li (Ni MK Kaastosti vooreen nieuwen ander Nederland naar bijbelse normen Voor vakantiemogelijkheden deplanten even water. Ban maak ik intussen een paar lekkere Kaastosti's. Dag uit met spoor Z Stoomtrein in Friesland Reformatorische Politieke Federatie JAN P.M.RIETKERK }^^^Gj33rdGn Gidsen 9 16 72 5 36 20 840 57fc 9 64 7 14 IG80 336 8 9 5 3 35 1344 Onroerend goed-belasting wekt onrust Weet je mt9 Wie'teerst klaar is. Pa's goed eten. Nieuwe boeken Autovakanties in Schotland ZATERDAG 7 MEI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet31 Rekenpuzzel De werkwijze is als volgt: In de lege vakjes kunnen cijfers worden inge vuld. die, met alkaar vermenigvul digd, als produkt het getal geven, dat voor de horizontale en verticale I vakjes is vermeld. Bij getallen met een plus moeten de cijfers opgeteld I worden. Bij getallen, gescheiden I door een streep, geldt het bovenste I voor de horizontale en het onderste I voor de verticale vakjes. Oplossing per briefkaart t/m woensdag a.s. zenden naar Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: weck endpuzzel. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. gage. 4. ora, 6. oker. 9. Ie, 10. riek. 12. lama, 14. e.p. 16. unie, 18. gamma. 20. nego, 22. ironie, 24. letsel. 26. Ee. 27. delegatie. 30. li. 31. ter, 32. een, 33. set, 35. dal, 36. error, 38. lek. 40. lab. 41. neb. 42. nop. 43. kat. 44. mes. 46. fitis, 48. rem. 50. lei, 52. ere, 53. ion. 55. es. 57. rendement, 60. me. 61. steppe, 63. stapel. 65. arre, 66. speet. 69. tael, 70. ma. 71. nota, 73. Pert. 75. Ne. 76. meta. 77. nee. 78. eest. Vert. 1. genre. 2. grendel. 3. ei, 4. Oka. 5. alm. 6. om. 7. kanteel, 8. regel. 9. luier. 11. egel, 13. aalt. 15. polis, 17. i.o. 19. mager, 21. es, 23. Ier. 25. eis. 28. eerbied. 29. anoniem, 31. tabel, 34. teken, 35. dam. 36. Eef. 37. ros, 39. kam, 45. serpent, 47. trede, 48. rotatie. 49. sesam, 51. iep. 53. int. 54. telle, 56. stram. 58. nest, 59. Este, 60. meent, 62, er. 64. pa. 67. Pan, 68. Epe, 72. o.a. 74. re. De prijswinnaars zijn: de heer D. Jongkind, Pampusstraat 8, Rijsen- hout; de heer A. M. ten Hoeve, Pr. Bernhardlaan 2, Woerden; de heer C. A. Vuik, Boezemkade 54, Bolnes. GRONINGEN Groningse onder nemers zijn boos over de aanslagen van de onroerend goedbelasting 1976 die de afgelopen maanden zijn verstuurd. Drie verenigingen waar bij voornamelijk ondernemers zijn aangesloten hebben gezamenlijk bij de gemeenteraad van Groningen ge protesteerd. In een brief aan de raad wordt ge zegd dat de gebruikers en eigenaren van niet-woningen. dus voorname lijk de bedrijven, vergeleken bij de oude belastingheffingen nu in plaats van 4,9 miljoen samen 11,5 miljoen gulden moeten opbrengen. Diverse bedrijven kregen aanslagen die het tienvoudige bedroegen van wat men vroeger diende te betalen. Door de drastische verhogingen „kunnen vele bedrijven in ernstige financiële moeilijkheden komen ten aanzien van hun bedrijfsvoering en hun liquiditeitspositie", aldus de drie besturen. Prof. dr. I. Lipschits ,,De protestants -christelijke stroming tot 1940" en Politieke stromingen in Nederland" twee uitgaven van Kluwer in De venter, resp. 123 pagina's, prijs 17.50 gulden en 80 pagina's, prijs 8,50 gulden. Het boek over de protestants- christelijke stroming is het eerste deel van een serie van vier. waarin de Groningse hoogleraar Lipschits de ontstaansgeshiedenis van de gro te politieke stromingen van ons land zal beschrijven (de andere drie zijn: de socialistisch/communistische, de katholieke en de liberale stro mingen). Lipschits wil niet het wel en wee van de partijen door de jaren heen ver tellen. Hij is hier vooral geïnteres seerd in vragen als: hoe ontstonden de partijen en hoe en waarom spitsten zij zich (of voegden zij zich samen). Ontstaansgeschiedenis dus. Het resultaat is een erg aardig sche matische en prettig leesbaar over zicht met in een beknopt bestek een schat, aan informatie, ook over de theologische en kerkelijke ach tergronden van de beschreven ont wikkeling. Ook dat doet hij erg aar dig. Alleen wordt Kuypers leerstuk over „de gemeente gratie" ais be kend bij de lezer verondersteld, maar dat lijkt mij gezien het publiek waar Lipschits op mikt, iets te veel gevraagd. ADVERTENTIE Waarom de Reformatorische Politieke Federatie? Sterk zien we tot ons leedwezen in ons volks leven de ontkerstening toe nemen. Velen gaan leven zonder God De bijbelse normen voor denken en handelen worden steeds meer terzijde gezet en in twijfel getrokken. Normen ontleend aan de mens worden er voor in de plaats gezet, waardoor de bijbelse visie uit het gezicht verdwijnt en het hele leven slechts uit het menselijk standpunt bekeken wordt. Terwijl juist in deze tijd een krachtig geluid zo hard nodig is. zien we helaas dc ARP en de CHU zichzelf principieel verzwakken en opheffen, mede onder invloed van de modeme theologie. Zij verlaten de oude grond slag en verbinden zich tot een vaak en innerlijk tegenstrijdig CDA met een basisformule, die voor velerlei uitleg vatbaar is. Gezien deze ontwikkelingen werd de RPF opgericht Wat wil de RPF 0 Ook in de politiek blijven bij de beginselen der Reformatie en dus de Bijbel centraal blijven stellen tegen ongeloof en revolutie. Niet meegaan met de gedachten van de zogenaamde evangelische inspiratie. Terugverwijzen naar de bijbelse normen betreflende overheidsgezag, wetgeving en rechtsspraak. Duidelijk laten uitkomen dat in het hedendaagse spreken over vrijheid en gerechtigheid het diepste bijbelse perspectief veelal ontbreekt. Stelling nemen tegen een mentaliteit die materiele welvaart, macht en status voorop stelt. De RPF wil op deze vaste grondslag alle christenen bundelen, dus ook SGP en GPV. Hoe dit practisch uitgewerkt wordt, vindt u in het Basisprogram en het Verkiezingsprogram van de RPF. U kunt beide bestellen door storting van f 3.- op rek. van de penningmeester RPF. Als u het met.dit streven eens bent, kunt u zich opgeven als lid, dan ontvangt u direct de nodige informatie. Reformatorische Politieke Federatie postbus 87. Mijdrecht Gironummer verkiezings fonds: 3301 289 t.n.v. penn. RPF te Enkhuizen Bankrelatie Rabobank Enkhuizen. rek.nr. 31 73.35 707 Lijstverbinding met SGP en GPV! Jammer dat de beschrijving in het boekje ophoudt bij 1940 juist omdat Lipschits zo nu en dan wel even aangeeft hoe allerlei lijnen tot na de oorlog doorlopen, bijvoor beeld van de Hervormd Gerefor meerde Staatspartij naar de Protes tantse Unie van Van Ruler en van de Christelijk-Historische Kiezersbond Marnix (die bestond van 1881 tot 1892) naar het Gereformeerd Poli tiek Verbond. Een zaken- en personenregister ver hogen de waarde van dit boek. Tenslotte: het boekje: „Politieke stromingen in Nederland" is te be schouwen als een voorstudie op de aangekondigde reeks van vier afzon derlijke studies over het vooroorlog se vierstromenland. In dit uiterst beknopte geschriftje worden de lij nen wèl na 1945 doorgetrokken. Bij uitgeverij Elsevier, Amsterdam verschenen de volgende boeken: Hit team, door D. Tinnin. Het nooit eerder gepubliceerde verslag van de jacht op de leiders van de Zwarte september 228 blz 19.50; Energie Economie, door dr K. Zijl stra. Een nieuwe benadering van energie als gangmaker van onze wel vaart. 224 blz. 24.50; Omgaan met macht, door M. Mulder. Ons gedrag met elkaar en tegen elkaar. 258 blz. - 24.50. In augustus sterft men niet, van M. Köhblechner. De invloed van stra ling op de gezondheid. Uitg. Meulen- hoff. Baarn. 205 blz. 22.50 Operatie ,,Ike". door C. Whiting. Tij dens het Ardennen-offensief pro beert een fanatieke SS-er door de Amerikaanse linies te sluipen om generaal Eisenhower te vermoor den. Uitg. Hollandia, Baarn. 170 blz. 14.90 Sprong in het duister, door S. E. Hanson. Het relaas van de ontsnap ping uit de achterhoek van een En gelse piloot in 1945. Uitg. Omniboek. Den Haag. 346 blz. 27.50 Het Mittenwald syndicaat, door F. Nolan. Deze roman geeft het verhaal van een officier van de Britse gehei me dienst die na de oorlog jacht blijft maken op een voortvluchtig SS officier. Uitg. Bruna, Utrecht. 287 blz. 19.50 WILLEM ELSSCHOT. Samenstel ling Phil Muysson. Nummer 45 van het literaire tijdschrift BZZLLETIN. Uitgeverij BZZToH, 's- Gravenhagc. 1977. Abonnement 10 nummers 15 per jaar (giro 2476900 t.n.v. BZZTOH, Den Haag). Dit speciale hummer los ƒ8.50. Op 25 april organiseerde BZZTOH een Elsschot-avond in het Haagse Hot-théater, die naar verluid heel geslaagd is geweest. Jos Vandeloo had onder meer een publiek gesprek met Walter en Adèle de Ridder. Wie die avond niet kon meemaken, mag altijd nog blij zijn met het Elsschot- nummer van BZZLLETIN: een prachtig uitgevoerde, rijk geïllus treerde hommage aan de grote schrijver. Verreweg het interes santste zijn de twee artikelen waarin nieuw briefmateriaal van Elsschot openbaargemaakt wordt. Jan Villerius typeert Elsschot rijke lijk als lezer en briefschrijver, terwijl SJoerd van Faassen de wordingsge schiedenis van „Kaas" nagaat aan de hand van de correspondentie met Greshoff. De documentatieve waar de van dit nummer wordt bovendien verhoogd doordat de tekst van en kele interviews met Elsschot en Wal ter wordt afgedrukt. Aan essayeren de studies bevat het nummer wat minder substantieels: een analyse van Elsschot als Antwerps burger, door Fernand Auwera, springt eruit als erg verhelderend, en ook een studie over „Lijmen" van Geertrui Marks-van Lakerveld. Persoonlijke notities soms toegespitst op één onderdeel van het oeuvre leveren o m. Karei van het Reve, Walschap, 't Hart. Kelk. Van der Veen, Dubois, Clara Eggink, Blesheuvel. Den Uyl. Cornets de Groot, Hella S Haasse. Holsbergen. Theun de Vries en Jonckheere. Hiermee is slechts een aanduiding gegeven van dit mooie en afwisselende Elsschot-nummer, dat niemand zich mag laten ont gaan die zich tot de liefhebbers re kent. En dat zijn er blijkens het succes van Elsschots „Verzameld Werk" flink wat weinig In de brochures van de grote touroperators, wordt er niet of nauwelijks aandacht aan geschonken: bejaarden lijken er een vergeten groep. Van de kleine honderd reisorganisa ties zijn er nog geen tien, die speciale bejaarden-reizen or ganiseren. En dan zijn ze meestal nog bedoeld voor valide ouderen boven de 50 of 55 jaar. en is het aantal arrange menten (meest busreizen) beperkt De enige periode, waarin gericht reclame wordt gemaakt voor be jaardenvakanties is de winter (overwinteringsreizen) wanneer de' appartementen en hotels toch leeg staan en elke klant dus meegeno men is. De rest van het jaar laat men de bejaarden goeddeels in de kou staan. De commerciële organisaties zien er meestal weinig brood in. zien op tegen de heisa van dieet- voorzienlngen en vinden de groep bovendien te klein om er extra aan dacht aan te besteden. Tenslotte hebben CBS- onderzoeken uitgewezen, dat van de bejaarden tussen 65 en 75 Jaar 63 procent niet met vakantie gaat en van de 75-plussers zelfs 82 procent niet (een vakantie definieert het CBS dan als een periode van vijf dagen, t doorgebracht buiten de woonplaats en niet bij familie). Informatie Voor de bejaarden zélf komt er dan nog als extra probleem bij, dat zij de mogelijkheden, die er dan nog zijn moeilijk kunnen zeven uit dc stapels brochures die zij op de ba lies van de reisbureaus krijgen voorgezet. Daarom zal de zojuist verschenen folder „Informatie over vakantie- mogelijkheden voor ouderen" een welkome hulp kunnen zijn. De bro chure is uitgegeven door het ge meenschappelijk protestants over leg bejaardenwerk en de stichting wijkvoorzieningen voor bejaarden Daarin wordt vooral aandacht ge geven aan de activiteiten van nlet- commerciële organisaties op het gebied van bejaardenvakanties, zo wel kerkelijke als niet-kerkelijke Men krijgt er een volledige opgave van adressen, een beschrijving van de voorzieningen in de hotels (in clusief dleet-mogelijkheden) en ad vies voor welke bejaarden de reizen wél en voor welke minder geschikt rijn In veel van die arrangementen blij ken speciale attracties te zijn inge bouwd (amusements-avonden. handenarbeid, lezingen enz.). Voor het grootste deel liggen de bestem mingen in eigen land. maar er zijn ook sommige reizen naar het bui tenland. Touroperators Daarnaast is een lijst opgenomen van gecontroleerde hotels/pensions en bungalows, die min of meer zijn ngesteld op verblijf van ouderen, dan wel speciale arrangementen voor ouderen mogelijk maken. Voorts worden de namen en adres sen genoemd van de touroperators, Jie speciale bejaardenreizen in hun programma's hebben en daarop ook vaak korting geven. De brochure is verkrijgbaar bij het gemeenschappelijk protestants overleg bejaardenwerk in Utrecht (Nieuwe Gracht 27. tel 030-331549) en bij de stichting wijkvoorzienin gen voor bejaarden in Amsterdam (Herengracht 162. tel. 020-240501). NS heeft in de deze maand versche nen brochure „Wandelen en Fiet sen met NS" een nieuwe en te vens de langste (22 km) wandel tocht opgenomen. Deze 25ste route gaat door het Limburgse Geuldal en werd uigestippeld door de vere niging tot behoud van natuurmo numenten in het kader van de „ak- tie Geuldal". De wandeling bgint op het station Schin op Geul, waar de reizigers een wandelkaartje en routebe schrijving krijgen (wie niet 22 km wil lopen, kan onderweg de route bekorten). Tegen inlevering van het wandelkaartje wordt in het kasteel Schaloen een gedenkpen ning uitgereikt, terwijl op vertoon van het kaartje in de bistro De Oude Markt in Gulpen een Lim burgse vlaai wordt geserveerd. De route van de wandeling gaat behalve door bijzonder mooie stre ken van Éuid-Limburg o.m. ook door een landschap, dat door de Aktie Geuldal veilig gesteld zal worden in het buurtschap "t Hofke (verspreide kalkgrasianden bij Me- chelen met Geulweiden en bijbeho rende boerderij). De wandel kaartjes worden op 80 stations ver kocht en geven recht op de trein- -eis, de routebeschrijving en een consumptie tegen speciaal geredu ceerd tarief. Sinds NS in 1959 de eerste wandel tocht door het Noordhollands duin reservaat introduceerde is de be langstelling voor deze (in aantal inmiddels sterk uitgebreide) toch ten sterk vergroot: vorig jaar heb ben er een kleine 100.000 aan deel genomen. Weinig minder blijkt de belangstelling voor het „fietsen met NS" (treinreis, fietshuur plus routebeschrijving) op de 45 NS- stations stapten vorig jaar 70.000 dagtoeristen op de NS-buurfiets (waar men die fiets voor 2.75 kan huren staat eveneens in de nieuwe brochure Nog Juist voor het vakantieseizoen hebben ANWB en Reader s Digest een boek op de markt gebracht, dat vooral voor hen. die niet de grens over gaan een aantrekkelijke gids kan zijn voor verkenning van eigen land. „Landelijk Nederland" is de titel van deze 504 pagina's. 500 kleurenfoto's en 1800 andere illus traties tellende encyclopedie Be halve over monumenten van histo rische betekenis, landschapstypen, molens en boerderijen vindt men er vrijwel alles in wat Nederland nog aan natuur bezit (bomen, dieren, vogels, landbouw- en veeteeltme thoden). Voor de natuurliefhebbers onder de vakantiegangers een eigenlijk ide aal vademecum, niet omdat hij er alles in vindt, ook omdat alle fa cetten overzichtelijk ln ruim 2000 alfabetisch gerangschikte tref woorden worden behandeld, zodat irien nooit lang zal hoeven te zoeken De prijs lijkt nogal pittig 80 voor ANWB-leden en Reader s Digest- abonnces en 90 in de boekhan del). maar is gezien inhoud en vormgeving de uitgave waard. Ook buiten de vakantie zal het een waardevol naslagwerk zijn Voor wie Schotland per auto wil doen, maar opziet tegen de lange rit (of de dure overtocht) hebben British Caledonian Airways en KLM een aantal auto vliegvakanties geïntroduceerd Het standaard-pakket (zeven da gen) omvat de vliegreis Amster dam-Glasgow. zeven dagen auto huur en twee overnachtingen (de eerste en laatste nacht) en kost als men met twee personen reist een dikke 600 gulden per persoon (verlenging met een week ongeveer 125 gulden). Dit arrangement kan worden ge combineerd met van te voren ge boekte hotelreserveringen (dan be taalt men per week ongeveer 300 gulden meer) De vliegtocht kan eveneens worden gecombineerd met de huur van een kampeerauto (met vier personen voor een week 701 gulden per per soon - kinderen krijgen korting) of met een boerderijvakantie (zeven overnachtingen voor 85 gulden per persoon). Van 14 tot en met 29 mei zal de stoomtrèmmaatschappij Hoorn- Medemblik weer dagelijks een stoomtram tussen Groningen en Leek laten rijden. Voor het eerst sinds 30 Jaar zal deze tram op 30 mei en op 3 Juni ook rijden tussen Drachten en Leek. De tram wordt getrokken door een stoomloc uit 1929 en is een van de laatste overblijfselen van een groot net van Interlokale stoomtram verbindingen. die ons land heeft gekend. Als er voldoende belangstelling Is. overweegt de maatschappij perma nent een locomotief met rijtuigen op het station van Groningen (waar de ritten vertrekken» te statione ren. Maar dan heeft men wel meer passagiers nodig dan vorig Jaar. toen vaak met lege trams werd gereden en het evenement een fi nanciële strop werd. (Informatie over tijden: VW-Gronlngen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 31