Spanning moet blijven in serie Jw° Het dal der Graddocks Mens, erger je niet Niet alleen ellende in schipperswereld DINSDAG 3 MEI 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet 4 TV-COMMENTAAR Wat» Mijn kijkkastzwartlaten» Zoiets kunnen ze niet maken' Zijn ze nou helemaal van de ratten gebeten» Wie denken ze dat ze zijn. die geluidsjongens van de NOS» Het hele Nederlandse volk beroven van zijn broodnodigeontspanning.dat Is toch het toppunt van ondemocratisch handelen. Daar betalen we ons kijkgeld niet voor' Als ik thuiskom van mijn werk. dan wil ik lekker onderuit kijken Daar heb ik recht op Of niet soms» Wat moet er van mij en alle andere lui die een zenuwenbaan hebben, terechtkomen als we onze ontspanning niet krijgen» Ik ben niet van plan om me door de kleinst denkbare minderheid In een inrichting te laten jagen Aldus sprak de buisverslaafde toen hij gisteravond op zijn scherm las dat hij zijn portie kijkvoer niet zou krijgen als gevolg van een arbeidsconflict Hij voelde zich plotseling „drooggelegd" en balong a door Ton Hydra Asterix in Hispania ging hij wat in huis rondlummelen. De hond en zijn kinderen wilden met hem spelen, maar dat viel deze keer verkeerd. Hij werd zelfs een beetje aggressief Zijn vrouw trachtte de zaak nog te sussen en schakelde het eerste Duitse net in. „Kijk nou eens!" riep ze echt blij, „daar hebben ze de Jordaches" Hij wierp een giftige blik op de buis „Amerikanen die Duits kletsen, dat is niet om aan te horen. Ik ga net zo lief een paar pilsjes vatten". En voor het eerst in jaren ging hij onder televisietijd naar het buurtcafé. Ook daar viel het tegen; er hing een stemming om op te schieten. Nog erger dan wanneer de voetbalclub een wedstrijd heeft verloren- Een straat verder woont een vakbondsbestuurder. Tegenover zijn vrouw verdedigde hij de houding van de actievoerende geluidstechnici. „Die Jongens worden al meer dan drie jaar aan het lijntje gehouden met betrekking tot promotiemogelijkheden en de indeling in de loonschaal". Hij had het net zo goed kunnen laten. „Daar heb ik niets mee te maken", zo reageerde zijn vrouw. „Wat zou Je zeggen als ze mij een rechtvatige salarisverhoging onthouden?", probeerde hij nog even „Dat is wat anders", vond zijn wederhelft. „Jij legt de televisie niet plat en Je verziekt dus niet het kijkplezier van een paar miljoen mensen". Benieuwd was ik ook naar de reactie van mijn overbuurman. Hij is een wat elitaire man. Als mijn dagelijkse stukje niet wil vlotten, en ik peinzend naar buiten kijk, zie ik vaak hoe hij zich uit zijn zetel verheft en voor het raam gaat staan. Het ging mij Interesseren of dit verband kon houden met een soort programma dat werd uitgezonden. En ja hoor. mijn overbuurman blijkt ertoe te worden gedreven door het clichématige seriewerk. Dat oppervlakkige vermaak jaagt hem naar de glazen. „Ik keur die actie niet goed", zei hij. „maar het is wel nuttig dat de kijkers een opzichzelf worden teruggeworpen. Dat ze zichzelf moeten vermaken". Gelijk heeft hij, maar of het buisvolk dit nog kan. is een andere vraag. Ik wed dat veel kijkers hebben gereageerd als de moeder van een van mijn vrienden. Dat er geen programma's werden uitgezonden, vond ze nog tot daar aan toe. „Maar ik wacht op het journaal", zei ze. „wantze zullen toch zeker wel het nieuws uitzenden". ZIJ maakte dus de logische en op zichzelf interessante scheiding tussen de verstrooiing en de wezenlijke communicatie over wat er in de wereld gebeurt. Echter, ook de nieuwsvoorziening werd door een groep van enkele tientallen ontevreden NOS-medewerkers geblokkeerd. U gaat het misschien helemaal een bizarre affaire vinden, als ik u vertel dat er 's avonds voor beide televisienetten slechts vijf of zes geluidstechnici dienst doen. Ook voor vanavond verwacht ik dat we Mens, erger Je niet moeten spelen door Riet Diemer HILVERSUM - „De wereld van de binnenschippers is zo n specifieke en voor de meesten zo n onbekende, dat je er niet over kunt schrijven als je er niet eerst iets méér van weet. We zijn daarom begonnen met een onderzoek om te zien of er iets voor een serie ln zou zit ten", Joke Butzelaar die dit zegt. is belast geweest met de research voor de televisiespe len „Tussen wal en schip." Re sultaat van haar studie is een lijvig „Rapport over de bin nenscheepvaart ten behoeve van een televisieserie." Dat men met het samenstellen van deze oorspronkelijke televisiespelen met over een nacht ijs is gegaan, blijkt uit het feit dat het onderzoek al twee Jaar geleden werd gedaan. Het moest als achtergrond dienen voor de scripts van de serie „Tussen wal en schip". Bij alle waardering waarop een dergelijk stuk werk aan spraak mag maken, komt toch de vraag boven of er in de schippers wereld zoveel kommer en kwel u als Ben en Martha Seinen beleven. Ook Teun en Astrid den Breejen. van wie het schip De Actief <de eigenlijke naam is De Welvaart) was en die tijdens de opnamen de televisiestal met raad en daad bijstonden, vinden dat het schippersleven wel wat zwart wordt afgeschilderd. Het plezierige van het vrije leven op het water en andere posiUeve geluiden missen ze wel. al geven ze toe dat veel proble men overwonnen moeten worden 'Lekker verhaal' „Ja het moest een dramaserie wor den met een lekker verhaal dat er gens over gaat," zegt Joke Butzelaar op deze IcriUek En voor de drama tische kanten moet uit de sociale en economische achtergrond en uit het dagelijks leven van wonen en wer ken van de sc hippe rsgezinnen conflictstof worden gehaald." Die ronflictstof kwam ze ln ruime mate tegen bij haar onderzoek „De ge beurtenissen voor drama worden nu eenmaal in elkaar geperst om de spanning er ln te houden Om zo maar ergens te beginnen ging ze met een schipper praten „Dat duurde een hele dag en een avond HIJ lag te wachten op vracht ln Rotterdam. Dat was februari 1975. een slechte tijd. Hij moest wel twee tot drie weken liggen. Ik moest over Ik weet niet hoeveel liggende schepen heenstappen met smalle loopplankjes, onder wasgoed door „De man vertelde dat hij die zater dag naar de vergadering van zijn schlppersbond zou gaan Daar ben Ik toen ook naar toe geweest Dat heb »k geweten, want termen als „evenre dige vrachtverdeling" vlogen me om de oren In haar rapport vergelijkt Joke „evenredige vrachtverdeling met het taxi systeem Als Je uit het station komt moet Je de eerste taxi nemen van de nj wachtenden, tegen vastgesteld tarief Je mag niet een Joke Butzelaar taxi uitzoeken die het voor een lage re prijs zou kunnen doen." Via de sc hippers beurzen wordt voor een evenredige vrachtverdeling zorg gedragen. De E.V. kwam Indertijd sterk in het nieuws omdat ze dreigde te worden afgeschaft. De zelfstandi ge schippers dreigden de dupe te worden doordat ze moesten concur reren om tegen steeds lagere prijzen vracht te vervoeren Het was de tijd van de schlppersblokkade. Een reder als Glas. bij wie de belangen van hemzelf als reder en die van de schip- persbond ln één hand lagen, is ze wel degelijk tegengekomen, zij het dat de persoon een andere naam droeg. „Ja in zoverre zijn wij niet objectief te werk gegaan, dat we bewust heb ben gekozen voor de kleine zelfstan dige schipper, die bedreigd wordt, net zoals de kruidenier op de hoek Uit de vele gesprekken die ze met schippers voerde, kwam wel naar voren, dat er geen fijnere manier van leven is dan varen Dat blijkt ook overduidelijk uit de houding .van Ben Seinen van De Actief. Bewust gekozen beroep Joke schrijft in haar rapport „We hebben nog nooit van een schipper gehoord dat die liever iets anders deed dan varen! Schippers ko men vrijwel allemaal uit een varend milieu. Toch lijken ze hun beroep zeer bewust gekozen te hebben; het water, de vrijheid, de ongebonden heid Ze leren het vak als knecht of stuurman bU familie ivUftlg procent) of bij een rederij De meeste» kopen of erven hun eerste eigen schip en worden particulier schipper Wie voor een rederij vaart, op het schip van een ander, is zetschipper" Ze ondervond ook dat geen be roepsgroep zoveel veranderingen heeft meegemaakt in vijftig Jaar van zeilschepen via zljschroef en op- duwertje naar motorschip met hoog- gemechaniseerde voorzieningen hebben ze een enorme schaalvergro ting overleefd, zonder veel opleiding en vnjwel zonder subsidie van de overheid Ze stelt daartegenover de spoorwegen, aan de modernisering waarvan de overheid wel veel bij droeg Spoorwegen en vrachtwagen- bedrijven zijn de concurrenten van de binnenschippers Tijdens haar vele gesprekken maak te ze kennis met Teun en Astrid den Breejen. die, toen ze hen voor het eerst ontmoette in Amsterdam, ach ter de Rietlanden langs de Panama kade lagen Later werd de conversa tie voortgezet toen ze op een werf in Hasselt in Overijssel lagen om het schip te laten repareren. „Vriendschap voor het leven". Schip afstaan In die tijd van voorbereiding kwam ook de vraag naar voren; hoe komen we aan een schip? Met de gedachten werd gespeeld er een te kopen en na gebruik te verkopen. „Maar we heb ben geen vakkennis om te varen en een schipper hadden we ook niet." Met Teun en Astrid werd onderhan deld en dien vonden het wel leuk om hun schip op contractbasis af te staan. Tevens zou het echtpaar zijn diensten aanbieden en de kneepjes van het schippersvak aanleren, vooral aan Kees Brusse als Ben Sei nen en Dora van der Groen als Martha, zijn vrouw. Het schip heeft er geen nadelige gevolgen van ondervonden, want „als je dag in dag uit ziet hoeveel liefde iemand voor zijn schip heeft en hoe iedere vrije minuut wordt besteed aan het onderhoud ervan, dan doe je vanzelf wel mee het ln zo goed mogelijke staat te houden," aldus Joke. Niet lang na de opnamen voqr tele-, visie heeft het schippersechtpaar De Welvaert verkocht om in Zlerlkzee een huisje langs het water vaste grond onder de voeten te zoeken. Het schoolgaan van hun tweede kind. dat heimwee kreeg, was voor beiden reden van het niet van harte genomen besluit. Teun is nu kapi tein op een rondvaartboot. Joke: „Het is een groot traumatisch punt in de schipperij ais de kinderen van boord moeten Dat is dringender ge* worden door de leerplichtwet voor schipperskinderen in 1969." Uit het onderzoek naar de onbeken de wereld van de binnenschippers (AOVERTENTIE) zijn de thema's gekozen voor de delen van de serie. Dat gebeurde door een redactieteam, bestaande uit Lou de Vel. dramaturg-producer van de BRT (Tussen Wal en Schip is een Nederlands-Belgische serie), Watze Tiesema, dramaturg van de VARA, Otto Montagne. hoofd dra ma en kunstzaken van de VARA en Joke Butzelaar. Ze zegt: „Toen we het onderzoek hadden wisten we voor onszelf wat erin moest en voor elke aflevering is toen een kleine Inhoudsopgave ge maakt. waaraan de schrijvers zich zoveel mogelijk moesten houden. Van de personages werden uitvoerig de karakters beschreven." De resul taten met het onderzoek zijn van dien aard, dat ook voor andere se ries drama-onderzoeken worden ge maakt. Zo staat de achtdelige nieu we serie Dubbelleven op stapel. Daarin gaat het bijvoorbeeld over een man. die een tamelijk saai be staan lijdt op een kantoor, maar in zijn vrije tijd geeft hij zich in zijn dorpje uit voor filmproducent. Een werkloze wil het voor zijn omgeving niet weten en iedere dag vertrekt hij met zijn broodtrommeltje. Dat er naar „Tussen Wal en Schip" wordt gekeken blijkt wel uit de cij fers. De vierde aflevering trok vijf miljoen mensen, terwijl de waarde ring gemiddeld 74 is. En dat de be langstelling bij de binnenschippers groot is is op te maken uit de reac ties op schippersavonden waar soms hevig wordt gemopperd op het shirt je waarmee schipper Seinen naar de bruiloft ging. „Zoiets doen wij nooitMaar bij alle kritische noti ties blijkt dat de binnenschippers tevreden zijn over de serie en de belangstelling die ze krijgen. Bij de berichtgeving op de ze pagina zijn we ervan uit gegaan dat de tv- programma's volgens sche ma worden uitgezonden, redactie Trouw. Speciaal vandaag Voor boer Alpidio is honger doodnormaal. Voor 35 cent per dag verandert u daar al iets aan U kunt bijvoorbeeld f 126. - voor een heel jaar ov ermaken. Of f 63.- voor een halfjaar Of elk onder bedrag dat u kunt missen. Een akte van Novib en Unesco. Achter het nieuws besteedt aandacht aan actualiteiten. Ned. 1/20.35 Na de derde aflevering van Moxes, de wetgever (20.25) volgt een reportage van internatio naal keurturnen in Rotterdam. Ned. 2/21.15 Onderwerpen in Televizier Magazine zijn: reportage over Nederlandse prothesenhulp in Libanon, een tentoonstelling over fascisme in Europa en een portret van de man die de fami lie Franck hielp onderduiken. Ned. 2/22.05 Het Utrechts Symfonie orkest speelt werk van (lenze, Kelterborn, Jan van Vlijmen en Otto Ketting. Hilv. 2/20.15 Radio vandaag HILVERSUM I I» es FM-fcanaleni AVRO 7 00 Nifuvi 7 02 <S) AVROklok (7 30 Ntruws 7.41 Radiojournaal030 Nieuws 8 38 Gymnastiek voor de huisvrouw. I45 De Groenteman. 0-50 Mor gmwijding NOS 9 00 Spiegel van Belg* AVRO 9 J0 (Si De pUtrnkcuxe van Willem sinetman 10 00 Radto Lawaaipepcgaat 10 10 Arbeidsvitaminen, verzoekplaten 110 30 Nieuws 10 33 Radiojournaal» M-30 (S) Rondom Twaalf 12 28 Mededelingen voor land en tuinbouw 1230 Nieuws 12.41 Radiojournaal- 13 00 Knipperlicht 13 25 Beursplein 5 13 30 n Middagje AVRO mu «ek. informatie en scivice (IS30 Nieuw». 1533 Rado jou maal 17 00 Voor onijte maakt (door ons gekraakti OVER HEIDSVOORUCHT1NG 17 20 Owtwikke Imgshulp aan de Nederlandse Antillen NOS 17 30 Nieuws AVRO 17.32 Radio- hngihulp NOS 17 jv n..w T-- jnurnaal 17 50 Toppers van loen PP 18 10 Uitamdinc van de Reformatorische Politie ke Federatie NOS 1130 Nieuws AVRO It 41 Per Saldo 1155 Tussen Helsinki en Belgrado 15i NOS 19 15 (Si Akkoord Mu /«k door amateurs AVRO 20 00 (Si Hoog Ir punten uil operettes 21 00 De laatste vww. hoorspel 21 35 iS» Yesterday (gr pl22 30 Nieuws 22 40 Radiojournaal 23 00<SlDictv ter b.; de muziek 23 20 (S) Skymaslers Show 23 55 24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m ra FM kanalen». KRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 Het levende woord 7.25 Badinerie klassieke kamermuziek 7 54 Overweging 8 00 Nieuws 8 11 Echo 30 Aubade kla, stek* kamermuziek 9 00 De letter M (Ik documentaire 9 30 Scheepspraat 9.35 Wa i«-rstanden 9 40 De letter M (2) 10 30 School radio 11 30 Ouder worden we allemaal 12 00 Vijf tellen na nu OVER HEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw KRO. 13 00 Nieuws 13 II Echo magazine 13 40 Vreemdeling in mijn Vaders Huis. 14 00 Schoolradio 15 00 In de wachtkamer 18 00 Nieuws 16 03 Spreekuur NOS 17 00 Het zal mijn lijd wel duren 17 20 (S) Eurolighi 17 40 Informatie uit de regio 17 55 Mededelingen 18.00 Nieuws KRO IS II Echo 18 30(Sl Op Vleu gels 18 50 Verkenning P P 19 00 Nog met bekend KRO 19 19 tS» Zin in muziek 19 30 •Kerk in meervoud 20 00 Nieuws 20 05 Overweging 20 IS (S) Utrechts Symfonie Orkest met solist hedendaagse muziek 21 30 (S> Spektakel cultureel programma 22 40 Open school NOS 23 00 (S). Met het oog op morgen, waarin om 23 50 Actualitei- trncvcrzieht, 23 20 Den Haag Vandaag en om 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan 23 55 24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kaaaleni VARA 7 02 (S) Gesode meurden een mie ters programma 9 03 fS) Pep-op-dne 11 03 (S) Dne draait op verroek van mensen uit de sportwereld 12 30 (Si V ARA'S Zoek plaat je 14 03 (S) Spit* eeld 18.03 (S) Willem van Beusekom met de LP Top 20 en de Tip LP. 17 03 (S) Alfred Lagarde NOS 1803 De Vacaturebank 18 10 (S) NOS-maal met Fnu Spits 19 02 lS» Poprekonstruktie 20 02 (St Nashville 21 20 (S) Popdonder Pro gramma voor jongeren met muziek en in formatie 23 02 (S) Wachten op midder nacht ti 02 (S) Nacht-drie draai met all that jazz 102 tS» Nacht drie draai en nog zo het een en ander 2 02 (S) Help! Programma voor de werkers in de verzorgende en ver plegende beroepen 3-02 (S) Peter Holland. 5 02-7 00 (S) Truck - een programma voor vrachtwagenchauffeurs 3 ME11977 NEDERLAND I 10 «5 *n 14 00 NOS/NOT 18.15 TELE ACim**9ng tot de Omwikkalingsprotkeinaiiek (12) 19.45 NOS: Badiapapa 16 55 Journaal 15-04 VARA: St*rr*n op uaadcMe dag 15 .15 2 voor 12 15 55 RotwdLong .levenslang 20.35 Achter h*t Nwuws 21 35 NOS Joornaat 21.50 VARA: FC Avondrood 22.45 P P. Rooms Katholieke Padi| Nederland 22.55 NOS. Journaal NEOCRLANO I 15.00 NOS W K. IJshockey Groep A 11.35 Kortweg kunst opkomst 15.40 P. P.: Communistische Partij Nededand 15-55 NOS: Journaal 15 05 AVRO'a Toppop presenteert de Nabonai* Mgparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: Mozes de wetgever 21.15 Soortpenorama W*r*kJtumtcp 1977 22 05 Tetmzwr Magame 22 50 NOS: Oen Haag vandaag 23 05 Journaal „Kom maar even binnen, ventje," zei Boltje, toen hij uit zijn ouwe mannetjes lachkrampje was bijge komen. „Ik moet je werkelijk even spreken. Je moet me het hele ver haal van Ouwe Sybil maar eens ver tellen. Ik ben zo nieuwsgierig als een tamme kraai, vat Je?" „Ik kom graag even binnen meneer Boltje," zei Kareltje. „Als lk in uw huisje pas tenminste." Nu, dat viel werkelijk wel mee. Hij paste precies in de ene leunstoel, die Boltje bij de haard had staan. Hij vond het bovendien ook erg gezeliig in Boltje's boom huisje. Dat merkte deze natuurlijk wel en daarom zei hij trots: „In een gezellig huis behoort een goede gastheer, mensenkind. Daarom zal ik je eens even tonen, dat een erken de boskabouter zijn manieren kent. Wat wil Je drinken? Eep kommetje eikelcacao misschien?" Hij wachtte niet eens antwoord af en liep dade lijk bedrijvig naar boven om wat eikelcacao uit zijn wintervoorraad te halen. Toen duurde het niet lang meer of hij kon een dampend kopje inschenken. „Hm Lekker!" zei Kareltje en hij slurpte genietend van de gloeiend hete drank. „En nu je verhaal van OKuwe Sybiul," beval Boltje. die brandde van nieuwsgierigheid, Kareltje stelde zijn kleine gastheer niet langer op de proef en vertelde hem alles wat wij allemaal al weten. Boltje luister de met stomme verbazing en schud de vragend zijn wijze hoofdje, zeg gende: „En heeft ze je niet ééns betoverd? Heeft ze je niet eens ver anderd in een giftige pad? Heeft ze je niet eens opgesloten in een hok om je vet te mesten, zoals indertijd ook met een zekere Hans en Grietje is gebeurd?.Jonge. jonge, jonge, dan heb je geboft hoor' Haast niet te geloven! Ik zou bijna zeggen, die heksen van tegenwoordig daar zit het ware vuur óók niet meer in! Die zijn óók niet meer wat wij, erkende boskabouters, van oudsher heksen noemen!" FERD'NAND - 164 - Paul werd wak ker en keek even verbaasd naar de thee die ze hem voorhield. Hij ging rechtop zitten om hem op te drinken en zag dat ze blote voeten had. „Maar Claire, trek toch pantoffels aan. Maureen zegt dat je ditmaal uiterst voorzichtig moet zijn," zei hij. Ze stak hem haar voet toe. Tot zijn verwondering bleek die gloei end warm te zijn toen hij hem greep. Haar blik gleed naar de grote spiegel op de deur van de linnenkast. „Goeie hemel, wat ben ik dik, Paul." zei ze. „Bijna tweemaal zo zwaar als de vorige keer. Zou dat wel goed zijn?" „Misschien heb je een paar maan den misrekend." zei Paul grinni kend. „Nee, ik heb me beslist niet vergist. Die late avondjes van jou ook!" Hij zette zijn kopje neer en keek haar geamuseerd aan. „Kom eens wat dichterbij," beval hij. Ze deed wat hij zei. maar zorgde ervoor op veilige afstand te blijven. „Stel je voor dat ik nu pas wakker werd. Zou Je dan vanwege die thee de dekens van het bed hebben getrokken om me te wekken?" „Zo harteloos ben ik niet," zei ze, knielde naast het bed en boog zich over hem heen zodat haar lange haar om zijn gezicht hing. „Nee, zo zou ik je hebben wakkergemaakt Zelfs van zo'n veeleisende vrouw als ik zou het een tedere manier van wakker maken zijn." Hij greep een handvol lange lokken en kuste ze. „Je hebt gelijk." zei hij. „Je kunt me overigens niet wijsma ken dat je niet eraan hebt gedacht wat voor een dag dit is." Hij propte de kussens opzij en haalde een klein leren doosje voor de dag. Toen hij op de sluiting drukte sprong het open. Er lag een schitterend gesmeed ju weel in. een ronde, zwaar gouden hanger met een ster in het midden van grote en kleine diamanten, aan een fijn gouden kettinkje „O. Paul." zei ze, zo verrukt als een kind dat een kerstpakketje mag openmaken, „wat een verrassing. Wat prachtig. "Ze liep naar de spiegel en hield het voor zich. „Tjonge, wat heb Jij toch een goede smaak," zei ze. „Het is heel bij zonder." Glimlachend merkte hij op. „Maar je bent ook een bijzondere vrouw, Claire. En ook zonder sieraden word ik me daar steeds van bewust H Smut kwam in het voorjaar van 1908 vrij. Hij had van de vijf jaar waartoe hij veroordeeld was geweest, drie jaar en acht maanden achter zich. Hij verraste het welkomstcomité R. F. Delderfleld „De Boekerij, Baarn' met de mededeling dat hij bloemen ging kweken, speciaal kasplanten en zaailingen, die hij in de stad wilde verkopen. Iedereen stond versteld. Smut Potter was de schrik van alle jachtgebieden op Heronslea en Shallowford geweest, met zijn goed- gerichte schoten en knap opgestelde vallen en strikken. Maar nu was zijn brutale glimlach' verdwenen. Zijn haar begon al te grijzen en de slui pende gang die hij zich als stroper had aangewend, was veranderd in een onzeker geschuifel. Bij de besprekingen die over zijn plannen met Paul plaatsvonden, ontpopte Claire zich als een geestdriftig medestandster van Smut. Hij had ln de gevangenistuin blijk gegeven van uitzonderlijk in zicht bij het kweken, zei ze. Ook had ze gemerkt dat hij er heel wat van wist. en niet alleen de inheemse na men, maar zelfs de Latijnse van on telbaar veel soorten kende. Hiermee overtuigde ze al haar toehoorders van de ernst van Smuts voorne mens. Drie dagen later gaf Paul toestemming, op de zuidelijke hel ling langs de rivier, Seafield ge naamd, broeikassen te laten plaat sen/ Een aantal vrijwilligers, met inbegrip van een der zonen Eve- leigh. hielp Smut ze te bouwen en te schilderen. De oude Willoughby van Het Diepe Duin, gaf Smut naast goede raad een flinke voorraad plan- tenzaden en de andere pachters lie ten zich al evenmin onbetuigd. Ze voorzagen Sniut van gereedschap pen en mest, die ze overhadden, zodat Smut al meteen aan de slag kon. Hij werkte zestien uur per dag en sliep in een stroperstentje dat tegen de plantenkas was opge trokken Paul vond het een hartverwarmend gezicht, dat het Vallelvolk zich zo inspande om de delinquent te hel pen. De mensen waren zelfs trots op het feit dat er nu op de zuidelijke helling van de grens van De Onder ste Vallei een kwekerij was geko men. Het leek alsof alle mensen blij waren dat Smut was thuisgekomen en hem het beste toewensten. Intussen werd er op De Onderste Vallei een blijvende kracht gevon den die daar de gehuurde knecht opvolgde. Hoe dat in zijn werk ging was ook oorzaak van zeer veel ge roddel, maar tenslotte aanvaardde men Jem Pollock als de man die op deze pachthoeve de scepter zwaaide en in zekerê zin een*waardig opvol ger van de oude Temmer zou blijken. Wordt vervolgd Horizontaal: 2. geurigheid, 6. vogel, 8. voertuig, 10. papegaai, 11. peulvrucht. 12. kippenloop. 14. spijl tje, 16. denkbeeld, 17. eetlust. 18. zelfkant, 19. gekneed meel. 21. rivier in Duitsland. 23. Holl. gravin. 25 voederbak. 26 lipharen. 27. graantrechter. 29. internationale trein. 30. telwoord. 31. gevangenis. 33. lord (afk.), 34 staat boven druk werk, 35. verhindering. Verticaal: 1. zeemacht, 3. rondhout. 4 onder rabbinaal toezicht, 5. roof diertje. 6. dommekracht. 7. onheil aanbrengende godin. 9 toespraak, 11. sierlijk, 13 doen of Iemand er niet is, 15. vlaktemaat, 19. bep. aank. voornaamw., 20. slotrede. 22. kathe draal, 24. mikpunt. 25. boordsel. 27. ogenblik, 28. pret. 32. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel. Hor.: 1. para, 5 omen,9. ara, 10. oma. 11. Ane. 12. rein, 14 made. 15. lorgnet. 19. reaal. 21. Somme, 22 dadel. 23. Asten. 26. materie, 29. koel. 31. edel. 33 Ede, 34 pen. 35 era. 36 rest. 37 snek Vert. 1 park. 2 are. 3 rail. 4. omega. 6 maat. 7 end. 8 Neer, 13. normaal. 14. Melanie. 16 Reest. 17. nader. 18 lom. 20. rem. 24. teken. 25. aker, 25 mees, 27. eden, 28 slak. 30. ode, 32. ere.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4