Kernenergie nodig geacht De Boer voor samenwerking met de PvdA Prinses Irene Spanje uitgezet Sport met Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant In deze krant Illegale pers bedreigd in Sowjet-Unie Brand gesticht in sociale werkplaats: miljoenen schade Vrouw omgekomen in brandende woning HET WEER Zonnige perioden j Wereldkoffieprijs jj daalt aanzienlijk Doek valt voor De Graafschap Economische top in Londen in goede sfeer Uitspraak tegenover AR Partijraad Sollicitante afgewezen om kinderen Kies toch Trouw maar Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 35STE JAARGANG NR 10134 - MAANDAG 9 MEI 1977 pagina 5: Amnesty vraagt Cambodja opheldering over massa-executies Advertanlies voof deze zaterdagse rubriek moeien uiterlijk donderdag (Ie post) m ons bezit zijn Inlichtingen tel 070-913456 tal 794 UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14.82 PER MAAND-44.45 PER KWARTAAL-ƒ175 60 PER JAAR - POSTGIRO 660000 - BANK NED. CRED BANK REK.NO. 23.00 12 574 - GEMEENTEGIRO XI1000- LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60 pagina 2: Nacht und Nebel, getuigenis na dertig jaar Kinderbijbel: gids naar grote Boek pagina 5: pagina 6: Orgelbouwer Jan Leendert van den Heuvel: De kunst gaat verloren zodra het Ik naar voren treedt Van een verslaggever BREDA/ZWANENBURG De montagehal van de sociale werkplaats op het industrieterrein De Krogten in Breda is zondag afge brand. De schade wordt op miljoe nen guldens geraamd. De politie heeft een man aangehouden die er van verdacht wordt de brand te heb ben gesticht. De man heeft in de werkplaats gewerkt en was kort ge leden ontslagen. In de werkplaats werkten zo'n 150 geestelijke gehan dicapten. De directie verwachtte spoedig vervangende werkruimte te zullen hebben. In Zwanenburg is een supermarkt volledig door brand ver woest. De schade wordt begroot op één miljoen gulden. De brand moet ontstaan zijn in de omgeving van een oliekachel. DEN HAAG/SCHEVENINGEN De 42-jarige mevrouw Letsch- Elzinga is zondagmorgen vroeg om gekomen bij een brand in haar wo ning op de tweede verdieping in de Dirk Hoogenraadstraat in Scheve- ningen. Brandweerlieden vonden de vrouw, nadat haar dochter een baby naar beneden had gegooid, waar omstanders het kind opvingen en daarna zelf door de brandweer was gered. Ook de echtgenoot van het slachtoffer werd gered. Het apparte ment en de inboedel zijn vrijwel geheel verloren gegaan. De brandweer schat de materiële scha de op 60.000 gulden; de oorzaak was gisteren nog onbekend. Vandaag: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit ui teenlopende richtingen. Maxi mumtemperaturen ongeveer 14 graden. Morgen en overmorgen: Af en toe buien en koud voor de tijd van het jaar. Morgen zon op 5.55, onder 21.19; maan op 2.37, onder 13.06. De Franse zangeres Marie My- riam heeft zaterdag in Londen het Eurovisie Songfestival ge wonnen met haar liedje L'oi- seau et l'enfant (De vogel en het kind). Marie, die vandaag» twintig jaar is geworden, dankt hier ontroerd het pu bliek in het Wembley- congrescentrum. Een half mil jard kijkers volgden de ge beurtenis rechtstreeks op de beeldbuis, ook de Sowjetunie was voor het eerste van de partij. De Franse inzending kreeg 139 punten. Tweede werd Groot- Brittanniê met 122 en derde Ierland met 119 punten. Neder land, vertegenwoordigd door Heddy Lester met het liedje De Mallemolen, eindigde op de twaalfde plaats met 36 punten. Belgis met 70 punten zevende met de groep Dream Express, bestaande uit de zus jes Bianca, Stella en Patricia Maessen, die in 1970 als de Hearts of Soul ook al (voor Nederland) aan het Eurovisie Song/esfival hebben meege daan met het liedje De Wa terman. Laat je toch niet in de ..maling" nemen. Tinus. Betere tijden? Hij erkende dat zijn mening nog lang geen gemeengoed is binnen het CDA. maar zei te hopen op betere tijden, en daar ook voor te zullen ijveren. „Ik word geen streep minder anti-revolutionair, of christen democratisch, als ik in dit land van minderheden, waar gekozen moet worden, dat ook wens te doen." zei De Boer. die overigens begrip toonde voor het feit dat voorafgaande aan de komende verkiezingen het niet tot een voorkeursuitspraak van het CDA is gekomen. Afgesproken was afgelopen zomer binnen het CDA om op basis van wederkerigheid eventueel een voor keursuitspraak te doen. Maar na de PvdA-PPR-resolutie, waarin acht ministerszetels plus de premierspost worden opgeëist, was er geen basis voor wederkerige uitspraken Vervolg op pagina 3 Van onze sportredactie AMSTERDAM Na de titel van Ajax is gisteren de tweede beslissing in de eredivisie gevallen. Door een 3-0 nederlaag bij FC Den Haag viel het doek voor De Graafschap. Wie met de Doetinchemse ploeg mee zal afdalen naar de eerste divisie is nog steeds een vraagteken. Zowel Eindhoven, NEC als FC Amsterdam heeft nog een kans, waarbij Eindhoven, er met één punt minder en een minder doel saldo er het slechtste voor staat. Eindhoven,- FC Amsterdam en NEC verloren gisteren van respectievelijk Haarlem (3-2), NAC (2-0). en Sparta (5-0). Bovenaan moet nog de beslis sing vallen over de Nederlandse deel nemers aan het toernooi om de UEFA Cup. PSV won het belangrijke duel tegen AZ'67 waardoor de Eindhove- naren een riant uitzicht op de tweede plaats hebben gekregen. Moeilijker wordt het voor Feyenoord dat bij FC VVV ten onder ging (2-0) en alle kans loopt komend seizoen verstoken te blijven van voetbal op Europees niveau. Foto: trainer Dorjee van De Graafschap Van één onzer verslaggevers LONDEN De grote westerse industrielanden menen dat om aan de toekomstige energiebehoeften te kunnen voldoen het nodig is verder te gaan met het ontwikkelen van kernenergie. Dit standpunt hebben de industrie landen de Verenigde Staten, West- Duitsland, Japan, Canada, Frank rijk, Groot-Brittannië en Italië gisteren ingenomen aan het slot van de tweedaagse topconferentie In de Britse hoofdstad Londen. In te genstelling tot wat werd verwacht, Is het topoverleg in een zeer goede sfeer verlopen. In de gezamenlijke verklaring zeggen de zeven rege ringsleiders dan ook: „De boodschap van de topconferentie op Downing Street is er een van vertrouwen." En verder in de kracht van de democra tieën en In de bereidheid wat aan de problemen in het Westen te doen. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft op het topoverleg duide lijk gemerkt dat de Westeuropese landen en Japan op het standpunt staan dat ze niet buiten kernenergie voor commercieel gebruik kunnen. Er bestond wel begrip voor de visie van de president ten aanzien van deze vorm van energievoorziening, en de zes sluiten zich aan bij zijn oproep zuinig aan te doen met ener gie, maar daarmee houdt het dan ook op. Om te voorkomen dat het nucleaire materiaal dat voor het merendeel door de VS en Canada moet worden gelverd, voor ongewenste militaire doeleinden wordt gebruikt, zal een studiecommissie zich gaan beraden over welke veiligheidsmaatregelen er moeten worden genomen. In eerste instantie zal elk van de zeven landen een aantal aanbevelingen opstellen. Ze hebben hier twee maanden de tijd voor. Het is de bedoeling dat het een deskundigenrapport zonder directe politieke beleidslijnen wordt. Daarbij zullen echter wel maatregelen moeten worden getroffen om te voorkomen dat niet-bezltters van kernwapens het nucleai re materiaal gebruiken voor militaire doelen. Van Agt en Aantjes tijdens de AR-partijraad in Rotterdam. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM De voorzitter van de Anti-Revolutionaire Pari], H. A. de Boer, heeft zich tegenover zijn partijraad uitge- proken voor een samenwerking tussen CDA en PvdA in de komende regeringsperiode. Mr W. Aantjes, fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, sprak zich op de zaterdag gehouden partij raad daarover niet concreet uit. Wel zette hij zich af tegen de VVD, die naar de mening van Aantjes de pro blemen fundamenteel anders bena dert dan het CDA. en in mindere mate tegen de PvdA, die plotseling vergeten lijkt te zijn dat hij dè afge lopen bijna vier jaar met christende mocraten het kabinetsbeleid ge maakt heeft. De Boer kondigde aan dat hij de komende tijd binnen het CDA de wenselijkheid van het uitspreken van een samenwerkingsvoorkeur voorafgaande aan de verkiezingen ter discussie zal stellen. Hij verde digde de stelling dat het CDA zeer goed voor de verkiezingen een voor keur kan uitspreken voor PvdA of VVD, ook al, zou dat een eenzijdige, onbeantwoorde voorkeursuitspraak zijn. Rapport Met de gegevens van dit rapport zal een raamwerk moeten worden opge steld voor een bredere studie van enkele jaren, waarna de kwestie doeltreffend moet worden geregeld. De zeven industrielanden zullen bij de bestudering contact houden met andere leden van de groep van leve ranciers van nucleair materiaal die buiten het bestel van het topoverleg vallen, zoals bij voorbeeld de Sowjet- Unie. Het is niet duidelijk of de in dustrielanden hun goedkeuring heb ben gegeven aan het nucleaire contract tussen West-Duitsland en Brazilië ofschoon de Westduitsers re gelmatig de indruk wekten dat dit het geval is. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance bijvoorbeeld zei met stellig heid dat de kwestie als zodanig niet aan de orde is geweest. Het tweede grote onderwerp was de positie van de verschillende econo mieën. De zeven stellen dat het scheppen van meer werkgelegenheid probleem nummer één is. Daarnaast moet worden doorgegaan met het bestrijden van de geldontwaarding. De meeste landen menen dat vooral de Jeugdwerkloosheid zorgen baart, al liet West-Duitsland duidelijk mer ken dat het geen speciale aandacht voor dit probleem nodig acht. De zeven hebben afgesproken dat ze hun uitwisseling zullen houden over de manier waarop ieder van hen het jeugdwerkloosheidsprobleem aanpakt. Een van de opvallendste gebeurte nissen is, dat er geen druk op West- Duitsland en Japan is uitgeoefend om hun nationale economieën een sterke impuls te geven, iets waar met name de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt fel tegen is omdat hij een verdere geldontwaarding De grote drie— Bonn, Tokio en Was hington- hebben toegezegd dat ze alles op alles zullen zetten om de geplande groeicijfers van de econo mieën tussen 5 en 6% ook werkelijk te halen. Het is de bedoe ling dat als één van de zeven het gestelde doel niet bereikt, een nieuw economisch topoverleg zal worden gehouden en wel nog dit Jaar. Ieder land ls vrijgelaten In de manier om de groeicijfers te halen, met die be perking dat men moet afremmen als het beleid Inflatoir zou werken. Protectionisme De zeven hebben nadrukkelijk ver klaard dat alle ecnomische moeilijk heden ten spijt niet mag worden gegrepen naar het wapen van het protectionisme, het beschermen van eigen economie door de invoer van andere goederen te bemoeilijken. In dit verband zal worden getracht de Tokio-ronde van de handelsonder handelingen een nieuwe impuls te geven, iets waar met name de Euro pese Commissie zich sterk voor maakt. President Carter van Amerika en bondskanselier Schmidt van West-Duitsland schudden elkaar nog eens de hand na dc ontmoe ting in Londen. Op de achtergrond hun beider ministers van buitenlandse zaken Genscher (links) en Vance. Carlistische betoging verhinderd 'UTRECHT - Het hebben van twee kinderen van elf en vijf tien Jaar is voor de gemeente lijke sociale dienst in Utrecht aanleiding geweest een sollici tante voor een functie bij deze dienst af te wijzen, hoewel zij aan de eisen voor deze functie voldoet. Mevrouw A. J Franssen-Voermans uit Utrecht, die dit te horen kreeg op de vraag waarom zij niet in aanmerking kwam voor de functie van onderzoekambte- naar, heeft hierop het college van B en W in Utrecht ge vraagd aandacht te besteden aan deze volgens haar „verba zingwekkende" zaak. Mevrouw Franssen had gesolli citeerd ojr advies van het Ge westelijk Arbeidsbureau. En kele maanden later kreeg zij een éénregelig briefje waarin stond dat zij niet in aanmer king kwam. Op haar verzoek om nadere uitleg heeft de di recteur van de sociale dienst, mr A. H. van de Brink, geschre ven dat zij niet voor benoe ming is voorgedragen „omdat U nog twee vrij Jonge kinderen te uwen laste heeft". De direc teur schrijft voorts: „Gezien de nog steeds onprettige ervarin gen bij de afdeling onderzoek en voorlichting met gehuwd vrouwelijk personeel met kin deren. meen ik op dit moment niet tot uitbreiding van deze categorie te kunnen overgaan, omdat tijdens hun tewerkstel ling zich steeds weer onvoor ziene situaties met kinderen voordoen, waardoor deze vrou wen moeten verzuimen". PAMPLONA (Reuter) Prin ses Irene is gisteren Spanje uit gezet nadat zij had geprobeerd zich aan te sluiten bij een beto ging van Carlisten nabij Pamplona. De Carlistische be weging, die wordt geleid door Irenes echtgenoot Carlos Hu- go, is in Spanje verboden. De Carlisten hadden zondag hun jaarlijkse massa-bijeenkomst willen houden op de berg Montejurra. De Spaanse autoriteiten hadden de bij eenkomst echter verboden. Alle toe gangswegen waren door de politie afgezet, waardoor het voor de Carlis ten onmogelijk was de berg te berei ken. Ook prinses Irene werd door de politie opgevangen en meteen de grens met Frankrijk weer overgezet als ongewenst persoon. De stemming onder de Carlisten was dit weekeinde toch al zeer somber. Zaterdag kregen zij het nieuws dat hun vroegere leider prins Xavier de Bourbon-Parma op 88-jarige leeftijd in Zwitserland was overleden. Daar om ook was Carlos Hugo gisteren niet naar Spanje gegaan om de beto ging te leiden. Xavier heeft enkele Jaren geleden zijn aanspraken op de Spaanse troon afgestaan aan zijn oudste zoon Carlos Hugo die daar mee de leider werd van de Carlis tische beweging. Xavier werd tijdens de Spaanse burgeroorlog door gene raal Franco verbannen. Tijdens de oorlog steunde hij het verzet tegen de Duitsers in Frankrijk. Hij werd daarvoor ter dood veroordeeld maar voordat het vonnis was uitgevoerd werd hij bevrijd door de Ameri kanen. Na de oorlog mocht hij naar Spanje terugkeren. In 1952 liet hij zich door zijn aanhangers in Barcelona tot ko ning van Spanje uitroepen. Hij kreeg echter geen enkele internationale er kenning en Franco zag in deze ge beurtenis aanleiding Xavier voor de tweede maal te verbannen. Nadat hij de leiding van de Carlistische bewe ging had overgedragen aan zoon Car los Hugo ontstond er een bittere strijd over de politieke richting. Car los noemde de beweging socialis tisch en kwam daarmee lijnrecht te staan tegenover zijn jongere broer HANSWEERT - De 58-Jarige schip persvrouw A. P. de Haas-Teunissen ls gistermorgen op de Westerschelde verdronken De vrouw voer mee op het binnenvaartschip 'Neptunus' dat omsloeg toen de deklast (stenen» ging schuiven. De schipper en de zoon konden worden gered. Sixte die het conservatisme beleed. Vorig Jaar kwam het bij de betoging op de Montejurra tot een bloedige botsing tussen beide Carlistische stromingen. Waarschijnlijk om een herhaling van deze bloedige rellen te voorkomen heeft de Spaanse rege ring de betoging dit jaar verhinderd. De Carlistische beweging is niet er kend als politieke partij. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft zaterdag tijdens een verkeerscontrole, die vooral gericht was op oudere auto's, zes auto's we gens slechte technische staat in be slag genomen en negentien auto's voor nader onderzoek vastgehou den?. In totaal werden 69 personen auto's geïnspecteerd, waarbij 175 bekeuringen werden uitgedeeld. De auto's werden geselecteerd door 24 motoragenten. Naast voet-, korf- en volleybal behoort het bijwonen •van en spreken op verkiezingsbijeenkomsten de laatste tijd tot de steeds meer beoefende sporten. Wij voorspellen nu al dat dit een kortdurend mode verschijnsel zal zijn. Tot 25 mei niettemin stevige aandacht. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:1 Plaats: Ik ontvang graag naar keute: 4 fraaie zwarl-kunstlederen onderzetters met tilver bedrukte ouder wetse locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, origi- f~] Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordcel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen» 6, -5 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij X

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1