Brood nu zeven cent beneden de minimumprijs Boekenkartel aangetast Vfahris overvaren? yMF: van fusiedrift tot ontslagen Kans op prijsdaling huizen neemt toe BROODOORLOG DREIGT Geen akkoord tussen Van der Stee en boeren Economische Controle Dienst maakt proces-verbaal Geen compensatie in sfeer van btw Makelaars: in 1977 25 procent duurder Lubbers: voorstel makelaars stap in goede richting Kort geding belangengroep tegen Maxis Royal Nederland VMF-directeur weg Opnieuw directeur weg bij IHC-Gusto KNOV tegen minimumloon zelfstandigen hJm IJDAG 29 APRIL 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS19 yan een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Economische Controle Dienst heeft proces-verbaal opgemaakt tegen Dirk van den Broek Supermarkten wegens het doorbreken van de minimum-broodprijs. Dirk van den Broek Supermarkten en de tot het concern behorende ondernemingen (Bas van der Heijden, Digros en Dirkson) zijn ingaande gisteren brood aan particulieren gaan leveren voor 1.19 in plaats van de minimumprijs van 1.26. pesgevraagd verklaarde de heer 1 1 pirk van den Broek sr. niet tegen een tainimumbroodprijs te zijn, maar vél tegen de bestaande. Hij vindt jleze te hoog. De door de regering voorgeschreven brutowinst bedraagt (0.5 cent, terwijl „wij het kunnen en willen doen voor 13,5 cent," aldus pirk van den Broek. lij zou het in het algemeen redelijk rinden, als de winstmarge werd te- uggebracht naar het niveau (onge- reer 13 cent) bij de invoering des- ijds van de minimum-broodprijs. )e winstmarge zou wat hem betreft elfs lager kunnen zijn, gezien de ationalisaties die sindsdien in het lakkerijbedrijf en in het brooditransport zijn doorgevoerd. 'Meneba zegt akkoord over minimumprijs op HÓNC&A Te gek k heer Van den Broek (in totaal 33 upermarkten) vindt het zodoende te gek" dat in de Tweede Kamer an minister Lubbers (Economische aken) is gevraagd stappen te ne- len om een einde te maken aan de reigende broodoorlog (zoals bekend jn de drie grote industriële bakke- jen Volma, Meneba en Saba elkaar de haren gevlogen), terwijl tegelij- ertijd door de Nederlandse Bakke- j Stichting een verzoek is inge- lend om de voorgeschreven mini- uum-consumentenprijs voor brood iet 5 cent te mogen verhogen. Vin onu «dictie economie AMSTERDAM Er drclft In ons land een 6roodoor- loi uil le breken. De voortltter van de raad van Dirk van den Broek denkt niet dat de Economische Controle Dienst het aandurft, het brood dat beneden de minimumprijs wordt verkocht In be slag te nemen, of een politie-agent voor de deur van zijn winkels te zetten. Hij hoopt daarentegen „dat de regering nu eindelijk eens de on juistheid inziet van vastgestelde prijzen, en ons niet weer dwingt op straffe van hoge boetes voor het da gelijks brood opgeschroefde prijzen te hanteren." „En dat," zo voegt hij hieraan toe, „terwijl anderzijds de grootste aan drang wordt uitgeoefend om de prij zen laag te houden." Onrust De onrust onder de grote indutriële bakkerijen in ons land bereikte be gin vorige week een (voorlopig) hoog tepunt. toen Meneba mede na mens concurrent Saba liet weten, zich niet meer onder de duiven te laten schieten voor Volma. Volgens directeur mr. F. Martin van Meneba zou Volma aan instellingen en zie kenhuizen en zelfs aan het Rijks- Inkoop Bureau brood leveren bene den de met de regering afgesproken minimumprijs van 1.067a. Het pikante van de nu ontstane situ atie is dat het brood, dat door Dirk van den Broek zeven cent beneden de voorgeschreven minimumprijs wordt verkocht, wordt geleverd door de firma De Graaff in Spakenburg. Daarmee is nu ook Wessanen in de strijd betrokken geraakt. Meneba houdt zich nog afzijdig in de strijd om de consumentengulden. Het concern zal echter wel actief worden als, zoals een woordvoerder het uitdrukte, „bij ons zou worden Ingebroken." DEN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw) en het Landbouwschap zijn het in een extra gesprek niet eens geworden over aanvullende nationale maatregelen, nu de in Luxemburg overeengekomen prijsverhoging zo mager is uitgevallen. Het aannemings- en recyclingsbedrijf J. B. Rutte demonstreerded gisteren een systeem om afvallen weer in waardevolle grondstoffen om te zetten. Het systeem is door de heer Rutte zelf ontwikkeld. Het Landbouwschap wilde, zoals wij al eerder berichtten, maatregelen in de sfeer van de btw, zonder dat daar uit voor de consument (extra) prijs verhogingen zouden ontstaan. Minis ter Van der Stee wees zo n btw- maatregel van de hand omdat a)zo'n maatregel door de Europese Ge meenschap niet zou worden aan vaard en b) omdat zo'n besluit ook strijdig zou zijn met de uitgangspun ten van de inkomenspolitiek, die de Nederlandse regering de laatste ja ren heeft gevoerd. Wél wil de minister maatregelen overwegen voor de boeren de nega tieve inkomenseffecten weg te ne men. Als mogelijkheden daartoe ziet hij inkomenspolitieke maatregelen in de sociale sfeer en specifieke maatregelen ter versterking van de concurrentiekracht. Het Landbouwschap Is het niet eens met de benaderingswijze van de mi nister en staat op het standpunt, dat aanvullende maatregelen een soortgelijk effect moeten hebben als prijsverhogingen. De minister Is bereid, het overleg met het Landbouwschap over maat regelen, zoals hij zich die voorstelt, op korte termijn te hervatten. Het bestuur van het Landbouwschap zal zich daarover in zijn woensdag 4 mei te houden openbare vergadering beraden. De „werkgroep beter zuivelbeleid", een groep Nederlandse melkveehou ders die met de Europese Ge meenschap. de Nederlandse regering en het Landbouwschap van mening verschilt over het zuivelbeleid, vindt dat het Landbouwschap lang niet genoeg compensatie heeft gevraagd voor de laag uitgevallen verhoging vn de Europese melkprijs. Het Landbouwschap is met die eis niet ver genoeg gegaan, vindt de werkgroep, want het heeft alleen maar rekening gehouden met recen te kostenstijgingen en niet met de inkomensachtergrond waardoor het overgrote deel van de melkveehou ders op het ogenblik minder verdient dan het miniumumloon. Een vee houder op een middenbedrijf zou er niet 7,4 maar 20 procent bij moeten hebben, vindt de werkgroep. De werkgroep keert zich (evenals het Landbouwschap) tegen de „mede- verantwoordelljkheidsheffing" van anderhalf procent van de melkprijs, die de veehouders in september moe ten gaan betalen. Gepleit wordt voor een toeslag van ongeveer tien pro cent van de melkprijs voor het niet- uitbreiden van de produktle. Die toeslag zou na enige tijd gefinan cierd kunnen worden met het geld dat nu aan de boter- en melkpoeder- berg verspeeld wordt. Van een onzer verslaggevers BREDA/AMSTERDAM De meningen zijn verdeeld over de ontwikkelingen van de huizenprijzen in de naaste toekomst. Terwijl voorzitter H. Meijer van de Nederlandse Bond van makelaars nog geen kentering ziet en vreest dat ook in 1977 de koophuizen wel weer 20 tot 30 procent duurder zullen worden, acht Beleggingsmaatschappij Wereldhave de kans op prijsda ling van huizen en grond, groot. Directeur drs. W. M. van Dijk van Wereldhave, een van de grootste be- eggingsmaatschappijen op het ge- ried van onroerend goed. „Ik ben iet geheel eens met diegenen die seggen dat er wel eens opmerkelijke iingen kunnen gaan gebeuren op iet stuk van de prijsvorming van onroerend goed als het tot het pu- riiek gaat doordringen dat de infla-, ie op de terugtocht is. Voorwaarde s wel dat bij een juist beleid de nflatie inderdaad verder omlaag ;aat. Ongetwijfeld zal dan aan de ipiraalwerking bij huizenprijzen, die we de laatste jaren gekend hebben een einde komen. De prijzen zijn veel iterker gestegen dan de bouwkos- zei de heer van Dijk. vraag en aanbod. Daarom moet de nieuwbouw worden opgevoerd, even als het aandeel eigen woningen in die nieuwbouw. Belangrijk meer aanbod zou er los komen, meende de NBM-voorzitter, wanneer beleggers die hun bezit willen afstoten, dit eerst aan hun huurders aanbieden. 3ok makelaarsvoorzitter Meijer ïoemde het vooruitlopen van de irijzen op bouwkosten in zijn jaarre- Huizen werden in 1975 ongeveer 10 procent duurder en gingen vorig laar nog eens 25 procent omhoog, irekend over twee jaar is dat vijftig irocent. 'olgens de heer Meijer ligt de oor- tak in de wanverhouding tussen Ook het woningbezit van corporaties kan naar de mening van de heer Meijer aan de bewoners kunnen wor den verkocht. Nu is het vaak zo dat leden-bewoners van een woningcor poraties hun bezit niet binnen tien jaar mogen verkopen. Doet hij dat toch, dan komt hij in een voor hem slechte prijs terecht. Hoe slecht het aanbod ls. illustreer de Meijer aan de hand van cijfers van het makelaars computercentrum. Begin 1975 telde het computerbestand 15.000 wonin gen, die gemiddeld 80 dagen in dat bestand voorkwamen. Eind 1975 wa ren er nog 9.000 woningen, die ge- middels 60 dagen meeliepen en eind 1976 was het bestand verminderd tot Volgens minister Lubbers (eco nomische zaken) is het voor stel van de makelaars om de klant meer keuzevrijheid te ge ven „een stap in de goede rich ting". Lubbers zei gisteren in de Tweede Kamer dat er vol gens de suggestie van de NBM een eind gemaakt kan worden aan de relatie makelaar-klant. De klant zou in het idee van „meer informatie" zelf kunnen kiezen of hij zijn belangen zelf bepaalt of dit door een make laar laat doen. In het tweede geval moet een overeenkomst schriftelijk worden aangegaan. Lubbers stelde wel vast dat het vraagstuk van de dubbele be middeling hiermee natuurlijk niet is opgelost. Hij meende te weten dat de consumentenor ganisaties niet erg onder de indruk zijn van de NBM-voor- stellen, al achten zij die een stap vooruit. AMSTERDAM Het zelfbedieningswarenhuis Maxis wil af van de prijsafspraken in de boekhan del. Maxis ia al maanden geleden begonnen met het aanmerkelijk goedkoper verkopen van enkele uitgaven maar pas een paar weken geleden heeft het bedrijf via een op ruime schaal verspreide eigen krant aangekondigd de produkten van Martinus Nljhoff, Helmond, Uniboek, Michelin en Standaard met grote kortingen aan te bieden. 7.000 hulzen die gemiddeld 53 dagen „In de computer stonden". Overigens was de heer Meijer wel van mening dat de vraag wordt gesti muleerd door een soms al te gemak kelijke financiering. Er komen zijns inziens nog altijd garantie verleningen door gemeentes voor waarbij het verband met de waarde van het onroerend goed niet in acht wordt genomen. Dat gevaar dreigt als men geen taxatie verlangt van een goede deskundige met als gevolg een in de lucht hangende financie ring. Bovendien is er sprake van een totaal ongemotiveerde prijsopdrij ving. Tijdens een kort geding, aangespan nen door de Vereniging ter bevorde ring van de belangen des boekhan dels zei Maxis-woordvoerder J. van de Staak letterlijk: „wij willen conse quent het totale boekenkartel doorbreken. Volgens de belangen vereniging van de boekhandelaren is handhaving van de vaste prijs essen tieel voor het behoud van de culture le positie van het boek. Afschaffing van de vaste prijs beperkt de keuze mogelijkheid van de lezer en teruglo pen van het aantal verkooppunten, aldus de vereniging. BALLAST NEDAM dat de helft van haar omzet realiseert in het Mid den-Oosten streeft naar een ruimere geografische spreiding van de activi teiten. Met name wordt gedacht aan Nigeria, Venezuela. Argentinië en in het Midden-Oosten nog aan Egypte. Topbestuurder ir. Ph. Diderich ver wacht op korte termijn nog geen orders uit deze contreien. Op korte termijn komen er kleinere orders uit het Midden-Oosten. Een miljar denorder kan eventueel voortkomen uit een nieuw groot woningbouwpro ject in Saoudi-Arabië maar een be slissing hierover kan nog geruime tijd duren, aldus de heer Diderich. Dat Ballast Nedam in totaal 70 pro cent van de omzet in het buitenland behaalt, komt omdat men in Neder land wat de winst betreft, slechts rond het nulpunt draalt. De omzet zal dit jaar een verdere groei te zien geven tot circa 1,35 miljard welke aanwas minder spectaculair is dan de afgelopen jaren. Het perso neelsbestand steeg vorig jaar van 5700 tot 7100 mensen. Hiervan wer ken 3300 onder wie 1200 Koreanen in het buitenland. Ballast Nedam wil in de loop van dit jaar de 20 miljoen converteerbare lening vervroegd omzetten in aande len. Daarbij wordt gedacht aan een verlaging van de conversiekoers. Het concern is bezig zich terug te trek ken uit Zuid-Afrika omdat men wei nig in de markt van dat land ziet. LENCO, de Rotterdamse dropfa- briek, die twee weken geleden als gevolg van een faillissement zou slui ten, blijft toch bestaan. Het suiker- werkbedrijf Leeuwenburg uit Slie- drecht neemt de boedel over. Alle 50 werknemers, die eerst op straat zou den komen, mogen blijven. SCHEEPVAARTUNIE (nieuwe naam Nedlloyd Groep) vindt het zeer gevaarlijk de steun aan de scheepsbouw te koppelen aan de steun aan de scheepvaart. Het be stuur van NSU kan niet accepteren dat de scheepvaartbelangen onder geschikt worden gemaakt aan de moeilijkheden in de scheepsbouw. De vijf maal 4,75 pet premieregeling heeft ten doel de Nederlandse koop vaardij in een concurrentiepositie te brengen gelijk aan die van haar vele buitenlandse concurrenten, die op velerlei manier door hun overheid worden gesteund. Indien de investe ringspremie dan ten dele aan een andere bedrijfstak moet worden af gestaan. bijv. in de vorm van hogere scheepsbouwprijzen, zal de scheep vaart onder Nederlandse vlag daar van de schadelijke gevolgen onder vinden. aldus het bestuur. De NSU verwacht dat het nettore sultaat over 1977 niet veel zal afwij ken van dat over 1976 (102,4 miljoen) dat eveneens weinig afweek van 1975 (101,9 min Veel zal afhangen van het tempo waarin de groei van de wereldhandel zich herstelt. Het aantal personeelsleden verminderde vorig Jaar met 1.000 tot 17.500 wat in 400 gevallen ontslag betekende. NORIT verdiende vorig jaar 5.1 (was 4,3) miljoen. De omzet kwam van 69,5 op 81.1 miljoen Voorge steld een onveranderd dividend van 5,60 over het met 25 procent ver grote kapitaal. Geluk bij een ongeluk dat de pleziervaartuigenpolis van Royal Nederland geen kleine lettertjes heeft verzekering maatschappij nv boor Henk Thomas - AMSTERDAM Voor weinig bedrijven lijken de pieken en dalen zo hoog en zo laag als voor de Verenigde Machinefabrieken (VMF). Weinig bedrijven in dit land namen zo gemakkelijk risico's als de VMF. De geschiedenis van VMF, begonnen in 1954 na een fusie van Werkspoor Amsterdam en stork Hengelo, is het verhaal van oplevingen en inzinkingen, van het verwerven en weer afstoten van ondernemingen, van ontslagen. De reputatie van VMF bij de vakbeweging ls dan ook bar slecht. verwijt dat VMF economische belan- gen laat prevaleren boven die van de werknemers valt voor het eerst. En niet voor het laatst, zoals het recent* verleden en de toekomst van SPPM laat zien. n 1957 start het Stork/Werkspoor- oncern een ingrijpende sanering het Utrechtse Werkspoor- tedrijf In een paar jaar vloeien er ond 1.250 mensen af. Kranten en 'akbonden maken dan weinig mis- >aar. De bonden weten het ontslag 'an een aantal oudere werknemers ingedaan te maken. Ervoor in de Jlaats gaan jongere. In die paar jaar 'an afvloeiingen begint ook een ac- ief inkoopbeleid. Opgekocht wor- len de Machinefabriek Frans Smul- lers in Utrecht en de Wagonfabriek ïeijnes in Beverwijk. In 1960 wordt Volma in Gorredijk ingelijfd. Voor Smulders en Beijnes is het le- 'en uiterst kort. In 1962 worden de twee bedrijven gesloten. Smulders evert weinig problemen op. Het per soneel kan naar andere VMF- >ednjven. De 450 werknemers van Beijnes kunnen naar Hoogovens, ter- vijl de wagonproduktie in Werkspoor Utrecht word gecon centreerd. Bij de sluiting van BeiJ- hes komen van de kant van de bon- Jen de eerste kritische geluiden. Het Weinig rimpels In 1962 wordt de IMA in Eist overge nomen. in 1963 volgen Jansen en Sutorius in Utrecht en De Wiericke in Boxmeer, ln 1964 wordt Gascon (voor het ombouwen van gasaanslui- tingen voor aardgas) opgericht en worden Van Luxemburg in Dongen en Hainje ln Heerenveen aan VMF toegevoegd. Weinig rimpels dus tot 1966. Dan maakt de directie bekend, dat Kromhout Motorenfabriek in Amsterdam wordt overgenomen De bonden stellen de vraag of dat wel zo mooi is als de directie zich voorstelt. Had VMF al geen motorenfabrieken ln Zwolle en Hengelo? De soep werd niet zo heet gegeten. Dat gebeurde pas een paar maanden later toen op de afdeling Rollend Materieel van Werkspoor Utrecht zeshonderd man teveel bleken te werken. Tweehon derd man. bijna allemaal ouderen met een gemiddeld dienstverband van 23 jaar, werden ontslagen. De kranten staan er vol van en de vak bonden zijn woedend. De laatsten organiseren een proteststaking. Een katholieke vakbondsleider zegt ge schokt te zijn ln zijn vertrouwen in de eigen verantwoordelijkheid van een onderneming. Weer volgt een periode van betrek kelijke rust, met een nieuw aankoop van het Duitse bedrijf Frltz Hlrsch Rohrleltungen met 1.150 man perso neel. De rust wordt verstoord ln 1968 door het nationale rumoer rond Wll- ton-Feljenoord-Bronswerk. Rijn- Schelde-Verolme en VMF vechten om de koek. De benen worden uit Wilton getrokken: het zeebeen gaat naar RSV. het landbeen naar VMF. De bonden praten oer koehandel, waarbij over het lot van de 8.000 werknemers wordt beslist door aan deelhouders. Dan komt het rampjaar 1969. Uit de kranteberic'nten van dat Jaar blijkt Directeur B. van den Hoogen, direc teur van VMF-dochter Bronswerk, heeft ontslag gevraagd. Hij zal direc teur worden van Safal Holding in Lochem. De heer Van den Hoogen ontwikkelde het plan tot sluiting van Bronswerk in Amersfoort en con centratie in Utrecht, waarover nogal wat te doen is. Er bestaat een vorm van samenwerking tussen Safal en Bronswerk. VMF geeft geen redenen van de ontslagname op. dat de VMF-dibectie redeloos, de bonden radeloos en de werknemers reddeloos zijn. 1969 is het jaar waar in Jhr. Sickinghe van Stork Hengelo naar de directie van VMF wordt gehaald. Hij maakt grootse reorga nisaties bekend, die niet in dank worden afgenomen. Met name door de Rolma-affaire wordt hij door Biesheuvel gepasseerd als mogelijk minister van economische zaken ln zijn kabinet. De Rolma-affaire sneed diep in het vlees van de bon den. De sluiting wordt nog steeds betreurd. Van de bedrijven, die tijdens het bewind van Jhr. Sickinghe zijn ge sloten of Ingekrompen heeft Bas Nieuwland van de Industriebond CNV onlangs een handzame opsom ming gegeven. In 1969 sluiten de poorten van Kromhout ln Amster dam (600 man) en van de afdeling Staalconstructie Werkspoor Utrecht (170 man). In 1970 zijn Oascon (60 man) en Rolma (1.230 man) in Utrecht aan de beurt. In 1971 sluit Stork Hensen Rotterdam (in twee jaar 600 man). In 1972 zijn het Stork Hengelo (in drie Jaar 1.100 man), Wescon (75 man). Stork Jaffa Utrecht (35 man), Bronswerk (350 man), KAB Utrecht en Amersfoort (35 man), Machinefabriek Hengelo (20 man). Werkspoor Amsterdam (125 man) en Continental Engineer ing (300 man). De sluitingen worden in 1974 hervat: Bronswerk Structural Utrecht en ln 1975: Stork Jaffa Utrecht en /Bronswerk Utrecht en Amersfoort (90 man). In 1976 en 1977 worden ontslagen aangekondigd bij de VMF-gieterijen ln Utrecht en Hen gelo (550 man) en SPPM ln Hengelo (300 man). De gang van zaken bij veel andere bedrijven van VMF wordt bestudeerd. Moeilijkheden zijn er met name in de apparatenbouw (1.300 man) en de dieselmotorendivisie (2.350 man). In de periode van 1969 tot 1976 daalde het aantal personeelsleden ln Neder land van bijna 26.000 naar 18.436. Deze daling valt nog mee, maar niet vergeten moet worden dat bij inge krompen bedrijven nieuw personeel is aangenomen en dat VMF sinds 1969 hier en daar weer een nieuw bedrijf onder zijn vleugels schikte. We noemen: een deel van de produk tle (centrifuges) van Relneveld Delft, Hewitt-Robins in Amsterdam (was al voor de helft van VMF) en Stork-Bepak in Utrecht Thans staat de werkgelegenheid bij de twee gieterijen en SPPM (gletma- chines voor plastic) op het spel, on danks een royaal steunaanbod van minister Lubbers. De gang van za ken rond SPPM illustreert treffend de hele geschiedenis van VMF, waarin torenhoog optimisme snel plaats maakte voor een loodzwaar pessimisme. Vorig Jaar april liet de directie van SPPM in een interview weten, dat het bedrijf een topjaar tegemoet zou gaan. Nog geen Jaar later wordt door de VMF-dlrectie meegedeeld, dat SPPM ln tien Jaar een verlies opleverde van 70 miljoen gulden. Men ziet geen brood meer in het bedrijf. De werknemers en de vakbonden vragen zich af hoe het allemaal kan. Ze vragen zich af hoe Sickinghe ooit (eind 1975) heeft kun nen zeggen dat het kabinet-Den Uyl niet tot het uiterste gaat voor het behoud van de werkgelegenheid. Hoe hij ooit de beroemde „brief van negen" (topondernemers) over het ondernemersklimaat heeft kunnen ondertekenen Wat de bonden met name verwijten ls een te ondoor dacht aankoopbeleid ln het verle den met als gevolg doublures ln het produktleproces. onderbezetting, een nauwelijks samenhangende lei ding en de uitholling van de vermo genspositie. SCHIEDAM Onder werknemers van de Schiedamse scheepswerf IHC Gusto is enige onrust ontstaan over het vertrek van Ir. J. SJouke, een van de twee directeuren van de werf. Hij heeft per 1 juni ontslag genomen om in dienst te treden als directeur van Frans Swarttouw's havenbedrijf in Rotterdam. Het vertrek van SJouke staat vol gens sommige werknemers niet op zichzelf. Ze wijzen erop dat de vorige directeur van de Gusto, ir L. A van Gunsteren ln september opstapte uit onvrede met het beleid van de raad van bestuur van het moeder concern IHC Holland. Op het vertrek van Van Gunsteren volgde een reeks mutaties Ruim tien ingenieurs en technici stapten eveneens op. Ditmaal is het vertrek van de nieuwe directeur gevolgd door een drietal ontslag-aanvragen van leidinggevende functionarissen. IHC holland ln Rotterdam ontkent ten stelligste dat er een gc meenschappelijke reden is voor het vertrek van een deel van de werftop. Het bedrijf in Schiedam zou volgens sommige werknemrs echter uit de boot vallen als het Amerikaanse bu reau McKinsey klaar is met een on derzoek naar het samensmelten van drie werven in het Waterweggebied tot een offshore-combinatie Een woordvoerder van IHC Holland vindt dat dergelijke geruchten geen enkele basis hebben. „Het rapport van McKinsey zal pas in juli gereed zijn," aldus de IHC-zegsman. Ook de Industriebond NW acht het niet waarschijnlijk dat het rapport van het efficiency-bureau al klaar is DEN HAAG „Het is weer een van die simplificaties om te beweren dat wij tegen iedere vorm van mini- muminkomensgarantie zijn Wij zijn tegen een algemene garantierege ling", zei voorzitter W. Perquin van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond. op een vergadering van de afdeling Velsen van dit ver bond. HIJ reageerde daarmee op de mededeling van de heer De Ruiter van de Partij van de Arbeid vorige week, die zei het onbegrijpelijk te vinden dat de middenstandsorgani saties zo'n algemene garantie afwij zen. In de raad voor het midden-en kleinbedrijf ls midden vorige week ln meerderheid een algemene garan tie geadviseerd. Men voelt voorlopig in afwachting van een fundamenteel onderzoek naar de structuur van het mldden-en kleinbedrijf, meer voor een hulpverlening in Individuele ge vallen. Ook het KNOV gaat uit van een gelijkwaardige benadering van ar beid ln loondienst en zelfstandige arbeid, stelde de heer Perquin vast. Dat mag men echter zijn inziens niet uit concluderen dat minimumloon voor werknemers ook betekent mi nimumloongaranties voor zelfstan digen „Aan zelfstandig werk zitten nu eenmaal bepaalde risico's. Mini mumloon doorkruist volgens de KNOV-voorzltter een van de meest wezenlijke eisen voor de aanpak van de problematiek van het midden-en kleinbedrijf: het structuurbeleid. Met man en macht en met behulp van allerlei subsidies streven wij een structuur van het midden-en klein bedrijf na die een breedgespreid voorzieningenapparaat bewerkstel ligt van ondernemingen die aan de ondernemers en hun medewerkers een redelijk en verantwoord bestaan bieden, aldus Perwuin. Een algeme ne minimuminkomensgarantie doorkruist, mede door haar concur rentievervalsende Inhoud, een der gelijk beleid", zei hij nog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19