'Ik kom als een teamlid' Netty Michels, Gezien Roosendaal:'Ik verloste 400Angolezen' Spaarrentetot KUNST schilderes van het simpele leven Het geheim dat je deelt met Sandeman. Permanent harpcentrum Enige Nederlandse vroedvrouw in Angola DINSDAG 3 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet /im Polak, als nieuwe burgemeester van de hoofdstad: door Haro Hielkema AMSTERDAM Wim Polaks kinderen en goede vrienden zeiden afgelopen weekend tegen de versbenoemde burgemeester van Amsterdam: „Die eigenschappen, die ze jou toedichten, heb je helemaal niet. Dat kan je niet waarmaken." De commentaren op de benoeming van de staatssecretaris van binnenlandse zaken tot burge meester van Amsterdam hebben nauwelijks ruimte voor kritiek open gelaten. En al lang voordat minister-president Den Uyl de hoofdstad geluk kon wensen met „deze zeer evenwichtige, rustige en hoogst deskundige burgemeester", werd al met een veelbelovend vingertje naar de oud journalist, oud-wethouder en oud-locoburgemeester gewezen. damse bevolking, maar ik hoop te gelijk dat men ons ook een beetje een eigen leven toestaat. Ik wil graag aanspreekbaar wezen. Maar ik herinner me daarbij wat de vroe gere wethouder voor de volkshuis vesting, Elsenburg, eens zei: „Ik kan niet naar de Stadsschouwburg gaan, want in de pauze komen er tien mensen naar me toen met hun woonproblemen." Ik zal vaak naar het Concertgebouw gaan, maar ik hou in de koffiekamer geen spreek uur: Je hebt toch een beetje recht op je eigen leven. Ik ga natuurlijk niet in vermomming, maar ik hoef niet zonodig overal herkend te worden: ik wil veel wandelen in de stad, ik wil op de tram staan en al dat soort gewone dingen doen. Voor mijn vrouw komt daar nog wat bij: van zelf zullen wij in deze baan samen het werk moeten doen, maar ze is al zo lang geëmancipeerd dat ze zelf graag wil uitmaken wat ze wel en wat ze niet doet." Een vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad noemde Polak una- i niem als de beste opvolger van dr. I. Samkalden. Radio en televisie put ten zich de afgelopen dagen uit in het verzamelen van meningen over de nieuwe eerste man van de hoofd stad: een „peetvader", een man met een vuist, iemand die tegenstellin gen weet te bundelen en lijn brengt in het beleid, hij moet van mensen houden, in eenvoudige straatjes te vinden zijn. moedig zijn, sportiviteit tonen, vasthoudend zijn, zich laten zien als een kind van Tromp en De l Ruyter. Polak zélf vrijdagavond te gen een journalist, die hem al met „burgemeester" aansprak: „Ach, la ten we maar gewoon doen!" „De verwachtingen zijn erg hoog, dat heb ik in het weekend wel gemerkt", stelt Polak vast. „Dat is geweldig bemoedigend. En je wordt er tegelijk ook wel een beetje bang van. Het is nog de vraag of ik aan al die profiel beschrijvingen beantwoorden zal. Maar als men het steeds over mij heeft: dit werk kan alleen maar in teamverband gedaan worden. Het gaat niet alleen om de burgemeester, maar om het samenspel binnen b. en w. en binnen de raad. Het gemeente bestuur moet je zien als een kanaal, waardoor allerlei krachten gebun deld kunnen worden. Een gemeente bestuur moet zijn voedingsbodem bij allerlei positieve krachten in de stad en daarbuiten vinden." Inventarisatie Voor Polak, die bestormd wordt met de vraag wat hij allemaal zal gaan aanpakken, wanneer hij het roer van Samkalden heeft overgenomen, is het dan ook een uitgemaakte zaak dat niet de burgemeester de priori teiten bepaalt, maar het gemeente bestuur. „Mijn eerste bezigheid zal het inventariseren zijn van wat er in Amsterdam aan de hand is: een soort boedelbeschrijving, kijken wat er op tafel ligt en waaraan gewerkt moet worden. Dat is geen formali teit, maar een werkprogram. Het idee dat je komt aanstormen en zegt: 'Jongens, opzij fk ben degene die nou aangewezen is' vergeet dat maar, zo werkt het niet. Ik kom in Amsterdam werken als een „primus inter pares" dat is trouwens ook al weer een plechtig woord, laat ik zeg gen. gewoon, als lid van een team. Ik heb natuurlijk voor mezelf wel wat noties, wat dingen waarin je je wilt verdiepen. Maar dat had ik vier jaar geleden toen ik staatssecretaris werd. ook." Verbondenheid Toen Polak in 1971 de zieke burge meester Samkalden een half jaar vervangen had, liet hij duidelijk merken geen zin te hebben in een permanente betrekking als burge meester van Amsterdam: „Het was een geweldig zware Job, die dusda nig hoge eisen aan je stelt, dat ik niet het gevoel had me daaraan bloot te moeten stellen. De beweeg redenen om het nu, zes Jaar later toch te doen, zijn moeilijk te geven. Wij hebben erg lang geaarzeld: het is een complex van factoren, waarom het uiteindelijk toch 'ja' is gewor den: dat was in februari. Het zijn eigenlijk bekende slagwoorden: het is de uitdaging, het is de verbonden heid met de stad en het is een beetje eerzucht." Het burgemeestersambt en zeker met de ver uitdijende problemen is voor Polak een uitdaging: „Als die problemen me zouden afschrikken, zou ik er niet aan beginnen. Maar je kijkt tegen een complex van zaken aan, niet tegen afzonderlijke pro blemen. Het is daarnaast een gevoel van verbondenheid, niet omdat ik in Amsterdam geboren en getogen ben. Dat is onzin: Amsterdammer word je niet door geboorte. Iemand die een paar jaar in Amsterdam ge woond heeft, die wordt ook Amster dammer. Het is bij mij de verbon denheid met de mensen in de stad!' Een van de zwaarste eisen, die aan het echtpaar Polak worden gesteld wanneer ze na 15 Juni hun woning in de Lomanstraat verruilen voor de ambtswoning aan de Herengracht, betreft hun privacy. „Ik wil me graag openstellen voor de Amster- Contacten Wim Polaks activiteiten zullen zich zeker richten op een verbetering van het imago, dat Amsterdam heeft. „Ik geef wél graag prioriteit aan goede contacten met Den Haag, met de provincie, met de omliggende ge meenten en in Amsterdam zelf met allerlei maatschappelijke groepen als het bedrijfsleven, de vakbewe ging en de culturele sectoren. Door veel aanwezig te zijn, hoop ik op dezelfde wijze contact te hebben als in mijn wethoudersperiode, toen ik financie'yn en kunstzaken be heerde." Gold Polak in het inmiddels demissi onaire kabinet-Den Uyl als een warm pleitbezorger voor de hoofdstad (hij heeft een belangrijke rol gespeeld in de onderhandelingen tussen Amster dam en de hoofdstad over de finan ciële situatie van de gemeente: „Bin nen het kabinet had ik een Amster dams bordje op mijn revers"), op zijn nieuwe post zal Polak in Den Haag blijven hameren op meer steun voor Amsterdam. „Het zullen pleidooien moeten zijn, waar de andere partij Zorg ADVERTENTIE Simpkins Sandeman. ï\)rt en Sherry cVerbuqt-cDe QröfccMerkgn iets mee kan doen. We mogen niet het onmogelijke vragen. Maar ander zijds zeg ik ook na vier Jaar Haag se ervaringen dat de Amsterdam se problemen nog onvoldoende on derkend worden als nationale pro blemen. Er wordt nog teveel gerede neerd: Ze zouden in Amsterdam zus of zo moeten doen. Door de eeuwen heen bestaan er trouwens tegenstel-, lingen tussen Den Haag en wat men zei „de republiek Amsterdam". Amsterdam had al in de 17de eeuw een „eigen verhouding" met Den Haag. Ik denk dat aan die verhou ding nog steeds het een en ander te verbeteren valt. Heel anders dan bij voorbeeld het geval is met de relatie Amsterdam-Rotterdam, die tien Jaar geleden een controverse heette. Dat speelt nu niet meer. Ik ben één van die Amsterdammers, die erg veel be wondering hebben voor Rotterdam. Ik denk dat de Rotterdammers kri tischer zijn op hun binnenstad dan ik. Dat neemt overigens niet weg dat er over Amsterdam ook best een verschrikkelijk positief verhaal te schrijven is. WIJ zullen de rest van Nederland moeten laten zien wat er de laatste Jaren allemaal gedaan is. We hebben wel kritiek op de stads vernieuwing, maar toch is er op dat terrein ontzettend veel werk verzet. Dat mag best naar buiten komen." HOORN In het Westfries Museum in Hoorn is momenteel (tot 5 Juni) een tentoonstelling van werk van Netty Michels. Zij kwam in aanra king met de schilderkunst door de schilders die het hotel van haar va der bezochten in Beek (Achterhoek) waar zij in 1919 werd geboren. Ze vond het allemaal prachtig wat die schilders maakten. Korte tijd heeft ze les gehad aan de Vrije Academie in Eindhoven, maar directeur Smis- saert zei al gauw tegen haar: hou jij ermaar mee op. JIJ moet gewoon je eigen dingen blijven maken." Dat heeft ze toen maar gedaan. En die eigen dingen, die eigen, wat pri mitieve weergave van de dagelijkse dingen en gebeurtenissen, vindt men terug in de schilderijen die ze sinds een kleine twintig Jaar maakt. Schil derijen waarin veel terug te vinden is van wat als karakteristiek kan gel den voor de ntïeve schilderkunst in het algemeen: het grotendeels ont breken van perspectief en schaduw werking ongecompliceerd kleurge bruik en een onbevangen, bijna kin derlijke voorstelling van zaken. „Haar doekjes zijn een droomwereld waarin het weldadig is zich te verlie zen" schreef eens H. R. Roeterink. de huidige directeur van het Mau- rltshuis in Den Haag. En W. A. Braa- sem. directeur van het Westfries Mu seum waar nu een verkoopexposltie is van 45 werken van Netty Michels vindt: „Zij schildert zoais een voge. zingt Ja zelf eens gaan kijken. Het m.- suem is open maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en 's zondags van 12.00 tot 17.00 uur. Toch zal de openbare onveiligheid in de hoofdstad de heer Polak met veel zorg vervullen. „Onderbezetting van het politie-korps is," aldus de man die de leiding straks op zich zal moe ten nemen, „een van de belang rijkste problemen, die het handha ven van de openbare orde bemoeilij ken." Maar niet alleen het aantal en de kwaliteiten van de agenten die nen een verbetering te ondergaan, ook wil Polak de mogelijkheden on derzoeken politiemensen op hun posten te wisselen om zo de man uit de Warmoesstraat een tijdje ergens anders te laten werken." Wim Polak zal na 15 Juni proberen onpartijdig te werk te gaan. „Ieder een mag best weten dat ik lid van de PvdA ben, maar als er in de PvdA- fractle controverses zijn, dan moet de fractie die primair zelf oplossen. Niemand zou het toch ook van mij accepteren als ik me ging bemoeien met moeilijkheden binnen de CDA- fractie. Je moet ieder zijn eigen ver antwoordelijkheid laten. Je kunt Je als burgemeester niet alle sores van de stad op Je nek nemen." Netty Michels: De begrafenis van Opa KERKRADE In het gebouwen complex van de vroegere abdij Rol- duc te Kerkrade wordt een perma nent harpcentrum ingericht met concertzaal, leslokalen en logeermo- gelljkheid. De Stichting Internatio naal Harpcentrum Nederland werkt hierin samen met de grote Ameri kaanse harpfabriek Lyon and Healy uit Chicago. Het is de bedoeling regelmatig harpcursussen te organiseren en er tevens een harpfabriek onder te brengen. De directeur van Lyon and Healy, Henning Christiansen, komt binnenkort naar Kerkrade om een aantal medewerkers uit te kiezen die een opleiding in Chicago zullen volgen. Phla Berghout die sinds 1975 met de jaarlijkse Internationale Harpweek van Queekhoven (Breukelen) naar Zuid-Limburg is verhuisd, is erg in genomen met de inrichting van een permanent harpcentrum in Kerkra de. In het vervolg zullen de harpwe- ken ook op Rolduc worden gehou den. Dit Jaar vindt dit evenement, voor de achttiende keer, plaats van 1 tot 10 augustus. Verleden Jaar waren er 130 deelne mers uit 22 landen. Phla Berghout verwacht dit Jaar een nog grotere belangstelling. Zij is de initiatief neemster tot deze harpweken waar van de achttiende nu wordt georga niseerd door de Stichting Interna tionaal Harpcentrum, waarvan Me vrouw Berghout uiteraard zelf lid is. ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/*% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening 16 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8'/4%. NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDS8ANK door Huib Goudriaan AMSTERDAM De enige Neder landse vroedvrouw die in Angola werkt, is even overgewipt naar Ne derland. De 26-jarige Gezien Roo sendaal zegt, na een jaar ervaring met het ter wereld helpen van Ango lese baby's: „Ik verloste ongeveer veertig keer per maand, vierhon derd Angolezen totaal." Begin 1976 uitgezonden door het Medisch Ko- mitee Angola, deed ze haar werk met zo'n plezier, dat ze na een korte vakantie op 20 mei weer voor minstens een jaar teruggaat. Het Medisch Komitee besloot in de zomer van 1975, in overleg met de verzetsbewe ging MPLA, artsen en verpleegsters uit te zenden naar Angola, dat in november 1975 onafhankelijk werd Reeds voordat de Cu banen in de voormalige Portugese kolonie kwamen, had het Medisch Komitee een goede relatie met de medische dienst van de MPLA. De Portugese doktoren vertrok ken en de gezondheidszorg in wording van de nieuwe volksrepubliek, die bijna veertig keer zo groot is als Nederland, stelde hulp zeer op prijs. Minister In een interview niet een vertegenwoordi ger van het Medisch Komitee (gepubli ceerd in een brochure van het Komitee) zei Mario Afonso de Almeida, minister van volksgezondheid van Angola: „We hebben van sommige organisaties al medische hulp ontvangen tijdens de laatste fase van de strijd van de tweede nationale bevrij dingsoorlog in 1975. In dit verband moet gezegd worden dat het Medisch Komitee Angola al artsen en ver pleegkundigen gestuurd heeft vóór de on afhankelijkheid. Na de onafhankelijkheid hebben we belangrijke steun gekregen van de socialistische landen. In het bijzonder van Cuba. dat ons een zeer belangrijke steun op medisch gebied heeft gestuurd, zoals artsen en middenkader op het gebied van de gezondheidszorg. Ook de hulp van Algerije is van belang. Verder hebben Bulgarije en Joegoslavië artsen gestuurd en bovendien hebben we aanbiedingen gekregen uit andere socialis tische landen als Roemenië, de Sowjet- Unie en OostrDultsland om artsen te zen den". aldus de Angolese minister van volksgezondheid. Het doel van zijn poli tiek formuleerde de minister als volgt: „de gezondheidszorg naar de massa bren gen en niet de massa laten zoeken naar een gezondheidszorg." Vraag aan Gezien Roosendaal: het Medisch Komitee draagt een marxistisch, in elk geval socialistisch karakter. Ben je naar Angola gegaan uit ideologische overwegingen, of uit idealistische, wellicht religieuze ach tergronden? „Uit idealisme vind ik een beetje Florence Nlghtingale-achtig klinken, maar ik zou zo gauw ook geen ander woord weten. Nee, ik vind .idealisme' een naar woord. In leder geval ben ik er niet heengegaan vanuit een godsdienstige achtergrond en ook niet vanuit een marxlstische-leninistische ach tergrond. Ik ben gewoon gegaan om te helpen: ik was een beetje moe van geld storten en van het afgrijselijk vinden dat we hier brood met beleg eten en dat die anderen niet eens een boterham hebben. Na een Jaar daar voel ik me nu ook heel betrokken bij de ontwikkeling. Voordat ik naar Angola ging was ik trouwens al bij zonder geïnteresseerd in de ontwikkeling van Afrika met al zijn vrijheidsstrijd. Ook die belangstelling was een reden voor mij om met het Medisch Komitee te gaan praten, toen ik hoorde dat ze een vroedvrouw zochten." Laten de Angolezen merken dat ze zich bevrijd voelen van het Portugese juk of Gezien Roosendaal in Angola; rechts op de foto de eveneens door het Medisch Komitee uitgezonden arts Jarl Chabot. ervaren ze de Cubanen weer als een bezet tende macht? .Ik weet niet hoe de sfeer was voordat Angola onafhankelijk werd, maar iedereen is nu enthousiast over wat er allemaal gebeurt. De laagste klassen van de bevol king zijn erop vooruitgegaan en de mid denklassen accepteren dat. Er is geen dwang, het is een vrije samenleving en de mensen leiden niet dat grauwe en grijze bestaan, zoals in Nederland wel wordt gedacht. De mensen zien dat er hard wordt gewerkt om het land weer op de been te krijgen: scholenbouw. vaccinatie-campagnes, vastgestelde prijzen en geen waanzinnig hoog opgejaagde prijzen op de zwarte markt. Er zijn geen luxe artikelen te krij gen, vlees is er ook niet elke dag. maar het is niet zo dat de mensen honger lijden. Wat de aanwezigheid van de Cubanen be treft, het is mij nooit opgevallen, dat er sprake is van enige wrevel over hun aanwe zigheid bij de Angolezen. Angola heeft zelf die hulp gevraagd en de Cubanen geven echt hulp: ze leiden technici op en artsen. Alles is erop gericht dat de Angolezen zichzelf leren helpen. De militairen zijn al grotendeels terug naar Cuba. De hulp is nu technisoh, maatschappelijk en medisch; vooral dat laatste is heel omvangrijk." Wat voor soort socialisme ontwikkelt zich in Angola? „Ideologisch zijn ze zelfstandig. Van Rus sische invloed heb ik bij voorbeeld niets gemerkt. Ik heb geen Rus gezien De Angolezen zullen een eigen soort socia lisme ontwikkelen. De mensen wordt we liswaar een socialistische ideologie bijge bracht via de krant, via de radio, maar het is niet zo dat ze een cursus socialisme moeten volgen. Het gaat allemaal heel natuurlijk. Er is een Jeugdbeweging waarvan het lidmaatschap niet verplicht is er is een vakbond, een vrouwenbewe ging. Er wordt heel veel over de politiek gepraat de politiek is verweven met het dagelijks leven gepraat, maar dat de men sen geïndoctrineerd worden, dót geloof ik niet. Velen, die vroeger tegen de MPLA waren, zijn nu ervoor omdat ze zien hoe goed het gaat. Hierdoor gaan ze ook de socialistische theorie aanvaarden." Heb je iets gemerkt van de guerrilla beweging tegen de MPLA die zich UN1TA noemt? „Er is een heel kleine groep, die vanuit Zuid-Afrika het land binnenvalt. Deze groep heeft nauwelijks steun van de bevol king en doet niet anders dan in kleine dorpjes de mensen uitmoorden en zich dan weer snel terugtrekken. De UNITA pleegt laffe aanslagen op burgers, die zich niet kunnen verdedigen; van een burgeroorlog is geen sprake." Heb je vooruitgang gezien op medisch terrein? „Toen ik in het ziekenhuis van Dalatando kwam was het er stil. maar nu barst het uit zijn voegen van de drukte De mensen waren niet aan gezondheidszorg gewend. Ik had een spreekuur voor zwangere vrou wen: ik begon in september met acht vrou wen per week te ontvangen, in december waren dat er veertig per week en in maart waren het er honderd per week De vrou wenbeweging heeft actie gevoerd voor het onder controle houden van zwangere vrou wen en overal bekendgemaakt dat vrou wen in ziekenhuizen kunnen bevallen De algemene gezondheidstoestand van de be volking is redelijk, maar het voedsel is te eenzijdig: gebrek aan groente, te weinig vlees, wel weer vis. We geven nu voedings adviezen, terwijl de mensen eigen tuintjes aanleggen. Mis jc daar cultuur, comfort, voel je het ah een opoffering? „Er zijn daar best wel dingen die ik mis. maar als ik straks, op 20 mei terugga, zal lk niet met tranen in de ogen in het vliegtuig stappen Ik voel het leven daar niet als een opoffering. Mijn salaris krijg ik van de Angolese regering en dat is wel minder dan ik in Nederland zou verdienen, maar daar staat tegenover dat inwoning en maal tijden gratis zijn. Voertaal is het Portugees en daar heb ik geen moeite mee Trouwens, als ik het zo vreselijk zou vinden, zou ik niet teruggaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9