Giscard deed misstap op de politieke ladder Franse kerk levendig, maar sterk verdeeld Franse president klem geraakt tussen links" en rechts" ZATERDAG 7 MEI 1977 TROUW/KWARTET PAOINA 3( ZA' Jacques Chirac Het zijn slechte tijden voor de Franse president en regeringsleider Valéry Gis- card d'Estaing. Vijfhonderd dagen nadat hij eind mei 1974 met 50.66 tegen 49,33 procent de strijd om het presidentschap won van zijn rivaal Francois Mitterrand was hij een gevierd figuur met de steun van de meerderheid van heL volk in de rug. door Bert van Panhuis Vorige maand was Dis card duizend dagen staatshoofd en van popu lariteit en vertrouwen is weinig meer over. Zijn economische en sociale politiek heeft volgens een opiniepeiling van het dagblad Le Figaro meer tegenstanders dan aan hangers. het vertrouwen in zijn veelgeroemde her vormingspolitiek ls afge nomen tot een 43 (ver trouwen) 43 (geen ver trouwen) stand en zelfs het buitenlands beleid, de defensiepolitiek en het beschermen van de in stellingen delen in de ma laise. al scoort de presi dent hier nog positief. In derdaad. de roem van de wereld vergaat snel. zoals de Romeinen al pleegden te zeggen. Oudere broer Giscard begon in het voorjaar van 1974 met een grote dosis goede moed Jarenlang had hij gestreefd naar het hoogste ambt in Frankrijk en toen pre sident Georges Pompidou aan een slopende ziekte bezweek, zag hij zijn kans schoon. MeU behulp van de Gaullist Jac ques Chirac schakelde hij eerst de Gaullistische kandi daat Jacques Chaban-Delmas uit en daarna Mitterrand. Vol gens de kenners zou er wat de inhoudelijke kant van het be leid betreft weinig veranderen in Frankrijk daarvoor was Glscard teveel de vertegen woordiger van een liberale economische politiek maar zou het vooral gaan om de presentatie, de stijl van regeren De vorige presidenten waren een vaderfiguur geweest en dan een vader, die het altijd bij het rechte eind heeft en geen tegenspraak duldt van eigenwijze kinderen Oiscard wilde meer een oudere broer zijn. wat wereldwijzer dan de andere broertjes en zusjes en meer bijsturend dan sturend. Een die het voorbeeld gaf aan de anderen Glscard wilde ko men tot wat hij beschouwt als een open. hervormde en licht vooruitstrevende maatschap pij. Voor hem betekende dat een vrijgeven van de zwan gerschapsafbreking. een ver ruiming van de echtschei dingsmogelijkheden. een menselijker maken van het gevangenisbewind, afschaf fing van censuur, het afschaf fen van staatstoezicht op de radio en de televisie en nog enkele van dit soort zaken. Eén van de meest omstreden kwesties in Frankrijk, de doodstraf, bleef echter ge handhaafd en is ook nu nog niet afgeschaft al is het gratie beleid yan de president ruimer dan bij zijn voorgangers het geval was. Het zat hem vooralsnog mee. De president had een zeer plichtsgetrouwe eerste minis ter in Jacques Chirac, die er bovendien in was geslaagd het vertrouwen terug te winnen van zijn Gaullistische partij genoten, die hem het verraad Jegens Chaban-Delmas uiter mate kwalijk hadden geno men. Deze Chirac had een hecht team gesmeed van wie minister Simone Veil (ver antwoordelijk voor het abor tuswetsvoorstel) en haar colle ga's Jean Lecanuet (justitie) en Jean-Pierre Fourcade (fi nanciën en economische za ken) grote populariteit geno ten. Met behulp van dit soort kopstukken kreeg Chirac van de president de opdracht een zogeheten ..presidentiële meerderheid" te vormen Giscard moest deze weg wel volgen want zijn eigen partij, de Onafhankelijke Republii- nen was klein, had maar een klein gedeelte vari de rege ringsmeerderheid in het parle ment en bestond wat de par- tljorganlsatie betreft uit ka der. Het grootste deel van de regeringsmeerderheid was nog altijd Gaullist en Chirac zou deze langzaam maar ze ker tot „giscardlst" moeten omvormen. Schakel Chirac kwam in een positie, waar alle lijnen bij elkaar ko men. Hij was de schakel tus sen president en parlement geworden en daarnaast de eerste man van een politieke groepering, zonder welke Gls card nauwelijks een stap zou kunnen doen En Chirac be sloot hiervan gebruik te gaan maken. Hij ging dwarsliggen in het kabinet, verzette zich tegen economische planne tjes. die de president en zijn mederepubllkeln Fourcade smeedden zonder Chirac erbij te betrekken en zo verslech terden de betrekkingen. De boel barstte vorig Jaar augustus. Chirac en Glscard kregen ruzie over de speel ruimte van de premier en over de vraag of er vervroegde alge mene verkiezingen moesten worden gehouden. De eerder dat Jaar gehouden kantonale verkiezingen wekten namelijk de indruk dat de Unie van links, een samenwerkingsver band van socialisten, commu nisten en linkse radicalen, in de lift zat en een goede kans maakte de algemene verkie zingen van voorjaar 1978 te winnen. Chirac wilde die ont wikkeling abrupt afbreken met een stembusstrijd op zeer korte termijn. Giscard voelde daar niets voor. In de eerste plaats was hij bang opnieuw de gevangene te worden van de gaullisten en ten tweede hield hij vast aan zijn wens Frankrijk vanuit het centrum te regeren en dat betekende dat hij de socialisten of althans een deel daarvan uit het linkse kamp los wilde we ken. Chirac bood boos zijn ontslag aan, de niet- partijgebonden Raymond Barre volgde hem op. deze nam een paar gaullistische voormannen in zijn kabinet op en daarmee leek het dat Chirac een verdere politieke loopbaan wel kon vergeten. En toen begon voor Glscard de ellende pas goéd. Chirac stond namelijk niet alleen be kend als plichtsgetrouw maar had bovendien een ijzereterke mentaliteit en een niet te stui ten eerzucht. Hij stelde zich kandidaat voor een tussen tijdse verkiezing in zijn woon streek in de Corrèze en won met glans, Als een gladiator tijdens de zegetocht kwam hij in het par lement terug, de armen om hoog, luid en lang toegejuicht door de gaullistische fractie. Tot afgrijzen van Giscard was zijn voormalige premier nog steeds de leider van de oude aanhang van De Gaulle met dat verschil dat hij vanaf dat ogenblik als de ferote te genstander van de president kdft worden beschouwd, die teker zijn gram zou gaan ha len voor zijn vernederende val. Nieuwe beweging Giscard heeft het tot nu toe geweten. Eén van Chiracs eerste acties was het omvor men van de oude gaullistische partij, de UDR. tot een brede beweging, de Rassemblement pour la République (RPR). Enkele oude gaullisten zoals de schrijver-filosoof en sinds kort weer minister Alain Pey- refitte haakten af maar het gros van De Gaulles aanhang is met Chirac meegegaan. De RPR is nationalistisch van ka rakter, behoorlijk anti- De Franse president kwam in het begin van zijn ambtstermijn her haaldelijk in het nieuws doordat hij „gewone" Fransen te eten vroeg of, zoals hier, bij hen aan tafel schoof. communistisch, gaat duide lijk uit van een centraal gezag maar heeft daarnaast ook een duidelijk sociaal beleid. Het is het soort partij dat het vooral in de nlet-verstedelijkte gebie den goed zal doen. Met die RPR achter zich heeft Chirac het de president in en bulten het parlement lastig gemaakt. In de eerste plaats is daar het verzet tegen de voor volgend Jaar gedachte recht streekse verkiezingen voor het Europese Parlement. Chirac en zijn vrienden menen dat die verkiezingen de soeverei niteit van Frankrijk verder zullen aantasten en hebben tot nu toe geweigerd het wetsvoorstel van de regering goed te keuren. De verwachting is overigens dat een deel van de gaullisten uiteindelijk „ja" zal zeggen, maar dan met de nodige heisa, zodat naar buiten kan worden verklaard dat de RPR zich lang heeft verzet maar dat het landsbelang de kans op de val van de regering zou le vensgroot zijn als. het wets voorstel wordt verworpen een offer had gevraagd. Parijs Veel vernederender en ook po litiek schadelijker is de kwes tie van het burgemeester schap van Parijs geweest. Aanvankelijk was het de be doeling dat er een door de regering naar voren gebrachte kandidaat namens alle rege ringspartijen zou gaan mee doen maar door een grote blunder van de president en zijn premier Raymond Barre is dit een fiasco geworden. De regeringskandidaat was naipelijk één van de beste po litieke vrienden van de presi dent en dat ging de gaullisten natuurlijk veel te ver. Chirac besloot zelf mee te gaan doen, natuurlijk tot grote woede van de president en de regering, die Chirac onder zware druk hebben gezet om van de kan didatuur af te zien. Deze bleef, echter vasthouden en het ge volg was een felle strijd bin nen het regeringskamp, waar bij Chirac uiteindelijk het als de derde belangrijkste post in Frankrijk (na president en premier» beschouwde burge meesterschap van Parijs kreeg en zijn giscardistische rivaal Michel d'Ornano zelfs geen plaats in de gemeente raad wist te veroveren. Zo zal de Franse politiek de eerstkomende jaren rond drie vraagstukken zijn gegroe peerd: a) zal de Unie van Links volgend voorjaar de algemene verkiezingen winnen en hoe lang zal een dergelijke linkse regering het kunnen bolwer ken; b) zal het de president lukken, op één lijn te komen met een eventuele linkse rege ring; c) zal het Chirac lukken de president buiten spel te zet ten en zo de kandidaat van de niet-linkse partijen bij de pre sidentsverkiezingen van 1981 te worden? Vragen waarop een jaar voor de verkiezingen nog nauwelijks een antwoord is te geven al kunnen wel en kele grote lijnen worden ge trokken. Goede kansen De kansen voor de linkse par tijen zijn redelijk goed. dat geeft de uitslag van de on langs gehouden gemeente raadsverkiezingen wel aan. Op grote schaal vielen grote en kleine steden in handen van de Unie van Links en in een aanzienlijk aantal werden communisten tot burgemees ter gekozen. Plaatselijk communisten kie zen is echter iets anders dan in het stemhokje communisten naar regeringsverantwoorde lijkheid leiden. Het verschil met het regeringskamp is op het ogenblik ongeveer vier procent en de vraag is hoeveel procent op het beslissende ogenblik de stap toch niet zal aandurven. Het beeld dat men volgend voorjaar van de communisten en in het algemeen van de Unie van Links zal hebben, is daarbij van grote betekenis. Veel gematigd links georiën teerde kiezers zullen kijker^ naar de krachtsverhoudingen binnen de Unie. Momenteel is de communistische partij nog een hechtere organisatie dan de socialistische. Binnen de partij van Frangois Mittér- rand is veel verdeeldheid. So cialisten als Gaston Defferre en Pierre Mauroy, mensen van de rechtervleugel dus tegen de sociaal-democratie aanleu nend verschillen sterk in me ning met de vertegenwoordi gers van CERES, het Franse Nieuw Links, dat nogal eens naar de communisten over helt. Nationalisaties Een maatstaf voor - de krachtsverhoudingen is waarschijnlijkdemate, waar in het Gemeenschappelijk Programma van 1972 aan de actualiteit zal worden aange past. Het grote strijdpunt in dit program zijn de nationali saties. Alledrie de partners binnen de Unie van Links zijn het er over eens dat een linkse regering binnen een maand na haar installatie de tlO procent nog niet genationaliseerde banken en financieringsmaat schappijen zal naasten dit om kapitaalvlucht te voorko men en onder controle te hou den en bovendien negen be drijfsgroepen op het gebied j van de vliegtuigbouw (Das- j sault). de electronical (Honey-1* well Bull, ITT e.d.) de farma ceutische en chemische Indus trie zal overnemen. De com- munisten hebben nu geëist dat ook de olieindustrie, de staal en de auto-onderneming Peugeot-Citroën wordt genati onaliseerd. Bovendien is er j verschil van mening over de schadeloosstelling. Een tweede geschilpunt is de V kwestie van de EG en de Euro-, pese verkiezingen. De commu- nisten keren zich fel tegen al les wat de Europese Ge meenschap aangaat en van daar dat de socialisten zwart op wit willen hebben dat Frankrijk meedoêt aan de ver kiezingen voor het Europese Parlement. Wie de strijd om deze punten wint kan feitelijk worden beschouwd als de lei der binnen het samenwer kingsverband. Het is er de so cialisten alles aan gelegen de communisten een slag voor te blijven. Actieplan Dat de unie nog voor de alge mene verkiezingen .uit elkaar zou kunnen worden gedreven is onwaarschijnlijk. Daarvoor heeft de samenwerking te lang geduurd en zijn er teveel inter ne strubbelingen redelijk inder minne geschikt. De president heeft lang gedacht de socialis ten naar zijn centrumgerichte kamp te kunnen overhalen maar na de gemeente raadsverkiezingen lijkt hij dit plan te hebben opgegeven. Alle aandacht is nu gecon centreerd op een groep moge lijk naar links zwenkende kie zers. Met een snel ontworpen plan. zogenaamde',.actieplan voor twaalf maanden" van premier Raymond Barre, waarbij de nadruk vooral ligt op de jongere kiezers en op de verbetering van de positie van bejaarden zou genoeg good will moeten worden gekweekt om de regeringspartijen met de hakken over de sloot de verkiezingen te laten winnen. Giscard wil daarbij de verkie zingscampagne net als bij pre sidentsverkiezingen volko-' men rond één persoon j zichzelf concentreren, dus verheven boven het ordinair gekrakeel van de politieke' partijen. Het is twijfelachtig of deze noodgreep zal lukken want de président vindt nog steeds' Chirac op zijn weg. Deze is vastbesloten in 1981 de nieu we Franse president te wor den. En wel via een tamelijk felle anti-communistische campagne, een strijd, die sterk verschilt van die, zoali Giscard hem wenst te voeren De president dreigt klem te komen zitten tussen links en rechts. Als „rechts" wint blijft hij de gevangene van de steeds populairder wordende Chirac, als „links" wint de ge vangene van Mitterand en Marchais, de leider van de communisten. De veel ge plaagde GiScard heeft nooit kunnen denken dat Chirac, dé man die de president in 1974 in het zadel heeft geholpen, hem nu nog slechts als opstap je gebruikt om bij de volgende verkiezingen zelf de eerste man van de republiek te worden. door Aldert Schipper Leven als Ood ln Frank rijk ls niet langer zo bege renswaardig als rond het Jaar 1500. toen een Duitse keizer dit tot een spreek woord maakte. De Franse kerk moet zich vergenoe gen met een plaats aan de kantlijn, zoals in menig ander land. Zij heeft haar machtspositie grondig verloren, maar ondergaat dit niet als een hard lijden. Vooral de laatste Jaren is het toch al gennge aantal kerkbe zoekers nog verder gedaald. In 1971 ging 21 percent van de Fransen zondags nog naar de kerk. Volgens het laatste on derzoek van het oplnle- lnstituut Sofres Is 't getal nu gedaald tot 13.5 Sofres vroeg aan de geënquêteerden waar om zij niet naar de kerk gaan. ZesUen percent zei 'dat het bijwonen van de mis niet meer draaglijk ls sinds de vernieu wingen ln de kerk. In dit laatste getal kan misschien een verklaring wor den gevonden voor de warme belangstelling, die de schis matieke aartsbisschop Le- febvre ln Frankrijk onder vindt Hoe warm die belangstelting is blijkt onder meer uit de bezetting van de PariJse kerk van Saint^Nicolas-du- Chardonnet, die een groep tra ditionalisten nu al twee maan den heeft volgehouden. Deze volgelingen van mgr. Lefebvre eisten van de Franse bisschoppen dat hun een kerk ter beschikking wordt gesteld, waar zij de voor-conciliaire mis kunnen opdragen. Kil Zo schrijft een 33-Jarige Parij- se moeder van drie klndern een brief ln het Franse dagblad Le Monde dat zij het contact met de kerk verloren was doordat deze tegenwoor dig zo kil en sober ls „Soms heb ik zin. een kerk binnen te gaan en te gaan zitten met een hart vol tranen. Maar de ker ken zijn ijskoud en bieden ner gens een beschuttend plekje temidden van de talrijke dit- Jes en datjes van vroeger De pastoor is een Intellectueel. Hij zegt: zet de dingen van Je af. Ik ben wel flink, maar het leven is niet makkelijk De helft van het salaris van mijn man gaat op aan de huishuur We hebben een apartement in Parijs, dat we moeten opknap pen Ik werk zelf van negen tot een uur om de tekorten bij te spijkeren. De pastoor zegt U moet denken aan de derde we reld Ik vergeet die niet en ik heb er wat voor over. maar wie denkt er nog aan zijn onmid dellijke buurman hier in Frankrijk De derde wereld is het goede geweten van egoïs tische Fransen geworden Ik heb gehuild in de Salnt- Nicolas-du-Chardonnet Hier was het paradijs terug. U vindt het misschien gek van mij. Maar hier heb ik voor het eerst sinds lang weer kunnen bidden. God heeft mij er weer hoop gegeven op het eeuwige leven. Ik ben gelukkig in de Saint Nicolas. De kerk van na het concilie heeft me nooit kunnen vertroosten en zal dat nooit kunnen.' Vernieuwingen De Franse katholieke kerk is verdeeld tussen de aanhan gers van de mis van Pius en van die van Paulus VI en de 135 bisschoppen zagen tijdens hun laatste vergadering in Lourdes geen kans de groeien de kloof te dichten die er is tussen de traditionalisten en de reformisten Frankrtjks ka tholieken kenden na de oorlog een stroom vernieuwingen, doordat zich tijdens en vlak na de bezetting een nieuwe theologie ontwikkelde, waar door de arbeiderswereld op nieuw binnen het kerkelijk ge zichtsveld kwam. Frankrijk werd het land van de arbeider- priesters (of: priester arbeiders), waarvan er nog steeds 750 ztjn. De katholieke sociale beweging van de ka tholieke actie komt de eer toe. inspiratiebron te zijn voor een christelijke vakbeweging, die op enkele essentiële punten links staat van het grote vak verbond CGT LIP Het horloge dat ik aan mijn pols draag, herinnert mij aan Kardinaal Marly de arbeiders van de horloge- industrie LIP in Besangon; die. na eerst door hun directie te zijn verkocht aan een Zwit serse internationale ondeme; ming. door de christelijke vak beweging CFDT geholpen werden met een vele maanden durende fabrieksbezetting. De verantwoordelijke leiders wa ren bijna allen trouwe kerkle den en hun vergaderruimte was de sacristie van de pas toor van hun wijk Palente. In oktober 1972 leidde opnieuw een groep leden van de chris telijke vakbeweging, samen met de communisten, de sta king van zesduizend arbeiders in de potasmijnen in de Elzas. De katholieke actie komt steeds losser te staan van de institutionele kerk. In de ge noemde bisschoppenconfe rentie in Lourdes bestond dui delijke bezorgdheid dat de ka tholieke actie nog verder zou schuiven in de richting van de communisten, met wie zij reeds in zekere mate het jar gon en de actiemodellen deelt. De bisschoppen stelden daar om vast dat zij niet gebonden wilden zijn aan de activiteiten van de katholieke actie. Aan de andere kant wilden de bisschoppen zich niet volledig distanciëren van de katholie ke actie, omdat hier met en thousiasme en met vrucht ge zocht wordt naar een typisch christelijke houding in het le ven van alledag. De bisschop pen zullen dan ook moeilijk kunnen tegenhouden dat de Franse katholieke kerk zich deelt langs de lijnen van de klassenstrijd. Partijleden Een aardig beeld van de maat schappelijk betrokken katho liek biedt het blad van de ac tion catholique. Témoignage Chrétien in zijn nummer van 22 januari 1976 72.8 percent van de lezers die hun mening te kennen gaven, zeggen dat zij zich nu meer voor de poli tiek interesseren dan vroeger. 22,3 percent is lid van een par tij, hetgeen voor Franse be grippen uitzonderlijk hoog is. Van de partijleden is 91,5 per cent lid van de socialistische partij of van de (iets linksere) PSU. Bijna vier percent is communist. Van degenen die antwoordden was 98,1 percent katholiek ge doopt. maar 53,3 percent wil zich liever christen dan katho liek noemen. 61,8 percent hecht weinig aan de pauselij ke onfeilbaarheid, aan heili genverering, wonderen of aan de hel. Doch 89 percent noemt als kern van het geloof de ver rijzenis van Christus. Protestanten De polarisatie van de rooms- katholieke kerk herhaalt zich (zij het op aanzienlijk beschei dener schaal) bij de Franse protestanten. Deze ge meenschap is de laatste jaren sterk verschrompeld en heeft zijn plaats als tweede ge loofsgemeenschap in Frank rijk reeds lang moeten afstaan aan de moslims, die nu 2,2 miljoen aanhangers hebben. Heeft kardinaal Marty te ma ken met de traditionalisten van de Saint-Nicolas, de voor zitter van de Franse her vormde kerk, ds. Jacques Maury, zit in zijn maag met een schismatieke theologische hogeschool in Aix en Proven ce. die zich verzet tegen het pluralisme van de Eglise Ré- formée de France (ERF). Veelkleurig is die ERF wel. daar heeft men in Aix geen ongelijk in Aan de ene kant heeft de ERF nog steeds een groep vertegenwoordigers van de traditionele „haute société protestante" (de protestantse adel) onder haar leden en aan de andere kant mensen als het synodelid prof. Georges Casa- lis, die zich bekent tot de christenen voor het socialisme en die zich aangesproken voelt door de communistenlei der Marchais met zijn uitge- stoken hand naar de progres sieve christenen. Voorteken Op de laatste synode van de ERF in het culturele centrum van de jezuïeten in Chantilly spraken de afgevaardigden onder meer over de verhou ding tussen geloof en politiek. Een groot aantal synodeleden, onder wie ds. Maury, vonden het ongepast dat de Franse staat een légion d'honneur aan de (lutherse) Braziliaanse president generaal Geisel had aangeboden. „Daar kun je zien dat het scheiden van ge loof en politiek handelen kan leiden tot systematische mar teling en concentratiekam pen". zei Maury. Het voorstel dat alle Franse hervormden met een légiori d'honneur opgeroepen zouden worden hun lintje terug te stu ren aan president Giscard d'Estaing haalde evenwel net geen meerderheid Maar het debat stelde prof Casalis wel in de gelegenheid te zeggen dat „het lezen van het evange lie ons leidt tot het inzicht dat de opstand van de armen een voorteken van het komende Rijk Gods is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 38