Liefde, macht en zesde zintuig Q leraar/lerares Loodgieter timmerlieden Rabobank A Zonnekoning Modeprent ACCOUNTANTSKANTOOR KOOI ASSISTENT-ACCOUNTANT Economie een verkoopsekretaresse EEN PARTTIME LEERKRACHT EEN PART-TIME PSYCHOLOOG(E) ENERGIEKE JONGE KRACHTEN N Duur Tijdgeest ZATERDAG 7 MEI 1977 TROUW/KWARTET PAGINA 43 PHS «cf*- -A Frankrijk is een republiek met aan het hoofd een president wiens vergaande be voegdheden zijn geregeld in de zogeheten grondwet van de Vijfde Republiek, die in 1958 door het volk werd aanvaard. Sinds 1962 wordt de president momenteel is dat de onaf hankelijke republikein Valéry Giscard d'Estaing recht streeks gekozen. Frankrijk is 543998 vierkante kilometers groot en heeft ruim 52 miljoen inwoners. De hoofd stad is Parijs, dat ruim een eeuw lang onder direct bestuur van de Franse regering heeft gestaan. Bij de gemeente raadsverkiezingen van maart heeft de stad echter weer een burgemeester gekregen in de figuur van de neo-gaullist Jac ques Chirac. De grootste ste den van Frankrijk zijn na Pa rijs (tien miljoen inwoners), Lyon 1,5 miljoen, Marseille 1,1 miljoen, Bordeaux 750.000 en Straatsburg bijna 600.000. De Vijfde Republiek telt een groot aantal partijen. Tot de regeringsmeerderheid behoren de gaullistische RPR, de onaf hankelijke' republikeinen, de centristen en de regeringsge zinde radicalen. Tot de opposi tie behoren de linkse radicalen, de socialisten en de communis ten. De volksvertegenwoordi ging is onder te verdelen in de Nationale Vergadering, (te ver gelijken met onze Tweede Ka mer), die-490 leden telt. De gaullisten vormen de grootste fractie, gevolgd door de socialis ten. De Senaat telt 283 leden. De grootste fractie is die van de onafhankelijken gevolgd door de centristen en de socialisten. Frankrijk heeft een nationale omroep, de ORTF, die tot voor enkele jaren onder staatstoe zicht stond maar nu onafhanke lijk is met uitzondering van de financiële middelen, die uit de staatskas komen. De be langrijkste Franse dagbladen zijn France Soir, Le Parisien Libéré, Le Figaro en Le Mon de. De belangrijkste weekbla den zijn Le Nouvel Observa- teur, L'Express, Le Point en Paris Match. fi«i> vAtt HtrrKEizetaiji PonPeuie (cwao ai Vervolg van pagina 39 politiek een belangrijke rol ge speeld. De universiteit trok studenten uit geheel Europa; niet alleen internationaal maar ook tussen verschillende groepen ontstond een weder zijdse beïnvloeding. De stu dent ziet nieuwe kleren en le venswijzen en het hof blijft niet onberoerd door de ont wikkeling van wetenschap en kunsten. Heel belangrijk waren in dit verband Charles V en zijn zo nen, die geleerden en kunste naars aan hun hoven verbon den en kapitalen uitgaven aan de verfraaiing van persoon en omgeving. Met Parijs werd door de vorsten steeds meer rekening gehouden (Parijs is wel een mis waard); daarom verbleven zij er regelmatig en met hen een ieder die meetelde of mee wilde gaan tellen. Al deze ech te en onechte meetellers droe gen er zorg voor, hun uiterlijk in overeenstemming met hun pretenties te brengen. Vaak ging dat met veel pracht en praal gepaard. Bovendien identificeerde het volk zo gemakkelijker de machthebber. Bij jonge edel- U4T of VjO mw MMje-fiiminerrF lieden ja zeker, ook de man nen was vaak sprake van competitie, een streven naar meer en steeds nieuwere kleding. Een Venetiaans ambassadeur schreef in 1546 al over de Franse hang naar nieuwe kle ren; ils s'ennuieraient porter le mème habit longtemps". Niet alleen de adel leefde zich uit in de mode, ook de soms veel rijkere burgers deden mee. Naar de mening van ern- stig-denkende lieden werd er te veel geld aan uiterlijke schijn uitgegeven ze verga ten de werkgelegenheid en de geldcirculatie in de textielin dustrie, en dat doen ook mo derne geestverwanten Dit heeft soms tot anti- weeldewetten geleld, die ech ter geen duurzame resultaten opleverden. Toch zat er wel iets in die verboden, als ze tenminste betrekking hadden op invoerprodukten waardoor geld het land verliet. De man die de oplossing op dit modieus-economisch pro bleem vond was Colbert, de minister van Louis XIV. Hij stichtte de echte Franse mo de-industrie binnen „les ma nufactures royales des meu- bles de la couronne." Hij liet, voor zover het vroegere in voerprodukten betrof, specia listen uit het buitenland ko men en spoedig werden alle modieuze benodigdheden in Frankrijk gemaakt De Zonnekoning is nog be langrijker dan zijn voorgan gers voor het vestigen van de Parijse modeheerschappij. Hij had duidelijk voor ogen om onafhankelijk, geweldig en schitterend te zijn. En mode, in de meest uitgebreide zin, was een prachtig instrument om deze aanspraken te verwe zenlijken. Hij moedige zijn onmiddellij ke omgeving aan om hem, zij het op gepaste afstand, na te volgen. Als de adel zich uit leefde in pracht en praal, dan was er geen tijd voor politieke kuiperijen. Louis had in zijn Htmsrrn cocaewr jeugd geleden onder de Fron de"-© pstanden. De samenwerking tussen hof en luxe industrie was zo suc cesvol, dat spoedig iedere vorst of vorstje zich haastte, net zo indrukwekkend te zijn De vraag naar Parijse mode artikelen was zeer groot. Ge durende de 17e en 18e eeuw komen in Parijs steeds meer modewinkeltjes waar men al les kon kopen dat het door de kleermaker vervaardigde kleed zijn eigen, met smaak opgesierde karakter moest geven. In deze creatieve bedrijfstak komen we veel vrouwen als ondernemer-ontwerpster te gen. De allerbekendste is wel Mile Rose Bertin, de modiste van koningin Marie- Antoinette. Zij werd de „mi nister van Mode" genoemd Als nieuw mode-medium geldt ook het modetijdschrift, dat wel al in de 17e eeuw is waar te nemen „Le Mercure Ga lant" maar toch pas echt belangrijk wordt als de mode eind 18e eeuw zo snel wisselt, dat het met de pandora's niet meer bij te hQuden was. Dan wordt de modeprent uit Parijs het belangrijkste onderdeel van alle Europese da mesbladen. Heel belangrijk, wellicht het belangrijkste voor een mooi gewaad, was (en is) de stof waar het van gemaakt is. Werd in de middeleeuwen nog veel uit Italië ingevoerd, in de 17e eeuw is Frankrijk (Lyon) zelf de toonaangever. De zijde- Alphen a/d Rijn vraagt vereisten: - goede algemene ontwikkeling (H.A.V.O. of V.W.O. diploma) - opleiding M.B.A. of H.E.A.O. - controle ervaring - leeftijd tot 25 jaar Schriftelijke sollicitaties aan Drs. W. Kooi, registeraccountant, Juliana- straat50. Alphen a/d Rijn. Aan het Stedelijk Gymnasium, Fruinlaan 15, wordt met ingang van 1 augustus 1977 gevraagd: op eerste graads niveau Snoeck aannemers b.v. vraagt voor servicewagen en Soil, ne telefonische afspraak Snoeck aannemers b.v Trompstraat 344. Oen Haag. tel. (070) 630913 loroo Gereedschapsmachines Machinegereedschappen Verpakkingsmachines Intern-transportmstallaties Bakkerijmachines Wij hebben momenteel een plaatsingsmogetijkheid voor Zij zal samen met een commercieel medewerker een gedeelte van ons verkoopprogramma behandelen, waarbij o.a. gekorrespondeerd zal worden in de Nederlandse en de moderne talen. In verband met de vele import- en exporttransakties zal een goede talenkennis noodzakelijk zijn. LEEFTIJD: tot ca. 25 jaar. OPLEIDINGSNIVEAU: HAVO met aanvullende cursussen. De voorwaarden voor deze funktie zullen wij u gaarne nader mededelen in een gesprek op ons kantoor. Inlichtingen worden verstrekt door de rector, de heer Drs. A. M. Coebergh van den Braak, tel. 071-121365 (school) en 071-121257 (huis). Sollicitaties onder vermelding van vacature nummer OND 520 zo spoedig mogelijk in te zenden bij de afdeling Onderwijs der ge meentesecretarie. STICHT. PROT. CHR. SCHOLEN VOORSCHOTEN. M.i.v. 1 augustus 1977 zoekt het bestuur voor de J. M. van Kempenschool. Jan Steenlaan 2 te Voorschoten voor één der hogere leerjaren in het basisonderwijs gedurende 1 dag (2 schooltijden) per week. Inl en soil bij de schoolleider J Pronk. tel. 01718-16159 (huis) en 01717-5112 (school). De sector kinderbescherming van de STICHTING HET LEGER DES HEILS vraagt voor jeugdhuis ..Vliet en Burch", Oosteinde 102, Voorburg: voor 8 uur per week Haar/zijn werk zal zijn: Psycho-diagnostisch onderzoek van 2 groepen schoolkinderen een bijdrage leveren aan het opvoe- dings-, cq begeleidingsplan. Gedacht wordt aan een psycholoog(e) met enige jaren ervaring, die in staat is mee te werken aan het geheel van de residentiële setting. Inl. over deze functie kunnen worden ingewon nen bij mevr. Drs. M.P. van Waveren-Stoppe- lenburg te Hazerswoude (Dorp). Tel. 01728-8264. Geïnteresseerden worden verzocht hun sollicitatie te richten aan: het hoofd van de sector kinderbescher ming, Hoofdkwartier Leger des Heils, Damstraat 15, Amsterdam. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties te richten aan onze afd. personeelszaken. Adres; Einsteinstraat 1,'s-Gravenzande. De lllfllFVBfUllW SCHEVENINGEN vraagt voor verschillende afdelingen met MAVO/HAVO/MEAO-opleiding. Naast een goed salaris bieden wij prima secundaire arbeidsvoorwaarden. Ook voor hen die dit jaar eksamen afleggen geldt, dat met vakantie afspraken volledig rekening wordt gehouden. Bel voor inlichtingen nummer 51.26.81 en vraag naar toestel 13. Mevr. A.J. Verbaan-Taal zal gaarne verdere informaties verstrekken. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling personeelszaken. Het adres is Jacob Pronkstraat 6 te Scheveningen. 'ziezo, ik heb wec£\ 3048kRA*JTBv SEZOflCD weer iecereen weew WAT eeiNte v WeieEUaie koop is os as zoetere. wevers maakten gebruik van goede ontwerpsters en men ging. waarschijnlijk tijdens Louis XIV, over tot het lance ren van een jaarlijkse, nieuwe collectie. Later groeide deze uit tot een half-Jaarlijkse (ver gelijk de haute-couture nu). Dat men ln Lyon aan „marke ting" deed en dat Parijs het enige juiste oordeel kon vellen blijkt uit een rapport van 1725" ils envoyent chaque année leurs desslnateurs a Pa ris, pour examiner ce qui a pas d'avantage aux personnes de meilleur goüt. Dat overal veel belangstelling voor deze toverachtige weef sels bestond blijkt duidelijk uit een Engelse aanhaling: „Nothing that is mere English goes down with our modem ladies, they must be equipped from dear Paris". Nu kon het wel zijn, dat deze dames door Parijs uitgerust wilden worden, maar dat was een kostbare aangelegenheid: een gebloemde robe kostte ca 1/10 van de prijs van een he renhuis! Daarom werd er veel afgekeken en nagemaakt De oorspronkelijke ontwerpsters ontging dit niet en er kwamen wetten, aanvankelijk alleen ter bescherming van stof- ontwerpen omdat de coupe pas in de tweede helft van de 19e eeuw karakteristiek werd. Al in 1711 werden de Lyonse goud-, zilver- en zijdebrokaten beschermd, terwijl in de vol gende twee eeuwen de wet steeds uitgebreider en nauw keuriger werd tot ln onze tijd, waarin leder model wettig ge deponeerd Is. Als wij nu aan Parijse mode denken dan betekent dat „haute-couture" en voor ken ners ook nog „prète-a-porter" (de confectie van de grote ont werpers). Het begin van dit verschijnsel zien we tijdens Napoleon III, die net als zijn oom de mode-industrie bevor derde omdat hij een open oog had voor de economische voordelen daarvan (een zaak die tegenwoordig vaak verge ten wordt). Als „la vie pansienne" in volle vaart is, komt heel Europa ge nieten en feesten in steeds nieuwe toiletten. Een En gelsman. die zich in Londen niet kon ontplooien, Worth, stichtte het eerste „haute- couture"-huis. De coupe werd nu belangrijk en wisselde steeds. De couturiers vonden ln Parijs de voedingsbodem voor hun ideeën. Zij hadden en hebben succes, mits ze zowel zakenman als kunstenaar zijn. Mits ze ook dat onmisbare zintuig voor tijdgeest bezitten dat in het cosmopolitische Parijs zo goed waarneembaar is. Want mode wordt pas mode als het voldoet aan een algemene be hoefte, iets dat een ontwerper als St. Laurent zo goed be grijpt met zijn in kleding ver tolkte mengeling van emanci patie en romantiek. (Mevrouw N. Hoogen- dijk is adjunct- directrice van de Ko ninklijke academie van beeldende kunsten in Den Haag, waar zij tex tiel- en mode- ontwerpen alsmede mo de- en textieigeschiede- nis doceert).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 43