'Het is voor mij cabaret, )i jflh SR^flï zo reëel en l lnll zo grappig' 1 Nieuw plan voor woningen alleenstaanden in Ermelo Een Amerikaan laat zich zijn geweer niet afpakken Uit brieven van lezers MAANDAG 2 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet RH 9 De verhalen van Anne van Egmond iü|3L I 1- 4-WCT1™" i «Steil*?!?' s. -HBbmQ JB* 1 M door Willem Schrama HILVERSUM - Het zijn eigen lijk flauwekulverhalen die ze vertelt. Over een tent die om waait tijdens de vakantie. Of over een klapband tijdens het spitsverkeer. Op brief gestelde ervarinkjes van mensen, geïl lustreerd met een grammo foonplaatje en gebundeld on der de titel „Drie draait op ver zoek". Maar in zijn geheel zo tastbaar en alledaags dat het programma zich moeiteloos kan meten met de beproefde „Arbeidsvitaminen". Wie is die laconieke radiovedette, die met een stem van honing elke woensdagochtend tussen elf en twaalf tienduizenden luiste raars aan zich bindt? Anne van Egmond, 30 jaar. gehuwd met KRO-producent Wil Kamer, zoon van negen, dochter van zes, ter verhoging van de feestvreugde sprin gen er nog drie zilvergrijze poe- deltjes in het rond. Ze is nog een beetje verbaasd over al die publici teit rond haar persoon, nu ze sinds kort heeft plaatsgenomen achter de desk van het ironische actualiteiten bulletin „De Nieuwsgier", dat door de KRO bij wijze van try-out twee keer op het scherm werd gebracht. Nog niet onthulde kijkcijfers zullen moeten bepalen of er het komende seizoen mee wordt doorgegaan. Tot die tijd vermaakt Anne zich uitstekend met het radiogebeuren. 's Zondagsavonds is ze vier uur in touw voor het programma Tombola. Vrijdag is ze uitgebreid op Hilver sum I te horen in rubrieken als Kon- sult, Aardige Mensen, de Venster bank, en Adres Onbekend. Daartus- .senin zweeft dan het populaire „Drie draait op verzoek" op woensdag, met de bekende wegwerp verhalen. Cabaret Het was een idee van Anne zelf. toen de KRO haar twee jaar geleden vroeg een verzoekplatenprogramma te presenteren, dat eens moest afwij ken van het gebruikelijke recept. Anne: „Ik vond het zo opmerkelijk dat mensen meestal platen aanvra gen die ze zelf thuis hebben. Daar moest een reden voor zijn. Of er moest een speciale herinnering aan kleven, óf de mensen wilden eigen lijk alleen maar hun eigen naam horen. Ik heb in die tijd een paar keer omgeroepen dat mensen maar moesten zeggen waarom ze een be paalde plaat wilden horen. En als er sprake was van een herinnering, dan moesten ze die maar opschrijven. Nou Ja. de reactie was ontzettend. Dat vloog de pan uit. Ik zat dagen brieven te lezen. Nu is er gelukkig iemand bij de KRO, die er elke week zo'n honderd uitselecteert, en daar van vallen er twaalf elke dinsdaga vond keurig netjes bij me in de brie venbus." De kwaliteit van de verhalen is Anne nauwelijks een zorg. „Ze hoeven niet sterk te zijn. Laat ze maar gewoon over domme dingen in de super markt gaan. Door die herkenbaar heid krijg je een wisselwerking. Iedereen begint te schrijven. Als er mooie literaire werkjes worden inge stuurd, helemaal opgetut en verzon nen, dan is de lol er voor mij af. Nu is het soms bijna cabaret, zo reëel en zo grappig vind ik het. Soms zitten er vier dijenkletsers bij. en soms zijn ze alle twaalf even maf. Het zij zo". Naïef Annes eerste radio-ervaringen date ren uit haar Mulo-tijd bij Avro's jeugdomroep Minjon. Een stemtest bracht haar op prille leeftijd al ach ter de radio-microfoon, maar- juffrouw Van Egmond had andere ambities. Ze verliet haar ouderlijk huis in Leiden om in Amsterdam een toneelopleiding te volgen. Ze belde Henk van Ulsen om haar te overhoren („mens, wat had ik een lef in die tijd"), maar het mocht niet baten. Ze struikelde over het hoofd stuk beweging („wat was ik een hou terige Trien met dat stroeve lijf"). Een serie voorzichtige telefoontjes van de KRO gaf lucht. Ze belandde in het jongerenprogramma Sjook van Theo Stokkink, en verdiende zo haar eerste vijfendertig guldens in omroepland. Radio Luxemburg was haar volgende baas. Eén dag in de week naar Brussel om daar zes Ne derlandstalige programma's van een uur op te nmen, die dagelijks werden uitgezonden. „Vliegende Schijven" presenteerde ze ook nog. „Eng en vermoeiend", zegt ze nu. „Ik was in die tijd een vrij naïef meisje, dat zo nodig moest. Ik werd gevraagd als televisie-omroepster. Ik heb het geweten. Ik ben sierlijk op mijn bek gevallen. Ik wilde ook van alles tegelijk." Plantjes Opleiding „Het blijkt ook een vak te zijn. die presentatie. Ik zit nu gemakkelijk door die microfoon te kletsen, om dat ik het allemaal" heb gehad. Ik durf het nu te zeggen als ik iets niet weet. Maar ik wil wel even zeggen dat daar hoognodig een opleiding voor moet komen. Nu is de toestand nog steeds zo dat er gezegd wordt: gaat u daar maar zitten en gaat u maar op uw bek, als u wilt. Het is onbegrijpelijk. En dat terwijl in een land als Amerika aan de lopende band programma's worden gemaakt die zonder meer in de purellenbak verdwijnen omdat ze gewoon als werkstuk van een leerling worden beschouwd. Zo moet het ook.Na elf jaar radiowerk krijg ik nog steeds de koude bibberatie als ik voor een zaal met tweehonderd mensen sta. In de studio heb ik daar geen last van, al is het voor mij heel belangrijk wie daar achter dat raam zit. Als ik Eenmansfractie in gemeenteraad kondigt aan: Burgemeester: wij willen ook bouwen maar ergens anders door Jac. Lelsz ERMELO De eenmansfrac tie van Ermelo 2000/PPR heeft aangekondigd dat zij het ge meentebestuur op korte ter mijn een alternatief plan zal aanbieden voor de kom van dit illustere Veluwedorp. In dit werkstuk worden ook voorstel len gedaan ter opheffing van de huisvestingsnood van de al leenstaanden. Burgemeester E. Ph. Veen ziet het plan met be langstelling tegemoet maar spreidt tezelfder tijd enige ver bazing ten toon. Het gemeente bestuur heeft reeds enige tijd voornemens om ten gerieve van de alleenstaanden een hon derdtal woningen te bouwen, maar die zullen wel op een wat andere plaats gerealiseerd moeten worden. Ermelo 2000/PPR wil met zijn alter natief komplan het euvel van het permanent bewonen van zomerhuis jes en caravans zoveel mogelijk op lossen. Zoals we al meldden, laat het gemeentebestuur dit oogluikend toe. Het is bij de wet verboden, maar Ermelo kan en niets voor in de plaats stellen. Burgemeester Veen heeft verklaard „Liever met, veters langs de deur te gaan" dan op te treden tegen deze clandestiene wijze van bewoning zonder dat hij de jongelui Stokpaardje wat anders kan aanbieden. maar kunnen opvangen", aldus bur gemeester Veen). Moest in het kader van de provinciale keuzenota voor het streekplan genoegen nemen met ruim honderd woningen per Jaar tot 1968. Het rijk ging „om" in verband met de stringente bescherming van de Veluwe. Met verwijzing naar een onjuiste berekening van de zoge naamde „restcapaciteit" werd ge noemd aantal door de „rijksheren" nog eens verminderd tot 59, en daar vielen de monden van de Ermelose gemeentebestuurders helemaal van open. Een bezoek aan het departe ment van volkshuisvesting in Den Haag maakte de frustratie vol komen. Het gemeentebestuur blijft van me ning dat de schuld van het nijpende huisvestingsprobleem in Ermelo, dat zeer snel groeide, bij het rijk dient te worden gezocht. Het is verbolgen over staatssecretaris Van Dam, die enkele „krankzinnige voorstellen" zou hebben gedaan: Ermelo moet maar eens ophouden met inrichtin gen aan te trekken, resp. proberen daarvan het een en ander af te schui ven naar andere gemeenten. Het is ook vergramd op minister Gruijters om de wijze waarop hij vragen be antwoordde van drie PvdA- Kamerleden nadat de televisie enige extreem slechte situaties had laten zien wat betreft het wonen in zomer huisjes en caravans. den er 1079 woningen gebouwd mo gen worden, gerekend vanaf 1 janu ari 1975. Verdeeld over elf jaar komt men dan op een gemiddelde van ruim duizend. Tussen 1 januari 1975 en 31 december 1977 kwamen of komen er echter zoveel woningen gereed, dat het gemiddelde ligt op 160. Dat is zestig per jaar te veel, dus een kwestie van vooruitgrijpen. Op die manier resteren er zeshonderd woningen voor de volgende acht jaar, wat gemiddeld 75 is. Minder dan de 59, maar het verschil zou kunnen zitten in de twee pro mille, die daarnaast nog eens gebouwd kan ter vervanging van afgebroken huizen. „Ambtenaren die ik gebeld heb. vertelden mij, dat er in de eerste drie jaar inderdaad te veel gebouwd is." Enquête Het probleem speelt ook elders wel op de Veluwe. Maar het zwaartepunt ligt duidelijk in Ermelo. Dat komt omdat deze gemeente zoveel inrich tingen heeft, onder meer psychia trische. Veldwijk, 's Heerenloo- Lozenoord, Groot Emaus, Sonne- heerdt enz. Het verplegend perso neel geeft er in toenemende mate voorkeur aan niet op eigen terreinen, waar men ook de werkkring heeft, te wonen maar op wat meer zelfstandi ge manier in het dorp. Behalve een groot aantal verpleegkundigen is een kleinere groep buitenlandse werknemers illegaal in zomerhuisjes en caravans gevestigd. In totaal gaat het om zo'n driehonderd personen, die in vakantieverblijven wonen. Ontsticht Het gemeentebestuur van Ermelo is nogal ontsticht over de hogere over heden, die de bouwactiviteiten van de gemeente Ermelo nogal drastisch hebben teruggeschroefd. Terwijl Er melo vroeger, toen er nog prognoses voor de bevolkingstoename in Ne derland tot twintig miljoen zielen waren, van hoger hand gevraagd werd of het niet wat woningbouw wilde plegen voor het nabije Harder wijk („We hebben zelf altijd gezegd dat we niet zo hard behoeven te groeien, als we onze eigen mensen De heer D. N. de Vries Reilingh, voorzitter van Ermelo 2000, een groepering die vooral PPR'ers rondom haar blazoen verenigt maar ook wel andere progressieve figuren, is van mening dat de schuld van het falend huisvestingsbeleid ten on rechte buiten Ermelo wordt gezocht. In een „ingezonden stukje" zegt hij dat Ermelo's stokpaardje de nieuw bouw is. De bouwwoede van Ermelo heeft echter nimmer tot een vermin dering van de huisvestingsnood ge leid. omdat er te weinig betaalbare woningen kwamen. „Het is nu ken nelijk ook buiten Ermelo duidelijk geworden dat voortdurende nieuw bouw niet de oplossing kan zijn voor Ermelo's huisvestingsproblemen." „Paniekstemming bij het gemeente bestuur" daarvan spreekt de heer T. H. W. Oosterhuis, die als eenling voor Ermelo 2000 PPR in de ge meenteraad zit. „Het is niet van de ene dag op de andere gekomen. Rijk en provincie hebben gezegd dat Er melo een pas op de plaats moeten maken. Dat heeft men lang van te voren kunnen zien aankomen. Nu wordt er gedaan alsof die medede ling over 59 woningen per jaar het eerste sein was dat Ermelo niet op de oude voet kon doorgaan." Overigens, de heer Oosterhuis vecht ook de becijferingen van het ge meentebestuur aan. Tot 1985 zou- Wat de kwestie-zomerhuisjes be treft, wijst de heer Oosterhuis er op dat in het program van Ermelo 2000/PPR staat, dat meer aandacht gegeven moet worden aan de al leenstaanden. een categorie van de bevolking die geen aandacht heeft gekregen van de gemeente. „Door ons is een enquête gehouden, al en kele jaren geleden, onder deze men sen. Er wordt veel geklaagd over tocht, vochtigheid, gehorigheid en gebrek aan brandpreventie. Bij de huisvesting van verpleegsters en verplegers e.d. is 80% beneden de maat. bij de buitenlandse werkne mers 100%." Aan de sanitaire voorzieningen mankeert ook veel, al is het niet allemaal zo schrijnend als de beel den van de televisie lieten zien. Heel wat zomerhuisjes en caravans zijn ook verhuurd aan niet-Ermeloërs. Mensen die niet economisch gebon den zijn aan het dorp. Amsterdam mers en zo. In deze gevallen worden de zomerhuisjes en caravans als tweede woning gebruikt. Permanent verhuren lijkt lucratiever te zijn dan aan vakantiegangers per week en het geeft minder administratieve rompslomp. Het komt ook voor dat er te veel wordt betaald. Bijvoor beeld 350 gulden per maand voor een onderkomen met één kamer, keukentje en wc. Aldus de heer Oos terhuis. Ermelo 2000PPR zal over enkele weken zijn alternatief komplan pre senteren. Van tijd tot tijd zijn er al wel eens wat ideeën geventileerd over het bouwen in het dorp. Er liggen nogal wat open stukken, waar „ingebreid" moet worden. In het centrum bevindt zich. bijvoorbeeld, „het gat van Ermelo". Ermelo 2000/PPR heeft meer dan eens de suggestie gedaan daar woningen voor alleenstaanden neer te zetten. En niet, zoals de gemeente wil. win kels. villa's of andere dure huizen. De heer Oosterhuis: „Staatssecreta ris Van Dam leurt met extra contin genten voor gemeenten die ten be hoeve van alleenstaanden willen bouwen, ik heb hoop dat hier ook voor Ermelo wat in zit". Tegen bierkaai? De mini-fractie van Ermelo 2000/PPR lijkt in het gemeentebes tuur. waarvan de grote fracties wor den gevormd door ARP, CHU, WD en Gemeentebelangen, tegen de bierkaai te vechten. In werkelijk heid willen ook deze fracties de pro blematiek van het permanent bewo nen van zomerhuisjes en caravans te lijf gaan, maar langs een andere weg. In „het gat van Ermelo" heeft vroe ger een hotel gestaan. En andere kostbare panden. De gemeente heeft die met veel geld moeten ver werven. Het is. vindt de burgemees ter, onmogelijk daar woningwet- bouw voor alleenstaanden te plegen. Daar moeten winkels komen (geen grootwinkelbedrijven, die de eigen middenstand zouden verstoren) met woningen erboven. „Wij stellen ons voor", aldus burge meester Veen, „zo'n honderd wonin gen voor alleenstaanden te bouwen, bijvoorbeeld vijf eenheden van twintig. Maar niet in „het gat van Ermelo"; daar is veel ge meenschapsgeld ingestoken. Het zal op enkele andere plaatsen in de kom moeten, en ik dacht dat er een goede kans is dat het ons zal lukken." De heer Veen wil nog wel kwijt (overi gens „sans rancune") dat hij de heer Oosterhuis van Ermelo 2000/PPR niet helemaal begrijpt. Zelf woont hij in Ermelo en werkt in Utrecht, en ook de heer De Vries Reilingh heeft zijn werkkring elders terwijl hij in Ermelo woonachtig is. Maar als het aan deze heren ligt, dan komt er in Ermelo niemand meer in, „geen kip en geen ei". Versneld saneren? In antwoord op vragen hebben Ge deputeerde Staten van Gelderland gisteren laten weten dat het niet is uitgesloten dat, wat de wo- ningbouw-mogelijkheden in Ermelo betreft, het gegeven van de „rest- Inzicht Als we niet tot het inzicht komen, dat we samen het beste moeten zoe ken voor het geheel dan zijn we een koninkrijk tegen zichzelf verdeeld en dat kan niet bestaan. Daar zijn de acties tussen werkgevers en werknemers een duidelijk bewijs van. Dan wordt als we zo doorgaan, de verkiezing: inspraak zonder in zicht met als gevolg uitspraak zon der uitzicht. Vroomshoop J. Boessenkool capaciteit" moet worden herzien. De adviescommissie verdeling rijkssteun woningbouw wordt daar over benaderd. Als de conclusie is dat verhoging van de woningtoewij zing voor de hand ligt, dan zullen Gedeputeerde Staten een beslissing in dit opzicht bevorderen. Het provinciaal bestuur zegt begrip te hebben voor de moeilijkheden, waarvoor Ermelo zich ziet geplaatst. Het is echter „strikt noodzakelijk dat er een zodanige ombuiging van het gemeentelijk beleid komt. dat in elk geval het euvel van de perma nente bewoning van zomerhuisjes en dergelijke niet meer toeneemt en dat voorts aan de hand van een duidelijk plan een geleidelijke sane ring plaatsvindt Mocht een ver snelde sanering van het illegale wo ningbestand kunnen worden bereikt met een verhoging van de Ermelose woningproduktie op korte termijn, dan zullen gedeputeerde staten daar delen zij mee in principe posi tief tegenover staan. De moeilijke strijd voor een betere vuurwapenwet door Freke Vuyst meen een aardige grap te hebben, of dat ik ontzettend de mist in ga. dan kijk Je onwillekeurig naar de opna mekamer. En als daar een man zit die zijn rug omdraait en een boter ham begint te eten, dan ben ik weg. Maar gelukkig hebben we een moordclub." Nelson Shields staat aan het hoofd van de Nationale Raad tegen de Verspreiding van Handvuurwapens (de NCCH), een organisa tie die ijvert voor een striktere vuurwapenwetgeving. Shields is in niets het type van de actievoerder. Hij is van middelbare leeftijd; ziet er uit als een zakenman. Hij was dan ook eens een manager bij Du Pont. Maar dat voor de moord op zijn zoon, nu. deze maand drie Jaar geleden. Anne giert het uit als we nog even ingaan op haar rubriek De Venster bank, een soort beurs waarop plan- tenstekjes per brief worden uitge wisseld. Ook dat is in korte tijd alweer volledig uit de hand gelopen. Anne: „We lezen nu zo'n zes vellen per week voor. Ongelofelijk. Krui pende ficussen, een bontbladige Gu- nira Scandens en ga zo maar door. Maar het leuke is dat er ook weer contacten uit voortkomen. Er zijn mensen die ons bellen en zeggen: ik ben tijden lang alleen geweest, en nu'heb ik een „stekjesvriendin". Dat was ook eigenlijk onze bedoeling." Over het tv-programma De Nieuwsgier tenslotte, wil en kan ze weinig kwijt. „Ik vind het zelf ver schrikkelijk leuk, maar het is af wachten wat de KRO doet. Wel kan ik zeggen dat het iets heel anders is dan omroepstertje spelen. Al zou ik dat nu natuurlijk wél best kunnen, zei ze pedant." Zijn zoon was een van de slachtoffers van de Zebra-moorden. Zebra, was de codenaam die de politie in San Francisco een kleine groep van zwar te terroristen had gegeven, die in het wilde weg blanken neerschoten. Shields' zoon werd getroffen, toen hij gebogen stond over de bagageruimte van zijn auto. Iemand vuurde van dichtbij een pistool op hem af. drie kogels troffen hem in de rug, en verwondden hem dodelijk. Er waren geen getuigen, en de jongen kende zijn moordenaars niet. Hij was het laatste slachtoffer van de Zebra- groep. Na veertien moorden en zeven gewonden had de politie ze te pakken. Geen pistool Toen 8hields naar San Francisco vloog om het lichaam van zijn zoon op te halen, werd hij door de pers bestormd. Hij stemde erin toe een persconferentie te geven, waar hij de verzamelde journalisten verbaasde door niet zoals andere familieleden van Zebra-slachtoffers te roepen „dat hij een pistool zou grijpen om de moordenaars van zijn zoon voor rot te schieten". Shields zegt: „Ik voelde dat helemaal niet. Ik was te bedroefd". Maar terug op zijn werk. kan hij het gewone leven niet zomaar weer op vatten. Hij wilde iets doen, hij wilde voorkomen dat het kind van iemand anders zoiets kon overkomen. Hij las alles over wapens en wapenwetten en uiteindelijk gaf hij zijn baan bij Du Pont op en werd een actie voerder. Met 10.000 leden moet de NCCH op boksen tegen de oudste en mach tigste lobby-organisatie in Was hington, de Nationale Oeweer Vere niging (NRA). De NRA heeft meer dan 1 miljoen leden en is een organi satie waar politici voor sidderen. De NRA was er grotendeels verantwoor delijk voor dat de eerste serieuze poging van het Congres om tot een behoorlijke wapenwet te komen. na de moord op Kennedy ver zandde. De Firearms Act was uitein delijk een slap aftreksel van het oor spronkelijke ontwerp. Een dergelijke situatie deed zich vo rig jaar opnieuw voor, toen een com missie van het Huis van Afgevaar digden een voorstel had opgesteld dat de fabrikatie en verkoop van eenvoudig te verbergen handvuur wapens (pistolen en revolvers), ver bood. Nadat NRA-leden de politici met duizenden telefoontjes en tele grammen tegen het wetsontwerp overspoelden, werd het voorstel naar een sub-commissie teruggestuurd. 8indsdien heeft niemand er meer iets van vernomen. Jacht Ieder voorstel voor een grotere controle op vuurwapens brengt hevi- Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, bheven kunnen worden gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwarlet. Postbus 859, Amsterdam. B>t publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld Links en Rechts (8) Okke Jager benut de gelegenheid het CDA (en de kiezers) aan te pra ten dat samenwerking met de WD uit den boze, die met de PvdA de aangewezen weg is. Jager zal willen erkennen dat de inkomsten van het aardgas het nu verdwijnende kabi net in staat heeft gesteld haar grote vrijgevigheid te bedrijven. Bij het ontbreken daarvan zou de positie van de gulden resp. de economische situatie er wel even anders hebben uitgezien. Dit aardgas en daarmede de onderkant van de samenleving is niet „opgetild" door kwetterende politici en theologen maar door eni ge van de veelgesmade multinatio nals. Ik moge Jager in overweging geven kennis te nemen van het Jongste jaarverslag van de president van de Nederlandsche Bank waarin wordt gewezen op de gevolgen van het wegvallen van de baten van het aardgas na enige jaren en waarin overigens meerdere behartenswaar- dige opmerkingen voorkomen. Amstelveen J. Prinsen Links en Rechts (9) De PPR van Okke Jager schakelt zichzelf uit voor een kabinet na de verkiezingen door allerlei uitspra ken voor de verkiezingen (alsof er geen waarde aan de verkiezings uitslag moet worden gehecht). De PvdA schakelt zich als regeringspar tij uit door te zeggen dat ze alleen regeren wil als ze wint bij de verkie zingen en stelt bovendien eisen aan het CDA alsof dat de democratie (volksregering) zou bevorderen (als of geen waarde aan de verkiezings uitslag moet worden gehecht). Met andere woorden zelfs als de chris ten-democraten met de PvdA een volgende regeerperiode zouden wil len, is dit al voor 99 procent door de PvdA zelf geblokkeerd. Wie dus het beleid wil, zoals door Okke Jager gewenst, doet er goed aan te zorgen voor een zo sterk mogelijke CDA. Okke Jager maakt er een farce van door het voor te stellen dat bij 8 zetels winst er 1 naar de ARP en 6 naar de CHU gaan: er gaan er 8 naar het CDA. Volgens een in 1976 vastgestelde procedure. Dat kan trouwens ledereen weten, want het heeft in alle politieke bladen vele malen gestaan. Een volgende kari katuur is ook te maken: bij 32 zetels verlies (resten dan nog 15 zetels) gaan er 5 naar de KVP, 5 naar de ARP en 5 naar de CHU. Kortom 15 CDA Conclusie: het is niet altijd goed als politici gaan preken, maar dominees die zich in de politiek stor ten is minder. ge reacties teweeg in Amerika. Zelfs na de Kennedy-moorden en de moord op Martin Luther King, rea geert een Amerikaan hevig veront waardigd als de regering dreigt zijn geweer af te pakken Een reden is de populariteit van de jacht. Ook al beperkt elk wetsvoor stel zich tot controle op handvuur wapens. de NRA redeneert dat een hervorming van de wet de beschik baarheid van wapens en munitie in het algemeen zal aantasten. Boven dien. zo gaat de pro-wapen lobby verder, speelt een vuurwapen een belangrijke rol in de verdediging van huis en haard tegen de steeds opruk kende misdaad. Als een man geen wapen meer mag dragen, dan zijn de burgers overgeleverd aan bendes van gewapende misdadigers. In dergelijke argumenten klinken de echo's door van Amerika's verleden. De tijd van pioniers en het wilde westen, toen een „gun" noodzakelijk was voor een man s overleving. De Lier Jan M. van Dijk Gevaar Maar in het Amerika van vandaag is een vuurwapen eerder een gevaar voor een gezin en de samenleving, dan een noodzaak uit lljfbehoud. De cijfer spreken voor zich: Amerikanen bezitten 200 miljoen vuurwapens, waaronder veertig miljoen handvuurwapens. Tussen 1966 en 1972, tijdens het hoogtepunt van de Vietnamese oorlog kwamen er 44.000 Ameri kaanse soldaten om In diezelfde periode werden er 52.000 mensen met een handvuurwapen ver moord in Amerika. De statistieken van moorden naar type wapen, laten het volgende zien: 5 procent werd met een geweer gepleegd 9 procent met een jachtgeweer 18 procent met een steekwapen 7 procent met andere wapens (ha mer, vergif, etc.) 9 procent handen, voeten 53 procent met een pistool of revolver Hoe effectief is een wapen in geval van een inbraak? 99 procent van alle inbraken vindt plaats als de bewo ners afwezig zijn. En de vier aantrek kelijkste artikelen voor een dief zijn, geld, credit cards, juwelen en wa pens. Zelfs als de bewoners thuis zijn, dan nog heeft de Inbreker het blement van verrassing in zijn voor deel. Bovendien worden wapens niet zelden per ongeluk afgevuurd. In een .huis waar een wapen aanwezig is, hebben de bewoners vier keer zoveel kans om per ongeluk door dat wapen gedood te worden, dan door een ge wapende inbreker. Veel moorden hadden voorkomen kunnen worden als op het moment van een hevige ruzie er geen wapen voorhandig was (meer dan 72 procent van de moor den vindt plaats tussen familieleden of tussen mensen die elkaar kennen.) Dergelijke gegevens brachten indivi duele staten er toe, zelf striktere wetten aan te nemen. Maar hoe ef fectief kan een dergelijke wet zijn als men in een naburige staat makkelijk aan wapens kan komen. In Was hington DC is het sinds kort verbo den om handvuurwapens te kopen, maar in het naburige Virginia kan men op vertoon van een rijbewijs een pistool kopen. Belofte Het antwoord ligt dan toch bij de federale regering. Carter, zelf een Ja ger. heeft beloofd dat hij dit Jaar nog met een voorstel zal komen, waarin hij vergunningen voor handvuurwa pens verplicht zal stellen; een wachttijd tussen de registratie en de aankoop van een wapen zal instel len; en fabrikatie en verkoop van de zgn. Saturday Night Specials. een goedkoop type wapen. zal verbie den. Volgens Shields zal Carter zich aan zijn belofte houden. Het was een Beretta automatic waarmee de moord op Shields' zoon gepleegd werd. Hetzelfde wapen dat in alle Zebra-aanslagen gebruikt was. De politie traceerde de oor sprong een Jongen die het in 1968 voor de grap had gekocht Sindsdien was het verschillende malen van ei genaar verwisseld. Iemand betaalde er zijn verlies bij een pokerspel mee, en een ander verkocht het in ruil voor heroïne. Uiteindelijk werd het door een Inbreker gestolen, die het verkocht aan een man in een actie centrum voor zwarten in San Franci sco. waar de vier mannen die voor de Zebra-moorden veroordeeld zijn. werkten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9