habasj, de Palestijnen en de klassenstrijd Zolang joden zich als zionisten beschouwen moet ik hen bestrijden I I NSDAG 11 MEI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet PS 11 - RH 13 George Habasj, kinderarts en guerrillaleider neemt binnen de llestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) een aparte plaats in. Ha- isj en zijn Volksfront voor de Bevrijding van Palestina worden Uien als de meest uitgesproken vleugel van het Palestijnse irzet. Vreedzame oplossingen voor de problemen in het Midden- osten leveren volgens hem niets op, ook niet voor het conflict Bsen het Palestijnse verzet en de gevestigde Arabische regimes. Ibasj is marxist-leninist. Slechts de revolutionaire strijd kan tigens hem de problemen in het Midden-Oosten werkelijk oplos sen. Toen in 1974 de PLO een diplomatieke koers begon te varen en liet doorschemeren mogelijk een compromis te willen sluiten trok het Volksfront zich terug uit de Uitvoerende Raad van de PLO. Terwijl vrijwel alle Palestijnse commandogroepen hun politieke doelen in het verleden onder meer door militaire acties nastreef den kwam de beweging van Habasj herhaaldelijk door haar spectaculaire militaire operaties in het nieuws. In 1971 met de ontvoering van drie vliegtuigen naar een landingsstrip in de Jordaanse woestijn, in 1972 door zich verantwoordelijk te stellen voor de aanslag van drie leden van het Japanse Rode Leger op het vliegveld Lod, vlakbij Tel Avlv en verleden jaar toen het in Israël gearresteerde Bredase meis|e Ludwina Jansen verklaarde een militaire opleiding van het Volksfront te hebben gekregen. In Beiroet legde dr Habasj, die zelden bereid is een interview toe te staan, aan onze redacteur James Dorsey uit, hoe hij de ontwikke lingen in het Midden-Oosten bekijkt en hoe de problemen van dit gebied het best kunnen worden opgelost, en waarom hij bepaalde oplossingen afwijst. or Habasj heeft de gedachte van bevrijding van Palestina niet een een geografische maar ook i ideologische betekenis. ,,De lestijnen in Jordanië of in Liba- n staan niet rechtstreeks tegen- er Israël of het imperialisme. Wij an tegenover het bondgenoot- lap tussen Israël en het imperia- ne met inbegrip van de reactio- ire krachten in de Arabische we ll. Ik kan niet doorgaan met de ijd van Palestina zonder mij ook en de reactionaire krachten te arom gaat volgens Habasj de evrijding van Palestina via Bei- it, Amman, Damascus en Cairo. Palestina strijden wij niet chts tegen daar gestationeerde perialistische troepen zoals de tse troepen in Zuid-Jemen of de rtugese troepen in Angola. Wij hten tegen de kolonialistische nwezigheid zelf. Wanneer je wilt erwinnen, wanneer je bijvoor- eld de westelijke Jordaanoever de Gazastrook wilt bevrijden, rkelijk bevrijden, niet door mid- van de Geneefse vredesconfe- itie, dan mdbt je het Israëlische er en de zionistische aanwezig- d in Palestina verslaan. Dat is nzeer moeilijke taak maar het is logelijk. Het Israëlische leger is ervuld met de zionistische ideolo- le. Het zal zeer lang duren voordat revolutionairen in dat leger hebt kweekt. Maar in het Jordaanse rer zullen grote delen door mid- van politiek werk binnen de ijdkrachten de kant van de revo- e kiezen. Daarom is de zwakste c niet onmiddellijk Israël, maar 1 van de Arabische landen die omringen." ^^1 Vv srde idt 9.10 14 56 27.30 32.76 36.40 vraag waarvoor wij ons nu ge- atst zien is: Kan enig deel van lestina door middel van de Ge- else vredesconferentie en op ba- van resolutie 242 van de Veilig- Jdsraad van de Verenigde Naties 23 66|jrden bevrijd? Het antwoord Op is nee. Het meewerken hier- betekent dat je een stukje Pa tina krijgt in ruil voor de erken- g van de Israëlische bezetting i de overige tachtig procent van estina. Het betekent dat je ge- nilitariseerde zones tussen deze at en Israël zult moeten accepte- Het betekent dat je bepaalde 'den met Jordanië moet aan- open Het betekent dat je je >nd moet houden over de strate- van Saoedi-Arabië en de overi- reactionaire regimes. Het bete- 't dat wij geleidelijk aan onze ^^^rekkingen met de Sowjet-Unie ce andere socialistische landen moeten bevriezen." nerikaan ttom. in ruil voor een stukje moeten wij alle imperialis me plannen m dit gebied aan- kden In ruil voor de terugver- ng van een stukje land moest de Egyptische president Sadat nieuwe regels voor het buiten landse kapitaal opstellen en moet hij tegen de progressieve krachten overal ter wereld strijden. Sadat zelf zegt dat de mogelijkheden voor een oplossing van de problemen zich voor 99 procent in de handen van de Amerikanen bevinden. Dit betekent dat de oplossing voor 99 procent een Amerikaanse oplos sing zal zijn, en dat is juist het probleem. Wanneer je mij voor de keuze plaatst van terugverkrijging van de Sinaï-woestijn in ruil voor de uitverkoop van Egypte aan het imperialisme of een vrij en demo: cratisch Egypte zonder Sinaï dan kies ik het tweede. Ik zal dan wach ten tot het probleem van de Sinaï op een revolutionaire manier wordt opgelost." Klassenstrijd kël •abisch Hanoi iarmeer je erin slaagt om niet (leen als Palestijnen. maar als Pa- (stijuen en Libanezen, als Palestij- fcn en Jordaniërs, als Palestijnen Syrië of als Palestijnen en jyptenaren een van deze Ara- sche staten te controleren, dan je door een 'Arabisch Hanoi' irden gesteund in de strijd voor n werkelijke bevrijding van Pa- itina. Bevrijding door vreedzaam praat is onmogelijk. Er is maar weg. Je moet een revolutionai- partij hebben en een zeer breed rat waarin alle krachten tegen imperialisme, het zionisme en aèl verenigd zijn. Een revolutio- re basis is een voorwaarde voor Palestijnse verzet om Palestina kunnen bevrijden. Daarom moe wij tenminste in een van de lische staten eerst een over- ing boeken." een mini-staat n Palestijnse mini-staat op de or Israël bezette westelijke Jor- anoever en in de Gazastrook kan Igens Habasj. gezien het huidige ichtsevenwicht niet de rol van Arabisch Hanoi spelen. fanneer je de vraag opwerpt of 1 deel van Palestina werkelijk vrijd zal zijn, een werkelijke re- ilutionaire basis zal zijn, dan is antwoord nee omdat het past in plan dat voor de Arabische reld is opgesteld. Momenteel irden wij niet met de vraag ge- ïlronteerd of wij geheel Palesti- of slechts een gedeelte van Pa tina willen aanvaarden. Nie- aid zou in principe tegen de be iding van een vierkante meter het grondgebied van Palestina nnen zijn. Habash meent dat het fout is om de zaak alleen als een probleem van grondgebied te beschouwen. Voor hem is het ook een vraagstuk van de klassenstrijd. Volgens hem hebben wij in het Midden-Oosten „tegelijkertijd met een nationaal en een klasseprobleem te maken." De reactionaire regimes bespelen momenteel de nationale gevoelens van het volk „maar als de zaken eenmaal duidelijk worden, zullen de massa's zich niet laten bedrie gen. Tijdens de voedselrellen in Egypte in januari zeiden de demon strerende Egyptische massa's: Wij willen een dergelijke overwinning niet want in ruil voor de Sinaï ver kiezen wij geheel Egypte. Maar wij zijn niet bereid om geheel Egypte, Syrië en Palestina te verliezen in ruil voor een stukje land. Laat ons nog eens vijf. tien, twintig jaar wachten tot wij een werkelijke be vrijding tot stand kunnen brengen." Ondanks het feit dat volgens Ha basj Syrië, Jordanië en Egypte aan het „imperialistische kamp verlo ren zijn gegaan" kan het Palestijn se verzet naar zijn mening een zeer belangrijke rol spelen. „Wij geven toe dat onze revolutie moeilijke tij den doormaakt. Maar dit betekent niet dat wij ons moeten overgeven. Wij kunnen als katalysator funge ren voor de revolutionaire krachten in Egypte. Syrië, Libanon en Jorda nië. „Met uitzondering van Jorda nië gelooft Habasj dat dit de voor naamste rol van het verzet in de Israël omringende landen moet zijn. In Jordanië ligt de situatie anders want daar vormen de Pales tijnen zeventig procent van de be volking. Reactionairen Habasj beschuldigt de leiding van de PLO ervan te geloven tegen Is raël en het imperialisme te kunnen strijden zonder tegelijkertijd de re actionaire Arabische krachten aan te pakken. Daarom ook heeft hij alle pogingen om het Volksfront ertoe te bewegen weer deel van de Uitvoerende Raad van de PLO uit te maken verworpen. „Het gaat ons niet om het versterken van het poli tieke programma, het gaat ons om de vraag of dit het juiste politieke programma is. In het Midden-Oosten voltrekt zich een zuiver imperialistisch program ma. Willen wij er deel van uitma ken, willen wij de kant kiezen van de Arabische regimes of de kant van de Arabische volkeren en de uitvoering van dit plan tegenhou den? Wanneer deze vraag juist wordt beantwoord zullen wij weer deel van de Uitvoerende Raad gaan uitmaken. Momenteel heeft de PLO een pro gramma dat het imperialistische proces van binnenuit meent te kun nen bestrijden. Dat is naar onze mening niet alleen fout maar ook zeer gevaarlijk voor de toekomst van onze strijd." Terugkeer Ondanks de felle kritiek van het Volksfront op de PLO hebben Pa lestijnse leiders gedurende de we ken die aan het laatste Palestijnse Nationale Congres vooraf gingen alles in het werk gesteld om Habasj ertoe te bewegen iemand in de Uit voerende Raad af te vaardigen. De terugkeer van het Volksfront is vol gens Habasj van groot belang voor de Palestijnse leiders vanwege hun invloed bij de Palestijnse massa's: „Onze Palestijnse massa's waren nooit tijdens hun sinds 1917 duren de historische strijd bereid om de aanwezigheid van het zionisme in dit deel van de wereld te aanvaar den Ten tweede zal een mini- Palestina de problemen van zestig procent van het Palestijnse volk door James Dorsey Foto boven: Dr. Habasj zet met kracht zijn standpunt uiteen. Onder: Onze redacteur James Dorsey (rechts) in gesprek met dr. George Habasj. niet oplossen. De mini-staat zal de problemen van één miljoen van de drie miljoen Palestijnen oplossen. Met andere woorden, tweederde van het Palestijnse volk is tegen de oplossing van het probleem door middel van de stichting van een mini-Palestina. Het bestaan van een revolutionaire organisatie die tegen deze oplossing strijd, vormt een behoorlijke hindernis voor het proces op dit ogenblik. Daarom wil de men in de PLO dat wij weer deel uit zouden gaan maken van de Uit voerende Raad." Tegenstelling Het feit dat er verschil van mening bestaat tussen PLO-leider Jasser Arafat en bijvoorbeeld de Egyp tische president Sadat, acht Ha basj niet van zo groot belang. „Het zijn kleine tegenstellingen binnen het kader van de imperialistische plannen. Slechts wanneer Arafat zich van het huidige proces afkeert, wanneer hij de strijd van de revolu tie anders inricht en wanneer hij de juiste politieke lijn voor de Pales tijnse en Arabische massa's kiest, kan het machtsevenwicht worden veranderd." Volgens Habasj vormt de as Riad-Cairo-Chartoem- Damascus het reactionaire blok in de Arabische wereld. Werkelijk re volutionaire regiems staan hier niet tegenover. „Wel is er een aan tal landen, en let op mijn woorden, die buiten dit blok staan. Dit zijn Libië en Irak en tot op zekere hoog te Algerije, Zuid-Jemen en So malië." Ook de Sowjet-Unie en de socialis tische landen beschouwt Habasj als vrienden. „Het is echter onze pech dat de Sowjet-Unie het met ons uiteindelijk doel niet eens is. Ook dit is een bijzonderheid van de Palestijnse bevrijdingsbeweging. Maar de meningsverschillen met de Sowjet-Unie zijn meningsverschil len tussen vrienden. Wij moeten de Sowjet-Unie bewijzen dat wij een werkelijke anti-imperialistische kracht zijn. Ik geloof niet dat de Sowjet-Unie zich afzijdig zal hou den wanneer in dit deel van de wereld een werkelijk gevecht plaatsvindt tussen de progressieve en de reactionaire krachten. Binnen de Palestijnse beweging- wordt Habasj met de meest uiteen lopende begrippen van utopist tot fascist omschreven. Over één ding zijn vele Palestijnse leiders het echter eens: de opstelling van het Volksfront is irreëel. Habasj zelf meent dat „wij realistischer zijn dan enige andere macht. „Wanneer wie dan ook in de wereld vrede in het Midden-Oosten wil stichten, dan is een vrede zonder een democratisch socialistisch Pa lestina onmogelijk. Neem bijvoor beeld het zionisme. Het zionisme is een racistische Ideologie die een zuiver Joodse staat wil. Dit streven betekent dat zij op een bepaalde manier tegen andere volkeren aan kijkt. Er zal nooit een definitieve vreedzame oplossing komen zon der dat je je aansluit bij een pro gressieve ideologie. Wij zijn de meest realistische kracht omdat wij de werkelijke voorwaarden scheppen voor vrede in dit deel van de wereld. Degenen die de huidige voorstellen presenteren, denken in termen van twee, drie of vier jaar. Dit is onzin. Dit zal een oplossing zijn voor de heersende klassen sa men met het imperialisme. Dit zal een oplossing zijn die gericht is tegen de onderdrukte klassen, te gen hun nationale belangen en te gen hun klassenbelangen." Confrontatiestaten De huidige voorstellen om het conflict in het Midden-Oosten op te lossen zijn bedoeld om de Ara bische nationale beweging in be dwang te houden. De Arabische confrontatiestaten (landen die Is raël omringen) werken aan dit proces mee. Het conflict tussen Sy rië en de radicale Palestijnen „werd ons opgedrongen. Wij wilden niet tegen Syrië vechten. Maar toen zij bepaalde overwinningen hadden geboekt, gingen zij een aantal eisen aan ons stellen. Wanneer ik op deze eisen inga," aldus Habasj, „dan zou onze revolutie niet meer onafhan kelijk zijn. Laten wij aannemen dat Je naar mij toekomt en zegt: ik wil, hoe dan ook, jouw geweer. Mijn geweer is voor mij mijn revolutie. Ik zal de voorkeur geven om jou te bestrijden voordat ik mijn geweer moet afstaan, zelfs wanneer ik maar vijf procent leans heb om te winnen." Ook joden In zijn strijd voor een democra tische socialistische Palestijnse eenheidsstaat wil Habasj samen werken met de anti-zionistische en niet-zionistische krachten in Israël. Er bestaat volgens hem een onder scheid tussen het aanvaarden van het bestaan van de staat Israel en het aanknopen van betrekkingen met anti-zionistische en niet- zionistische krachten in dat land. „Wij zijn niet tegen Joden, wij zijn alleen tegen Israel als een uitdruk king van de zionistische ideologie. Ik hoop dat wij ooit eens de dag zullen bereiken waarop een be paald percentage van onze leden progressieve joden zijn die nu in Palestina wonen. Binnen tien jaar zullen het Volksfront en de Pales tijnse beweging bestaan uit Arabie ren en Joden die voor hetzelfde doel strijden. Dit is een historisch proces. Radlkale veranderingen voltrekken zich niet binnen één twee jaar. Maar ik hoop dat een behoorlijk deel van de «"den die ln Israel leven, tot de cir.ciusie zal komen dat het zionisme geen op lossing van het joodse vraagstuk vormt, dat het een werktuig is van het imperialisme en dat hun belang ligt in het samenwerken met de democratische en progressieve krachten in dit deel van de wereld." Godsdienstige groep Voor Habasj vormen de Joden slechts een godsdienstige groep. Zij zijn burgers van de landen waar zij leven. „Dit is het principe waarop wij betrekkingen met de Joden in Palestina moeten aanknopen. Zo lang zij zich als zionisten beschou wen betekent dat automatisch dat ik hen moet bestrijden. Er bestaat geen andere mogelijkheid. Want dit betekent dat zij zich bij vreem de krachten moeten aansluiten (het imperialisme, JD). Maar zodra zij een werkelijk humane en pro gressieve oplossing voor zich zelf en voor de anderen zoeken, dan zijn al onze problemen opgelost. Zolang zij geloven dat zij een volk en geen godsdienst zijn, betekent dat auto matisch dat zij een reactionaire kracht in dit deel van de wereld zijn. Om het recht op een Joodse staat te kunnen opeisen, moeten zij de maronietische christenen in Li banon en de Alawietische moslems in Syrië dwingen om hun eigen staten te stichten. En al deze op godsdienst gebaseerde staten zijn zonder meer reactionaire staten. Het is hier dat wij van mening verschillen met de niet-zionlsten want zij geloven dat Je een staat Israël kunt hebben zonder Zionis me. Als Israël niet zionistisch zou zijn, waarom zouden wij dan niet kiezen voor de meest natuurlijke vorm, de democratische socialis tische Palestijnse staat." Voorbijgaande fase Het feit dat vele Israëli's zich zelf als een volk beschouwen, ziet Ha basj als een „voorbijgaande fase in de geschiedenis, Zelfs wanneer je stelt dat negentig procent van de genen die nu in Israël wonen zich als een volk beschouwen zeg ik dat je dit niet mag los zien van de geschiedenis van de Joden. In feite moeten wij ideologisch onder de joden in Palestina werkzaam zijn om hen uit te leggen dat religie niet voldoende basis is om een volk te vormen. Zij hebben veel meer met mij als Palestijnse Arabier gemeen dan met een jood die in Zweden of New York woont. Zij zullen een punt bereiken waarop onze belan gen parallel lopen en waarop hun belangen niet liggen bij de kapita listische joden in New York." Gevraagd wat hij gemeen heeft met een Nederlandse Jood die naar Israël is geëmigreerd, antwoordt Habasj: „Momenteel hebben wij gemeen dat hij op mijn land in Palestina woont. Ik ben geen ra cist. Ik zeg niet tegen hem: ver dwijn. Ik houd rekening met het feit dat hij in Palestina woont en zeg tegen hem: Je bent welkom. Laat ons samenleven. Natuurlijk mogen alle joden blijven. Wij zullen samen een beschaving, een volk opbouwen. Wij kunnen geen racis ten zijn, wij strijden Juist tegen het zionisme. Wij zouden nooit racisten 'kunnen zijn want wij weten wat racisme is." Ondanks het feit dat de laagste sociale klassen in Israël het felst anti-Palestijns zijn. ziet Habasj juist in het feit dat de uit de Ara bische landen afkomstige joden „onderdrukt" worden „een stevige basis voor een bondgenootschap met hen". Habasj trekt een verge lijking met de extreem rechtse Li banese leider Camille Chamoen. „Chamoen heeft nooit zelf een ge weer in de hand genomen. Hij ge bruikt de onderdrukte mensen. Het zal tijd kosten om de mentaliteit te veranderen maar door middel van intensief ideologisch werk zullen deze joden hun werkelijke klassen- belangen gaan zien. Ik heb het niet over morgen, ik heb het over tien tallen jaren." Mentaliteit Habasj denkt deze mentaliteitsver andering door middel van overtui gingskracht te kunnen bewerkstel ligen. Hij geeft echter wel toe dat een vliegtuigontvoering de Pales tijnen meteen tien Jaar in hun werk terugwerpt. „U heeft gelijk. Wij moeten hiermee rekening houden. Wij moeten bij onze militaire acties duidelijk onderscheiden tussen ac ties gericht tegen zionistische in stellingen en de heersende klasse en tussen acties die het gewone volk schaden. Maar vaak is het moeilijk om de oorlogsvoering on der controle te houden. WIJ zelf in ieder geval hebben herhaaldelijk verklaard dat wij met het ontvoe ren van vliegtuigen al lang zijn gestopt. Over het algemeen moet inderdaad een duidelijk onder scheid bij onze militaire acties wor den gemaakt. Maar u zult wel be grijpen dat dit niet altijd mogelijk zal zijn." Copyright Trouw: Dit verhaal of ge deelten van dit verhaal mogen niet zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever wor den overgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13