Meer dan het gewone Veel belangstelling voor zendingsdagen VANDAAG Anglicaanse zending beleeft dieptepunt Het wonder van de 50 Bona-kuipjes Wereldconferentie over vrede in 1979 ym ijl, Gereformeerde bond naar Zuid-Afrika VOORBIJGANGERS UIT DE KERKBLADEN Britse evangelicals vragen meer politiek in de kerk MAANDAG 2 MEI 1977 KERK Trouw/Kwartet door prof. dr. J. de Graaf Boerwinkel, als auteur zeer bekend geworden door zijn publi- katies ..Inclusief denken" en „Einde of nieuw begin", heeft ons nu verrijkt met een studie over Jezus en zijn Bergrede. Hij gaf dit boek de titel mee ..Meer dan het gewone". Die titel is ontleend aan de Bergrede zelf. aan de bekende passage, waar ter toelichting van het betrekken van de vijand binnen het gebod van de naastenliefde deze woorden vallen: en indien gij liefhebt, die u liefhebben en alleen uw broeders groet, waarin doet gij meer dan het gewone? (Mattheus 5 vers 47) Maar op het eind van het boek wordt het duidelijk, dat de keuzen van deze titel voor een boek over Jezus en de Bergrede nog een extra-lading krijgt met het oog op de tijd waarin wij leven: „nu in onze eeuw de collecUeve macht van de mens plotseling is vergroot zo wel ten goede als ten kwade door het gebruik van de atoomenergie, kan de gedragsnorm, die van gewo ne menselijke wezens wordt ge vraagd. niet lager zijn dan de norm die in vroeger tijden door heiligen werd bereikt Aan deze uitlating van Arnold J. Toynbee en soortge lijke uitingen van de filosoof Jas pers aanknopend zegt Boerwinkel ..Onze Ujd. die meer dan het gewo ne te zien geeft, zowel wat moge lijkheden als wat gevaren betreft, roept om een mentaliteit en een wijze van handelen die van ons mensen ook meer dan het gewone vraagt. Zoals wij dat bijvoorbeeld beschreven vonden in de Bergrede'' (Blz 104». Het boek Is geen doorlopend com mentaar op de tekst van de beken de drie hoofdstukken in het evan geile van Mattheus en de parallel len daarvan in andere evangelleén Wel worden heel wat teksten uit voerig besproken, waarbij Boer winkel zijn voordeel doet met het werk van vele oude en hedendaag se uitleggers, dat hij zorgvuldig af weegt. Hij schrijft niet voor vak mensen. maar hij is wel bij hen in dc leer gegaan. Kort bestek Aan de bespreking van de voor naamste teksten uit de Bergrede in het tweede hoofdstuk van het boek gaat een eerste hoofdstuk vooraf over het leven en de roeping van Dr. F. Boerwinkel Mensen zijn geen duivels We moeten nog even terugkomen op dat verhaal uit Markus 3. over Jezus die voor abnormaal en bezeten wordt gehouden, over zijn woorden daarna, dat op die manier een einde aan de duivel zelf zou komen. Maar dan komt er toch iets dat veel mensen in de kerk op een beklemmende wijze heeft bezig gehouden. Het zijn deze woorden: „Waarachtig, Ik zeg jullie dat alles de mensenkinderen vergeven zal worden, delicten en godslasteringen waarmee ze lasterlijk gesproken hebben. maar wie z'n lasteringen gericht heeft op de heilige geest. die heeft geen vergeving in eeuwigheid. hij heeft eeuwige zonde. Omdat ze zeiden: Hij heeft een onreine geest Dit is een van de plaatsen naar aanleiding waarvan men ging spreken van „de zonde tegen de Heilige Geest". Een lange reeks van wat men zich daarbij ingedacht heeft zou op te stellen zijn. Ik denk dat het een ernstige waarschuwing is aan de schriftgeleerden en aan allen die zo praten als zij. Als zou Jezus bezeten zijn geweest, een demon. Dat is t afschuwelijkste wat mensen tegen Hem ln kunnen brengen. Wie in die categorieën denkt dat hij zelfs deze mens. deze Mensen-zoon. afhankelijkheid van de duivel in de schoenen schuift ja. wil Jezus dat niet zeggen: dat wordt werkelijk een hopeloos geval. Voor zo'n blindheid is geen middel Ik denk ook dat we uiterst geschaard aan de kant van de Boze. Ik denk ook dat we uiterst vborzichtig moeten zijn hier meer in te lezen. Hierin b.v de aanduiding te zien van een mogelijkheid die bij ons zelf of bij anderen gemakkelijk aan te wijzen zou zijn. De aarde is geen hel en mensen zijn geen duivels. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM/UTRECHT Traditiegetrouw hield de rech terflank van de gereformeerde gezindte op Koninginnedag haar zendingsdagen. In de Hil- versumse Expohal waren een kleine tienduizend mensen op de zendingsdag van de Gere formeerde gemeenten. In de Utrechtse Jaarbeurs trok de Mbuma-zendingsdag 7500 be zoekers. De Oereformeerde gemeenten heb ben zendingswerk ln Weit-Irian, Ni geria en Zuid-Afrika. Deze gemeen ten bedrijven nog niet zo lang zen ding. nog geen twlnUg Jaar. Maar de liefde voor de zending is groot. De penningmeester van zendlngsdepu- taten. drs P Honkoop uit Kampen, deelde zaterdag mee. dat de In komsten tn 1978 weer met 24 procent waren gestegen, zodat er 2 342.000 gulden was binnengekomen (voor een kerkgemeenschap van 75.000 zie len betekent dat 31 gulden per hoofd. red.). Helikopter-actie Daarnaast is er de afgelopen maan den nog een zg helikopter-actie ge voerd. waarvan ds K. de Gier uit Arnhem de opbrengst (verpakt in een miniatuur helikopter» kon aan bieden 539 000 gulden Van dit geld zal de Missionary Aviation Fel lowship een extra toestel op West- Irian kunnen aanschaffen, speciaal voor de zendingsposten van de Oere- formeerde gemeenten Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 Jezus Men kan dat niet overslaan, want het functioneert voortdurend bij het lezen van de Bergrede ln het tweede hoofdstuk Boerwinkel slaagt er in een zeer kort bestek in om de sociale, geestelijke, politieke en economische achtergrond te schetsen, waartegen zich het leven van Jezus heeft afgespeeld en waarbinnen de leergesprekken moeten hebben plaatsgevonden, die we samengevat in de Bergrede terugvinden. Zo profileert hij het unieke van Jezus bijvoorbeeld door de overeenstemming èn het ver schil van Jezus met de Farizeeën, de Zeloten en de Essenen te be schrijven. Tegenover de Farizeeën valt op. dat Jezus het opneemt voor de schare die de wet niet kent. tegeno ver de Zeloten, dat Jezus hun ge- weldsmethoden verwerpt, tegeno ver de Essenen. dat Jezus zich afzet tegen hun isolationisme, ascetisme en elitaire houding tegenover de onrelnen. Boerwinkel laat ook die genen aan het woord, die op de overeenkomsten wijzen met de Fa rizeeën (Asher Finkei), de Zeloten (Brandon) en de Essenen (Leh- mann). Nieuwe orde In navolging van Trocmé en Yoder gaat Boerwinkel ook uitvoerig ln op de verheldering die vele uitspra ken en woorden ln de evangelieên ontvangen, als men ln de aankondi ging van het aangename jaar des Heren ln de synagoge van Nazareth de uitroeping van een jubeljaar, of althans die van een Jubeljaarsitua tie hoort meeklinken Het is de lijn die loopt van Levitltus 25 vla Jesa- ja 61 naar Lukas 4 vers 18 tot 20. De collecten op deze dag brachten 74 000 gulden op Daar kwam dan nog weer bij, dat rev W. Suyker uit Rock Valley namens de zusterge- meenten in de Verenigde Staten en Canada niet alleen de groeten, maar ook een cheque van 24.000 dollar overgebracht. Zendingspraktijk Over de praktijk van het zendings werk sprak zendingspredikant ds. C. O. Vreugdenhil uit West-Irian. ter wijl ook ds. P. Blok uit Dlrksland vertelde over de ervaringen van zijn visltaUereU naar West-Irian. vorig jaar. Andere sprekers op deze dag waren ds H. Rljksen uit Zoeter meer, ds. C. van der Poel uit Yerse- ke. de heer J. Moerland uit Goea en ds A. Elshout uit 81ikkerveer De stichting Mbuma zending vindt haar mensen onder oud-gerefor meerden. sommige hervormden en in de Gereformeerde gemeenten in Nederland en steunt het werk van de Schotse vrije presbyteriaanse kerk ln Rhodesië De 7500 aanwezi gen ln Utrecht (onder wie opmerke lijk veel kinderen, evenals trouwens in Hilversum) deponeerden met el kaar meer dan 113 000 gulden ln de collectezakken Met andere aange boden bedragen was de totale opbrengst van deze dag ruim twee ton. Prediking Voorzitter ds. C. 8mlts uit Gieseen dam opende de dag met een over denking van Christus' Woord „Mij ls gegeven alle macht ln hemel en op aarde". Het gaat in de zending om de prediking van de vernederde en opgestane Christus, zei hij. De Schotse zendeling Donald Rosa uit Rhodesië gaf vervolgens een indruk van deze prediking ln een toespraak over Johannes 6. vers 37 Er mogen nuanceringen zijn. wezenlijk ver- LONDEN In de afgelopen tien jaar is het aantal zendelingen van de anglicaanse kerk met meer dan «en derde gedaald Er zijn er nu nog minder dan vierhonderd over Dit ls bekendgemaakt door kanunnik Simon Barrington-Ward, de secre taris van de anglicaanse zending Hij noemt de terugval een crisis in de kern vsn de zending De snglicasnse zending kent op het ogenblik 120 tot 150 vscstures voor zendelingen De zending ziet echter geen kans deze te vervullen. De notie van een nieuwe orde van samenleven, die ten onrechte uit veel uitleggingen van de Bergrede is weggevallen, komt op deze wijze weer tot haar recht. Maar zij wordt opgenomen ln de aankondiging van een nieuw begonnen tijdperk van Godsheerschappij op aarde, de primaire betekenis van evangelie als blijde boodschap. Terecht plaatst Boerwinkel de spreuken van de Bergrede ln het kader van het joodse leergesprek. Een van de kenmerken van dit joodse leergesprek is. dat het op het leven en de „levenswandel" be trokken is. De voortdurende be wustheid van de Joodse ach tergrond van het evangelie wapent tegen vergeestelijkende uitleg van de bergrede. Men denke aan de bekende slotge- lijkenis van het huls op de rots. Deze rots is het horen en doen van de woorden van Jezus Nadat hij verschillende christelijke uitleg gers heeft geciteerd, vraagt Boer winkel: „Vanwaar nu die merkwaardige blindheid voor wat er duidelijk staat: het huis blijft schilt de prediking van deze kleine Schotse kerk met de sterke nadruk op de uitverkiezing niet van die ln de Nederlandse gemeenten, die dit zendingswerk steunen. Andere sprekers op deze dag waren ds J van Prooijen (Rhenen). da. 8. de Jong (Ouddorp. hervormd), L. M P Scholten (Krimpen), ds. W. Kamp (Grafhorst) en ds. F. Mallen (Rhenen). „Het wonder van Vierhouten" staat met vette letters te lezen in Opwek king. het maandblad van volle- evangelieprediker Ben Hoekendijk. Daarboven, als met minder uitda gende bovenkop „Kan de Heer. die eens broden vermenigvuldigde, vijf tig Bona-kuipjes met lijm vullen?" Onderwijzeres Ans van Dongen ver telt het volgende mirakel, dat zich voordeed tijdens de massale vier daagse pinksterconferentie, vorig jaar in Vierhouten: Iedere kinderwerker zou iets meene men. Maar degene, die het behan gersplaksel zou verzorgen was het vergeten. Op de eerste Pinksterdag zaten we daar. Voor vijftig groepen moesten we een Bona-kuipje met lijm vullen, zodat de kinderen hun werkstukje konden maken. Maar de winkels waren dicht, en met wat we nog hadden, kon net een bodempje lijm in de emmer worden aange maakt. Ik zei: „Heer. U weet het. We hebben geen lijm." Het klinkt haast te gek. Ik weet het. En ik zou het ook niet geloven als ik het niet zelf had meegemaakt, maar de Heer deed het Vijftig Bona-bakjes hebben we met lijm gevuld En nog was de emmer niet leeg. Er zat eerst maar zo'n laagje in. Maar toen we de kuip jes terug kregen en leeggooiden ln de emmer was hij halfvol Begrafenis Ds L J Huisman brengt in het Kerkblad van de hervormde ring IJlst verslag uit van een vergadering van de classis Sneek: De hoofdmoot van de vergadering werd een levindig voorgedragen on derwerp. dat ook een geanimeerde diskussie opriep: ..over begraven" overeind als je doet wat ik zeg?" (blz 90) Helder We gaan de inhoud van het boek niet oververtellen. De enkele gre pen, die we eruit deden mogen vol doende zijn om de lezer aan te moedigen dit boek aan te schaffen; hij vindt er een heldere samenvat ting van het beste wat er vooral in de laatste tijd over de Bergrede is gedacht en geschreven. Hij vindt er een nergens opdringerige, maar wel hem aansprekende oproep om zelf de woorden van de Bergrede weer ln zijn leven toe te laten ter veront rusting en ter bemoediging. Hij vindt er. denken wij. ook heel wat hulp om over moeilijkheden met bepaalde teksten („struikel- teksten". noemt Boerwinkel ze) heen te komen. Men kan van mening verschillen. Ik zou bijvoorbeeld de „armen van geest" niet omschrijven als de „pre tentielozen" (blz 76). maar als de „culturele statuslozen"; ik zou bij alle waardering voor de toelichting op de term ..volmaakt" vanuit het Hebreeuwse „tamiem" op één DERRY Het internationaal over leg over geweldloze alternatieven in Derry. Noord-Ierland. heeft de plan nen voor een wereldvredesconferen tie ln 1979 goedgekeurd. Op deze conferentie zullen wegen en midde len worden gezocht om internatio nale uitbreiding te geven aan een Nederlands initiatief, namelijk een onderzoek tn te stellen naar metho den voor niet gewelddadige maat schappelijke veranderingen en naar de mogelijkheden, hiervoor steun te krijgen van de Verenigde Naties. Mi nister Trip had de conferentie van Derry hierover geïnformeerd. De conferentie zal worden voorbe reid door een commissie van zes. onder wie de Nederlander C. ter Maat. FOBDOMlNEfüf^; Cartoon van de maand: Len Munnik op de achterkant van het aprilnummer van het jongerenblad Weerwoord. De predikanten A. van Ligen van Molkwerum en R. Nieuwkoop van Balk lichtten de klassis met papie ren en toespraken in over het steeds meer opdringende gebruik om een begrafenis niet af te maken, maar de kist boven het graf te laten staan. Het feitelijke begraven wordt dan verricht zonder aanwezigheid van de familie. Het feit doet zich voor dat sommige uitvaartverzorgers dit gebruik stimuleren door het zelf ge regeld voor te stellen als een betere methode Het ligt voor de hand dat de kerk dit onjuist vindt. Het is een trekje van een culturele ontwikke ling waarbij de dood meer en meer wordt ontkend en verbloemd. Bij een kerkelijke begrafenis is het pas send om werkelijk te begraven, aar de tot aarde, doordat men de kist in de aarde laat neerdalen. Pastoraal gezien kan ook het rouwproces beter doel gericht) deze term toch meer in het verband houden van de voor afgaande verzen over God, die zijn zon laat opgaan over goeden en bozen: helemaal God voor alle mensen en zo ook wij bedoeld als helemaal mens voor alle medemen sen. voortdurend bezig te vinden met het invullen (vol maken van wat liefde concreet betekent). Maar dat zijn onbelangrijke details. Het belangrijkste van dit zeer wel kome boek is. dat het de vruchtba re spanning terugbrengt in de confrontatie van kerk en christen dom en wereld vandaag met de Bergrede, die zo vaak op non-actief is gezet. En dat dit geschiedt op een wijze manier die de gevaren van een wettisch of activistisch chris tendom vermijdt, maar ook aan de vrijblijvendheid de pas afsnijdt. Prof.dr.J.de Graaf, oud-hoogleraar in de ethiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht, bespreekt: „Meer dan het gewone" door Feitse Boerwin kel. Uitg.Ambo, Baarn, 141 pag., prijs 12,50. Volgens de evangelicals moet de kerk haar leden beter toerusten voor het dragen van politieke ver antwoordelijkheid. De overheid is Gods dienaresse en christenen zou den daarom bereid moeten zijn zich met haar bezig te houden. De evan gelicals spraken zich uit voor een evenredig kiesstelsel, meer zelfstan digheid van de gewesten, kleinscha ligheid. buurtraden en financiële steun aan verantwoordelijke opposi tiegroepen op terreinen zoals plan ning. De evangelicals pleitten voor verder verlopen als men de confrontatie met de dood en het graf niet uit de weg gaat Bij de discussie werd wel begrip getoond voor de gevoelens van getroffenen, de naaste familie zal uiteraard een beslissende stem moeten houden, maar we dienen toch te beseffen dat zij die geloven in een gestorven, begraven en verre zen Heer het verdriet niet uit de weg kunnen gaan. maar op een gelovige wijze verwerken moeten. De inlei ders meldden dat wanneer de kist toch niet gedaald ls predikant en ouderling bij het graf kunnen blij ven als getuigen van de feitelijke teraardebestelling. Dat kan pasto raal dienstig zijn voor de rouwver werking van de nabestaanden. Een van de aanwezigen merkte op dat wij zelfs de dood van Christus vieren aan het Heilig Avondmaal. Als Ge meente van Christus hebben we de dood niet alleen verwerkt, maar is die zelfs opgenomen ln het geloof. Waarom zouden we dan wijken voor al te grote sentimentaliteiten? In Workum is de teraardebestelling op genomen in de kerkdienst, die wordt besloten nadat men van het graf is teruggekeerd. Elders wordt de kerkdienst aan het graf besloten door daar een laatste lied te zingen en/of de zegen uit te spreken. Dat is voor de kerk veel passender. Beslo ten werd om de begrafenisverenigin gen aan te schrijven en van het standpunt van de kerk op de hoogte te brengen, tevens om de provincia le kerkvergadering in te lichten en haar medewerking te vragen op pró- vlnclaal niveau. Doopsgezinden Ds. H Bremer over de toekomst van de doopsgezinde gemeenten ln het Algemeen Doopsgezind Weekblad: Mijn zorg is dat kleine gemeenten naar binnen gekeerde, alleen in ei gen welzijn geïnteresseerde groepjes worden, ol dat vrijzinnigheid in de zin van openheid verdampt tot vrij blijvendheid. Als zulke gemeenten HUIZEN Een delegatie van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk zal van 24 oktober tot 14 no vember een bezoek brengen aan Zuid-Afrika. Dit gebeurt, aldus ir J. van der Graaf, alge meen secretaris van de bond. op gezamenlijke uitnodiging van de Nederduitse Gerefor meerde, de Nederduitsch- Hervormde en de Gereformeer de (de „Dopper"-)kerken in Zuid-Afrika. De leden van de delegatie zullen zijn: bondsvoorzitter ds W. L. Tukker te Wassenaar, tweede voorzitter ds C. den Boer te Wageningen, eerste pen ningmeester Ir L. van der Waal te Ridderkerk, ir Van der Graaf en prof. dr C. Graafland te Utrecht, die hoog leraar is vanwege de Gereformeerde Bond. Het is de bedoeling niet alleen leden van de genoemde (blanke Afrikaner) kerken te ontmoeten, maar ook kleurlingen en zwarte leden van de Zuidafrikaanse bevolking. Om zo veel mogelijk contacten te kunnen hebben zullen de leden van de dele gatie veel twee aan twee door het land reizen. Het bezoek is mede voorbereid door de Nederduitsch-Hervormde prof. J. P. Oberholzer. oudtestamenticus aan de universiteit van Pretoria, die onlangs in ons land was. In „Die Hervormer", het officiële blad van zijn kerk. schrijft hij over de hartelij ke ontmoeting, die hij had met enke le leden van het hoofdbestuur van de bond. „mensen die in theologisch klimaat en levensvisie na aan ons staan". Prof. Oberholzer benadrukt, dat de Zuidafrikanen niet alle hervormden in Nederland over een kam moet scheren. Er is verschil tussen de offi ciële houding van de kerk en de houding van groepen en individuen in die kerk. DEN HAAG Het landelijk werkverband huisvestingsnood (LWH) heeft de Nederlandse kerken gevraagd om een duidelijke en door tastende stellingname en actie inza ke de woningnood. In een brief aan de gereformeerde kerken, de her vormde kerk en de rooms- katholieke kerk verwijt het werkver band de kerken, dat zij deze taak tot op heden niet of klaarblijkelijk on voldoende ter hand genomen heb ben. doorgevoerde industriële democra tie met werkelijke inspraak voor de werknemers op alle niveaus van be sluitvorming. De politieke uitspraken van het congres van de evengelicals maak ten deel uit van een stuk van 22 pagina's, met als kerN een versterkte nadruk op het evangelische boodschap. De evangelicals bleken kritiek te hebben op de kerk zoals zij reilt en zeilt met haar hiërarchische structuur. Zij pleitten voor plaatse lijke presbyters. verdwijnen zal ik er niet om rouwen. Mijn hoop is 1. dat onze kleine ge meenschappen echte gemeenten zijn waarin mensen warmte. broe der/Zusterschap ervaren. 2. dat die gemeenten weten dat zij behoren tot dat ruime huis van de gemeente van Christus, waar de doopsgezinde ka mer met veel deuren verbonden is met de andere kamers, natuurlijk ook de zeer gewaardeerde her vormde kamer. 3. dat die gemeenten open staan naar „de wereld". De gemeente in ruime en enge zin is er niet voor zichzelf maar voor de wereld. Ik geloof dat juist kleine gemeenten (net als kleine politieke partijen) kunnen inspireren. De heel-kleine Quaker-gemeenschap is voor mij een van de waardevolste „kerken" in de wereld. Ten slotte: geen enkele „kerk" zal eeuwig blij ven bestaan, noch de rooms- katholieke, noch de hervormde noch de doopsgezinde. Alleen Christus, het fundament blijft. Maar al zou de doopsgezinde broederschap ver dwijnen. veel van wat de dopers in de hervormingstijd als eersten ont dekten. is nu geestelijk bezit van vele christenen. Alleen al als „histo rische vredeskerk" hebben de do pers geïnspireerd. Het zaad is ge zaaid. misschien komt het op een onverwachte plaats op. Typisch Prof. Sjef Donders, werkzaam aan de universiteit van Nairobi. Kenia, in BijEEN: We zaten na een mis te praten. De bezoeker uit Nederland, een antro poloog uit Leiden, zei tegen één van mijn Afrikaanse kollega's: „Waarom dansen jullie niet tijdens de mis. dat zou nu echt aangepast Afrikaans zijn". De Afrikaan vroeg belangstel lend: „Danst de Nederlanse jeugd veel?" „O ja", antwoordde de bezoe ker. „tijdens het weekend dansen ze vaak de hele nacht door" „Waarom dansen jullie dan niet tijdens de mis", zei de Afrikaan, „dat zou me dan typisch aangepast Nederlands lijken Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zevenaar: G. Allers, laatstelijk predikant te Lemeler- veld, leraar Christelijk lyceum dr. W A. Visser 't Hooft te Leiden, wonen de te Oegstgeest; te Haaften: C. M. van Campen. kand. te Papendrecht. Bedankt voor Klaaswaal: M. Ver duin te Brakel; voor Oosterwolde: G. van de End te Papendrecht GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Rotterdam Noord: R. T. Urban te Goes-Brouwershaven CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Woerden: B Bijleveld te Bussum; te Nunspeet: J. Kievit te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Wolphaartsdijk: drs A. Vergunst te Veen. VRIJE EVANG. GEM. Benoemd tot leraar godsdienston derwijs aan de Christelijke Mavo te Winschoten: J. Schotanus aldaar. die deze benoeming heeft aange nomen. Hoofdvlootpredikant Ds H. van Beek neemt vrijdag 13 mei in een plechtigheid in de Kloos terkerk te Den Haag afscheid als hoofdvlootpredikant. wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd. Ds Van Beek is vlootpredikant geweest sinds 1949. Sinds 1970 was hij hoofd vlootpredikant. Hij wordt in deze functie opgevolgd door ds F. L. van der Bom (43 jaar en gereformeerd), sedert 1963 vlootpredikant in Den Helder. CONFERENTIES Het eigene van de christelijke or ganisatie. Bezinningscongres. geor ganiseerd door het centrum voor reformatorische wijsbegeerte, zater dag 7 mei van tien tot vijf uur in De Ark. Duivenkamp 844. Maarssen- broek Sprekers prof. dr. ir. E. Schuurman, prof. dr. ir. H. van Ries- sen, drs. A. Schouten. A. A. H. Mau rice en A. Hordijk. Inf. en aan. tel 03465-7213. Jezus de zoon. Weekendconfe- rentie met prof. dr. H. Berkhof over het gelijknamige hoofdstuk ln zijn boek „Christelijk geloof", vrijdag avond 13 mei zeven uur tot zater dagmiddag 14 mei vier uur op Kerk en Wereld te Driebergen (tel. 03438- 2241). Oefenen in vrede, werkplaats van hervgeref. en r.k jeugdorganisa ties in Zuid-Holland, zaterdag 7 mei vanaf tien uur in De Heuvel. Sint Laurensplein 5, Rotterdam (o.a. vre de in de liturgie, in werk met kinder clubs. actiemodellen rond de vredes- week). Inf. en opg. tel. 010-264500 G(e)roepen naar samenleving. Over achtergronden, bewogenheid en visioenen van basisgroepen en kritische gemeenten. Ontmoetings dag Open Kerkbeweging Zuid- Holland. zaterdag 7 mei half elf tot half vier. pedagogische academie Thomas Morus, Stationssingel 80. Rotterdam, m.m.v Fred Keesen Inf en aanm. Tel. 070-909627 NOTTINGHAM De anglicaanse kerk zou meer tijd en geld moeten steken in politieke vorming. Deze mening verkondigden tweeduizend Britse evangelicals, die vorig weekeinde bijeen waren voor hun tweede nationale congres in Nottingham.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2