b Jzeren trappen te heet om te vluchten Licht de patiënt beter in' Nachtportier van hotel Polen" doet relaas over brand aan Zweedse pers Ruim veertig procent van scholieren rookt Zuster Van Berkel: mensen op hun gemak stellen !/er Onderzoek bij jeugd onder achttien ra ;T Rusdag MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet p 6 - RH 11 or Jan Roelfs \MSTERDAM „Er waren ijzeren brandtrappen als onderdeel - n de brandbeveiliging, maar je moet aannemen, dat de ijzeren ijlen en de ijzeren tre^pn in een oogwenk gloeiend heet waren worden. Gasten, die aanvankelijk langs die weg zijn ontkomen en dat moet dan vermoedelijk een beperkt aantal zijn geweest, r aren wellicht blootsvoets of hadden inderhaast slippers aange- A okken". I X W tr it is de strekking van het begin van sobere relaas, dat de nachtpor- r van hotel Polen, Manfred Wit- vsky vijf jaar in deze functie rkzaam gisteren deed tijdens n speciaal voor de Zweedse pers legde persconferentie in hotel rasnapolsky. in aanwezigheid van Zweedse ambassadeur in Neder- nd. de heer Tord Hagen. Op indrin- nde vragen van een gezelschap n twintig Zweedse persvertegen- lordigers en fotografen vertelde tkovsky: „Ik was al vroeg begon- n het Zweedse busgezelschap te ■kken. Als je 26 mensen moet wak- r bellen, die er om half zeven uit Deten. dan moet je tijdig begin- „Het betrof hier een reisgroep het reisbureau Continental Traf- die de trip had uitbesteed aan de fna-lijn, de bekende ferrydienst Zweden en Duitsland", verduide- cte de heer Paul Tichelaar, één der directieleden van Krasna- lsky. Zoals bekend was hotel Po- eigendom van het Krasnapolsky- ncern. ookontwikkeling 'oen ik in de receptie was om via de üstelefoon de kamers van de reden te bereiken, kwam onze ntbijtman". die in de keuken op de rste verdieping bezig was. mij mel- n. dat er boven iets mis was. (Po- n beschikt alleen over een ontbijt- :uken. de warme maaltijden wor- en in Kras genuttigd). onderbrak mijn telefonades en g met de man mee naar boven, fe constateerden rookontwikkeling it een bedieningsliftkoker, die de latste tijd niet meer werd gebruikt. Ik haalde een paar emmers water uit de keuken en gooide die in de liftschacht, maar dat was onbegon nen werk. Omdat de rookontwikke ling steeds heviger werd. besloot ik snel naar beneden te gaan om in de receptie de brandweer te bellen. Er stond toen al een verstikkende rook in de receptie-ruimte, vlak aan de Rokinzijde Ik kon de telefoon aan de balie niet meer bereiken. Ik rende de straat op, waar ik een pas serende tram aanriep. Welke lijn het was. dat weet ik niet meer. Terug in de hal van het hotel, riep ik naar een van onze eigen mensen direct naar Kras, aan de Dam te gaan om daar alarm te slaan." Tichelaar: Er zijn dus wel een aantal personen telefonisch gewekt, maar die behoorden tot het reisge zelschap. Het was een religieuze groep". „Ik was buiten op het Rokin ge weest, maar kon niet meer de hal van Polen bereiken, er waren al vlammen te zien. Er was toen ook al een grote rookontwikkeling in de meubelshowroon." De Zweedse persvertegenwoordi gers. die voor zover ze niet uit Europese hoofdsteden Londen, Parijs, als correspondent voor Zwe den aanwezig waren hadden nog al moeilijkheden ondervonden om Schiphol snel te bereiken als gevolg van de staking bij de SAS. de Scan dinavische luchtvaartmaatschap pij. Eén van hen had zelfs met een geïmproviseerde zitplaats in de gar deroberuimte van een KLM-toestel genoegen genomen, er waren er die met de Lufhansa. via Hamburg had den gereisd. Minified Wltkovsky Andermaal werd de vraag gesteld hoe het mogelijk is geweest, dat het hotel binnen tien minuten in lichter laaie kon staan. Van de zijde van de Krasdirectie en ook van de kant van de brandweerdeskundigen is bij her haling betoogd, dat men hier voor een raadsel staat. De komende da gen zal worden gewerkt aan een rapport, dat mogelijk enig licht zal brengen in deze tragedie, maar reeds nu wordt getwijfeld of de wer kelijke oorzaak van de brand kan worden vastgesteld. Manfred Witkovsky: „Door de enor me snelle ontwikkeling van het vuur is de brandweer er niet aan kunnen toekomen om de brandtrappen nat te spuiten, om ze voor een overver hitting. die wij ons niet kunnen voorstellen, te vrijwaren. Krasdirectie en nachtportier wer den uitvoerig ondervraagd over de brandbeveiliging, mede naar aanlei ding van negatieve berichten in de Zweedse pers, waarin reeds een lijst met namen van de geredden circu leert en een naamlijst van de ver misten. Identificatie Van de zijde van de Amsterdamse autoriteiten en ook in het door Kras ingerichte crisiscentrum is men bij zonder terughoudend met het vrij geven van de namen van de vermis ten en de geborgen doden. Ingewij den menen, dat men te maken heeft met een zeker Tenerife-effect. De verminking van de onder het puin gevonden slachtoffers is vreselijk. Men zal vermoedelijk door middel van op dit gebied gespecialiseerde tandartsen moeten pogen om tot identificatie te kernen. Opmerkelijk is, dat er tot dusverre nog geen fami lieleden uit Zweden in Amsterdam zijn aangekomen om zich op de hoogte te stellen. „Gisteren, dinsdagmorgen, ontvin gen we aldus Tichelaar een verrassende telex uit Londen, van twee Zweden, die dan mogelijk be horen tot die onduidelijke groep, of groepje, die direct na de brand via Schiphol zijn vertrokken. Ze infor meerden naar hun bagage", aldus Tichelaar, die overigens moet erken nen, dat het aantal van 105 gasten, aanwezig in de rampochtend in Po len, een vrij exacte, maar niet een volledige benadering is. Het bete kent wél, dat het aantal vermisten met twee is gedaald. Gisteren heeft de recherche vele koffers en handtassen, voor zover nog waardevol, die aangetroffen wa ren bij het puin ruimen, in plastic zakken verzameld. In het crisis centrum heeft men geleidelijk lijs ten gekregen van bezittingen van tel als motto „Verpleging: brug jssen mens en techniek" wordt lorgen in navolging van vele ,|idere landen in de hele wereld k in Nederland weer de „Dag van verpleging" gevierd. De datum mei is gekozen, omdat het de kboortedag is van Florence ikWingale. Wdoel is tweeledig: „iedereen op het terrein van de gezondheidszorg in de gelegenheid te stellen even stil te staan bij de functie en taak van verpleegkundigen en verzor genden" en „het onder de aan dacht brengen van de verpleegkun dige en verzorgende beroepen en de opleidingsmogelijkheden daartoe". De computer, die men bijna in alle sectoren van de samenleving kan aantreffen, heeft ook zijn intrede gedaan in de gezondheidszorg. Vaak word je in een ziekenhuis niet eens meer door een dokter onder zocht, maar door een computer. Een verpleegkundige bevestigt een aantal zuignappen met draden op je blote borst, draait het nummer van de computer en even later komt het elektrocardiogram eruit. De computer vertelt hoe het er met je hart voorstaat. Het is allemaal reuze efficiënt, maar tegelijkertijd ook erg onpersoonlijk, omdat iemand die ziek is ook we ieens wil praten. Niet met een com puter, maar met een mens, een verpleegkundige. Alle technische vooruitgang zal menselijk contact oor Kees de Leeuw r ii IEN HAAG „Na al die jaren oe ik mijn werk elke dag nog iet evenveel plezier. Het is een ntzettend boeiend, maar erg ermoeiend vak. Soms gebeu- in er afschuwelijke dingen, ïaar vaak is het zo, dat je echt ts kan betekenen voor je zie- medemens en dat houdt je de been." Mevrouw J. van kei, binnen de muren van et ziekenhuis beter bekend Is zuster Jo, zit al meer dan rintig jaar in de ge- ïndheidszorg. hoofdverpleegkundige van de lirurgische afdeling van het diaco- «senhuis Bronovo heeft ze zowel te V?* '3ken met patiënten die geopereerd loeten worden als met hen. die net en operatie hebben ondergaan. Ze dertig jaar, toen ze als ver- eegster begon en kan met recht ellen dat een patieie geopereerd oet worden erg hulpbehoevend is. io iemand is bang te verdwijnen in I anonimiteit van het ekenhuis. Bovendien vindt hij de V Peratie doodeng. Uiteindelijk loopt iereen met een grote boog om een ^jttgelijk instituut heen en hoopt er JSjjjoit in te komen. Mijn taak is het onder meer een patiënt op zijn wak te stellen. Te zeggen: u heeft jn en u voelt u beroerd, maar daar int u gerust voor uit komen. Dat cht toch een beetje op en vaak valt 'n verblijf dan best mee". gttf oge* lerui larcose De protesten tegen de bezuinigingen in de gezondheidszorg waren deiaatste jaren op het Binnenhof regelmatig te horen. «ter Jo. die zegt dat de verpleeg- 'idigen er in de eerste plaats zijn het de patiënten zo goed moge- k naar de zin te maken, is van ening dat de patiënt een stuk mon ger is geworden. „Vroeger werd •m nauwelijks verteld, wat er ging 'beuren en moest hij maar afwach- Toch gelooft ze niet. dat mede lier invloed van de publiciteit alle 'tiënten er rustiger door worden. voorbeeld noemt ze de narcose, arvoor veel patiënten bang zijn, m^HWijl je hen daar vroeger weinig ril 'er hoorde Ik begrijp soms niet, inu, een narcotiseur nog het lef heeft easJ h aan het werk te gaan. gelet op de eki tgaüeve berichten over dit onder in i erP Natuurlijk ben ik niet voor het del «tijgen van fouten, maar als deze oiw ensen hierdoor angstig worden ge jid^aakt, is dat, ook niet zo best. Je moet niet vergeten, dat waar mensen werken er fouten worden gemaakt. Het kan een chirurg zijn. maar ook een verpleegkundige die een ver keerde spuit geeft." Ondanks deze kanttekening stemt zuster Jo van Berkel er volledig mee in. dat een patiënt er recht op heeft precies te weten wat er met hem gaat gebeuren; wat hem in de opera tiekamer te wachten staat. Ik heb gemerkt, dat een dergelijke uitleg van tevoren steeds in dank wordt afgenomen en dat een patiënt er kalmer door wordt". Ten aanzien van de psychische kant van hetziek- zijn vertelt ze. dat een mens die ziek is heel anders reageert dan een ge zond mens. In het eerste geval kan hij erg moeilijk doen „Je moet als verpleegkundige zo ie mand de ruimte geven om zijn onge noegen af te reageren, hem uit laten mopperen over bijvoorbeeld het (vermeende) onbegrip dat hij onder vindt bij mede-patiënten. De tijd nemen voor een gesprek. 'Vaak blijkt dan ook, dat het om andere dingen gaat dan de gebeurtenissen in het ziekenhuis. Zoals die vrouw met vier kinderen, die moest worden opgenomen en reuze aan het moppe ren was. Achteraf bleek, dat ze zich vreselijk zorgen maakte over haar gezin. Ze tobde erover, dat haar kin deren niet goed verzorgd werden en reageerde dat af op haar omgeving Als Je als verpleegster dat eenmaal weet, kun je pas wezenlijk helpen Zuster Jo. die ook betrokken is bij de opleiding van leerling verpleegkundigen, zegt dat ze deze altijd voorhoudt, dat een patiënt nooit lastig is en dat bovendien het verplegen van wat dan een moeilijke patiënt heet veel interessanter is dan van een „makkelijke". Ze vindt trouwens dat de positie van de leer lingen erg In hun voordeel is verbe terd. In mijn tijd werden we enorm betutteld. Je wist, om maar iets te noemen, niet eens wat voor aandoe ning de patiënt had, die je verpleeg de. Met dat soort dingen hoef je nu niet meer aan te komen. De leerlin gen komen met vragen over de pa- tifnten, uiten kritiek op de gang van zaken en hebben veel meer in spraak. De patiëntenbesprekingen bijvoorbeeld zijn een dagelijks on derdeel van het werk Op deze ma nier krijgen ze dök inzicht in het geen ze doen Minder is ze te spreken over de plan- Zweden en andere buitenlanders, die zich hebben gered. Op deze ma nier probeert men eigendommen, waarop de eigenaar of eigenares prijs stelt, terug te geven. Er is een tas gevonden, waarin zich nog vol komen gave tennisballen bevonden. Een moeilijkheid is, dat de labels met namen van koffers en tassen niet leesbaar zijn. Verzekeringen De Zweedse verslaggevers infor meerden ook of de hotelgasten van Polen verzekerd waren. Tichelaar: „Uitgezocht moet nog worden in hoeverre men over een eigen reisver zekering of ongevallenverzekering beschikte. Het hele ingewikkelde proces van schadeclaimes moet nog op gang komen. In deze dagen gaat ons de zorg voor de overlevende vóór alles." De Zweedse pers in Zweden heeft de televisie extra uitzendingen aan de ramp gewijd en brachten de dagbladen het nieuws in zeer grote opmaak en volgens de harde nieuwsstijl, die dit deel van de Scan dinavische pers kenmerkt heeft uitvoerig geïnformeerd naar de brandbeveiliging in het hotel, naar sabotage, brandstichting. Waarom was er niet een Sprinkler- brandalarminstallatie aanwezig? Was er een periodieke grondige controle van de brandweer. „Als er één brandweer ln Nederland is. die vooral met het oog op de gecompliceerde bebouwing van de oude Amsterdamse binnenstad, re gelmatig controles houdt en hoge eisen stelt, dan zijn het wel de des kundigen van de hoofdstedelijke brandweer. Over een nachtelijke in braak met brandstichting of een explosie is niets bekend. Alle verha len die in Amsterdam de ronde doen. kan men in het algemeen als geruchten beschouwen", aldus de directie van Kras. Op de vraag wat of er gebeurt met de stoffelijke overschotten verklaar de Tichelaar, dat de Zweedse rege ring alle maatregelen zal nemen, die wenselijk worden geacht. Mede in dit verband heeft de Zweedse am bassadeur gistermiddag een oriënte rend gesprek gevoerd met burge meester Samkalden. De Zweden bleven hameren op wat zij de „mysterieuze brand" noemen en dat vooral voor wat betreft het raadsel van de vuurzee, die in maar weinige minuten ontstond. „Dit kan niet een normale brand zijn geweest", aldus een der Zweden. Na de telexmelding uit Londen heeft niemand anders zich gemeld. Allen, die zich met de nasleep van de brand bezighouden een brand van de allure van die, welke C. A. aan het Damrak veertien jaar geleden in een koude februarinacht in as heeft gelegd, maar waarbij geen slachtof fers te betreuren waren geloven naarmate de tijd verstrijkt dat de bergen puin no„ een aantal doden zullen prijsgeven. nooit kunnen vervangen. Contact, waaraan vooral een zieke behoefte heeft, als hij door de techniek gede gradeerd dreigt te worden tot een „geval". In bijgaand gesprek met een hoofd verpleegkundige van een chirur gische afdeling van een ziekenhuis wordt op deze aspecten nader in gegaan. nen van staatssecretaris Hendriks ten aanzien van de ziekenhuizen, omdat ze bang is dat de directe zorg voor de patiënt hierbij in het ge drang komt en het werk van de verpleegkundigen wordt verzwaard. Ze praat over een kortwieken van de hulp en noemt de normen van de Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven (COZ) te krap. „Er moet in een dermate hoog tempo worden ge werkt. dat het verloop van het ver pleegkundige personeel alleen maar toeneemt. Ook dat komt de zorg voor de patiënt niet ten goede. In de meeste ziekenhuizen ont breekt het middenkader, terwijl dat een belangrijke groep is. die ln de loop der jaren veel ervaring heeft opgedaan. De gezondheidszorg is duur, misschien wel te duur en ik begrijp best dat er bezuinigd moet worden, maar naar mijn mening zal de gezondheidszorg nooit minder gaan kosten.De techniek wordt steeds uitgebreid, de mensen wor den ouder en de vraag naar zorg wordt groter." Rekken van leven Zuster Jo: „Je kunt je natuurlijk afvragen waar op een gegeven mo ment de grens ligt. Vanuit mijn ge loofsovertuiging ben ik tegen eutha nasie, maar ook tegen het „koste wat het koste" rekken van mensen levens. Je moet altijd voor ogen hou den, wat je iemand menselijkerwijs nog te bieden hebt. Is dat alleen maar een verlenging van het lijden en de pijn, of houdt het meer in. Je moet niet tegen de wil van de pa tiënt in doorgaan, vind ik. Ik ben er voor, dat de patiënt en ook de naaste familie veel meer inspraak krijgt ln de beslissing om hem wel of niet in leven te houden." Zaken als verkoring van de opname duur, inkrimping van het aantal be dden, meer poliklinische behande lingen, ze heeft er haar twijfels over. „Uiteindelijk blijft er naar mijn me ning evenveel personeel nodig. Spe cialiseren oké, een verbetering van de techniek in principe ook. al is het alleen maar om de gang van zaken in het ziekenhuis beter te laten ver lopen Al deze dingen moeten echter wel in dienst van de tnens staan, hem niet gaan overheersen Steeds opnieuw moet men zich afvragen, waar de patiënt bij dit alles blijft. Voorop moet blijven staan, dat de patiënt een mens ln nood is, die hulp nodig heeft en dat mag vooral niet uit het oog worden verloren Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Ruim veertig procent van de school gaande jeugd van tien tot achttien jaar rookt. Dit blijkt uit een onderzoek, dat prof. dr. AC. Drogendijk, tot 1972 hoogleraar sociale geneeskunde aan de Vrije Universiteit gehouden heeft onder 2536 leerlingen van lagere en middel bare scholen in Amstelveen. Volgens prof. Drogendijk, die het onderzoek representatief voor het gehele land noemt, vindt men het grootste aantal rokers bij het la ger beroepsonderwijs (58 pro cent). Bij deze vorm van onder wijs halen de rokende meisjes zelfs een percentage van zeventig procent. Bijna zestig procent van de ro kende jongeren steekt af en toe een sigaretje op. Zware rokers vindt men niet veel onder de Amstelveense jeugd (Een procent steekt meer dan 25 sigaretten per dag op). Bijna 44 procent rookt zelfs minder dan vijf sigaretten op een dag. Toch blijkt dat meer dan de helft van de ondervraagde jon geren „op de longen" rookten dat jongens meer inhaleren dan meisjes. Een andere bevinding van prof. Drogendijk is dat het belangrijk ste motief om te gaan roken nieuwsgierigheid is Een vijfde van de jongeren rookt in navol ging van zijn vriendjes of vrien dinnetjes. De redenen die opgege ven worden bij het niet roken zijn: nare smaak van sigaretten (27 procent), om gezondheidsre denen (27 procent), verboden door ouders (18 procent) en voor de sport (15 procent). Uit het onder zoek van prof. Drogendijk, dat in boekvorm Is gepubliceerd onder de titel „Jeugd en roken" bij uit geverij Stafleu. blijkt verder dat meisjes meer roken dan vrouwen boven achttien jaar en dat jon gens minder roken dan oudere mannen. ■y - V fi m 1 I» t i' 11 'Ij l'. i! 'f Ji 1 .4i "fiv. i t- -J li 'Ir'1 "V 't-il if 'I A If De Nederlandse bond van plattelandsvrouwen organiseert deze week in Boskoop een grote landelijke handwcrktentoonstelling in de Floridahal. Er worden ruim tweeduizend werkstukken van het hele land afkomstig tentoonge steld. Foto boven: een fraai hoekje van de expositie. Foto onder: Mevrouw Vrolijk-Teerink, de echtgenote van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, die de handwcrktentoonstelling gisteren opende, bij een van de inzendingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11