4 10 Marianne altijd boeiende vriendin u wilt nog een ander probleem-comité? De Fransen hebben geen olie en maar weinig gas in hun grond. Dus is er een energieprobleem dat naar een comité werd overgeheveld. Dit comité kreeg een zeef grote ZATERDAG 7 MEI 1977 TROUW/KWARTET PAGINA 37 fn.li TX7IJ vinden elkaar eigenlijk maar een vreemd volkje. Wij de Fransen niet serieus, chauvinistisch, te modieuze mooipraters. De Fransen ons lomp, eigenwijs, krentenwegers. Nu is het probleem dat ik niet goed meer weet wat WIJ voor mij betekent. Wij de Nederlanders? Dat wordt moeilijk, wanneer je meer dan de helft van je leven tussen de Fransen woont. Wij Fransen? Dat is moeilijk wanneer je in Nederland bent ontstaan en opgegroeid. Waar zit het hem in dat we elkaar, ondanks alle Europese samenwerkingen, toch meteen soort wantrouwen blijven bekijken? De taal speelt daarbij een grote rol. Toen ik zes maanden in Parijs woonde, dacht ik vrij aardig Frans te spreken. Toen ik er drie jaar woonde wist ik dat ik er nog heel weinig van terecht bracht. Nu weet ik dat de Fransen in dezelfde situatie iets heel anders zeggen dan wij. Dat Frans spreken dus niet is je Nederlands vertalen. Maar je inleven in een tdtaal andere mentaliteit en je taalgebruik daarbij aanpassen. Dat is gecompliceerd en daar wortelt heel wat onbegrip in. Omgekeerd vinden Fransen die Nederlands leren dat onze taal vaak netzo onbegrijpelijk is. Als voorbeeld geven ze het woord werkgever. Daar komen drie e's in voor. Die in dat ene woord op drie verschillende manieren worden uitgesproken. En ga dan maar eens uitleggen waarom. Ik krijg vaak te horen dat ik me te veel met de randverschijnselen in Frankrijk bezig houd. Dat ik me nooit eens serieus kwaad maak om een stommiteit die Giscard begaat. Dat ik wel schrijf hoe plezierig het is, dat Je 's morgens om zeven uur al warme croissants kunt krijgen in Parijs, maar niet over de asociale wetgeving die de bakkers dwingt al zo onmenselijk vroeg te beginnen. Ik heb Nederlandse vrienden die zo sociaal voelend zijn dat ze die croissants beslist niet voor 9 uur 's morgens eten. Dit vind ik bewonderenswaardig, maar nutteloos. Wat waarschijnlijk een bewijs is, dat een aantal verwerpelijke Franse eigenschappen, zoals egoïsme en niet serieus zijn, reeds diepgaand bij me wortel hebben geschoten. 7IJN de Fransen egoïstisch? Vergeleken bij de soms wat driftig overkomende manier waarop de Hollanders bezig zijn aan een gemeenschap, waarin de een niet meer zal hebben dan de ander, lijken de Fransen meer egotrippers, die eerst aan zichzelf denken en dan aan de maatschappij. Dat komt omdat hun regeerders sinds eeuwen vaak te modieuze mooipraters waren, die veel beloofden en weinig (voor anderen) deden. Speciaal ook veel Parijzenaars hebben daaruit de conclusie getrokken datje meer op Jezelf moet rekenen dan op de overheid. Ze werken meer voor hun gezin dan voor de samenleving. Een voorbeeld kan dat duidelijk maken: In alle landen zoekt men politiek of technocratisch hoe men het geliefde volk tevreden, liever nog gelukkig kan maken. Castro en Carter volgens daarbij verschillende wegen. Den Uyl en prins Rainier ook. Maar het doel is hetzelfde. Hoewel de resultaten vaak bedroevend zijn, vind Je steeds weer nieuwe gelukzoekende regenten, die er met een brede glimlach aan beginnen. Er is geen vak waar zoveel ambitieuze koppen er steeds weer zo hopeloos weinig van maken, en dat toch een zeker aanzien houdt, als minister. Een minister vindt zijn Intelligentie pas terug wanneer hij ex-minister wordt. Dan pas ontdekt hij hoe zijn opvolger het moet doen. Moeten we nu bij de pakken gaan neerzitten omdat het toch altijd wel een rommeltje zal blijven? Nee, want er is wee'r hoop. In Frankrijk heeft men het wondermiddel gevonden dat het wat zorgelijke maatschappelijke bestaan in de Republiek In een lachende welvaart kan veranderen. Door dit wondermiddel zal men de prijzen kunnen verlagen, de belastingen verlagen, de industrie op volle toeren laten draaien, de werkloosheid doeltreffend bestrijden, ziekenhuizen, scholen bouwen, de sociale wetten vervolmaken. T~)EZE succesmethode is precies, J-/ radikaal en kan zijn doel niet missen. Het welvaartswachtwoord is: alle Fransen besluiten hun belasting te betalen. Nu zult u opmerken dat meer landen ontdekt hebben dat de mensen belasting moeten betalen om de staatsuitgaven te dekken. Het wondermiddel zou dus niet nieuw zijn. Voor Frankrijk is het echter wel nieuw. De Fransman vindt datzijn buurman eerlijk dient op te geven wat hij verdient. Maar dat het wel heel erg naïef zou zijn wanneer hij dat zelf ook deed. De directeur van de Franse belastinginspectie heef t voor de tv verteld dat de (weinige) Fransen die niet proberen de belasting te ontduiken, dit niet doen uit eerlijkheid of maatschappelijk plichtsbesef, maar omdat ze het niet durven, of omdat ze werkelijk niet weten hoe ze de boel zouden kunnen beduvelen. Het positieve van dit alles is dat men precies heeft uitgerekend wat dit nonchalante belastingopgeven de staat jaarlijks kost. Deed iedereen gewoon zijn belastingplicht dan zou dat per jaar 50 miljard gulden meer opleveren. Genoeg om dezorgen in vreugden om te zetten. Het enige probleem is dus de Fransen te overtuigen dat er geen problemen meer zullen zijn wanneer iedereen bereid is zijn belasting te betalen. „Denkt u dat dit spoedig zal lukken?" vroeg men de staatssecretaris voor de belastingzaken. „Ik denk," zei deze optimist voorzichtig, „dat de belastingfraudeurs in 1983 tot de marginalen zullen behoren." Maar aangezien er in onze samenleving steeds meer marginalen komen, haalde iedereen opgelucht adem. De eerste zes jaar is er dus zeker niets aan de hand. /"}M toch niet helemaal met zich te laten spelen heeft de minister van financiën besloten dat iedereen naar het gemeentehuis kan gaan om te vragen wat zijn buurman aan belasting opgeeft Daarbij wordt vooral ook op burenruzie gespeculeerd. Je mag je buren met en Je wilt ze een hak zetten. Je weet dat hij een grote auto, zijn vrouw een kleine auto, dat ze een buitenhuis in Spanje hebben en een Jacht in Cannes. Nu dan is het heerlijk om eens even na te gaan wat die welvaartsprofiteurs aan belastingopgeven: 60.000 francs per Jaar. De oplichters. Het wordt hoog tijd dat iemand de ogen van de fiscus eens even opent. Tot nu toe heeft deze belastingverraderij nog maar pijnlijk weinig opgeleverd. Wie daaruit afleidt dat er dus weinig burenruzies zijn in Frankrijk vergist zich. Het is meer dat iemand die zich met de belasting van zijn buren gaat bemoeien, er zeker van moet zijn dat hij zelf geen boter op het hoofd heeft. En op die hoofden ligt gemeenschappelijk een boterberg waar Brussel helemaal geen raad mee zou weten. TX7ANNEER men hier een probleem officieel wil oplossen, benoemt mén graag een comité. Een van die problemen is hier b.v. het alcoholisme. Er zijn veel te veel Fransen die meer drinken dan nodig is om hun dorst te lessen. Aangezien je hier geen serieus mens kunt vinden dat in het openbaar durft te verklaren: „Ik drink melk" zoekt men het meer in de wijn, de cognac en de andere produkten, die de. vaderlandse bodem met zoveel bouquet voortbrengt. Daarbij wordt het glas te veelvuldig gehanteerd. Dus werd het alcoholisme uitgeroepen tot een nationale plaag. En dus werd er een Hoog Comité voor de bestudering van, en de voorlichting over alcohol benoemd. Rechtstreeks vallend onder de eerste minister. Het Hoge Comité krijgt een flinke subsidie om het dorstige volk met reclamespots op de tv en grote affiches langs de weg te komen tonen hoeveel ellende dat ene glas te veel kan veroorzaken. Nu is het ook een probleem dat vooral de wijnboeren van Zuid-Frankrijk hun wijn niet kunnen verkopen. Dus werd er een comité voor de bestudering van en de voorlichting over de wijn benoemd. Dit comité krijgt van de minister van landbouw een flinke subsidie om het volk met reclamespots op tv en affiches langs de weg de weldaden van de Franse wijn te verkondigen. En zo kon het gebeuren dat er in de Franse stertijd voor het nieuws van acht uur eerst een spotje zat van het Hoge Comité met een vreselijk auto-ongeluk verborzaakt door dat glas wijn te veel. En daarna een spotje van het comité dat er aap hielp herinneren dat volgens niemand minder dan Pasteur zuivere wijn de meest hygiënische drank is, die Je kunt drinken. subsidie om de Fransen spaarzaam met energie te maken. Belangrijkste beslissing was dat officiële gebouwen tot niet meer dan 20 graden verwarmd mogen worden. Het comité benoemde controleurs die met thermometers naar postkantoren, gemeentehuizen, ministeries, ziekenhuizen, scholen en belastingkantoren ging. Waar het kwik boven de 20 was gekropen, werd straffend opgetreden. Toen is een Journalist met een thêrroomèter naar het bureau van het energiebésparingscomité gegaan. Daar washet 23'. TE hebt in dit mooie, vaak 0 zachtaardige land 23.000 gemeenten waar minder dan 500 mensen wonen. BIJ die 23.000 zijn er 1000 waar de voltallige bevolking de 50 koppen niet haalt. En toch hebben deze mini-dorpjes een eigen burgemeester, twee wethouders en zeven gemeenteraadsleden. Vaak komt dat er op neer dat alle volwassen mannen in de raad zitten. Door op Jezelf te stemmen kom Je in de raad. Van de 12.000 gemeenten die tussen de 300 en 500 Inwoners hebben, is het grote probleem de school. Ze willen allemaal hun eigen school hebben met een directeur en twee onderwijzers. Maar de Franse wet zegt dat zo'n school alleen mag blijven bestaan wanneer er minstens 56 leerlingen zijn. In die kleine dorpen is het vaak erg moeilijk 56 schoolgaande kinderen te vinden. Een gezin verhulst, de 56 zijn er nog maar 54. En de school zit in de gevarenzone. Wanneer zo'n dórpsschool in gevaar koirit; begint meteen de Jacht op schoolklnderan. In het eigen dorp valt niets me^r té vangen. Alles wat.schoolgaaqd géacpt kan worden, ts reedó gemobiliseerd. Dus moet men wel eens in buutdórpen gaan kijken. Nu is de nïoeilljkheld dat die buurdorpen vaak even groot zijn. En dat die ook met probleem-56 worstelen. Lukt het aan de concurrentie een paar leerlingen te strikken dan komen zij weer in de rode cijfers. Met het gevolg dat deze bedreigde school opzijn beurt in een aangrenzend dorp gaat stropen. In dit soort scholen hebben de onderwijzers het vaak moeilijk. Een slechte leerling een slecht cijfer geven kan heel gevaarlijk worden. Sommige ouders pikken het niet, dat hun kinderen een slecht rapport krijgen. Ze worden heel boos en kondigen duidelijk aan dat ze hun zoontje naar een andere school zullen sturen waar de meester meer begrip voor zijn intelligentie weet op te brengen. Gebeurt dit in één Jaar een paar keer dan staat de school op springen. Voor de kinderen zijn dit soort scholen echter paradijzen. Ze hoeven maar even verstoord te kijken om hun onderwijzer te doen verbleken. Dit komt cle kwaliteit van het onderwijs niet altijd ten goede. Het is irritant een leerling geen onvoldoende te kunnen geven wanneer hij blijft volhouden dat Barcelona de hoofdstad van Italié is. TN de wat modernere dorpen van Akleln formaat probeert men het schoolprobleem demografisch op te lossen. Hoe moeten we aan meer kinderen komen? vraagt de raad zich af. De burgemeester van een plaatsje in de Vogezen had een s originele oplossing. „Ik stel voor Viat we ieder meisje, iedere vrouw in het dorp die kan aantonen dat ze zwanger is geworden een premie geven van 300 franc." De raad nam dit voorstel met algemene stemmen aan. Het bericht haalde heel de nationale pers in Frankrijk en heel de republiek moest er om lachen. Voor 300 franc kindertjes kopen om de dorpsschool straks niet te verliezen. Maar het bleek wél een goed idee. Want de resultaten van deze revolutionaire bevolkingsaanwasmethode zijn au bekend. Hel aantal zwangerschappen (en zelfs het aaqtal geboortes) werd met 7 vermenigvuldigd. Ook nationaal kan het dorp nu als een voorbeeld worden genoemd. De bevolkingsaanwas door geboorte is er nu tweemaal zo hoog als in de rest van Frankrijk. Toch is het niet waarschijnlijk dat deze methode ook In veel andere dorpen meteen teruglopende bevolking zal worden toegepast. Psychologen en seksuologen verkondigen dat deze zwangerschapspremie freudiaans volkomen verkeerd is. Want deze premiekinderen zullen later tegen hun ouders zeggen dat de burgemeester hen voor 300 franc bij hun moeder heeft gekocht. Hun prille oorsprong is niet het gevolg van pure liefde, maar van commercie. Heel Je leven te weten dat Je als koopwaar op de wereld bent gekomen kan de vreselijkste frustraties ontwikkelen. Premiekinderen dreigen zorgenkinderen te worden, waarschuwen de seksuologen, die menen dat de betaalde liefde toch elders thuishoort. TpRANKRIJK is een typisch vrouwelijk land. In opvallend veel gezinnen worden ook de belangrijkste beslissingen door de vrouw genomen. Aangezien het volk bestaat uit 51% vrouwen en 49% mannen zouden de Francalses op een democratische manier alle macht in handen kunnen krijgen. Waren ze solidair, dan kozen ze een vrouw tot presidente van de Republiek. Die een vrouw zou benoemen tot eerste minister, waardoor alle ministers, parlementsleden en burgemeesters vrouwen kunnen worden. Maar ze zijn liever solidair met hun man. En ze stemmen wat hun man stemt. Met uitzondering van een vrij beperkte groep van Vrije Vrouwen (Dolle Mina heet hier MLF) houdt de emancipatie hen niet uit de slaap. Daarover zijn vrij amusante cijfers gepubliceerd. „Marie-France" heefteen enquête laten houden over Trouw en Ontrouw in het land van Marianne. Eerste vraag: Wanneer een man zijn vrouw bedriegt is dat minder erg dan wanneer een vrouw haar th^'n bedriegt? Het egalitaire fcntwoord was: Dat is precies hetzelfde. l^weede vraag: Is het noodzakelijk om trouw te zijn? En toen keek Plgalle wat vreemd op want de grote meerderheid zei: Ja, het is noodzakelijk om trouw te zijn. Nu kun je wel vinden dat trouw noodzakelijk is, maar is het ook mogelijk? De duidelijke vraag was: veel huwelijken duren nu 50 Jaar. Denkt u dat het mogelijk is dat iuor Jhn IlruBHe beiden In die halve eeuw nooit met iemand anders naar bed gaan? Een verpletterende meerderheid van 83% zei, zonder blikken of blozen, dat zo'n 50-Jarig huwelijk zonder één slippertje heel goed mogelijk is. T"\ E Fransen zijn dus voor de totale gelijkheid in de wufte wereld van het overspel. Maar ze vinden dat het noodzakelijk is het niet te doen. En mogelijk dat 50 Jaar vol te houden. Betekent dat dat Marianne totaal afwijzend staat tegenover het vreemd gaan? Nee, zo zwart-wit moeten we het nu ook weer niet zien. „Als een getrouwde man een avontuur heeft van één nacht met een vrouw, die hij daarna nooit meer terugziet, is dat dan erg? „Welnee, zeggen vier van de vijf ondervraagden. Dat is vergeeflijk en niet erg." „Maar wanneer die ontrouw nu 14 dagen duurt?" Dat wordt moeilijker. De helft gaat dit nu toch wel erg vinden. Aangezien het dus een kwestie van hoeveelheid en niet van principe blijkt te zijn gaan we nog een stapje verder: „Zes maanden ontrouw, wat vindt u daarvan?" 80% zegt nu: „Dat is verkeerd en onvergeeflijk." Eén keertje is dus niet erg, veertien keer is een beetje erg en 180 keer (we gaansuit van viriele amants) is gewoon erg. Laatste vraag: „Een echtgenoot komt thuis en vindt zijn vrouw in de armen van een andere heer. Wat moet hij doen?" Het logische antwoord lijkt: Vragen of het de eerste, de veertiende of de 180ste keer is. En gelang het antwqord zeggen dat het niet erg, een beetje erg, of heel erg is. Maar nee, zo logisch redeneren we niet aan de rand van het overspelige bed. „Wanneer de echtgenoot die andere heer dan doodschiet is dat begrijpelijk en vergeeflijk", vindt de helft van de Fransen. Ret feit dat er loch maar betrekkelijk weinig „crimes passlonnels" gepleegd worden bewijst dat de Fransen trouwer zijn dan men in het buitenland vaak denkt. Of dat ze. op het kritieke moment, geen revolver op zak hebben. krijgt nog wel eens te horen: Parijs is niet meer wat het vroeger was. En dan komt er een wat teleurgesteld verhaal van een meneer of een mevrouw die, toen ze Jong waren, regelmatig naar Parijs gingen. Maar toen trouwden ze, kregen kinderen en minder tijd. De kinderen werden groot en toen kregen ze weer meer tijd. En 20 Jaar later gingen we opnieuw naar Parijs. Dat viel toen tegen. Parijs was minder charmant, veel harder, drukker geworden. Nu denk ik Juist dat Parijs een wereldstad is die in wezen weinig verandert. De stad verandert niet, maar de mensen die er op verschillende leeftijden heengaan. Ze zien het niet meer met de enthousiaste ogen van 20, maar met de toch wat bekoelde ogen van in de 40. Natuurlijk, sinds ik hier nu ruim 25 Jaar geleden ben gaan wonen zijn de Hallen verdwenen. Dat is een onherstelbaar verlies, ondanks het feit dat de wijk om het diepe Hallengat een nieuw en zeer aantrekkelijk leven heeft gevonden. Waarin het Centre Pompidou verbijsterd staat te kijken. Het oude hart van Montparnasse klopt ook niet meer. Daar heeft men enkele wolkenkrabbers gezet, die Imposant en schrikwekkend zijn. Zo schrikwekkend dat de president van de republiek persoonlijk heeft besloten dat er geen wolkenkrabbers meer in Parijs gebouwd mogen worden. Maar de sfeer van Parijs verandert weinig. Dat komt ook omdat de Fransen zo chauvinistisch zijn dat ze dat wat individualistische bestaan van hen eigenlijk heel goed vinder.. Parijs blijft een stad waarin miljoenen ik(ken) hun eigen rolletjes willen spelen. In hun wijk die ook zijn eigen karakter wil behouden. Wie van zijn pen leeft, vindt in Frankrijk zoveel wonderlijke, vertederende of ergerlijke zaken dat hij nooit uitgeschreven raakt. Met Marianne leven is nooit zelfs ook maar de kans krijgen Je te vervelen. Ze wordt Je wijzp. veeleisende, soms wat decadente maar altijd boeiende vriendin. Die Je nooit ontrouw zult worden. Misschien wel eens één keertje. Misschien zelfs wel eens veertien maal. Maar nooit zes maanden. Want dan krijg Je helmwee naar haar. JdÏ Produktie Dick Ringlever Vormgeving Henny Turpijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 37