Més Democratisering liep erg uit de hand SPA „Werkloosheid is gets toegenomen Alshetnod bewezenisdat de was ook milieuvriendelijk kan i ndividuele inkomens vorden niet openbaar m aantasting van persoonlijke levenssfeer te voorkomen Boersma dient wetsontwerp in Spa Orange Van Tilburg en zijn collectie Van Agt verdedigt houding CDA tegenover homofielen Kamerleden hebben nu alle tijd voor de campagnes Terlouw Peijnenburg klok het schone alternatief Gedeputeerden: Hiërarchie kan niet gemist worden Fietstocht PAG 29 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet in onze sociaal-economische redactie EN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) heeft gisteren het wetsontwerp p openbaarheid van inkomens uit arbeid ingediend. Daarin krijren bedrijven en ^oefenaren van vrije beroepen de plicht om jaarlijks een aantal gegevens over diinen en inkomens te verstrekken aan het ministerie van sociale zaken. Sn 'm* komt geen openbaarheid van in- d- imens op naam. Alle gegevens wor- door het ministerie anoniem ver- en in algemene overzichten Minister Boersma heleft als reden voor deze beperking ^elt in de maatschappij de opvatting ,s.iorkomt dat verplichte openbaar- n^id van het individuele inkomen 5 jn aantasting van de persoonlijke irenssfeer zou inhouden. n tekomens uit vermogen vallen bui- <h de nieuwe wet. De wet zou an te ingewikkeld worden. De nieu- wet komt overigens pas na de •kiezingen aan de orde in de Twee- Kamer. Afgewacht moet worden ook het nieuwe kabinet het wets- itwerp wil handhaven. ni<iet negatief le eerste reacties uit het bedrijfsle- ;zofn op het wetsontwerp zijn niet mpgatief. CNV-bestuurder Van der anjeulen ziet erin „een belangrijke anzet tot meer openbaarheid van een onmisbare voorwaar- ypte voor een rechtvaardiger inko- insbeleid. Geheimzinnigheid over meer dan openbaarheid." FNV- bestuurder Drabbe ziet er voorlopig nog „slechts een poging" tot meer openbaarheid in. „De hele uitwer king van de wet zal nog niet zo eenvoudig zijn, de werkelijke bete kenis moet nog blijken." Ook vond Drabbe de nieuwe wet „te behoudend" op het punt van het ontzien van de persoonlijke le venssfeer, voor zover het gaat om gegevens over individuele inko mens. Aan werkgeverskant liet het NCW (christelijke werkgevers) we ten het eens te zijn met de basisge dachte van de nieuwe wet. Ook het NCW voorziet „vele problemen bij de nadere technische uitwerking, met name in de groep vrije be roepen". irschillen in inkomens schaadt Om praktische redenen vallen al- a JJan onze sociaal-economische redactie ^EN HAAG De werkloosheid is in april iets hoger geworden. "~iat was door de deskundigen alcoorzien. Het werkloosheidscij- er bedraagt nu 196.500, gecorrigeerd voor seizoeninvloeden. Dat 30ii ruim 3000 meer dan een maand geleden. Pi d^et werkelijke aantal werklozen ^fealde sterk, zoals altijd in het voor aar. Dit aantal ligt nu weer ver ®®der de 200.000, namelijk bijna ar[B8.000, Vorig jaar was het aantal eind april bijna 200.000. hans zijn minder mensen werkloos Fljan in 1976 op het hoogtepunt van er-et seizoen, toen er nog ruim 189.000 Werklozen werden geteld. Dat hoog- LVfepunt ligt meestal rond de maand ;r<jei Fr; leen bedrijven met 25 of meer perso neelsleden onder de plicht tot ver strekken van gegevens. Ook de over heid (ambtenaren) valt er onder. De gevraagde gegevens zullen zijn: aan tal en geslacht van de werknemers, ingedeeld in groepen naar leeftijd, naar hoogte van loon en naar functieniveau, gegevens over functie-indeling, en gegevens over de toegepaste arbeidsvoorwaarden voor elke functie. Het verstrekken van onjuiste of onvoldoende gege vens wordt strafbaar overeen komstig de wet economische de licten. Onder laatstgenoemde arbeidsvoor waarden vallen ook pensioenrege lingen, toeslagen en onkostenver goedingen. Deze gegevens moeten met name inzicht verschaffen in het totale arbeidsinkomen van het ho ger personeel, dat vaak voor tantiè mes en andere toeslagen in aanmer king komt. De bedrijven moeten ook de vergoe ding aan commissarissen opgeven, onder vermelding welke commissa rissen het betreft, wat hun werk zaamheden zijn, hoeveel tijd ze er aan besteden, en welk bedrag ieder van hen heeft gehad. Het ministerie gebruikt deze gegevens om een eventuele opeenstapeling van functies en salarissen in beeld te kunnen krijgen. De publikatie ge schiedt echter weer anoniem. Dit gaat overigens minder ver dan de praktijk bij een aantal grote onder nemingen, die jaarlijks de namen van hun commissarissen en hun ge zamenlijke beloning publiceren. Recht op inzage Werknemers en commissarissen krijgen recht op inzage in de gege vens die door hun bedrijf over hen zijn verstrekt. Hetzelfde recht op inzage komt er voor de onderne- Minister Boersma mingsraad en voor vakbonden en organisaties van werkgevers voor zover zij de CAO's afsluiten waaron der het betrokken bedrijf valt. Beoefenaren van vrije beroepen moeten jaarlijks vergelijkbare gege vens verstrekken over hun inkomen uit arbeid aan het ministerie van sociale zaken. Dit blijft voorlopig echter beperkt tot bepaalde groepen van vrije beroepen, en dan alleeen voor zover men lid is van de vakor ganisaties (organisaties van make laars, artsen, accountants, notaris sen, apothekers, en dergelijke). Het ministerie is namelijk met een aan tal van deze organisaties in overleg over de opzet van de jaarlijkse en quêtes. De bedoeling is om in een later stadium alle beoefenaren van vrije beroepen en ook overige zelfstandigen te brengen onder de plicht tot jaarlijkse deelname aan de inkomensenquête. Zowel FNV als CNV zetten een vraagteken bij de bepaling dat al leen bedrijven met meer dan 25 per soneelsleden onder de nieuwe wet vallen. De vraag is of geen ontdui king op ruime schaal mogelijk wordt. FNV'er Drabbe wijst erop dat bedrijven als architectenbureaus in meerderheid kleiner van omvang zijn, en daardoor ondervertegen woordigd zouden kunnen raken in de verzamelde gegevens over inko mens. CNV'er Van der Meulen betreurt de beperkte mate waarin de vrije be roepen onder de wet komen te val len. Ook betreurt hij dat de bedrij ven niet worden verplicht aan te geven hoe de loneri van een bepaal de functiegroep van werknemers zijn gespreid over deze groep. Een gemiddeld loon per groep zegt nog niet zo veel, vindt Van der Meulen. gunstige situatie vergeleken net een jaar geleden is het gevolg de sterke daling van de werk- posheid tussen augustus vorig jaar 'n maart dit jaar. Sindsdien is er :a*chter weer een lichte stijging in de ""ecorrigeerde cijfers, en de deskun- igen verwachten dat deze lichte tijging de komende maanden zal inhouden. ieJV acatures ulï>ok de vraag naar personeel daalde, [oor seizoen gecorrigeerd, in april, iamelijk met 4400 tot 47.000. Het ingecorrigeerde aantal aangemelde 'acatures steeg met 1100. Deze cij fers over de vraag naar personeel {even echter minder houvast voor eeiet totaalbeeld van de werkloosheid, yeju)ordat de arbeidsbureaus elk half aar enquêtes houden onder de be naar hun vacatures. In de vapaand na zo'n enquête is het vraag- steeds hoog, waarna het In de ïjiaanden erna meestal geleidelijk lakt Met Spa bronwater bereid Drink de natuur De Rijksrecherche is gisteren het onderzoek begonnen in de zaak van de oud-wethouder van Dordrecht J. A. van Tilburg. Hij wordt ervan beschuldigd tijdens de Tweede Wereldoorlog kunstschatten van joden te hebben geroofd. Op de foto Van Tilburg in zijn woning met een deel van de collectie. Een ander deel van zijn kostbare verzameling heeft hij onlangs aan het museum in Pretoria geschonken. TILBURG „Hoewel het gezin naar onze mening het opvoe dingsklimaat schept voor onze kinderen en we dit gezin in ons program dan ook een pijler van de samenleving noemen, houdt dit niet in dat wij andere samenlevingsvormen discrimineren." Dit zei CDA-lijsttrekker Van Agt gisteren in een reactie op de y erklGZingS<lgGndcl advertentie die een groep homofiele mannen en vrouwen in Trouw en de Volkskrant plaatste. Op een bijeenkomst in Tilburg wees Van Agt de adverteerders op wat het CDA-programma hierover zegt. en op het beleid van verschillende CD A-bewindslieden in de laatste ja ren. Hierbij onderstreepte hij vooral de belastingmaatregelen van staatssecretaris Van Rooijen ten gunste van de onvolledige gezinnen. Ook noemde hij de maatregelen die hij zelf. in samenwerking met staatssecretaris Van Dam. trof inza ke de toewijzing van woningen aan mensen die anders samenwonen dan in gezinsverband. Compliment Van Agt toonde zich verheugd over de mededeling van de president van de Nederlandsche Bank, dr Zijlstra, dat er weer hoop is dat onze economie uit het dal komt. Hij zag in deze mededeling een be scheiden compliment van Zijlstra in de richting van het kabinet en prees in dit verband vooral het werk van de ministers Duisenberg, Lubbers en Boersma. Dit alles betekent echter niet, dat we de teugels nu weer kunnen laten vieren. Integendeel, voorwaarde voor hoop is een beleid zoals wij dat in het CDA-programma uitdra gen. Matiging van de groei van overheidsuitgaven blijft nodig, al dus Van Agt. CDA-lijsttrekker Van Agt op verkiezingscampagne in Til burg, happend in een ijsje. DEN HAAG Gisteren vergaderde de Tweede Kamer voor de laatste maal voor het vcrkiezingsreccs. Tot aan de verkiezingen hebben de par lementariërs nu alle tijd om op toer- nee te gaan. Op zeven juni, twee weken nadat de nieuwe Kamer gekozen is, komt de oude nog voor een laatste dag bijeen, en wordt dan ontbonden. Natuurlijk kan men ook voor die tijd de Kamer nog bijeenroepen, maar dan moet er wel iets bijzonders gebeuren en daar ziet het. voor zover dit te overzien is, momenteel niet naar uit. Direct nadat de oude Kamer ontbon den is, komt op 8 juni de nieuwe bijeen. Alle nieuwgekozen leden van de Tweede Kamer worden dan beëdigd door de voorzitter van de oude Kamer, Vondeling. Hierna stemt de nieuwe Kamer over de voordracht aan de Koningin van een nieuwe Kamervoorzitter. Gewoon lijk wordt dit iemand van de grootste fractie uit de nieuwgekozen Kamer. D'66-leider Terlouw vindt dat het CDA allerlei dingen van zijn eigen partij D'66 overgenomen heeft. Hij noemde op een bijeenkomst op de Tilburgse hogeschool in dit ver band de term democratisch appèl, en de kleur groen, „en nu beweert het CDA ook al dat zij het echte redelijk alternatief is" Terlouw vond dat het CDA „nu eindelijk eens een half uurtje moet uittrekken om zelf iets te be denken CDA: Andriessen, om 20 uur in de aula Fioretti-college te Lisse. PvdA: Meijer, om 19.45 uur in res taurant Reggehae. Nieuwelandse weg 1 te Rijssen; Van Thijn, om 20 uur in gem. verenigingsgebouw, zaal b, Meeuwenlaan 265 te Amsterdam. WD: Berkhouwer, om 20 uur in de Vrijstadhal te Culemborg; mevr.. Smit-Kroes, om 20 uur. De Schakel te Middelburg (debat met Van Hui ten iPPR) over verkeerspro blemen). D'66: Brinkhorst, om 20 uur in Het Tehuis. Lutkenieuwstraat 13 te Groningen; Terlouw, om 20 uur in de schouwburg te Venray; Glastra van Loon, om 19.30 uur in sociëteit Alcuin, Oude Delft 57 te Delft. Forum: Utrecht: Jaarbeurscon gres-centrum om 20 uur over de rol van Europa in verkiezingsprogram ma's politieke partijen met Albers (PvdA), Drees (DS'70), Noteboom (CDA), Portheine (VVD) Radio en televisie: Op Hilver sum 4 is het Klankbord van de EO geheel gewijd aan de verkiezingen (14.02); Hilversum 2 (18.20) uitzen ding van de PPR. discussie in de VPRO-studio met Bram van der Lek (PSP), Jan Terlouw (D'66) en Ria Beckers (PPR) over de zin van het stemmen up kleine partijen (18.11. Hilversum 2). De televisierubrieken Haagsche Kringen (21.50 Nederland 1) en Ak- tua TV (22.15, Nederland 2) beste den mogelijk aandacht aan de ver kiezingen. Uitvoering van het verkiezingspro gramma van de PvdA leidt tot meei dan 200.000 werklozen in 1980. Dat meent de heer M. Peijnenburg. financieel-economisch specialist van de KVP. In het programma van de PvdA, zegt Peijnenburg. wordt uitgegaan van een jaarlijkse groei van het nationaal inkomen van 3,f tot 4 procent en van een reële loonstijging van 1,4 procent pei jaar Maar deze doelstellingen zijn niet verenigbaar, aldus de heer Peij nenburg, die sprak in het CDA- politiek café in Den Haag. Klok CSlOlaalujsmiddcl Klok Hagelwit foslaalarm /onder fosfaten ge/inswusmrddel door Jac. Lelsz ZWOLLE Het democratiseringsproces op het provinciehuis te Zwolle, waar mee enige jaren geleden een begin werd gemaakt, blijkt nogal ernstig uit de hand gelopen. Er zijn de laatste tijd te veel veranderingen op gang gebracht, reden waarom gedeputeerde staten van Overijssel spreken van „in bepaalde opzichten een dolgedraaide organisatie." In een schrijven aan de 800 ambtena ren van de provincie, onder wie tengevolge van de ontstane conflicten grote spanningen zijn ontstaan, laten zij weten dat het nodig is kalm aan te doen met de democratisering. Ambtelijke hiërarchie kan niet gemist worden, aldus gedeputeerden. ORANGE In 1974 aanvaardden provin ciale staten een nota perso neelsbeleid Overijssel. Gede puteerde staten constateren thans dat deze nota wel ge slaagd was in het aangeven van de richting waarin het personeelsbeleid zich zou kunnen ontwikkelen, maar niet in het aangeven van de mogelijkheden. Volgens ge deputeerde staten valt een deel van de onevenredige spanningen van de laatste ja ren daaruit te verklaren. „Wij beseffen thans", aldus gede puteerde staten, „dat wij eer der hadden moeten ingrijpen en duidelijkheid hadden moeten scheppen Volgens bedoelde nota zou den de ambtenaren meer me debeslissingsrecht moeten krijgen. Daartoe zou de orga nisatie van het ambtelijk ap paraat moeten worden veran derd. Een klein team van ambtenaren uit eigen appa raat zou de zaken doorlich ten. Het ging daarbij om de drie poten, waarop het huis der provincie rust, althans in ambtelijk opzicht. Griffie, waterstaat en planologische dienst. Werkoverleg Het team voelde voor de ge dachte dat overgeschakeld moest worden op een werk- overlegsituatie. De chef zou wat terugtreden ten gerieve van een structuur waarin de verantwoordelijkheid van ie der meer gewicht zou krijgen. Griffie en planologische dienst gingen akkoord. Wa terstaat voelde er niets voor Daar wenste men op eigen manier te reorganiseren. Het college van gedeputeerde staten stond dat toe. Bij de planologische dienst werden resultaten ge- boekt;men kwam er zelfs praktisch tot een afronding. Op de griffie waar men voor zichtig begon, verzeilde men al schielijk in de problemen Bij personeelszaken, dat deel uitmaakt van de griffie, ont stond een conflict tussen de chef en zijn medewerkers. De kwestie liep zodanig uit de hand dat er een brief naar gedeputeerde staten ging. Na zware discussies in dat ge zelschap belandde er een schrijven van gedeputeerde staten bij alle 800 perso neelsleden van dje provincie. Gedeputeerde staten betoog den daarin zoveel als: we heb ben een politiek bestuur. Jul lie moeten loyaal zijn. Dat wil zeggen: jullie mening dient getoetst aan die van ons col lege. „Het was een stuk dat bij het personeel erg slecht viel." Na veel heisa werd tenslotte het agogisch instituut te Amsterdam te hulp geroe pen, dat een verkennend on derzoek op het Zwolse pro vinciehuis uitvoerde, speci aal onder hen die primair bij de tegenstellingen betrokken waren. -Men trof inderdaad zeer verstoorde verhoudin gen aan en zou graag een diepergaand onderzoek in stellen. Velen echter stonden erg kritisch ten opzichte van het instituut. Gedeputeerde staten hebben daarom geen groen licht gegeven voor ver der onderzoek. Provinciale staten lieten we ten er de voorkeur aan te geven dat de vaste commis sie van advies en bijstand voor personeelszaken en or ganisatiebeleid erbij zou wor den betrokken. Deze heeft gedeputeerde staten enigs zins onder druk gezet. Gede puteerde staten zouden de moeilijkheden zelf moeten oplossen. In dat verband viel de kreet: „Provinciaal be stuur, bestuur!" Gedeputeerde staten van Overijssel hebben zich daar na op de wenselijkheden en mogelijkheden voor het in terne beleid voor de eerst ko mende jaren bezonnen In hun brief aan de 800 perso neelsleden zeggen zij geko zen te hebben „voor stellige formulieren." Zij stellen vast dat het ambtelijk apparaat zich heeft te richten naar de inzichten van het politiek verantwoordelijke be stuurscollege. Bij de concre tisering van het nieuwe per soneels- en organisatiebeleid zal meer geleidelijkheid in acht moeten worden geno men. Een ambtelijke hiër archie kan niet gemist worden „Wel moet het leiding geven een democratisch karakter hebben," aldus gedeputeerde staten. „De leiding dient alle medewerkers tegemoet te treden als mondige mensen die recht hebben op zoveel mogelijk persoonlijke vrij heid in hun taakuitoefening, met respect voor ieders op vatting en deskundigheid Het zou echter een misver stand zijn te menen dat de spelregels van de politieke democratie zoals „one man one vote" en „de meerder heid beslist" ook bier toe- Net als bij de vorige Tweede Ka merverkiezingen gaat Kamervoor zitter Vondeling. Kamerkandidaat voor de PvdA, weer een verkie zingsfietstocht maken De tocht die vandaag start eindigt op 16 mei In etappes van ongeveer zeventig kilometer per dag wil Vondeling de hele Nederlands-Belgische en Ne derlands-Duitse grens affietsen Hij start dan ook in Zeeuws- Vlaanderen en eindigt in Gronin gen. Tijdens de tocht brengt hij bezoeken aan markten, scholen en dergelijke, 's Avonds spreekt hij meestal voor de plaatselijke partij afdeling. DEN HAAG Met algemene stem men heeft de Kamer goedkeuring verleend aan de instelling van een visserijzone van maximaal tweehon derd mijl. Deze zone wordt door alle lid-staten van de EEG met ingang van 1 januari van dit jaar ingesteld ADVERTENTIES gepast kunnen worden. Daar door zouden competentie- en deskundigheidsverschil- len tussen ambtenaren wor den overstemd terwijl door tijdrovende besluitvormings procedures een slagvaardig bestuursbeleid in gevaar zou komen." Arbeidsklimaat Met name op de griffie zal voorlopig voor de tijd van twee jaar afgezien worden van organisatieveranderin gen. Het veranderingsproces bij de planologische dienst dat z'n afronding nadert, kan worden voortgezet. Evenals het proces dat bij waterstaat begon „Wij beseffen", zo hebben gedeputeerde staten hun schrijven aan de ambtenaren besloten, „dat deze beslissingen niet door ieder met instemming zullen worden ontvangen." Zij doen een beroep op alle ambtena ren de besluiten te aanvaar den als uitvloeisel van de be stuurlijke en politieke ver antwoordelijkheid, die gede puteerde staten dragen. Zij zeggen dat er gezamenlijk ge streefd moet worden „naar herstel van de goede verhou dingen en een arbeidskli maat waarin voor ieder pret tig en vruchtbaar werken mo gelijk is •n METZLER- bril: ieders oogmerk! ..Ik maak een verjaarsgedicht voor Tommy's broertje. Weet u een rijm woord op luier?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3