De Tour en het witte voetje voor de buitenlander M V Hoe verschillend ook, de GS en CX hebben één ding gemeen: De naam Citroen. ■y, GSenCX. Exclusief van vorm, uiterst comfortabel. Beide van Citroën. ZATERDAG 7 TROUW/KWARTET PAGINA 4 I De telling ls ook simpel. De partij die uiteindelijk een bal het dichtste bij het doel heeft krijgt één punt. Die bal wordt dan weggenomen. De bal die I dan het dichtste bij het doel ligt telt alleen als dat ook een bal van de winnende partij is. Zo telt men steeds verder tot een bal*der verliezende partij 1 het dichtste bij ligt. De verlie- zende partij krijgt'geep enkel I f punt, de winnende net zoveel als er winnende ballen waren. 2 Bij dertien punten is de partij afgelopen. j Begrepen? Anders wil ik het t nog wel eens uitlëggep. j. Termen J Het is duidelijk dat bujtenlan- ders met een ongecontroleer- l de worp nogal eens voor ver- warring kunnen zorgen. Ze kunnen een bal van de eigen partij wegstoten of spelende 2 kinderen raken. Vandaar dat f de buitenlanders het eerst aan de beurt zijn. Daarna wordt 2 het spel tenminste overzichte- j lijk en veilig. Ondertussen be- staat er echter voldoende gele- genheid om met handen en J: voeten te converseren. Enige standaardtermtn: men I roept „joli" (mooi zo als ie- mand anders een móote worp 1 heeft laten zien. Men roept 1 „dommage" (jammer) ils een partijgenoot de plank 'geheel misslaat. „Merde" (eh, eh, zeg I maar: verdraaid) roept men Indien men zelf niet)o best werpt. j Laat men de bal Iets *e laat los, dan roept meri heèl hard „attention" (pas op) als de bal op z'n hoogtepunt is. Daarna kan de reis- en kredietbrief 1 goede diensten beWijzeh. 1 Bemerkt men ojf een goede dag dat men niet meer als eerste een bal hoéft te gooien, dan zijn er twee mogelijkhe den: of er doet nóg een Hollan der me?, of u Hebt zich de kunst aardig éneester ge maakt.in die p^ar dagen. In het laatste geVal wordt het meestal nog een leuke vakan tie. In het eerte geval zit u nog dezelfde a\ond met een kop koffie voot een andere tent te praten óter die oplich ters aan de benzinepompen. door Ruud Verdonck Zodra er een buiten landse auto voor een Frans pompstation stopt, springen alle pompen au tomatisch al op vijf francs, zonder ook nog maar een druppel benzine te hebben gegeven. Op de camping te Petits Poids sur Marne hoorden we vo rig Jaar van een echtpaar zelfs dat zij een pomp te gen waren gekomen die bij het zien van de Neder landse nummerplaat spontaan al op 6 francs en 32 centimes ging staan. Oppassen ook voor Franse pompbediendes. Ze rukken zonder aanzien des persoons de motorkap gewelddadig open en doen dan net alsof ze er een liter olie ingooien. Ui teraard gieten ze er niets in, berekenen twee liter, hebben nooit terug van honderd francs en houden altijd het wisselgeld als fooi. Om nog maar niet te spreken van de Franse politie die in de zomermaanden alleen bekeu ringen mag uitdelen aan bui tenlanders. Dat is vanwege de deviezen. Trouwens aan de grens moet voor iedere mud aardappelen 75 francs aan in voerrechten betaald worden anders kom Je d'r niet in. Buitenlanders krijgen altijd een extra teentje knoflook in het eten. Ze bakken daar trou wens het stokbrood ook lang niet zo mals als bij Albert Heijn. En het is overal oppas sen geblazen want ze zijn te lui om Nederlands te leren en ze flessen je waar Je bij staat. Maar ja. allemaal niks aan te doen want ieder jaar moeten er weer meer Nederlanders hun vakantie in Frankrijk doorbrengen. Overdreven natuurlijk. Maar de mensen die maandelijks het ANWB-blad De Kampioen in huis krijgen of regelmatig in wachtkamers zitten, ken nen uit de brievenrubriek de klachten die er over Frankrijk en zijn Fransen zijn binnenge komen. Het heeft dat land dan hele maal n\ks aardigs te bieden zou men zich bijna gaan afvra gen. Want vorig Jaar scheen de zon er ook al zo hard dat alle reisfolders in de haast moes ten worden aangepast. Natuurlijk, Frankrijk heeft best leuke dingen in huls. Neem alleen de Tour de Fran ce, Die is zelfs nog leuk als ie alleen maar gevolgd kan wor den via een transistorradio op het strand aan het Veluwe- meer. In Frankrijk zelf ls het altijd leuk om eens te gaan kijken als de Tour-karavaan pas seert. Als de wielerwedstrijd in de buurt is, publiceren de regionale bladen een route schema met de tijden waarop het geheel door de dorpen trekt. Anderhalf uur voor dat tijdstip moet men op de uit verkoren plaats aanwezig zijn. Al was het alleen maar omdat er op weg naar de Tour-route nogal eens files ontstaan. Maar niemand weet ook van tevoreh hoe hard de renners zullen gaan. En er is toch al tijd genoeg te zien. Neem echter wel tuinstoeltjes mee want de berm is niet al tijd even comfortabel als ver blijfplaats. Reclamestoet Geruime tijd voor de renners langskomen, trekt er een re clamestoet aan het publiek voorbij. Bont en luidruchtig. Er wordt van alles uitgedeeld als er toevallig veel mensen langs de weg staan. Op de meer eenzame plekken moet men het doen met het lawaai en een zwaai van een accorde onspeler die juist een versna pering tot zich neemt. Het bes te kan men dan ook aan de rand van een dorp gaan staan. Er trekken immers veel men sen uit de omgeving naar de Tour-route toe, zodat het in de dorpen dikwijls-nog zeer lang genoeglijk verpozen is. In bergachtige streken dient men op te passen. De wegen worden daar dikwijls al gerui me tijd tevoren afgezet, zodat men rustig een dag mag uittrekken om ergens halver wege een berg de Tour de France te kunnen zien. Hierbij moet men wel opletten dat men langs een weg gaat staan of zitten waar de renners moe ten klimmen. Aan de afdaling is niets te zien, tenzij 's avonds op de televisie. Zwoegers Het klimmen van de renners is voor de wielerliefhebbers het neusje van de zalm. Men heeft bijvoorbeeld dikwijls de gele genheid even goed te kijken wie de renner die voorbij komt is, zodat men Nederlanders in hun moerstaal kan aanmoedi gen. Voor niet-kenners de tip dat bij moeilijke beklimmirp- gen de kreet „hup Karstens" altijd op zijn plaats is, indien zo'n half uur na de eerste ren ner nog een groep moeizaam naar bdven zwoegt. Karstens, de Leidse notariszoon (geen verdienste dus van hem zelf doch van zijn ouders) organi seert al jaren de renners die in Amsterdam al moeite hebben met een brug over de Heren gracht. Hij doét'dat uit tac tische overwegingen, omdat hij niet kan klimmen en de leiding van de Tour niet graag grote groepen renners tegelijk uit de strijd neemt wegens het te laat binnen komen. Hij heeft ook het geluk dat het niet alleen Nederlanders zijn die al moeite hebben met die brug over de Herengracht. Tot vqtig jaar kon men als toerist een wit voetje bij de plaatselijke bevolking halen door bij het passeren der ren- A-, ners 'allez Pou-pou' te roepen. Deze aanmoediging gold de Franse wielrenner Raymond Poülidor. Hij is inmiddels weer verder in de veertig en heeft aangekondigd definitief niet meer te zullen deelnemen aan de Tour de France. Maar hij kan (raadpleeg de dagbla den) nog van gedachten ver anderen. Dan is 'allez Pou- pou' dus nog steeds goed. Poulidor is een Franse wiel renner die al twintig jaar lang geen enkele wedstrijd heeft gewonnen. Hij is echter een meester in het als tweede bin- nenkomen. Of de zon nu schijnt of de regen in dichte vlagen langstrekt, Poulidor kijkt altijd op dezelfde wijze: hij lijdt, hij lijdt verschrikke lijk. Al jaren. Maar hij gaat door. En Frankrijk draagt hem op handen. Waar een Nederlandse fietser na de kreet 'Willempie' ge tergd afstapt om een oorvijg Raymond Poulidor krijgt, lijkt het bij de beklimming van een berg in de Tour de France, enige geestelijke bijstand. uit te delen, keert een Franse grijsaard op zijn vélo graag nog eens langs een terras voor een ereronde terug als er ie mand 'allez Pou-pou' naar hem geroepen heeft. Trou wens de Franse radiozender France Inter had vorig jaar speciaal een reporter op een motor gezet om het lijden van Poulidor beeldend te beschrij ven. In deze avonduren waren er nog tien minuten extra voor deze man uitgetrokken om de kansen van Poulidor om als eerste te Parijs te arriveren te wikken en wegen. Pou-pou kwam aan, dat nog wel. 'Allez Pou-pou' is dus prima, èls hij tenminste meedoet- In het andere geval is de kreet ook wel effectief, want Frank rijk kan geen andere grote ve dette op de fiets brengen op het ogenblik. Maar waarschijnlijk nemen de au tochtonen uw geslaagde grap verkeerd op. En dan zitten we weer een jaar met van die brie ven in De Kampioen. Voetbal Een andere wijze om bij de Fransen aan te sluiten kan men vinden in het voet balspel. Het toernooi om de Europa Cup is een Franse uit vinding (evenals de Olym pische Spelen trouwens). Uit dat toernooi kent men in ieder geval twee namen, Johan Cruijff en Ajax. Kruuf en Az- Jaks zo gezegd. Frankrijk koestert die twee, want zelf hebben ze niet zoveel meer te bieden sinds Raymond Kopa in 1958. Soms helpt het echter ook nog een beetje om terug te grijpen naar het toernooi om de Eu- CS cn CX. Hoc u ze ook bekijkt,beide zijn Citroëns. Wat ze gemeen hebben is o.a. de hydro- pncumatische vering. Een hoger rijcomfort dan dit veersysteem biedt is ondenkbaar. Onvindbaar ook, want deze vering is exclusief voor Citroen. Maar er is méér. Voorwiclaandrijving.kreukel- zönes, vier bekrachtigde schijfremmen en directe soepele besturing, een onbelemmerd uitzicht naar alle kanten en een zeer-bijgondcr-overzichtelijk instrumentenpaneel. Alle bestaande begrippen over veiligheid, vering en comfort veranderen op het moment dat u in een CS of CX stapt. Met iedete Citroen agent kunt u een afspraak maken voor een proefrit a la Citroen. Dan zal het u duidelijk zijn dat, hoe verschillend een CX en een CS ook zijn,er duidelijke overeenkomsten zijn. Beide auto's zijn groots in hun prijsklasse. Want beide auto's zijn Citroëns. ropa Cup in 1976, toen Saint Etienhe (inderdaad die club waar PSV nu al in zes uur voetbal geen doelpunt tegen heeft kunnen maken) de finale bereikte. Ze verloren daarin van Bayern München. Maar ze verdienden beter al was het alleen maar omdat die Duit sers in Frankrijk ook niet al tijd even lekker in de jnarkt liggen. Effectief ls het in ieder geval om op te merken dat als de finale }iit twéé wedstrijden zou bestaan Sint Etienne de beker gewonnen had. Mét wat fantasie valt zo'n zin wél sa men te stellen uit het stan daardwerk „Frans voor op reis." Voor kampeerders is het ui terst handig om kort na de grensovergchreiding van de tolweg af te gaan en een dorp aan te doenom daar een paar jeu de boule» ballen te kopen. Volgens de overlevering wordt dit spel alleei op stille dorp spleintjes door wrakke oude heren gespeeld, maar geble ken is dat op Iedere camping het zo gezondebadminton het moet afleggen legen het jeu de boules. Want'i op vakantie speelt iedereerihet .spel. Hoe wel vrouwen hhrbij een uit zondering zijn. Vrouwen zijn voornamelijk op vakantie om vechtend kroost te schelden, inkopen te doen, te koken en de tent kraaxhelder te houden. Simpèl Op de camping hee t men ech ter zeer snel aanspmak Indien men na het middagnaal of het avondeten de jeu 'ie boules ballen achteloos dich goed zichtbaar naast de teitingang legt. Voor jeu de bodes heeft men een even aantal deelne mers nodig, zodat nogal eens een deelnemer -tezocht moet worden. Fransevaders spelen het spel soms net hun kinderen, maar als er etnmaal twee volwassenen zijn dm tel len de kinderen niet mee mee. Men zoekt net zo lang to men genoeg deelnemers vinct en men heeft liever een buten- lander niet twee linkse man den dan een kind met een ioe- de gooi. Het zal, je als vaier maar overkomen dat je zon iedere keer je winnende lal wegstoot. Het spel is simpel en noot vermoeiend. Het gaat eroo welke partij (meestal bestaan de uit maximaal vier perso nen) de meeste ballen het, dichtst bij „e but", het dofJ,. het kleine houten ballet®,1 krijgt. Iedereen heeft twee j- zeren ballen. Nadat de parti- en vastgesteld zijn, begint eei der partijen. Daarna mag d* andere partij een bal gooier, Ligt de eerste partij noi steeds het dichtste bij „le but", dan krijgt de andere partij op-', nieuw een kans, net zo lang tot zij een bal dichter bij het hou ten balletje hebben. Daarna ls de andere partij weer aan de beurt. En zo verder, tot nie mand meer iets in z'n handen heeft. Dc Citroëns CS cn CX. De Citroën CS is verkrijgbaar als GSpécial.fvrxir f 13.180,-- incl. BTW),CS X.CSpécial Bre.ik.CS Club,CS X2.CS Club Break en CS Pallas^ De Citroen CX is verkrijgbaar als CX 2000 (vanaf f 22.990,- incl.BTW) en CX 2400, in Confort,Super, Ibllas en Prestige uitvoering, als Diesel, Break en Familiale.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 40