Een Nederlander verbruikt in tien dagen evenveel energie als een Indiër in een jaar. Vit brieven van lezers CX 2400 (met injectie) duidelijke reiswagen Personeel Financieel Dagblad wantrouwt directeur H. ten Brink Spaarrentetot Proefgebied voor decentralisatie Verstandig met energie. WOENSDAG 11 MEI 1977 TROUW/KWARTET PS 16 - RH De Citroen CX-GTI is herkenbaar aan de mistlampen op het front en de naamsaanduiding achter. door Slcco de Jong Citroën heeft zijn topmodel CX 2400 voorzien van een door de Duitse fabriek Bosch ontwikkelde benzine-injectie en een vijf- versnellingsbak van eigen ontwerp. Daardoor is deze „GTi" ondanks een stijging van het motorvermogen met ruim tien procent iets zuiniger geworden, zowel bij stads- als snelwegrit- ten. Bovendien is de motor stiller en het uitlaatgas schoner. Met de langs elektronische weg gere gelde injectie wordt een optimale precisie bereikt In de dosering van de hoeveelheid met de binnenko mende lucht te verbranden benzine. Dit leidt bij dezelfde motorinhoud van 2.4 liter tot een „vermogensaan- was" van 115 naar 128 DIN-pk Vol gens de cijfers van de fabriek be spaart dit systeem bij vergelijkbare omstandigheden zo'n halve liter per honderd kilometer, maar ln de prak tijk zal men met de GTi eerder snel ler over de Europese snelwegen koer sen. Dan komt het doorsnee ver bruik ergens tussen de 1 op 8 en 1 op 8'/,. De wagen is duidelijk voor lange ritten bestemd. De ook nog stille motor, de afnemende stuurbekrach tiging. de bekrachtigde schijfrem men en het hydro-pneumatlsche veersysteem dragen bij tot een ui terst hoog rijcomfort. Deze stuurbe krachtiging. die sterker werkt naar mate men langzamer rijdt, had Ci troen al eerder geïntroduceerd op het Inmiddels uit de produktie geno men model SM Coupé. Zeer riant De uitvoering van de CX 2400 GTi. zoals die in oktober in Nederland verwacht wordt, is zeer riant. Een LEEUWARDEN Gedeputeerden van Friesland stellen aan minister De Gaay Fortman van binnen landse zaken voor een experimen tenwet decentralisatie te maken. Op die manier moet het mogelijk wor den om Friesland aan te wijzen als proefgebied voor de decentralisatie. Het Friese college schrijft dit aan de minister naar aanleiding van een suggestie die onlangs is gedaan door mevrouw Dleuwke de Graaff-Nauta om van Friesland een proefgebied voor de decentralisatie te maken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO De benoeming van H. ten Brink van Bonaventura tot mede-directeur (met ingang van 1 september) van Hendrik Sijthoffs Financiële Bladen B.V. heeft nogal onrust teweegge bracht onder het voltallige personeel van het Financieel Dagblad. Die onrust is inmiddels uitgemond in een motie van wantrouwen, ondertekend door de ruim tachtig personeelsleden, onder wie ook hoofdredacteur L. Metzemaekers en directeur J. F Richard. Die motie van wantrouwen is alge meen directeur Hendrik SIJthoff der mate in het verkeerde keelgat ge schoten. dat belde partijen al enige tijd niet meer met elkaar praten. Het personeel van het FD is vooral ver bolgen over de procedure, die alge meen directeur SIJthoff heeft ge volgd. waarbtj hij ln strijd met een in 1876 zwart-op-wlt gedane toezegging tonder enig overleg met kandidaat H. ten Brink op de proppen kwam. De ongeveer 25 Journalisten hebben zich allen gemeld als lid van de Ne derlandse Vereniging van Journalis ten (NVJ) en zijn druk ln overleg met deze vakbond om een verdere be leidslijn uit te stippelen. De grafici van het FD verplicht georgani seerd doen hetzelfde met hun vak- bondea Namens het personeel treedt verder Juridisch adviseur mr P C van den Hoek op. terwijl SIJt hoff van zijn kant zich verzekerd heeft van de Juridische steun van mr L van Volle nhoven. Het weinige con tact dat er nog is loopt vla de advo caten. Het FD-personeel ziet de komst van H. ten Brink ln het geheel niet zitten. Het vindt, dat deze Bonaventura- dlrecteur de afgelopen Jaren derma te ln opspraak is geweest onder meer het conflict met de Haagse Post dat men het ergste vreest voor het Financieel Dagblad. Het personeel is van mening, dat Ten Brink nu niet de aangewezen figuur is om de bijna pensioengerechtigde directeur F. Richard op te volgen bij een krant, waar altijd een rustige en prettige sfeer heerste. Algemeen directeur 81Jthoff van zijn kant heeft laten weten, dat hij niet van plan Is de situatie terug te draai en tot vóór dertig maart, de datum waarop de benoeming van Ten Brink bekend werd Het ziet er dan ook niet naar uit. dat het nogal hoogoplo pende conflict op korte termijn uit d* wereld zal worden geholpen. ADVERTENTIE Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar. Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld fraaie stoel- en portierbekleding in zwart en beige leer. met leer beklede hoofdsteunen voor en achter, een van binnenuit verstelbare bui tenspiegel, mistlampen voor en ach ter en brede Mlchelin-banden vervol maken het geheel. De GTi gaat rond 32 mille kosten tegen 26.600 gulden voor de gewone CX 2400 Super en 31.800 gulden voor de luxueuze CX Pallas. Citroën bestrijdt de noodzaak of wenselijkheid ln deze topklasse met een zescllindermotor te moeten ko men. Wel wil het Franse merk echter voor elk model een zo breed mogelij ke keuze beiden. De CX werd ln 1974 uitgebracht, als opvolger van de toen twintigjarige DS. Een Jaar later verschenen de carrosserievarianten Break en Pres tige; weer een Jaar later kwam de CX Diesel, die nu een derde van de tota le produktie uitmaakt. In Frankrijk en Spanje komen dagelijks vijfhon derd CX-typen van de band, waar van de helft voor export. Er zijn er al een kwart miljoen van gemaakt. Volkswagen komt met twee speciale uitvoeringen van de Golf S met 1600 cc-motor. Het gaat om een automa tische versie en een sportief aange kleed model, elk voor de prijs van 14.797 gulden Incl. BTW De VW Golf S Automatic wordt in drie kleuren geleverd; de sportieve Sprinter ln één gele kleur. Voor die Sprinter zijn de extra's sportstoelen en het sportstuur, zoals in de Golf GTI, bredere banden en een rulte- wisser achter. Beide modellen zijn driedeurs en kosten 743 gulden meer dan de standaarduitvoering met de zelfde motor van 75 DIN-pk ver mogen. Verstoring (5) Ik krijg de laatste tijd met al die ruwe scheldpartijen en vreemde ge dragingen steeds meer de indruk dat de PvdA doodsbang is voor het CDA. Valt heus wel mee hoor men sen, u krijgt alleen met beschaafde mensen te doen. Of zit nu daarin de kneep? Utrecht N. Reijmerink Verstoring (6) Over het rood verven van de deur van de heer Wiegel zei de heer Groe- nevelt; „Afkeurenswaardig, zulke daden getuigen van een gebrek aan argumenten, ze zijn dom en gemeen en wijzen op een mentaliteit waar over ik me zorgen maak." Volkomen mee eens. Maar de vakbondsleider zei méér. In één adem door noemde hij de heer Wiegel een snotneus ln de politiek, een blaag, enz. Dit is niet alleen een persoonlijke te schande making. maar ook de mensen en de partij die de heer Wiegel als lijsttrekker hebben gekozen. Velen en niet alleen WD-stemmers, zullen al Jaren van de heer Groenevelt ge dacht hebben, en nog denken, wat hij nu de heer Wiegel naar het hoofd gooit, maar ik herinner mij niet dat Wiegel of andere topmensen van de ze partij, ln het openbaar zulks heb ben gedaan. Een RODE DEUR is gauw genoeg weer ln z'n oorspronke lijke staat terug te brengen. Is dat ook zo op het politieke vlak met wat door topmensen gezegd wordt en is? Ik hoop het, ik kan echter niet Inzien dat zulke gezegden en uitspraken de eigen partij, noch de vakbond(en) dienstig zijn, 't lijkt zo op argumen ten-gebrek. Eoimen G. Denekamp Drlemansschool De hoofden van 1, 2 en 3 mansscho- len is wederom onrecht aangedaan! In de nieuwste regeling taakverlich ting schoolleiding wordt deze groep opnieuw genegeerd. Terwijl deze mensen dikwijls een zwaardere dag taak hebben dan hun collega's op grote scholen, die immers slechts één leerjaar onder hun hoede heb ben, heeft de minister geen redenen, tenminste zo meent hij, om ook hun enige verlichting toe te kennen. Het blijft dus zo dat zij de vele extra werkzaamheden die het hoofd schap, ook op 1,2 en 3 mansscholen, met zich meebrengt, in hun vrije tijd moeten doen. Dit is onrechtvaardig; Het is niet zo dat deze hoofden geen extra werk willen doen. Maar als de een daar vrij voor krijgt, dan moet de ander die faciliteit ook hebben. Collega's hoofden van 1, 2 en 3 mansscholen, ik verwacht nu mas saal uw reacties op mijn adres. Oudenbosch J. J. Dubbeldam (Romelaan 71) Dodenherdenking Met gemengde gevoelens zaten we 4 mei naar de dodenherdenking op de tv te kijken. Gemengde gevoelens omdat deze mensen, die gestorven zijn voor onze vrijheid, verraden zijn. Zij vochten tegen Hitier en zijn fascisten, Wat gebeurt er nu twee en dertig jaar later? De Nederlandse Volksunie mag meedoen aan de ver kiezingen en dat terwijl ze aan ras sendiscriminatie doet, anti-Joods is, anti-démocratisch en tegen de vrij heid. Wat deze Unie wil is een nieuw 1000-jarig rijk oprichten ten koste van onze vrijheid. Rotterdam Aad en Diny Plaisier Werkgroep Israël (3) In uw artikel over de reactie van de rabbijnen op de uitsluiting van de Werkgroep Israël door de Bedrijfs- en Schooljeugd, wordt de Werkgroep Israël beschreven als een „zionistische Jongerenorganisatie", die „zich opstelt achter Israël." Maar onze organisatie is noch Joods nog Zionistisch; evenmin is zij een Jongerenorganisatie, die zich achter Israël opstelt. De Werkgroep Israël m. De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat. afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8'/4%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK is een organisatie, die open staat voor Nederlanders van alle ge zindten en die voorlichting geeft over het conflict ln het Midden Oos ten. Daarbij gaat de Werkgroep Is raël ervan uit, dat het Zionisme de nationale bevrijdingsbeweging van het Joodse volk is. Tevens komt de Werkgroep op voor het recht van het Palestijnse volk op zelfbeschikking, zonder dat de verwezenlijking hier van de staat Israël en zijn inwoners ln gevaar mag brengen. Juist omdat de W.I. opkomt voor het reept van twee volkeren in het Midden Oosten is de afwijzing door de BSJ des te schrijnender; volgens de in de BSJ georganiseerde actiegroepen mag men slechts opkomen voor het zelfbeschikkingsrecht van het Pa lestijnse volk en niet voor dat van het Joodse volk! voorgaande inkomensgroei; b) dat ik het mede daarom betreur, dat het niet mogelijk is geblekpn als CDA in een eerder stadium tot een zekere voorkeurs-uitspraak te komen inza ke de mogelijke samenwerking met de zogenaamde progressieve partij en na de verkiezingen. Deze bewoor dingen maken duidelijk waar mijn voorkeur lag en ligt. Maar ik heb er wezenlijk bezwaar tegen, wanneer de opvatting wordt vertaald als een persoonlijke bereidheid, om door de PvdA met program en pl op sleep touw te worden genomen. Dat wordt mij eenvoudig te bont. Oegstgeest B. Goudzwaard Leiden hoofdbestuur Werkgroep Israël A. L. Boers Niet op sleeptouw In de rubriek „In de Rode Haan" heb ik zaterdag tot mijn verrassing mevrouw Ien van den Heuvel de voorzitter van de PvdA horen zeg gen, dat het de eigen mening van de opsteller van het CDA-programma zou zijn, dat dit program alleen met PvdA zou kunnen worden uitge voerd. Dat is een uitspraak die ik nimmer heb gedaan en ook onmoge lijk voor mijn rekening kan nemen. Wel heb ik als mijn mening uitge sproken en ik handhaaf die dat: a) het centrale thema van het CDA- programma „Niet bij brood alleen" haaks staat op die overduidelijke elementen ln de WD-campagne, die gaan in de richting van beloften van belastingverlaging, autobezit en EO en liedboek (3) Waar is de broederliefde in het ge loof, A. J. Klei, toen u schreef over ds. Monster, die op stichtelijke wijze bekende psalmen en geestelijke lie deren aan de draad van een bepaald thema rijgt? De heer Klei ervaart het als oneerlijk, dat ds. Monster niet zei waar „Eens als de bazuinen klinken" in stond, daar het toevallig ook in het liedboek staat. Maar dit mooie lied was er al zolang voordat het liedboek er was. De E.O. staat gelukkig niet achter het liedboek, daar er liederen in staan die niet bijbels zijn. Maar waar zijn alle mooie liederen gebleven? EO en liedboek (slot) Ik zal het de heer Klei nog sterker vertellen; op mijn herhaalde schrif telijke vraagstelling'(15 en 25 april) waar dat lied: „Eens als de bazuin klinken" te vinden is, geeft de I niet eens antwoord. Ik zou de l willen aanraden de vermaarde klassieke preek van prof. C. Veeni eens op te vragen over Micha 6: vi 8, want ook het grievende onrecl de heer Van Agt in één van zj uitzendingen aangedaan, zit o blijvend hoog. En mij niet allee Het is in uw blad door niet de eers de beste scribent, het toppunt vi schandelijke berichtgeving noemd. Ik verwacht en hoop nogi een evangelische rectificatie vani EO vóór 25 mei. Dat zou de sieren. Amersfoort R. G. van der Hi Pluimvee Om eventjes in te haken op de i briek „Geweld" van 7 mei ben ik totaal niet mee eens dat U er vant gaat dat de kippen in batterij kool niet gezond zijn. Waarom leggen dan elke dag een ei? Ze leven mers bij een behaaglijke temper tuur en vooral de juiste voeding i niet zoals er gesuggereerd wordt ei verkeerde voeding. Het is toch oi wel duidelijk dat je deze dieren n alleen voor liefhebberij kunt gai houden, want de consumptie vi eieren en vlees ligt op een zodai peil, dat de pluimveehouder vö doende moet produceren om aan« vraag te voldoen en dit kan nif alleen door middel van liefhebbei geschieden. Herveld C. Gijsbeit Tevreden? Met uw stofzuiger, uw wasmachine, uw fornuis, uw auto, uw televisie? U vindt al die komfortabele dingen vanzelfsprekend. Maar de meeste mensen hebben niets van dat al. En zouden er ook niets aan hebben..zondervoldoende gas, en elektriciteit, en olie. Wist u bijvoorbeeld dat een Indiër of een Afrikaan een jaar moet doen met dezelfde hoeveel heid energie die u in 10 dagen verbruikt? Zo wordt meer dan de helft van alle energie die de wereld heeft, opgemaakt door maar 20% van de mensen. Door de Verenigde Staten, door Japan en West-Europa. Onder andere door u dus. U hoort bij degenen die energie verbruiken alsof het nooit op kan. Maar dat kan het natuurlijk wel. Als we doorgaan zoals in de afgelopen jaren, hebben we nog voor zo'n 25 tot 45 jaar olie en aardgas. Mits we het even ongelijk blijven verdelen Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken. ZONDER ENERGIE ZIJN KOELKAST EN WASMACHINE HULPELOZE WITTE KASTEN. als nu. En dat kan natuurlijk niet. De tijden dat de derde wereldlanden tevreden waren met liefdadig toegezonden melkpoeder en dekens, zijn definitief voorbij. Zo goed als wij ons hebben ontwikkeld, zullen ook de derde wereldlanden zich ontwikkelen. En ook zij zullen olie, en gas en steenkool nodig hebben voor hun industrie en welvaart. Daarom zullen we de beperkte energievoorraden die de wereld nu nog heeft, in de toekomst met meer mensen moeten delen. Denk daar eens over.Trek uw conclusies. En spring wat zuiniger om met energie. In ons aller belang. Wie meer wil weten over energiebesparing kan schrijven aan: Energiebespa ring, Postbus 503, Apeldoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 18