Frankrijk vooral voor doe-toeristen Maison de la Culture, droom, die nachtmerrie lijkt te worden ZATERDAG 7 MEI 1977 TROUW/KWARTET PAGINA 41 De cijfers laten weinig' twijfel mogelijk: met 1,3 miljoen Nederlandse toe risten, gooit Frankrijk hoge ogen en is mét Duitsland zelfs aan de top komen te staan op de voorkeurslijst van de Ne derlandse vakantie ganger. Een ontwikkeling, die zich met name de laatste jaren heeft voorgedaan. Veel Neder landers leken een beetje uitge keken op de traditionele Spanje-vakanties en zochten het ook al met het oog op de financiën dichterbij huis. En Frankrijk bleek het land met het redelijk alternatief: in Nederlandse ogen nog matige prijzen en een klimaat, dat met zuidelijker gelegen lan- langrijker plaats in. Het aan tal touroperators, dat Franse arrangementen op de Neder landse markt brengt, steeg dit jaar zelfs tot een recordhoogte van 77. Voor het grootste deel arran gementen. die gericht zijn op de individualist, al zijn de be kende „all-in"-treinreizen van FTS, de touringcar-vakanties en de pakket-vliegreizen naar het zuiden er nog steeds. En het opvallende is, dat ze zelfs gevarieerder zijn dan de aan biedingen. die voor de vakan tielanden-per-traditie worden gedaan. Pakketten Om zomaar een greep te doen: enkele tientallen eigen-auto- reizen met vaste standplaats. bijna evenveel arrangemen ten voor de autotoerist, die wel per persoon, exclusief de reis), fietsvakanties (nieuw dit jaar een 16-daagse busreis naar een camping in Annecy in de Franse Alpen, waar de fiets, die men na afloop van de va kantie cadeau krijgt, klaar staat: 750 gulden per persoon bij Sindbad) bergwandelvakanties in de Alpes-Maritimes (vliegreis, bergtochten, verblijf in hutten en hotels NRV). Over al die arrangementen wordt uitgebreide informatie gegeven in het gidsje ,,'t goede leven begint in voordelig Frankrijk", dat gratis ver krijgbaar is bij het Franse ver keersbureau in Amsterdam (Prinsengracht 670). ir Doe-va kan ties Wie van een Frankrijk-reis een doe-vakantie wil maken, kan alle kanten uit. Natuurlijk ook prijzen vergelijkt met Neder landse hotels. Maar toch kun nen die kosten op een twee- of drierweekse vakantie nog aar dig oplopen. Aanzienlijk voordeliger is men uit door gebruik te maken van de „Gites en auberges rura- les", huisjes, kamers of her bergen op het platteland, die dikwijls nog door gezin van de patron gedreven worden, van eenvoudig, maar voldoend' comfort zijn voorzien en waar voor soms maar de helft va de normale hotelpriis won berekend. En voor een hapje onderv.- kunnen de „relais routiei worden aanbevolen, eetgcle- genheden, die meestal door vrachtwagenchauffeurs wor den aangedaan, wat sober zijn ingericht, maar veelal voor .door Dick Ringlever_ de:, 'tl eren. En omdat hei c. -h.j lag werd het als vakantieland ook gemakkelij ker bereikbaar voor de auto toerist Frankrijk is nel „in" geraakt Niet alleen door de al vanouds populaire trekkers als Parijs en dé Rivièra. Andere gebie den slaken die met succes, naar de kroon, met als gevolg dat streken als Bretagne, de Provence, de Dordogne, de Ar- dèche en sindskort ook de Rousslllon (helemaal In het zuiden aan de Middellandse Zee-kust) de Nederlandse toe rist welhaast even vertrouwd zijn geworden. Gevarieerd Voor de reisorganisatoren was die vrij plotselinge omme zwaai van de kant-en-klare pakket-vliegreis naar de eigen auto-vakantie (80 procent van de 1,3 miljoen Frankrijk- gangers gaat met de auto) na tuurlijk een wat wrange ver rassing. Maar al snel pasten zij zich aan. Frankrijk, tot voor enke le Jaren nog maar magertjes vertegenwoordigd, in de va kantiebrochures, neemt daar in nu een aanzienlijk be- wil zwerven, inaar ook de ze kerheid wenst, dat 's avonds een hotel is gereserveerd, (voor de culinair genieters: er is ook een gastronomische tour van acht dagen voor 556 gulden ;>t-r persoon), conjbinatiereizen bestaande uit de vliegtocht en de huur vn:i een kampeerauto (Corsica, de omgeving van Parijs en de Rivièra) arrangementen, waarin de huur van een stacaravan is be grepen (soms ook eeu toercara- van) de reis er naar toe kan men zowel met eigen atito als met de trein doen (soms ook per vliegtuig)', kampcertrektochten met vaste standplaats: met eigen auto, trein of vliegtuig ter plaatse staat dan een tent klaar. kampeertrcktochten met ei gen caravan onder leiding (ANWB) vaarvakanties (vliegreis plus huur motorjacht) nieuw is dit jaar varen in Zuid- Frankrijk": tochten via de bin nenwateren en het Canal du Midi, bijvoorbeeld naar Béziers, Carcassone, Toulouse of Sète en Algues-Mortes. een huifkarvakantie in Bre tagne, Normandië en Perigord (ANWB: 513 gulden per week wanneer men geheel op eigen gelegenheid gaat. Al zal men dan. wanneer niet van tevoren gereserveerd is, wel rekening moeten houden met drukte volle campings en hotels, die al or vier uur 's middag '■omplot" moeten verkopen 'A i:. ehalve uit Nederland trekt crankrijk ook een elk jaar groeiende stroom toeris ten uit andere landen (veel Britten bij voorbeeld in Bre tagne, en Duitsers in het zuiden). Verreweg het drukst zal het dit Jaar zijn in de periode 1 juli tot 12 september als de scho len vrijaf hebben (met als piek de hele maand augustus). Prijzen Wie op zo'n zwerftocht met eigen auto, zelf zijn overnach tingen wil regelen, heeft ver schillende mogelijkheden ter beschikking. Hij kan natuur lijk de gewone hotels kiezen. Gemiddeld kost een over nachting daar (althans buiten Parijs) zo'n 20 tot 45 gulden per persoon per nacht (uit gaande van een middenklas- hotel). Half pension heeft men voor ongeveer dertig gulden. Niet duur als men kwaliteit en niet meer dan een tientje een acceptabele maaltijd op tafel zetten. Informatie hierover krijgt men ook bij het Frans verkeersbureau evenals over campings. Wat di" laatste betreft, wie een beetje comfortabel wenst te Kamperen dient er wel op te letten een camping te kiezen met een groter aantal sterren In Frankrijk heef' men de campings in vier categorieën verdeeld, waarbij aangete kend dient te worden dat de één-ster-camplngs voor Ne derlandse begrippen nogal érg eenvoudig zijn. Wegen Wat het autorijden zélf betreft: de superbenzine kost bij dc grote tankstations f 1,15 per liter, Voor gebruikmaking van de autoroute Lillc-Spaanse grens via Parijs en Lyon wordt voor een middenklas auto (meer dan 750 cc) 65 gulden enkele reis aan tolgeld gevraagd, voor een auto met caravan ongeveer 90 gulden. Met uitzondering van het gedeelte Narbonnc- Perpignan kan men deze zomer in één ruk via dc autoroute noord-zuid door Frankrijk. door Frank Onnen Wanneer 't waar mag zijn dat Parijs zijn eeuwenoude en onbe dreigde monopolie van culturele en artis tieke hoofdstad der althans westelijke wereld sedert de laatste oorlog dan toch wèl een aardig beetje verloor, dan valt evenmin te ont kennen dat Frankrijk binnen de eigen nati onale grenzen sindsdien toch eerlijk zijn best heeft gedaan niet bij die trieste zakken en zaken neer te blijven zitten. Goed en toegegeven: de ver nieuwing van het theater is na W.O. II dan vooral wel aan de Jongere Britse generatie te danken geweest, de elektro nische. seriële, concrete en andere avantgardistische stromingen In de Europese muziek vonden hun bronnen eerder in Oostenrijk en in Duitsland, de cosmopoil- Usche schildersbent had haar tenten van Parijs naar New York overgeplant, de Franse literatuur leek eveneens wat op oude roem en glorie te teren, en zelfs de Haute Cou ture zwoer niet uitsluitend meer bij de Lichtstad. Waar en toegegeven. De oorzaken van die betrekkelijke afgang waren velerlei en ze ker ook van politieke orde, maar ze vallen wèl even bul ten het raam van dit over zicht. Doch die devaluatie van cultureel Parijs in de we reld heeft gellJkUJdig ook de stoot gegeven tot een vitali sering of een wederopstandig van de Franse provincie, waarvoor de regering na de Bevrijding al gauw een de- centralisatieplan ontwierp dat Intussen dan toch wel heel wat rijpe vruchten heeft afgeworpen. Al sedert dc grote Lodewijken had Parijs politiek, econo misch èn ook cultureel Immers altijd alle lakens uitgedeeld, en zijn onttroning bevrijdde zo gelijktijdig de provincie van heel wat frustraties. De voor naamste symfonie-orkesten, het Louvre-museum en de Grand Opéra, om alleen die glorieuse Instellingen maar te noemen. en die bovendien het ruime leeuwedeel van het culturele staatsbudget opslok ken bleven natuurlijk in Pa rijs gevestigd. Niettemin is het legendarische Thè&tre National Populaire, het T.N.P. als naoorlogse crea tie van wijlen Jean Vilar, nu dan toch maar van Parijs naar Vllleurbanne bij Lyon ver huisd, terwijl bovendien nog vele tientallen muziek- en theaterfestivals hun zomerse activiteiten ln sterk-wassende mate eveneens buiten hun hoofdstad ontplooien, om zo de provincie uit haar culturele Isolement te verlossen. En ook ln de rest van het Jaar is die zelfde provincie dan toch wel goeddeels uit haar winterslaap gewekt, doordat in de meeste grote steden nu orkesten, to neelcentra en zelfs een paar opera's zijn gesticht die de toets der vergelijking met Pa rijs vaak heel best kunnen doorstaan. Sterker: die bij hun periodieke gastvoorstellingen in de hoofd stad Parijs op het stuk van repertoire-keus, regievondsten, en spelnlveau meermalen nog een lesje komen geven. Spreiding Maar nóg frappanter wordt die revanche wel aangetoond, door de Maisons de la Culture die in en rond Parijs en op nog bredere schaal overal in Frankrijk sinds de laatste we reldoorlog als de bekende pad destoelen uit de grond zijn ge schoten. Hun doel was en is 't de „cultuur", zoals dat heet, dichter bij het volk te brengen en dat is natuurlijk een heel oude droom, die al door talloze idealisten sedert onheuglijke tijden werd gekoesterd. Een droom waaraan vooral Andrè Malraux als staatsminister voor de cultuur sedert de op richting van de Gaulle's Vijfde Republiek in 1958 een wat concretere vorm heeft gege ven. De Gaulle beschouwde en erkende Malraux niet alleen als een van Frankrijks groot ste levende schrijvers, maar ook nog als een congeniale „compagnon", die hij de Fran se cultuur als persoonlijk pand toevertrouwde. Het schoon- poetsen van de Parijse monu menten en gevels wordt Mal raux doorgaans als zijn hoogste ministeriële ver dienste toegeschreven, maar de betekenis van die „Cultuur huizen" is dan toch nóg wel wat groter. Breed publiek In zijn posthume en be langrijke boek L'Homme précaire et la Littérature. heeft Malraux een „artiste" Schoolconcert in de grote zaal van een mai son de la culture. Behal ve deze zaal omvat het centrum een bibliotheek, een bioscoop en een theater. als iemand gedefinieerd die niet zonder kunst kan leven en de Maisons de la Culture wa ren bedoeld die aangeboren, maar veelal sluimerende be hoeften van het hele volk le vend te maken. Een Maison de la Culture, zo staat ln het ontwerpcontract te lezen, heeft, gelegen op een centrale en bevoorrechte plaats, tot taak de spontane en vrije contacten te bevorde ren tussen het breedst moge lijke publiek en de culturele verworvenheden van de hoog ste orde uit verleden en heden. En in elke stad en zo mogelijk ieder dorp zou als brandpunt tussen de school, de kerk, het gemeentehuis en de bistro dus ook nog zo'n Maison de la Cul ture moeten verrijzen, waar voor Malraux de initiatieven dan van de bevolking zelf ver wachtte. Particulieren, verenigingen of „collectiviteiten" konden zich zo wenden tot het gemeente bestuur, dat dan op zijn beurt weer mocht aankloppen bij de regering in Parijs. Een cultu rele animateur moest dan, liefst ter plekke, worden uitge zocht en aangewezen die dan vervolgens een program van actie Ontwierp. In weer een volgende fase werd of wordt in onderling overleg een architect aange trokken, waarna de bouwplannen op flfty-ftfty- basls voor gemeente en staat kunnen worden uitgewerkt En op diezelfde grondslag wordt, na de opening, het Mai son de la Culture ook door de nationale èn de plaatselijke overheid gezamenlijk gefinan cierd. Zo telt Frankrijk van daag dan tientallen Maisons de la Culture en Parijs alleen al tweeëntwintig Maisons des Jeunes et de la Culture (MJC), die ln dezelfde richting, niette min een weer wat verschillen de organisatorische opzet hebben. Bezuiniging Op papier ziet 't er Inderdaad dus allemaal wel heel fraai uit, maar in de praktijk wil dat dan toch nog wel eens wat tegenvallen. Eerstens al van wege het geld, dat helaas ook de zenuwen vormt van zo'n leger in dienst der cultuur. De Maisons de la Culture zijn een ambitieuze onderneming, die dateert uit een tijd dat het gaullistische Frankrijk het ook voor het culturele vlagver toon graag breed wilde laten hangen. Sedertdien is het ook in Frankrijk bezuinigen gebla zen, en men weet hoe de cul tuur dan doorgaans de eerste veren mag laten. Van Staats- mlnisterie werd Malraux' per soonlijke onderpand, na de Oaulles aftreden en dood, eerst tot gewoon departement en later tot staatssecretariaat gedegradeerd. Bij de Jongste kabinetsherzie ning moest de cultuur nog een sportje lager op de ladder af dalen om samen met de mi lieubescherming aan een en dezelfde excellentie te worden toebedeeld, ln de persoon van de nauwelijks competente graaf Michel d'Omano, die bij de recente gemeenteraadsver kiezingen een mislukte gooi naar de Parijse burgemees terszetel had gedaan. En het budget voor de cultuur be draagt nu nog net een half procent van de totale staatsbegroting, van welk zui nige bedrag dan nog maar een fractie voor de Maisons de la Culture kan worden gereser- Wanneer Je vandaag met de „culturele anlmateurs" die voor deze Cultuurtempels per soonlijk en direct verantwoor delijk zijn, over hun werk en hun toekomstplannen praat, dan zijn 't nog niet eens die financiële zorgen waarover zij zich 't zwaarste beklagen. Of beter: die geldelijke noden, zo Het maison de la cultu re in de nieuwe stad Cré- teil bij Parijs. kan Je dan vernemen, worden van hogerhand nog al eens graag aangegrepen om de po litieke bezwaren tegen de meeste Maisons de la Culture te camoufleren. Politiek Als Je de „cultuur" niet enkel meer als een gestolde erfenis uit vervlogen dagen, maar óók nog als een waarde van onze eigen tijd beschouwen wil en zo stond 't ln de statuten toch echt wél beschreven dan is 't moeilijk altijd te voorkomen niet ook nog eens met de „politiek" te maken te krijgen. Onder de Gaulle die zichzelf als een bovenpartijdige en soevereine monarch zag, kon den die politieke meningsver schillen en conflicten door gaans nog wel worden verme den, ofschoon vrijwel alle voorstellingen van Jean Vllars TNP toen nauwelijks verholen charges waren op zijn regime. In de Meidagen van 1968, toen vele Maisons de la Culture als zenuwcentra fungeerden voor de „culturele revolutie", werd 't voor de regering al veel moeilijker die fictie der neu traliteit te blijven respecteren en Jean-Louls Barrault, wiens Odéon-Theater te Parijs ook al door de studenten was be zet. zou in die tijd zelfs door minister Malraux als een inso- lente hulsknecht, zonder enige vorm van proces, worden ont slagen. Een der opvolgers van Mal raux, de romancier Maurice Druon, ging onder Pompidoux nog een paar stapjes verder, door de directeuren van to neelcentra en andere cultuur hulzen bij voorbaat al te waarschuwen, dat ze bij hem voor subsidies niet hoefden aan te kloppen, zolang ze, be halve dat centenbakje, in hun andere hand ook nog een Mo- lotof-cocktail (als symbool der contestatie) klemden. Over het algemeen zijn kunstenaars nu niet de aller dikste vriendjes van het rechtse kamp, en zo zijn ook onder de „démocratie libérale et avancée" van Valéry Gis- card d'Estaing de relaties tus sen de regering en de Maisons de la Culture er niet hartelij ker op geworden. In het bij zonder ln Parijs waarvan de gespierde gaullistische op- perchef Jacques Chirac sindskort de eerste burge meester sedert een eeuw is ge worden. wordt de politieke be- weginsvrijheid van de culture le anlmateurs nu nog wat ver der ingeperkt, door hun bud gets aan steeds nauwere ban den te leggen. Het was het Is een schone droom die aan de Franse Mai sons de la Culture gestalte heeft gegeven. Maar een droom ook waarvan we, mét de verantwoordelijke direc teuren, dan toch wel graag zouden willen blijven hopen dat ze op korte termijn niet ln een nachtmerrie zal hoeven te verkeren. (Frank Onnen is correspon dent voor Nederland van ra dio en dagbladen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 41