Mies met laatste 'Een van de acht' Het dal der Craddocks Mini-omroep Symbiose mag voorlopig blijven Vanavond op de buis Dit weekend bij u thuis T V-COMMENTAAR Leren van ketter Voor moederdag Prinses Irene over feminisme en emancipatie Even puzzelen VRIJDAG 6 ME! 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet4 Nederland heeft meer dan drie eeuwen het Indonesische eilandenrijk tn bezit gehad. Onze economie dreef vooreen niet gering deel op de rijkdommen die wij van daar haalden. Vele verworvenheden hebben we er nog altijd aan te danken. Ze staan zelfs openbaar te pronk In de oude Hollandse steden, in Amsterdam het meest Maar. de langdurige en hechte banden, waarover men bij plechtige gelegenheden zo graag hoogdravend spreekt, hebben met geleld tot belangstelling op grote schaal. Evenals dat in het verleden het geval was. is slechts een kleine groep wezenlijk geïnteresseerd. De IKON ervaart het nu met een bijna ontmoedigende duidelijkheid. Voor de serie „De nieuwe Ketters" maakte een filmploeg van deze kleine zendgemachtigde een vierluik over mensen en toestanden op het eiland Java. Documentaires vol prachtige natuuropnamen. schilderachtige tafereeltjes en leerzame informatie. Er zitten voldoende elementen in om westerse ogen te openen voor ontwikkelingshulp die het meest in overeenstemming is met de aard en de behoefte van de Oosterse Mens De afleveringen bevatten echter geen amusement, dus is het kijkdichtheidscijfer bedroevend laag. Je kunt natuurlijk wel optimistisch doen en zeggen dat een publiek waarmee Je tien schouwburgen aardig vult niet niks is. Het wordt echter anders wanneer men bedenkt dat een slordige vijf miljoen kijkers wel de povere en vaak platte lol van de Mounties consumeren. Een extra nadelige omstandigheid is uiteraard dat het omroepbeleid de Ikon voor de vrijdagen dwingt om op een veel te laat uur uit te zenden. De kleine omroepen worden dikwijls naar de achterzak van de avond verwezen. Met het beetje zendtijd dat zij hebben, moeten ze zich waarmaken op een onmogelijk a 3 door Ton Hydra tijdstip. Een grotere „broer" krijgt betere kansen om een breed publiek te bereiken. Het laatste deel van de IKON-serie verdient ook de belangstelling van kijkers die niet in Indonesië zijn geweest. Als onderhorigen van een consumptie- en wegwerpmaatschappij kan het nuttig zijn ons te laten confronteren met het recyclingsproces. Met gebieden waar de bewoners door een tekort aan geld en opleiding gedwongen zijn om oude spullen te verwerken tot dingen waaraan behoefte bestaat. Men noemt dit de schaduwwereld van de Westerse technocratie. Vanavond om elf uur kunt u kennis maken met een vindingrijk man, die in alle eenvoud een stimulerende rol speelt binnen de schaduwwereld op Java. Tan Toledo Lie, even in de vijftig, is de zoon van een Hollandse vader en een Chinese moeder. Als Indonesisch staatsburger koos hij de Chinese naam. Hij weet zich nog heel aardig in ht Nederlands uit te drukken en hij maakt behartigingswaardige opmerkingen. Geadviseerd door Tan hebben al zeer veel mensen in de omgeving van Bandoeng met het verwerken van afvalmateriaal een redelijk bestaan gevonden. Wij vinden het een armoe troep, maar zij zijn tevreden. Het geeft hen voldoening wanneer zij bijvoorbeeld een knalpot in elkaar kunnen knutselen die nog een hele poos mee gaat of op een primitieve maar doeltreffende manier een waterpomp weten te installeren. Aldus doende zijn ze heel wat kreatiever en gelukkiger dan wanneer zij in een naar Westerse maatstaven geperfektioneerde fabriek geestdodend werk zouden moeten verrichten. Als u een indruk wilt krijgen van ontwikkelingshulp waarbij de kleine man baat heeft, kijkt u dan naar de IKON-film, ondanks het late uur. Misschien krijgen we oog voor onze verspilling. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De zendgemachtigde Symbiose mag voorlopig blijven uitzenden. Dit heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State besloten. Met deze uitspraak schorst zij de beschik king van minister Van Doorn van 11 maart waarin de zendmach tiging van Symbiose met ingang van 1 juni werd ingetrokken. Tegen deze beschikking was Symbiose bij de Raad van State in beroep gegaan. Symbiose wil als platform fungeren voor die groepen die op enige wijze zijn achtergesteld en die streven naar emancipatie. Symbiose geeft deze groepen de kans hun zienswijze via de media over te brengen i Mmister Van Doorn overwoog in zijn beschikking om de zendtijd van Symbiose in te trekken dat het werk van Symbiose al door de NOS en de andere omroepen wordt gedaan. In een nota aan de minister had Symbi ose het onderscheid duidelijk ge maakt tussen de NOS en de andere omroepen en de programma's van Symbiose uiteengezet. In het beroepschrift aan de Raad van State heeft Symbiose dit on langs weer uiteengezet en verzocht- de beslissing van de minister te schorsen omdat een regelmatige stroom van uitzendingen niet mag worden onderbroken. Dit geldt des te meer omdat Symbiose aspirant C omroep wil worden. Onenigheid tussen twee groepen binnen Symbiose waren er de oor- AOVERTENTlE zaak van dat de regeringscommissa ris voor de omroep, mr. M. M. L. G. M. Custers de uitzendingen voor ra dio en televisie met Pasen verbood. Symbiose wil om C omroep te wor den de programma's uitsluitend aan zichzelf wijden om leden te krijgen. Programmamedewerkers, die niet in vaste dienst waren hebben zich ver zet om reclame voor Symbiose te maken. Zes van de tien programma makers hebben de mini-omroep ver laten. Datzelfde geldt voor drie van de negen bestuursleden. Symbiose is opgericht door Dolle Mina. NVSH en de Bond van vrij heidsrechten en is sinds 1974 mini- omroep met drie en een halve mi nuut televisie op de maandagavond en tien minuten radio op vrijdag middag. Prinses Irene LEEUWARDEN Minister Van Ke- menade verwacht dat volgende week de beschikking af zal komen, die Fries als vak invoert op twee middenscholen in Drachten en Fra- neker. De minister zei dit in Leeu warden. Deze experimentele scho len zullen hiervoor extra taakuren toegewezen krijgen. Binnenkort zal er ook een wetswijziging van kracht worden, die pedagogische acade mies in Friesland verplicht het Fries als leervak aan de leerlingen aan te bieden, aldus de bewindsman. LJ.Veen-Wageningen Pieter van Vollenhoven werkt mee Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het is de bedoeling dat Mies Bouwman vana vond zeer beslist haar allerlaatste „Een van de acht" zal presen teren. Eerder is er al sprake geweest dat er een dikke punt werd gezet achter dit populaire kwis- programma, maar twee jaar geleden maakte Mies haar come-back met „Een van de acht" dat er nu acht seizoenen op heeft zitten. Mies Bouwman is zeer beslist van plan terug te komen op het scherm, maar dan met een programma van serieuzere aard en misschien een tik keltje satirisch. Met dat laatste heeft ze echter slechte ervaringen opge daan met „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Haar gedachten gaan uit naar een praatshow, zoals indertijd „Mies en scène" was. Hoe haar nieuwe programma eruit zal zien is nog in studie err daarom wordt het niet verwacht voor januari 1978 en dan weer bij de AVRO. De laatste „Een van de acht" van vanavond wordt een aaneenschake ling van verzoeknummers, want on langs kondigde Mies aan dat de kij-~ kers konden laten weten welke pa ren uit voorgaande uitzendingen van „Een van de acht" in aanmerking moesten komen voor de finale. En zo zijn de leuksten gekozen. Op die manier zijn ook de artiesten uitver koren. zoals Julien Clerc. Dominique de zakkenroller. Kees Brusse en Al- bert Mol. Aan deze laatste uitzen- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De ideeën van prin ses Irene over de rol van man en vrouw in de samenleving en in het gezin gaan duidelijk in de richting van meer part-time werktijd, waar door ook de man de gelegenheid krijgt een belangrijke rol in het gezin te gaan spelen. De prinses zegt dit in een interview dat maandagmorgen wordt uitge zonden voor radio. Martien van der Does van het programma Sphinx sprak met haar in haar Parijse wo ning over haar opvattingen over fe minism e en emancipatie. De samenlevingsvorm die de prinses als haar eigen ideaal ziet ligt mqer in de richting van de communevorm. Als voordeel van part-time werktijd voor man en vrouw ziet ze toenemen van de vrijheid voor de vrouw om zich buiten het gezin te bewegen. Prinses Irene is zelf een voorbeeld van een vrouw, die zowel een functie binnen haar gezin, als een taak er buiten heeft. Toen Martien van der Does haar vroeg of ze ook wel eens geplaagd wordt door het schuldge voel dat buitenshuis werkende vrou wen wel eens hebben, antwoordde ze. „Ja. dat gevoel ken ik ook, maar ik vind het wel een mooi schuldge voel." Mies Bouwman ding werkt ook mee Mr Pieter van Vollenhoven, samen met de Dutch Swing College Band. Speciaal vandaag Aan een orgelbespeling door Rhoda Scott gaat het program ma Eén van de Acht vooraf. Ned. 1 /19.35 Curt Jürgens speelt de rol van Bismarck in de tweede afle vering van Koning en Keizer. Ned. 2/21.15 Aktua belicht o.m.: de ver kiezingen in Indonesië, de nati onale fietsdag, het proces Men- ten, de toeneming van het aan tal huisdierenen de houding van de politieke partijen ten op zichte van het onderwijs. Ned. 2/22.05 De IKON besluit de serie over „nieuwe ketters" in Indo nesië. Ned 1/23.00 Twee minuten stilte is een NOS-programma met als onder titel de vraag: Wie herdenkt wie? Hilv. 2/09.00 Jacques van Kollenburg ont vangt op zijn Spreekuur de zweefvlicgtuiginstructeur R.A. van den Bos. Hilv. 1/16.00 Muziek van Beethoven, Mozart en Brahms is te beluisteren in de NOS-rubriek Europees Con certpodium. Hilv. 2/20.05 Radio vandaag HILVERSUM I (798 m en rM-kanalen) KRO 7 00 Niruwa 7.02 Hel levende woord 7 08 <S) H..n» van Willigrnburg (7 30 Nieuw») f.30 Nieuw» 8 36 Gymnattick voor de huisvrouw 8 45 (S) Anne van Egmond 110 )t) Nieuw»i II 00 (S) Koe» Schilperoort 12 00 (S) Hans van Williccnburi (12.22 Wij \an het land 12 26 Mededelingen 12 10 Nieuw»). 14 go isAnne vao Egmond (15 30 Nieuws) 16 00 (S) Spreekuur 17 00(S) In de h jMgekhjtste kinderwinkel 17 30 Nieuws 17 32 (S) Lea Lammen. PP 16 19 Uitzen- drfig van de Pacifistisch Socialistische Par tij NOS 18 30 Nieuw» 18.41 Marklbench tm KRO 18 44 (S) Film klapper 19 30 (S) Edwin, praten en zingen 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven. 21 00 (S) Sirs éc one 21 15 (S) Dr. Grol en de internationale lol 21 45 (S) Jazz 298. 22 25 Overweging 22 30 Nieuws. 22.40 (S) Goal. 23 55-24 00 HILVERSUM II (492 en FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws Ochtendgymnastiek. 7 20 Vandaag vrijdag (8.00 Nieuws 8 11 Hier en nul. 8.30 Op de man af. 8.35 Te Deum Laudamus. NOS 9 00 Twee minuten stilte Wie herdenkt wie? 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10 00 Wat heeft dat kind', pedagogische rubriek. 10.15 Duidelijke taaL 10 30 N O S Jazzportret - Groten van giste ren. II 00 Nieuws 11 03 Meer over minder de stem van de sprekende minderheid 12 30 Tocruroo OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw NOS: 13 00 Nieuws NCRV 13 11 Hier en nu. NOS 13 30 Vonken onder de as 13 45 Onder de Groene Lande. 14.00 Radio Filharmo nisch Orkest en Omroep Kamerkoor: he dendaagse en moderne muziek. 15.00 Zoe klicht op Nederland. (16 00 Nieuws). 16.30 Kijk op buitenland. VPRO 17 00 Welinge lichte kringen. 17 45 SYMBIOSE. NOS: 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws. VPRO: 18.11 Embargo (18 20-18 30 Simplistics Ver bond 19 00-19 10 PP Socialistische Partij). NOS 20 00 Nieuws 20.05 (S) Europees Con-' certpodium Symfonie Orkest klassieke muziek (20 55-21 20 Een kleintje kuituur). 22 15 N O S-Cultuur: Het kan verkeren. 23 00 (S) met het oog op morgen, waarin om 23 05 Actualiteitenoverzicht. 23.20 Den Haag en om 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). EO 7 02 (S) Gospelsound. 8.03 (S) Tijdsein: muziekprogramma met actualiteiten. 9 03 (S) De muzikale fruitmand verzoekpro gramma van en voor zieken. 10 03 (S) Te elfder ure non-stop muziekprogramma. TROS 11.03 (S) Verzoekplaten. 12.03 (S) Nederlandstalige top tien. NCRV: 13.30 (S) Pqp-contact: de Nationale tip-30. 15.03 (S) Elpee-pop. NOS: 16.03 (S) Hitmeesters. Na tionale Hitparade met de top 30. 18 03 De Vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VOO: 19 20 (S) De Nederlandse Top-40. VPRO: 20.02 (S) VPRO-vrijdag-op-drie, waarin de Hoogwerkers, de J J. A Gouverneurstraat en Germaine. 23.02 Radio Vrij Belgiè. 0 02 (S) Amigos deMusiea. AVRO: 1.02 (SI Radio Pandora. 2 02-7.00 (S) 'n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-kanalen). NOS: 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Vroeg klassiek. 9 00 Nieuws. 9 02 (S) Stof van eeuwen. 10 30 (S) Vocalise: A Messa di Gloria e Credo, Doni zetti B Operette-verzoeken 12.00 <SVan het Nederlands Concertpodium: Amadeus Kwartet. EO: 13 00 (S) Klankspiegel met muziek voor Moeder 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Klankbord. 14 2# (Si Sefer t'Hillim 14 45 (S) Woord der Waarheid: theologie naar de Hei lige Schrift VPRO 15 00-17 00 (S) Muziek- op-vier: Amerikaanse romantiek. TV vandaag NEDERLANOI 19 35 Eén van da arid - mat M 21 20 Rhoda Scott 21 35 NOS: Jowmaal 23.00 IKON: Oanwuwe ketters. (4) 23 45 P.O.: Democratisch Actiecentrum 23 55 NOS: Journaal 10 45 NOS/NOT ScWoOUkwi 10.15 TELCAC: Engel» voor beg»v*#rs (hed» 20) 21 50 AVRO: Vandaag 10.45 NOS: ©atapopa 10-55 Journaal 19 00 AVRO. Ww van de dne 22 35 Wash 2t 55 Sportpenorama NEOERLANO 10 20 NOO: TV-edormae# voor Spanjaarden 10 40 P.P.: OS 70 10.55 NOS: Journaal 19.04 TROS:Cafcnero 10.17 Ooco 20.00 NOS: Journaal 20 25 TROS: Da Jordaches 21.15 Kontng an keizer, tv-aene 22.05 NOS: Journaal 23.00 WK IJshockey groep A 20: Nu duurde het natuurlijk niet lang meer of Kareltje Knetter zat bij zijn meester smidje Verholen in de kamer voor het knappende haard vuur. „Kareltje. Kareltje", zei de smid kwasi-berispend. „Ik dacht, dat je nóóit terugkwam. Ik was al bang. dat je naar het vreemdelin genlegioen was gegaan." „Lopend door de sneeuw zeker," lachte de kleine leerlingsmid. „Maar wat zegt u nu wel van de fijne kerstboom, die ik heb meegebracht? Wanneer gaan we hem optuigen?" „De boom is werkelijk héél mooi," prees de smid. „Maar Je spannende verhaal van Boltje en Ouwe SybilDe smid slaakte een diepe zucht. „Ik weet werkelijk niet wat ik dóórvan geloven moet," vervolgde hij toen. „Ik heb in mijn leven zelf al héél wat spannende avonturen beleefd, maar echte heksen en echte boskabouters ben ik nog nooit tegengekomen. Be- stóón die nog?" „Natuurlijk!" zei Kareltje vol overtuiging. „Ik heb ze zelf gezien vanmiddag!" „Dan zul len we er verder maar niet over praten." merkte de smid wijs op. „Laten we maar liever eens een blik in de kast werpen om te kijken of w nog genoeg kerstversierselen heb ben. Anders moeten we er van de week nog maar wat bijkopen." - Smidje Verholen kwam overeind uit zijn stoel en begon wat te rommelen op alle planken van een grote kast „Ja. hier heb ik al wat." zei hij en hi gaf Kareltje een grote doos in di hand. „En hier is nog een mooie piel óók. En zelfs nog enkele kaarsje: Leg de spullen maar op tafel, vent Dan zulléh we eens zien wat we no; tekort komen." - 167 - Paul was zo sterk afgeleid omdat hij vader van een tweeling ging worden, dat hij het verscheiden van de oude predikant niet zo erg vond. Bull was achtenzeventig jaar geworden, en had gejaagd tot zijn zevenenzeventigste. Paul vroeg aan Rudd, wie Buil zou opvolgen. ..Daar is niet veel haast bij." zei Rudd. „Liefst een dominee die op politiek gebied in jouw koers vaart. De deken te Paxtonbury houdt al tijd rekening met de wens van de pachtheer. Waarom schrijf je het niet even in je dagboek, dan ga ik naar beneden om te zeggen dat er voor Maureen warm eten moet zijn als ze boven klaar is. Ze moet er dan namelijk weer op uit om drie bezoe ken af te leggen." Paul vond het eigenlijk wel prettig even alleen te kunnen zijn. Hij liep naar zijn werkkamer en greep het dagboek. Bovenaan een nieuwe bladzij schreef hij: „2 september 1908. Dominee Horace Bull, die veer tig jaar predikant van Shallowford en de Sorrel Vallei is geweest, is heden op achtenzeventig jarige leef tijd overleden." Die dag kwam er nog onder te staan: „Mijn geliefde echtgenote Claire schonk het leven aan een tweeling, die nog niet gedoopt kon worden en dus geen namen draagt. Om twee uur 's middags kwamen zij ter we reld. veilig en wel dankzij de me dische bijstand van dr Maureen O'Keefe. Alle drie verkeren zij in blakende welstand." Hij glimlachte even toen hij het overlas en wilde er het liefst een of andere luchtig commentaar aan toe voegen. maar bedacht zich. Claire zou er nog wel wat onder zetten, zodra ze weer naar beneden kon. Boven was alles stil. Hij ging op het .terras een sigaar roken. Even later kwam de arts bij hem en zei ge dempt: „Ze slaapt. Je hoeft belist niet over haar te piekeren. Paul. Gefeliciteerd, hoor dat heb ik daarnet vergeten. Het zijn twee ste vige knapen en ze zullen best gedij en. Ze kan ze het beste zelf verzor gen. ze weet er alles van omdat ze verplegen kan." „Had ze erg veel pijn, Maureen?" vroeg Paul. „Ik heb bijna niets ge hoord." ..Goddank liep alles op rolletjes, wat ik ook had voorzien. Maar de geeste lijke voorbereiding op een geboorte is minstens even belangrijk als de lichamelijke, en Claire was zich daarvan bewust. Ze wilde voor alles, kinderen van jou ter wereld bren gen, Paul. En waarom niet? Nu heeft ze wat ze wenste. Het is een geweldig flinke vrouw. Paul. maar dat hoef ik je niet te vertellen." Ze kuste hem op de wang en liep weg. Hij keek haar dankbaar na. R F Delderfleld „De Boekerij. Baarn Bijna had ze hem verraden, wie Clai res terugkomst op hun geweten had den: Claires voorgangster en de vroegere staljongen Ze zou het hem later wel eens verklappen, be dacht ze. Nu had hij al genoeg aan zijn hoofd. IV Dominee Buil werd opgevolgd door een revolutionaire predikant, domi nee Edward Horsey genaamd. De deken te Paxtonbury was maar wat blij, hem ergens te kunnen plaatsen waar hij geen aanstoot vormde voor zijn omgeving. Paul was erg tevre den met deze zieleherder en had de indruk goed met hem te zullen sa menwerken. Horsey paste zich in derdaad prettig aan en kon goed met de bevolking overweg. Intussen was Ikey Palfrey kort na de geboorte van de tweelingen, die de namen Andrew Stephen ontvingen, teruggegaan naar school. Op een goede dag ontving hij een brief van de pachtheer. Deze schreef hem dat de enige zoon van de nieuwe domi nee. Keith Horsey, ook naar Het Hoge Woud zou gaan. Door langdu rige ziekte kwam hij later dan de andere nieuwelingen. De dominee maakte zich ernstig bezorgd omdat het kind stotterde en niet sterk was Paul verzocht Ikey. namens hem. de jongen onder zijn hoede te nemen.' Geen haar op Ikeys hoofd zou eraan denken, een verzoek van de pachtheer in de wind te slaan. Maai hij voelde zich bar opgelaten. Toei Keith aankwam, bleek hij een langi tengere jongen te zijn. een ech' bonestaalf met een uilebril op. die vanwege zijn vergevorderde ontwik keling al meteen in een hogere klas werd geplaatst, als een dienstplich tige die meteen tot kolonel wordt bevorderd. Op Het Hoge Woud ontkwam geen nieuweling aan de ontgroening. Ikey behoorde allang niet meer tot de jongere garde en was behoorlijk in geburgerd. Op zijn manier hield hiji van het grijs bakstenen gebouw en het verre, gedempte geschreeuw dat van de sportvelden kwam; van de! traditie die er heerste. Hij had er altijd een onbezorgd en prettig le ven gehad op een enkel proefwerk! en dergelijke na en nu werd daar op inbreuk gedaan. Toch zocht hij Horsey op. Hij vond hem bij de latrines, waar hij zelf vroeger ook eens heen gevlucht was toen hij het; ouderejaarsgeplaag niet meer aan kon. Hij beval hem mee te gaan naar de ziekenzaal van de school. Ze gin gen er achter zitten, omdat niemand hen daar zou zoeken.Wordt vervolf Horizontaal: 1. hoeveelheid. 5. gek heid. 7. insektenverterende plant. 9. wapenschouw. 10 stuurboord (afk.), 12. romp, 13. hoekbalkon, 14. plaats in de NOP. 15. groente. 16. legeror der (afk 17. Rijkstelefoon. 18. wa tering. 19. jongensnaam. 20. wijn glas. 21. redelijk wezen. 22 meisjes naam, 23. vore. 25. plaats in N.Br. 27. boom. 28. reeks. Verticaal: 1. lidwoord. 2. zier, 3. uit of betreffende Ierland. 4. graaf- werktuig. 5. lasten, 6 ex tempore (afk.), 8. nobele, 9. brugschuit, 10. maangodin. 11. breekbaar. 12. kleur. 15. tuinkamer, 18. krijgsmacht, 19. inwendig orgaan, 21. honingdrank. 24. bezitt. voornaamw25. bergplaats, 26. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel. Hor.: 1. heraldiek, 10. rit, 11. orde, 12. al. 14. bot. 16. aet. 17 rek. 19. lom. 21. Ne. 22. snit. 24. rat. 26. Gera, 28. tak. 31 rage, 33. mot. 35. er. 37. mier, 39. ra, 40. dam. 42. olie, 44. edel, 45. tank. Vert.: 2. er. 3. rib, 4. atol, 5. do. 6. Iro 7. Eden. 8 keten. 9. mars. 13. lent 15. tor 18. kier, 20. mat. 23. tram. 2: tam. 27. agio. 29. kor. 30 rede. J eelt, 34. tas. 36. rad. 38. Ria, 41. 43. en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4