Op weg naar morgenrood De tekening van een lezer |.||^I.1I»HM1 Commentaar SER-deskundigen ,De CPN verkoopt geen valium, maar wekkers' Cirruswolkjes lekker dier een w.c.-deksel om je nek verschil echt schildpad als moeder - Dinsdag 3 mei 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Dc rentabiliteit lees: winst van het bedrijfsleven worden hersteld. Als dat niet gebeurt behoeft men niet te reke nen op de noodzakelijke verbetering van dc investeringen in de bedrijven. En eerst als de investeringen weer groeien, mag worden verwacht dat de werkloosheid werkelijk in de kern kan worden aangetast. Het doen van investeringen hangt nauw samen met het vertrouwen in de toe komst. en dat ebt weg als de inflatiespi raal niet wordt doorbroken. Allemaal bekende taal, ja zeker. En misschien wel tot vervelens toe her haald (voor hen die nog nooit werke loos zijn geweest en/of een waardevast pensioen staat te wachten). Maar dit maal zijn groei, inflatie, werkgelegen heid, inkomensverdeling, om enkele „economische grootheden" te noemen, door een Commissie van Economische Deskundigen (CED) uit de Sociaal Eco nomische Raad (SER) op een voortref felijke manier op een rijtje gezet en in hun onderling verband geplaatst in een 76 pagina's tellend rapport dat deze zes deskundige en hooggeleerden voor hun medeleden van de SER hebben samen gesteld. De commissie heeft de actuele econo mische situatie in ons land scherp onder de loep genomen en eveneens de voor uitzichten op korte en middenlange ter mijn aan een analyse onderworpen. Je hoort daarbij de leden van de commis sie eigenlijk alleen maar hardop zeggen: „prachtig allemaal die plannen van het Centraal Planbureau en die beleids voornemens van het kabinet, maar we geloven nog niet zo direct in het slagen van de gehele opzet." Neem nou de werkloosheid. In 1980 nog (maar) 150.000 werklozen? De onafhankelijke en hooggeleerde deskundige uit de SER (waaronder zeker PvdA-leden) vinden dat op zichzelf al een zeer hoog cijfer, maar ,,er is een grote mate van onze kerheid of deze raming met het voorge nomen beleid wel is te realiseren". Wat deze deskundigen van de werkloos heid denken, geldt ook voor de bestrij ding van de inflatie. Men is verheugd over de daling maar deze is nog vol strekt onvoldoende. Anders gezegd: er moet op alle fronten mèèr gebeuren. Er is hoegenaamd geen reden tot juichen. Natuurlijk: hier en daar is een zwaluw gesignaleerd, maar een economische zomer? Nee, die zien de deskundigen nog niet komen. Daarvoor signaleren de samenstellers van dit rapport nog veel te veel onzekerheden. „Het perspectief op middenlange ter mijn is onbevredigend", leest men bij voorbeeld elders in het rapport. Dat betekent niets anders dan dat in dc komende jaren slechts een zeer geringe beleidsmarge aanwezig is voor een stij ging van het reëel beschikbare arbeid sinkomen en/of een stijging van de collectieve lastendruk. De problemen staan de SER-deskundi gen zo duidelijk voor ogen, dat men de conclusie met een voor elke lezer be grijpelijk beeld (oelicht: „De Neder landse volkshuishouding ziet zich voor de noodzaak gesteld als het ware een tunnel te passeren waar de beleidsmar- ges (lees: mogelijkheden) slechts zeer beperkt zijn. Het is van groot belang dat niet wordt geaarzeld deze weg te gaan. Na het passeren van de „tunnel" dat wil zeggen na de periode van herstel van de levensvatbaarheid van het be drijfsleven, zal de horizon zich weer verruimen, zullen er meer keuzemoge lijkheden komen „om aan de toekomst gestalte te geven". Het is niet denkbeeldig dat menige lezer zich wat verbaasd zal afvragen: is er nu niet een schrille tegenstelling tussen de conclusie van deze zes hoogleraren in de economie en bijvoorbeeld de kijk die de president van de Nederlandsche Bank op het economische leven heeft? Bespeur je bij Zijlstra toch niet een zeker optimisme? Die verbazing is wel een beetje terecht. Er is in de loop der jaren - ten onrechte overigens - een beetje het gevoel ont staan dat Zijlstra altijd (nogal) sombere verslagen schrijft. En ditmaal had zijn analyse van het economische wel en wee een wat lichtere toonzetting. En dat wat te fleurige verhaal van de presi dent is in een aantal gevallen wel wat te optimistisch in de pers overgekomen. Zijlstra eindigde zijn verslag met de bijna nu al klassieke uitspraak: „De toekomst blijft ook nationaal onzeker, maar is bij goed beleid niet geheel zonder hoop". Welnu: de SER-deskundigen hoor je zeggen: „Daar zijn we het mee eens, maar dan moet er meer gebeuren dan uit de huidige plannen van het Centraal Planbureau en de beleidsvoornemens van het kabinet blijkt." Tenslotte, het is te hopen dat aan het voortreffelijke rapport van de zes én in dc Sociaal Economische Raad (waar Zijlstra als Kroonlid aanwezig zal zijn) maar ook elders veel aandacht wordt geschonken, bijvoorbeeld door Van Agt, Den Uyl en Wiegel bij hun bezoek aan de kiezers. door Leo Kleyn De vele honderden „werkende mensen" die elkaar in de foyer van de Rotterdamse schouwburg verdringen, lijken een dag of tien te vroeg gekomen te zijn. „Licht in de duisternis", van de marxis tische auteur Bert Brecht, zal blijkens een bescheiden affiche pas op 11 en 12 mei voor het voetlicht worden gebracht. Maar wanneer op de avond van deze eerste mei de zaal volstroomt, wordt duidelijk dat het betrokken toneelgezelschap niet het alleenvertoningsrecht heeft. Ook dank zij de CPN gloort het morgenrood. Politiek en cultuur reiken elkaar in Rotterdam de hand. De jonge man die de feestelijke 1- mel-bijeenkomst opent, spreekt van groeiende perspectieven voor vrede, veiligheid, democratie en vooruit gang. Bezwerend benoemt hij de machten der duisternis die de com munisten voorgoed zullen uitban nen: „reactionaire tendenzen", „klassejustitie", „wapenorders", „corruptie". Het „achterlijk anti- communisme", zoals hij het noemt, zal eindelijk tot staan worden ge bracht. De leuzen op de spandoeken die hem omringen, zetten zijn woorden kracht bij. „Omlaag de bewape ning!" „Voor verdediging van het le venspeil!" En natuurlijk ookl: „Van Agt er uit. de CPN er in". De „Actie beschadiging lijsttrekker CDA" draait hier op volle toeren. Voor de bestrijders van het kwaad is de de missionaire vice-premier, die uitge rekend ook nog het departement van Justitie beheert, het vleesgeworden onrecht. Den Uyl, toch ook niet de lieveling van de communisten, is er heilig bij. Somber Vanachter een tafel die vrijwel de gehele breedte van het toneel be slaat, blikken veertien sombere ge zichten de zaal in. De CPN heeft kennelijk een voorliefde voor ver toon van autoriteiten. Dat het sa menzijn in de schouwburg een fees telijk karakter draagt, valt aan hun gelaatstrekken niet af te lezen. Pas wanneer een hunner, vanuit de zaal gezien uiterst links gezeten, zich naar de katheder heeft begeven ten einde het revolutionaire vuur nog wat verder aan te wakkeren, worden hun trekken van tijd tot tijd ver zacht door een glimlach, meesten tijds gepaard gaande met instem mend applaus. De dekselse spreker is dan ook niemand minder dan Mar cus Bakker, lijsttrekker van de CPN, door vriend en vijand bewonderd om zijn redekunstige gaven. De voordracht van Bakker op de dag van de arbeid staat, begrijpelijker wijze, geheel in het teken van de naderende verkiezingen. In de „spe ciale verkiezingseditie" van het „volksdagblad" 'de Waarheid, die voor de deuren van de schouwburg druk werd uitgevent, stond al te le zen dat de CPN op het idee is geko men dat zij na die verkiezingen maar eens aan de regering moet gaan deel nemen. Deze begeerte toonzet de re de van Bakker, die er weliswaar niet omheen kan (en waarschijnlijk ook niet wil) af en toe Den Uyl een schimpscheut te geven, maar er ver der zorgvuldig voor waakt de socia listen als de knechten van het „grootkapitaal" af te schilderen. De „gewone mensen", van wie de CPN zo gecharmeerd is, wordt wel ingepeperd dat ondanks een eventu eel bondgenootschap met de socia listen en alles wat zich verder „radi caal", „democratisch" of „goedwil lend" mag noemen, slechts de com munisten de kastanjes uit het vuur van de kapitalisten zullen halen. Misschien niet zozeer de geschiede nis vervalsend als wel vervormend, herhaalt Marcus Bakker dat de CPN altijd „de initiatiefneemster, de rug- gegraat" is geweest van alle grote acties die in Nederland zijn gevoerd. „Wij verkopen", roept hij uit, „geen valium, wij verkopen wekkers." men. waarmee de vreedzaamheid aardig op de tocht kwam te staan. Niemand neemt de vrijheid zo n ont wapenende vraag eens te stellen. Diagnose Marcus Bakker: ^(jat soort praatjes". (foto: Dirk Ketting) Joen gulden, schoon m het jatje. En 'Otoanen af. Philips Koninkrijk In zijn „gewone mensen" ziet Marcus Bakker'ook „strijdbare en veront waardigde mensen". Hij houdt ze voor dat „Wiegeliaanse kapitalisten" uit hun zweet een „koninkrijk van de winst" hebben opgebouwd. Hij spreekt ook van de ontaarding van het kapitalistische systeem, dat in zijn „vleesmolen" één op de tien „werkers" kapot draait en de WAO inslingert. Als afschrikwekkend voorbeeld noemt hij Philips. „Daar groeide de winst met vijftig procent, 670 mil- daar sneden ze 3000t wekt niet eens méep de schijn dat meer winst ook irieer werk bete kent." De CPN. weet Marcus Bakker, wordt wel voor de voeten geworpen zelf de werkloosheid jei bevorderen. Er wordt dan gewézen op de ontwape ning, die de CPN voorstaat, en die tot verlies vafi werkgelegenheid leidt. „Ze moeteh", zegt Bakker, „bij gewone mense<i niet met dat soort praatjes aankomen. Als het verhaal tje over de Russische bedreiging vol strekt ongeloofwaardig is geworden, dan slaat de/ argumentatie om, en bewapenen We ons niet meer tegen de Russen, nfiaar tegen de werkloos heid." Marcus Bakker laat niet na in dit verband een lokale snaar te raken. „Er is geen stad in Nederland die zozeer weet wat oorlog is", zegt hij de Rotterdammers. En hij memoreert dat op de plaats waar hij nu staat, 37 jaar geleden de bommen uit de he mel vielen. „Er ls", voegt hij er aan toe. „ook geen stad die zozeer leeft van vrede, van vreedzaam wereldver keer." De tot de laatste plaats bezette schouwburg onderbreekt hem slechts van tijd tot tijd met applaus. Interrupties staan niet op het pro gramma, ook niet om te vragen hoe die idyllische schildering van dat „wereldverkeer" te rijmen valt met uitvallen naar „Wiegeliaanse kapita listen" en „havenbaronnen", die de CPN er naar eigen zeggen toe dwon gen initiatieven tot stakingen te ne- Wellicht moet de ontstentenis van discussie worden toegeschreven aan het feestelijk karakter van de bijeen komst. Feestgangers begeren slechts een verheviging, of op z'n minst een bestendiging, van de euforie waarin zij verkeren. Zelfs een herhaling van de bekende eis. met stemverheffing uitgesproken, dat Van Agt („defini tief") uit de regering moet. en de CPN er in. draagt in niet geringe mate tot de feestvreugde bij Als eenvoud het kenmerk van het ware is. heeft Marcus Bakker het ongetwijfeld bij het rechte eind. Zijn diagnose luidt dat de wereld in het algemeen en Nederland in het bij zonder aan ernstige ziekteverschijn selen lijdt. Slechts wanneer de com munisten, die als redders van het vaderland al op de stoep staan te trappelen, tot het ziekbed worden toegelaten, bestaat er kans dat de patiënt het morgenrood nog aan schouwt Als de andere medicijn mannen de kwakzalvers blijven dul den. zal het onherroepelijk misgaan. „Ons voorstel". zegt Marcus Bakker, „is geen verkiezingsstunt De kracht van de CPN is nodig om te voorko men dat Den Uyl verder gemanipu leerd wordt door de Van Agts." Zijn bezielende woorden oogsten een staande ovatie. Muze Na de pauze, waarin met het oog op het verkiezingsfonds oranje em mertjes van hand tot hand gaan, zijn alle zorgen definitief vergeten. De sombere tafelgenoten hebben het veld geruimd voor een opgewekt mu sicerend driemanschap, dat onder anderen drie zingende Grieken („het kolonelsbewind ontvlucht") instru mentaal ondersteunt. Voor het hoogtepunt tijdens dit ge deelte van de avond zorgt de zange res Thérèse Steinmetz Marcus Bak ker had al aangekondigd dat de CPN haar weliswaar heeft ingehuurd, maar dat het daarom nog niet ie mand is „die zegt dat ze door ons het licht heeft gezien". Het neemt niet weg dat ook Bakker zijn muze ge vonden heeft. Want terwijl de zaal ademloos aan haar voeten ligt. zingt zij. en de echo daarvan blijft nog lang weerklinken „Jij wist alles van de wereld, en vooral hoe slecht die was." Tekeningen, bi) voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VOO ra l HET WEER door Hans de Jong JE Weerrapporten Het is een ongedacht mooi dagje geworden gisteren met vrij veel zon, weinig wind en een zeer aanvaardbare temperatuur van 15 tot 17 graden. Een lekker „zo- mertje" om bij thee te drinken in de tuin. Dat kon gistermiddag en 's avonds voel je de zon in je gezicht branden: de konen wa ren min of meer rood gekleurd. Op het moment dat Warschau 28 graden op de thermometer had, maar stations in Frankrijk en Duitsland duidelijke drukdA- lingen meldden van een nieuwe uit Zuidwest-Europa afkomsti ge storing, verscheen er (als uitvloeisel daarvan) hoog in de lucht een aarzelend wolkje. Het was een plukje cirrus, dat mij ertoe heeft gebracht iets meer over deze wolkensoort te berde te brengen. Cirrus is een uit een teervezelig weefsel samengestel de wolk, dikwijls met een zijde achtige glans, zonder eigen schaduw en wit. Cirrus is de Latijnse benaming voor haarlok en franje aan kledingstukken. De cirrus komt in verschillende vormen voor. We kennen de cir- wolk in klauwvorm: de cirrus uncinus (haakvormig), in de vorm van een visgraat en verder in waaiervorm: de windbomen of poolbanden, die schijnbaar uit één punt komen. Bovenge noemde cirri verklappen ons/in de meeste gevallen de aanwezig heid op afstand van een depres sie of kleinere storing. Een geoe fend waarnemer zal de depres sie-cirrus vrij gemakkelijk kun nen onderscheiden van de Cirrus nothus (onecht), die niet samen hangt met een depressie, maar als overblijfsel is te beschouwen van een opgeloste of weggetrok ken bui. Het zijn de restanten van het welbekende aam beeldscherm van eert buien wolk. De cirrus nothus? heeft een erg grove structuur e/n is door gaans veel compacte^. Niet in alle gevalleh vormt de depressiecirrus voorijode van re gen Cirruswolken, die uit het oosten of noordoosten komen, duiden namelijk 6p mooi weer vooropgesteld da< de barometer stijgt. Cirrus, die zich in bogen en veren vlak bqVen de waarne mer bevindt zal vooral bij gerin ge treksnelheld in de meeste ge vallen ook géén verslechtering van het weer diet zich brengen. Manifesteren de cirruswolken zich echter iA banden en is er bovendien bewolking op mid delbaar niveau, dan zit er wel degelijk verandering in de lucht. In Duitsland vergelijkt men de trekrichting van de cirruswol ken met de grondwind en concludeert: „Ziehen die Wolken dem Wind entgegen, Gibt's am anderen Tage Regen". Een sta tisticus heeft eens uitgerekend, dat uit zuidwest en noordwest aandrijvende cirri in 8 van de 10 gevallen voorafgaan aan regen. Een in het oog springende soort is cirrus uncinus. Het zijn vier wolken, die aan het eind van een tamelijk lange rechte streep een omgebogen haak bezitten die aan een klauw doet denken. Een Amerikaan heeft er eens gelijke nis met een schilderskwast in gezien. Bedoelde staart is een valstreep. Er valt neerslag uit het cirruswolkje, die onderweg naar beneden echter vrij snel verdampt. Uit mijn ervaring en die van anderen is gebleken dat de cirrus uncinus bepaald geen uitzicht op goed weer biedt. Zij wijst op stijgende luchtbewegin gen, algemene onrust in de at mosfeer en regenkansen. Voor de watersportliefhebbers is er beslist geen aanleiding voor de spectaculaire cirrus uncinus- wolkjes rechtsomkeert te ma ken Het slechte weer blijft voor eerst heus nog wel op voldoende afstand. Nog even de actualiteit. In de hogere lagen boven West- Europa bevindt zich nu een bre de zuidelijke tot zuid- zuidwestelijke stroming, resul terend in aanhoudend zacht weer in de komende dagen dat echter wel gestoord en dus groeizaam is met kans op buien en plaatselijk wellicht onweer De reden daarvoor is dat boven West-Frankrijk een duidelijke versnelling bij toenemende hoogte van de luchtstroming kan worden opgemerkt. De wind had gistermiddag boven Parijs op 5 en 9 kilometer hoogte een snelheid van respectievelijk 90 en 130 km per uur. boven Bor deaux nog respectievelijk 115 en 150 km per uur, richting zuid tot zuidzuidwest. gisteren 17 uur temp. zwaar bcw 16 zwaar bew 16 zwaar bew 16 zwaar bew 15 zwaar bew. 17 licht bew 12 zwaar bew 15 half bewolkt 17 zwaar bew 15 zwaar bew. 16 onbewolkt 20 half bewolkt 18 licht bew 17 zwaar bew 13 half bewolkt 16 half bewolkt 20 onbewolkt 15 geheel bew 13 half bewolkt 17 regenbul 20 licht bew 12 licht bew 16 regenbui 15 zwaar bew 14 hall bewolkt 17 half bewolkt 17 zwaar bew 21 geheel bew 17 hall bewolkt 17 licht bcw 17 regen 7 zwaar bew 17 zwaar bew 21 half bewolkt 22 geheel bew 12 half bewolkt 24 onbewolkt 18 zwaar bew 18 onbewolkt n onbewolkt 22 Amsterdam Dc Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisstngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madnd Malaga Mallorca MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Islanboel Tunis HOOGWATER woensdag 4 mei. Vllssingen 3 05-1$ 27. Ha- rlngvllelaluizen 3 27 15 50. Rotterdam 5 13-17 45. Scheveningen 4 21-16 48 IJmul- den 4 54-17 21, Den Helder 0 27 21 49 Har- Hngen 11.40-23 55. Delfzijl 1 03-13 36 v.7V'.-jr*7f«;-"4i- - Sll'ilH ZIWfM Beroerd, rot. waardeloos, is de be tekenis van het Engelse woordje „punk". En dat ls dan ook precies de kwalificatie die de jongste En gelse „punk rock' -popgroepen aan de maatschappij geven. De „jong- sten" zijn ze in twee opzichten: ze komen nog niet boven de tiener leeftijd uit. zijn dus allemaal nog erg jong. en verder zijn ze nieuwko mers in de popwereld. Wie nog nooit over deze punk roek- stroming gehoord of gelezen heeft, moet weten dat de muzikanten op alle mogelijke manieren laten mer ken. hoe waardeloos ze de samenle ving vinden. In alles liggen ze dwars: in de oorverdovende gelui den die ze op hun instrumenten voortbrengen, in hun haardracht, in hun uitdrukkingen en gebaren Nog een manier om zich tegen deze consumptie-maatschappij af te zet ten. vinden ze in hun uitdossing. Hun kleding moet anders dan an ders zijn en ook hun versierselen. Ze tooien zich op met doppen van bierflesjes, paperclips, visblikjes, veiligheidsspelden, oude scheer mesjes. kapotte kammetjes, kort om. met alle mogelijke soorten waardeloze gebruiksvoorwerpen en zelfs met afval. Een Brabantse firma in sieraden heeft zich nu. voortbordurend op deze nieuwe versierselenrage. ge worpen op de produktie van „the original Punk Rock jewelry" want natuurlijk moet, zeker in dit geval, ook de naam Engels zijn. De collectie bestaat uit allerlei kleine voorwerpjes die als hangertje, bro che of oorbelletjes gedragen kun nen worden. Niet in het oorspron kelijke materiaal, maar alles van zilver Zo is een blikken dop nu een klein zilveren bierflesdopje gewor den. kun je je met een heel klein kammetje versieren dat een paar tanden mist. zilveren visgraten in je oren hangen of punaises, een piepklein w c.-brilletje opspelden (dekseltje kan echt omhoog!), of kiezen uit voor driekwart geopende sardineblikjes, een bikini, een ka pot flesje, een groter kammetje in een flesje, een veiligheidsspeldje, een schroef of een wasknijper. Er Een gedeelte van de Punk Rock-sieradencollectie: van links naar rechts zijn dat een wasknijper, een veiligheidsspeld, een w.c.-bril, een visgraat, een punaise, een sardineblikje en een kammetje, allemaal héél klein en van zilver gemaakt. zijn zesentwintig van deze zilveren modelletjes, die binnenkort, be looft de fabrikant, bij Juweliers, wa renhuizen. boetieks en andere sie raden-verkopende winkels te krij gen zijn. Zijn al die zaken eenmaal bevoorraad, dan staat niemand meer iets in de weg om zich een bijna complete huishouding aan het lijf te hangen. De ware Punk Rocker met zijn maatschappijkri tiek zal het allemaal wel nét iets te mooi zijn. Werkgever tegen werknemer: „Ik zie dat Je dezelfde auto hebt als ik; veel verschil is er tegenwoordig ook niet meer, vind je wel?" „Dat valt wel mee. meneer; ik heb de mijne zelf betaald." (Uit „De Bleekpost", perso neelsblad, van de koninklijke tex tiel veredelingsindustrie KTV, Ei bergen). Ondanks de al Jaren durende dis cussies over de problematiek rond' dieren in de bio-industrie, is er van enige verbetering geen sprake, constateert de actiegroep Lekker Dier de groep die strijdt voor het welzijn van landbouwhuisdieren (koeien, runderen, varkens, kippen e.d.). „Het aantal legkippen in bat- terijkooien bijvoorbeeld is sinds eind 1975 gegroeid van 75 procent naar 85 procent eind 1976". weet Lekker Dier. Een nieuwe poging om een strenger optreden tegen deze vorm van dierenmishandeling te bereiken, zal op Werelddieren dag gedaan worden. Op 4 oktober zal de actiegroep samen met gelijk gerichte organisaties in andere lan den, de EG-commissaris van landbouw in Brussel een aantal ei sen overhandigen, waaronder: een verbod op alle batterij-systemen, een verbod op het aanbinden van kalveren en fokzeugen. en een ver bod op het overdag in donker/sche mer houden van landbouwhuisdie ren. Die eisen moeten ondersteund worden door stapels handtekenin gen. „Lekker Dier" kondigt de ac tie, op werelddierendag nu vast aan, zodat iedereen die er aan mee wil doen daarvoor nog ruimschoots gelegenheid heeft. Blanco handte keningenlijsten zijn te krijgen bij Gees Pelle, Orinoco 15 in Amstel veen. tel. 020-418766. Tussen de dames- en herentoilet ten in de Rlvièrahal van Diergaar de Blijdorp moet het lekker warm zijn. In „Blijdorp Geluiden" lezen we althans, dat karetschildpadden In de warme gedeelten van oceanen en zeeën voorkomen, en dat ze in Blijdorp te vinden zijn in een groot bassin tussen de dames- en heren toiletten in die Rivièrahal. Het is overigens een serieus, nogal droe vig verhaal over deze schildpad. „Echt schildpad", waarvan siera den. kammen, sigarettenkokers, bijouteriedoosjes en meer van zul ke voorwerpen worden gemaakt, komt van deze zelfde karet schildpad en wie van dat materiaal houdt, moet toch maar even weten hoe dat materiaal „gewonnen" wordt. We citeren Blijdorp Gelui den. „Op het beenachtige deel van het rugschild bezit de ka retschildpad nog prachtig doorschijnende. gevlamde hoornplaten. Deze worden bij jon ge exemplaren u houdt het niet voor mogelijk van het levende dier afgepeld, terwijl men het schild in kokend water houdt!" Dit hoorn is hetzelfde als „echt schildpad" Wie het nu nog zou willen bezitten, kan misschien overwegen er een imitatie van kunststof voor in de plaats te ne- men, want „vroeger was de ka retschildpad algemeen, maar dank zij een intensieve achtervolging door de menszijn we nu toch einde lijk weer zo ver dat deze schildpad met uitsterven bedreigd wordt, als er niet snel maatregelen worden genomen." Behalve dat het dier op zo'n gruwelijke wijze om zijn schild vermoord wordt, worden ook zijn eieren gegeten en zijn vlees, want dat schijnt allebei best eetbaar te zijn. Hoe een kind zijn moeder ziet: De Leeuwarder Courant heeft een opstelletje overgenomen uit het „Schooljournaal". dat in Boksum wordt volgeschreven. De moeder die in deze schoolkrant beschreven wordt, doet in de ogen van haar kind nauwelijks meer dan taartjes en koekjes kopen <èn opeten!), theedrinken, een tukje doen en le zen „Ik zou graag mijn moeder willen zijn. Dan hoefde ik niet naar school en dan kon ik thee zetten En mijn moeder die gaat altijd naar de bakker en t dan kocht ik van alles wat. En dan kon ik koken, en dan kookte ik elke dag pannekoeken en macaronie en cl- nees en nog meer van die lekkere dingen, en dan ging ik afwassen en een dutje doen. En dan om 2 uur ging ik er af om thee te zetten, met een lekker koekje erbij heerlijk. Mijn moeder lust ook welles en dan zou ik ook hele mooie boeken lezen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5