Geanimeerde popshow 'Werk in uitvoering' Het dal der Craddocks r—i ■hhbb radio en Zj Dagboek uit'Vught Passchier weer verslaggever van défilé Willy v. Hemert gaat filmen in Limburg Koken en Stoken. Kareltje Knetter en de toverbubbei VRUDAG 29 APRIL 1977 Trouw/Kwartet JDl O TV-COMMENTAAR door Ton Hydra A 11 a a. a O ASTERIX EN CLEOPATRA Nog enkele dagen en dan geeft de kalender behalve dag en datum ook aan dat wij onze doden uit de Tweede Wereldoorlog gaan herdenken Een probleem dat elk jaar moeilijker lijkt te worden. Veel ouderen voelen zich, evenals jongeren, steeds minder aangesproken door het totaalbeeld, door een feitenrelaas en een opsommen van aantallen. Af en toe gebeurt er echter iets merkwaardigs. Terwijl de massale stoet van doden zich meer en meer schijnt te hullen in de nevel van de historie, kan plotseling uit die zelfde nevel onze aandacht gericht worden op de enkeling en op zijn wedervaren. Daar moet Je dan. of Je wilt of niet, over nadenken. Dat kan sterk afwijken van wat wij onder herdenken verstaan, maar het is beslist niet minder waardevol. Oudere generaties en bewust levende Jongeren kunnen tot de ontdekking komen dat zij weer iets gemeenschappelijk hebben. Dit nadenken gaat namelijk verder dan het eind van de oorlog; raakt ook het onrecht en de ellende van nu. Van harte hoop Ik dat dit bij velen het geval zal zijn wanneer zij volgende week woensdag kijken en luisteren naar de aan de reportage van Dodenherdenking voorafgaande film ..Naar aanleiding van een dagboek, een provocatie tot nadenken". Gisteren heb lk deze film van Jonne Severijn en Kees Hin gezien en lk ben diep onder de indruk gekomen van hetgeen daarin wordt opgeroepen. Alles ia anders dan wat Je van een traditioneel herdenken verwacht Men kan zelfs de indruk krijgen dat de film een aaneenschakeling is van vervreemdingseffecten. Wie echter een redelijk ontwikkeld gevoel voor beeldspraak en symboliek heeft, zal ervaren dat Juist het door elkaar heenspelen van onvergelijkbare gebeurtenissen hen bepalen bij het wezenlijke van gevangenschap, van uitzichtsloosheid. Op 11 februari 1943 werd de tweeëntwintig! arige Amsterdammer David Koker samen met familieleden door de Duitsers opgehaald. Vanaf die eerste dag tot aan 8 februari 1944 hield hij een dagboek bij. Het werd in gedeelten, op dicht beschreven velletjes papier uit het kamp Vught naar Amsterdam gesmokkeld. Sinds kort ligt het in de boekwinkels: „Dagboek geschreven in Vught", van een inleiding voorzien door Professor Karei van het Reve; zijn oud-klasgenoot en beste vriend. Een filmploeg van NOS-rubriek Beeldspraak trok met Van het Reve, met Davids broer Max Koker, die het allemaal meemaakte, en met enkele jongeren naar het voormalige concentratiekamp. Alles is veranderd. De vroegere Kommandantur zit nu een afdeling van de genie. Op de plek waar de zogeheten Philips-joden hun werk deden, staat nu een jeugdgevangenis en de slaapvertrekken van de gevangenen worden bewoond door Zuidmolukkers. eens zo beruchte appèl-plaats en bij een overzichtsfoto op die typisch militaire instructietoon tekst en uitleg, maar juist dit navrante beeld slingert je als kijker naar de kilheid van het verleden. En wanneer jeugdigen delinquenten aan het woord komen, is het duidelijk dat zij niet vergelijkbaar zijn met de onschuldige slachtoffers van de Hltlerwaan. Maar je realiseert je meteen op een schrijnende manier dat al die gevangenen dag aan dag de muren van hun isolement op zich af voelden komen. Dat werkt beklemmend. Je gaat een uitspraak in de film beamen: „Voor de werkelijkheid is ons gezichtsvermogen niet scherp genoeg". Terwijl ik aan dit stukje bezig ben, besef lk dat de Inhoud van de film nog wat langer op mij moet inwerken. Dat komt vooral doordat ik direct na de voorvertoning het dagboek heb gekocht. Ik wil er nog graag eens op terugkomen, maar iets moést ik nu reeds schrijven. Misschien om u er op tijd op te attenderen. De clownsact moet het systeem van multinationals uitleggen. door André Rutten UTRECHT De Groningse vormingstoneelgroep „Werk in uitvoering" komt zondag met haar laatste produktie „Weggewerkt" voor de Vara-tele visie. De opnamen zijn gemaakt in het jongerencentrum Rasa in Utrecht voor een publiek dat de groep in de eerste plaats beoogt: werkende en werkloze jongeren. De groep, die al enkele jaren bestaat en sinds kort gesubsidieerd wordt, heeft van het begin af aan sterk met popmuziek gewerkt, afgewisseld met eenvoudige schetsjes. In „Wegge werkt" is dat ook zo, de schetsen zijn dit keer ook uitgewerkt in clowns- en goochel-acts. die het erg aardig doen. Na de openingstune van de band. die het hele programma van ongeveer een uur actief blijft, en waarbij de acteurs dikwijls ook zingen, wordt in een eenvoudige schets getoond hoe het een jonge werkloze bij het ar beidsbureau vergaat, waarbij ande ren hem verwijten dat hij het ver keerd aanpakt en hem voordoen hoe het dan wel moet. zonder dat zij betere resultaten bereiken. Hij wordt dan wel actief in het werklo- zencomlté Via een clownsact met ballonnetjes wordt heel simpel duidelijk gemaakt hoe een multinational ontstaat, hoe die op mechanisatie uit is en daar door met minder mensen toe kan. In een volgende schets goochelt inspec teur Colombo met touwtjes om te laten zien. hoe de verhoudingen lig gen tussen winst, loon, investeringen binnen een potlodenfabriek, die haar produktie gaandeweg naar het goed kopere Argentinië verschuift. De voorstelling eindigt met een schitterende parodie op de toppop- uitzendingen via de t.v. De hele voor stelling haakt trouwens in op de amusementswereld, waarin het pu bliek van de groep thuis is. Eind mei begin juni hoopt Werk in uitvoering haar nieuwe produktie uit te brengen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - Dick Passchier zal naar Jarenlang televisiegebruik ook deze Koninginnedag weer ver slag uitbrengen van de gebeurtenis sen rond paleis Soestdijk. Tussen half elf en half een zal televisiekijkend Nederland tijdens een directe reportage weer vanuit de huiskamer getuige kunnen zijn van het défilé langs koningin Juliana en haar familie. Om vijf voor half elf feliciteert minister-president Den Uyl de Koningin. Een samenvatting van de défilé reportage komt van kwart over zes tot kwart voor zeven op Nederland 1 op het scherm. Verslag vanaf het gazon van paleis Soestdijk kan ook verwacht worden in het Hilversum 3-programma „Hil versum - drie-werf - hoera!" van de NCRV op zaterdagmorgen. Het feestvieren begint daar al om vijf minuten over zeven 's morgens, zal voor een groot deel muzikaal zijn en duurt vier uur. EIJSDEN winy van Hemert is bezig met de verfilming van „Dag boek van een herdershond" voor te levisie, naar het boek van de overle den priester-schrijver Jacques Schreurs uit Limburg. Deze gaf zijn werk de titel „Kroniek ener paro chie" mee. De buitenopnamen zullen worden gemaakt in het Limburgse dorp Eljsden, waarvoor honderdzestig fi guranten zijn aangetrokken. In to taal zijn er vijfhonderd mensen bij de serie betrokken. Deze zal uit acht delen bestaan en rond de Jaarwisse ling brengt de KRO de eerste afleve ring op het scherm. Bekende toneelspelers vertolken de hoofdrollen, zoals Ko van Dijk, Jan Teulings, Guus Hermus, Joop Dode- rer. Piet Römer, Ine Veen en Erik van Ingen. De eerste buitenopna men beginnen 9 mei. Daar heeft u dagelijks mee te maken. Wilt u meer weten, over de mogelijkheden, de kosten, de plaatsingseisen, de capaciteiten vao uw apparatuur? Probeer ons dan eens als gesprekspartner. Wij zijn er voor. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Speciaal vandaag Commissaris Maigret krijgt te maken met zeer professionele misdadigers uit de Amerikaan se onderwereld. Ned. 1/20.00 De redactie van Achter het Nieuws ontvangt gasten in Pulchri Studio Ned. 1/21.50 In Aktua gaat het over: Pro blemen die de nieuwe burge meester van Amsterdam op te lossen krijgt, actie ter voorko ming van brandwonden, het toenemend aantal winkel diefstallen en wonen en wo- ningbezit in partijprogramma's Ned. 2/22.15 Landbouwingenieur Anton Sudjarwo vertelt in de IKON- serie De nieuwe ketters hoe dessabewoners rond de vulkaan Merapi met eenvoudige hulpmiddelen aan een nieuw bestaan zijn geholpen. Ned. 1/23.05 Toon Hermans is te gast bij Jacques van Kollenburg Hilv. 1/16.00 De VPRO wijdt een twee uur durend radioprogramma aan jazzcomponist en orkestleider Duke Ellington Hilv. 4/15.00 In NOS-Cultuur gaat het over leven en werk van de Griekse dichter Ritsos Hilv. 2/20.05 Radio vandaag HILVERSUM 1 (298 m en FM kanalen). KRO 7 00 Nieuws. 7.02 Het levende woord 7 08 (S) Hans van Willigenburg. (7 30 Nieuws 8 30 Nieuws 8 30 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8 45 (S) Anne van Egmond (10.30 Nieuws) 11 00 (S) Kees Schilperoort 12 00 (S) Hans van W.Uigenburg (1120 Me dedelingen. 12 30 Nieuws 14 00 (S) Anne van Egmond (15.30 Nieuws) 10 00 (S)Spree kuur 17 00 (S) In de hutsgekJutste kinder winkel 17 30 Nieuws 17.32 (S) Echo magazi ne. 18 30 Nieuws 18 41 Marktberichten. 18 44 (S) Filmklapper. 19 30 (S) Edwin, pra ten en zingen 20 00 (S) In antwoord op uw schrijven 21 00 (S) Sir S Sc one 21 15 (S) Or. Grol rn de internationale lol 21 45 (S) Jazz 298 22 25 Overweging 22.30 Nieuws 22 40 IS) Goal 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II (482 m rn FM-kanalea). NCRV 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek 710 Vandaag vrijdag. (8 00 Nieuws 8-11 Hier en nu.) 8 30 Op de man af. 8 35 Te Dcum Laudamus NOS: 9 00 Met uitgemergelde kindertjes kom je met altijd op de tv. documentaire 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio. 10 00 Wat heeft dat lund'». pedagogische rubriek. 10.15 Duidelijke taal 10 30 N O S -Jazzportret 11 00 Nieuws 11 03 Meer over minder - de stem van de spreken de minderheid 1230 Toerismo OVER- HE! DS VOO RUCHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw. NOS: 13.00 Nieuws. NCRV 13.11 Hier en nu. NOS: 13.30 Vonken onder de as. 13.45 Onder de Groene Linde. 14.00 Repertorium N.O S.-koren en - orkesten: Omroep Orkest. 15.00 Zoeklicht op Nederland (16.00 Nieuws.) 16.30 Kijk op buitenland VPRO: 17 00 Welingelichte krin gen. 17.45 SYMBIOSE NOS 17 55 Medede lingen 18 00 Nieuws VPRO: 18.11 Embar go. (P.P. 18 20-18.30 Politieke Partij Radi- kalen NOS 20 00 Nieuws 20 05 N O.S.- Cultuur. 21.05 Europees Concertpodium: Sympfome Orkest van de Hessische Rundfunk met sob sten hedendaagse en klassieke muziek. (22.00-22.25 Een kleintje kuituur). 23 05 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Actualiteitenoverzicht; 23 20 Den Haag vandaag en om 23.52 Even ont spannen voor het slapen gaan 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM III («45 m en FM-kaoalen). EO. 7 02 (S) Gospelsound 8 03 (S) Tijdsein. 9 03 (S) De muzikale fruitmand. 10.03 (S) Te elfder ure TROS: 11 03 (S) Gerard de Vnei draait op verzoek. 12 03 (S) Nederlandstali ge top tien en Kwiswij. NCRV 13 30 (S) Popcontact Nationale tip-JO. 15.03 (S) El pee-pop NOS 16 03 (S) Hitmeesters: Natio nale hitparade met de top-30 18 03 De vaca turebank. 18 10 (S) NOS-maal VOO 19 02 (S) De Nederlandse top-40. VPRO: 20.02 (S) VPRO vnjdag-op-dne: De Hoogwerkers, de J J A. Gouverneurstraat en Germaine. 23 02 Radio Vrij België 0 02 (S) Amigos de Musica AVRO 102 (S) Radio Pandora 2 02-7 00 (S) n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-kanalen) NOS: 7.00 Nieuws. 7 02 (S) Vroeg klassiek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Stof van eeuwen. 10.30 (S) Vocabse: a. Werken van Monteverdi, b. Ope rette-verzoeken. 12.00 (S) Van het Neder lands Concertpodium: Quartetto Esterhazy. EO: 13.00 (S) Klankspiegel: Nederlandse TV vandaag 10.45 NOS/NOT: Schooltelevisie 18.15 TELEAC: Engels voor beginners. Ie (ham.) 18.55 N 19.05 VARA: 1 Spant erom. kinderspeishow 20.00 Commssans Maigrat. tv-sene 21.35 NOS: Journaal 21.50 VARA: Haagsche krtngen 22.40 Voigande paliënl. comedy-sena 23.05 IKON: Da nieuwe ketters, filmreportage 23.45 Journaal NEDERLANOII 18.00 NOS: Wereldkampioenschappen ijshockey Groep A 18.45 TV-lnformaü« voor Spanjaarden 18.55 NOS: Journaal 19.04 TROS: Koning Bok), tv-sene 19.29 Run. Joe. run. tv-sene 20.00 NOS: Journaal 20.25 TROS: Op base groeven 21.25 De Jordaches, tv-serie 22.15 Aktua TV 23.05 O moeder, wat is het heet. comedy-serie 23.38 NOS: Journaal „Waar licht is, daar moeten levende wezens te vinden zijn," zuchtte Ka reltje Knetter. „Er op af, jongens. Het is er allicht beter dan bij die ouwe heks." En het eenzame ven tje zette er de sokjes in, zodat het pinkelende lichtje in de verte dra groter en groter werd. Doch hoe dichter hij het lichtje naderde, hoe sterker werd ook het geluld van bijlslagen. Harde slagen waren het niet, maar hard of niet, bijlslagen wéren het, dót stond vast. „Misschien een houthakker...',, mompelde Kareltje. .Alhoewel.., zou een houthakker nog zó laat in het besneeuwde bos bezig zijn!" Maar het raadsel zou spoedig opge lost worden, want enkele tellen later stond Kareltje al bij een kaarslan- taarntje, dat op de grond in de sneeuw stond. Het lichtje flakkerde zacht wuivend heen en weer en de eigenaar van het lantaarntje was met zijn bijltje druk in de jweer bij een denneboom. Het was Ko Boltje. de erkende kleine boskabouter. „Dag meneer Boltje", groette Karel tje opgewekt. De kleine Ko liet van angst zijn bijltje bijna uit zijn hand vallen en snauwde: „Gompie! Is r dót schrikken! Wie verwacht er ncf om deze tijd een mensenkind in htë kollenbos!" Maar toen herkent? hij de kleine Kareltje en hij riep ii „Aha, die heb ik al méér gezien! D$ is niet de eerste keer vandaag c' mijn oog op hem valt! boompje heb ik hier hè? Wil je hei hebben? Toe vooruit, joh! Pik heri Neem hem mee! Hij is helemaal g tis voor niks cadeau, hoor! Wij ep kende boskabouters zijn altijd bló als we iets voor iemand kunne^ doen, zie je." FERD'NAND zang en muziek. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Klankbord. 14.20 (S) Nederlandse orgelcom ponisten en hun orgels. 14.45 (S) Woord der waarheid: theologie naar de Heilige Schrift. VOO: 15.00-17.00 (S) Muziek-op-vier: Duke Ellington. - 161 - V De gemoederen in de Vallei werden geenszins opgeschrikt door de aan kondiging dat Rudd en Maureen O'Keefe in september zouden trou wen. Ook Paul was niet verbaasd toen hij het hoorde, want vanaf het eerste ogenblik dat de twee met elkaar hadden kennisgemaakt had de rentmeester achter haar aangelo pen als een logge Schotse herder, doof en blind voor het gegiechel en geklets om hem heen. Op een zonnige morgen ln septem ber werd het huwelijk ln de kerk Ingezegend. Alle banken waren be zet. De gehele bevolking van de Val- lelbaal, met Inbegrip van de vrije boeren die ln zakelijk opzicht niets met de bruidegom te maken had den, was ln de kerk bijeengekomen om getuige te zijn van de huwe lijkssluiting. De bruid kwam erheen in de koets van de pachtheer, bege leid door een neef en de twee doch ters Derwent, die als bruidsmeisjes fungeerden. Paul zat al in de kerk met de brui degom en was Intens opgelucht dat hij hem zover had gekregen. Johns gewone kalmte had hem begeven toen Paul hem een uur voor de plechtigheid thuis kwam halen. De rentmeester was bezig, zijn hoge boord dicht te maken en liet opeens de handen slap langs zijn zijden vallen met de uitroep: „Wat een be spottelijke vertoning, en dat op mijn leeftijd! Waarom laat lk me door haar voor iedereen te kijk zet ten? Waarom kunnen we niet ge woon stilletjes uit de Vallei wegglip pen en voor de ambtenaar van de Burgerlijke Stand ln Paxtonbury trouwen?" Paul moest lachen en antwoordde: Hoor eens hier, John het is Mau- reens grote dag, en je gedraagt Je volgens voorschrift, begrepen? Zo dra Je netjes aangekleed bent haal lk een stevige borrel voor je, en als de dominee het ruikt zal hij van schrik vlug zijn preek afmaken, waarna hij zijn deel thuis kan ko men opdrinken." Toen John zijn lievelingsdrank je had geproefd kalmeerde hij een bee tje en ging op de punt van een stoel een pijp zitten roken, waarbij hij nog enkele woorden aan de situatie wijdde. „Wie zou ooit tevoren hebben kun nen voorstellen dat het zo zou lopen; Paul, weet Je nog dat lk Je van de trein haalde? Ik had al bij voorbaat een hekel aan je en dacht dat je me meteen mijn spullen zou laten pak ken dat lk weg zou moeten. Maar wat er volgde leek net op een R. F Delderlleid „De Boekerij. Baam sprookje met een gelukkig slot. Nu zit ik hier in mijn pandjesjas en met een vadermoorder om mijn nek te wachten tot je me door het midden pad naar het altaar brengt en alle boerenkinkels hier uit de buurt me zullen nakijken." „Ja, dat Is een vreemd gevoel, daar heb je gelijk ln," gaf Paul toe. „Maar dank de hemel dat je niet ln het stadhuis trouwt. De zal het wel moe ten, want een gescheiden man kan voor de kerk niet hertrouwen, tot grote teleurstelling van Clalre. Ik weet heel zeker dat ze er vandaag over zal zitten piekeren." „Nou ja, je krijgt haar en dat is het voornaamste," zei John. „En als je het mij vraagt Paul vond het niet de tijd en de plaats voor zulke ontboezemingen en vroeg snel: „Wil je er soms no een voordat we weggaan?,, „Ja, graag," zei John. Hij keek o zijn horloge. Paul riep Chivers, di bij het rijtuig op de oprijlaan ston en vroeg of ze binnen het half uur b de kerk zouden kunnen zijn. „Was je ook zo zenuwachtig bij j eerste huwelijk, John?" vroeg hi Deze opmerking bracht de oudei man weer in evenwicht. Hij glin lachte. „Weet je dat ik het me ni( eens meer kan herinneren?" zei hi „Het is al zo lang geleden drie ja< voor jouw geboorte." „Grappig is dat, John. Af en toe he ik het gevoel of ik je mijn hele leve heb gekend," zei Paul en schori zich ook een glaasje in, dat vergelt ken bij de borrel van de bruidegoj erg nietig leek. ,Zeg", begon John opeens, „er is ietj wat ik je nog zeggen moet, en ik hei er nog maar vijf minuten de tiji voor zie ik, want we moeten nodi naar het festijn dat ons wacht. J< bent niet verplicht mijn contract vernieuwen. Ik heb Maureen gezegd dat je mij niet echt n< hebt, waardoor je je driehondi pond per jaar kunt besparen, die in het landgoed kunt investeren, heb meer dan genoeg bijeeni spaard de laatste jaren, wat bij h< kapitaal gevoegd is dat ik van eerste vrouw heb geërfd. Ik zal hi niet gaan stilzitten, maar met Mat reen meegaan op haar ronden en koets mennen." Wordt vervol «i Even puzzelen Horizontaal. 1. rolgordijn, 5. boom, 9. pijnlijk, 11. Anno Mundi (afk.), 13. plant, 14. naschrift (afk. Lat.), 15. verlegenheid, 17. metselspecie, 19. baan voor balspel, 20. mier (gew.), 22. plaats ln Gelderland, 23. niet begroeid, 24. plaats ln Zweden, 25. voertuig, 26. geest van de rijstcul tuur, 28. schortje, 30. hoekpijler, 32. kaartterm, 33. Rijkstelefoon, 34. plaats ln Gelderl. 37. scheik. ele ment, 38. luchtklepje, 40. plaats ln Groningen, 41. gereed. Verticaal. 1. punt van vertrek, 2. voorzetsel, 3 lichtelijk zuur, 4. een zekere, 5. Jongensnaam, 6. ashoop, 7. oude lengtemaat, 8. water in België, 10. evenzo, 12. ln 't oog vallend, 14. klaproos, 16. gebak, 18. wezenlijk, 20. priem, 21. touw om iets vast te leggen, 25. Jongensnaam, 27. oever gewas, 29. welriekende stof, 31. lusthof, 32. bij elkaar behorende voorwerpen, 35. plaats ln de N.O.P. 36. geit, 38. votre excellence (afk), 39. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel Horizontaal. 1. prat-ester. 2. eis-Ei1 de, 3. leer-eg-neg, 4 start-etre, aria-ent-in, 6. rad-ale-Est, 7. om-AD ir-pa, 8. Mei-nar-era, 9 anker-ake) Verticaal. 1. pels-aroma. 2. rif ramen, 3. Ase-Aida-ik, 4. terra-Am 5. ere-tele-ar, 6. si-gene-Ira, 7. tel Terek, 8. Ede-ris-pré, 9. regent-ai

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4