Stuttgart: trekken van schijnproces 1 UJi Dij belt even Kaastosti Nieuwe bebakening voor scheepvaart ofwe langs kunnen komen Dan maak lk intussen een paar lekkere kaastosti's. irmingscenlnim De Drieburg te Driebergen Vervoerders moeten c.a.o. strikt toepassen Plicht in 1978 centrale ^istratie schoolboeken Pronk slikt uitlating over Cuba weer in Een sportieve man die goed gekleed wil gaan let op het Sturka-etiket. Hij vindt het in blazers, kolberts en vlotte kostuums. Inder daad: sportieve mannenm.ode met allure. sportieve mode Anders vergunning kwijt Directeur N.A.M: „Onwerkbare situatie in Nederland" Een overvaller van postkantoor gepakt Weet je wat? Wie teerst klaar us. Pa's goed eten. 3(3 29 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 01 ADVERTENTIE ?n' m r iti mr. re*- N. D. Jörg iras '»venslange gevange- fa"Jaf die gistermorgen sfstuttgart werd uitge ven tegen drie leden de Rote Armee Frak- i»vormt voor niemand Verrassing. puieu, de Franse denker ten jp de Verlichting, de bouw- urf van ons formele staatsbe- uitvoerende- en jjjijke macht, heeft in zijn be- (evf „L'esprit des lois" geschre- 3rj „de politieke vrijheid van de Kepen voornamelijk afhanke- de kwaliteit van de straf- wanneer de onderdaan j-»schutting meer heeft om zijn te verdedigen, dan heeft n beschutting voor zijn vrij- ie wetenschap betreffende de egels die in acht moeten wor kmen in strafrechterlijk oor- is van meer belang voor de >id, dan enig ander ding in de Vrijheid kan slechts worden r;rd op deze wetenschap." II). ,et dus op aan komt wanneer tafproces wordt gehouden, is ierzoek naar de manier waar- verdachte door de overheid Dehandeld, en naar de manier i de rechter zich van zijn taak }it alles tegen de achtergrond t feit dat de politieke vrijheid j burgers, van iedereen dus, elijk op het spel staat. Dat at niet dat de eventuele mis- van de verdachte worden ver- l. Maar wel dat die misdaden rp van discussie moeten en i zijn in een proces. En wel dat de uitkomst van het niet bijvoorbaat vaststaat. De drie tot levenslang veroordeelde leden van de Rote Armee Fraktion: links Gudrun Ensslin, rechts boven Jan-Carl Raspe, midden Andreas Baader. Is dit wel het geval, dan is er sprake van een schijnproces, en wordt de justitiële machinerie gebruikt voor iets wat iedere politieman op de hoek van de straat óók kan doen. Namelijk een verdachte, op heter daad betrapt of niet, ter plekke straf fen, door hem op wat voor manier dan ook voor korte of lange tijd of onherroepelijk, uit te schakelen. Wanneer in de aanhef van deze bij drage is geschreven, dat de uitkomst van het proces te StuttgartyStamm- heim niemand verbaast, dan wordt daarmee bedoeld dat dit proces de trekken van een schijnproces ver toonde. In de eerste plaats moet daarvoor gewezen worden op de enorme cam pagne van morele degradatie," zoals die door het grootste deel van de Duitse pers is losgelaten op de RAF- verdachten.' Dat heeft dat deel van ïnze onderwijsredactie TERDAM Zo mogelijk in het nd schooljaar zal er een centra- jistratie van schoolboeken ko- De bedoeling hiervan is docen- helpen bij het maken van een itwoorde keuze uit de grote hoe- eid beschikbare leermiddelen. jgistratie zal verzorgd worden de Stichting Leerplanontwik- in Enschede. Docenten kun- tan bij de stichting overzichten n van de op hun gebied ver en leerboeken. rste instantie wordt gestreefd een eenvoudige beschrijving He schoolboeken. Daarbij gaat n uiterlijke gegevens (zoals on- jrp, schoolsoort, omvang, prijs), ook om inhoudelijke kenmer- 'o zou in de beschrijving opge- n kunnen worden of een boek fwerkzaamheid van leerlingen dert, of er rekening wordt ge en met verschillen tussen leer- n en van welke maatschappij vi- e auteurs uitgaan. H. Raat van de adviesgroep niddelen hoopt dat de registra- snel mogelijk van de grond Wel hoopt de commissie dat registratie indirect ook de kwa- van de leerboeken gunstig zal 'loeden. Ie kosten moet betalen van het rekken van informatie is nog ïeslist. Minister Van Kemenade a mening dat docentén hieraan bok een bijdrage moeten le- i. Het zou ook denkbaar zijn dat Itgevers van schoolboeken een der kosten betaalden, omdat de iratie ook stuk van hun voor- ADVERTENTIE organiseert -30 mei 1977 PINKSTERKREATIEF onder het motto maak er wat van voor jongeren van 18-35 jaar juni 2 juli 1977 i juli 29 juli 1977 'VOEDEN IN JE EENTJE zomerkursus jvoor één-oudergezinnen met kinderen -6 augustus 1977 WORKSHOP '77 kreatieve zomerweek voor jongeren van 18-35 jaar f Opgave en inlichtingen: Postbus 112, Drlibergen Tel: (03438) 31 93. beleid. de Duitse pers evenwel niet geheel op eigen initiatief gedaan. Het is daarbij mede aangezet door de tal rijke persconferenties en persinter views die de verantwoordelijke offi cieren van justitie en de procureur- generaal in Bonn, Buback hebben gegeven. Zelfs is in mijn bezit een sprekend op de „Bildzeitung" gelijkende krant van het Bundes Innen Minis- terium (B.I.M.), waarin de angst voor terreur wordt aangewakkerd. (Naast een foto van demooiste agente van hun politieacademie.) Vervolging heeft daardoor niet al leen plaats in het proces zelf, maar ook er buiten om, met als oogmerk de verdachten ook politiek „Kalt zu stellen". Verdediging lichtende taak overneemt. Tegen beide oplossingen bestaian bezwaren. Zo zou het een nadeel kunnen zijn dat uitgevers via hun financiële bij drage zeggenschap kregen over de wijze van beschrijving. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Pronk is teruggekomen op zijn uitlating, dat „Cuba de bondgenoot van Angola is en in Afrika niet veel anders doet dan de Amerikanen toen zij West- Europa van de nazi's bevrijdden". Over deze in een radiopraatje geda ne uitlating had de Amerikaanse ambassadeur in ons land een kri tische verklaring uitgegeven, waarin de woorden van Pronk „onnauwkeu rig, onrechtvaardig, maar vooral ui terst onwelkom" werden genoemd. In antwoord op vragen van de WD- Kamerleden Wiegel en Waalkens zegt de bewindsman de vergelijking „bij nader inzien minder gelukkig te achten". De omstreden opmerking moet volgens hem gezien worden tegen de achtergrond van de situa tie in Angola in de weken vooraf gaande aan de onafhankelijk heidsdatum. toen een Zuidafrikaan- se interventie met hulp van Cubaan se troepen is afgewend. In het antwoord, mede afkomstig van minister Van der Stoel, wordt voorts vermeld, dat de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Cuba (15 miljoen per jaar) gericht is op de Cubaanse bevolking en „in genen dele" een vereenzelviging bedoelt met het Cubaanse buitenlandse In de tweede plaats is het de verde digers van de RAF-verdachten voortdurend moeilijk en vaak on mogelijk gemaakt adequaat te functioneren. Adequaat in die zin dat er van de verdedigers heel ande re en nieuwe tactieken werden geëist door alleen al de omstandig heid dat hun cliënten ook in de publieke opinie werden vervolgd. Spanden de advocaten zich tegen de morele degradatie-campagne Jegens hun cliënten te weer in de openbaar heid en brachten zij ook hun motie ven voor het voetlicht, dan liepen zij de kans (die voor een aantal advoca ten werkelijkheid werd) dat zij ver dacht werden van ondersteuning van een criminele vereniging, en ver volgens werden uitgesloten van het proces, soms een beroepsverbod kregen en zelfs wel eens een straf vervolging tegen zich aangespannen zagen. Verder zijn tijdens het proces nieu we wetten aangenomen in het parle ment om de verdediging in deze aanhangige strafzaak te dwarsbo men. Montesquieu zou zich omdraaien in zijn graf. Verder heeft de politie diverse advo catenkantoren overhoop gehaald, waarbij stukken ten behoeve van de verdediging in beslag werden geno men, waaronder aantekeningen van de te volgen verdedigingstactiek, waarvan het openbaar ministerie dan weer nuttig gebruik kon maken. Dat vereenvoudigt de vervolging bepaald. Onlangs werd bekend dat gesprek ken tussen verdachten en hun advo caten illegaal waren afgeluisterd en dat zelfs alle telefoongesprekken van enkel advocaten-kantoren met allerhande, ook civiele klanten, wa ren afgetapt. In de derde plaats is dit proces een schijnproces, omdat de te verwach ten straf, levenslang, al jaren gele den in zijn dodelijke vorm is begon nen, door de verdachten geestelijk kapot te maken middels wat wordt genoemd „sensorische deprivatie". Dat wil zeggen een volstrekte afzon dering van de beelden en geluiden van de buitenwereld en van andere gevangenen. Een „saubere" metho de van foltering, omdat deze geen uitwendige sporen achterlaat. (En voor zelfmoord zijn de autoriteiten niet verantwoordelijk.) Ten slotte: had het openbaar minis terie al een meer dan beroepsmatige belangstelling voor de RAF, ook Duitse rechters hebben niet steeds onpartijdig gepraktiseerd. Zo werd de president van de rechtbank die speciaal voor deze functie daarheen was gedirigeerd, onlangs uit zijn functie gezet omdat hij had gesjoe meld met processtukken naar de pers toe; en ook een rechter uit de Duitse Hoge Raad is wegens ontoe laatbare contacten met de pers ten koste van de verdachten, overge plaatst. Hoe fair? Dit alles en nog veel meer zal in de toekomst nog uitvoerige analyses uitlokken aangaande de vraag hoe fair het proces eigenlijk is geweest. Dat wil zeggen: het gaat over de juridische afhandeling van deze zaak, waarbij het, als het goed is, om het even is of het om een diefstal van een fiets of het opblazen van een computercentrum gaat. Het gevaarlijkste is wel dat het openbaar ministerie de publieke opinie zodanig heeft bewerkt, dat het zelf ten slotte alles kon doen en laten aan onoirbare (politiepraktij ken, omdat géén rechter de moed zou opbrengen de verdachten bui ten vervolging te stellen wegens misbruik van bevoegdheden van de zijde van het overheidsapparaat. In deze vervolging heeft de Duitste staat wel zijn tanden en zijn klau wen, de klauwen van de adelaar laten zien. Aan het recht heeft zij zich weinig gelegen laten liggen, de staat heeft gedaan wat zij nodig vond. Dit te laten zien, was een van de bedoelingen van de RAF en daar in is de RAF dus geslaagd. Voor zover deze zaak nog een boodschap heeft, dan is dat de vraag of een moderne staat waarin de economie, de techniek, het milieu en het militaire apparaat zo kwetsbaar voortleven als in de Westerse indus triële landen enige kans heeft om zich niét in de richting van een poli tiestaat te ontwikkelen. Zo biedt bij voorbeeld de toename van kernenergiecentrales zoveel kans op sabotage, dat de roep om veiligheid daartegen een gigan tische toename van politiepersoneel en geheieme agenten teweeg kan brengen. En hoe dan de vrijheid van de burgers in deze moderne staten in het geding zal zijn, leert diezelfde Bondsrepubliek, waarin het ene af- luisterschandaal nog niet uitge zocht is of het volgende dient zich al weer aan, waar de politie de be voegdheid heeft om te schieten, om te doden. Daar hebben de politie en geheime diensten het voor het zeg gen, en wee de dissidenten. De dicta tuur ligt op de loer. Informeer: tel. 020176540. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Transportondernemingen, die de c.a.o. voor hun chauffeurs niet of slechts gedeeltelijk toepassen, lopen de kans hun vervoersvergunning kwijt te raken, tijdelijk of voorgoed. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met een wijziging van de wet autovervoer goederen (WAG), die het intrekken van vergunningen mogelijk maakt. PvdA- woordvoerder ds. Knot noemde dit een maatregel van groot principieel belang. Het beroepsgoederenvervoer is een bedrijfstak, waar nogal eens de hand gelicht wordt met het nale ven van de c.a.o., de gewijzigde wet wil ook het zogenaamde charteren aan banden leggen. Bepaalde wegvervoersbedrljven hu ren auto's-met-bemanning in om 'vervolgens oneerlijke concurrentie aan te gaan met andere bedrijven. Door het niet naleven van c.a.o- voorschriften en het rijtijdenbesluit (dat maximale rijtijden aangeeft) kunnen de „charteraars" goedkoper vervoeren dan andere ondernemin- ge. De WAG bepaalt nu, dat het bedrijven verboden is vervoer te ver richten met auto's, die niet voordu rend ter beschikking van dit bedrijf staan en chauffeurs, die niet bij het bedrijf in dienst zijn. Geen acties De WAG is een rechtstreeks gevolg GRONINGEN Voor de Neder landse Aardoliemaatschappij (NAM) is er een onwerkbare situatie in Nederland ontstaan als gevolg van veel te lange beroepsprocedu res. Dit zei gisteren Ir. J. M. H. van Engelshoven, directeur van de NAM, op een forumbijeenkomst die in het Groningse Haren was belegd door de vereniging voor strategische beleidsvorming. Als de'NAM ergens een boortoren wil oprichten en enkele mensen maken daar bezwaar tegen, kan het jaren duren voordat er uiteindelijk een definitieve uitspraak komt. De NAM wacht als sinds 1967 op een uitspraak over de aangevraagde concessie op Ameland. Ik heb er geen problemen mee dat er bezwa ren mogen worden ingediend en ik heb verder ook geen moeite met de wet op de ruimtelijke ordening als zodanig, maar die lange procedures betekenen dat er in dit land een onwerkbare situatie ontstaat. Dat geldt niet alleen voor de NAM maar ook voor andere bedrijven" aldus de Heer van Engelshoven. Cambodjaanse kinderen in een vluchtelingen kamp. „Ik was een vreemde en U keek naar me om Door bijna ledereen verlaten. 30 jaar lang kwam er uit Vietnam oorlogsnieuws. Nu is het stil. 30 jaar waren er vluchtelingen. 30 jaar opgejaagd door de commu nisten. Nu is het reeds twee jaar stil april 1975 april 1977. In die twee jaar meer dan 100.000-den vluchtelingen uit VIETNAM- LAOS-CAMBODJA. Thailand heeft alleen al 80.000 vluchtelingen ondergebracht In 15 vluchtelingenkampen. 2 jaar „VREDE!?" De Stichting Comité Hulpverlening ZUID-OOST-AZIÉ (ZOA) heeft in samenwer king met de Christian and Missionary Alliance (CAMA) 2 jaar rechtstreekse HULP kunnen verlenen in de vele vluchtelingenkampen. ZOA heeft in deze 2 jaar aan de vluchtelingen besteed In Thailand 434.360,58 en in Frankrijk 201.824,36 Nu Is het geld bijna op. U kunt ons helpen, door vandaag nog een GIFT over te maken. U kunt ook donateur worden, vul dan de bon In. HELP ONS - DOE HET VANDAAG Doe wat Uw hand vindt om te doen. Duizenden vluchtelingen rekenen op UI! STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË Steun aan vluchtelingen uit Vietnam. Laos en Cambodja Gaarne help ik deze vluchtelingen met een bedrag van: per maand/kwartaal/halfjaar/jaar* doorhalen wat niet van toepas- (HANDTEKENING) gironr. 2914600 t.n.v. STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST AZIË Postbus 1527 Groningen Naam: Adres: Woonplaats: Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND Aan boord van het betonningsvaar- tuig Breeveertien heeft minister mr. A. Stemerdink (defensie) gisterochtend de rood-witte boei, die de splitsing aangeeft van het vaarwater van de Nieuwe Waterweg met die van Europoort, vervangen door een zwart-gele. Daarmee zette de heer Stemer dink een enorme operatie in gang, die voor Nederland twee jaar in beslag zal nemen. van de besprekingen, die eind vorig jaar gevoerd zijn tussen werkgevers in het vrachtvervoer over de weg, vakbonden rn enkele bewindslieden. Het ging daarbij in de eerste plaats maar niet uitsluitend om een hogere beloning. De partijen werden het er ook over eens, dat aan enkele langbestaande misstanden een halt toegeroepen moest worden. De werkgevers kwamen uiteindelijk voor een belangrijk deel tegemoet aan de financiële wensen van de bon den en beloofden medewerking aan het naleven van nieuwe wettelijke bepalingen. Daarmee waren dreigen de acties van chauffeurs van de baan. Van een onzer verslaggevers MOORDRECHT De Rotterdam se politie heeft gistermiddag een van de vier of vijf mannen gearres teerd, die 's morgens een overval op het postkantoor in Moordrecht had den gepleegd. De man (34) geeft zich uit als Portugees. De rest van de overvallers is nog spoorloos, evenals het busje, waarin zij met twintig postzakken waren verdwenen. Tot nu toe heeft men nog niet kun nen vaststellen hoeveel waardepa pieren zich in de zakken bevonden, maar aangenomen wordt dat het er niet veel waren. De overval werd gepleegd om even voor half zeven, toen vier postbestel- lers in het PTT-kantoor aanwezig waren. Zij werden vastgebonden, waarna de overvallers de postzak ken in een auto laadden en ver dwenen. Op initiatief van de lala, het interna tionale lichaam waarin alle over heidsinstanties die met loodswezen, betonning en bebakening op zee hebben te maken, is men gekomen tot twee internationaal geldende en volledig gestandaardiseerde beton- ningssystemen, een voor Amerika en een tweede voor Europa. Voor Afrika en Azië is aansluiting bij het Europe se systeem in voorbereiding. Deze standaardisering is dringend noodzakelijk voor de veiligheid op alle vaarwegen. De situatie, waarin ieder land een geheel eigen beton- ningssysteem heeft, is hoogst onbe vredigend en bleek de directe oor zaak tot de ramp in 1972 in het Kanaal, toen de tanker Texaco Car- ribean in tweeën brak en zonk, waar na de Duitse Brandenburg en de Griekse Niki op de wrakstukken lie pen. Daarbij kwamen 51 mensen om. Oorzaak: misverstanden aangaande de wrakbetonning. Voor Nederland betekent deze over schakeling dat men teruggaat van 34 soorten boeien naar negen, dat er ruim duizend boeien moeten worden vervangen en dat deze operatie zes honderdduizend gulden kost, alleen aan materiaal. Bij dit bedrag moeten nog worden opgeteld de kosten aan vaaruren, brandstof en personeel en andere lopende uitgaven. „Een schijntje," vond Inspecteur J. K. Vreeswijk van het loodswezen, „als men bedenkt dat er landen zijn die de nodige miljoenen er aan kwijt zijn." Voor de Noordzee, het Kanaal, de Ierse zee en de daarmee in directe verbinding staande zeegaten en ri viermondingen is deze overschake ling gereed in 1980. Daarna wordt onmiddellijk begonnen in de Oostzee. LEERSUM - De 76-jarige O. de Ridder en zijn 73-jarige echtgenote uit Zwijndrecht zijn gistermiddag bij een verkeersongeval in Leersum om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten, was de laatste in een begrafenisstoet. BIJ het overste ken van de provinciale weg Utrecht- Rhenen botste een vrachtwagen combinatie op de volgauto. Het echtpaar overleed op de weg naar het ziekenhuis. Drie andere personen werden met verwondingen overgebracht naar het academisch Ziekenhuis in Utrecht. Simpkins „En hij noemt zich sküe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9