Molens, eeuwenoude krachtwerktuigen mossel <versteege Fietsroute Restauratie De Korenaer Voor meer nieuws uit regio - pag. 14 Expositie Ontstaan van de wipmolen Fietsroute Het gilde van de molenaar Bovenkruier VRIJDAG 6 MEI 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Eén van de routes, die de ANWB xn het kader van de Landelijke Fietsdag heeft uit gestippeld. voert door het West land Vanuit Den Haag- Zuid komt men door Monster, Wateringen. Schipluiden. De Her en Naaldwijk Onderweg ioorden diverse molens gepas seerd. die tevens te bezichtigen zijn. Zoals de Wateringse mo- leh ..Windlust". waar dc mole naar. naast een praatje over de molen en zijn functie, zak ken tarwemeel van I of 5 kilo te koop aanbiedt Ook is er. met een kleine meerprijs ten bate van de molen, ambachte lijk gebakken brood te krij gen. dat door een plaatselijke bakker geleverd wordt. Ook in de Maaslandse korenmolen De drie Lelies'' is die zater dag meel te koop bij molenaar Noordhof de Riha Saturn, het prettig geprijsde orgel, voor het hele gezin. Eigentijdse vormgeving en vernuftige techniek Automatisch éénvinger accoord begeleiding (ARC) regelt de drums en de bassen Natuurlijk is die begeleid-automatiek ook naar believen uit te schakelen. Als extra werd een lessenaar-verlichting ingebouwd. Oe vele stemmen met mooie en warme toonkwahteit zijn typisch Riha I 3295.- Vraag uitvoerige M V dokumentat e met gratis L P M V pluspunten eigen scholen, relatief laag lesgeld speed music, hel systeem voor zelfstudie met snelle resultaten Zoutrrfanstraat 53d. Oen Haag. Tel 070-469612* Oe« Maje/Oei»i/n'|9«i>|i«/Zo«ie""<!ef/Hc«"!en/G'o'»'ig«n/Le'(3JCDen<j»'n/ M»d-3e'tK>'9'Got< DEN HAAG De gemeente Den Haag gaat de molen ..De Korenaer met de daarbij behorende houten toods In Loosduinen op korte ter mijn restaureren. De commissie van openbare werken heeft afgelopen woensdag haar goedkeuring ge hecht aan het beschikbaar stellen van een bedrag van ruim 400 000 gulden voor dit doel De molen is één van de oudste nog bestaande korenmolens in ons land Hij werd In 1595 door Prins Maunts dn zijn hoedanigheid van Heer van Monster en Half-Loosduinem ..tot geryff van sijne ondertaenen" ge bouwd. Het bovendeel van de molen werd in 1720 door brand verwoest (een gevelsteen met de datum 1721 herinnert nog aan de restauratie van dit bovendeel) De historische waar de van de molen werd onderstreept door de plaatsing op de Monumen tenlijst 1920. In 1925 kocht de ge meente de met sloop bedreigde molen Thans verkeert de molen in slechte staat Biedt het exterieur al een troosteloze aanblik, met het inte rieur is het niet veel beter gesteld Zo is bijvoorbeeld de as waarop de wieken zijn bevestigd gescheurd en verkeren het gaande werk. de om loop en belangrijke andere onderde len van de molen eveneens in slech te staat of zijn aan vernieuwing toe In de omgeving -- hij staat aan de Margaretha van Hennebergweg 4 vervult de historische molen, een ronde stenen stellingmolen op vier kante stenen voet met Oud hollandse wieken, een belangrijke stedebouwkundige rol Doordat er echter vrij dicht op de molen ge bouwd is. zal hij alleen kunnen draaien dank zij extra geplaatste fokwieken De Dijkmolen. gebouwd door Andries ran Rijt in 1718 met op de achtergrond de molen De Drie Le lies in Maasland In deze laatste molen maalt molenaar Noordhof nog dagelijks het graan. Ook Leiden gaat in Coebel-gebied bouwen Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na projectontwikkelaar LTR uit Utrecht heeft ook de ge meente Leiden nieuwe plannen voor ADVERTENTIE de bestemming van grond in het „Coebel-gebied" achter de Haagweg in Zuid-West Leiden. Plande de ge meente hier aanvankelijk sportvel den en gaf men wat later het gebied een groenbestemmlng nu mag de Verpleegkundige Academie Vrone- stein uit Voorburg er zich komen vestigen. Het bestuur van de Vronestein- academie zal zich nog nader bera den of men in zal gaan op het aan bod van het Leldse gemeentebe stuur. Naast Leiden zijn Zoetermeer en Voorschoten voor vestiging van de academie ln de markt Het gebouw ln Voorburg waar de academie nu gevestigd is. Is oud en klein en hard aan vervanging toe. Het gemeentebestuur van Lelden zou aan zijn aanbod de voorwaarde hebben toegevoegd dat de gemeente een ..vinger in de pap" krijgt ln het bestuur van de academie HAZERSWOUDE De 31-jarige Cees Kroon uit Hazerswoude is iemand, die van mening Is, dat de belangstelling voor de windmolens, die eens voor de bevolking van groot nut waren, levendig gëhouden moet worden. Voor dit doel is hij de afgelopen maanden bezig geweest fnet het samenstellen van de expositie „Molens van Hazerswoude", die elke zaterdag te bezichtigen is in de Oudheidskamer, het mini-museum van Hazerswoude aan de Dorpsstraat. Ook heeft hij een zelf geschreven en gestencilde brochure samengesteld over de 36 molens, die Hazerswoude in het verleden geteld heeft. Dit aantal is inmiddels ingekrompen tot nog maar zes molens. De rest is afgebroken, ingestort of zoals de Dekker-houtzaagmolen verhuisd naar andere plaatsen. Naast de molens uit het verleden, die te bezichtigen zijn in het museum, zijn nu nog de Groenedijksc Molen of Gele Wip langs de spoorlijn, (daterend uit de 17e eeuw), de Roole Wip aan de Gemeneweg (gebouwd rond 1600), de Rhynenburchermolen uit 1722, de Geremolen of Blauwe Wip (wordt momenteel gerestaureerd). De Rietveldse Molen uit 16-18 en de Kopermolen Nieuw Leven in levende lijve te bezichtigen in Hazerswoude. De laatstgenoem de molen stond oorspronkelijk in de Butterpoider, maar werd in 1810 verplaatst naar de Dorpsstraat. De poldermolen werd toen tevens omgebouwd tot een wipstellingkorenmolen. Het is de enige molen van dit type in Nederland. Buiten dc vele prenten en ansichten is op de expositie ook authentiek molenaarsgereedschap te bezichtigen. De molen wordt ..gekruid De vang wordt opgehaald en de wieken kunnen draaien. Malende molens, een karakterisbek beeld in Nederland Een beeld, dat verdween naarmate de technische ontwikkeling groeide. De molen is echter weer in belangstelling gestegen Sinds enkele jaren kan iedereen op de Nationale Molendag diverse molens bezoeken, waar molenaars laten zien hoe zihet stromende water gebruiken voor het laten functioneren van hun maalwerktuigen. Morgen is het de vijfde keer. dat ..De Hollandsche Molen". Vereeniging lot behoud van molens m Nederland, zo n Molendag organiseert. Aangezien deze dag samenvalt met de Landelijke Fietsdag, lopen vele van de uitgezette fietsroutes langs molens Informatie hierover is te verkrijgen bij de ANWB en de VVV Leven van de wind. Een begrip, dat ook al in de Middeleeuwen bekend was. Omtrent 1300 werden namelijk al molens gebouwd. Bij deze en latere molens werd het hele houten molenli chaam gedraaid om een verticale spil (standerdmolen). Dit waren bijna steeds korenmolens. In de 15de eeuw ontwikkelen zich molens, waarmee water uit de polders wordt gemalen. In 1452 worden er in Enkhuizen pol dermolens gebouwd. De scheprade ren. waarmee het water opgevoerd moest worden (later vervangen door schroefvormige vijzels) hadden een vaste plaats en konden dus niet met de molen mee op dc wind gedraaid worden. Zo ontstonden de wipmolens met een verkleind molenhuis op een vaste piramidevormige onderbouw. Een goed voorbeeld hiervan is de Vrouwe Vennemolen of Rooie Wip in Oud Ade. gebouwd in 1602. Deze mo len wordt nog steeds actief ingezet bij de ontwatering van de Vrouwe Ven- nepolder. De route van de VW-Leiden loopt niet specifiek langs mo lens. Dat is eigenlijk ook niet nodig, aangezien de molens hier bijna niet te ontlopen zijn. Op de fietstocht vanuit Leiden naar Zoeterwoude-Rijndijk (langs het riviertje de Does). Ofwegen. Hoogmade. Roelof- arendsveen. langs de Brasse- mermeer. Oude en Nieuwe We tering komt men uiteindelijk bij Rijpwetering. Hier staan twee 12-kantenmolens. Stenen watermolens, uniek in de we reld. Fietst men door naar Oud-Ade. dan komt men langs een typische Wipmolen, de Vrouwe Vennemolen of de Rooie Wip. Dit zijn echter maar twee van de vele molens, die men ongetwijfeld op de fietstocht zal tegenkomen. Vanuit Oud-Ade voert de tocht langs de watertuin weer terug naar Leiden. Produktie en layout Lotty van Bakel Foto's Wipmolens, paltrokmolens, spinnekoppen, stelllngmolens, achtekantemo- lens, tjaskers en standerdmolens. Talloze typen molens. Werd ruim een eeuw geleden het silhouet van het Hollandse polderland nog bepaald door zo'n elfduizend van deze molens, nu staan er nog slechts zo'n duizend overeind. In de provincie Zuid-Holland zijn er nog ongeveer 215 molens. Tot 1845 waren molens nog de enige krachtwerktuigen om polders droog te leggen. In dat jaar werd echter besloten om bij het droogmalen van de Haarlemmermeer uitsluitend stoomgemalen te gebruiken. Eén van deze stoomgemalen, dat nog steeds te bezichtigen is, is het Cruquiusgemaal bij Hoofddorp. Ook de houtzagerijen, de graanindustrie en de scheepsbouw maakten niet langer gebruik van de kracht van molens. De molenaars en hun molens moesten het veld ruimen. Stoommachines en dieselmotoren namen hun plaats ln. Weer en wind kregen vrij spel en vele verwaarloosde molens gingen roemloos ten onder. Bleven zij overeind staan, dan werd vaak, door de oprukkende nieuwbouw rond steden en dorpen, bij veel molens letterlijk de wind uit de wieken genomen. Gelukkig kwam er een eind aan deze afbraak. Vijfentwintig jaar geleden werd „De Hollandsche Molen, Vereeniging tot behoud van molens in Nederland" opgericht, die zich het lot van de overgebleven molens aantrok. Middels deze vereniging werd het mogelijk molens te restaureren en weer draaiende te krijgen. Nieuwe molenaars konden hun krachtwerktulg weer inzetten bij bijv. de ontwatering van de polders, zoals in het Westland en rondom Leiden. De Dijkmolen ln Maasland en de Nieuwlandsche Molen in Hoek van Holland zijn hier goede voorbeelden van. Ook kon er weer graan gemalen worden, zoals in de molen De Drie Lelies. Naast „De Hollandsche Molen" zijn inmiddels diverse andere stichtingen en verenigingen opgericht, die zich het lot van de molens aantrekken, zoals de Rijnlandse Molenstichting, die nu 26 molens onder zijn beheer heeft. Naast stichtingen en verenigingen, die zich bezig houden met het opknappen en laten draalen van mo lens. Is dit Jaar ook een Ambachte lijk korenmolenaarsgilde opgericht. Dit gilde is van mening, dqt als een molen gerestaureerd is, deze ook weer dagelijks gebruikt moet wor den. Het is tevens noodzakelijk de uitoefening van het oude ambachte lijk korenmolenaarsvak in stand te houden. Er zijn op het ogenblik nog maar 40 molenaars ln Nederland. Echte vakmensen, waarvan de ge middelde leeftijd 55 jaar bedraagt. Over niet al te lange tijd ontstaat de mogelijkheid dat ln Nederland geen echte korenmolenaar meer te vinden ls. Vandaar dat het gilde subsidie heeft aangevraagd, om het opleiden van Jonge molenaars te realiseren. Daarnaast zet het gilde zich in om de molenaars die er nu nog zijn weer een volledige dagtaak te bezorgen. Zo draalen twee molenaars op de molen De Vrijheid in Schiedam zo'n 20 ton meel per week, dat geleverd wordt aan warme bakkers in Rotter dam. Vlaardlngen, Schiedam en meerdere plaatsen ln de omgeving. Dergelijke plannen bestaan ook voor de molen De Eendracht ln Alphen aan den Rijn, waar op het ogenblik alleen voor particulieren meel wordt gemaald. Dit is de vijzel van de Lijkermolen nr. 1 in Rijpwetering. Langs dit 13 meter hoge scheprad wordt het wa ter 4 meter omhoog geschept en in een andere sloot geloosd Ook zal de Rembrandtrscholenge- meenschap nieuwbouw op het twee hectare grote gebied kunnen gaan plegen. De agrarische bestemming van het gebied zal daarvoor gewij zigd moeten worden ln onderwijs kundige bestemming. Molenaar v.d. Pouw-Kraan. die zelf 24 jaar in de molen heeft gewoond, „kruit" hier zijn molen. Trots vertelt hij dat de wieken van deee molen 28 meter bedragen. Het wiekenkruis van de pol dermolen. De Nieuwlandsche molen, gebouwd in 1584 in Hoek van Holland Rob Hendriksen Naast de wipmolen, waarbij het ver kleinde molenhuis .gekruid" (op de wind gedraaid) wordt, ontstond ook de bovenkruier, waarbij het hele mo lenlichaam vast staat en alleen de kap kan draaien. Bij de bovenkruier is het molenlichaam van hout of baksteen en met riet gedekt. De houten molens zijn meestal achtkantig, de stenen rond. Het draaibare deel met het wie kenkruis wordt gekruid door middel van enkele lange houten, de spruiten, die van de kap neerwaarts lopen en verankerd kunnen worden aan een aantal stevige palen rond de molen. In Noord-Holland wordt de kap bin nenin gekruid, waardoor dit type, de z.g. binnenkruier, minder slank is dan de bovenkruiers in het land. In Rijpwetering zijn twee molens te vinden, die uniek zijn in de wereld. Het zijn de Lijkermolens 1 en 2. twaalfkante molens, die hun weerga niet vinden in Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6