I Young niet welkom in Zuid-Afrika Moskou moet kiezen tussen voedsel en raketten Betrekkingen tussen Frankrijk en Algerije bereiken dieptepunt Djiboeti morgen naar de stembus X Labour verliest Londen Stalin wilde oorlog met VS" Amerikaanse VN-man buiten het boekje Na aanval Polisario Nieuwe gevechten in Zuidlibanon y 5 dagen Londen of Parijs' dat kan* maar er zijn nog De bom® diekonlipk Weer nieuw plan om Russische landbouw uit het slop te halen Amsterdam Boek ,TERDAG 7 MEI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet HOME (AFP) De voormalige Rus sische partijsecretaris Stalin smeed de in 1951. twee Jaar voor zijn dood. plannen voor een oorlog om „de Amerikaanse invloed uit Europa weg te vegen". Dit zegt de Tsjecho- slowaakse historicus Karei Kaplan in een vraaggesprek met het Itali aanse weekblad „Panorama". Kaplan was gedurende de „Praagse Lente" de periode van liberalisa tie waaraan troepen van het Warschaupact in 1968 een eind maakten een vooraanstaande fi guur in de Tsjechoslowaakse com munistische partij. Hij woont mo menteel in München. Voor zijn bewering over Stalins oor logsplannen heeft Kaplan naar ei gen zeggen geput uit de partij- archieven in Praag. Afschriften daaruit —zo'n 6000 pagina's heeft hij volgens Panorama naar het Wes ten weten mee te smokkelen. Stalin zou zijn agressieve strategie hebben ontvouwd in 1951, tijdens een bijeenkomst op het Kremlin waaraan werd deelgenomen door een vijftigtal generaals en admiraals van de Sowjet-strijdkrachten, twee partijvertegenwoordigers uit elk land van het Oostblok en de minis ters van defensie van die landen. Stalin," zegt Kaplan, „organiseer de deze bijeenkomst om een nieuwe dagorder uit te geven: voorbereidin gen treffen om, voor het te laat zou zijn, de groeiende politieke en mili taire invloed van de V8 uit Europa te verdrijven." Stalin zou tot deze „harde lijn" heb ben besloten na de invoering van de Truman-doctrine en de successen van het Amerikaanse Marshall-plan. In de bewuste vergadering op het Kremlin betoogde Stalin dat er naar de wapens moest worden gegrepen omdat „het diplomatieke spel naar zijn mening was uitgespeeld", aldus Kaplan. Na afloop zou er op het Rode leger hoofdkwartier een ultra geheim protocol zijn ondertekend waarmee de Oostbloklanden hun strijdkrachten rechtstreeks onder Sowjet-commando brachten. I J JOHANNESBURG (Reuter, UPI) De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof I Botha, heeft gisteren laten weten dat de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, I Andrew Young, niet welkom is in Zuid-Afrika tenzij hij zijn bezoek volgens de gebruikelijke diplomatieke kanalen regelt. ALGIERS (AP) Na de ontvoering van zes Fransen uit Maure- tanië door strijders van de bevrijdingsbeweging van de westelij ke Sahara. Frente Polslarlo. hebben de betrekkingen tussen Algerije en Frankrijk een dieptepunt bereikt. Andrew Young was van plan op 19 en 20 mei een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen op het moment dat minister Botha en premier Vorster in Wenen besprekingen voeren met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Cyms Vance. Volgens Zuidaf rikaanse kranten zou Young, die zelf een zwarte is, de zwarte voorstad van Johannesburg Soweto willen bezoe ken. Ook zou hij gesprekken willen hebben met zwarte Zuidafrikaanse leiders. Minister Botha heeft de Amerikaanse ambassadeur in Kaapstad bij zich ontboden om op heldering te vragen over een eerdere opmerking van Young dat het blan ke bestuur over Zuid-Afrika onwetr tig is. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft daarna een verklaring uitgegeven dat deze op merking van Young niet Juist was. Op een vraag van een journalist of de weigering aan het adres van Young iets met deze opmerking te maken had. zei Botha gisteren: „Dat heeft er alles mee te maken". Verkiezingen Professor Guerino Bozzoli van de universiteit van Witwatersrand liet weten Andrew Young uitgenodigd te hebben om de studenten op 20 mei toe te spreken. De Zuidafrikaanse mijnmagnaat Harry Oppenheimer heeft Young aangeboden gesprek ken te arrangeren met vertegen woordigers van het bedrijfsleven. De Zuidafrikaanse regering is vooral ontstemd over de ongebruikelijke manier waarop Young zijn reis geor ganiseerd heeft. Een woordvoerder van de regering zei dat het nu aan Young was om zijn verzoek langs de gebruikelijke diplomatieke kanalen te herhalen. Politieke waarnemers wijzen er op dat de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken deelneemt aan een tussentijdse verkiezing in Jo hannesburg die op 11 mei plaats vindt. Rhodesië De Britse minister van buitenlandse zaken Davis Owen en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Cyrus Vance zijn het gisteren volledig eens gewor den over de te volgen procedure voor een overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid in Rhodesië. Bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. Owen heeft onlangs verklaard wel te voelen voor een serie bilaterale ge sprekken, waaraan ook wordt deel genomen door Amerikaanse afge vaardigden. Op dit soort bijeenkomsten kan de weg vrijgemaakt worden, aldus Owen, voor een nieuwe conferentie die een grondwet zou kunnen opstel len voor een door zwarten geregeerd Rhodesië. Volgens de woordvoerders hebben Vance en Owen vrijdag naar de „betrokken partijen" boodschap pen gestuurd. Hieronder worden gerekend de presi dent van de vijf zogenaamde „frontlijnstaten". Tanzania, Zambia, Mozambique, Botswana en Angola, en de premiers van Zuid-Afrika en Rhodesië evenals de leiders van de verschillende nationalistische bewe gingen van Rhodesië. Vance heeft later op de dag ook een ontmoeting gehad met de Rhode- sische nationalistenleider Joshua Nkomo. Een bespreking tussen Owen en Nkomo was, aldus een woordvoerder, door omstandigheden onmogelijk. BEIROET (UPI) In Zuld-Llbanon zijn de vijandelijkheden tussen Pa- lestijnen en rechtse strijdkrachten opnieuw opgelaaid. Met name in de door rechtse krachten gecontroleer de steden Marajoen en Klela en in .Chlam werden beschietingen met mortieren en artillerie uitgevoerd. Volgens Algerijnse functionarissen heeft de Franse regering Algerije ge dreigd met de stopzetting van de economische, technische en culture le hulp aan dat land en met het opschorten van de handelsbetrek kingen wanneer Polisario de gijze laars niet spoedig op vrije voet zet. De zes Fransen werden eerder deze week bij een aanval van Polisario op de Mauretaanse stad Zouereta ont- voerd. Tijdens de aanval waaraan vierhonderd guerrillastrijders zou den hebben deelgenomen werd een Frans echtpaar gedood. In Parijs hebben functionarissen van de Franse regering ontkend dat Algerije een ultimatum gesteld werd. Wel geeft men in Parijs toe dat de betrekkingen met Algerije door de ontvoering een dieptepunt heb ben bereikt. De guerrillastrijders van Polisario opereren vanaf Zuidal gerijns gebied. Woensdag trok de Franse minister van buitenlandse zaken, Louis de Gulrangaud impli ciet een paralel met de invasie van Zaire vanuit Angola toen hij stelde dat de aanval van Polisario op Mau- retanlë gelanceerd werd „vanaf het grondgebied van een buurland" Machtsmiddel Algerije heeft tot nu toe op de Fran se eisen nog niet gereageerd. Toen in het verleden Polisario Fransen ge vangen had genomen probeerde Al gerije dit als machtsmiddel te ge bruiken om Frankrijk te dwingen de door Polisario gevormde regering in Ballingschap van de Arabische De mocratische Saharaanse Republiek (RASD) diplomatiek te erkennen. In Algerije vreest men dat Frankrijk Marokko, die samen met Mauretanië in 1975 de westelijke 8ahara bezette zal aanzetten om het Zuidalgerijnse gebied rond de stad Tlndoef aan te vallen. „Een dergelijke actie zou lei den tot een oorlog in Noord-Afrika. dat zich gemakkelijk naar het gehele continent zou kunnen uitbreiden" aldus -de Algerijnen. In Parijs ont kent men Marokko tot een dergelij ke actie te willen aanzetten. De Britse minster van buitenlandse zaken David Owen (rechts) voerde gisteren met zijn Amerikaanse ambtsgenoot Cyrus Vance besprekingen over de situatie in zuidelijk Afrika. De beide minis ters zijn het eens geworden over een Anglo-Amerikaans plan waarover ze echter niets wilden vertellen. DJIBOUTI (AP.UPI, Reuter) Morgen gaat de bevolking van Djibouti (Frans Alar en Issaland) naar de stembus. NEGEN BROER ERTUSSENUIT ANDERE 1CEBUTO REISJES v.a. 28 mei Eifel-Rijn Mayen 3 dgn 53.- v.a. 28 mei Beauraing - Ardennen 3 dgn 135.- v.a. 21 mei Clervaux - Luxemburg 3 dgn 132.- v.a. 19 mei Beauraing - Ardennen 4 dgn 190.- v.a. 19 mei Eifel-Rijn Mayen 4 dgn 202.- v.a. 19 mei Münsterland - Haltern 4 dgn 206.- v.a. 30 mei Eifel - Rijn - Moezel - Rhens 5 dgn 248.- v.a. 6 juni Eifel - Ahrdal - Schuld 5 dgn 260.- v.a. 13 juni Moezel - Hünsrück - Löf 5 dgn 300.- Vraag uw reisbureau of vraag de uitvoerige reisgids bij Broere - Cebuto, Damrak 34, Amsterdam 020 - 24 63 40 LONDEN (AP, Reuter) De Britse Labourpartlj heeft zo langzamerhand alleen haar naam nog maar over. In Londen en tn 16 van de 17 gemeenteraden ln Engeland en Wales waar de partij van premier Callaghan een meerderheid had, heeft deze die meerderheid verloren. „Het land heeft Labour laten weten dat zij moet opstappen," zo zei Mar garet Thatcher, de leider van de con servatieven. De conservatieven heb ben bij de verkiezing van de raad van groot-Londen, waarin 92 kiesdis tricten in de hoofdstad en naaste omgeving zijn vertegenwoordigd, de absolute meerderheid behaald. Deze berustte tevoren steeds bij Labour. De Conservatieve Partij behaalde 64 zetels (winst 31). Labour 28 zetels (verlies 29). De liberalen verloren de twee zetels die ze hadden. Volgens de algemeen secretaris van de socialisten, Ron Haywood, heb ben de Britse kiezers hun protest geuit tegen de stijgende partijen. „De regering heeft tijd nodig om te bewijzen dat haar maatregelen zul len leiden tot economisch herstel," zo zei hij. De ultra-rechtse partij, het Nationa le Front, heeft bij de verkiezing van de raad van Groot-Londen ruim vijf procent van de stemmen gekregen en daarmee de liberalen in verschil lende kiesdistricten van de derde plaats verdrongen. „Wij zijn op weg de derde partij van Groot-Brittannië te worden." verklaarde gisteren de zakelijk leider van het Nationale Front. Martin Webster. Eerderge noemde Ron Haywood van de La bour partij noemde de opkomst van het Nationale Front afschrikwek kend. Ulster De militante Noordierse protestan ten hebben alle arbeiders ln de pu blieke diensten en ln de industrie opgeroepen om maandag alle werk neer te leggen. Op die manier zou het hele openbare leven in Ulster ten minste een dag moeten komen stil liggen. De stakingsleiding heeft ont kend dat men deze oproep afbreuk wordt gedaan aan de stakingsoproep die in het begin van deze week werd gedaan. Alles wijst er echter op dat ook de stakingsleiders er van over tuigd raken dat hun acties mislukt zijn. Gisteren ging de bevolking vrij wel normaal naar het werk ondanks het feit dat ze werden lastig gevallen door Incidentele stakers. Een defini tieve slag kreeg de staking gisteren toen de arbeiders in de elektrici teitscentrale Ballylumford besloten normaal door te werken. Hiervoor werd een geheime stemming gehou den. Ballylumford voorzietdrie kwart van Noord-Ierland van stroom. De honderddertigduizend gerech tigden moeten over twee zaken gaan beslissen. Op de eerste plaats of zij op 2 Juni van Frankrijk onafhanke lijk wil worden en op de tweede plaats over de samenstelling van een nieuw assemblee. Dit 65 leden tellen de assemblee zal dan een regering moeten aanwijzen die ae laatste we ken voor de onafhankelijkheid de zaken van het land moet beheren. Volgens politieke waarnemers is het vrijwel zeker dat de meerderheid van de bevolking zich voor onafhanke lijkheid zal uitspreken. Maar moge lijk beginnen pas dan voor Djibouti de problemen. In Djibouti is de Afar stam verwant met Ethiopië terwijl de Issas veel overeenkomsten verto nen met de 8omaliërs. Sommige waarnemers vrezen dat na de onaf hankelijkheid van Djlboueti het tot een oorlog zou kunnen komen tussen Somalië en Ethiopië vanwege de strategische ligging van Djibouti aan de Rode Zee. Gisteren vormde zich een vloot van zeventien Franse oorlogsschepen om de rust en orde te bewaren tijdens de verkiezingen morgen. Ook zijn waar nemers van de Verenigde Naties, de Arabische Liga en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Djibouti om de verloop van de verkiezingen te controleren. Het nieuwe assemblee zal bestaan uit 33 Issa vertegenwoor digers. 30 vertegenwoordigers van de Af ars en twee Arabische afgevaar digden. De Issa-leider Hassan Goe- led, die als de toekomstige leider van de Jonge staat wordt gezien heeft al laten weten dat hij zal proberen de tegenstellingen tussen Af ars en Issas op te lossen. Politieke waarnemers menen dat betrekkingen met Soma lië zal willen aanknopen. Volgens diplomaten in Djibouti is de kans op een oorlog ln het gebied het afgelo pen Jaar verkleind. Callie knight Jack Pcjrl 'een fascinerende familie-sage Gebonden f23.50 door Victor Zorza Zelfs zonder paardevlees, dat de Russische kranten bij hun lezers hebben aanbevolen als een nieuwe delicatesse, is de vleesproduktie in de Sowjet-Unie dit jaar lager dan vorig jaar en vorig jaar was zij lager dan het jaar daarvoor. Toen het tekort het grootste was meldde een Moskouse krant vreug devol dat er een nieuwe fabriek voor worstjes van paardevlees zou wor den geopend, maar het kwam wat verwrongen over. Het komt tegen woordig nog maar zelden voor, aldus het artikel, dat iemand niet weet dat paardevlees uitstekend te eten is en dat veulenvlees een delicatesse is. Partijleider Leonid Breznjew heeft in het openbaar geen voorkeur voor paardevlees uitgesproken. Uit zijn redevoeringen blijkt dat hij de pro blemen met meer gebruikelijke mid delen wil oplossen. De Sowjetrus slsche pers kondigde het afgelopen Jaar met veel fanfare Breznjews plannen voor de landbouw aan. Plannen als deze verschijnen Iedere paar Jaar. met eentonige regelmaat, zowel onder de regering-BreznJew als onder die van zijn voorgangers. En ook al als vaak ln het verleden roept het nieuwe plan meer proble men op dan het oplost. Op het ogenblik kent iedere Rus sische collectieve- of staatsboerderij, die soms verschillende dorpen om vat, gemengde landbouw. Ze hebben varkens, kippen, groenten, granen en zo meer, zowel voor de eigen leden als voor verkoop aan de staat, die de produkten dan weer doorverkoopt ln de steden. De overgang van gemengde landbouw naar specialisatie vraagt veel geld voor gebouwen en andere faciliteiten en veel ttjd door de stap van een betrekkelijk achtergebleven landbouweconomie naar één die ge baseerd is op moderne technologie. Breznjew onderkent dit en waarschuwde in zijn oorspronkelijke aankondiging partijfunctionarissen voor overdreven haast en uitwassen bij de uitvoering van de plannen een vloek die tot nu toe over leder Sowjetplan is gekomen. De Sowjet-Unie wil grote varkensmesterijen opzetten, maar heeft dat slecht voorbereid. Richtlijnen Specialisatie Het plan van de Russische partijlei der, gericht op „industrialisatie" van de landbouw, wil pluimvee „fabrie ken". varkens „Industrieën", broei kas ..oogstmachtnes" enzovoort, waarbij alle zich op een bepaald stuk van de landbouw zouden speciali seren. Zodra partijfunctionarissen nieuwe richtlijnen krijgen uit het Kremlin denken ze dat hun promotie afhangt van de vraag hoe snel het wordt uitgevoerd. De carrieremakers voe ren de opdrachten uit, zonder te let- ten op plaatselijke beperkingen en mogelijkheden, terwijl functionaris sen die er de voorkeur aangeven rus tig te leven doorgaan als voorheen en de orders naast zich neerleggen. Er is altijd een spanning tussen deze twee houdingen zodra een plan moet wor den uitgevoerd en er moet altijd een plan worden uitgevoerd in de 8owJet-Unie. Terwijl functionarissen werden ge waarschuwd voor te grote haast en van bovenaf druk werd uitgeoefend het Breznjew-plan doordacht uit. te voeren, werden zij aan de andere kant gewaarschuwd voor pogingen het te vertragen en er een plaatselij ke. bekrompen uitleg aan te geven. En omdat eveneens werd geëist dat een belangrijke stap vooruit zou worden gedaan tijdens het lopende vijfjarenplan, kon worden verwacht dat met de ene waarschuwing de andere weer ongedaan wordt ge maakt, wat precies ls wat er op het ogenblik gebeurt. Binnen een paar maanden na de afkondiging van het plan herinnerde Breznjew functio narissen er opnieuw aan dat zij „voor zich zelf uitliepen". Sommige boerderijen raakten hun vee kwijt lang voor de nieuwe vee „fabrieken" waren gebouwd De stukjes prlvé- land waarop leden van de ge meenschappelijke boerderijen wat eigen vee mochten houden verdwe nen voorbarig. Maar de waarschuwing had weinig effect en Breznjew was onlangs ge dwongen toe te geven dat men zich niet om zijn woorden had bekom merd. Hij had het over het „alarme rende feit" dat, terwijl er nog steeds een gestage aanvoer van vlees nodig is, sommige boerderijen al waren opgehouden met het mesten van varkens en pluimvee. Afgelopen maand kwam een krant in Moskou met een voorbeeld uit de provincie Pskow waar het aantal boerderijen waar varkens werden gemest was gedaald van 257 tot 166. In één geval werden duizenden var kens „afgemaakt" omdat de stallen voor andere doeleinden moesten worden gebruikt. Grote complexen werden te snel ge bouwd, onder druk van bovenaf, on danks de waarschuwingen van Breznjew. Dat betekent dat ze niet economisch kunnen werken als ze klaar zijn. Een nieuwe boerderij voor melkkoeien die nu wordt ge bouwd heeft geen verzekerde aan voer van veevoeders. Tot dan toe had geen enkele boerderij in de hele provincie gezorgd voor eigen be voorrading. Slechte oogst De voortdurende tekorten ln de Sowjet-Unie zijn een gevolg van de voortdurend mislukte oogsten, die evenzeer een gevolg zijn van de zwakke Russische landbouw als van het slechte weer. Het ls goed te herinneren aan: Breznjews problemen in eigen land als alle aandacht uitgaat naar de verhouding tussen de supermach ten. van de SALT-onderhandelingen (over kernwapens) tot de uitbreiding van de Sowjetrusslsche marine. De ..boerderijcomplexen" vragen ook geld en technische kennis, die éven zeer nodig zijn om de aanspraken van de Sowjet-Unie op de status van „supermacht" veilig te stellen. Een „complex" van 108 duizend slachtvarkens, zoals die nu gepland zijn, produceert 300 ton mest iedere dag, maar er zijn geen industriële plannen voor de bouw van glerwa- gens en andere voorzieningen, aldus een Sowjetrusslsch landbouwblad. Veeziekten zullen zich bij dergelijke grote aantallen snel verbreiden maar ook hier zijn geen maatregelen getroffen. „Belast met de zorg voor duizenden stuks vee", aldus het blad. „zal zelfs de meest gewe tensvolle en deskundige veearts wei nig kunnen doen als zijn hele appa ratuur bestaat uit een Injectiespuit en een thermometer. Geld vinden Breznjew heeft uitgelegd dat het vinden van geld voor de ontwikke ling van de landbouw niet gemakke lijk is en dat het ergens anders van daan moet worden gehaald. De „in dustrialisatie" van de landbouw die hij heeft gelast - en het voeden van de Sowjetrusslsche bevolking en het verwijderen van varkensmest kan alleen als een deel van de gelden die nu door de militairen worden opge slokt, door de landbouw worden ge bruikt. Dat ls het logische en econo mische verband tussen raketten en varkensmest De bom die kon liplezen Donald Seamen 'een explosie van spanning' Paperback f 16,90 Het aas van de jager Heien Maclnncs 'overtuigende cn boeiende spionage roman' Gebonden f22.50 Nü in de bockhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7