Felle en grote steekvlammen 9/Ules wat aan Polen herinnert is nu in /uurhaard verdwenen Veel onvervangbaar materiaal verwoest in pand De Slegte n «Tichi. am Zeker vijftien miljoen schade BINNENLAND beelden van de grote bin- tadsbrand in Amsterdam: rechts (oto van Polen, waarvan de hele itgevel aan de zijde van het Rokin in tact was, geheel links de ho- ingang, met daarnaast de ruimte de begane grond, waarin de meu- Ishou room was gevestigd. Men ziet k dc ingang van de Papcnbrock- reg en de frontzijde van het pand n De Slegte. Op de rechtse foto is i groot deel van het hotel wegge- ind, alsook van De Slegte, aan de eegzijdc, Het puin vermeerderde armate het blussingswcrk vorder- Het is onder deze puinhoop, dat vreesd wordt slachtoffers te zullen ntreffen. ichtfoto van de brand in Polen en t Slegte, die leidde tot een groot gat degevelwand van Rokin en Kalver- raat. Zowel in de winkelstraat als i het Rokin hebben verscheidene inden ernstige waterschade opgelo- !n. Onderzocht moet worden in hoe- ,|irTe er aan belendende percelen oopwerkzaamheden uit hel oog- unlsan veiligheid moeten worden (Luchtfoto Aerocarto) 1 Vervolg van pagina 1 Door het snel uitbrengen van lad derwagens konden hotelgasten, die aan de gevelwand hingen, in veilig heid worden gebracht. De reddings- en blusacties in de nauwe Kalver- straat moesten Tijdelijk worden stopgezet toen felle en grote steekvlammen uit de boekhandel van De Slegte naar buiten sloegen. Na verloop van tijd waren er tachtig brandweerlieden ter plaatse, die hun rookmaskers onaangeroerd moesten laten, omdat er voortdu rend gevaar voor instorting van wanden en vloeren was. Het over slaan van de vuurzee over de steeg naar de tweede-handsboekhandel, die zich ook van de Kalverstraat tot het Rokin uitstrekte, verhoogde de calamiteit. Administratie verbrand In de loop van gisteren hebben tal van tegenstrijdige berichten de ron de gedaan. Via radio-nieuws diensten was al een aantal van meer dan tien doden gemeld. De situatie was de gehele dag bijzonder ver ward en onoverzichtelijk, mede als gevolg van het feit dat de hotel administratie was verbrand en er niet over een hotellijst kon worden beschikt. De registratie bij de poli tie. waartoe de hotellerie verplicht is. was onbetrouwbaar, omdat er in de loop van de zondag gasten waren vertrokken en aangekomen en de namen nog niet waren doorgegeven. Gistermiddag had de politie de vier gevonden doden nog niet kunnen identificeren. Aangenomen werd toen dat het buitenlanders zijn, ver moedelijk Zweden. Na veel moeite kon in het crisiscentrum, ingericht in Krasnapolsky (hotel Polen is ei gendom van dit concern) nog steeds niet worden vastgesteld, wie precies de achttien nog vermiste gasten zijn. Aanvankelijk werd veronder steld, dat er gasten in paniek in een taxi waren gesprongen en naar Schiphol waren gereden om naar huis te vliegen. Aangezien het me rendeel van de logerende Zweden deel uitmaakte van eèn georgani seerde trip, wordt de mogelijkheid van een vertrek via Schiphol, bij uitzondering waarschijnlijk geacht. Voedsel en kleding De uit het hotel gevluchte gasten werden terstond in een speciale op vangruimte in Krasnapolsky aan de Dam ondergebracht, waar moei zaam een onvolledige registratie tot stand kwam. Van de zijde van het Zweedse consulaat in Amster dam werd onmiddellijk hulp (onder meer bij taalproblemen) geboden. Via De Bijenkorf werden de soms schaars geklede hotelgasten in de kleren gestoken. Van de zijde van de G.G. en G.D. in Amsterdam verleen den een arts en een psychiatrische deskundige medewerking. Het werd gisteravond denkbaar ge acht dat een aantal van de achttien vermisten zich nog elders ophield, maar de vrees was, dat dit een theo retische zaak was. Meubelshowroom Sinds Krasnapolsky het vermaarde koffiehuis, cafe-restaurant Polen had opgeheven op de parterre, was in die ruimte de meubelshowroom Inden gevestigd.Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat daar de brand is uitgebroken. De recherche had gisteren nog niet de gelegenheid gehad het personeel van hotel Polen te horen. Onder het personeel waren enkele lichtgewonden, onder meer de kok van de op de eerste verdie ping gelegen ontbijtkeuken. Wel kon worden vastgesteld, dat de brand zo snel om zich heen greep, dat de hotelgasten, althans voor een groot deel, niet konden worden ge waarschuwd. Een gunstige bijko mende omstandigheid is. dat een groep Zweden tijdig moest vertrek ken en tegen half zeven rondom het tijdstip van het uitbreken van de brand werd gewekt. De directeur van de GG en GD. dr. J. Allema en een der directieleden van Krasnapolsky, de heer P. Tiche laar, die gisteren op een tweede persconferentie in de Industriële Club aan de Dam eerste indrukken gaven, samen met brandweercom mandant Baaij, erkenden, dat er nog steeds van „vermoedelijke" cij fers moest worden uitgegaan. De GG en GD-arts verklaarde, dat er 41 personen in het nabijgelegen Bin nen Gasthuis zijn behandeld; zes tien moesten worden opgenomen. Ruim twintig konden na behande ling worden weggezonden. Twee slachtoffers, die men levenloos op straat had aangetroffen werden naar het Wilhemina Gasthuis ver voerd, waar dertien personen zijn behandeld, van wie er zeven werden opgenomen. Vier konden na een be handeling vertrekken. Vier perso nen zijn naar het Academisch Zie kenhuis van de VU overgebracht, van wie er een is opgenomen. Ambulance verongelukt Tijdens het reddingswerk hebben zich enige incidenten voorgedaan. Omstreeks half acht is op de Vijzel straat bij de Keizersgracht een am bulancewagen van de Gg en GD tijdens het vervoer van twee gewon den naar een ziekenhuis omgeslagen en in brand gevlogen. Het personeel, dat lichtgewond raakte, kon de ge wonde hotelgasten tijdig in veilig heid brengen. Gevel op ladderwagen Een der eerste ladderwagens, die de Kalverstraat was ingereden en voor de achterzijde van het hotel hulp wilde bieden, werd door vallend puin zo getroffen, dat de bestuurder zijn wagen in allerijl moest achterla ten. Het was hoofdbrandwacht H. Stol, die maar net het vege lijf kon redden. Een autospuit, die eveneens in de Kalverstraat stond liep ook beschadigingen op, als gevolg van a j Dor Jan Roelfs jen; ^STERDAM Was de hoofdstad in september 1974 een karakteristiek trefpunt armer worden door de opheffing van het „Poolsche Koffijhuis" in de Kalverstraat bij de Dam, de Polen bfeef voortleven in het hotel, dat reeds aanwezig was en waarin Krasnapolsky. als tnaresse, in de loop van de laatste jaren ongeveer een half miljoen gulden heeft geïnvesteerd tor een grootscheepse modernisering van de hotelaccommodatie. •begrip" Polen bleef „secon- f" voortleven, zij het dat de bo- 'verdieping van het oude pand. t meer als vergaderplaats er 'en knusse zaaltjes, waarin me- Amsterdamse organisatie bij- is geweest maar als intema- >aal hotel een functie bleef ver- len. is alles wat aan Polen herinnert de kaart. Opnieuw gaan de achten van vele ouderen terug f dit domein in de Kalverstraat. ,r generaties zakenlieden, pas ten en thee-drinkende dames fnpauze op de winkeltocht ben vertoefd Alles wat aan Po- herinnert. is letterlijk en figuur- >n een immens rookgordijn ten kt gegaan. Sins mensenheuge nis het café-restaurant, waar vroeger geheten „argeloze bui- nan" neerstreek, maar ook de «genwoordiger. de artiest, de 1' "nalist en de houtinkoper Mul- |li. Du Perron. Jan de Hartog. M.G. Schmidt, om maar een greep te doen, hebben er onopge merkt aan een der zware cafétafels zitten schrijven of hadden er een plek aan de vermaarde leestafel. Polen had vele stamgasten, schil derachtige. beroemde persoonlijk heden. Er was de Dehlitafel van de vooroorlogse planters, er waren de uitgelezen maaltijden van de Brenninkmeyers, die uit tal van landen Polen voor een reunis- tisch samenzijn uitkozen Het kerkvolk kwam er na diensten in de binnenstad Nieuwe Zijds Kapel, Nieuwe Kerk. De Papegaai na praten bij de koffie Harry Mulisch een laatste episode dronk er z'n glaasje. In mijn jonge jaren, toen de Nieuwe Zijds nog een bruisend krante centrum was. fungeerde Polen ook als een journalistiek trefpunt, naast Scheltema aan de Nieuwe Zijds. Rondom Polen heerste er een nostalgie, zoals die maar bij weini ge etablissementen in de Amster damse binnenstad aanwezig was. Met de sluiting van het sfeervolle koffiehuis was voor een deel de verarming van de Kalverstraat in geluid. Het trefpunt, bene- denvloers, werd een dode show room van Inden. Krasnapolsky concentreerde zich mede op het hotel Polen, waar men tot ruim 150 bedden kwam. Rijk verleden Het Poolse Koffijhuis stond er al rondom 1696. Toen droeg het de naam „In de tweede groene Cod- des" (Codde. een oud-Hollands woord voor knots» Het centrum kreeg zijn uiteindelijke naam door de bezoeken van zakenmensen, die handel dreven op Polen. Het pand is ook een niet officieel beurscen- trum geweest. Ten tijde van de beruchte windhandel gingen ook hier de waardevolle tulpenbollen van hand tot hand. Polen is nogal eens van eigenaar verwisseld tot dat het veertien jaar geleden door het Krasnapolsky-concern is over genomen, als huurder. vallend puin. De vlammen sloegen aanvankelijk aan de voor. en achter zijde van het hotel naar buiten en veroorzaakten een ernstige rook ontwikkeling, gepaard gaande met een grote hitte. Blusboten Omdat aldra bleek, dat het kra- nenstelsel in dit deel van de bin nenstad een te zware belasting on derging, verschenen er blusboten, die het water uit de grachten op pompten. Zo werd de blusboot „Jan van der Heyden", bij rederij Kooy aan het Rokin gestationeerd en een blusboot, tegenover het stadhuis in de Oude Zijds Voorburgwal. Politie te paard maakte de stegen schoon voor het aanleggen van de slangen. Er was, hoewel de winkels op maan dagmorgen gesloten zijn. veel pu blieke belangstelling. Omstreeks half elf werd begonnen met het puin een gigantische hoeveelheid omzichtig te ruimen. Reeds toen was men er wel van doordrongen, dat er nog meer slachtoffers waren. Op het afgezette Rokin stonden am bulances van de GG en GD in ge reedheid. Tegen de middag, toen het vuur zichtbaar was bedwongen, ste gen rook en stoom onafgebroken uit de puinhopen omhoog. De oostelijke omgeving van de Dam was uren achtereen in stank gehuld. Van het hotel stond toen alleen nog een smal gedeelte, met de hoofdin gang, aan de Rokinzijde overeind. Ook de Rokintoegang van De Slegte - het gevelgedeelte stond over eind. Tussen beide grotendeels ver dwenen panden gaapte een gat. dat vrijwel tot aan de Kalverstraatzijde reikte Volgens commandant Baaij zullen met de nablussing en met het puinruimen tenminste twee dagen zijn gemoeid. Schade Over verzekering en aanspraken kon de directie van Kras gistera vond nog geen mededelingen doen. „Onze eerste zorg gaat uit naar de mensen, naar het inlichten van fa milieleden". De schade is in ieder geval zeer aanzienlijk. De brand in Polen en in het boekhuis van De Slegte is zeker een van de grootste branden, die Amsterdam na de laatste oorlog h&eft gekend. Later op de dag is bekend geworden, dat drie slachtoffers naar het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk zijn overgebracht, waar men gespeciali seerd is op de behandeling van ern stige brandwonden. Mede in dit ver band verklaarde dr. Allema, dat ook in de Amsterdamse ziekenhuizen in enkele gevallen chirurgisch moest worden ingegrepen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Alleen al aan onvervangbare antiquarische prenten, atlassen en boeken, is bij De Slegte in Amsterdam, voor een waarde van tussen de vijftien en twintig miljoen gulden verloren gegaan. De schade van het verwoeste pand (eigendom van De Slegte) en de bedrijfsschade komen daar nog bovenop. Omdat er veel historisch interessant en uniek materiaal in de collectie aanwezig was, is er naast de economische, ook een culturele schade, maar deze is niet te taxeren. In de antiquarische afdeling bevond zich een collectie oude prenten en atlassen, die de grootste en meest unieke van geheel Europa was. Veel materiaal dat hier verloren ging is onvervangbaar. Ook de collectie an tiquarische boeken was uniek en een van de meest omvangrijke van Ne derland. De Slegte had twaalf boekwinkels, tien in Nederland en twee in België. Verder een centraal magazijn in Baarn. De boekhouder van het be drijf, de heer Moerkerk, zei gister middag: „U moet de nadruk leggen op het woordje „had", we hadden twaalf winkels, we hebben er nu nog elf". Hij accentueert daarmee het feit dat het bedrijf naast hotel Polen totaal verloren is gegaan. Aan de Rokinzij de (de winkel liep langgerekt van Kalverstraat naar Rokin) staat we liswaar nog een deel van het pand, maar het boekenbezit dat aan die zijde was opgeslagen was het minst waardevol. Daar stonden veel nieu we boeken, uitgeversrestanten, etc. Daar komt nog bij dat van deze voorraad boeken niets bruikbaars of verkoopbaars over is. Waterschade heeft hier de inventaris waardeloos gemaakt. Het bedrijf van De Slegte was sedert 1953 in het pand gevestigd. Voor 1953 was er een restaurant. Noodverblijf De directie van hefbedrijf en enkele personeelsleden hadden gisteren een noodonderkomen in een bijkantoor van de Algemene Bank Nederland, aan het Damrak te Amsterdam Daar kwam gistermiddag tegen half drie de bevestiging binnen van wat al uren werd gevreesd. Het bedrijf (noest als totaal verloren worden be schouwd. Het pand van boekhandel De Slegte in Amsterdam in betere tijden. Op dat tijdstip werden ook voor het eerst bedragen genoemd die tussen de vijftien en twintig miljoen lagen voor wat betreft de voorraden. Tevo ren was een bedrag van twaalf mil joen genoemd, maar die taxatie was achterhaald. De econcmische schade, zo werd gis termiddag gezegd, is grotendeels door verzekeringen gedekt. Trouw/Kwartet PS 11/RH 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13