnee middenstander nog kooi 5 procent kleiner dan in 1972. Mr. Geurtsen wilde niet ontkennen dat er goede dingen tot stand zijn mer heel moeilijk om uitzijn winst te financieren. Verder meende mr. Geurtsen er aan te moeten herinneren dat een zelfstandigenaftrek van 1600 er pas kwam nadat een Kamerinitiatief daartoe was genomen en dat voor een verlenging van die maatregel in 1976 een amendement op de rege ringsplannen nodig was. Ook de wet op de fiscale oudedagsreserve is geen verdienste van het huidige kabinet want die wet is al aangenomen onder het vorige, zo betoogde mr. Geurtsen. Hij stelde vast dat een deel van de problemen voortvloeien uit het feit dat de toelaatbare loonstijging ge koppeld werd aan de gemiddelde |i nemer, die zelf niet genoeg meer kan produktivlteitsstijging en daar nog -n verdienen, is er ook bijna en de kin- eens bovenuit ging. Vooral in de P 8J derbijslaggrenzen voor kleine dienstverlenende sector bleeft de zelfstandigen zijn opgetrokken. Be- produktivlteitsstijging achter waar- 3aMVer was het echter wanneer de mid- door deze sector onvoldoende op- denstander helemaal geen steun no- ^|dig zou hebben. Daar is een gezond, een evenwichtig en stabiel econo misch beleid voor nodig maar daar ontbreekt het volgens Geurtsen vol ledig aan. AMSTERDAM In de eerste drie maanden van 1977 heeft KNSM Group verlies geleden en hoewel voor geheel 1977 geen rode cijfers worden verwacht moet toch rekening worden gehou den met een lagere bedrijfsuitkomst dan over 1976. Toen daalde de nettowinst van 18,3 tot 8,6 miljoen gulden. gekomen zoals de Algemene Arbeid- songeschiktheidswet. Een aanvul- lend inkomen voor de oudere onder- :h a Schuld Hij wees erop, dat middenstanders vaak de schuld van alle narigheid geven aan het grootwinkelbedrijf. Naar zijn mening is de concurrentie van de grote detailhandelsonderne mingen echter niet de hoofdoorzaak van de moeilijkheden maar de te snelle loonkostenontwikkeling, het (e strakke prijsbeleid en een bij an dere groepen achterblijvende koopkracht. Bovendien maakt het fiscale beleid het voor de onderne- vang kon bieden aan de teruglopen de werkgelegenheid in'de industrie Mr. Geurtsen wilde niet zeggen dat hij geen mogelijkheden meer zag in die dienstverlenende sector. Dan zal naar zijn idee het fiscale klimaat voor de middenstander echter gunstiger moeten worden. Alles In aanmerking nemend is de maatschappij voor 1977 niet erg op timistisch. Voor 1978 wordt, als de conjunctuur meezit, een verbetering verwacht. Dit bleek uit een toelich ting die de voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer S. Doyer, gaf op het Jaarverslag. Het resultaat 1976 is belangrijk bij de verwachting achtergebleven. De omzetstijging van 717 miljoen tot 762 miljoen was onvoldoende om de stijging van de exploitatiekosten op te vangen. Voor 1977 wordt voor de zeebedrij- ven op korte termijn geen toeneming van betekenis van het vervoersvolu me verwacht. De recente staking in de Nederlandse havens is ook op van een verslaggever DEN HAAG Het Financieel Dagblad is gisteren niet verschenen. Ooizaak hiervan waren discussies van het personeel over het conflict dat is gerezen tussen de uitgever en het personeel van het blad over de benoeming van een nieuwe direc teur, H. ten Brink, aldus een mede deling van de redactie. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Unilever heeft het voornamelijk aan eenmali ge belastingposten te wijten dat de winst in het eerste kwartaal belangrijk is achtergebleven bij die van de eerste drie maanden in 1976. Netto ging het resultaat achteruit van 260 miljoen tot 221 miljoen. KERKRADE De kans is groot, dat het Kerkraadse bedrijf ICI, dat onlangs aan de 115 werknemers ont slag heeft aangezegd, voor de Ooste lijke Mijnstreek verloren zal zijn, al dus heeft een woordvoerder van het Limburgs Instituut voor Ontwikke ling en Financiering (LIOF) ver klaard Volgens hem heeft de direc tie niet met het LIOF gesproken over het opstarten van een nieuw produkt. dat naar het oordeel van de vakbonden wellicht het behoud van het bedrijf zou kunnen betekenen. Het LIOF geeft overigens toe, dat met het beginnen van dat nieuwe produkt erg veel geld zal zijn ge moeid en zegt verder te vrezen, dat deze zaak niet meer aan de orde zal komen, omdat de afwikkeling van het Kerkraads bedrijf al veel te ver gevorderd is. De vakbonden van NKV en NVV betichten de directie van ICI van onwil. Zij zou het voorstel om over te stappen op het nieuwe produkt nooit serieus hebben overwogen, aldus de 'akbonden. omdat Zij van de vesti ging in Kerkrade af wil. Marktberichten JAtUlDEN. 10 mei 175 kg tong. 12 kisten «rbot en griet. 71 kisten kabeljauw: 1123 kisten •oplvis. H3 kisten schelvis; 85 kisten wijting: *32 kisten schol: 28 kisten schar; 238 kisten ®*kreel. 108 kisten diversen PRIJZEN IN OULDEN PER KO - Or tong 1076-1069: gr m tong 1125-1119; kl m tong '215-1052. tong I 1308-1151. tong II 1149-1060 PRIJZEN IN GULDENS PER 40 KG - leng ■w 99. hammen met kop 186-184; lom 100: pot rode poon 64-59. tongschar 211-157. poontjes rn. wolf 88. haal 47, tarbot 340-204. griet M3. kabeljauw I 157. kabeljauw n 154-127; "beljauw lil 124-112. kabeljauw IV 122-112; Mleljauw V 80-60. bl koolvts 114; kl bl koolvis koolvis I en II 54-50; koolvis III 53-46. koolvis IV 43-39. schelvis I 124-122; schelvis II ]*0 96. schelvis III 92. schelvis IV 92-90. schol I '3 99. schol II 120-96. schol III 120-65; schol IV «90 wijting III 122-85. makreel II 60-21.60. ""kreel UI 20.20-19.40. schar 69-54 BESOMMINGEN - KW123 81500: KW206 ;800 KW221 4100: KW226 2359. UM28 3200; «27 2350. UK 135 145 1800 Goud en Zilver i en zilver 1 11460 11880. vor idem 396 393 50. vor 365 392 5U lOpg Drijfhout) Unilever moest een eenmalige belas ting in Nigeria betalen en moest in dit zelfde land ook een belastingcor rectie over vorige Jaren voldoen. In West-Duitsland is verder de winstbe lasting verhoogd. Dit alles tezamen kwam het concern op 23 miljoen te staan. De omzet was in het eerste kwartaal 13 procent hoger dan ln het vergelijkbare tijdvak van 1976 ter wijl de bedrijfswinst met 9 procent daalde. In deze percentages is de Unilever- dochter in Nigeria nog opgenomen maar in feite telt deze niet meer mee voor de geconsolideerde cijfers om dat het belang van de moedermaat schappij is verminderd van 60 tot 4Q procent. Wordt Nigeria buiten de ge consolideerde cijfers gelaten, dan is de omzet met 17 procent gestegen en de bedrijfswinst met 3 procent. De vermindering van het belang in Nigeria heeft de raad van bestuur er toe gebracht voortaan niet slechts een onderscheid te maken tussen meerderheidsbelangen (geconsoli deerd) en minderheidsbelang maar nog een derde categorie in te voeren, nl. geassocieerde maatschappijen. Dit type bedrijven, dat wat hun bij drage aan de winst betreft, wordt behandeld als minderheidsdeelne mingen onderscheidt zich daarvan doordat Unilever er een belangrijke invloed heeft ln het beleid. Dit is het geval in Nigeria. Over de gang van zaken in het eerste kwartaal heeft het bestuur meege deeld dat in Europa wat meer be drijfswinst is gemaakt dan in het eerste kwartaal 1976 maar dat de resultaten in de VS en Canada ach terbleven. Buiten Europa ging het belangrijk beter dan vorig jaar. De winststijging in Europa was te dan ken aan Engeland. Op het continent moest het concern met lagere over schotten genoegen nemen In miljoenen guldens Omzet Bedrijfswinst Winst voor belasting Nettowinst Nettowinst bij koersen per 31.3.1977 Winst per aandeel 1977 1976 stijging 9.827 8L719 516 566 13 pet. 540 557 9 pet 218 260 3 pet 18 pet. 221 260 3.97 4.67 15 pet. 15 pet. indirecte wijze op het totaal van de havenbedrijven in ons land van gro te invloed geweest doordat veel la ding uit het achterland, die normali ter via de Nederlandse havens wordt verscheept, via andere havens werd geleid. Het valt te bezien of dit pak ket in zijn totaliteit zijn weg weer via Amsterdam-Rotterdam zal vinden. In de eerste maanden van dit Jaar hebben zich enkele ontwikkelingen voorgedaan, waarbij de beide meer derheidsdeelnemingen Transavia en Mammoet Transport volledig eigen dom van KNSM zijn geworden. ENNIA (verzekeringen) heeft vo rig jaar een fors verlies moeten in casseren ln de sector schadeverzeke ringen. Kwam deze sector in 1975 nog uit op een winst van 4,8 miljoen, in 1976 werd een verlies geleden van 12,6 miljoen, na belastingen. De sec tor levensverzekeringen deed het aanmerkelijk beter dan in 1975. Daar steeg de nettowinst van 20,5 tot 40,7 miljoen. De totale concer- nomzet bedroeg 1,52 (1,48) miljard gulden. De nettowinst kwam op 35,8 (31,2) miljoen. Het slotdividend is bepaald op ƒ4,25. In oktober 1976 werd al 2,25 betaaldt SCHUITEMA (levensmidde lengroothandel) heeft in Assen de eerste paal geslagen voor een uitbreiding van Schultema-Noord. Uitbreiding, zegt het bedrijf, is no dig in verband met de snelle groei. Vorig jaar steeg de omzet met 23 procent tot 86 miljoen en voor dit jaar verwacht men een omzet van rond 120 miljoen. Met de uitbreiding in Assen is ruim 1 miljoen gulden gemoeid. Het personeelsbestand zal groeien van 15 tot 115 man. BAM (bouw) zag in 1976 de omzet stijgen tot 377 (330) miljoen. De net towinst veranderde nagenoeg niet: 3,3 miljoen. Er is een onveranderd dividend van 5,50 vastgesteld. Het personeelsbestand daalde met 200 man. HUNTER DOUGLAS gaat zich weer expansief opstellen nu de op gaande lijn zich heeft hersteld. De omzet steeg vorig Jaar van 860,2 tot 935,6 miljoen en de nettowinst van 11.1 tot 40,5 miljoen. De koers van uitgifte van de 8.75 pet, 15-jarige obligatielening, groot 15 min., van Bredero Ver. Be drijven, is vastgesteld op 100 pet. PEEK EN CLOPPENBURG- LAMPE NEDERLAND gaat een 8,5 pet. 15-jarige obligatielening 1977 van 16 min. uitgeven. De lening, waa-- van de uitgiftekoers op 16 mei wordt bekendgemaakt, zal worden afgelost in tien gelijke termijnen op 15 juni van de jaren 1983 tot en met 1992. Vervroegde aflossing is toegestaan vanaf 15 juni 1987, uitsluitend op 15 juni van elk jaar tegen 102 pet. De inschrijving is op 18 mei. De lening wordt gebruikt om investeringen in Nederland en vooral Belgie te financieren. Voor KON. VERKADE FA BRIEKEN is 1976 geen gemakkelijk jaar geweest. Het werd afgesloten met een zeer bescheiden positief re sultaat van 811.000 tegen een netto winst van 4.56 miljoen in 1975. Voor gesteld wordt een onveranderd divi dend van 10 pet. De omzet steeg met 6 pet. tegen 13 pet. in 1975. AHOG-BOB EXPLOITATIE EN PROJEKTONTWIKKELING in Den Haag zal het door haar uitge brachte bod van 700 pet. op de aande len Woning-Maatschappij in Amster dam niet gestand doen, aangezien minder dan 94 pet. van de uitstaande aandelen is aangemeld. Slavenburg's Bank berichtte vorige week dat zij namens de heer M. A. van Praag, particulier te Huizen (N.H.), een bod van 725 pet. (het vijfde) op de Wo ning-Maatschappij zal uitbrengen. STEENFABRIEKEN VOOR HEEN TERWINDT EN ARNTZ in Nijmegen en Coöperatieve Vereni ging Suiker Unie in Breda voeren onderhandelingen over de overne ming door Terwindt en Arntz van de Steenfabriek ,,De Volharding" in Rucphen (NB), waarvan het gehele aandelenkapitaal in handen is van Suiker Unie. CINDU-KEY EN KRAMER om zet steeg tot 367,3 (345,3) miljoen. De nettowinst daalde tot 3,5 (4,4) mil joen. Het dividend wordt ge handhaafd op 4 gulden in contanten. De winstverwachting voor 1977 is niet optimistisch. Naam bank Rente vast gedurende; Afsluifprov. (procen(cn) Rentepercentages mei zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 9 8.75 9.— 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 1.5/2- 9.25 9.- 9.25 9 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 92 87 85 9.2 8.7 8.5 Centraal Beheer 10 jaar 8.9 8.9 Ennia 10 jaar 8.9 9.1 Nat. Nederl 10 jaar 5 jaar - 8.9 8.9 9.1 9.1 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 9 - 9 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 15 9.25 9.25 RPS 5 jaar 1 - 8.75 8.75 Stad A'dam 5 jaar 1- 8.75 8.75 West land Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2.- 2- 8.9 9.3 8.9 9.1 9.5 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft gisteren (de tabel is hierbij aangepast) de hypotheekrente voor 30-Jarige leningen met 0.1 procent verlaagd en de rente voor de 5- en 2-jarige hypotheken met 0.2 procent. De mogelijkheid bestaat dat anderen dit voorbeeld gaan volgen. (Publikatie samengesteld Amersfoort). door de Vereniging Eigen Huis in Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een werkgever die een werkloze gehandicapte arbeidskracht in dienst neemt, kan een loonkostensubsidie krijgen. Dit geldt ook voor een part-time dienstverband. Dit blijkt uit de Regeling Plaatsing Gehandicapten 1977. die in grote lijnen gelijk is aan de Regeling 1966, maar waaraan nieuw is dat de subsidieregeling nu ook voor een part-time dienstverband geldt. De werkgever dient de subsidie voor de indienstneming schriftelijk bij het Arbeidsbureau aan te vragen. Hierbij komt dat een dienstverband voor onbepaalde tijd moet worden aangegaan, de arbeidstijd tenminste twintig uur moet zijn en voor valide arbeidskrachten de gebruikelijke beloning en andere arbeidsvoorwaarden van toepassing zijn. ADVERTENTIE JL 9 mof ^^■E Per: Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het initiatief van het zelfbedieningswarenhuis Maxis om de vastgestelde prijzen voor boeken te doorbreken komt terecht in een bedrijfstak, die het door een reeks van oorzaken toch al moeilijk heeft. Zoals vorige week gemeld heeft Maxis via een reclamekrant op ruime schaal aangekondigd de boekprijzen te zullen verlagen. Een maatregel, die volgens een woordvoerder van het warenhuis het boek dichter bij de mensen kan brengen. De uitgevers en boekhandelaren zijn daar allerminst van overtuigd. In een onlangs gepubliceerde adver tentie schrijven zij dat de boekwin kels bij het loslaten van vaste prijzen drastisch zullen moeten Inkrimpen. Verder wordt gezegd dat het voor de uitgevers onmogelijk wordt alle boe ken die de aandacht van de lezer verdienen nog langer uit te geven. Met name wijzen de adverteerders op literaire schrijvers en debu tanten. Tenslotte waarschuwen uitgevers en boekverkopers, dat een tijdelijke prijsslag rond het boek tot gevolg zal hebben, dat kleine en middelgrote boekhandels en uitgevers het loodje zullen leggen. Bij deze uitspraken heeft zich Inmiddels ook de NVV- bond Mercurius aangesloten Hoge kosten Een gespecialiseerde boekhandel is door de aard van het bedrijf een type winkel met hoge kosten. Vergeleken met de omzet werkt ln de boekhan del relaUef veel personeel Boven dien is de waarde van de voorraad zeer hoog Een serieuze boekhandel moet duizenden titels aanhouden. Daarbij zijn werken die per week bij tientallen exemplaren tegelijk de deur uitvliegen, maar er zijn er veel meer die éénmaal per week en soms slechts één keer per maand verkocht worden. Van die weinig verkochte titels heeft de winkel drie of vier exemplaren in huls.Eén ligt meestal ter inzage, wordt door het publiek doorgebladerd, dientengevolge be duimeld en ls voor de verkoop onge schikt. Hooguit kan het exemplaar tijdens de uitverkoop tegen een aan zienlijk gereduceerde prijs van de hand worden gedaan Met die ongunstige kostenstructuur houdt de boekhandelaar rekening door een marge van 40 d 45 procent aan te houden. Met andere woorden: een boek dat voor een tientje in de winkel ligt, is voor 5,50 d 6 gulden ingekocht. IJzersterk kartel Jarenlang leefde de boekverkoper betrekkelijk onbedreigd ln deze situ atie. Zogenaamde erkende boekhan delaren en de voornaamste uitgevers vormden samen in de Nederlandse vereeniglng ter behartiging van de belangen des boekhandels een ij- zersterk kartel De boekverkopers kochten uitsluitend van de aangeslo ten uitgevers en die verkochten op hun beurt alleen aan de erkende boekhandel. Met een afschuwelijk germanisme heette deze absolute be scherming die zijn weerga in andere bedrijfstakken nauwelijks vond. een „exclusiefverkeersregeling. Pockets Toch bleek ook van dit kartel de levensduur beperkt. Het begon met de pocketboeken. Voor de uitgevers was de verleiding om deze goedkope werkjes ook vla andere kanalen af te zetten al te groot en weldra lag de pocket ook in de stationskiosk, de tijdschriftenwinkel en later zelfs ln de supermarkt. Na de pockets kwa men ook veel verkochte duurdere boeken in tijdschriftenwinkels. De tweede aantasting vormden en vormen de boekenclubs De grote drie onder deze organisaties. Boek en Plaat, Europa Club Internatio naal en de Nederlandse Boekenclub tellen vele honderdduizenden leden en nemen op het ogenblik al tegen de 20 procent van de boekenomzet voor hun rekening. De leden zijn verplicht eenmaal ln de zoveel tijd (doorgaans drie maanden) een boek of grammofoonplaat te kopen tegen een prijs die een stuk lager ligt dan in de boekhandel. De boekenclubs kunnen zich dat veroorloven omdat ze een vrij beperkt assortiment voe ren van veelgelezen titels. De boe ken worden in grote hoeveelheden bij de uitgevers besteld, de clubs krijgen een extra korting en voor de uitgevers is het een aantrekkelijke zaak omdat ze verzekerd zijn van grote bestellingen. Voor de gewone boekhandel is deze ontwikkeling daarom zo nadelig om dat de concurrentie zich vooral af speelt op het terrein waar ook voor hem de grootste winstkansen üggen, nl bij veel verkochte werken. De minder verkochte titels, die de boek handelaren wel ln huis hebben (de boekhandelaar zegt niet graag „ik bestel het wel voor u". want vele klanten lopen dan naar de concur rent) dragen tot de winst nauwelijks bij. Bibliotheken Bij dit alles komt nog dat de totale Nederlandse verkoop van boeken ln een niet eens zo langzaam tempo terugloopt In 1970 werden nog on geveer 50 miljoen exemplaren aan geschaft, vorig jaar niet meer dan 41.5 miljoen. De oorzaak is niet exact aan te geven, maar een feit is dat het bibliotheekwezen de laatste jaren een enorme vlucht heeft geno men En iemand die een boek leent, koopt ditzelfde werk nu eenmaal niet Voor de boekhandelaar wordt het echter steeds lastiger het hoofd bo ven water te houden. Dit bracht het bestuur van hetuitgeversconcern Kluwer ertoe in het Jaarverslag te zeggen, dat de klant voortaan voor dienstverlening moet betalen. Klu wer acht dit onontkoombaar. Wan neer iemand een buitenlands boek bestelt, rekent de boekhandel tot nog toe voor het contact leggen met de (soms) buitenlandse uitgever, de administratie en extra perso neelskosten niets Maar deze service wordt Kluwer langzamerhand te duur Toch wordt het ook mét door de klant betaalde service erg zwaar voor de boekhandel als de vaste prijzen verdwijnen Na de uitspraak van het op 18 mei dienende kort geding van de uitgeversbond tegen Maxis weten we meer Meer inzicht in de boekenbranche is wellicht ook te verwachten van het structuuron derzoek. waarvan de eerste uitslag in september bekend zal worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19