Ulster wacht hard conflict VS en Vietnam onderhandelen Britse regio-verkiezingen dramatisch voor Labour Anatoli Sjaranski: symbool voor joden in Sowjet-Unie Stobbe burgemeester Berlijn Angolese regering kampt met verzet ^"Staking gaat door Leger in Istanboel Olieramp kost de Noren 130 miljoen Bonden protesteren tegen optreden van Spaanse politie Gesprek begonnen in Parijs Kiezers gaan onvrede afreageren Verdwijning van uranium officieel bevestigd in Brussel H Dinsdag 3 MEI 1977 lgenBELFAST (Reuter, UPI, DPA). De Britse minister voor zaken, Ron Mason, is er gisteren niet in geslaagd de Zo*militante protestantse leiders in Ulster te bewegen de door hen d. uitgeroepen algemene staking af te gelasten. Vannacht om van twaalf uur is de stakingsgroep van ds. Paisley en zijn medestan- voi-ders van kracht geworden, ana De stakingsoproep wordt gesteund /Y' door de Ulster Verdedigings Associa- *°'tie (UDA). de Ulster Vrijwilü- gersmacht (UVP) en de protestantse 3^1 vakbeweging Ulster Arbeidersraad (UWC). Het doel van de staking is de .Britse regering te dwingen tot scher pere maatregelen tegen het Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Verder wil- a» len de militante protestanten dat het door de protestantse Unionisten be- eer heerste parlement van Noord die Ierland, dat sedert 1974 niet meer eze bijeen is geweest, weer in functie ier- komt. namen. De leider van de vakbond UWC, Jim Smyth verklaarde giste ren dat er een bloedbad zou uitbre ken als de Britse regering probeert de staking te breken. De officiële vakbeweging heeft zich inmiddels tegen de staking uitgesproken. door James Dorsey „Onlangs kreeg ik het verzoek van uit de Russische joodse gemeenschap om een internationale campagne op touw te zetten voor de vrijlating van mijn man Anatoli Sjaranski. Mij werd gezegd dat Anatoli tot een symbool van de strijd in de Sowjet- Unie is geworden." aldus de 26-jarige Avital Sjaranski. die sinds zondag in ons land verblijft. Leger ar- Paisley De staking wordt geleid door een raad van actie onder leiding van ds. jjn Paisley en Ernest Baird. De sta- de kingsleiding heeft levensmiddelen- winkels verzocht om tot nader order twee uur per dag open te blijven. an Postkantoren zouden vier uur per dag open moeten zijn zodat de trek- kers van een ouderdomspensioen en sociale uitkeringen hun geld kunnen ds halen. Arbeiders uit bedrijven die d moeten blijven werken krijgen van de stakingsraad een pas, zodat ze niet door eventuele straffen kunnen worden getroffen. Overigens is nog onduidelijk hoe de stakingsleiders de mensen willen dwingen thuis te blijven. A- In een dergelijke staking in 1974 de leidde tot de val van de eerste Noord- en ierse coalitieregering waaraan zowel ?r- protestanten als vertegenwoordigers eP van de katholieke minderheid deel- De Britse regering heeft op alle stra tegische punten in Noord-Ierland zwaar bewapende militairen opge steld om zo snel mogelijk te kunnen ingrijpen. Ron Mason, die gisteren naar Londen vloog om zich in het parlement te verantwoorden, ver klaarde voor het Lagerhuis dat de regering niet van plan is zich onder druk te laten zetten. Het leger zal, indien nodig, worden ingezet om de noodzakelijke voorzieningen in Noord-Ierland op gang te houden. Inmiddels zijn er gisteren nog eens 1200 Britse militairen naar Ulster overgebracht ter versterking van de al aanwezige 14.000 Britse militairen. De Britse politie heeft extra mensen ingezet om ds. Paisley te bescher men tegen mogelijke aanslagen. Dit gebeurde nadat mededelingen wa ren ontvangen dat ds. Paisley zou worden vermoord. Het bericht werd ontvangen toen ds. Paisley op de kansel stond in zijn kerk in Oost- Belfast. Later werd een tweede be dreiging ontvangen; de kerk van ds. Paisley die vijf jaar geleden werd voltooid en die bijna 4,5 miljoen gul den heeft gekost, zou worden in brand gestoken als de stakingsop roep niet zou worden ingetrokken. Twee Turkse ministers zijn gisteren naar Istanboel gevlogen om daar persoonlijk de leiding op zich te nemen van het onderzoek naar de bloedige rellen van zondag. Daarbij zijn volgens de laatste gegevens 39 mensen om het leven gekomen. Het totale aantal gewonden ligt boven de 200. De ongeregeldheden in Istanboel begonnen zondag nadat het vuur was geopend op een tot dat moment vreedzaam verlopen 1-mei-betoging. Wie het vuur heeft geopend is niet bekend. In de eerste berichten werden „gewapende maoïsten" verantwoordelijk gesteld, maar volgens andere lezingen waren de schoten afkomstig van rechtse extremis ten. Het is het afgelopen anderhalf jaar in Turkije regelmatig tot botsingen tussen links cn rechts gekomen. Het land telt enkele kleine maar actieve ultra-rechtse groeperingen, die over wapens beschikken. De politie in Istanboel kreeg gisteren versterking van de strijdkrachten. Op de foto: pantserwagens van het leger in Istanboel. President wil volk mobiliseren LOEANDA (UPI, Reuter) In Angola wordt nog steeds een guerrilla gevoerd tegen de (linkse) regering van president Agosthino Neto. Dit blijkt uit een 1-mei-toespraak van Neto, die gisteren door een Angolees persbureau werd verspreid. Neto gebruikte zijn toespraak om de bevolking op te roepen zich voor de strijd tegen de guerrilleros te organi seren. Hij zei dat er in het noorden en zuiden van Angola nog steeds 'ben des marionetten' opereren. Die wor den volgens hem gesteund door Zaïre en ZUid-Afrika. De president riep de bevolking op 'volks-defensie-' groepen' te vormen. 'Wij hebben geen andere mogelijkheid dan ons zelf te verdedigen door spoedig in het hele land de organisatie van de volksstrijdkrachten te verbeteren en algemeen te maken,' aldus Neto. Er zijn de afgelopen maanden ver schillende keren berichten geweest over guerrilla-activiteiten tegen de regering in Angola. De guerrilla zou het verkeer in grote delen van Ango la ernstig hebben bemoeilijkt waar door de economische ontwikkeling van het land dreigt te stagneren, Neto had het in zijn toespraak van 1 mei ook over grote economische moeilijkheden maar schreef die ge heel toe aan de nog maar kort gele den geëindigde Portugese overheer sing. OSLO (AP, UPI) De olieramp met het Noorse booreiland Bravo zal de regering van Noorwegen ongeveer 130 miljoen gulden gaan kosten. Dit is gisteren meegedeeld door het Noorse ministerie van financiën. Het betreft hier de gederfde belas ting over de olie die verloren is ge gaan. Het bedrag is ongeveer gelijk aan de jaarlijkse begroting van het Noorse ministerie voor milieu. Hoe veel het schoonmaken van de zee gaat kosten is nog niet bekend. MADRID (AP. Reuter. UPI) En kele duizenden metaalarbeiders in Madrid hebben gisteren het werk neergelegd om te protesteren tegen het politieoptreden tijdens de 1 mei- viering. De Spaanse vakbonden hebben de regering beschuldigd van grove onderdrukking van de viering van de dag van de arbeid. De 1 mei-demonstraties waren uit geroepen door de linkse vakbonden die onlangs gelegaliseerd zijn. De regering verbood de 1 mei-viering, maar volgens vakbondswoordvoer ders hebben desondanks twee mil joen arbeiders aan de demonstraties meegedaan. Alleen al in Madrid zou den 200 mensen bij de acties van de politie gewond zijn geraakt. Gisteren zijn twee Spaanse politiea genten die bij een bankgebouw stonden door gewapende mannen vanuit een voorbij rijdende auto neergeschoten. Beide agenten wer den gewond. De politie heeft een grootscheepse jacht op de daders geopend die in hun auto ontkomen zijn. PARIJS (UPI, Reuter) De Verenigde Staten en Vietnam zijn gisteren in de Franse hoofdstad onderhandelingen begonnen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Beide par tijen hebben van te voren blijk gegeven van hun goede wil, maar voordat er ambassadeurs zullen worden uitgewisseld moeten er nog wel enkele harde noten worden gekraakt. En inderdaad, Anatoli Sjaranski is vandaag niet alleen een symbool van de strijd van de Russische joden maar ook een symbool van de strijd voor de mensenrechten in de Sowjet- Unie. Al vijf jaar geleden vroeg Sja ranski toestemming om naar Israël te mogen emigreren. Binnen zes maanden werd zijn verzoek afgewe zen. Sindsdien staat Sjaranski in de Sowjet-Unie als een „refusenik", zo als al degenen wiens verzoek naar Israël te mogen emigreren is afgewe zen, worden genoemd. Sjaranski's voornemen om naar Is raël te emigreren kwam niet plotse ling. Al tijdens zijn studie sloeg de matematicus alle aanbiedingen zo als een lidmaatschap in de Rus sische Akademie van wetenschap pen af. Sjaranski wilde vooral zijn verzoek om de Sowjet-Unie te mogen verlaten niet in gevaar brengen maar het mocht allemaal niet baten. Sindsdien is hij tenminste zes keer willekeurig door de Russische auto riteiten opgepakt en tijdelijk vastge houden. Ook nu zit Sjaranski sinds 15 maart in de gevangenis. Ernstiger Het gesprek in Parijs is begonnen precies twee jaar en twee dagen na dat de laatste Amerikaanse diplo maten het toenmalige Zuid-Vietnam ontvluchtten. Sindsdien is de toena dering tussen de VS en Vietnam af geketst op de houding van de Ameri kaanse regering, President Carter heeft echter duidelijk gemaakt dat hij graag normale betrekkingen wil met het huidige Vietnam. Hij stuur de in februari een hoge delegatie naar Hanoi om die wil te tonen en de stemming te peilen. De delegatie kreeg een hartelijke ontvangst. Bij de onderhandelingen in Parijs, zullen er echter meer dan vriende lijkheden moeten worden uitgewis seld. Allereerst zullen de Vietname- zen met gegevens op tafel moeten komen over de honderden Amerika nen die nog steeds als „vermist in Vietnam" te boek staan. Dat zijn er in totaal 2500. Hoeveel er daarvan door Vietnam zijn gevonden en geï dentificeerd is onbekend. Dode letter De Amerikanen zullen op hun beurt economische en technische hulp moeten bieden. Vietnam houdt vast aan de beloften die de VS hebben gedaan in het akkoord van Parijs van 1973 President Nixon beloofde toen hulp van in totaal 3,25 miljard dollar. De huidige Amerikaanse re gering staat op het standpunt dat de wapenstilstand die in het akkoord van Parijs was overeengekomen het niet heeft gehouden en dat daarom het hele akkoord een dode letter is geworden. Bij de onderhandelingen hebben de Amerikanen enkele belangrijke troeven; zij hebben het nieuwe be wind van Vietnam tot nu toe buiten de Verenigde Naties gehouden en zij handhaven nog steeds een econo mische boycot tegen Vietnam. En uiteraard is de economische hulp die Vietnam wil ook als drukmiddel te gebruiken. Daar staat tegenover dat de VS via Vietnam invloed kunnen krijgen in Azië en daarom veel belang hebben bij diplomatieke betrekkingen. Hoe meer Vietnam en de VS met elkaar samenwerken hoe beter de eerste in staat is een onafhankelijke koers te varen tegenover China en de Sowjet- Unie. Maar deze keer is de situatie veel ernstiger. Sjaranski is de afgelopen jaren niet alleen actief geweest in de joodse beweging in de Sowjet-Unie maar ook in de beweging voor de mensenrechten. Verleden jaar be hoorde hij tot de oprichters van de Helsinki-groep. Deze groep heeft zich tot taak gesteld de naleving van de mensenrechten in de Sowjet-Unie te controleren in overeenstemming met de akkoorden van de Europese conferentie van veiligheid en samen werking van Helsinki. Deze groep is volgens mevrouw Sjaranski ..lo yaal". Alle activiteiten die werden ondernomen werden tevoren aan de Sowjet-autoriteiten medegedeeld. De groep bestaat uit Russische dissi denten die er niet aan denken de Sowjet-Unie te verlaten, maar slechts de situatie in hun eigen land willen verbeteren en uit joden die graag naar het westen of Israël wil len emigreren. Tot begin dit jaar waren de moeilijk heden die mensen als Sjaranski on dervonden groot, maar pas dit jaar heeft de situatie zich werkelijk ver scherpt. In januari vertoonde de Russische televisie, die eigendom is van de staat een documentaire met de titel „Handelaars in zielen". De film werd om zeven uur op zater dagavond vertoond, wanneer in de Russische huizen de televisietoes tellen meestal aanstaan. In deze do cumentaire werden foto.s vertoond van vooraanstaanDE Joodse acti- door Bert van Panhuis Nauwelijks bijgekomen van de verpletterende nederlaag in het Labourbolwerk Ashfield moeten de Britse socialisten zich al weer gaan voorbereiden op de klappen, die de kiezers deze week zullen gaan uitdelen. Vandaag worden namelijk in Schotland verkiezingen voor de districtsraden gehouden en donderdag kiezen Engeland en Wales hun vertegenwoordigers in de regionale en agglomera tieraden. De verwachting is dat de kiezers Labour daarbij mas saal zullen afslachten. Het lokaal bestuur in Groot- Brittannië zit tamelijk ingewikkeld in elkaar. Schotland bijvoorbeeld was tot voor kort bijzonder versnip perd en daarom werd in 1973 een nieuw systeem ingevoerd van regio raden, eilandraden en districtsra den. Schotland telt nu negen regio's en 53 districten, die elkaar overlap pen en aanvullen. De drie eilan dengroepen) Orkney, Shetland en de Western Isles kennen maar één bestuurslaag, de eilandraad. Deze la gen van bestuur ressorteren onder het departement voor Schotse zaken en haar minister. Steden De verkiezingen in Schotland nu gaan om de 53 districten. De grenzen daarvan vallen ongeveer gelijk met de gemeentelijke grenzen Dit brengt met zich mee dat er onderling een enorm verschil in grootte en be lang is bij de districten. De stad Glasgow bijvoorbeeld telt ongeveer een miljoen inwoners en het district Badenoch en Strathspey ongeveer 10.000. De bevoegdheden van de dis trictsraden liggen op het vlak van de woningbouw, milieuhygiëne en een deel van de gezondheidszorg, de re creatieve voorzieningen en de open bare werken. Twee delen van Schotland zijn in het gevecht tussen de politieke partijen van groot belang. In de eerste plaats is dat het viertal grote steden: Glas gow, Edinburgh, Aberdeen en Dun dee. In Glasgow heeft Labour nu nog driekwart van de 72 zetels in handen maar zal mede onder invloed van corruptieschandalen en geldsmijte rij flink verliezen, waarschijnlijk aan de Schotse nationalisten. In Edin burgh zullen de Tories, die nu al de grootste fractie vormen waarschijn lijk verder uitlopen. De nationalis ten maken een goede kans de tweede partij te worden, dit ten koste van Labour. De nationalisten maken weinig werk van Aberdeen, waar La bours meerderheid onder zwaar vuur staat van conservatieven en libera len. In Dundee ten slotte doen de nationalisten niet mee. Verwacht wordt dat de Labour de meerderheid zal verliezen aan de Tories. Een waar gevecht zal zich vooral gaan afspelen in centraal Schotland het gedeelte ten zuiden van de lijn Glasgow-Edinburgh. De nationalis ten hebben reeds een meerderheid in drie districten en ze maken een goe de kans er acht te veroveren. Deze acht districten zijn goed voor 700.000 van de vijf miljoen Schotten. Bovendien is het niet uitgesloten dat de nationalisten in nog een vijftal districten weer goed voor een half miljoen mensen de grootste partij worden. Over heel Schotland staan er vandaag 1110 zetels op het spel. Tot nu toe was de verdeling: Labour 416, Tories 241, 8NP 71. Liberalen 18 en onafhankelijken 364. Zoals het er nu uitziet wint de SNP zeer sterk, winnen ook de Tories, maar in min dere mate, blijven de Liberalen on geveer gelijk, zullen de onafhankelij ken enigszins verliezen en zal Labour hard achteruit gaan. Wales In Engeland en Wales gaat de strijd om 47 regio's, zes agglomeraties en Groot-Londen. De regio's en agglo meraties hebben de hoogste be voegdheden, die er op niet-centraal niveau mogelijk zijn. Over het alge meen kan worden gezegd dat ze over alles gaan wat met bestuur en plan ning heeft te maken. Wales heeft acht regio's, die goed zijn voor 578 zetels. Net als in Schotland is La bour ook hier de grootste partij: 293 zetels. Van de rest nemen de conser vatieven er 75 voor hun rekening, de nationalisten (Plaid Cymru), 22 de Liberalen 20 en de onafhankelijken 168. De verwachting is dat nationa listen en conservatieven ook hier aanzienlijke winst zullen boeken. Met name in het zuiden, steeds een hecht Labourbolwerk. zullen de so cialisten waarschijnlijk aanzienlijk verliezen aan de Tories. Ook in Wa les zal Labour dus enige veren moe ten laten al lijkt het minder dan in Schotland. Het ziet er voor Labour ook niet best uit in Engeland. Momenteel hebben de socialisten de meerderheid in zeven van de 39 gewone regio's. Zo als het er nu uitziet zullen ze er slechts twee van behouden Dur ham in het noordoosten en Derbys hire in het midden en valt de rest toe aan de conservatieven, die nu al 25 van de 39 regio's onder hun be heer hebben. In de overige zeven regio's heeft geen van de grote par tijen een meerderheid. De zwaarste klap zal Labour waarschijnlijk krij gen in het mijngebied in het midden van Engeland het gebied, waar Ashfield een goed voorbeeld van is en in het noordoosten. Wat voor de regio's geldt, geldt ook voor de zes grote agglomeraties. Ty- ne and Wear (het gebied rond New castle in het noordoosten), Merseysi- de (Liverpool en omstreken), Groot- Manchester. Westelijk Yorkshire (het gebied rond Bradford en Leeds), zuidelijk Yorkshire (Sheffield en omgeving) en de westelijke Mid lands (het gebied rond Bir mingham) Drie ervan zullen vrijwel zeker aan de conservatieven toeval len, namelijk Groot-Manchester, West-Yorkshire en de West- Midlands. In twee agglomeraties zijn de socia listen nog niet veilig, namelijk in Tyne and Wear en in Merseyside. De beste papieren heeft Labour in zuid elijk Yorkshire. Mocht dit district vallen dan is de partij in heel Enge land weggevaagd. Hoe belangrijk het midden van Engeland wel is ,en dan met name de zes metropolen bewijst het feit dat ruim de helft van Labours dikke driehonderd par lementsleden hier hun kiesdistric ten hebben. Londen Ten slotte ziet het er voor Labour eveneens slecht uit in Groot- Londen. Deze agglomeratieraad heeft 92 zetels, waarvan Labour er momenteel 58 heeft tegen 32 voor conservatieven en 2 voor de libera len. Er is slechts een verschuiving nodig van minder dan acht procent ten gunste van de conservatieven en de socialisten zijn ook het beheer over dit gebied kwijt. De verwach ting is dat Labour gehalveerd, zal worden terwijl de Tories hun aantal zetels verdubbelen. Het enige van belang wat de socialisten dam nog overblijft is het beheer van het on- derwijsbestuur voor de Londense binnenstad, de zogenaamde Inner Londen Education Authority (ILEA) een zeer omstreden instelling, die de conservatieven het liefst zo snel mo gelijk willen opdoeken. De lokale verkiezingen in Groot- Brittannië zullen een enorme neder laag worden voor Labour. Enigszins triest voor de vele duizenden lokale vertegenwoordigers is dat ze net als in 1968-69 het geval was niet zullen worden beoordeeld op hun presta ties en hun beleid maarop „nationa le" onderwerpen als geldontwaar ding, prijsstijgingen en onvrede in het algemeen. De afkeer van de re- gering-Callaghan wordt over hun hoofden duidelijk gemaakt Dietrich Stobbe (rechts) wordt als burgemeester beëdigd door de plaatsvervangend voorzitter van het Berlijnse parlement, Walter Sickert. BERLIJN (Reuter, UPI) Die trich Stobbe, de Berlijnse wet houder die verantwoordelijk is voor de betrekkingen met de regering in Bonn, is gisteren met 76 tegen 68 stemmen geko zen tot opvolger van burge meester Schütz, die na tien jaar is afgetreden in verband met financiële schandalen. Het aftreden van burgemeester Klaus Schütz. evenals zijn opvolger een vertegenwoordiger van de rech ter vleugel van de in Bonn regerende JERUZALEM (DPA, AP) Aèron Jariv, de oud-minister van voorlich ting en enige tijd opperbevelhebber van het Israëlische leger heeft giste ren de Arbeiderspartij verlaten en is toegetreden tot de nieuwe partij van de oudheidkundige Jigael Jadin, de democratische partij voor verande ring. Jariv verklaarde gisteren op een persconferentie dat de Arbei derspartij niet meer geloofwaardig was. Hij heeft zijn zetel in het parle ment opgegeven sociaal-democratische partij, bete kent de zoveelste klap voor deze partij. De tegenkandidaat van Dob- be was de christen-democraat Peter Lorenz die enige tijd geleden in het nieuws was omdat hij ontvoerd werd door een stadsguerrillabeweging. Klaus Schütz was afgetreden nadat duidelijk was geworden dat Kurt Neubauer, het hoofd van het Westberlijnse ministerie van binnen landse zaken, 53.000 gulden had geïncasseerd van een Berlijnse bank geld dat bestemd was voor de Berlijnse schatkist. Neubauer trad vorige week donderdag af Hij was al de vierde medewerker van Schütz sedert 1975 die op beschuldiging van malversaUes moest aftreden Om te voorkomen dat Berlijn bij de verkie zingen die in maart 1979 worden ge houden in de handen van de chris ten-democraten overgaat, heeft de SPD Schütz verzocht af te treden De christen-democratische voorman Kohl heeft inmiddels gezegd dat het aftreden van Schütz het zoveelste bewijs levert dat de sociaal democraten uitgeregeerd zijn. visten zoals Anatoli Sjaranski. Sle- pak, Tsitlionok en Jozef Begoen. De ze laatste is al ruim een maand in de gevangenis in hongerstaking. Deze joden werden omschreven als „sol daten van het zionisme in de Sow jet-Unie die hier hun subversieve activiteiten ontplooien". Om dit te onderstrepen werden be wijsstukken van het overmaken van geld vanuit het buitenland aan som migen van hen getoond. Een dikke, omsympathiek uitziende Russische toneelspeler speelde de rol van de zionistische penningmeester. In de documentaire geeft hij geld aan de deelnemers van een anti-Russische betoging in Londen. Ook werden beelden getoond van Russische jo den die een Israëlische sportploeg op bezoek in Moskou begroeten. De Russische documentaire wist te melden dat de Israëli's geen sportlieden waren, maar spionnen. Vanzelfsprekend werd het Rus sische volk tegen de joodse activis ten gewaarschuwd. Maar om het puntje op de i te zetten maakte de televisie ook de adressen bekend van verschillende joodse activisten. De vrees dat men misschien aan de vooravond stond van de ergste golf van anti-semitisme sinds de gruwe lijkheden van Stalin in de Sowjet- Unie leek niet ongegrond. Na het vertonen van de film op de Rus sische televisie verscheen plotseling een open brief in de officiële krant Izwestia waarin verschillende voor aanstaande joodse activisten, onder wie Sjaranski ervan beschuldigd werden in dienst te staan van de Amerikaanse geheime dienst CIA. Hen werd verweten „een geheime verzameling van inlichtingen over Russische defensie-installaties en bedrijven te hebben willen organi seren." Enkele dagen na het verschijnen van deze brief in Izwestia, die duide lijk het stempel droeg van de Rus sische geheime dienst KGB, werd de film „Handelaars in zielen" tot twee keer toe binnen een week opnieuw op de Russische televisie vertoond. Op 15 maart was het dan eindelijk zo ver. De sfeer was rijp om Anatoli Sjaranski opnieuw in hechtenis te nemen. Daarvoor werd hij al jaren overal waar hij heenging door agen ten van de KGB gevolgd. Binnen kort zal Anatoli Sjaranski terecht moeten staan. Waarvan hij beschul digd wordt is niet bekend. Avital weet niet eens precies waar hij zich op dit ogenblik bevindt. Onder meer daarom is zij naar Nederland geko men. Immers de Nederlandse am bassade in Moslou behartigt in de Sowjet-Unie de belangen van Israël. Avital wil er bij het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken op aandringen dat de Nederlandse ambassade in Moskou van de Sow jet-autoriteiten eist met Anatoli Sjaranski te mogen spreken. Boven dien hoopt Avital onder Neder landse wiskundigen sympathie voor de zaak van haar man te kunnen kweken. Tenslotte hoopt Avital de zaak van haar man en van de Rus sische joden in het algemeen, die donkere tijden tegemoet lijken te gaan bij koningin Juliana te mogen pleiten. Ze heeft al een afspraak met de secretaris van de koningin. BRUSSEL (AP. ANP) Een woordvoerder van de Europese com missie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschappen in Brussel heeft gisteren in antwoord op vragen, officieel bevestigd dat in 1968 tussen de haven van Antwer pen en die van Genua tweehonderd ton uranium is verdwenen. Vorige week kwamen Amerikaanse bladen met onthullingen over deze verdwij ning. De EG-woordvoerder zei verder, dat het hier een partij uraniumoxyde betrof, die zich in een zeer vroegtij dig stadium van ontwikkeling be vond. Het kon niet voor welke mili taire explosie dan ook gebruikt wor den. West-Duitsland. Nederland. België en Italië zijn bij deze kwestie betrokken, aldus de woordvoerder. Het uraniumoxyde. afkomstig uit West-Duitsland. werd per schip naar Rotterdam vervoerd en vandaar naar Antwerpen. Tussen deze plaats en Genua verdween de partij. De woordvoerder wilde verder alleen nog kwijt, dat sinds dit „ernstige Incident" de controle van Euratom (de Europese Gemeenschap voor atoomenergie) op splijtstoffen sterk is verscherpt. In Brussel verluidt dat de verdwij ning van het uranium oxyde kon plaats vinden met behulp van twee Europese ambtenaren, die sinds 1968 geen deel meer uitmaken van de Europese administratie. Volgens Amerikaanse bronnen verdween het schip tussen Antwerpen en Genua, maar arriveerde het in Israël, varend onder een andere vlag en met een geheel andere bemanning aan boord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7