Verzet actiegroep gezinsverzorging De tekening van een lezer ENERGIEBELEID Commentaar Nixons verdediging Invoering bemiddelingshulp gaat toch door ^3 AFDIOT EI5T VOOR IÉDEREEN ÏIVKF HfCKÏW Oplossing afgewezen Zon probeert het als ik de baas in 't land was vooroordeel bed bed 2 immuun VRIJDAG 6 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Richard Nixon heeft zich. dankzij het genereuze oordcel van zijn opvolger, nooit voor een rechter hoeven te ver antwoorden voor zijn aandeel in het Watcrgate-schandaal. Hij is daardoor ook nooit onderworpen aan het kruis verhoor van een openbare aanklager. Maar dankzij de grote hoeveelheden geld van de commerciële televisie heb ben de Amerikanen nu toch kunnen kijken naar een surrogaat van zo n verhoor; met de Britse showman David Frost in de rol van ondervrager en de Amerikaanse bevolking als de jury die het schuldig of nict-schuldig moet uit spreken. Frost is een slimme vragensteller, maar geen openbare aanklager en hij is er ook niet in geslaagd de waarheid en niets dan de waarheid aan Nixon te ontfutselen. De oud-president had zich niet de rol van verdachte maar van advocaat voor eigen zaak toebedacht en hij had al bewezen die uitstekend aan te kunnen. Het resultaat is dat de Amerikanen nel zover zijn als op die gedenkwaardige augustus in 1974 toen Nixon hen voor het laatst als president toesprak. Nixons verhaal kwam er die avond op neer dat hij eigenlijk niets onoirbaars had ge daan, alleen maar ernstige beoorde lingsfouten had gemaakt. Voor die fouten heeft Nixon het Ameri kaanse volk nu zijn verontschuldigingen aangeboden. Na ongeveer een uur doorvragen kreeg Frost waar voor zijn geld: Nixon toonde berouw en redde daarmee het kijkspel. „Ik heb mijn vrienden laten vallen. Ik heb mijn land laten vallen. Ik heb ons regeringssysteem laten vallen en de ide alen van al die jonge mensen die de politiek in moeten maar denken dat het allemaal te corrupt is en zo. Ik heb het Amerikaanse volk laten vallen en ik zal die last de rest van mijn leven moeten meedragen. Mijn politieke leven is voorbij," zo luidde de zonder twijfel opmerkelijkste passage uit het tv- interview van anderhalf uur. Nixon zei nog meer. Hij gaf ook toe dat hij niet altijd de waarheid had gespro ken over de pogingen Watergate in de doofpot te stoppen. Maar hij zei niet wat hij dan wel voor onwaars had gezegd en verzekerde dat zijn verklarin gen „fundamenteel juist waren wat be treft de grote zaken". Maar dat hij als president de wet zou hebben verkracht, dat ontkende Nixon ten stelligste. „Ondertussen, technisch gesproken heb ik geen misdrijf begaan, een misstap waarvoor ik kon worden afgezet. Dat is juristerij. Voor de afhan deling van de zaak is het zo opgekrikt. Ik maakte ernstige beoordelingsfouten. De ernstigste. Vergissingen met het hart eerder dan vergissingen met het hoofd," zo verdedigde Nixon zich. Tot die vergissingen rekende Nixon dat hij. eenmaal ingelicht over de rol vai zijn naaste medewerkers in het schan daal, zich was gaan gedragen als verde diger van de samenzweerders. Daarna was het uit de hand gelopen. Bij zijn pogingen zijn handlangers er uit te redden, waren fouten gemaakt. Maar het was ook nauwelijks een eerlijke strijd, zo probeerde Nixon te suggere ren: ,,Ik had een partijdige staf bij de Senaats-commissie. Wij hadden een partijdige staf bij de justitie. Wij had den partijdige media. We hadden een partijdige staf bij de juridische commis sie van het Huis van Afgevaardigden." Dat zijn tegenstanders de'zaak hadden uitgebuit om hem tot aftreden te dwin gen, ken de raspoliticus tenslotte wel accepteren: „Ik heb mezelf ten val gebracht. Ik gaf hen een zwaard en zij staken toe. En zij draaiden het nog eens om, met genoegen. Als ikln hun positie was geweest, had ik, denk ik, hetzelfde gedaan." Verder gebruikte de gevallen president de hem toegemeten zendtijd vooral om zijn grote verdiensten nog eens uit te meten en zijn oude tegenstanders, zoals de pers en het Congres, te katten. Nixon hunkert nog steeds naar erken ning, maar beseft ook dat het oordeel over zijn presidentschap geheel wordt vertroebeld door Watergate. Hij had voor de televisie de gelegenheid om nu eens schoon schip te maken. Hij had alles kunnen vertellen, zodat de Ameri kanen in elk geval de feiten hadden gekregen, zoals die door de eerste ver antwoordelijke zelf werden gezien. Maar door opnieuw het accent te leggen op zijn eigen verdediging heeft Nixon er zelf aan bijgedragen dat Watergate blijft door zeuren en regelmatig op nieuw in de publiciteit zal opduiken. Veelzeggend was de eerste reactie van Sam Ervin, de senator die destijds de speciale Watcrgate-commissie voorzat, op het tv-interview van Nixon. „Het lijkt wel of hij nog steeds bezig is met een plan om de zaak te verdoezelen," aldus Ervin. door Kees de Leeuw AMSTERDAM Staatssecretaris Meijer van CRM en de Centrale Raad voor de gezinsverzorging zijn tot een vergelijk gekomen over de invoering van de „alpha-hulp". Deze hulp, waarbij helpsters in de gezinsverzorging niet in dienst zijn van de instellingen, maar rechtstreeks door de hulpvragers worden betaald, zal nu per 1 juli vrijwillig worden ingevoerd. De instellin gen zijn daardoor vrij om te kiezen, wanneer zij deze vorm van hulp willen invoeren al naar gelang de situatie in hun werkge bied. Het was oorspronkelijk de bedoeling van de staatssecretaris de alpha- hulp per 1 Juli verplicht in te voeren. Gedurende twee Jaar zou er dan een vacaturestop gelden voor part-tlme- helpsters van de instellingen voor gezinsverzorging, maar dat plan is nu ook van de baan. Met de alpha- hulp hoopt men in de gezinsverzor ging tot aanzienlijke bezuinigingen te komen. Omdat de helpsters niet meer in dienst zijn van de instellin gen, hoeven ze ook geen sociale las ten te betalen. De instelling bemid delt slechts tussen de alpha-» helpsters en de hulpvragers. De Centrale Raad voor de gezinsver zorging en de landelijke actiegroep gezinsverzorging hebben zich de af gelopen maanden nogal verzet tegen een verplichte invoering, omdat er op die manier geen sprake meer zou zijn van een vrije keuze voor de hulpverleners om óf als alpha-hulp óf als medewerksters van een instel ling te gaan werken. Ook zou een verplichte invoering nadelige gevol gen hebben voor de kwaliteit van de gezinsverzorging. Verzet Hoewel de centrale Raad en staatssecretaris Meijer nu tot over eenstemming zijn gekomen, blijft de landelijke actiegroep gezinsverzor ging hiertegen verzet aantekenen. De actiegroep is van mening, dat de onrust die er de afgelopen maanden is ontstaan over de bezuinigings maatregelen van CRM, beslist niet zal afnemen. In een gesprek met Hermine Houwers, leidsters ge zinsverzorging afdeling bejaarden en tevens secretaresse van de actie groep en met bejaardenhelper Bert van Middelaar worden de bezwaren uiteengezet. Zich baserend op hun praktijkerva ringen vinden ze, dat CRM gaat be zuinigen ten koste van de cliënten en de werkers. Zij stellen daartegenover „Geen beperking maar uitbreiding van de gezinsverzorging". Dat is ook het thema van een manifestatie die zaterdag van 12.30 tot 15.00 uur in Krasnapolsky te Amsterdam wordt gehouden. Eisen die tijdens deze bij eenkomst centraal staan zijn onder meer: geen bemiddelingshulp als vervanging van de bestaande hulpverlening en betaalbare hulp voor iedereen. Wat is er nu precies aan de hand? Nederland telt ongeveer 270 parti culiere Instellingen op het gebied van de gezinsverzorging, waarbij zo'n 8200 verzorgsters en 9100 helpsters werken. Daarnaast zijn er ongeveer 68.500 parttime ge zinshelpsters. Staatssecretaris Meij er had aanvankelijk met ingang van 1 juli van dit Jaar een vacaturestop afgekondigd gedurende twee Jaar voor deze parttimehelpsters. De va catures, die ontstaan (er is gemid deld een verloop van 25 procent per jaar) mogen alleen worden vervuld door bemiddelingshelpsters. Op de ze manier wil de staatssecretaris het begrotingstekort voor de gezinsver zorging dat vorig Jaar honderd miljoen gulden bedroeg drastisch terugbrengen. De Centrale Raad had vorig jaar september al laten weten, dat men wel wilde bezuinigen, maar met een vacaturestop voor de gehele hulpverlening en het invoeren van de „alpha-hulpverlening" op een na der te bepalen datum en op volstrekt vrijwillige basis, waarbij de instellin gen ieder voor zich hun eigen ver antwoordelijkheid houden. VOT Gezinsverzorgsters trekken de straat op om hun protest tegen de bezuinigingsplannen van CRM kracht bij te zetten. Alpha Zowel de Centrale Raad als de staatssecretaris heeft nu water in de wijn gedaan met als gevolg de al hierboven genoemde oplossing. Alpha staat voor de eerste werkzaamheden die gedaan moeten worden als in een gezin (of leefeen heid) de verzorger door bijvoorbeeld ziekte of een ongeluk uitvalt. Het systeem houdt in, dat particuliere helpsters worden ingeschakeld voor een paar dagen in de week huishou delijk werk. De helpster komt als het ware in dienst van het gezin, dat om hulp vraagt en wordt ook door dat gezin betaald. De instellingen voor de gezinsverzorging spelen bij dit alles slechts een bemiddelende rol. En omdat er geen sprake is van een dienstverband betaalt de instel ling ook geen sociale premies. Daar door wordt de particuliere helpster erg goedkoop ten opzichte van de officiële gezinshelpster en kan er dus in deze sector aanzienlijk wor den bespaard. Schoonmaaksters De actiegroep noemt de oplossing die nu uit de bus is gekomen, onaan vaardbaar. „Het is en blijft een dras tische vermindering van de traditio nele gezinsverzorging." aldus Her- mine Houwers en Bert van Midde laar. Door de vervangende bemidde lingshulp zal de gezinsverzorging worden gedegradeerd tot een be middelingsbureau voor schoon- maakkrachten. In tegenstelling tot de traditionele gezinshelpster gaat de bemiddelingshelpster een ar beidsverhouding aan met de cliënt. Zij wordt door die cliënt uitbetaald, maar heeft geen rechtspositie en krijgt bij ziekte, werkloosheid en noem maar op, geen uitkering. Ook kan zij via de werkgever in dit geval de cliënt niet in het zieken fonds." De actiegroep noemt dit een discriminatie van voornamelijk vrouwelijke arbeidskrachten, waar bij de klok weer wordt terugge draaid tot voor 1920. Ook de Rooie Vrouwen hebben tegen deze vorm van discriminatie, die in strijd is met het tot nu toe gevoerde emanci patiebeleid van de regering, gepro testeerd. De LAG-actiegroep is van mening, dat het nu gesloten akkoord onver mijdelijk een vermindering van de kwaliteit van het werk zal inhouden Het merendeel van de vragen om hulp is namelijk niet uitsluitend van huishoudelijke aard, zoals uit onder zoek is gebleken. De sociale en psy chische problemen spelen bij de aanvragen om hulp een steeds gro tere rol en de actiegroep vindt, dat de Instellingen voor de gezinsverzor ging de mogelijkheid moeten blij ven houden om aan deze hulp- aanvragen tegemoet te komen De actiegroep verwacht, dat de vraag om hulp steeds groter zal wor den. Inkrimping van het aantal zie kenhuisbedden. de beperking van het aantal plaatsen in bejaardente huizen (van tien naar zevn procent) zijn nu al merkbaar „De beloften, die de overheid heeft gedaan om pas in de hulpverlening van de tweede lijn te gaan bezuinigen, wanneer de hulpverlening in de eerste lijn is versterkt, worden niet waarge maakt. Integendeel," aldus Hermine Houwers, „aan alle kanten wordt bezuinigd, zowel in de tweede als in de eerste lijn." De doelstelling van de gezinsverzor ging is: mensen de gelegenheid bie den zo lang mogelijk zelfstandig in hun eigen omgeving te blijven functioneren. De LAG onderschrijft deze doelstelling van harte, maar met wat er nu op tafel ligt en door de Centrale Raad is geaccepteerd, wordt op de lange duur de gezinsver zorging ondanks alle vrijwillig heid ten aanzien van de invoering van de alpha-hulp gereduceerd tot een soort „veredelde Cemsto" En uiteindelijk is gezinszorg, waar bij ook sociale aspecten als een klei ne wandeling maken of even rustig praten bij een kopje koffie, wel iets meer dan schoonmaken, aldus de actiegroep. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong iitr». iMmmëie (EVOLUTIE - Nadat het noordoosten woensdag een prlvézomer had gehad met in Ten Post pas om half acht 's avonds een maxi mum temperatuur van 21 gra den. waren gisteren overdag de verschillen afgevlakt. Ook in Friesland, Groningen. Drente en Overijssel ging het regenen en bleef de temperatuur stukken lager dan daags tevoren. Om vier uur 's middags was het op de vliegbasis Twente maar liefst dertien graden kouder (liep te rug van 22 naar negen graden) dan woensdag. De verdrijving van de warme lucht door een van Zuid-Duitsland naar de Noordzee bewegende depressie, ging gistermorgen in de provin cie Groningen gepaard met de ontwikkeling van enkele on weersbuien. Ulrum kreeg er veertien millimeter van. Onze waarnemer daar merkte op dat het weer helemaal mis was met het poten van aardappelen door de boeren. De onweersbuien verplaatsten zich met het koufront naar Oost-Friesland later Jutland. Gistermiddag onweerde het nog hier en daar op de Noordzee en verder verspreid in de koude lucht (temperatuur negen tot elf graden) boven Frankrijk en Zuidwest-Engeland. Onweer van pure ellende... Om één uur 's middags was het koufront over Duitsland opgerukt tot over de DDR. Grote verschillen daartoe tussen Lindenberg bij Berlijn 28 graden en Maagdenburg veer tien graden. Hannover en Essen gaven niet meer dan tien gra den. Nog volop warmte in Zuid- Scandinavië. De hoogste tempe- ratuur in Oslo werd gisteren 26 graden, in Stockholm werd 22 graden gemeten, Helsinki 21. Natuurlijk was het ook op de Balkan weer volop zomers met 27 tot 29 graden. In Boedapest, temperatuur 27 graden en dauw punt acht graden. Dus opval lend droge lucht, er was stof of zand in de lucht, opgewerveld door de wind. Op de weerkaart van gisteren kon een zwakke rug van hogere druk worden waargenomen van af de Azoren met uitstulping van de 1015 mlllibaar-lsobaar over Wales naar het noordoos ten. Op dit ruggetje is onze hoop gevestigd ten aanzien van rede lijk weer de komende dagen in clusief het weekeinde, maar vooral toch op zaterdag tijdens de massale ANWB-fletstocht. Vandaag zoekt de zon alweer gaten in het wolkendek en vindt die vermoedelijk ook wel; zater dag en zondag mogen we reke nen op zonnige perioden, maar neem voor de zekerheid toch maar een regenjas mee want aanvankelijk kan een bul uw pad kruisen. De temperatuur gaat met Ingang van vandaag (maxima weer in de richting van vijftien graden) beginnen aan een bescheiden en zeer gestadi ge stijging, waarbij tijdehs het weekeinde wellicht nog een paar graden hoger bereikt kan worden. Dr. H. ten Kate, sedert 1 januari 1948 adjunct-directeur van het KNMI, afdeling Klimatologie is op 1 mei met pensioen gegaan. Hij is opgevolgd door drs. J. P M. Woudenberg. Uit een boekje van het KNMI is te zien dat Ten Kate als zoveel andere be roepsweerkundigen begonnen is als amateur. In 1930 verschijnt zijn naam het eerst in de waar nemingskolommen, locatie Koudekerke ten zuidwesten van Middelburg. Hij was toen achttien jaar. Vanaf 1934 wordt Utrecht zijn vaste standplaats. In dat eerste studentenjaar hoorde hij op dertien dagen on weer, in Koudekerke nog maar op twee, verderop negen in Dordrecht, locatie gelegen langs de trelnroute Utrecht-Zeeland. 1938 is zijn laatste waarne- Weerrnpporton v «utio 1 17 u mingsjaar daarna ontbreekt Ten Kate in de boekjes als vrij willig waarnemer. Hij krijgt de functie van wetenschappelijk assistent op het KNMI en ver zorgt naderhand als we tenschappelijk medewerker de nabewerking en het persklaar maken van het onweersverslag over 1939, z'n eerste. Dit is door de oorlogsomstandigheden ver traagd en pas in 1942 uitgeko men. Zijn naam duikt het eerst in 1941 in het onweersboekje op. In het zeer natte najaar 1950 bezoekt drs. Ten Kate mij in Gorredijk voor controle van de regenmeter. Die was destijds op gesteld op een stuk tuingrond van een kweker, grenzende aan mijn woonboot „Cirrus". Als de heer Ten Kate dit leest zal hij zich misschien nog herinneren hoe hij na de inspectie totaal bemodderd uit die tuin terug keerde en dat hij op de vraag Amsterdam geheel bcw De Bilt Rehecl bcw D celen regen Belde regen Eindhoven geheel bew Den Helder rcgen TÏÏSJ" Limbur, "T" Aberdeen geheel bew Athene regen Barcelona UCht bCW Berlijn zwaar bew Bordeaux zwaar bcw Brussel geheel bew Frankfort geheel bew Cenève „gen Helsinki naU bew JY". Tt UCht bew ïtïï. Luubu Locrno onbfw zwaar bew regen rrgcnbut half bew Luxemburg Madrid Malaga Mellorca Munchen zwaar bew 8 regen 15 zwaar bew 28 Rome onbew 10 Split regenbul 10 Stockholm onbew 16 Wenen bew Casablanca onbew Istanboel onweer 10 Tunis zwaar bew 11 Hoogwater, zaterdag 1 mei Vluslngen 5 17-17 44. Hanngvlletslutzcn 5 45-18 17. Rotterdam 7 44-20 01. Scheveningcn 6 32-19 01. IJmulden 7 1219 41. Den Hel der 11.19-23.34, Harllngcri 0 38 12 55. Delfzijl 3 33-15 48 van het Friese buitenmannetje „Hoe wordt de winter?" repli ceerde met „Daar weet ik niks van!" Riek van Wageningen, een zesde- klassertje van de Van Heem- straschool in Amsterdam, heefteen mooie droom gehad. Ze droomde, vertelt ze in de schoolkrant De Zoe mer. dat zij de baas in Nederlans was. „Iedereen moest doen wat lk zei dat gebeuren moest. En reken maar, dat er heel wat veranderde. Makkelijk ging dat natuurlijk niet, want wie luistert er nou naar een kind van elf Jaar?" De belangrijkste verandering voltrekt zich, wat haar betreft, in het onderwijs: „Allereerst zou ik willen dat je niet naar school hoef de. maar dat Je zelf kon bepalen wanneer, want je moet ook wel eens wat leren". Die bepaling van af en toe toch maar eens naar school heeft ze ook toegevoegd, omdat ze niet alle leerkrachten bro deloos wil maken: „En het zou ook Jammer zijn voor die onderwijzers en onderwijzeressen als er nooit een kind naar school ging." Andere punten in Riekjes beleids- program zijn achtereenvolgens: de landbouw, het verkeer, speelruimte voor kinderen, de lonen en prijzen en een „landdag" om ledereen aan een extra lang vrij weekend te hel pen. „Voor de landbouw en veeteelt zou ik willen dat iedereen (elke boer) evenveel grond en vee had Het zou ook handig zijn als je het weer kon regelen, dan zou het nooit te warm. koud, droog of te nat zijn. Ik zou ook willen dat er geen auto's bestonden, want die uitlaatgas sen Een fiets zou het voor naamste vervoermiddel worden. Maar de flets zou wel sneller moe ten gaan. Ook ou iedereen evenveel moeten verdienen. En er moet meer speelruimte zijn voor kinderen Dan bedoel lk niet van die duffe klimtoestellen, maar wat heu veltjes en een stuk hoog gras en een paar struiken. Dat is Ideaal. Alle prijzen zouden omlaag moeten Waarom al die hoge prijzen? Als de prijzen steeds hoger worden, moe ten er steeds meer bankbiljetten enz. gemaakt worden. Maar als de prijzen omlaag gaan. zou er niet méér geld nodig zijn en was alles veel goedkoper." Discriminatie ziet deze elfjarige blijkbaar alom om zich heen. want een van haar idealen Is dit: „Alle mensen zouden gelijke rechten hebben. Er zou ook een landdag moeten komen. En wel op de eerste vrijdag in mei, want dan had leder een vrij en nooit was die dag in het weekend, zodat Je een extra lang weekend had. Dat maakt natuur lijk niets uit voor de kinderen, maar voor de meeste anderen Wel. en die mogen ook wel eens wat!" Vermoedelijk zouden heel wat kie zers op Riek van Wageningen stem men, als ze lijsttrekker van een van de partijen In de komende verkie zingen was. Er zijn natuurlijk veel meer kinderen met leuke Ideeën, opmerkingen en opstellen tn leuke schoolbladen. Sommige scholen sturen ons al af en toe hun krant, maar dat zijn er maar een paar. Als we er meer binnenkrijgen, zou er van tijd tot tijd een stuk van deze, of misschien wel een hele rubriek, voor de schoolkranten vrijgemaakt kunnen worden. Dus: stuur ons meer schoolkranten, zodat er regel matig meer kinderen ln deze hoek aan het woord kunnen komen. Blijkbaar vormen de meeste mensen zich een bepaald beeld van lijders aan bepaalde ziekten, en dat beeld past voor hen dan ook op al die patiënten. Het tijdschrift De Bij het woord slurf denk je toch al gauw aan een olifant of ten minste een tnpif, maar er zijn slurfdieren die ettelijke malen kleiner zijn uitgevallen. Het slurfdiertje dat de dierentuin van Stuttgart sinds een paar dagen in zijn collectie heeft, is nauwelijks anderhalf lucifersdoosje groot. Het wordt een „slurfmuis" genoemd, hoewel het, op pels en omvang na, niet zo gek veel van een gewone muis weg heeft. Bejaarden vond in een buitenlands tijdschrift de uitslag van een test onder honderd studenten, wie een aantal foto's was voorgelegd. De studenten moesten aanwijzen wie van de geportretteerden volgens hen aan vallende ziekte leed. Uit de vrouwen die de studenten onder ogen kregen, koos 69 procent een erg onaantrekkelijk type, uit de mannen zelfs 83 procent een alles behalve aardig ogend iemand. De meesten van die studenten en dus vermoedelijk ook de meeste andere mensen hebben zich klaarblijkelijk in het hoofd gezet, dat aantrekkelijkheid en epilepsie nooit samen kunnen gaan. Waarom ze dat dachten, vermeldde het on derzoek niet. Twee lezeressen hebben een oplos sing voor het „hoogpotige, zieke- lijk-witte bed" in de kamers van verpleeg- en verzorgingshuizen, waarvoor het tijdschrift De Bejaar den Iets gezelllgers zoekt. „Is het werkelijk zo moeilijk een construc tie te bedenken, waarbij Je pas als het nodig wordt, het bed hoger maakt?" vroeg het blad zich af. Mevrouw Nlerhoff uit Amsterdam heeft dat verhaal, schrijft ze, met verwondering gelezen, want „ln de nieuwere verzorgingshuizen zijn de bedden als gewone divanbedden De bewoners versleren ze zelf met kleden en kussens. Moet een bewo ner tijdelijk op zijn kamer ver pleegd worden, dan kunnen die bedden ,op de klassen' gezet wor den. Vroeger was dit hout, nu wor den ze ook van metaal gemaakt. Ze worden ook door de kruisverenigin gen uitgeleend aan particulieren. Na de ziekte gaat het bed van de klossen en is het weer een gezellige divan. Het ei van Columbus!" Een Zweedse oplossing voor de ca mouflage van een bed ln de zlt- slaapkamer in tehuizen draagt me vrouw Wiersema uit Apeldoorn aan. „Jaren geleden," schrijft zij. „heb ik gelogeerd ln een hotel ln het noorden van Zweden. De ka mers ln dat hotel waren pas gemo derniseerd. Daar hadden ze mijns inziens dé oplossing vóór het pro bleem gevonden. Eén bed was over dag ln gebruik als bank Wilde men gaan slapen, dan werd de rug van de bank naar voren geklapt en het bed kwam kant en klaar opge maakt tevoorschijn. Het bed had normale afmetingen. De bank zat prima. De afstand tot de rugleu ning was normaal, en het geheel was makkelijk te bedienen. Het bed bleef fris, ook als het de hele dag als bank in gebruik geweest was." Het was in 1958, dat mevrouw Wier sema al op zo'n bed sliep. Sindsdien, zegt ze, heeft ze in ons land naar deze ideale combinatie gezocht, maar zonder resultaat. Ze hoopt nog altijd dat Iemand een technicus kan vinden, die het bed alsnog ontwerpt. Misschien weet het tijdschrift De Bejaarden daar iemand voor? Dat is logisch: als Je maar lang en vaak genoeg een of ander middel slikt, helpt het op de duur niet meer Zo zijn de ratten ln de grote echt en ook supermuis blijkt, sinds kort althans, geen verzinsel te zijn, al kenden we die tot nog toe alleen van televisie-tekenfilms Als rat- tenverdelgers nummer één gelden in Amerika de antlstollingsmidde- len. omdat ze voor mensen niet gevaarlijk zijn, maar behalve dat de meeste ratten daar niet meer van doodgaan, blijken ook sommi ge muizenstammen daar al tegen bestand te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5