Wim van Hanegem denkt nog niet aan stoppen „Voorbereidingen op EK niet uitgebreid genoeg" Hegemonie op te laag niveau Taiwan uit IBF Verhuizen? „Kromme" heeft bij AZ'67 weer vreugde in het voetballen Feyenoord rond met Van der Lem Gerards weer in selectie van PEC Wim Knip, „bankzitter" bij herenvolleybalteam: Op aandringen van China De nieuwe arabische mens TT-coach Deken wil dolgraag iets aan internationale achterstand doen saterdag 7 mei 1977 SPORT Trouw/Kwartet 33 door Matty Verkamman ALKMAAR Zijn in doorsnee vele jaren jongere medespelers beschouwen hem bijna als hun peetvader. Clubleiding en trainer I koesteren hem als rustpunt binnen de prille ploeg, die naar internationaal bekervoetbal hunkert. Ook in zijn nieuwe omge ving staat hij in een goed blaadje bij de supporters. En Willem zelf is tot rust gekomen. Geen rellen, geen ruzies en geen boetes meer. Daar zullen we vooral in Rotterdam-zuid van opkijken. Wim van Hanegem is in zijn nadagen een schier voorbeeldige voetbalprof geworden bij AZ'67. Arie Ligthart. de voorzitter van de Alkmaarse voetbalstichting over de voormalige verzamelaar van gele en zelfs orode kaarten: ..Willem is hier goed opgevangen. Het is gewoon een kwestie van begeleiding." De persoon in kwestie kan het daar mee eens zijn. Hij heeft het echt prima naar zijn zin bij de club in opbouw. Haast verontschuldigend dolt hij: „Ik heb lang gezocht, maar ik kan hier niets vinden om op te kankeren. Werkelijk, de sfeer is ver schrikkelijk goed. Onvoorstelbaar als je van een club als Feyenoord komt. Als nieuweling wist je bij Fey enoord na een half jaar nog niet hoe de voorzitter er uit zag. Het contact met de leiding is uitstekend bij 'AZ'67. Hij noemt het geen absolute voor waarde voor het spelen van een goe de wedstrijd, maar de terug gekeer de vreugde in zijn vak is wel mooi meegenomen. Willem: „Ja. dat kan, goed spelen, ook al heb je hooglo pende ruzie. Dat komt omdat ik zo bezeten ben van voetbal. Ik ben er zo gek van, dat ik soms denk, er nog eens gek van te worden. Het voet balzak is voor mij nu eenmaal het mooiste dat er ls. Na zeventien jaar betaald voetbal, vind ik het nog steeds prachtig. Maar natuurlijk ls het beter zo. Nu ik me de hele week prettig voel, heb ik 's zondags ook geen problemen. ROTTERDAM De onderhande lingen tussen Feyenoord en Gerard van der Lem van Roda JC zijn in een beslissend stadium gekomen. Ver wacht wqrdt dat de Limburgse spltsspeler in de loop van volgende week zijn handtekening onder een tweejarig contract zal zetten. Theo de Jong heeft met Roda JC over eenstemming bereikt over een vier jarige verbintenis. Feyenoord zal morgen overigens ln het duel tegen FC VVV zonder Nico Jansen aantreden. Trainer Boskov ls niet tevreden over de prestaties van zijn spits. Willi Kreuz zal nu de aanval van de Rotterdammers leiden. ZWOLLE Het bestuur van beker finalist PEC Zwolle heeft besloten doelman Peter Gerards weer in de selectie op te nemen op voorwaarde dat hij excuses maakt over gedane uitspraken. Gerards werd enkele weken geleden geschorst door PEC omdat hij zich niet loyaal had opge steld tegenover zijn club en onder handelingen was aangegaan met MVV. Verder had Gerards in publi- katies laatdunkende opmerkingen aan het adres van de Zwolse eerste divisie-vereniging gemaakt. Programma Eredivisie FC Ulrecht-Telstar FC Twente-Go Ahead Eagles FC VW-Feyenoord NAC-FC Amsterdam Ajax-Roda JC Sparta-NEC FC Den Haag-De Graafschap PSV-AZ'67 Haarlem-Eindhoven Eerste Divisie Heden: Vitesse-Wageningen Morgen: Volendam-Fortuna SC Veendam-FC Den Bosch SC Cambuur-SC Amersfoort PEC Zwolle-Helmond Sport SVV-Willem II Excelsior-Heerenveen FC Dordrecht-FC Groningen FC Vlaardingen-Herades Er wordt wel eens tegen mij gezegd: „Wat ben jij veranderd". Voor mezelf heb ik dat gevoel niet. Als ik het ergens niet mmee eens ben dan zeg ik het toch. Of ik nu bij Feyenoord of AZ'67 speel. Maar om dat er nu niks te kankeren valt, pakt dat op het veld voordelig uit". Om Van Hanegem's gewijzigd ge dragspatroon te illustreren: afgezien van de gele kaart, die hij in de allereerste competitiewedstrijd (te gen Sparta) opliep, lijkt het of de gezagsdragers op het veld inmiddels zijn beste vrienden zijn geworden. Dat facet van zijn werk (het prettige arbeidsklimaat) stemt hem voor het eerst sinds jaren dus tevreden. In sportief opzicht dreigt het seizoen voor AZ'67 evenwel alsnog te mis lukken. Na de verrassende uitscha keling in de KNVB-beker door FC Twente, moet de runner up tweede of derde zien te worden in de compe titie, om deelname in het volgende UEFA Cuptoemooii veilig te stellen. Een lastige opgave, temeer omdat voor morgen de wellicht beslissende wedstrijd tegen PSV op het pro gramma staat. De Kromme: „Als het even tegen zit, dan vallen we toch nog buiten de prijzen. Gezien ons materiaal zou dat een teleurstel ling betekenen. In die halve finale tegen FC Twente waren we niet min der. FC Twente zat er alleen beter op. Van die ploeg hadden we in de competitie twee keer vrij gemakke lijk gewonnen. Ik word liever in de eerste ronde dan in de halve finale van die beker uitgeschakeld. Tegen PSV is het nu alles of niets. En dat is onnodig, omdat we te veel punten hebben verspeeld in wedstrijden, waar de tegenstander onder druk stond. Haarlem en FC Den Haag „uit" hadden we nooit mogen verlie zen. Nu staan we nog tweede, vol gende week kunnen we vierde zijn. Overigens vind ik Ajax een goede kampioen. De beste club op dit mo ment". Ondanks zijn lofzang op de wer komstandigheden bij AZ'67, kan hij over zijn eigen inbreng toch niet onverdeeld tevreden zijn. Van Hane gem doelt op de teruggetrokken rol die hem is opgedrongen. Het is misschien wel tekenend voor deze voetbaltijd, dat zelfs de creatiefste spelers voor andere, dan scheppen de doeleinden worden gebruikt. Tij dens AZ'67-FC Twente kwam dat schrijnend aan het licht. Van Hane gem en Theo Pahlplatz waren toen op papier directe tegenstanders. Beide begaafde spelers kwamen el kaar echter zelden tegen, omdat er „achterin" arbeids-intensieve taken lagen. Van Hanegem over die kwes tie: „Men is van mening dat ik op deze manier het meest waardevol ben voor de ploeg. Of ik het daar mere eens ben, is iets anders. Van nature rommel ik het liefst een bee tje van voren. Maar „diep gaan" is moeilijk, omdat Nygaard dat ook al doet. Zoals ik nu speel, is het in het belang van de ploeg." Hij zegt het niet met zo veel woor den, maar de voetballer Van Hane gem lijkt niet gelukkig met die gang van zaken. Maar hij schikt zich in zijn „lot". Daarbij wellicht getroost met de gedachte, dat AZ'67 in tegenstelling tot vele andere clubs nog wel attractief, aanvallend speelt. Hoe zeer Willem tegen het huidige „momenten-voetbal (langdurig breedtespel, combineren om het combineren, amper doel-gericht, kortom: saai gedoe met slechts bril jante momenten) zijn bedenkingen heeft, moge blijken uit zijn visie op het zo vaak geroemde spel van het Nederlands elftal. Van Hanegem, eerst: „De mensen zullen wel weer denken: hij heeft kritiek omdat hij niet meer mee mag doen. Maar het is van mijn kant geen kinnesinne. Ik ben heelkritisch wanneer ik naar een wedstrijd kijk. En ik moet zeg gen, dat ik maar weinig goede wed strijden zie." En dan. over Engeland-Nederland en België-Nederland: „Ik vind een wed- ADVERTENTIE Verhuizen geeft al rompslomp genoeg. Kom daarom even bij ons langs. Dan krijgt u snel en gratis dc oplossing voor uw aansluit- en plaatsings problemen en eventuele keuze van gasapparaten. Van onze volleybalmedewerker KAMPEN - Met de goede stap In de richting van Finland zijn de problemen voor het Nederlandse herenvolleybalteam nog niet op gelost. Ook al omdat Israël, on danks enkele incidentele succes- jes ook geen ploeg is die de volge lingen van volleybalcoach Jaap Korsloot voortdurend tot grote prestaties kan motiveren, rijst de vraag: „Hoe dan wel". Een vraag die de spelers maar ten dele kun nen beantwoorden. Dat kunnen is overigens niet hetzelfde als wil len. Aan het vermogen als ploeg tot veel beter volleybal te komen twijfelt geen van de spelers. BIJ een gering aantal is echter de wil aanwezig. Een waarschijnlijk door de verenigingen opgelegde beperkte-wil. Geert Trompetter, spelverdeler en dus één van de belangrijkste spelers om wie de systemen moe ten draaien, weet daarover: „Het moet al gek lopen als we Finland niet halen. Dan ontstaat het pro bleem hoeveel moeten we als na tionaal team doen om optimaal bij de Europese kampioenschap pen te verschijnen. We zweven ln de eindrangschikking altijd tus sen de negende en de twaalfde plaats. Het is het potentieel om zeker zesde te worden. Er zal dan echter veel meer met elkaar ge traind moeten worden. Dan krijg Je het knelpunt. In augustus be ginnen de clubtrainingen. Dan is het weer van dik hout zaagt men planken. Het wordt dan weer vijf keer per week trainen plus de nodige trainingsweekenden. Dat geldt zeker voor de drie teams StarllffBlokkeer, Delta Lloyd/AMVJ en Interlance/Zaan '69 waarom de competitie weer zal draalen. Blokkeer wil gerust zijn spelers wel voor het nationale team laten trainen. Vrijwel alle spelers van Blokkeer zitten er bij. Met mijn ploeg (AMVJ) en Zaan ls dat an ders. Daar zijn maar een paar Wim Knip spelers van geselecteerd. Gaan die zich meer met het Neder landse team bezig houden, dan loopt de clubtralnlng in het hon derd." Een mening die ook Wim Knip van Zaan '69 deelt. „De voorberei dingen voor Finland moeten veel uitgebreider worden. Tenminste als we ons willen plaatsen voor de wereldkampioenschappen. Vol gens mij kunnen wij bij de zes beste teams ln de wereld komen. Maar onder de huidige omstan digheden halen we dat niet. Dat komt dóór een complex van facto ren zoals mentaliteit, werk omstandigheden. gezin enz. Zoals we nu doen halen we het niet. Er moet namelijk nog enorm veel aan teamtralnlng gedaan worden. Daarnaast speelt ook de mentali teit mee. We kwamen beslist niet optimaal in Griekenland. Dat kwam door de verminderde clubtrainingen. Blokkeer deed weinig meer, bij Zaan was de smeulgheid er ook al lang af en dat geldt voor meerdere spelers. Alleen speciaal voor dit Neder lands team moest men ln vorm blijven. Omdat dat niet zo was, werd er ln Griekenland slecht ge speeld. Dat is gewoon een gevolg van het feit dat de competitie te veel invloed heeft op de trainin gen van het nationale team." Dit aldus de 26-Jarige Knip. De in Hoorn als belastingambtenaar werkzame Enkhuizenaar' heeft nog niet veel interlands op zijn conto staan. Zijn debuut kwam vorig jaar toen de Springcup in Israël gespeeld werd. De Insiders zijn verwonderd dat die doorbraak voor Knip zo laat kwam. Als amper 18-Jarlge maak te hij zijn debuut ln de eredivisie met het voormalige DTS. „Ik heb toen twee seizoenen op het hoogste niveau meegedraaid. Daarna zijn we gedegradeerd. Dat Jaar daarop kwamen Rijn de Wit en Geert Trompetter bij ons. We hebben toen het kampioenschap van de eerste divisie met één punt verschil gemist Daarna kwamen de moeilijkheden met de sponsor gelden. Een tijd later ben ik in Zaandam gaan spelen". Daar kwam dus nog niet zo lang geleden de eeuwig verwachte doorbraak naar het nationale team. Voorlopig zal die voor Knip bankzltten betekenen. „Ik vind dat niet zo heel erg", aldus de Noord-Hollander. „Kijk volleybal betekent alles voor mij. Ik doe er enorm veel voor. Daarin vind ik ook geen tegenwerking van mijn vrouw. Die doet zelf ook veel aan sport en heeft er alle begrip voor, dat lk er zoveel tijd in steek." Over het niet in de basis van de nationale ploeg zitten weet hij: „Kijk, er zijn maar zes beste spe lers. Ik weet dat lk niet zo opval lend ben. Wellicht ben ik in mijn optreden te 6ober en te beschei den. Toch kan ik daar gemakke lijk mee leven, al weet lk dat andere-Jaars brutaler zijn en eer der doorbreken." Wim van Hanegem, nog altijd sterk aan de bal: „Ik zou graag nog in het Nederlands elftal spelen, al reken ik niet meer op een terug keer". strijd pas goed, wanneer je twee goe de elftallen hebt. Nou, dat was in die wedstrijden niet het geval. Ze had den Engeland moeten afslachten. Dat was niks, die Engelsen. Dat voet bal drijft op kracht en vechtlust, maar zelfs dat was er tegen Neder land niet bij. Nee, ik vond dat geen prestatie om enthousiast over te zijn." Hij zou nog graag in dat Nederlands elftal willen spelen, maar gelooft niet meer in een terugkeer. Hij ls 33 jaar. („Er zijn genoeg jongeren".) De leef tijd en het toch onherroepelijk nade rende einde, zullen hem wel benau wen, al zegt hij dat niet direct. „Ik kan me niet voorstellen, dat het af gelopen zal zijn. Ik denk daar ook helemaal niet aan, voel me nog geen 33. Het plezier in het spel is er nog zo. Wanneer dat er niet meer was ge weest, dan was ik vorig Jaar waarschijnlijk al gestopt." Tenslotte: met Willems veelbespro ken enkels gaat het inmiddels goed. Waar hij bij Feyenoord steevast suk kelde, heeft AZ-fysiotherapeut Ted Troost uitkomst gebracht. Van Ha negem: „Die man is goud waard. Een chirurg heeft me gezegd dat ik de enkels van een man van zestig heb. Maar dank zij de begeleiding van Troost heb ik geen last meer. Zo lang ik in beweging blijf, kan me niets gebeuren." ADVERTENTIE nü in de boekhandel MALMÖ - De IBF (Internationale Badminton Federatie), heeft Taiwan uitgesloten als lid. Dat gebeurde tij dens het jaarlijkse congres in Mal- mö, waar momenteel de strijd om de wereldkampioenschappen wordt ge houden. De laatste tijd waren er ln de IBF steeds meer stemmen opge gaan de volksrepubliek China-op nieuw als lid toe te laten. Maar Chi na, waarschijnlijk het sterkste bad- mintonland ter wereld, wil slechts lid worden als Taiwan dat niet is. Het voorstel tot uitsluiting van Taiwan, dat werd ingediend door de voorzit ter van de IBF, werd met meerder heid van stemmen aangenomen (49- 32), Volgens de reglementen ls echter driekwart van de stemmen nodig om ^en jid uit te sluiten. Wong Chl-yan, de vooreitter van de federatie van Taiwan, zei dat het een trieste dag was voor het internatio nale badminton. „Wij worden uit een federatie gegooid waar we twintig Jaar lid van zijn geweest. De uitslui ting is gebaseerd op politieke gron den en we worden gedwongen op te stappen door een denkbeeldig lid. Maar de affaire Taiwan is hiermee n'org lang niet afgelopen. Dr. Antonle Wessels moslims en christenen in het arabische oosten van vandaag paperback 14,50 uitgave van Ten Have, Baarn door Johan Woldendorp VINKEVEEN Zowel de heren- als de damesformatie van sponsor Tempo Team zijn weer tafeltenniskampioen van Neder land geworden. Voor de zoveelste keer werd de „concurrentie" moeiteloos op meer dan een straatlengte achterstand gezet. Die situatie is funest voor de ontwikkeling van de tafeltennissport in ons land. Al jarenlang slibt de spanning weg uit de competitie. Al jarenlang lijdt de kwaliteit onder de hegemonie van één club. TT zit daar niet meer. „De rest moet maar zorgen, dat ze sterker wordt dan wij," luidt het advies, dat coach Carel Deken zijn tegenstanders ooit heeft meegegeven. Uw Gas- of Energiebedrijf ook voor advies en documentatie) De suprematie van het voormalige wilskracht SML werkt niet op inter nationaal niveau door. Ondanks het feit, dat de Amsterdamse club door het aantrekken van de tienvoudige Nederlandse kampioen Bert van der Helm de beschikking heeft over het gehele nationale team, werd ons land er tijdens de wereldkampi oenschappen in Birmingham ondub belzinnig op gewezen, dat het tafel tennis hier niet meer voorstelt dan een veredeld soort ping pong. „Er werden dor ons ongelooflijk te leurstellende prestaties geleverd," wil ook Carel Deken wel bekennen. „Maar Je moet aan de andere kant niet vergeten, dat er bulten tafelten nis vrijwel geen sport is. waar de internationale concurrentie zo groot is. Ik zeg niet, dat wij moeten probe ren om wereldkampioen te worden, maar qua talent doen we niet veel onder voor landen, die veel hoger zijn geëigend dan wij." Carel Deken wil de muur van onaan tastbaarheid, die TT voor de neus van de andere clubs heeft opgetrok ken, dan ook naar een Internationaal „landschap" verplaatsen. „Ik wil dolgraag wat doen aan de ach terstand, die Nederland heeft. Qua begeleiding en mogelijkheden kan dat ln ons land. Maar ln die benade ring vormen wij als club een uitzon dering. Daarom zeg lk ook: „De rest moet maar zorgen, dat ze sterker wordt dan wij." Zolang andere veren igingen nog nooit geprobeerd heb ben om net zo te werken als wij. vind lk, dat ik het recht heb om die kritiek te'leveren. TT ls de enige vereniging met een gerichte trainlngsaanpak. Andere clubs geven vergoedingen (die soms oplopen tot 30.000 per Jaar - red.) en houden het voor de rest voor gezien. Ik heb dus geen boodschap aan kritiek uit die hoek. Die laat lk langs mijn kouwe kleren naar beneden glijden. Ik wil niet zeggen, dat wij fantastisch tafelten nis spelen, maar wij proberen het wel. Ik verwijt de rest alleen maar dat ze dat niet doet." Wilskracht of Smash, dat ln het ver leden even vaak van naam ls veran derd als een filmster ln Hollywood van echtgenote, wordt al zeven Jaar gesponsord, terwijl het contract met TT pas over twee seizoenen afloopt. Hoewel het bedrijf een flinke som geld pompt in een sport, die publici tair weinig aanzien geniet, ls volgens Carel Deken geld niet de voor naamste drijfveer voor mensen als Nico van Slobbe, Renee Hijne, de waarschijnlijk naar Alkmaar ver trekkende Trevor Taylor en de nieuwkomers Oootzen en Van der Helm. „De vereniging krijgt geld en moet maar zien. wat ze er mee doet. De sponsor heeft in geen enkele beleid- saangelegenheid een vinger ln de pap. TT heeft de spelers en speelsters ook geen huls of werk te bieden. Gootzen en Van der Helm hebben duidelijk voor de aanpak ge kozen, niet primair voor het geld. WIJ betalen trouwens beduidend minder dan dertig mille per Jaar. Hoeveel? Ik ben voor openbaarheid van Inko mens, maar lk mag niet vertellen, wat onze spelers verdienen." DeltaLloyd heeft afgehaakt ln de Carel Deken over de Sponsoring van TT: ,,De vereniging krijgt geld en moet maar zien wat ze er mee doet. Dc sponsor heeft in geen enkele beleidsaangelegenheid een vinger in de pap". belachelijke geldrace, die al Jaren op het tafeltennisclrcult wordt ge houden. „Jammer", vindt Carel De ken. „Ik heb daar vroeger met hart en ziel gespeeld, maar werd min of meer aan de kant gegooid. Ik vond, dat de prioriteitenlijst bij DL vreemd in elkaar zat. Het was een sponsor met enorme mogelijkheden, maar ze is afgeknapt op de invulling daarvan. Toen ik er stopte met tafel- (enrfls. een paar jaar geleden, had Ik al het Idee, dat ik een zinkend schip yerliet." Carel Deken betwist de stelling, dat de salarissen van de Nederlandse topspelers de grens van de redelijk heid al met kilometers hebben over schreden. „Kijk, topsporters beho ren tot één van de meest gefrustreer de groepen ln Nederland. Ze willen dolgraag wat bereiken, maar ze krij gen de mogelijkheden niet. Iedere seml-professlonal heeft te kampen met een gigantisch probleem, dat hij werk. studie en sport op een verantwoorde manier met elkaar moet combineren. Er zijn weinig in stanties in Nederland, die zeggen: „We helpen Je zodanig, dat het ac ceptabel la." Als een Jongen van in de twintig trouwt, krijgt hij te ma ken met gezinsverantwoordelijk heid. Daar moeten wij rekening mee houden. Daarom vind ik de vergoe dingen. die wij geven, alleszins reëel. Iemand als Nico van Slobbe moet iedere dag uit Rotterdam komen. Dat ls een grote onkostenpost „Sponsoring is nodig, omdat de overheid niet over de brug komt", verdedigt Deken het bezit van een gulle suikeroom. Maar dat die over heid geen vorstelijke bedragen ter meerdere eer en glorie van de topsport over de balk wil smijten is geen verwijt aan CRM. Dat de geor ganiseerde sport dat klaaglied zingt ls even ongepast als een optreden van een amateurbandje op het podi um van het Concertgebouw. Deken: „Ik zeg niet, dat topsport één van de belangrijkste verschijnselen ln de maatschappij ls. Onderwijs ls na tuurlijk veel belangrijker. Maar ln de subtop hoort het wel thuis." Ondanks dat blijft er voor tafelten nis nog minder dan een graantje over. „Het maakt mij niet uit voor welke takken van sport de overheid kiest", mompelt Carel Deken quasi- onverschillig. „Maar lk vind het wel raar. dat sportmensen, die met twee keer trainen per week de Europese of wereldtop kunnen bereiken, sub sidie krijgen, en wij niet, omdat de internationale concurrentie zo groot Is. Wij tellen niet mee en zijn dus oninteressant. Dat lijkt op het ver kapt nabootsen van het Oostduitse systeem."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33