Pakistaanse iremier haalt lit naar VS VS en Cuba eens over visserij Algemene staking treft Frankrijk Gang naar stembus sorteert weinig effect Carter veroorzaakt spanningen in NAVO Grieken en Turken aangeklaagd Verkiezingen in Indonesië n% Russische Joden Protest tegen plannen regering Moskou waarschuwt tegen Egyptische inval in Libië vragen Kremlin om vergiffenis Frankrijk gaat olie boren voor kust van Vietnam Raad Europa: schending mensenrechten Moboetoe zet indbara's in tegen Hbpstand in Zaïre mjdag 29 april 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet -HS ïajj d LAMABAD (Reuter, AP) De Pakistaanse pre ker Zoelfikar Ali Bhoetto heeft gisteren in een nau welijks verhulde aanval de Verenigde Staten ervan ischuldigd achter de tegen de Pakistaanse regering irichte campagne van de oppositie te zitten. lens een gezamenlijke zitting van le Kamers van het parlement zei wejpremier dat „er buitenlanders zit- Ne) achter de agitatie van de opposi- orlj in Pakistan" en dat de Pakistaan- Hajnationale Alliantie (PNA), een uit oigen politieke groeperingen be ide partij, vanuit het buiten- rijkelijk van geld wordt voor- om de campagne tegen zijn be id voort te kunnen zetten. at is een massale, geweldige, ko- isale internationale samenzwering jen de islamitische staat Paki- iaam," aldus Bhoetto. Volgens de pre- ertjer wil een bepaalde mogendheid ten val brengen omdat „Zoelfi- 'omr Ali Bhoetto de hechte rots en het mimbool van kracht is in Pakistan." j/M|s aan het eind van zijn toespraak i viemde Bhoetto de Verenigde Sta- iefi met name. „De voornaamste re- waarom de bloedhondeh mijn giDed willen is dat ik mij gekeerd W(b tegen de politiek van de Verenig- alsj Staten, die er tegen zijn dat Paki- tus*n een opwerkingsfabriek voor ontrnmateri^al van Frankrijk krijgt." >mi» Pakistaanse premier zei dat hij f zpschillende keren de verzekering Nld gegeven dat hij niet van plan geas kernbommen te maken, maar ontt een bepaald land Pakistan 'ovéedzame toepassing van kernener- •enè ontzegde. üi tendentieus ioetto zei dat de PNA geld krijgt de „supermacht" die in de Viet namese oorlog aan de verliezende kant stond, maar dat hij dat land nog niet met name wilde noemen omdat hij de betrekkingen met dat land niet wilde verstoren. Eerder had de Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Aziz Achmed, de Brit se oproepmaatschappij BBC van tendentieuze berichtgeving beschul digd over de gebeurtenissen in Pa kistan. Pakistan heeft officieel bij Engeland hierover een protest inge diend. Waarop de minister te horen kreeg dat de BBC een onafhankelij ke organisatie is. De BBC werd in Pakistan veel beluisterd vooral na dat de regering een censuur had in gesteld op de binnenlandse pers. De oppositie in Pakistan begon haar campagne tegen Bhoetto na de ver kiezingen van 7 maart, waarbij er volgens de PNA op grote schaal ge knoeid is door de Pakistaanse Volkspartij van Bhoetto. De PNA eist het aftreden van de premier en het uitschrijven van nieuwe verkie zingen. Er braken grote onlusten uit, die aan honderden mensen het leven hebben gekost. Bhoetto antwoordde met het afkondigen van de staat van beleg in de grootste Pakistaanse ste den en met het achter slot en grendel zetten van de overgebleven opposi tie-leiders. Zoals vaker met binnen landse moeilijkehden, schijnt de pre mier nu -te proberen een buiten landse vijand de schuld te geven om zodoende enige eenheid en een ge voel van nationale verbondenheid te creëeren in het sterk verdeelde Pa- volk. Instituut voor strategische Studies LONDEN (Reuter, ANP) Binnen de NAVO zijn nieuwe span ningen ontstaan door de politiek van de Amerikaanse regering van president Jimmy Carter. De onzekerheid en de irritatie van de Westerse bondgenoten over het Amerikaanse beleid zal nog toenemen. Naast de onenigheid over politieke kwesties als de verkoop van kernmateriaal en wapens, bestaan er problemen over het aanpakken van de voortdurende economische crisis in de niet-communistische geïndustrialiseerde landen. Tot dit oor deel komt het internationale Instituut voor Strategische Studies in Londen in zijn „strategische jaaroverzicht van 1976". De in Israël teleurgestelde Russische joden geven in Wenen een persconferentie Eerste akkoord m 16 jaar HAVANNA, WASHINTON (Reuter, AFP, AP) De Verenigde Staten en Cuba hebben voor het eerst in 16 jaar weer een akkoord bereikt. De tweeledige overeenkomt gaat over de afba kening van de territoriale wateren en de visrechten tussen beide landen. (UPI) Een algemene 24-uursstaking bij de over heidsdiensten en bedrijven in geheel Frankrijk heeft gisteren jitüeleid tot beperkingen in de stroomvoorziening en bij het acipenbaar vervoer. Duizenden werknemers gaven gehoor aan de %>roep van de grootste twee vakcentrales de communistische en de socialistische CFDT om te protesteren tegen het frjtan van premier Raymond Barre om loonstijgingen dit jaar te ozi?e Jeperken tot 6,5 pet. i^nder leiding van de leiders van de vakverbonden, resp. Georges leguy en Edmond Maire, trokken rauaar schatting 50.000 stakers door de traten van Parijs onder het roepen an leuzen als „het plan-Barre bete ent ellende, verlaging van de le- ensstandaard en werkeloosheid" en het systeem is verrot". De politie linnwam niet tussenbeide, il ei ti öe staking viel samen met het be- 1 vtend worden van een stijging van de boitosten van levensonderhoud in lïiaart met 0,9 pet. Hierdoor wordt de van Barre die ook minister van ïrkinanciën is, tegen de inflatie in ge- mriaar gebracht. rgan de electriciteitsbedrijven en bij oiet vervoer werd op grote schaal nkqehoor gegeven aan de stakingsop- i habep. Bij de spoorwegen liep slechts mgeveer een kwart van de treinen, prwijl als gevolg van wisselstakin- jen niet meer dan 40 pet van de tormale hoeveelheid stroom werd jeleverd. Dit laatste dwong de direc- V1ae van het Parijse openbaar vervoer anipeer autobussen te laten rijden ncejoordat de ondergrondse lange tijd stilstond. In de stad ontstonden gro te opstoppingen. Het luchtverkeer ondervond weinig hinder van de staking. De postbezor ging was gisteren zeer gebrekkig, al meldde de Franse PTT dat nog geen 30 pet van het personeel niet op het werk was verschenen. In de steenkoolmijnen staakte 40 pet van de werknemers. In Parijs stapel de het huisvuil zich op als gevolg van de actie van de gemeentereinigers om een maandelijkse toeslag van 100 frank (circa 50) af te dwingen. De staatsomroep verzorgde voor radio en televisie een minimum programma zoals gewaarborgd bij de wet. De overeenkomst is het resultaat van onderhandelingen die eind maart begonnen tijdens het bezoek aan Washington van Pelegrin Tor ras, de Cubaanse onderminister van buitenlandse zaken, en die afgerond werden na de komst van zijn Ameri kaanse collega Terence Todman naar Havanna. Bijzonderheden over de overeen komst zijn niet direct bekend ge maakt, maar waarnemers verwach ten dat een regeling gevonden is voor de elkaar overlappende territo- riaale wateren voor de kust van Flo rida en dat de Cubaanse vissers be perkte rechten hebben gekregen te gaan vissen in wateren binnen de 200 mijls-zone van de Verenigde Staten. De slotfase van de besprekingen voltrok zich in de grootste geheim houding, maar diplomatieke kringen in de Cubaanse hoofdstad zeiden dat er „een gunstig klimaat en een goede werksfeer heerste".Agemeen was men verrast door de snelheid waar mee overeenstemming werd bereikt en de Amerikaanse onderminister zei dat dit een eerste stap was in de richting van volledige normalisering van de betrekkingen met Cuba. De verhouding tussen beide staten werd beter toen Jimmy Carter president van de VS werd Carter hief het ver bod voor Amerikaanse burgers om Cuba te bezoeken op, waarna drie Amerikaanse Congres-leden, een basketball-ploeg en een groep zaken lieden de reis naar Cuba aan vaarden. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen in Washington hebben laten we ten dat overwogen wordt in de Zwit serse ambassade in Havanna een af deling te vestigen die de Ameru- kaanse belangen in Cuba moet be hartigen. De Cubanen zouder een gelijkwaardige diplomatieke verte genwoordiging kunnen krijgen in de Tsjechoslowaakse ambassade in Washington. CAIRO (AFP, DPA) De Sowjet- Unie heeft in enkele Arabische hoofdsteden door middel van een diplomatieke nota gewaarschuwd tegen Egyptische plannen tot „ge wapende agressie" tegen Libië. Dit schrijft het Egyptische semi- overheidsblad „Al Achram". Al Achram en enkele andere Egyp tische kranten publiceerden de tekst van dit vermeende memoran dum. Moskou waarschuwt de Ara bische wereld voor een „nieuwe haard van spanning" die in het ge bied zou ontstaan wanneer Egypte zou besluiten tot een „militair avon tuur" tegen het regime van de Li bische sterke man, kolohel Moam- mar Khaddaffi. WENEN (Reuter) Een groep Jo den uit de Sowjet-Unie, die naar Israël geëmigreerd waren en thans naar de Sowjet-Unie willen terugke ren, heeft gisteren het Kremlin om „vergiffenis" gevraagd voor het ver laten van het geboorteland. „Wij hebben ons volk en onze rege ring beledigd. Nu kunnen wij niets anders doen dan hun vragen om vergiffenis en wachten en hopen, dat zij ons inderdaad willen verge ven", zo heeft een woordvoerder van een „initiatief-comité voor Sowjet- Joden in Oostenrijk" op een pers conferentie in Wenen gezegd. Het comité zegt 700 Sowjet-Joden in Oostenrijk te vertegenwoordigen, die naar de Sowjet-Unie terug willen keren. Maar de Sowj et-regering heeft hun totdusver inreisvisa ge weigerd. De persconferentie werd door een ploeg van de Sowjet-televisie opge nomen. Het comité heeft nog ver klaard, dat de uit Israël terugge keerde Joden in Oostenrijk slecht gehuisvest zijn. Het comité heeft een beroep gedaan op de Oosten rijkse overheid de betrokken Joden een menswaardig bestaan te ver schaffen. SANTA ANA, Californië Op een kerkhof van het Californische Santa Ana zijn 114 Amerikaanse slachtof fers van de vliegtuigbotsing bij Te- nerife begraven na een voor allen bedoelde plechtigheid. Het betrof passagiers van de Panam-Boeing die na de ramp niet meer persoonlijk konden worden geïdentificeerd. Volgens het rapport probeert de re gering van Carter haar eigen doelein den meer te profileren door ze af te zetten tegen die van de vroegere Amerikaanse presidenten Nixon en Ford. Gezien de resultaten en de doorwrochtheid van de Amerikaan se buitenlandse politiek onder lei ding van Henry Kissinger, is dat volgens het instituut een ontmoedi gende taak die andere regeringen wel moest verwarren en irriteren. Veel van de suggesties van de nieu we regering op het gebied van de controle op de bewapening zitten vol met verouderde begrippen. De rege ring Carter legt te veel nadruk op de kwantiteit en te weinig op de kwali teit van de bewapening, aldus het instituut, dat de nodige vraagtekens zet achter Carters benadering van de rechten van de mens. In tijden van ontspanning met het westen heeft de Sowjet-Unie meestal de binnen landse lijn wat strakker aangehaald, aldus het instituut. Als presdient Carter de Sowjet-Unie voor de keuze wil stellen tussen voortzetting van de ontspanning met het buitenland óf het handhaven van een strenge controle in het binnenland en het Oostblok, dan zou Moskou ongetwij feld voor het laatste kiezen, aldus het instituut. compromis Volgens het Instituut heeft de toene- PARIJS (AFP) Frankrijk en Viet nam hebben hun laatste problemen uit de wereld geholpen en over eenstemming bereikt over samen werking op economisch en industri eel gebied. Een Franse olie maatschappij en „Petro-Vietnam" hebben gisteren een akkoord gepa rafeerd voor onderzoek en exploita tie van olie in een zone van 12.000 vierkanter kilometer ter hoogte van de Vietnamese zuidkust. De overeenkomst kwam tot stand tijdens het bezoek van de Vietname se premier Pham Van Dong aan Parijs. STRAATSBURG (ANP) Grie kenland, dat onder het kolo nelsbewind werd gedwongen zich wegens schending van de mensenrechten uit de Raad van Europa terug te trekken en pas na de val van de junta opnieuw werd toegelaten, be handelt nog steeds dienstwei geraars op een manier die strij dig is met de Europese conven tie over de rechten van de mens. Op initiatief van het tweede kamer lid Jan-Nico Scholten (ARP) heeft een aantal leden van de assemblee van de raad het ministerscomité ge vraagd, een onderzoek in te stellen. Volgens de mensenrechtenconventie mag niemand worden gemarteld of worden onderworpen aan vernede rende behandeling of straf. In Grie kenland worden echter dienstweige raars tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. Zij worden bij vrijlating onmiddellijk opnieuw ge arresteerd en veroordeeld. Dit kan doorgaan tot hun vijftigste jaar, wanneer zij niet meer in dienst hoeven. Het PvdA-tweede kamerlid Piet Dankert heeft het martelen van poli tieke gevangenen in Turkije aan de kaak gesteld. De assemblee, aldus Dankert, zou afbreuk doen aan zijn eigen politieke rol het bepleiten en garanderen van de rechten van do mens en de burgelijke vrijheden indien zij het stilzwijgen zou bewa ren over wat in Turkije gebeurt. Vol gens Amnesty International zijn er in Turkije ongeveer 800 politieke ge vangenen. mende bezorgdheid over de uitbrei ding van de Sowjet-strijdkrachten de bereidheid in het westen om tot een compromis over wederzijdse en evenwichtige vermindering van strijdkrachten in Centraal Europa te komen, sterk verminderd. Enkele ja ren geleden had Moskou wellicht nog een voor het Oostblok voordeli ge overeenkomst kunnen sluiten. De Sowjet-Unie, waarvan het rap port zegt dat het economisch niet mee kan komen, op cultureel gebied repressieve maatregelen neemt en ideologisch steeds geïsoleerder raakt, doet haar aanspraak op glo bale macht en invloed in de eerste plaats met militaire middelen gel den. Het instituut signaleert een voortdurend proces van militaire modernisering door de Sowjet-Unie „die op de meeste terreinen de Wes telijke activiteiten schijnt voorbij te streven". Het is geen plotselinge ver hoogde inspanning, maar er is spra ke van een tendens waarop de alge mene verbetering van de betrekkin gen tussen Oost en West in de jaren zeventig geen invloed heeft gehad. Vanwege het gebrek aan andere pressiemiddelen zal de invloed van de Sowjet-Unie vooral daar groot zijn waar grote behoefte bestaat aan wapens en andere militaire steun, zoals in zuidelijk Afrika. Door het succes van de partij in Angola (MPLA) die de steun had van de Sowjet-Unie en Cubaanse troepen en het uitblijven van oplos singen in Rhodesië en Namibië (Zuid-West-Afrika) is de houding van de zwarte landen veranderd. Hun neiging steun te zoeken bij Moskou en Havanna is, volgens het jaaroverzicht, toegenomen (Het rapport beslaat het jaar 1976 en houdt nog geen rekening met de Frans-talige Afrikaanse landen die onlangs om steun vanuit het Wes ten, met name Frankrijk, gevraagd hebben. Midden-Oosten Over het Midden-Oosten zegt het jaaroverzicht dat de Russische in vloed daar het afgelopen jaar klein gebleven is en dat Israëls onmiddel lijke veiligheid zeker is. De Saoedi- Arabische invloed In het Midden- Oosten en daarbuiten is gestegen, hetgeen gebleken is in de Libanese crisis, de besluiten over de olieprij zen van de OPEC en de Saoedische acties in het gebied van de Perzische Golf Verder vinden de deskundigen in Londen dat in China de gematigden hebben gewonnen in de machts strijd na de dood van partijleider Mao Tse-toeng. Fundamentele ver anderingen in de relaties tussen Chi na en de Sowjet-Unie worden niet verwacht. Tenslotte constateert het jaarover zicht maar weinig vooruitgang in het tegenhouden van de versprei ding van kernmateriaal. Wel staat men wat dichter bij elkaar wat be treft de waarborgen bij de export, maar op het voornaamste terrein, dat van wapencontrole tussen Oost en West, is maar zeer weinig bereikt, aldus het instituut in Londen. ree KeklNSHASA (Reuter, UPI, AP) mnHet officiële Zaïrese persbureau IrigAzap meldt dat Zaïrese valscherm- ;nktroepen gisteren met succes zijn vfleergelaten achter de uit Angola in vskde provincie Sjaba binnengevallen verfnvasiemacht. esUTot het gebruik van de parachu- isten was besloten omdat de te- ugtrekkende opstandelingen alle verkeers- en spoorbruggen hadden >pgeblazen toen twee weken gele den het offensief begon van Zaïrese lag ;n Marokkaanse strijdkrachten. a tieïVolgens Azap zijn honderd parachu tisten neergelaten. Deze eerste para- 1 e' :hutisten hadden negen gevange- len gemaakt, „wier sensationele ^^onthullingen de vernietiging van de PHnvallers zullen verhaasten". ^^Azap meldt ook, dat president Mo- ptJoetoe besloten heeft het aanbod "jOot de levering van troepen van Soe- r"Jpan. Oeganda en Centraalafrikaan- nrz5e RePubliek te aanvaarden. Maar leze troepen zouden in reserve ge- houden worden in hun eigen landen h totdat Zaïre zou besluiten, dat het nodig heeft °"jjlnmiddels heeft radio-Oeganda be leend gemaakt dat president Idi 'i^lAmin al troepen naar Zaire heeft jTgezonden Het zou gaan om een ^.zelfmoord bataljon" dat gisteren van de luchthaven Entebbe naar ^aïre is vertrokken. Van een medewerker Direct nadat president Soeharto door het Volkscongres MPR voor een tweede ambtstermijn a,s president van Indonesië was herbenoemd, werd de GOLKAR, de beweging die hem aan de verkiezingsoverwinning had geholpen, omgevormd tot een partij met statuten en een huishoude lijk reglement. President Soeharto benoemde een andere generaal Amir Moertuno tot secretaris-generaal. Het ambtelijk apparaat en de strijdkrachten bleven als de van boven af te leiden partij-instrumenten fungeren. Het is daarom nu al te voorspellen, dat ook bij de algemene verkiezin gen van volgende week tenminste een gelijk aantal stemmen als bij de verkiezingen van 1971 op de kandi daten van de GOLKAR uitgebracht zullen worden. De partij instrumenten kregen de opdracht om vooral de loerahs dat zijn gekozen dessahoofden zodanig te bewerken dat zij plecithg beloofden op de Golkar te zullen stemmen. Vooral op het dichtbevolkte platte land van het eiland Java stemmen de mensen in de dessa nog altijd op dezelfde mensen als hun loerahs. Tegen loerahs die niet bereid zijn van te voren te beloven op de Golkar te stemmen, kunnen de ambtenaren en militairen natuurlijk niet zoveel doen. Maar na de verkiezingen kun nen zij wanneer zij dat willen deze loerahs toch altijd nog voor allerlei problemen stellen. Bedrei ging met zulke moeilijkheden achte raf kan vaak het effect te weeg bren gen, dat de loerah besluit toch maar op de Golkar te stemmen om die moeilijkheden te voorkomen. Net als toen Repressieve tolerantie is sinds het Cultuurstelsel het Indonesische volk ten behoeve van de Nederlandse Handelmaatschappij en met behulp van de inlandse hoofden na 1830 uitzoog, in Indonesië geen onbekend begrip, betoogde onlangs een Indo nesische historicus tijdens een semi nar. Hij verdedigde de stelling dat het huidige Indonesische bewind van militairen en technocraten kan worden vergeleken met het koloniale Nederlandse bestuur onder de Gou verneur-Generaals. „Alleen heeft de Nederlandse Handelmaatschappij nu plaats gemaakt voor multinatio nale ondernemingen en de koloniale ambtenaren voor bruine, neo- kolonialen," zo vervolgde hij. President Soeharto deed meer om zijn bewind te verstevigen. Daartoe beval hij eerst, dat alle politieke par tijen die de Islam als politieke grondslag bezitten, zich tot een grote partij moesten verenigen. Hoewel hij suggereerde dat een grote Islami tische politieke partij veel meer in vloed op het landsbestuur zou kun nen uitoefenen, begrepen deze par tijen wel dat een Islam-partij zoals de president had voorgesteld, door de religieuze verschillen een inner lijk sterk verdeelde partij zou wor den, niet in staat tot het voeren van enige politiek. De leiders van deze partijen konden zich echter op een andere noemer verenigen. E N ZO ONTSTOND DE Verenigde Partij voor de Ontwikke ling, de Partai Persatoean Pemban- goenan PPP. Vervolgens beval presi dent Soeharto de resterende politie ke partijen van de katholieke en protestantse partijen tot de nationa listische Partai Nasional Indonesia (van de vorige president Soekarno) en de trotskistisch-communistische Moerba-partij toe om ook te fuse ren. De Democratische Partij van Indonesië, Partai Demokrasi Indo nesia (PDI) diende zich aan. Een intern verdeeld samenraapsel, waa- Een verkiezingsbijeenkomst van de Partai Persatoean Pembangoean, rin de verschillende partijen een grondige afkeer van elkaar hadden. Geen wijzigingen Met deze manipulaties bereikte pre sident Soeharto uiteraard dat ook bij zijn eventuele overlijden, een uit Zijn naaste omgeving komende op volger geen grote en principiële wij zigingen in het te voeren regerings beleid aan zou brengen. In vooral jongere politieke kringen is dan ook de vraag gesteld waartoe algemene verkiezingen als die welke nu wor den gehouden dienen wanneer het Indonesische volk daarin niet de mo gelijkheden wordt gegeven om voor een ander, bijvoorbeeld meer op de verbetering van de levensomstan digheden van de bevolking gericht beleid te kiezen. Wie het zijn, zo betoogde een student aan een der drie grote universiteiten, die van deze gToots opgezette alge mene verkiezingen zullen profi teren? En inderdaad, de regering heeft een budget van 360 miljoen gulden ter beschikking gekregen voor de orga nisatie van deze verkiezingen. Er zijn meer dan een miljoen mensen gemo biliseerd om de bevolking tot het uitbrengen van hun stem op te wek ken. Op 300.000 stemkantoren kun nen de meer dan 70 miljoen stemge rechtigde Indonesiërs straks hun stembiljet afgeven. De vraag van die student is geen ijdele vraag. (Dil is hel tweede van een serie van drie artikelen; gi*teren plaatsten wij het eerste).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7