Militairen in Uruguay voelen zich niet zeker VUF EEUWEN BIJBEL IN HET DAGELIJKSE LEVEN. Uit brieven van lezers Oud senator Enrique Erro op bezoek in ons land Vakbondsleider mag niet in VN-commissie Geen vergunning illegalen op komst GEBED ZONDER END CENTRUM "HET WOORD IN BEELD: IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F18.5Q. NA 7 MEI F29.50. VRIJDAG 6 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P6/RH19/S17 door Herman Amelink Zonder enige hinder van valse schaamte overhandigt Enrique Erro mij bij het begin van ons gesprek drie gestencilde velletjes met een kennelijk door hemzelf opgestelde biografie. Ik laat hem zien dat ik al over zijn levensbeschrijving beschik. Hij vindt mijn ene velletje echter te weinig en wijst me erop dat deze echt veel beter is. Enrique Erro is een 65-jarige Uru- guayaan, ex-minister van industrie en arbeid, ex-senator, leraar filosofie, j stichter van een bibliotheekschool, j stichter van de Uruguese persvereni ging nu verbannen uit zijn land. Zijn staat van dienst werd afgebro ken door de militaire dictatuur éie in 1972 in Uruguay aan de MMcht kwam. Enrique Erro week uit naar Argenti nië, waar hij veel vrienden had. Vrienden die hij enige tientallen ja ren tevoren in Uruguay gemaakt had toen zij de Argentijnse dictatuur wa ren ontvlucht. Tot de dood van de Argentijnse dictator Peron was het betrekkelijk veilig in Argentinië. Op 7 maart 1975 werd hij echter zonder i opgaaf van enige reden gearresteerd. Onder druk van de internationale publieke opinie werd hij op 3 novem ber van het vorig jaar uitgewezen. Momenteel is hij in Nederland om de politieke onderdrukking in zijn land bekendheid te geven. Harde hand Enrique Erro: „De Uruguese dicta tuur probeert te voorkomen dat er nieuws over de toestand in het land naar buiten komt. Ze doen alsof het nodig is met harde hand de strijd tegen het verzet te voeren. De gewa pende verzetsbeweging heeft echter in 1972 al een definitieve ihilitaire nederlaag geleden. Ik vraag me dan ook af hoe het mogelijk is dat ze de meer dan 6000 politieke gevangenen meer dan in welk ander land van Zuid-Amerika willen blijven vasthouden. De dictatuur onder drukt echt het hele volk en niet slechts de mensen die zich hebben veizet". sprak hij op de vergadering van de commissie van de mensenrechten in Genève. De Uruguese ambassadeur heeft herhaaldelijk geprobeerd om Erro het woord te laten ontnemen. Hij beschuldigde Erro ervan een landverrader te zijn. Erro was name lijk op de dag van de militaire staatsgreep in Uruguay (19 juli 1972) in Argentinië om daar lessen te ge ven. Hij keerde na de staatsgreep echter niet terug naar Uruguay omdt hij daar zijn leven niet zeker was. De militairen waren al bezig met een procedure om hem zijn par lementaire onschendbaarheid te ontnemen. Maar het feit dat de Uru guese ambassadeur zich zo openlijk tegenover hem opstelde geeft Enri que Erro hoop. De militaire dictatuur voelt zich niet meer zeker van zijn zaak. De militai ren vinden het nodig om hun te genstanders ook in het buitenland te bestrijden en dat wijst erop dat ze niet meer lekker op hun stoel zitten. Uruguay verzwakt economisch nog steeds. Nu de kans toeneemt dat alle hulp uit de Verenigde Staten achter wege blijft, zoeken de regerende mi litairen hun heil ergens anders. Enri que Erro vertelt dat de Uruguese overheid de staatsolieraffinaderij onlangs heeft verkocht aan Zuid- Afrika. Verder wil Uruguay ter com pensatie van de vele boeren die weg getrokken zijn 10.000 boeten uit Rhodesië laten immigreren. Berich ten hierover zijn in de Uruguese pers verschenen en daar staat echt niet iets in dat de militairen niet welge vallig is, aldus Erro. Carter Erro heeft zo zijn aarzelingen ten aanzien van het nieuwe beleid van de regering van president Carter te genover Latijns-Amerika. „Ik b'en Anglicaanse zending In „Trouw" van 2 mei stond het bericht: „Anglicaanse zending be leeft dieptepunt." Dit moet zijn: „Een van de zendingsgenootschap pen van de Kerk van Engeland maakt een recruteringscrisis door." Het gaat nl. om de „Church Missio nary Society" (gedeeltelijk onver taalbaar, want het is een organisatie die wel van anglicanen maar niet van de kerk als zodanig uitgaat!) Aan de ene kant is het blijkbaar moeilijk momenteel bestaande va catures te vervullen, aan de andere kant heeft de begroting de record hoogte bereikt van 1.8 miljoen pond. In 1970 kon nog worden geschreven dat vanaf de oprichting van de C.M.S. in 1799 gemiddeld ieder jaar 50 zendingsarbeiders werden uitge zonden. altijd anti-imperialist geweest en ik weet heel goed dat het huidige stel sel met steun van de Verenigde Sta ten is opgelegd. Toch wil ik de koerswijziging van Carter als een positief feit waarderen. Maar wat gaat er gebeuren met de multinatio nale bedrijven uit de Verenigde Sta ten? Wat gaat er gebeuren met de fondsen die beschikbaar zijn voor de training van Uruguese militairen in de Panamakanaalzöne? Dit wordt niet aangepakt en zolang moet ik nog alert zijn." De nieuwe politiek van Carter brengt het oude politieke evenwicht op het Amerikaanse continent in gevaar. Er ontstaat een politieke en wellicht ook militaire scheiding tussen Noord- en Zuid-Amerika. Zuid-Afrika probeert, nu het zo geï soleerd raakt in de wereld, steun punten te krijgen in het zuiden van Zuid-Amerika. De schuld van de Verenigde Staten ligt dan ook nog steeds huizenhoog zolang het mperi- alisme voortduurt. Elk onderwerp dat in het gesprek aan de orde komt betekent voor Enrique Erro weer een aanknopings punt voor een betoog tegen de voortdurende onderdrukking van het Uruguese volk. Hij vertelt dat de militairen op het ogenblik bezig zijn met een project dat „staat-in- gevaar" heeft. Dit project houdt in dat nu iedereen zo maar opgepakt kan worden zonder dat er ook maar iets gebeurd of gedaan is. Een docu ment hierover heeft Erro voorgelegd aan juristen in Nederland zodat ook zij vanuit hun vakgebied protest kunnen aantekenen tegen het on recht in Uruguay. Ook in Uruguay zelf is het verzet zeker niet dood. Het komt herhaal delijk voor dat de arbeiders in fa brieken het werk neerleggen. In de fabrieken worden pamfletten ver- meenteraad heeft daarom de moed zich hierover unaniem uit te spre ken, mede in het belang van politie en samenleving. Als men een grote stad wil besturen, dan dient men dit verantwoord maar vooral vastbera den te doen en daarbij te voorko men, dat het polltie-apparaat in wel ke vorm dan ook wordt ingezet in bedrijven, die aantoonbaar illegaal aanwezig blijken te kunnen zijn. Tenslotte: sterkte toegewenst aan stadsbestuur en politie! spreid tegen de dictatuur. Onder studenten en vooral ook onder 13- en 14-jarige leerlingen van middel bare scholen leeft een groot besef dat dit eigenlijk niet kan. Er klinken oproepen om samen één te zijn in de strijd tegen de dictatuur. Dat ge beurde een jaar geleden nog niet. Aanslag Enrique Erro vertelde dat de presi dentskandidaat van het Frente Amplio (een coalitie van liberalen, christen-democraten, socialisten en sociaal-democraten die bij de presi dentsverkiezingen 270.000 stemmen haalde tegen Bordaberry 325.000). Liber Seregni aanvankelijk door de militairen is vrijgelaten maar sinds enige tijd weer wordt vastgehouden. Zelfs in het buitenland is Erro zijn «leven niet helemaal zeker. De arm van de militaire dictaturen strekt zich ver over de grenzen uit. Volgens berichten uit Londen zouden twee anti-guerrilla-eenheden, elk be staande uit vijf man, enige tijd gele den in Europa zijn gearriveerd, met de bedoeling een einde te maken aan het leven van Enrique Erro en Wilson Ferreira Aldunate, de presi dentskandidaat die in 1971 meer stemmen haalde dan de inmiddels afgezette Bordaberry, maar die werd verslagen wegens de correcties van het ingewikkelde kiesstelsel. Ferreira Aldunate is ook uit Urugu ay verbannen. De twee moordcom mando's bestaan volgens Erro uit mensen die een anti-guerrilla oplei ding hebben gekregen in Israël en de Verenigde Staten. Erro vertelt dat Schotland Yard inmiddels een on derzoek heeft ingesteld naar deze berichten. lijkwaardlgheid van alle mensen" uiteraard ook deze groepering be treft. Daarna volgt een zin over een samenleving waarin de geheel eigen plaats en verantwoordelijkheid van het gezin wordt erkend. In de uit werking van het programma vinden we bij hoofdstuk I, Mensen leven samen, allereerst opnieuw het gezin (een onmisbare pijler in onze samen leving!). Daarna volgt het onvolledi ge gezin en vervolgens de alternatie ve samenlevingsvormen: „Voor zo ver deze als huishouding worden er kend, wordt dit niet alleen in een voor hen voordelige zin (hulsves ting), maar ook in eenvoor hen nadelige zin (studiebeurzen, sociale uitkeringen) toegepast. Mij dunkt dat deze koele formulering nogal afsteekt tegen het enthousiasme over het gezin. Zo er in het program ma van discriminatie geen sprake is, van een échte acceptatie evenmin. Homofiele en andere samenlevings vormen kunnen vooralsnog van het CDA geen „heil" verwachten. Zij moeten het voorlopig doen „bij brood alleen". ZAANDAM Bert Boer Mooie woorden (5) In de Trouw van 28 april j.l. stond een advertentie van homofielen uit CDA-milieu, die te kennen gaven zich niet te kunnen verenigen met het beleid van deze politieke partij inzake andere samenlevingsvormen dan het gezin. Onze volksvertegen woordigster Gardeniers schijnt wat denkproblemen te hebben bij het onderwerp homofilie. Ze spreekt van het gezin als de beste plaats om kinderen op te voeden, alsof het ook maar iets met homofielen heeft uit te staan. Mevrouw Gardeniers denkt kennelijk ook dat alle andere samenlevingsvormen te vangen zijn onder noemer „commune". Leuk al ternatief, als er maar één is. Me vrouw Gardeniers heeft gewoon op nieuw duidelijk aangetoond dat er heel wat schort aan de mentaliteit van het QDA. Daar wordt niet door gedacht over zaken die te maken hebben met de meest persoonlijke ontwikkeling en vrijheid. Daar gaat het licht in de slaapkamer uit: De heer Van Agt van hetzelfde laken een pak. Licht uit, politiek is vies. Toen hem, na een met grote zeker heid opgebouwd betoog over de her vormingsvoorstellen, werd gevraagd ook nog iets te zeggen over bovenge noemde advertentie, moest hij toch wel even slikken: „Het zou volstrekt onchristelijk zijn de homofiele mens te diskrimineren, ook zij moeten de kans krijgen zich maatschappelijk behoorlijk te kunnen ontplooien Als de homofiele mens door zulk gestotter verdedigd moet worden dan zinkt mij de moed in de schoe nen. Want in het CDA-program is daarover in feite slechts het omge keerde terug te vinden. Met deze zljlljnmentalltelt zit het CDA bo vendien op een dood spoor. Amsterdam Ben ten Berge Mooie woorden (6) Uit de reacties van het CDA. Op de oproep van homofiele om tot gelijk berechtiging van hun relaties te ko men, blijkt duidelijk dat het CDA met zijn discriminerende houding doorgaat: In antwoorden van Van Agt en Andreissen wordt er omheen gedraald en niet gezegd wat ze voor deze mensen willen doen. Men ver schuilt zich achter als zou het technisch zo moeilijk zijn om dit in Juridische regels te vatten. Er zijn hierover echter al vele publikaties verschenen. Bovendien zijn politici er voor om minstens moeilijke, maar zeker on rechtvaardige zaken op te lossen. Andere partijen vinden het hele maal niet zo'n probleem. De WD en DS'70 zijn niet tegen gelijkberechti ging en PvdA, D'66 en PPR hebben het zelfs in hun programma's staan. Dat betekent dat op dit moment 2/3 van de Tweede Kamer voor gelijk berechtiging 'is. Nu blijkt dan ook hoe kwalijk de discriminerende houding van het CDA is, want door haar sleutelposi tie in de Nederlandse politiek (zon der het CDA kan niet geregeerd wor den) dwingt ze als minderheid haar normen en waarden op aan de meer derheid. Amsterdam Sjerry van Vlerken Links en Rechts (16) Wie het pleit voert voor het voeden der hongerlgen, het kleden der naakten en het huisvesten der vreemdelingen zoals Aantjes op Indrukwekkende wijze heeft gedaan heet tegenwoordig links. Zeker in de gedachtengang van dr. Okke Ja ger, die duidelijk rood aanloopt wanneer hij in enkele „Trouw"- artikelen betoogt dat het christelijk geloof anno 1977 een linkse aangele genheid is. Maar wat is links? Je staat ervan te kijken hoe (vereenzel vigend) dr. Jager met dit begrip weet te Jongleren. Maar zijn schema wordt in het door mr. Aantjes geci teerde Mattheüs 25 door Jezus zélf doorbroken. Want hij plaatst dege nen, die de hongerlgen voeden en de dorstigen te drinken geven, volgens de vereen 33 en 34 rechts Wat was het abortus-wetsontwerp van PvdA en WD, dat onlangs door de Eerste Kamer werd verworpen? Links of rechts? Het (ook) door dr. Jager ge hanteerde moderne links-rechts- schema blijkt Ineens niet meer toe pasbaar. Bij dergelijke le vensbeschouwelijk diep gefundeer de ethische zaken reiken socialisten en liberalen, hoe zij elkaar verder ook voor rotte vis uitmaken, elkaar ineens de broederhand. Want een diepere eenheid verbindt hen. Het is de eenheid van de levensbeschou wing: de mens stelt zichzelf de wet. Baas in eigen hoofd en hart en dus ook baas in eigen bulk. Voor de oorlog noemden we die le vensbeschouwing links en die termi nologie had alles met Mattheus 25 te maken Van een principiële voor keur van het CDA voor hetzij de PvdA hetzij de WD, kan dan ook geen sprake zijn. Van Aantjes schijn Je het niet meer te mogen 2eggen, maar principieel geldt nog steedss de kwalificatie, die Roolvink eens gaf: lood om oud ijzer. En in praktisch- politiek opzicht is het niet veel an ders. De liberalen zijn niet sociaal (genoeg) maar het zijn goede demo craten. De socialisten zijn wel soci aal maar het zijn geen al te beste democraten. Daarom kan het CDA nu geen keus doen. Het kan alleen zichzelf kiezen. En verder alleen maar rustig afwachten met welke partij het na 25 mei het verste kan komen. Hilversum H. L. H. v. d. Molen Links en Rechts (17) In het laatste artikel van Okke Ja ger over „positief denken in de politiek" laat deze opnieuw een dui delijke voorkeur blijken voor het samengaan van CDA en PvdA. Merkwaardig omdat in zijn boek „Bevrijde Tijd" duidelijk aange toond wordt, dat in de toekomst de visie op arbeid en vrije tijd van het allergrootste belang gaat worden en tevens dat alle bewegingen, die maatschappij-hervorming beoog den (socialisme, kapitalisme, com munisme) niet ontkomen zijn aan verdieping van het foutieve denken van de kerk namelijk de religieuze verering van de arbeid. Hiervoor is bekering en vernieuwing noodzake lijk (ethisch reveil). Het CDA-programma geeft in hoofdstuk II een aanzet tot deze andere visie, die werkelijk progres sief genoemd kan worden. Waarom dan speciaal een voorkeur voor de PvdA? Als hij alleen op heb- en behoudzucht let, dan kan hij toch niet stellen dat één partij, de PvdA, daar geen last van heeft. Gaat het daar alleen om solidariteit met de armen. Pijnackcr W. Beukelman Links en Rechts (18) In het ingezonden stuk van Nellie van Dam wordt Okke Jager verwe ten dat hij de heer Steenkamp fout citeerde in diens snier aan het adres van de PPR. Het citaat dat Nellie van Dam geeft, klopt evenmin. Let terlijk zei de CDA-vooreltter: „Mag ik het kort maken over de PPR? Als de PPR daarmee doorgaat, dan ko men ze thuis waar ze horen: bij de communisten, de P8P, op de opposi- tlebanken. Blijkbaar geldt ook voor hen: dat is het doe) waarnaar wij streven, dat Is ons heilig Ideaal". Dit laatste is een aanhaling uit de Inter nationale. De heer Steenkamp heeft dus wel degelijk een suggestief ver band willen leggen tussen de PPR .en communisten of marxisten. Het is evenwel bekend dat de Internatio nale in PPR-kring niet gezongen wordt. Het alternatief van de PPR tegenover het kapitalisme is dan ook niet het staatssocialisme, maar een democratische economie geba seerd op het recht op Inkomen, het recht op arbeid en het recht op zeg genschap. Den Haag II. H. Hoek medewerker PPR-fraktie Links en Rechts (19) In zijn artikel „Positief denken in de politiek" van 29 april jl beweert Okke Jager dat bij een winst voor het CDA van acht zetels er zes naar voormalige leden van de CHU en één naar voormalige leden van de ARP. en concludeert, dat, ondanks alles, winst voor het CDA winst voor een behoudende politiek betekent. Okke Jager baseert zijn conclusie op onwaarheden. Wanneer, zoals verwacht, het CDA acht zetels wint worden er niet zes maar drie door voormalige leden van de CHU, en niet één maar twee door voormalige leden van de ARP ingenomen. Wanneer we rekening willen houden met vervangingsplaatsen, laten we zeggen tien. zien we dat op de plaat sen 56 t/m 65 drie voormalige ARP- leden staan, en geen enkel voorma lig CHU-lld De conclusie moet zijn: Winst voor het CDA betekent niet a priori winst voor een behoudende politiek, maar biedt wel meer mogelijkheden voor het uitvoeren van het CDA- programma. Voorburg Ronald Fokkema NOS-staking Ziezo, nou moet iedereen het maar eens voelen: als de geluidstechnici bij de NOS een loonconflict hebben, moeten alle mensen (die onschuldig zijn!) er maar onder lijden. Zo gaat dat met staken, het dwingmiddel van grote mensen. Heeft iemand daar narigheid van? Pech gehad! Is dit iets waar we wel aan mee mogen doen? Oordeel zelf en handel! Zutphen S. de Vries IKON Het comité „Beleidsombuiging IKON" (Trouw 4-5-'77) verwijt de IKON haar betrokkenheid op het leven, zoals dat hier en nu op onze aarde openbaar wordt. Mogelijk is ze afkerig van het beeld dat de IKON-spiegel ons toont. De oproep tot zelfonderzoek, noodzakelijk in een christenleven, wordt door het comité blijkbaar als een horizontale bezigheid ervaren. Zelf zou ik deze spiegel niet zielsverwoestend maar eerder zielsontdekkend willen noe men. Ze laat ons meer dan eens de holheid en leegheid van onze chris telijke woorden zien, door ons met de daden die het gevolg hiervan zijn te confronteren. Juist in zijn hori zontaal aanwezig z^n in de aether laat de IKON het beeld zien van een wereld die aan het Evangelie voorbij gaat. Het is niet de schuld van de IKON, als in de eerste plaats chris tenen daarin niet een oproep tot bekering ontdekken. Bekering is tenslotte, door het in een te eenzij dig kader te plaatsen, een uitgehold begrip geworden, zeker voor die christenen die altijd menen dat dit gebod de ander geldt. Bekering van een vroomheid die de medemens schaadt is niet minder noodzakelijk. Het slachtoffer in de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan schreeuwde om een naaste, een mens die hem-zou bijstaan. Zowel de priester als de leviet gingen aan hem voorbij. Zij leefden zielsverwoes tend vertikaal. Het was tenslotte een buitenkerkelijke, voor de godsdienstige geestelijkheid ver achte Samaritaan, die hem zeer ho rizontaal en daarmee reddend opving. Rotterdam P. v.d. Honing Sedert het begin van de dictatuur in 1972 hebben al meer dan 800.000 mensen Uruguay verlaten. En dat in een land dat nog geen 3 miljoen inwoners telt. Het land is onleefbaar geworden. De inflatie bedraagt 4 tot 5 procent per maand. De nationale schuld beloopt 16 miljard dollar. Aan het einde van dit jaar moet het j land een rente opbrengen van 300 I miljard gulden. Dat is evenveel als I de opbrengst van de totale oogst in een goed jaar. Uruguay hangt de dreiging boven het hoofd dat de Ver enigde Staten alle hulp opzeggen. Enrique Erro: „Het is juist het eco nomisch krachtige deel van de be volking dat Uruguay verlaten heeft. Het zijn vooral mensen tussen twin tig en veertig jaar. Uruguay wordt Ieen land vol oudé mensen." Mensenrechten Enrique Erro heeft zich tot taak gesteld voor de belangen van zijn land op te komen. Op 11 maart CNV protesteert Van een verslaggever UTRECHT De commissie van de Verenigde Naties, die zich bezig houdt met de problematiek van de multinationale ondernemingen, heeft geweigerd om de vice-, voorzitter van het Wereldverbond van Arbeid (WVA), Emilio Maspero, op te nemen in de groep van „be voegde personen", die tot taak heeft de commissie in haar werk bij te staan. Het CNV, dat bij het WVA is aange sloten, heeft dit gisteren laten we ten. De vakcentrale heeft tegen deze weigering protest aangetekend in een brief aan minister Lubbers. De bewindsman wordt gevraagd al het mogelijke te doen om te bereiken dat Maspero alsnog in de groep wordt opgenomen. Maspero, die al verscheidene malen ons land heeft bezocht, is tevens secretaris-generaal van de Zuidame- rikaanse vakcentrale CLAT. Deze centrale voert een felle strijd tegen multinationale ondernemingen in Zuid-Amerika. Het wereldverbond van Arbeid is verontwaardigd over het besluit van de VN-commissie,' omdat het WVA nu de enige grote vakbondsstroming is, die de com missie niet van advies kan dienen. Het WVA, waartoe veel vakbonden uit de derde wereld behoren, meent dat er sprake is van een politieke beslissing. Van een verslaggever DEN HAAG Er is beslist geen sprake dat er een verlening van ver- blijfsvergunningen voor illegaal in Nederland aanwezige buitenlanders op komst is. Dit hebben de ministe ries van Justitie en sociale zaken gisteren meegedeeld, naar aanlei ding van geruchten, als zou er een genera*! pardon worden afgekon digd voor buitenlandse werknemers, die illegaal in Nederland verblijven. Reeds lang voor 1799 bestond in Engeland de S.P.G. (Society for the propagation of the Gospel in Fo reign Parts), opgericht in 1701. Dit fuseerde in 1965 met een andere organisatie tot de U.S.P.G. (nu: Uni ted Societies etc.). De fuserende or- ganisatiés waren het er over eens dat zending niet de verantwoorde lijkheid is van genootschappen maar van de plaatselijke gemeen ten. Ze wilden verder gezamenlijk de gemeenten van hun verantwoor delijkheid bewust maken. In 1966 ontvingen de U.S.P.G. totaal bijna 1 miljoen pond en werden 129 zen dingsarbeiders voor overeee aange nomen. De S.P.G. heeft zich altijd meer toe gelegd op het uitzenden van predi kanten terwijl de C.M.S. vooral niet- theologen uitzond voor het me dische en het onderwijswerk enz. In het portaal van iedere Anglicaan se kerk in Engeland hangt een ver- slagje van collecte-opbrengsten en daarbij is steevast een bedrag voor C.M.S. of voor U.S.P.G. of voor beide organisaties. De C.M.S. was opgericht door de zgn. „Evangelicals" binnen de Kerk van Engeland. On enigheden binnen die „modaliteit" tussen de liberale en de conservatieven leidden tot de oprichting van de Bible Churchmen's Missionary Society (B.C.M.S.) die eveneens tot op heden bestaat. Zwolle drs H. van Arkel Corruptie Het is triest, dat in Amsterdam een aantal politiefunctionarissen zich heeft schuldig gemaakt aan strafba re handelingen en het is dan ook gewenst, dat de betrokkenen zonder aanzien des persoons voor hun over tredingen zullen moeten boeten. Men vergete hierbij echter niet, dat de schuldigen zich tot hun daden hebben kunnen laten verleiden door de aanwezigheid van de blijkbaar talrijke gelegenheden, die met toela ting van het zich noemende „pro gressieve" stadsbestuur, daar zo we lig konden floreren. Als het waar is, dat de logementen van de duivel geleld worden door illegale buiten landers, dienen dezen met bekwame spoed over de grens gezet te worden en moeten de obscure gelegenheden zo snel mogelijk uit het stadsbeeld verdwijnen. De Amsterdamse ge utrecht D. C. J. Oosting Mooie woorden (2) Predikanten en Christenen willen dat de regering goed gaat vinden dat homofielen samen kunnen le ven. Zijn we nog Christen als we al Gods Geboden, ook in deze, zo maar aan de kant zetten? Willen we dan deze zonde stimuleren of willen we het offer van Jezus Christus, aan vaarden. Geen Christen kan of mag zulke zonde accepteren want dan is Jezus tevergeefs gestorven. Ik ben zo blij dat we mogen weten dat Jezus dezelfde is, gisteren, vandaag en tot in alle eeuwigheid. Dat het bloed van Jezus ook vandaag nog een homofiel kan verlossen van zijn zonden, zodat hij gaat leven zoals God hem geschapen heeft. Gelukkig zijn er in Nederland nog veel Chris tenen die dat met mij geloven, en als het voor u een probleem is zoek dan eens zulke Christenen op. Ga eens met zulke mensen praten en God zal u vrijmakenvan uw zonden. Zierikzee W. H. Everaarls Mooie woorden (3) Als Van Agt zegt dat homofielen zich maatschappelijk moeten kun nen ontplooien, ben ik het met hem eens. Maar daar gaat het niet om. Het punt is dat Van Agt op 2 mei in Rotterdam over het huwelijk zei: „Als een vrouw niet zorgt dat er een goede thuishaven is, schopt hij (haar echtgenoot) het lang zo ver niet". Dit betekent dus dat voor de maatschappelijke ontplooiing van de man/echtgenoot zo'n goede thuis haven wel van belang zou zijn, maar voor de (homofiele) partner niet, want hij gunt homofiele paren zo'n goede thuishaven niet, want ook hij wil ze niet dezelfde rechten (en plichten) geven. Het CDA-program mag dan „Niet bij brood alleen" heten, maar homofielen, en duur zaam samenlevenden geven ze ste nen voor brood. Amsterdam G. Pieters Mooie woorden (4) De lijsttrekker van het CDA verde digt de houding van de partij te genover homofielen o.a. door verwij zing naar het programma. Wat zegt dit programma daarover? In het Program van Uitgangspunten wor den zij, helaas, niet met name ge noemd. Maar we mogen er van uit gaan dat „de fundamentele ge- (ADVERTENTIE) Hen strj.it in Amsterdam In 1477 werd de eerste in liet Nederlands vertaalde bijbel gedrukt. Sinds die tijd heeft de bijbel een enorme invloed gehad op ons doen en laten. Niet alleen op ons geestelijk leven maar op onze hele kuituur. Denk maar eens aan al die schilde rijen met bijbelse voorstellingen, gevel stenen, meubelstukken, schoolboeken en bijvoorbeeld postzegels. Ook in namen van schepen, straten, gebouwen en mensen is vaak iets bijbels terug te vinden. Over dat alles hebben C. W. Mönnich en Michel van der Plas een bijzonder origineel kijk- en leesboek samen gesteld: "Het Woord in Beeld" 184 pagina's met vele. vele prachtige foto's en kleurrijke illustraties nemen u mee door het dagelijkse leven van Nederland en laten u zien hoe de bijbel door de eeuwen heen z'n stempel op onze kuituur heeft gedrukt. Hen werkelijk unieke uitgave, die u nu voor een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden als Boek van de Maand. Hen boek dat u beslist J niet mag missen als i belang stelt in zo'n boeiend facet van onze vaderlandse geschiedenis. Deze ,i.inbieding in geldig t/m 7 mei Hehter zolang de v.oorr.ud strekt Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19