Jan Kruis schildert koninklijke familie tijdens theeuurtje Orchideeën of appeltjes? Veilig ingepakt op de fiets UW PROBLEEM 00K HET ONZE Doek van bijna vijf meter breed MAANDAG 2 MEI 1977 VARIA Trouw/Kwartet 6 door Fred Lammers MANTINGE Er zijn nog rustige plek jes in ons land. Het Drentse Mantlnge bij Westerbork is er één. Het heeft maar een paar honderd inwoners en openbaar ver voer komt er niet. Maar mooi is het er wel en eenzaam. Een tractor is op de kille voorjaarsdag, eind april, als ik op weg ben naar de illustrater Jan Kruis, het enige vervoersmiddel dat ik tegenkom op de smalle asfaltwegen die naar het dorp voeren. De wind giert om de schuur die Jan heeft inge richt als tijdelijk atelier omdat zijn gewone werkdometn te klein is voor de opdracht waar mee hij sinds vorig voorjaar bezig is: het schilde ren van de voltallige koninklijke familie. Want het doek. waarop de nu 43-jarige Jan Kruis Nederlands eerste familie afbeeldt, is niet zo maar een schilderij. Jan moet op een ver plaatsbare Installatie staan om alle hoeken van het doek. dat 4.80 meter lang en 3,25 meter hoog is. te kunnen bereiken. In vroeger eeuwen was het heel gebruikelijk dat er van die indrukwek kende schilderijen werden gemaakt. In onze musea en representatieve gebouwen hangen ze nog te kijk en ze doen ons onszelf afvragen hoe ze het hebben klaargespeeld, schilderingen van een dergelijke omvang tot stand te brengen. In onze UJd komt niemand meer op het idee een kunstenaar opdracht te geven zo'n wandversie ring te maken. Onze huidige gebouwen zijn daar nauwelijks meer opberekend. „Je kunt zeggen dat het een Jongensdroom van me was. één keer m mijn leven zo'n groot schilderij te maken. Toen ze bij het weekblad Libelle, waarvoor ik wekelijks de strip, „Jan, Jans en de kinderen" vervaardig en ook ander illustratiewerk doe. vorig Jaar op de gedachte kwamen het konink lijk paar ter gelegenheid van het veerügjarig huwelijk iets aan te bieden namens alle lezeres sen. heb ik aarzelend mijn wens naar voren gebracht. Het was vrij gauw voor elkaar en zo kreeg ik opdracht maar eens wat op papier te zetten en kon ik mijn gang gaan". Jan Kruis werd al snel geconfronteerd met de moeilijkheid dat leden van de koninklijke fami lie alleen in bijzondere gevallen voor een kunstenaar poseren. .Jk begrijp dat best. Als ze zelf opdracht geven voor een schilderij ligt dat anders. Vooral nu het van een damesblad uit gaat. wagen zij zich niet op glad Ijs Ze zijn huiverig voor alles waar een publiciteitsstunt achter zou kunnen zitten. Ik moet me daarom behelpen met stapels foto's die van de Rijksvoorlichtingsdienst heb gekregen en vorig Jaar ben ik op Koninginnedag naar Soestdljk geweest om de koninklijke familie tijdens het défilé van dichtbij mee te maken. Die datum is ook het tijdstip dat ik heb geprikt als moment waarop het schilderij wordt gedateerd. Je kunt nooit helemaal actueel zijn. De Koningin veran dert niet zo veel in een paar Jaar. maar roet haar kleinkinderen is dat wel een beetje anders. Flo- ris. de Jongste zoon van Margriet, die op het schilderij bij de Koningin op schoot zit. was voring Jaar nog een baby. nu is hij een echte kleuter. Bij kinderkoppies maakt een half jaar al een groot verschil". Omdat Jan Kruis aan dat één keer kijken en die foto's niet voldoende had. vond hij er iets anders op „Ik heb in mijn familie- en kennissenkring 21 personen opgezocht die wat figuur betreft leken op de leden van de koninklijke familie. Els. mijn vrouw, is daarop met een vriendin aan de gang gegaan om de kleding die de koninklijke familie vorig Jaar op 30 april droeg, bijeen te zoeken of na te maken. De japon van de Koningin bijvoor beeld werd precies nagebootst, alleen heeft Els hem wat langer gemaakt omdat ik korte rokken een oudere vrouw niet vind staan. Theekopjes JAN KRUIS een gezellige familie in goede doen Aan de ribbroekjes en sweaters van de kinderen van Beatrix was gemakkelijk te komen, met die kleding van de kinderen van Margriet ging dat moeilijker Nergens hadden ze die niet In de mode zijnde streepjestrultjes en halflange strcepjesbroeken Stad en land heeft Els ervoor afgelopen, totdat ze bij C en A iets vond dat er aardig op leek. Broeken hadden ze met die streepjes alleen in het lang. Daar hebben we maar een stuk afgeknipt. Het stel van Irene was zo exclusief gekleed, waarschijnlijk ln kleding uit een dure Parijse zaak. dat we daar niet verder naar hebben gezocht en zelf iets in elkaar heb ben gezet. Nog groter problemen gaf het aan de verdere attributen te komen: het theeservies bijvoor beeld. .Met foto's van een theedrinkende Konin gin in de hand begon een rondgang langs vele winkels. In Rotterdam hebben we kopjes gevon den die ik nodig heb. Ze waren prij2ig, maar ik vind ze zelfs mooier dan het servies dat de Koningin gebruikt. Van mijn broer leende ik een zilveren theeblad op pootjes en een bijpassende theepot Het tafellaken is het kanten overkleed dat wij als sprei gebruiken. Al die voorbereidin gen werden vorig voorjaar al getroffen. Op een koude zomerdag bracht Jan Kruis al zijn model len bijeen op de buitenplaats „Iepenhof" in Rotterdam, de stad waar hij toen nog woonde en waar hij als kleine Jongen op de stoep van het ouderlijk huis aan de Zwijndrechtsestraat al strips zat te tekenen om die dan aan vriendjes te laten zien en voor te lezen. Gezamenlijk, in kleinere groepjes en soms afzon derlijk. tekende Jan alle 22 in de gewenste poses uit. ..Een moeder van een kennis poseerde, geze ten in een tuinstoel die veel overeenkomsten vertoont met het tuinmeubilair op Soestdijk, als Koningin. Mijn zus stond model voor Margriet en de kinderen van vrienden ravotten op een manier zoals de Jongste Oranjegeneratie dat naar ik veronderstel in huiselijke kring ook doet. Geen statieportret Het schilderij wordt beslist geen statieportret Daarover vertelt Jan Kruis me: „Ik schilder de koninklijke familie als een gezellige familie ln goede doen tijden het theeuurtje". Daarom rijdt Willem-Alexander wat rond op een fiets, zijn neefje Maurits achterop: Friso en Constantijn zijn verdiept in een boek; Maria Carolina, de jongste dochter van Irene, dribbelt op de trap. die geheel aan de fantasie van Jan Kruis is ontsprongen. De tuin, vooral de rode beuk, die daarin een opvallende plaats Inneemt, heeft wel iets weg van het park bij Huis ten Bosch, waar Jan is gaan kijken en fotograferen. Het zal wel najaar worden eer het schilderij af is. „Door de Lockheed-affaire en de toen nog onbe kende gevolgen daarvan, is het werk vertraagd. In november ben ik pas echt met schilderen, begonnen. Het doek gereed te krijgen voor de zevende Januari was toen niet uiteraard niet haalbaar meer. Dat gaf niet, want de huwe lijksdatum ging toch ln stilte voorbij. Het schil derij aan te Rieden op de dertigste april is evenmin gelukt Het is een heel karwei. En hoewel ik er nog steeds aardigheid in heb, moet ik toegeven dat het een zwoegen is ervoor te zorgen dat de gelijkenis goed is". Bij de een levert dat meer problemen op dan bij de ander. Prins Claus is al twee keer overgeschil derd en nog is het resultaat Jan Kruis niet naar de zin. „Met Beatrix ging het veel beter. Zij staat ln een gemakkelijke houding, kijkt frontaal en lachend voor zich uit Dat is haar handelsmerk. Als Je Beatrix niet lachend afbeeldt, verliest ze veel van haar herkenbaarheid. Margriet, die op het schilderij haar zuster Christina Juist thee Inschenkt, valt me ook moeilijk. Ik zou dolgraag willen zien hoe zij in werkelijkheid een theepot hanteert. Ik heb nog een stille hoop dat er binnenkort wat foto's van haar mogen worden gemaakt al theeschenkende. Daar wordt over gepraat. Ik zou er erg mee zijn gebaat. Ze zullen op Soestdijk echter wel denken: die stripteke naar zit ons nu te schilderen, laten we eerst maar even afwachten wat het wordt. Ik hoop dat ze het eindresultaat zullen accepteren en er een goede bestemming aan geven in een provincie huis of een of ander clubhuis. Dat ze het in Soestdijk zullen ophangen.neem ik niet aan. Het lijkt me minder geschikt voor de slaapkamer". Dat schilderij is voor Jan Kruis een hoogst serieuze zaak. Hij is er eigenlijk dag en nacht mee bezig. Met vakantie gaan is er ook dit jaar niet bij. .Als dat schilderij niet af is,zit ik toch niet rustig". Tal van collega's van Jan die in het begin zijn wezen kijken, zijn bleek om de neus weer ver trokken. Jan Kruis kan zich dat wel Indenken. „Je komt als Je zo'n groot schilderij maakt Inderdaad voor ongekende moeilijkheden te staan. Vroeger hadden ze veel meer ervaring in dit soort zaken, terwijl ik nu dagelijks zit te klooien om te ontdekken hoe het moet. Met name de lichtval is een opgave. Je moet ervoor zorgen dat de tinten overeenkomen. Door het zelf te doen ga je pas ontdekken hoe gigantisch het werk van die zeventiende-eeuwse meesters was. Ik heb het dan nog niet eens over Rembrandt, maar over een man als Van der Helst. Wat waren zijn schilderstukken onverge lijkbaar mooi. Een moeilijk punt is ook dat iedereen de leden van de koninklijke familie kent. Dat is een nadeel. Als vroeger een portret van een vorstelijk persoon werd gemaakt, was dat de enige informatie over zo iemand. De mensen die zo'n portret zagen, zelden: Zo. is ie dat nu. Tegenwoordig gaat dat niet meer op. Iedereen kan me op de vingers tikken. Elke passant kan erover oordelen". Jan Kruis zal blij zijn als het werk is geklaard, toch zal de dag waarop het vorstelijk doek uit zijn schuur zal worden gedragen, voor hem geen gelukkige worden. „Het zal een vreemde lege plaats achterlaten. Het zou wel eens kunnen zijn dat ik over een poosje weer aan iets dergelijks begin nu ik er de smaak van te pakken heb. Ik maak dit schilderij niet omdat ik een fervente Oranjeklant ben. al denken sommige mensen dat wel. Als het hoofdbestuur van de CPN bij me was gekomen om zich levensgroot te laten uitschilderen had ik dat ook gedaan. Tegen Amin had ik nee gezegd". door Mink van Rijsdijk Het kost me geen enkele moeite onmiddellijk toe te geven dat gedroogde appeltjes en een vaasje orchi deeën niets met elkaar te maken hebben. Hoogstens zou je kunnen zeggen dat het beide produkten van land- en tuinbouw zijn. Toen ik een paar dagen geleden een zak vol gedroogde appeltjes kreeg, dwarrelden mijn gedachten echter ineens richting orchidee vandaar. Waarom vinden we orchideeën eigenlijk zo mooi? Mijn lievelingsbloemen zijn het niet, ik zie eigenlijk meer in Leiietjes-van-Dalen Juffertjes-in-het-groen. Mijn kijk op een orchidee is niet helemaal eerlijk. Dat komt omdat hij zo'n statusbloem is geworden. Hij is naar geld gaan ruiken en daar kan een bloem niet zc goed tegen. Als we iets kleins voor een zieke willen kopen, waar je toch mee voor de dag kunt komen? Een orchidee. Iets groots voor een bruidspaar, waar je mee voor de dag MOET komen? Orchideeën. Relatie-geschenk-bloemen? Jawel, de secretaresse zorgt er wel even voor. Met de nonchalante manier waarmee we orchideeën cadeau geven, doen we de Venusschoentjes, Cattley- a's en hoe ze verder heten mogen tekort. Zelfs voor een bloem moet het. wel onaangenaam zijn vooral bewonderd te worden omdat ie duur is. Om maar te zwijgen over de vernedering dat hij een fiscaal aftrekbaar geschenk is geworden. Op die manier zien we kans moeizaam gekweekte bloemen te onteren. Ze zijn niet tot bloei gekomen om achteloos en zonder hartelijkheid als statussymbool aangeboden te worden. Met die gedroogde appeltjes die ik kreeg lag het heel anders, liever en zelfs veel royaler. De vrouw die ze bracht vroeg: „Houden jullie van appelstukken?" Dat was een moeilijke vraag. Ik wist namelijk wel wat een stuk appel, maar niet wat een appelstuk was. Mijn domheid werd beloond met een toegeeflijk lachje. Na acht jaar dorp moest ik toch weten dat appelstukken gewone gedroogde appeltjes waren. Stadsmensen kopen 250 gram van dat spul in een winkel. Bij ons doet men dat niet. Hier zorgt men zelf nog tijdig met produkten van eigen grond voor een wintervoorraad. In ons dorp wordt nog geweckt en menigeen heeft in de kelder net als vroeger een Keulse inmaakpot met zoute snijbonen staan. In voorbije tijden werden die op wasdag gegeten, zodat men ondanks de drukke werkzaamheden toch stipt om twaalf uur aan tafel kon gaan. Er gingen witte bonen natuurlijk ook eigen teelt doorheen en met zo'n bord vol „blote kindertjes in het gras" kon men er weer een paar uur tegen. Die keldervoorraad was echter niet alleen op een „eenvoudige, doch voedzame maaltijd" gericht. Tot op de huidige dag vindt men de flessen eigenge maakte bessensap en morellen op brandewijn, overi gens niet uitsluitend een rijke aanblik, maar ook niet te versmeden traktaties. Zo zijn generaties lang vrouwen ook in de weer geweest met het drogen van appelstukken en in veel gezinnen gebeurt dat nog. Een duidelijk al vaak gebruikte zak zuinigheid, die nooit een kasteel opleverde gevuld met appeltjes stond op mijn keukentafel. Ik was er wat beduusd van. De geefster staat in het dorp niet als buitensporig royaal bekend. Waarom ze me zo kwam verwennen is niet interessant, maar dat ze het deed gaat vele orchideeën te boven. Haar gift is niet aftrekbaar voor de belasting. En reken maar dat ze heeft lopen dubben of ze die appeltjes wel wilde missen. Iemand die gemakkelijk orchideeën weggeeft leeft anders, denkt anders en rekent anders dan een dorpsvrouw. Juist daarom waren het bijzonder kostbare en hartverwarmende appelstukken. Lekker sappig waren ze en erg geurig, maar bovenal lief. Soms is ontvangen dan ook zaliger dan geven. door Annemarie Lücker Minister Westerterp schreef in 1976 een prijsvraag uit waarin gevraagd werd een fiets-regenpak te ontwerpen dat moest voldoen aan de volgende eisen: afdoende bescherming bieden tegen weersinvloeden bewegingsvrijheid niet beletten voldoende ventilatie bieden de veiligheid vergroten eenvoudig aan en uit te trekken en makkelijk mee te nemen aantrekkelijk en modieus te zijn geschikt zijn voor industriële produktie Als beste kwam het AGU-Sportregenpak uit de bus, uit 84 inzendingen. Het pak. dat in de kleuren okergeel, oranje en in bruinrood te koop is, kost in kindermaten 64.50 en grote maten 79.50 (tot en met maat 58/60). Als voornaamste punten zijn te noemen: volledig winddicht, afneembare capuchon, soepel gerubberd nylon, sluit pols hermetisch af tegenwind, afgeplakte naden, ventilerende brede, open rug. verstelbare wijde pijpen die wijd over de schoen vallen, afneembare elastische schoenband, opbergtasje met polsriem, gegarandeerd waterdicht, ventllatiegaatjes onder de oksels, nylon ritsen en veilige reflecterende banen. Het Het AGU-sport-fietspak AGU-SPORT regenpak is verkrijgbaar bij fietsenhandelaren, sportzaken, hengelsportzaken en andere speciaalzaken. Breishow Wie dit jaar de Huishoudbeurs bezocht, heeft ongetwijfeld de breishow gezien van Nevada, gepresenteerd in samenwerking met couturier Frans Molenaar. Afgelopen seizoenen liet Frans Molenaar spectaculaire handgebreide jurken en truien zien in zijn couture-collecties. Deze zomer werkt hij met katoenen garens, waarin af en toe een streepje lurex is gebreid en hij maakt grote gestreepte slobbertruien op een brede, strakkere.band die ook als mini-jurk gedragen worden. Veel van deze modellen zijn te vinden in het Nevada-breiboek. zodat u zelf aan de slag kunt met de patronen die ook ver over de grens de aandacht trokken. VRAGEN uitsluitend In envelop sturen neer postbus 507. Voorburg Per vraag een gulden in postzegels, bet lietst in waarden van 55 en 45 ets bijvoegen, en beslist met een de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd Briefkaarten worden terzijde gelegd Verzoek om clementie: Wegens Ziek te van de redactrice van deze ru briek vragen wij van lezerweaaen). die gaarne een schriftelijk antwoord op hun vragen willen, hebben, om wat geduld. VRAAG: Ik zou zo graag weer een» Iets aan houtsnijden doen. Waar kan Ik een pakket met de nodige spullen daarvoor kopen? ANTWOORD: Een goede hobbyzaak zal de „Stezona" pakketten te koop hebben of ze ln elk geval kunnen bestellen. «Fries houtsnijwerk, compleet met voorbeelden en hout). VRAGEN: Over de zeven liedjes van Anna de Wijs Mouton. ANTWOORD: Dit aardige bundeltje dat een jaar of veertig geleden op Iedere plano stond, is slecht» antiqu arisch te koop. Mijn zegsman bij De Slegte in Den Haag vertelde me dat hij een berg bladmuziek heeften dat ieder daar mag komen zoeken, op voorwaarde dat men de rommel niet groter maakt dan men gevonden heeft. Ik geef de uitnodiging alechta door VRAAG: Een vereniging vergadert op een zolderkamer. De naam is Attica Wat betekent dit woord precies? ANTWOORD Het Engelse AtUc en het Franse Attlque is inderdaad een benaming voor een zolderkamer Gedacht werd aan de driehoekige ruimte achter de voorgevel van de klassieke Griekse he tempels in Atti ca. de Griekse landstreek, waarvan Athene de hoofdstad is. Het is dus een bedachte naam, maar wel een aardige. HARTELIJK dank voor alle reacties op onze vraag inzake het Scandina vische wasmerkje: De eerste verta ling kwam telefonisch van Henk van Halm. een veelzijdig man. die niet alleen al die moeilijke plantenna men kan vertalen, maar die mij ook vlot vertelde, dat de borstrok kenne lijk in Zweden was gekocht en dat de vertaling is: Wettig gedeponeerd, alleen wassen ln koud en handwarm water Verder kwamen er veel en thousiaste beschrijvingen van de vi- brosutische produkten. vooral van oudere abonnees en een heel stel brochues met foto's van wulps kij kende. maar zich degelijk gedragen de Jongedames en met veel tanden lachende en uit de kluiten gew assen frisse jongelieden, allen gevat ln de gelijke onderhemden en broeken. Oezlen de grote stapel brieven met inlichtingen en vragen draagt de helft van onze lezers in de barre winter deze spullen en de andere helft wil dit voorbeeld volgen. Van daar de mededeling van het adres: Postbus 312. Eindhoven; meer recla me past niet in deze rubriek. VRAAG: Er heeft een poosje gele den een artikel ln de krant gestaan over de besteding van het inkomen van modale werknemers. Wie schreef het. wanneer stond het in de krant en hoe zou ik bet nog eens te pakken kunnen krijgen? ANTWOORD: Titel: Soms zou Jewel met de mensen willen winkelen, door Willem Schram a 18/2/1977. De fotocopie heeft u reeds ontvangen. Wij raden onze lezers altijd aan: Koop een goede bewaarmap en be waar daarin aardige artikelen. U be spaart u zelf (en ons) de kosten van het kopiëren en het verzenden 0,50 per bladzijde verzendkos ten). Bovendien de tijd van het zoeken. VRAAG: Wat zijn dit voor boontjes en kan men ze eten? Antwoord: Volgens Henk van Halm (als men zo iemand met een was merkje aan de telefoon heeft, wor den er roeteen een paar problemen aan vastgeknoopt) zijn alle bonen in rauwe toestand misschien wel zoet, als men honger heeft, maar beslist niet gezond. Ze moeten eerst ge kookt worden. De paarse kleur gaat dan van de ons toegezonden boontjes (zg. Kievietsbonen) af. De peulen van deze pronk bonen wor den. Jong. als snijbonen geconsu meerd. maar zijn nogal hard. De Kievietsbonen zijn in opmars van Oost-Europa uit (Bulgaarse bo nenschotel!). In Engeland zagen we ze in een supermarkt en in Delft verkocht een Italiaan op de donder dagse weekmarkt dezelfde bonen. (Als u toch liever iets anders eet is toch een bezoek aan Delft op don derdag de moeite waard, vooral dat grachtje met de bloemenmarkt!) Reactie van lezer Uit de Zonen van Pietje Bell herinner ik me het Luci fersgesticht. Men moest daar de hele dag stokjes ln een bak met zwavel dopen en als die kopjes niet keurig rond waren, ging de zweep erover. Hoe verzint men het? VERVOLG op het antwoord over het WAPEN van WARN8VELD: Mo gen wij op deze manier allen dan ken, die ons hielpen met gegevens over dit wapen. Het is een heel aan gename ervaring van onze lezers brieven over dit onderwerp, meestal vergezeld gaande van een overdruk of fotocopy, te ontvangen. Aan de oorspronkelijke vragenstelster kun nen wij tevens nog vertellen, dat een archivaris, zolang hij een bepaald onderzoek nog niet voltooid heeft, meestal zegt, dat hij er nog niet is en dat betekent niet, dat hij niet heel veel interessante gegevens gevon den en uitgezocht heeft. Het pretti ge gesprek, dat we telefonisch gehad hebben met de gemeentesecretaris van Warnsveld, was daar een bewijs van. Stamverhuizingen van Saxische volksgroepjes in de rusti ger tijden na de invallen van de Noormannen staan ln verband met die merkwaardige figuur Warns, die met uitgestrekte armen zijn slangen recht voor zich uit draagt (Genimo Warns alliger angue, zoals in een oud geschrift staat). Het zal echter pas mogelijk zijn, de bestudering van deze zaken voort te zetten en af te ronden, als de plannen voor een gezamenlijk archief van een paar gemeenten worden uitgevoerd. Daarin vinden de kronieken van Warnsveld dan ook een plaats en kan men overgaan tot een stelsel matig onderzoek door mensen die hiervoor speciaal worden aange steld. Zo ver is het nog niet en thans behoort het historisch onderzoek tot een vrije tijdsbesteding van een en thousiaste gemeenteambtenaar. VRAAG: Hierbij zend ik u enige dia's. De plant, die erop voorkomt, is al heel lang in de familie en bloeit maanden lang ln een puntige lange tros. De bol ligt als een ui boven op de aarde van de pot. Aan de zijkan ten ontwikkelen zich nieuwe bollet jes. De blaren zijn vlezig en men vertelde er vroeger van dat ze ge neeskrachtige werking hadden bij infecties, maar de naam is bij nie mand bekend. ANTWOORD: Tot de laatste conclu sie waren we ook gekomen, toen we aan het eind waren van „de ons ten dienste staande handboeken" maar ook aan het eind van de bezoekjes die we in dergelijke gevallen plegen te brengen bij vriendelijke oude da mes met „tangan dingin" voor bloe men en planten. Tenslotte gingen we op bezoek ln de Hortus te Lelden, het nakroost parkerende in de fasci nerende kassen met pisang en klap perbomen (voor een kwartje wan delt men daar in een paradijs!). Een ander paradijs zette de hortulanus een eindje open, toen er steeds mooiere boeken met onwaarschijn lijk mooie illustraties te voorschijn kwamen. Na een uur van veel zoe ken, bladeren en vergelijken was daar ineens uw plant in een van de lange rij folianten, een succes, al is het een koude gewaarwording, dat opwindend zoeken tussen zoveel moois dan is algelopen. Het resul taat? Ornithógalum Caudatum Ait Familie van de Leliacaeae (Lelieach- tigen) voorkomend in Zuid-Afrika. Die lange Latijnse naam vertalen wij met Vogelmelk (een soortnaam die wij hier ook wel tegenkomen, kijk maar eens in Heimans en Thys- se!). Caudatum duidt op de lange staart (cauda) van de bloemtrossen. Ait slaat op de man die deze plant het eerst ontdekte en beschreef: Ai- ton, tuinman van Kew gardens, on geveer in 1750. In het middellandse zeegebied komt een familielid van onze O C voor, ook een leiiachtige van de AlliumtakfScylla Maritima) de ag. Zeeajuln. De bloemen zijn echter lang zo mooi niet. Wat de geneeskrachtige werking betreft, konden we niets vinden. Alton ver meldt dat er een uitnemend middel van vervaardigd kan worden om rat ten te vergiftigen. Dat is toch wel een heel hardhandige manier om jeugdpuistjes te bestrijden! Wat de kleine bolletjes betreft: Laat de na tuur haar gang maar gaan. Op den duur ontwikkelen zich wel wor teltjes en als ze aanstalten maken hun eigen weg te gaan. zet ze dan maar gewoon boven op de aarde van een bloempot. Heeft u een nieuw, weigedijend plantje over dan zal de heer Van Hattum in de Hortus te Leiden, onze zegsman, dat zeker kunnen waarderen. VRAAG: Wil u nog eens een keer het gironummer voor Dom Helder Ca in ara vermelden? ANTWOORD: Met plezier: Postgiro- nummer 40.000 t.n.v. de Wilde Gan zen, Hilversum, er bij vermelden het door u bedoelde project

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6