Uit brieven van lezers (De lekkerzitters van OA.) Tankers botsten op Zeeuws kanaal Plutoniumakkooi kan nog maant' op zich laten wacl 20.- 32.- 15.- 32.- 18.- 25.- 18.- 22r 14.- 10.- 30.- 20.- 14.- 20.- 30.- 15.- 9.- VRUDAG 29 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Korte duidelijk geschreven, ketst aan één Trouw/Kwartet. Postbus 059. Amsterdam Bh Werkgroep Israël Het is in Amsterdam anno 1977 mo gelijk. dat een sektle van de Her vormde Jeugdraad de Werkgroep Is raël weigert deel te nemen aan een voorlichtend programma voor school- en bedrijfsjeugd Aan dit voorlichtingsprogramma nemen wel deel groepen als WDM, Dolle Mina en o.a. het Palestina- commitee. Deze laatste groep er kent de staat Israël niet. Voor de weigering aan de werkgroep Israël worden termen gebruikt als „racisme", „imperialisme" en meer zeer grove uitdrukkingen. Nu werkt de Hervormde Jeugdraad onder ver antwoordelijkheid van de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Ge meenten te Amsterdam. Hetzelfde probleem speelde ook vorig jaar ok tober, en zover mij bekend is. is er toen door genoemd college niets ge daan om aan dit verbijsterende feit een einde te maken. Het heeft waarschijnlijk weinig zin te probe ren genoemde termen te weerleg gen. Het is meer om te huilen, het is of iets van de naïviteit en het gebrek aan moed waarmee veel ouderen onder ons dit soort dingen in de Jaren vóór de tweede Wereldoorlog over zich heen lieten gaan, opnieuw op je afkomt. De leden van de Centrale Kerkeraad zullen wel goede argumenten heb ben om zich zo passief op te stellen. Er zullen wel woorden gebruikt wor den als „gedelegeerd hebben", „in spraakprocedures", „gedecentrali seerd", en misschien „demokratise- ring". Vult u het rijtje verder maar aan. De ware reden zal wel zijn dat de kerkeraad bang is voor een konflikt met de herv. jeugdraad. En angst is een slechte raadgever. Duivendrecht J. B. Kempers Namibië De commissie van het reclamewe zen heeft uitgesproken, dat de actie Namibië terecht een klacht Indiende tegen de advertentie van het Comitë Overleg Zuid-Afrika. Wat voor waar de heeft deze uitspraak? Deze com missie spreekt zich wel uit over bij komstigheden in de advertentie (hoewel ook nog aanvechtbaar), maar over de belangrijkste passage uit de advertentie doet hij geen uit spraak. hoewel genoeg bekend kan zijn dat de Swapo in Namibië streeft naar de alleenheerschappij. Het moet ook algemeen bekend zijn dat niemand minder dan de Russische Podgomy en Fidel Castro bij hun laatste bezoek aan Afrika de voor zitter van de Swapo meer steun be loofden bij hunzg. bevrijdingsstrijd. Uden M. Visschcr-Dekker kant getypte, bneven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie puNikatie wordt de naam van de schrijver vermeld woont. Ze verbeeldde zich wel niets, tenminste dat was haar verweer. Als Je niets te verbergen hebt, hoef je je ook niet te verweren, dat komt dan niet eens in je op. Deze huichelarij (want Iets anders is het niet) had volgens mij hetzelfde opschrift mo gen hebben. Utrecht Tineke Hopstaken-Koning IJdel De heer Rijpstra uit Hoofddorp zegt, dat lk bepaald geen sympathi sant ben van Van Agt. Dat is on juist. Ik meen ten volle, wat ik schreef. De stem wel PvdA maar vind Van Agt sympathiek en be gaafd. maar dat houdt niet in. zoals de heer Rijpstra meent, dat hij dan ook geschikt is als politicus, zeker niet als all-round politicus. Zijn angst van vroeger ontluisterd te worden (zijn eigen woorden voor de t v.) zal hem nog wel parten spelen en doet hem de door de heer Rijp stra geprezen zelfbeheersing soms verliezen, zoals duidelijk zichtbaar was aan het eind van zijn antwoord aan de Kamer. Het is geen hetze tegen de heer Van Agt, als ik hem ijdel noem, wel een poging het ima ge dat de heer Van Agt, naar uit heel wat ingezonden stukken blijkt, heeft wat te kompleteren. Ik meen, Inquisitie De Bedrijfs- en schooljeugd (B8J) is een organisatie van diverse aktie- groepen, die er naar streven, hun ideeën onder de werkende en school gaande Jeugd uit te dragen. Het ligt dan ook voor de hand, dat de Werk groep Israël, die eveneens op scholen voorlichting geeft (over de proble matiek van Israël en het Midden Oosten) lid van de BSJ wenst te worden. Een verzoek daartoe is even wel door de BSJ tot tweemaal toe afgewezen op grond van dè overwe ging. dat de WI niet antl-lmpe- rialistlsch ls en de „racistische en onderdrukkende" staat Israël wil la ten voortbestaan. Dit beleid van de BSJ is een frappant staaltje van in- quisitlementalitelt. Wie niet rechtge lovig is. d wz. wie niet de bekrompen orthodoxie van groepen als het Pa lestina Komité aanhangt, wordt uit geworpen. Alleen aanhangers van de rechte leer worden getolereerd, een leer waarin de wereld overzichtelijk is Ingedeeld in slechten (nl. de impe rialisten) en goeden (de slachtoffers van het imperialisme) waarbij Israël dan bij de slechterikken wordt inge deeld en verdwijnen moet. De WI vindt dit negatief simplistisch en komt op voor het zelfbeschikkings recht van het Palestijne ën van het Joodse volk. Opkomen voor het zelf beschikkingsrecht van het Joodse volk en voor het bestaansrecht van Israël is voor de BSJ kennelijk een onduldbare ketterij. Men zou dit be leid van de BSJ nog kunnen afdoen als een stukje ideologische zelfbevre diging, ware het niet dat deze organi satie opereert onder verantwoorde lijkheid van de hervormde Jeugd raad. Is de hervormde Jeugdraad be reid en in staat om de BSJ tot de orde te roepen of ls zij dat niet en wordt hier gewoon een nieuw hoofd stuk toegevoegd aan het lange ver haal over de onbetrouwbaarheid van christenen als het aankomt op soli dariteit met het Joodse volk? Amstelveen. U. H. Kollaard. Nieuwe Heiligen Trouw vestigde tot twee maal toe (14, 15 april) uitgebreid de aandacht van de TV-klJkers op een verwachte uitzending van de IKON In zijn serie „De Niéuwe Ketters". Waarom dan wel die warme aanbeveling? Deze IKON-serle wil ons wijzen op visies en dromen waar wij gewone mensen gewoon nog niet aan toe zijn, maar waar wij later misschien met dank baarheid aan terug zullen denken. Menige ketter in het verleden im mers. die in onbegrip door de ge meenschap is gehoond en uitgewor pen. heeft naar later erkend ls. de grondslag gelegd voor de toekomst van de Kerk. Vandaar natuurlijk de belangstelling van de IKON. Het gaat dus eigenlijk om heiligen; pro feten en belijders, zo niet martela ren. Nadat wij déze lichtende stra lenkrans al eerder hebben mogen zien om het hoofd van Taeke Kupe- rus. en Slcco Mansholt na zijn beke ring. heeft Wouter van Dieren er nu een gesignaleerd hier zo! op zo n 12.000 km afstand. Het ls een reizen de Wajangspeler op Java. Zijn evan gelie: Brengt uw gezinnen terug tot man, vrouw en één. hoogstens twee kinderen, „dan zullen zij het beter A. J. Ahsmann dat dit niet ontoelaatbaar is bij een momenteel zo belangrijk politicus. Figuur Misselijk Het artikeltje „Misselijk zijn we weer thuis gekomen" (Kerkbladen- rubriek 25/4) is mij uit het hart ge grepen en ik ben u dankbaar dat u het geplaatst heeft in uw rubriek. Het deed me werkelijk deugd onze mindere mooie karaktertrekjes eens zwart op wit te lezen. Het moet me echter van het hart dat lk in dezelfde rubriek enige tijd gele den ook een artikeltje las over een domineesvrouw die kon verhuizen, omdat gemeenteleden zo offervaar dig bleken te zijn, dat er een huis kon worden gehuurd in een betere buurt. Deze vrouw werd dus ge staafd in haar waandenkbeeld dat het belangrijk is dat je op stand In uw commentaar van 19 april naar aanleiding van de verkiezing in Bel gië, schrijft u dat de heer Tinde- mans een nationale figuur ls. Ak koord! Dat u dan voor Nederland de heer Den Uyl verheft tot een natio naal figuur lijkt me nogal ver ge zocht. Mocht het werkelijk zo zijn, dan is dat een kwalijke zaak voor Nederland. De heer Tindemans komt over als een eenvoudig en be minnelijk mens, de heer Den Uyl als een onwerkelijk aandoend, overdre ven en overdonderend heerschap. Met zijn armen uitgespreid of hij iedereen aan zijn vaderlijk hart wil drukken, dan weer emotioneel don derend met zijn vuisten slaand. Als je bedot wil worden moet Je met zulk soort gladde Jongens in zee gaan. Aantjes heeft ook al eens ge zegd dat Joop beter maar een beetje gewoon moet doen, dat is al gek genoeg. De vergelijking met Leo Tindemans gaat dan ook in het ge heel niet op. Ze lijken in het geheel niet op elkaar. Het peil van Leo Tindemans zal Joop den Uyl nooit bereiken. En ik geloof niet dat we zo'n behoefte hebben aan een natio naal figuur, ik vind het min of meer nog gevaarlijk ook. Er zijn maar zeer weinig mensen die zulke sterke be nen hebben, om zich deze weelde te kunnen permitteren. Terneuzen E. Schede Tamar en de Naam Het verbitterde en verwarde stuk waarmee Tamar in Vrij Nederland reageert op een paaswake van de omroepparochie, zou nauwelijks de moeite waard zijn om op te reageren, ware het niet, dat de aanleiding daartoe, „het uitspreken van de Naam J. H. W. H.", haar in hoge mate gestoten heeft. Naar mijn mening heeft dit facet in het artikel van uw medewerker ds. Spijkerboer onvol doende aandacht gekregen. Wordt het niet eens tijd, dat ambtsdragers, liturgische werkgroepen e.d. eens op houden met het uitspreken van de Naam „Jahweh"? Weten zij dan niet dat dit voor joden een gruwel is? Ook voor christenen zou dit een van zelfsprekende zaak moeten zijn. Af gezien van theologische haarklove rijen zou alleen al de wetenschap, dat men er Joden mee kwetst, vol doende reden moeten zijn om deze stommiteit achterwege te laten. Een resultaat dat lk „Tamar" gaarne gun. Zaandam O. Af. G. Bakker WEMELDINGEN Op het kanaal door Zuid Beveland is gistermorgen een ramp maar net voorkomen. De Duitse benzinetanker Sperling kwam in aanvaring met het Neder landse tankschip De Schelde, van de zwaveltransportmaatschappij te Rotterdam. De Sperling had 845 ton benzine aan boord. Dit schip raakte lek. Uit twee tanks stroomde de ben zine in het kanaal waarna brand- en explosiegevaar erg groot was. Het verkeer te land en te water werd ogenblikkelijk stilgelegd. De brandweer van Wemeldinge heeft beide schepen en het water waarop benzine dreef, bespoten met schuim. Daarmee werd het gevaar bezworen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kan weken," ook maanden duren voordat 1 lië akkoord gaat met een re^, voor internationaal beheer var tonium. Dat zei minister Va» Stoel (buitenlandse zaken) gi%, in de Tweede Kamer. Duitslae' aan Brazilië een opwerkingsf# leveren, die bij werking pluto, zal opleveren. Nederland heeft er in Brazilië van vergewist, dl land in principe instemt met van plutonium door het interr nale atoomagentschap in Wr een organisatie van de VN. Minister Van der Stoel sloot fi gens niet uit, dat Brazilië en 1# land het toch niet eens kuif worden over veiligheidsgaraf Die garanties eist Nederland*1 rens te beslissen over de levt van verrijkt uranium aan Br? Duitsland, Nederland en Eng^ die gezamenlijk de UCN-fabri!1 Almelo beheren, moeten insteir met levering aan een ander lal1 Utrecht Bekijkt even! CsJliAtbtfiOovldetiy&i! Lekker-zitter no. I Gestreept pol. /kat. shirt. Lekker-zitter na 2 Acryl polo shirt. Lekker-zitter no. 3 Pol. /kat. piloten-shiit. lekker-zitter no. 4 Lekker- zitter no. 5 Acryl bloesou-shirt in streepdessin. Acryl jersey shirt. Lekker-zitter no.6 Pol. /kat. ruit shirt. Lekker-zitter no.7 Jersey shirt. Lekker-zitter no.8 Katoenen bloeson-shirt. Lekker-zitter no.9 Katoenen Snuffel-T-shirt. Lekker-zitter no. 10 Jersey polo-shirt. Lekker-zitter no. II Katoenen bloeson-shirt. Lekker-zitter no. 12 Jersey strecpshirt. Lekker-zitter no. 13 Jingler's spijker-shirt. Lekker-zitter no. 14 Acryl polo-shirt. Lekker-zitter no. 15 Pot. /kat. Jingler's ruit-shirt. Lekker-zitter no. 16 Katoenen bloeson-shirt. Lekker-zitter na 17 Bedrukt katoenen T-shirt. Lekker-zitter no. Snuffel Polyester/katoenen shirt voor de snuffclse-voordeelprijs van:

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8