::lGas geven en remmen niet tegelijk Grote zorgen KSH Lubbers verdedigt noodzaak kernenergie Economische topconferentie in Londen Washington en Bonn staan op gespannen voet Rijke landen willen rijk blijven „Financiering werk met hogere belasting werkt averechts" Bonden willen een gesprek ~"0ok besparingen afdwingen' Hero ontslaat 2 directeuren POMPEN Akzo bundelt vezelactiviteiten sJjE JERDAG 7 MEI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 47 Dit weekeinde komen de groten der aarde in Londen bijeen voor een economische topconferentie. Het zijn de Amerikaanse (van links af) president Carter, de Japanse premier Foekoeda, de Westduitse bondskanselier Schmidt, de Franse president Giscard, premier Callaghan van Groot-Brittannië en zijn ambtgenoten Tru- deau (Canada) en Andreotti (Italië). De laatste dag mag ook EG-voorzitter Jenkins meedoen. De topconferentie is de derde in zijn soort. Eerder werd er één gehouden in de zomer van 1975 in het Franse Rambouillet en een jaar later op het Amerikaanse Caraïbisché eiland Porto Rico. Twee van onze redacteuren belichten de economische en de politieke kant van de nieuwe ontmoeting. Als de Amerikaanse president Jim my Carter vandaag aan het begin van de topconferentie in de Londen- se premierswoning Downing Street de leiders van de vier belangrijkste Westeuropese staten ontmoet, heeft dat in drie gevallen het karakter van een eerste kennismaking. Alleen gastheer James Callaghan, de Brit se eerste minister, heeft de president tot nu toe ontmoet. Met spanning is daarom uitgekeken naar de ontmoeting van Carter met president Valéry Giscard d'Estaing vm Frankrijk en premier Giulio Andreotti van Italië, maar bovenal met de Westduitse bondskanselier Helmut -Schmidt. De bijrollen op deze derde topconferentie van de Westerse geïndustrialiseerde lan den plus Japan zijn duidelijk weggelegd voor de maar tenauwernood gedoogde Eu ropese Commissie, die in de persoon van voorzitter Roy Jenkins zondag even mag aanschuiven aan de grote tafel en voor Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Ca nada. De hoofdrollen zijn voor de Verenig de Staten, West -Duitsland en, zij het op wat bescheidener economische schaal, Ja pan. Voor West-Duitsland is vooral van belang hoe Schmidt en Carter elkaar na afloop van de topconferentie zullen beoor delen. Als dat niet stukken beter is dan tot nu toe het geval was, kan het politieke deel van het overleg wel als mislukt worden beschouwd. Voorkeur voor Ford De verhouding tussen de VS en de Bondsrepubliek is in bijna dertig Jaar niet zo slecht geweest als nu. Die verslechte ring is in feite begonnen toen Carter vorig jaar november tot president werd gekozen. Schmidt had tot dan een duidelijke voor keur gehad voor Carter's voorganger en republikeinse rivaal Gerald Ford. In een vraaggesprek vlak vóór de presidentsver kiezingen zei Schmidt over Ford: „ik heb het grootste respect voor president Ford, die ons de afgelopen Jaren zo voortreffelijk heeft geholpen." Over Carter kreeg de bondskanselier niet meer over de lippen dan: „ik kan niets over hem zeggen, niets positiefs en niets negatiefs." door Bert van Panhuis Ook toen Carters presidentschap in Janua ri een werkelijkheid werd bleef Schmidt zeer koel. De inaugurele rede van de presi dent beoordeelde hij bijvoorbeeld negatief met de opmerking: „De duidelijke lijn ont breekt". Even leek het beter te gaan getui ge Schmidts optreden tijdens het bezoek aan Bonn van Carters vice-president Wal ter Mondale. De bondskanselier vroeg hem de president ervan op de hoogte te stellen dat hij zeer tevreden was met Mondales bezoek aan West-Duitsland. En Schmidt glimlachte zelfs toen Mondale hem een van Carter's handtekening voorziene af druk van de gekritiseerde inaugurele rede aanbood. De vreugde was echter van korte duur: De Westduitsers hebben het gevoel dat Washington hen opzettelijk wat op af stand houdt. Ze wijzen daarbij op het incident rond de audiëntie van de Westduitse ambassadeur in de VS. Deze kwam pas aan de beurt na een aantal minder belangrijke landen en dat terwijl er in de diplomatieke wereld niets zo heilig is als de hiërarchie. Misschien dat de ont moeting van vandaag voor enige verbete ring kan zorgen. Meningsverschillen Dat vraagt dan wel soepelheid van beide kanten want er zal een handvol onderwer pen aan de orde komen, waarover de VS en de bondsrepubliek op z'n zachtst gezegd sterk van mening verschillen. En dan Iatèn we de economische geschillen hier nog buiten beschouwing. Eén van de kwesties, die steken is het negatieve oordeel van het Amerikaanse leger over de Duitse Leo- pardtank als mogelijk nieuw voertuig voor de strijdkrachten van de Atlantische bondgenoten in de NAVO. Na een test -kwam de legerleiding in de VS tot de uitspraak, dat de eigen XM-1 toch beter was. Ook de verkoop van een Westduits anti-tankwapen liep op niets uit toen bleek, dat de Britse concurrent beter be viel. Westduitsland hoopt nu nog enkele tankonderdelen in de VS aan de man te kunnen brengen. Hier kan een gebaar van de kant van Carter veel goed maken. Mensenrechten Van fundamenteler en dus ernstiger aard zijn de twee andere meningsverschillen, die over de mensenrechten in de Oosteuro- pese landen en het kerneenergiebeleid van de VS. De Amerikaanse president heeft de eerste honderd dagen van zijn ambtster mijn het Oostblok scherp gekritiseerd in verband met de rechten van de mens daar. West-Duitsland is er verre van gelukkig mee. Sinds het einde van de jaren zestig heeft West-Duitsland met veel moeite niet in de laatste plaats in eigen land een goede relatie opgebouwd met de DDR en Polen. Deze „Ostpolitik" is het para depaard van de sociaal-democraten en Bonn voelt er niets voor om het slachtoffer te worden van Carter's optreden. Een situ atie, die kan ontstaan als Moskou de ande re Oostbloklanden zou stimuleren de be trekkingen met het Westen te bevriezen. Het kernenergiebeleid van de VS en dan met name de gewijzigde houding ten aan zien van het plutoniumgebruik zit Bonn eveneens zeer dwars. Het gaat daarbij vooral om de voorwaarde, waar op de VS uranium willen uitvoeren, namelijk dat ze niet? wordt gebruikt om plutonium te ont wikkelen. Washington geeft als reden daarvoor op dat ze bang is dat in allerlei landen plutonium zal worden gebruikt voor het maken van kernbommen. Eén van die landen is Brazilië, waarmee West- Dultslahd momenteel een reuzencontract heeft voor de aflevering van een plutoni- umfabriek en een snelle kweekreactor, waar dit plutonium wordt benut. Aan het Westduitse kernenergiebeleid zitten as pecten die van vitaal belang zijn voor de economie en de toekomstige energievoor ziening van de Bondsrepubliek, dat Schmidt alles op alles zal zetten om met de huidige politiek te kunnen doorgaan. De rijke landen zullen bespreken hoe zij zo rijk kunnen blijven. Zo vatte het Britse blad The Economist de economische topconferentie sa men, die dit weekeinde in Londen wordt gehouden. Er zit een kern van waarheid in die vaststelling. De rijke landen zitten rond de tafel om hun eigen welvaart veilig te stel len, en te pogen verder uit het economisch dal omhoog te krabbelen. De arme landen mogen daarbij blij zijn als er voor hen ook' nog wat kruimpjes afvallen. Noord-Zuidgesprek Arme en rijke landen praten al ruim een jaar binnen het Noord-Zuidoverleg in Pa rijs. Dat had al een paar maanden geleden moeten worden afgesloten, maar de slot zitting werd uitgesteld bij gebrek aan re sultaat. Nu komen ministers van de 27 deelnemende landen (negentien arme- en acht rijke-) eind deze maand naar Parijs voor de slotronde. Het ziet er echter niet naar uit, dat dat wel veel zal opleveren. De rijke industrielanden die aan de econo mische top in Londen deelnemen zullen daar bespreken wat zij alsnog aan de derde wereld kunnen toeschuiven. De ontwikke lingslanden willen een regeling voor hun schier niet meer af te betalen schulden, en verder een grondstoffenovereenkomst. Veel derde wereldlanden zijn voor hun Inkomsten grotendeels van grondstoffen (koffie, koper, katoen bijvoorbeeld) afhan kelijk. Die Inkomsten worden naar verhou ding steeds minder en daar willen de ont wikkelingslanden wat aan doen. Zij hebben dat tot nu toe zonder succes geprobeerd binnen de Unctad (vorig jaar mei in Nairobi, Kenia, en in maart in Genève). Met name de Verenigde Staten, Japan en West-Duitsland houden een over eenkomst (door een grondstoffenfonds, of door koppeling van grondstoffenprijzen aan die van industrieprodukten) tegen. En het zijn Juist die landen die in Londen een eerste viool zullen spelen. De ontwikkelingslanden hebben al ge dreigd uit Parijs weg te lopen als de rijke landen niet behoorlijk over de brug ko- door Nico Kussendrager men. Het ziet er naar uit dat zij wel vast met koffers pakken kunnen beginnen, maar of ze dat ook zullen doen is een andere zaak. Ook de Derde Wereld is on derling sterk verdeeld over haar verlan gens en de rijke landen maken daar dankbaar gebruik van. De radicale ontwikkelingslanden zullen mogelijk uit Parijs weg willen, de wat meer gematigde zullen zeker blijven, dus blijven ze allemaal om het niet tot een openlijke 'breuk te hoeven laten komen. De verdeeld heid bij olie- en ontwikkelingslanden werd deze week nog weer eens onderstreept door het mislukken van de poging de olie landen weer één en dezelfde prijs te laten rekenen voor hun olie. Oliecrisis De olie en de, „oliecrisis" zijn de aanleiding geweest voor het Parijse Noord- Zuidgesprek. De rijke landen willen daar praten over een gestage aanvoer van olie tegen zekere prijzen, de Derde Wereld wil de dat als breekijzer gebrüiken om zelf haar zin te krijgen op het punt van de grondstoffen, maar het ziet er niet naar uit dat die opzet lukt. Omdat de olieaanvoer onzeker blijft, de prijs hoog is en de voorraden eens uitgeput raken heeft de Amerikaanse president Carter onlangs een groots programma aan gekondigd om op energie te bezuinigen. De Westeuropese landen zijn zo ver nog niet (daar stijgt de vraag naar energie nog steeds sneller dan de produktie). Frankrijk gokt grotendeels op kernenergie, iets wat West-Duitsland ook graag zou doen. maar dat stuit daar op gToot verzet. Ook over energie zal tijdens de economische topcon ferentie ln Londen worden gepraat. De „oliecrisis" '(het terugdraaien van de produktie en prijsverhogingen) is vaak als oorzaak genoemd voor de economische teruggang in de wereld, en voor een deel is dat waar. Zo langzamerhand begint het tij te keren en de westerse industrielanden zullen deze twee dagen ln de Britse hoofd stad overleggen hoe die ontwikkeling kan worden voortgezet. Waarschijnlijk zullen op dat punt ook de grootste verschillen van mening en van inzicht opduiken. Werkgelegenheid Hoe moeten de economieën weer worden opgepept? Meer geld er inpompen en be lastingvoordelen geven (zoals de Ameri kaanse president Carter wilde) bevordert weliswaar de werkgelegenheid, maar houdt de inflatie hoog. Geen oppeppertjes betekent ook minder geldontwaarding, maar blijvende werkloosheid. De „arme rijken" Groot-Brittannië en Italië dringen er bij Japan en West-Duitsland op aan hun economieën verder te laten groeien. De Japanners en West-Duitsers zullen dan meer Invoeren en andere landen zullen daar voordeel van hebben. Maar Bonn en Tokio voelen daar niets voor, zeker niet nu president Carter uit angst voor inflatie oppeppende maatregelen ongedaan heeft gemaakt. Vooruitziende geesten zeggen dat de be drijvigheid in het westen vooral kan wor den vergroot door meer handel met de Derde Wereld. Daar liggen de mogelijkhe- den voor de toekomst, maar aan de andere kant blijft het westen nalatig de ontwikke lingslanden iets minder arm te maken, waardoor zij meer zouden kopen, terwijl ook de verdere vrijmaking van de we reldhandel op problemen stuit. Het aan het begin genoemde Noord-Zuidgesprek is daar een schoolvoorbeeld van. si- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wanneer de overheid extra geld uittrekt ten bate van de werkgelegenheid en voor de financiering van deze uitgaven de belastingen verhoogt, dan heeft dit uiteindelijk negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid. Deze uitspraak deed prof. dr. C. A. van den Beid. directeur van het Centraal Planbureau tijdens een bijeenkomst van de Kring van Amsterdamse Economen, gewijd aan de werkloosheid. zo'n geval met maar hij ontvangt juist van de overheid. Verstarring ,en - „Laten we aannemen, dat de over heid vijf jaar lang telkenjare een miljard gulden extra uitgeeft om werkgelegenheid te scheppen", zei PTof. Van den Beid. Gedurende die periode worden daardoor 10.000 mensen aan werk geholpen. In zijn voorbeeld liet Van den Beid de direc te belastingen ook leder Jaar met 1 miljard verhogen om de werkgele genheidsprojecten te kunnen beta len. Het gevolg zou dan na vijf Jaar zijn een verlies aan arbeidsplaatsen van 30.000. Zouden de 1 miljard extra uitgaven door verhoging van de indirecte belasting zijn gefinan cierd, dan vergroot dat het werkloos heidscijfer met 15 20.000. In beide gevallen is het effect uiteindelijk dus negatief. „Politici willen snel resultaten zien", stelde Van den Beid vast, „en over heidsinvesteringen scheppen direct werk". Op korte termijn lijkt het leuk, op langere termijn is het dat niet", vond de directeur van het Planbureau. Dat extra stimulansen door de over heid negatief uitwerken is, aldus Van den Beid, te wijten aan het afwente lingsmechanisme in onze economie. „Ons maatschappelijk systeem is doordrenkt van afwentelingskoppe lingen". Ergens komt natuurlijk de Zwarte Piet terecht en dat is bij de winstinkomens, die daar pleitte Van den Beid niet voor het eerst voor-moeten stijgen. HIJ legde uit dat ook de collectieve sector daar bij gebaat ls. Of om het omgekeerd te zeggen: als je voor de particuliere Inkomens steeds minder overlaat, dan komt daar voor de collectieve sector (door belasting en premies, red.) ook minder uit. Minimum inkomen Prof. dr. P. Korteweg van de Rotter damse Erasmus Universiteit zei in zijn inleiding „werkloosheid en geldhoeveelheid" dat het naar Ver houding hoge minimuminkomen in Nederland een van de oorzaken van werkloosheid is. Dit inkomen zou dus niet of minder snel mogen mee groeien dan de afgelopen Jaren het geval is geweest. Prof. Korteweg be greep best dat dit moreel en sociaal niet aanvaardbaar is. Daarom sugge reerde hij het ontstane nadeel voor de minimumloontrekkers te com penseren door een negatieve belas ting; de belastingplichtige betaalt in Korteweg was het niet eens met de deskundigen die voorstander zijn van een jarenlange nullijn voor de reële inkomens. Hij sprak in dat ver band van verstarring. Eerder wilde hij de vakbeweging meer vrijheid en daardoor meer verantwoordelijk heid geven maar daar tegenover de werknemer meer laten bijdragen aan de werkloosheidspot. Nu betalen werknemers en werkgevers ieder een kwart en de overheid de helft. Veran der je dat en vraagt de vakbeweging in een bepaalde bedrijfstak veel meer, dan stijgt ook de werkloos- heidspremie aanzienlijk. De Rotterdamse hoogleraar uitte de ze gedachten omdat de algemeen- economische aanpak van de werk loosheid die hij voorstaat, zijns in ziens niet afdoende is. Binnen die aanpak zitten: het gelijkelijk laten groeien van de produktie en de geldhoeveelheid en ook de gelijke groei van nationaal Inkomen en overheidsuitgaven. De ondernemers Van een onzer verslaggevers KOOG AAN DE ZAAN Gezien de onrust onder de werkne mers van Koninklijke Schotel-Honig (KSH) in Koog aan de Zaan over het uitblijven van investeringen in de zetmeelbedrijven. hebben de drie industriebonden de raad van bestuur van het concern een uitnodiging gestuurd voor een gesprek daarover. Prof. dr. C. A. van den Beid weten dan meer dan nu waar ze aan toe zijn, meende Van den Beid. En als ze meer zekerheid over de toe komst hebben, zullen ze ook eerder investeren met positieve gevolgen voor de werkgelegenheid. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Alle berekeningen wijzen op zeer ernstige aardolietekorten in het midden van de jaren tachtig. En aange zien de energiepolitiek van nu bepalend ls voor de situatie over tien jaar, is er nü actie vereist, schrijft de demissionaire minister van economische zaken drs. R.F.M. Lubbers in een artikel over kernenergie in het weekblad Economisch-Statistlsche Be richten. Van het schone voornemen om min der afhankelijk te worden van olie import. lijkt noch in de Verenigde Staten noch in Europa veel terecht te komen, aldus Lubbers. Hij noemt het overigens „niet toelaatbaar" om een onverbrekelijk verband te leg- Sen tussen minder kernenergie en meer olie-import. „Er is veel te berei ken door een vertraging van de groei van het elektriciteitsverbruik." De heer Lubbers spreekt onder andere van het „afdwingen" van gecombi neerde stadsverwarming en elektri citeitsopwekking. Maar, hoe belangrijk zulke inspan- nlngen ook zullen zijn, de illusie mag niet gewekt worden dat daarmee het olleafhankelijkheidsprobleem tot aanvaardbare grenzen zal zijn terug gebracht. Een deel van de komende tekorten zal zeker worden opgevan gen door een gestage uitbouw van de kolenproduktie, „maar daartegen over staan ook de toenemende be hoeften van de derde wereld". Om onverantwoorde strategische en po litieke risico's te voorkomen, „zullen naast de bevordering van het con ventionele energie-aanbod en de zo genaamde alternatieve methodes én forse energiebesparing én de toe passing van kernenergie noodzake lijk zijn". Veiliger De veiligheidsrisico's acht de minis ter aanvaardbaar, na de „Indringen de studies" die op verzoek van de regering zijn gedaan. Elektriciteits opwekking door middel van kern energie is wezenlijk veiliger dan op wekking via kolen, „tenzij men onge lukken bij het winnen en het transport van kolen in het buiten land niet zou willen meetellen. Een macabere benadering, waarvan ik moet hopen dat niemand deze zal willen volgen", aldus Lubbers, die overigens concludeert dat er een es sentieel verschil blijkt te bestaan tussen risico's en angst. Intussen is wel begrijpelijk dat Ne derland, gezien zijn sterke aardgas positie en relatief grote potentieel aan elektlciteitsopwekking. bepaald geen haast wil maken met de toepas sing van kernenergie. „Dat hebben wij dan ook de laatste vier jaar niet gedaan", noteert de minister. „Wel hebben wij de voorbereidingen ge troffen dat straks verantwoorde be slissingen kunnen worden geno men." Daarbij gaat het niet om een zwart/wit besluit om ons al of niet helemaal aan kernenergie over te leveren. De drie centrales zijn „vol doende om een reële betekenis te hebben, bescheiden genoeg om an dere opties (zoals toch meer succes bij alternatieven, resp. bij de bespa ring) voldoende open te houden." Voor politici lijkt het vandaag ge makkelijker en aantrekkelijker om een uiterst terughoudende, zo niet afwijkende houding ln te nemen. Maar ..regeren behoort nog steeds vooruitzien te zijn". BREDA De raad van commissa rissen van Hero conserven in Breda heeft de contracten met president directeur drs. B. Holleman (371 en de directeur inkoop en produktie. dr. H. Christen (57), niet verlengd. Hoe wel de contracten pas eind dit jaar aflopen is beide heren te verstaan gegeven dat ze niet meer ln het bedrijf welkom zijn. De bonden willen nu op korte ter mijn van de KSH-top weten, hoe het staat met de uitvoering van al enkele jaren geleden in het vooruitzicht ge stelde investeringsplannen voor de Verenigde Zetmeelbedrijven in Koog aan de Zaan. Toen een jaar of drie geleden tussen de leiding en de bonden overeenstemming werd be reikt- over de Investeringsplannen die nodig zouden zijn om het voort bestaan te waarborgen was de eis van het bedrijf dat de arbeiders in volcontinu-dienst zouden gaan wer ken: een eis die werd ingewilligd De werknemers hebben nu echter vrees ten aanzien van de werkgele genheid. Intussen bijft KSH in grote zorgen. Op de isomerose (vloeibare suiker uit mals), die in Koog aan de Zaan en sinds kort ook ln Tilbury (Engeland) wordt geproduceerd, zal per 1 Juli een belastingheffing worden gelegd van ongeveer 12 per 100 kilo. De besluit van de Europese minister raad wordt door KSH de nekslag voor de produktie van Isomerose genoemd. Het concern zal met gebruikmaking van alle Europese en Nederlandse rechtsmiddelen trachten de EG- maatregel alsnog ongedaan te doen maken of te doen verzachten. Tenzij dit op korte termijn uitzicht biedt op succes, lijkt sluiting van de fabriek in Koog aan de Zaan en stopzetting van de bouw van de Isomerose fa briek in Tilbury onontkoombaar ADVERTENTIE 2 President-commissaris prof. dr. H. Goldschmidt heeft dit gisteren in de V61*li6S algemene vergadering bekend gemaakt. Met ingang van 1 juli is de vijftigja rige heer R. A. Timmerman tot pre- sldentrdlrecteur benoemd. Zijn laatste functie was directeur bij Edet Nederland in Tilburg. De raad van commissarissen wil voorlopig nog geen opvolger voor de heer Christen benoemen; mr. J. Jansen, directeur verkoop, zal diens functie voorlopig vervullen Voorts is gisteren meegedeeld dat in de eerste helft van het boekjaar 1976-1977 een verlies geleden van ƒ3,3 min. tegen ƒ11,9 mlh. in de overeenkomstige periode van 1975- 76 en van 4,3 min. in de tweede helft van laatstgenoemd jaar. Als reden voor het ontslag van beide heren noemde prof. Goldschmidt een verschil van inzicht in het te voeren beleid (drs. Holleman) en een verschil van inzicht ln de organisa tie (dr. Christen). Met de in bedrijfstelling van de maiszetmeelfabriek in Tilbury is in maart een begin gemaakt Daarbij hebben zich tot nu toe geen ongewo ne problemen voorgedaan. Mede in verband met het ln bedrijf komen van deze fabriek, werd besloten de maiszetmeelfabriek bij Usines Ver- mylen in het Belgisch Baasrode in april te staken. Het wordt wenselijk geacht voor de aanloopverliezen van Tilbury en voor de sluitingskosten van Usines Vermylen een voorziening van maxi maal 9 min. te treffen ten laste van de exploitatierekening van het twee de halfjaar. Los van deze bijzondere lasten kan op basis van de nu bekende gege vens worden verwacht dat de resul taten in het tweede halfjaar een lich te verbetering te zien zullen geven, aldus KSH ARNHEM Akzo gaat vrijwel alle activiteiten op het gebied van de kunstvezels bundelen in één dochteronderneming, die de naam Enka Groep zal krijgen. Tot nu toe zijn de meeste kunstvezelactiviteiten ondergebracht in Enka- Glanzstoff maar daarnaast be stonden bijvoorbeeld British Enkalon en La Seda de Barce lona. Alleen American Enka. waar 21 pro cent van de Akzo-kunstvezels wor den geproduceerd, blijft buiten de nieuw gevormde groep. In de Enka Groep werken 41.000 mensen. Er is een omzet van 4 miljard. Akzo zegt dat de bundeling moet worden gezien ln het licht van de belangrijke veranderingen die zich de afgelopen Jaren in de vezelwereld hebben voorgedaan Er ls*een ver grote EO-markt tot stand gekomen, waarin de belangrijke markt van het Verenigd Koninkrijk, voorheen de thuismarkt van British Enkalon, 16 opgenomen. Voorts wijst Akzo er op dat de wereldhandel in vezels sterk is toegenomen en dat hogere impor ten plaats vinden „ln de meeste van onze vroeger beschermde thuis markten". De leiding van de Enka-groep zal bestaan uit de huidige raad van be stuur van Enka-Glanzstoff, waarin ook de voortzetting van de raad van bestuur van Enka International wordt opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 47